RECORD-PAASDRUKTE GRATiS Onrustige paasdagen voor West-Duitsland 600.000 buitenlanders zorgden voor aranunNGUs RADIO DE K0CK Dutschke buiten levensgevaar HET WEER Diasdag 18/woensdag 17 april 1965 24e Jaargang No. 5181 nieuw nieuw nieuw De rassenkwestie in de Ver. Staten Dagtoerisme Loeies- accomodatie drukte N.S. kwijtgeraakt Weer gevechten Oproep Openbare discussie verlangd Niet meer In levensgevaar Studenten vrij Hoogwater Weerberïcht Berüjnse studenten spraken met directeur tv-station Zon- en Maanstanden frank, bjj abonnement: TERNEUZE* Diraetenr-HooMredaeteuft I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Hoewel het weer in ons land ge durende het paasweekeinde niet was om over naar huis te schrijven het had veel minder gekund maar ook veel beter zoals de twee de Paasdag bewees hebben de buitenlandse toeristen toch niet geaarzeld om een korte vakantie leuke sport-serie van 3 sleutelhangers 3 prachtige "groenten" sleutelhangers originele serie met 3 Old-timers (klassieke auto-modellen) Per serie van 3 sleutelhangers slechts 6 vlaggetjes van Califor nia soep-in-blik. Plak ze achterop deze adverten tie. Knip uit en stuur op naar: California - Afd. geschenken - Harderwijk. Maak het hokje van uw keuze zwart! Naam: Straat: Plaats: soep-in-blik De Amerikaanse minister van justitie, Ramsay Clark, heeft vrijdag verklaard dat de fede rale recherche dag en nacht bezig is met de opsporing van de moordenaar van dominee Martin Luther King. Het F.B.I, doet alles wat in zijn macht ligt, verzekerde hij. Het was de eer ste maal dat de minister zich over de kwestie uitsprak. Waar schijnlijk voelde hij zich daartoe genoodzaakt door de vragen in de Amerikaanse pers met be trekking tot de langzame vorde ringen van het onderzoek. In Chicago hebben vrijdag 400 katholieke, protestantse en jood se blanken een protestmars ge houden door de „blanke" wijken „om te getuigen van het bestaan van racisme onder de blanken van de Verenigde Staten." De organisator van de betoging, de Lutherse predikant George Her- bsck, verklaarde dat het blanke racisme de hoofdoorzaak was van de crisis. Hij hoopte met de mars berouw te wekken .bii de blan ken. in Nederland door te brengen. In totaal hebben 600.000 toeristen, met als koplopers de Duitsers, ge volgend door de Skandinaviërs, Belgen, Fransen en andere lands lieden, een bezoek aan ons land gebracht. Vorig jaar, toen de paasdagen veel vroeger vielen en het weer tegenviel, noteerde ons land in totaal een half miljoen buitenlan ders; hetzelfde getal dat in 1966 werd geboekt. Pasen 1965 bracht het tot hetzelfde aantal als het paasweekeinde van dit jaar: 600.000. Op Goede Vrijdag begon de in vasie reeds op gang te komen. De Duitsers zakten de Autobahnen af en belegerden vooral de oostelijke grensnosf.en en aan de drukste, die bij Bergh, telde men on vriida" twaalf tot dertienhonderd auto's per uur. De Belgen en Fransen zetten de aanval in on onze zuide lijke grenzen en de Scandinavische aanval op onze recreatieve moge lijkheden kwam vanuit het noord oosten. De Engelsen. d;e naar hier kwamen, maakten, daarbii ten ge tale van 7000 ook gebruik van de luchtbrug naar Zestienhoven, Hoewel minder dan op Goede Vriidag kwamen ook zaterdags de toeristen nog in grote hoeveel heden binnen, en op eerste Paas dag nam de drukte weer wat toe. Het accent viel bii dit alles uiter aard ook op het dasfoerisme, want de Nederlanders zelf bleven niet thuis. Eveneens, on de t.wee naas- dagen hebben de Nederlanders meegenoten van het mooie weer. Natuurlijk ziln de verkeersplei nen Oudenrijn en Hoevelaken en de werken aan enkele wegen oorzaak van filevorming geweest.. Ernstige kettingbotsingen hebben z;ch niet voorgedaan en de ongevallen met dodelijke afloop, die zoals tüdens ieder weekeinde plaatsvonden, zijn niet in de eerste plaats aan de extra drukte te wijten. Verwacht werd. dat hef vertrek van de vele Duitsers op. tweede Paasdag wel tot vertraging aanlei ding zou geven, maar ook dat is noeal meegevallen. Wel In de och tenduren wat files bil het verkeers plein Oudenriln, waaruit af te lei den viel. zo meende de rilkspolitle, dat de Duitsers, lering getrokken uit de moeililkheden van vorige iaren. reeds eerder aan de thuis reis begonnen dan anders. De af voer leek dan ook regelmatiger dan andere Jaren. Druk was het wel. Wat betreft de logiesaccomoda- tïe: op Goede Vrijdag, toen de toe- ristenstroom loskwam en er van uitzonderlijke drukte nog geen sprake was, hadden de hotels en pensions geen moeilijkheden om hun gasten onder te brengen. Op zaterdagmiddag evenwel begonnen zich bij vele V.V.V.-kantoren rijen te vormen, met name in Arnhem en de randstad Holland. De voor raad aanwezige logiesaccomodatie was in de vroege avond reeds zó geslonken, dat de V.V.V.'s van Utrecht. Delft, Leiden en Gouda via radio, televisie en geluids wagens van de politie een beroep op de burgerij moesten doen om LISSE: De Keukenhof is tijdens de Paasdagen druk bezocht. Voetje voor voetje moesten de bezoekers langs de paden in de kassen trekken. niet in gebruik zijnde logeerkamers beschikbaar te stellen. In Amster dam, waar alle hotels ook uiter aard vol waren, verwees de V.V.V. de tijdig binnenkomende toeristen naar gemeenten in de omgeving, badplaatsen en andere steden. Vooral in het westen waren er maar weinig V.V.V.'s, die niet de aangelegde noodvoorraad particu liere adressen moesten aanspreken. De logiesaccomodatie bood zondag aanvankelijk weer enige sneling, maar ook toen, zii het in geringere mate, veroorzaakte de stroom toe risten oonieuw tegen de avond grote drukte van lorieg-zoekenden. Toen moest de V.V.V. in Haarlem de televisie te hulp roenen om aan kamers in die stad en omgeving te komen. Rotterdam boekte opvallend veel Franse gasten: hun aantal lag ver boven dat van vori°e hoogtij dagen. Naast de honderden privé- edressen heeft de V.V.V. van de Maasstad gebruik eemeakt van de accomodate van Riinschenen. Het uiteindelijke resultaat, zo meent de algemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenver keer, van vier daeen hard werken van tiehtallen V.V.V.'s en van de grote hulp van radio, televisie, politie en particuliere gezinnen is echter, dat de traditionele slag- om-de-paasbedden ook dit jaar is gewonnen. De Nederlan.dse spoorwegen hadden vriidag een wat zii noemde „rustige drukke dag" met oo de hoofdliinen zestien extra treinen. Over de gehele linie was dan ook snrake vgn een gematigde drukte. Zaterdag was er bii dé spoorwegen weinig te merken van de paasdruk- te en zondag werd het zelfs zeer rustig genoemd. De treinen naar Zandvoort en Hoek van Holland waren zelfs matig bézet. Een moeilijkheid, niet op bef ge bied van de accomodatie. heeft zich in Rotterdam voorgedaan, maar ook in dit geval is de V.V.V. als overwinnaar uit de striid gekomen. Bii de V.V.V. meldde zich nameliik een 64-larige kantinehoudster, Erau Esser, die met een bus uit Lud- wiashaven naar Nederland was ge komen. Tijdens het winkelen in de Maasstad was zij haar reisgezel schap kwijtgeraakt en over haar toeren kwam zij bii de V.V.V. Zii wist niet waar zll logeerde en de enige aanwlizlng, die zij kon geven was, dat zij de vorige avond met haar reisgenoten een strandwande ling had gemaakt. Drie uur tele foneren met diverse badplaatsen was het gevolg, maar het gezel schap werd teruggevonden. Toen waren voor Frau Esser de moeilijk heden snel opgelost. In Zeeland echter is het met de drukte nogal meegevallen: in ver schillende hotels waren nog ka mers vrij. Evenals In Rotterdam ook hier een opvallend aantal Fransen. Ook de jeugdherbergen hebben hun partijtje in de algemene drukte meegeblazen. Alle zesduizend bed den, waarover de gezamenlijke Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Nederlandse jeugdherbergen be schikken, waren volgeboekt. Het viel hierbij op, dat een einde schijnt te zijn gekomen aan de Duitse hegemonie, want de Engel sen en Fransen staken hen naar de kroon. De belangstelling van de toeris ten, buitenlandse en vaderlandse, richtte zich op de kuststreek en het bollengebied waar hyacinthen en kortstelige tulipa's zich op hun paasbest toonden. Daarnaast had den ook de verschillende andere attracties, die ons land kent, het niet over gebrek aan belangstel ling te klagen. Dat de bloemen in Nederland „het nog steeds doen" bewijst wel het bezoekcijfer van Keukenhof: 140.000 tegen 50.000 pasen 1967 en 100.000 pasen 1966. Slechts de paasdagen van 1962 boekten een hoger aantal: 160.000. Om nog enkele andere attracties te noemen, zonder volledig te kunnen zijn: het miniatuurstadje Maduro- dam trok 63.000 tijdelijke bewo ners tegen 22.000 In 1966 en 51.500 in 1966; De rondvaarten in Amsterdam stonden eveneens hoog genoteerd: 100.000, waarbij vooral de belang stelling op eerste Paasdag overwel digend genoemd kan worden. De Scheveningse pier was goed voor 50.000 bezoekers tegen 32.000 in 1967 en 49.000 in 1966. Het nieuwe Schiphol boekte de afge lopen vier dagen ruim 44.000 be langstellenden. De Efteling in Kaatsheuvel no teerde een getal Van 40.000 tegen 13.000 in 1967 en 34.500 in 1966, Diergaarde Blijdorp in Rotterdam 30.000 bezoekers: 9500 in 1967 en 35.600 in 1966. Dierenpark Wassenaar 24.500; 6000 in 1967 en 17.000 in 1966. Het Rijksmuseum in Amsterdam 21.550; in 1967 15.000 en 1966 19.000. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! De Westduitse minister van bin nenlandse zaken, Benda, heeft op tweede Paasdag een beschuldiging van de studenten verworpen, dat hij met zijn collega's van de deel staten afgesproken zou hebben de tegen het Springer-concern gerich te demonstraties met inzet van alle politieke middelen de kop in te drukken. Het inzetten van poli tie is een zaak die slechts de deel staten zelf aangaat, zo verklaarde de minister Benda tegenover DPA. Kort tevoren had het verbond van Duitse studenten (V.D.S.), dat een afsoraak van Benda met de deelstaten vermoedde, protesten aan de bondskanselier en de pre miers van de deelstaten gezonden. Het verbond deed voorts een be roep op de betogers, de politie niet door gewelddaden te prikke len. De politiekorosen in vele Westduitse steden bereidden zich maandag echter op een nieuwe „hete avond" voor. In München bijvoorbeeld maakten de studenten zich gereed om opnieuw de ver zending van het tot het Springer- concern behorende bladen te be letten. In Frankfort stond de poli tie maandagavond in oproerultrus- ting gereed bii een drukkerii waar behalve het Springerblad Bildzei- tung ook andere kranten, waaron der de Frankfurter Allgemeine, worden gedrukt. Zij hadden rollen prikkeldraad en waterkanonnen klaar staan." In de loop van het woelige paasweekeinde hebben de bonds regering en de partiien de beto gende studenten dringend tot ge weldloosheid opgeroepen. Na de hevige botsingen van zaterdag tussen betogers en de politie, waarbij veel gewonden vielen, kwam het ook zondag weer tot ge vechten. In West-Berlljn probeerde de politie met waterkanonnen een menigte van naar schatting vijf duizend betogers uiteen te jagen, die met kruisen, rode vlaggen en spandoeken naar de kerk ter na gedachtenis van keizer Wilhelm op de Kurfürstendamm wilde trek ken. Betogers wrikten stenen uit de straat waarmee zij de politie bekogelden. Bij een vechtDartij in Neurenberg raakten zes politieagenten gewond. Bondskanselier Kiesineev en zijn minister van justitie Heinemann deden via de televisie een beroep op de studenten hun „onwettige acties" te staken. Wanneer dit niet gebeurde zou de regering scherpe re maatregelen nemen. Volgens de bondskanselier heeft een kleine militante uiterst linkse groep, die openlijk ais doel heeft gesteld de democratische parlementaire orde in de bondsrepubliek te verstoren, al geruime tijd geweld gepredikt. Hij verzocht de meerderheid der 300.000 Westduitse studenten de radicale leiders niet te volgen, omdat anders gevreesd moest wor den voor een tegenactie van de bevolking, hetgeen tot gevaarlijke botsingen kon leiden. Veertien hoogleraren en docen ten van verschillende Westduitse universiteiten schaarden zich aan de kant van de tegen het Springer- concern protesterende studenten. Zij ondersteunden hun eis voor een openbare discussie over het concern, dat volgens de studenten het klimaat voor de aanleg op de linkse studentenleider Dutschke heeft geschapen. De hoogleraren ontraadden evenwel het gebruik van geweld. De vorige week neergeschoten Dutschke verkeert niet meer in direct levensgevaar, zo maakten de behandelende artsen zondag be kend. Men had' geen tekenen waar genomen die op verlammingen we zen. De studentenleider werd niet meer kunstmatig gevoed en hij was in staat vragen te beantwoor den. De Westberüjnse justitie liet op tweede Paasdag alle tijdens de on geregeldheden van de vorige da gen gearresteerde studenten vrij. Ook vakbondsleiders, kerkelijke functionarissen en politici hebben de studenten gemaand geen geweld te gebruiken. De voorzitter van de c.d.u.-bondsdagfractie, Barzel, brak een reis door Azië af en keerde naar Bonn terug. Aangezien de studentenorgani satie heeft laten weten dat er „geen rust zal heersen totdat maatregelen ter onteigening van het Springer-concern op stapel worden gezet" ziet het er niet WEST-BERLIJN: Politie in ge vecht met demonstranten op het John. F. Kennedyplein voor het stadhuis Schoeneberg, waar ook waterkanonnen zijn ingezet. WOENSDAG 17 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.18 4.01 Terneuzen 4.54 5.21 Hansweert 5.33 6.00 Walsoorden 5.37 6.04 DONDERD'G 18 APRIL v.m. n B eskens 5.09 5.3" Terneuzen 5.45 6.12 Hansweert 6.24 6.51 Walsoorden 6.28 6.55 TIJDELIJK MEER BEWOLKING Van Zuid-Rusland via Scandina vië tot boven Groenland strekt zich een gordel van hoge lucht- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond Meer bewolking Vanuit het zuiden toenemende be wolking en op de meeste plaatsen droog wcsr, matige tot vrij krach tige wind tussen oost en zuid. De zelfde of iets hogere temperaturen als vandaag. druk uit waarin het rustig en in het algemeen zonnig voorjaars weer is, doch waar de temperatu ren desondanks nog geen hoge waarden bereiken, daar de aan wezige lucht van origine vrij koud is. In het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaje ligt een diepe depressie, welke weinig van plaats verandert. Het front van deze de pressie is met enige regen Spanje, West-Frankrijk en Engeland bin nengedrongen en maakt nog maar langzaam vorderingen In onze richting. Het ziet er naar uit dV woensdag de bewolking boven on land zal doen toenemen vanuit het zuiden, doch daar in de oostelijke stroming waar wij one in bemin naar uit dat de politie in een aan tal Westduitse steden kan gaan blazen. De demonstraties tegen het Springer-concern begonnen maan dagavond in Hamburg met een ernstig incident. Toen betogers probeerden een bestelauto met kranten van het Springer-bedrijf tegen te houden gaf de bestuurder gas en overreed een der deelne mers aan de demonstratie. Deze werd met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Voor het gebouw waar de Springer bladen gedrukt worden hadden zich vroeg in de avond al ongeveer duizend betogers verzameld, die op de rijbaan gingen zitten. Bestel auto's, de voorruiten op een kijk gaatje na dichtgeplakt, trachtten zich een weg te banen. De politie poogde met waterkanonnen de bouw van barricaden te verhinde ren. Voor een drukkerij in Frankfort waar behalve Springer-bladen ook andere kranten gedrukt worden, viel maandagavond een zwaarge wonde. Volgens ooggetuigen werd een jongeman, die met eieren en sinaasappels had gegooid, door de politie zo stevig met gummiknup pels bewerkt dat hij ernstig ge wond bleef liggen. Men heeft hier tot dusver 26 gewonden geteld. Een jongeman probeerde met een machinepistool op de politie ta schieten. Het wapen weigerde ech ter dienst. De betogers lieten de banden van de krantenauto's leeg lopen. In het hoofdkwartier van de „buitenparlementaire oppositie" in West-Berlijn, gevestigd in de tech nische hogeschool, besloten de stu denten een nieuwe delegatie te zenden naar de burgemeester Schütz om de eisen te herhalen, die een andere delegatie vrijdag al overbracht, namelijk onteigening van Springer, de „democratisering en denazificering van de omroep en de politie". Men besloot voorts geen verdere blokkSdë-acties tegen de bladen van Springer te onder nemen om confrontaties met de politie te vermijden .Men achtte voorlopig het doel bereikt. Later op de avond werden alleen uit Frankfort nog ernstige onge regeldheden gemeld. Hier blok keerden enkele duizenden de we gen naar de drukkerij, waar o.a. Bild-Zeitung van de pers komt. Voor het zwaar door de politie bewaakte Springer-haus in West- Berlijn was 't maandagavond rustig. Hier trokken ongeveer tweeduizend betogers naar de zender Freies Berlin, die geweigerd had zendtijd ter beschikking van de betogende studenten te stellen. Ongeveer 2000 linkse studenten zijn maandagavond naar het ge- bouw van 't televisiestation „zen der Freies Berlin" getrokken en hebben de directeur, Franz Barsig, bewogen mee te gaan naar de uni versiteit om te praten over zijn weigering de studenten zendtijd ter beschikking te stellen. De stu denten zijn van mening dat hun „zaak" voor radio en televisie on voldoende duidelijk is gemaakt. Volgens waarnemers heeft het besluit van Barsig mee te gaan de stad waarschijnlijk behoed voor 'n nieuwe nacht van ongeregeld heden. Barsig is zondag pas direc teur geworden. De studenten wil len dat er tweemaal daags een half uur aandacht aan hun problemen w-ót besteed. Burgemeester Klaus Schutz van West-Berlijn heeft kriti°k geoefend m de openluchtbijeenkomst van maandag, waarop politici hebben gepoogd een brug te slaan tussen de overheid en „de bu'tenparle- mentaire oppositie". Berlijn is er niet mee gebaat volgens de burge meester. De meeste sprekers had den zich voor nieuwe geweld daden uitgesproken. ZON MAAN op onder op onder Apr. 17 5.39 19.41 1.07 738 18 5.37 19.43 2.17 8.40 19 5.35 19.45 3.07 9.57 20 5.33 19.46 3.39 11.21 21 5.31 19.48 4.01 12.44 22 5.28 19.50 4.16 14,04 den de lucht zeer droog is ifja voor ons land de regenkansen nog gering. De temperaturen kunnen nog een geringe stijging onder gaan. a

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1