Boekhandel Van de Sande De moordaanslag op Rudi Dutschke Auto van moordenaar ds King gevonden? Westduitse studenten verstoren kerkdiensten Ernstige onlusten voor hoofdkantoor uitgevers-concern Springer V PRISMA GïESHEIBSPEftSMEREN VERHOOGD Zaterdag, 13 april 1968 OE VRIJE ZEEUW 5 I Veel gewonden Dader aanslag geïdentificeerd Josef Bachmann Bachmann had voorlrefde voor geweldpleging Kiesinger breekt vakantie af Weer onlusten in Kansas City Ontslag Mijnongeluk in India Martin Luther King-fonds De rassenonlusten in de V. S. SITAS TALENCURSUSNU IN ELKE BOEKHANDEL SN Terneuzen De links-radicale studenten leider Rudi Dutschke zal volgens artsen de donderdagavond in West-Berlijn op hem gepleegde moordaanslag overleven, maar de kans op blijvend hersenletsel is niet uitgesloten. Na een ope ratie van 4'/z uur, waarbij twee kogels uit zijn lichaam werden verwijderd, werd meegedeeld dat de toestand van Dutschke „naar omstandigheden goed" was, maar dat pas over 48 uur kon worden gezegd in hoeverre de hersens beschadigd waren. Vrijdagmorgen was Dutschke nog steeds buiten bewustzijn. De hoofdideoloog van de Duitse socialistische studentenbond (S. D.S.), die ook buiten Duitsland van zich heeft doen spreken, is door drie kogels getroffen. Een drong via zijn linkerjukbeen de hersenholte binnen, een andere trof hem in de rechterwang en de derde in de rechterzijde van zijn borst. Eén kogel hebben de artsen voorlopig laten zitten. De dader, zwaar gewond, werd in hetzelfde ziekenhuis als Dutschke geopereerd. Zijn toe stand was daarna bevredigend. De aanslag leidde in West- Berlijn tot ernstige onlusten voor het hoofdkantoor van het uitge versconcern Axel Springer, dat een groot deel van de Westduit- se pers in handen heeft en door de linkse studenten beschuldigd wordt van een hetze tegen links. Circa 3500 studenten bestormden tegen middernacht het Sprin- ger-Haus en staken er twintig auto's in brand. Voorts gooiden zij ruiten in en wierpen ze bran dende fakkels en zelfgemaakte benzinebommen in het gebouw, waar het personeel de projec tielen onschadelijk wist te ma ken. De politie sloeg met knup pels op de menigte in en slaag de er uiteindelijk in nadat ook waterkanonnen waren ingescha keld die de studenten in de vries kou tot op het hemd natspoten de betogers te verdrijven. Er zijn veel gewonden gevallen. Het Springerconcern gaf vrijdagmor gen vroeg een verklaring uit waarin het stelde dat znn kran ten steeds zowel excessen van linkse als rechtse radicalen had- Uden. veroordeeld. De aanval op het hoofdkantoor werd als „ter reur van een radicale minder heid" bestempeld. De hoofd redacteur van een van Springers kranten, Malte-Till Kogge, zei dat zijn vrouw gisternacht twee anonieme telefoontjes had ont vangen waarin zij gewaarschuwd werd dat „wat Dutschke over kwam ook met uw man zal ge beuren". Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft zijn paas vakantie op het Noordzee-eiland Sylt afgebroken en keerde vrij dag terug. Zijn woning en die van andere gemeentefunctiona rissen staan onder politiebewa' king. Ook in andere Westduitse ste den trokken na het bekend wor den van de aanslag massas stu denten de straat op. In Mün- chen bestormden ruim 100 stu denten het Springer-kantoor, vernielden er apparatuur en rui ten, en plunderden de foto-ar chieven. In Keulen en Karls ruhe vergeleken betogers Dutsch ke met de vermoorde Ameri kaanse negerleider dominee Mar tin Luther King. Ze droegen bil jetten mee waarop stond „Mem phis gelijk aan Berlijn" en „Gis teren King, vandaag Dutschke, morgen wij". In Frankfort ver stoorden 500 studenten met viet- cong-vlaggen een toneelvoorstel ling. De dader van de aanslag op Dutschke is aan de hand van vingerafdrukken geïdentificeerd als de 23-jarige Josef Bachmann, die niet uit Berlijn afkomstig is. Zijn identiteit is met de hulp van de centrale recherche is Wiesbaden vastgesteld. De 23-jarige Josef Bachmann, de pleger van de aanslag op Rudi Dutschke, heeft volgens de West- berlijnse politie geen blanco strafblad. In 1961 is hij in Dort mund aangehouden wegens in braak, in 1966 in Frankrijk wegens diefstal, verzet tegen de politie en verboden wapenbezit. De Westberlijnse politie heeft het vermoeden uitgesproken, dat Bachmann, toen hij de aanslag pleegde, onder invloed van ver dovende middelen was. Hij is huisschilder van beroep. De dader van de moordaanslag op Rudi Dutschke, Josef Erwin Bachmann, blijkt als amateur- schi'-'cr een voorliefde te hebben voor overweldiging. Bii een Dolitie-endsasek ia de woning van zijn moeder in Peine (Neder-Saksen) zjjn naar ver luidt door Bachmann gemaakte portretten van Hitier en Napo leon aangetroffen. De moeder van de 23-jarige zou gezegd hebben, dat haar zoon verscheidene keren naar de „muur" in Berlijn gereden is. Daarbij zou de typering „cöm- munistenhater" gevallen zijn. Vrijdag bij een verhoor aan zijn bed in het ziekenhuis heeft Bach mann gezegd, over Martin Luther King gelezen te hebben en toen gedacht te hebben hetzelfde te moeten doen. „Ik mocht Dutschke niet. Ik dacht dat hij een commu nist was en ik wilde hem doden", aldus Bachmann. Bachmann zei ook, dat hij zelf moord had wiRen plegen. Hij had twintig slaappillen ingenomen vóór de moordaanslag op Dutsch ke en tijdens het vuurgevecht met de politie na de aanslag had hij de hoop gekoesterd, dat hij gedood zou worden. Bachmann heeft gezegd, dat hij in München, waar hij het laatst heeft gewoond en gewerkt, de re volver heeft gekocht waarmee hij de aans'ag pleegde. Daarna was hij naar West-BerRjn gereden op zoek naar „rode Rudi", aldus de politie. Het adres van Dutschke had hij niet kunnen vinden. Slechts door toeval was hij, don-, derdagmiddag op de Kurfürsten- damm. de voornaamste ideoloog van de „socialistische Duitse stu dentenvereniging" tegengeko men. Hij was op Dutschke toege lopen en had op hem geschoten. Bachmann is een buitenechte lijk kind, met een labiel karakter die zijn moeder en zijn pleegva der, die onlangs is overleden, veel zorg gaf. Hij heeft nimmer gere geld gewerkt; kwam op allerlei manieren aan de kost en schrok niet voor- diefstal terug. De jon geman had slechts 2 passies: de motorfiets en het schilderen, in het bijzonder van portretten, die hjj van zijn helden maakte. Eind vorig jaar werd hij door zijn ouders de deur uitgezet. Hij ging toen in München wonen, bij het slachthuis, in een huis van zijn werkgever. Volgens de Westberlijnse poli tie heeft Bachmann over geheel West-Duits!and en West-Europa gezworven en in 1966 een jaar in Frankrijk gevangen gezeten we gens diefstal. Tot wat voor poli tieke partij Bachmann behoort heeft de politie nog niet kunnen nagaan. Bondskanselier Kurt Kiesin- ger heeft zijn paasvakantie in Bebenhause bij Tübingen afge broken en is naar Bonn terug gekeerd in verband met de toe stand die is ontstaan door de aanslag op Rudi Dutschke. De politie in de Westduitse universiteitssteden bereidt zich voor op een woelig paasweek einde. Voor de politie in West-Ber lijn geldt „groot alarm". Alle ge bouwen die doelwit van beto gers kunnen worden, worden be waakt. De uitgeverij van Axel Springer in West-Berlijn is voor zien van een prikkeldraadver sperring. De straat, waaraan het gebouw ligt, de Kochstrasse, is voor het verkeer gesloten. Ook in München zijn de politiever- loven ingetrokken. Agenten van de Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) zou den donderdag te Atlanta, in de zuidelijke Amerikaanse staat Georgia, een witte Ford „Mus tang" in beslag hebben genomen, eenzelfde auto als de moordenaar van ds. Martin Luther King zou hebben gebruikt. De wagen stond sinds vorige week vrijdag ergens langs een trottoir geparkeerd. De bewoners van een naburig huis zijn door de recherche ondervraagd. Twee van hen hebben volgens het blad „Atlanta Constitution" een man uit de wagen zien stappen. Hun beschrijving van hem zou over eenkomen met het signalement van de moordenaar. Mevrouw Ernest Payne zei dat de „Mustang" tussen 20.30 en 21.00 uur vrijdagavond, circa 24 uur na de moord, aan was komen rijden, aldus de krant. De be stuurder leek tussen de 25 en 30 jaar. Een in hetzelfde huis als mevrouw Payne wonende jongen van 13 jaar zou hebben verteld dat hij in de auto twee toeristen visa voor Mexico had gezien. En kele uren voor de moord op ds. King had in Memphis een aan het signalement van de dader beant woordende man op het Mexi caanse consulaat een dergelijk visum gehaald, zo meldde de „Atlanta Constitution". In de Indonesische hoofdstad Djakarta is het tot ongeregeld heden gekomen tussen een dui zendtal studenten, die protesteer den tegen de benoeming van generaal Soéharto als president, en militairen. De witte „Mustang" is eigen dom van een zekere Eric Starvo Galt. Deze vertoeft ergens in Flo rida, zo deelde men later mee. Een door de F.B.I. verspreid aanhoudingsbevel werd korte tijd later zonder opgaaf van redenen ingetrokken. In de negerwijk van Kansas City, waar woensdag bij hevige onlusten vijf doden en 66 gewon den vielen, is het donderdag avond opnieuw tot schietpar tijen gekomen. In twee uur vie len twee gewonden en werden 23 arrestaties verricht. Voorts zijn er weer branden uitgebroken. De wijk verkeerde donderdag vrij wel in staat van beleg. Op de daken hadden politiemannen en leden van de nationale garde postgevat om hernieuwde aktivi- teit van sluipschutters tegen te gaan. Onder de doden die woensdag avond vielen bevonden zich een negerpredikant en zijn 16-jarige zoon. Volgens de politie is slechts één neger door een politieman doodgeschoten en waren de om standigheden waaronder de an deren de dood vonden moeilijk na te gaan. In de Amerikaanse stad Pella (Iowa) is donderdag de chauf feur van een schoolbus ontslagen nadat hij had geweigerd te rijden zolang op plaatselijke scholen de vlag halfstok hing ten teken van rouw om ds. King. De buschauf feur, de 64-jarige Lorin Oxley, zei tot schoolfunktionarissen dat eerst „de vlag terug moest wor den gebracht op de plaats waar ze hoort". Hij vond dat president Johnson niet het recht had half stok te laten vlaggen Als gevolg van een instorting in een mijn bij Bilaspoer in de Indische staat Madhja Pradeshj zijn vrijdag veertien mijnwerkers omgekomen en 35 gewond ge raakt. Men vreest dat het doden tal nog zal stijgen omdat er nog veel mijnwerkers opgesloten zit ten in de mijn. PRISMAV bijou 1) prachtige hand met origineel écorce motief 159.- 2) verfijnd model,fraai bewerkte band155.- 3) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- In Fella wonen voornamelijk mensen van Nederlandse af komst. In de Verenigde Staten is het afgelopen weekeinde het „Dr. Martin Luther King jr."-fonds opgericht, een interreligieus her denkingsfonds voor de bevorde ring van het werk van de ver moorde strijder voor gelijke bur gerrechten. Bisschop John J. Wright van Pittsburgh en rabbi Abraham Herschel, professor aan 't Joodse seminarie, deelden dezer dagen mee dat na een oprichtingsbe kendmaking in de „New York TimeJ" leidersvan alle geloofs richtingen in de V. S. adhesie hebben betuigd. Uit het fonds zal een voortgezet programma van direkte aktie worden gesteund samen met de organisaties die door King werden geleid. KANSAS CITY: Na de aanvan kelijke rust in de Amerikaanse steden, zijn de rassenonlusten in vele steden weer in volle hevig heid opgelaaid. Op de foto, ge nomen in Kansas City, zoeken politiemannen dekking voor het vuur van sluipschutters. Op de achtergrond een rij brandende gebouwen. In Washington is het uitgaans verbod opgeheven dat een wetk verband met de plundering en geleden was uitgevaardigd in brandstichting na de moord op de negerleider Martin Luther King. Volgens een eerste schatting van deskundigen hebben de bran den en gewelddaden in Chicago een schade veroorzaakt van in to taal 10 miljoen dollar. 204 bedrij ven zij nvernield en 326 bescha digd. Ruim 500 mensen zijn dak loos geworden. In het wes!en van Chicago zijn de afgelopen nacht nog vijf bran den uitbroken. De overheidspensioenen zullen gerekend van I januari 1968, 5,16 pet hoger worden dan zij eind 1967 waren. De staatssecretaris van binnenlandse zaken heeft de directie van het algemeen burger lijk pensioenfonds onlangs ge machtigd, in afwachting van de wettelijke regeling met de verho ging bij wijze van voorschot reke ning te houden. De overheidspensioenen volgen, zoals bekend, de algemene wijzi ging in de salarissen van het over heidspersoneel: de z.g. welvaarts vastheid. De salarissen van het rijkspersoneel werden per 1 janua ri 1968 met 2 pet verhoogd. Dit betekende ten opzichte van het salarispeil op 31 december 1967 een verhoging met 3,63 pet omdat men dit peil eerst met de 1,6 pet nacalculatie-1967 moet verhogen (voordat men de verhoging met 2 pet toepast. Volgens het beginsel van de welvaartsvastheid1 diende dus het peil, dat de overheidspen sioenen op 31 december 1967 had- den, per 1 januari 1968 eveneens met 3,63 pet te worden verhoogd. Nu de salarissen van het rijks- personeel met ingang van 1 mei 1 maar met terugwerkende kracht j tot 1 januari van dit jaar nog 1,5 pet hoger worden, betekent de verhoging van in totaal 3,5 pet een stijging van 5,16 pet ten op zichte van het peil per eind 1967. Ook de overheidspensioenen zullen dus sedert 1 januari 1968 5,16 pet hoger moeten worden dan zij eind 1967 waren. Ook de overheidspen sioenen zullen dus sedert 1 jan. 1968 5,16 pet hoger moeten wor den dan zij eind 1967 waren. De directie van het A.B.P. ver wacht, dat het resultaat van de verhoging niet eerder dan in de maand juni bij de pensioenbetalin gen merkbaar zal kunnen worden. In verscheidene Westduitse steden hebben tegen de aanslag op de extreem-linkse studenten leider Rudi Dutschke proteste rende studenten op de ochtend van Goede Vrijdag kerkdiensten verstoord. In Frankfort aan de Main drong een groep van 125 jonge lui een Lutherse kerk binnen. Hun aanvoerder richtte zich, ge kleed in een groen „Mao-pak", tot de aanwezigen om hen te ver zoeken „op deze dag waarop we het offer van de stichter van de christelijke godsdienst herden ken, zich te bezinnen op het lot van Rudi Dutschke." In München deelde een klei nere groep tijdens een dienst in de protestantse Mattheuskerk ge schriften uit, waarin onder de kreet „Arresteert Springer" de gelovigen werden opgeroepen zich bij de studenten aan te slui ten om de verkoop en de ver spreiding van het belangrijkste blad van de Springer-groep, de „Bildzeitung" te verhinderen. De kerkgangers drongen de studenten terug, waarop deze de rest van de blaadjes in het rond strooiden en de Mattheuskerk verlieten. In de (evangelische) Peters- kerk in Frankfort hieven onge veer 200 betogers, die de kerk door een zijingang waren bin nengekomen, tijdens het slotlied de internationale aan. De predi kant reageerde door te verwij zen naar de aanslag in "West- Berlijn en te zeggen dat de christenen zich niet binnen een vreedzame cirkel kunnen terug trekken, als buiten de wereld in brand staat. In Stuttgart werden tijdens een kerkdienst vlugschriften uitge deeld, waarin geprotesteerd werd tegen de „schijnheilige rouw van Kiesinger". In Bonn drongen de studenten niet de kerken binnen, maar ze deelden hun geschriften bij het uitgaan van de kerken rond. De aanslag op Dutschke was vol gens de betogers niet een op zich zelf staande daad van een gek, maar „het resultaat van een systematische campagne, waar in wordt opgehitst tot pogroms tegen geëngageerde democraten". In Aken zijn bijna alle ker ken, alsmede het gemeentehuis en het huis van bewaring volge- klad met opschriften als „Sprin ger moordenaar" en „Jesus - Martin Luther King - Dutschke" Opschriften in Dusseldorf lui den: „De kapitalisten schoten op Dutschke" en „Dutschke, slacht offer van Springer". Met de Sitas talencursus verovert u met een glimlach het Frans van de Champs Elysées... kijk naar de mooie foto's die vertellen, lees de vlotte, licht verteerbare tekst, en luister naar... mmm... echte Franse stemmen op de langspeelplaat Neem een proefvoor fl, 6.9Q(complete aflevering met lang speelplaat) bent u al een eind op weg. Frans - Entals Duits - Spaans EEN STANDAARD UITGAVE

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5