PROVINCIAAL NIEUWS De facultatieve huurverhoging kan leiden tot beter onderhoud De veilige manier van sparen altijd safe! De strijd in Vietnam ?agina 3 llstf®i Terneuzen Axel Hoek Sluiskil Sluis Zuidzande Nieuwe huurovereenkomst Wat ?aat het de huurder kosten? Saterdag, 13 april 1968 OE VETTE ZEEUW iri'';;: i PAASDRUKTE IN ZEELAND IETS MEER DAN NORMAAL De Paasdrukte betekende op Goede Vrijdag: iets drukker dan normaal. Alleen de veerdienst Kruiningen-Perkpolder, die op alle vrijdagen overbelasting kent, ondervond gisteren dat zelfs vijf veerboten per uur onvoldoende waren. Toeristen uit België, Frankrijk, Duitsland en Enge land werden in Perkpolder ge confronteerd met wachttijden van twee uur. Zij kregen boven dien een sneeuwbuitje op hun dak. zodat de illusie van een zonnig Paasweekeinde er bii in schoot. De wachttijden in Krui- ningen waren ongeveer gelijk aan die in Perkpolder. Het veer VlissingenBreskens, de Zee- landbrug over de Oosterschelde en rijksweg 58 konden het ver keer goed verwerken en ook de V.V.V.'s vonden de drukte niet om naar huis te schrijven. De hotels zijn aardig bezet, maar er is, nog meer dan vol doende ruimte over. Het Paas weekeinde betekent voor Zee land overigens nooit een top drukte. Opvallend veel Fransen die op weg zijn naar de bollenvelden passeren Zeeland. Volgens de heer De Regt, directeur van de ■provinciale VVV. daar zij gebruik iriaken van de nog niet lang ge leden gereed gekomen auto route Du Nord tussen Parijs en Rijssel. Gecompliceerde aanrijdingen Gisteravond om tien voor half negen had weer een autobotsing plaats op rijksweg 61, nabij de nieuwe brug te Sluiskil. De aan rijding werd veroorzaakt door de Belgische autobestuurder J. C. M. L. van R. uit Antwerpen, die, ko mende van de oprit naar rijks weg 61, geen voorrang verleende aan de uit de richting Terneuzen komende personenauto, bestuurd door H. F. B. uit Westdorpe. De auto van B. draaide enkele malen rond zijn as en raakte daarbij een óp de oprit vlak voor rijksweg 61 stilstaande personenauto van M. A. E. S. uit Kontisch (B.). Vijf minuten na deze aanrij ding had op dezelfde kruising op nieuw een aanrijding plaats toen de bestuurder van een onbekend gebleven vracht- of bestelauto, die van de oprit kwam gereden en om de auto's die bij de eerste -botsing waren betrokken heen reed, rijksweg 61 opreed en geen voorang verleende aan de perso nenauto, bestuurd door W. J. M. F. H. te Terneuzen, die in de rich ting Sluiskil reed. De heer H. week naar recht uit en reed te gen de reeds beschadigde auto van B. op. De auto's van Van R. en B. werden zwaar beschadigd, die van van S. en H. licht. De heer B. liep een gebroken rib op. doch kon na behandeling in het ziekenhuis te Sluiskil huiswaarts keren. Kampeershow in het Parochiehuis Hoewel de huidige tempera- worden, evenals opvouwbare ta fels en stoelen, eetserviezen enz. Behalve dat, nog een grote sor tering aan rubberboten, ligstoe len en zelfs gaskacheltjes, die de tent behaaglijk maken, als er al eens een koude avond in de va kantie zou zijn. De show kan vandaag nog een gehele dag bekeken worden. Aanrijding met zware schade Gistermorgen om kwart voor twaalf ontstond op het kruispunt BernhardstraatJulianastraat een aanrijding tussen twee auto's omdat mevr. K. K. uit Hoek, rijdende van de Bernhardstraat naar het Wilhelminaplantsoen, geen voorrang verleende aan de voor haar van rechts komende auto, bestuurd door G. M. v. d. M. uit Terneuzen. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Popgebeuren in de Molen Hedenavond organiseert de Molen een popgebeuren met medewerking van de Terneu- zense soulgroep Hitch-Hikers en het lichtlaboratorium van Fnink Coinc Ltd, De Hitch-Hikers, die voor dit optreden hun bezetting hebben uitgebreid met een saxofonist, spelen naast goede soulmuziek ook een groot aantal eigen num mers waarin veel jazz-elementen te bespeuren zijn. Het kosmische licht- en scha duwspel van Fnink Coinc Ltd. had ai eerder succes in Eindhoven en Vlissingen. Ook nu zal het weer zorgen voor een unieke sfeer en samen met de muziek 'n harmonie van kleur en geluid creëren. Algemene vergadering V.V.V. De V.V.V. hield woensdagavond in de „Stadsherberg", onder leiding van de heer J. C. Vink haar alge mene vergadering. In een kort openingswoord richt te de heer Vink een speciaal woord van welkom tot de heer J. P. de Regt uit Middelburg, die namens de provinciale V.V.V. op deze ver gadering aanwezig was. De notulen van de vorige verga dering die. voorgelezen werden door de secretaris, de heer Diele- manDeij, werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt o.m. dat besloten werd tot het uitgeven van een nieuwe, geheel herziene en bij gewerkte plattegrond van de ge meente en tot het uitgeven van een nieuwe informatieve folder over Axel. Een ander min of meer ingrij pend besluit was de contributie met ingang van 1968 met 50 te verhogen en voor de gewone leden te brengen op 15. Het bezoek aan de jeugdherberg „De bleye Haghe" en het kam peerterrein „De Boshoek" beweegt zich in sterk stijgende lijn. Uit het reisprogrammaboek voor 1968 blijkt dat dit jaar de Neder landse Christelijke Reisverenlging geen groepsreizen meer naar Axel zal organiseren. Dit wordt groten deels toegeschreven aan onvol- tuur er (nog) geen aanleiding toe j doende logies- en pensionaccomo- geeft, is de heer J. de Maatdatie. Gehoopt wordt dat de ge- sportartikelen, Axelsestraat 12) meente Axel bij het tot ontwlkke- van mening dat de „beroepskam- jj brengen van het recreatiege- peerders er nu toch aan moeten bJ za] streven naar een randlbe. worden herinnerd dat het seizoen toch voor de deur staat. Hij doet dit op een discrete, maar daarom niet minder nadrukkelijke ma nier door een driedaagse kam peershow te houden in het pa rochiehuis. Ook bij een bezoek aan deze show die een bezoek zeker rechtvaardigt zal men zien dat het de kampeerder van nu aan niets behoeft te ontbre ken wat zijn uitrusting betreft. bouwing met vakantie- of week endwoningen waardoor stellig in deze behoefte zal kunnen worden voorzien. De tijdens het verenigingsjaar benoemde penningmeester de heer van Gilst besprak aan de hand van een gedetailleerd overzicht de financiële positie. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren P. G. van den Bosse Grote en kleine tenten: ze zijn en j q vink voor de nieuwe zit- allemaal heel praktisch, heel tijdsperiode herbenoemd, licht en heel gemakkelijk te ver- Dg beer w. Dieleman wenste voeren. Ditzelfde geldt ook voor werkzaamheden z'n 1» van „helemaal buiten" en toch 1968 gevormd door de heer E. Baert en P. Vasseur. Bij de rondvraag werden nog tal van actuele vragen ter tafel ge bracht die tot tevredenheid kon den worden beantwoord. G. S. keuren raadsbesluit goed Gedeputeerde staten hebben het besluit dat de Hoekse raad woensdagavond nam om het kre diet voor de bouw van een gym nastieklokaal te verhogen van 180.000 tot 230.000 gulden, goed gekeurd. De raadsleden hadden zich voor het aanvullend krediet persoonlijk garant gesteld. Ver hoging van het krediet met 50.000 was plotseling noodzake lijk geworden, toen was gebleken dat de gemeentelijke centrale dienst had vergeten de kosten voor de elektrische installatie en het schilderwerk in de begroting te betrekken en de kosten voor de verwarming veel te laag had begroot. Tuintjes moesten het ontgelden Gisteren, tegen de middag, golfde het water uit een lek in de waterleidingpijp in de Bos- jesweg te Sluiskil. Het water liep in de lager gelegen tuintjes, die er voor de komende dagen Paas- feestelijk uitzagentenminste vóór de overstroming. Rond één uur had het perso neel van de waterleidingmaat schappij het lek gedicht. Rheuma-onderzoek Voor de tweede keer is het rijdende rheumalaboratorium in Sluis gearriveerd. Het onderzoek naar het voorkomen van rheuma onder de bevolking strekt zich uit onder de inwoners boven 45 jaar. Het ligt in de bedoeling dat er nog een derde bezoek komt waar mee dan het onderzoek afgerond is. Ingebruikneming scholencomplex Dinsdag 23 april zal het nieuwe scholencomplex in het uitbrei dingsplan in gebruik gesteld worden door de inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. Gelijns uit Middelburg. In het nieuwe complex worden de openbare lagere en de christe lijke nationale school gehuisvest. Universitair examen Aan de landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het ingenieursexamen cultuurtech niek de heer J. J. Cappon. Feest bij „Even Kijken" De opening van een nieuw ge deelte van de meubelzaak „Even Kijken" en het feit dat de zaak 20 jaar bestaat, waren deze week reden genoeg om feest te vieren. De familie Van Dronkelaar, die 20 jaar geleden begon met het repareren van stoelen en het ma ken van naaimachinekasten, kreeg lof toegezwaaid door de waarnemend burgemeester van Zuidzande, de heer A. Luteijn, en oud-burgemeester H. P. Ever- wijn. Dat gebeurde woensdag, BEGIN VAN DAM BIJ SCHELDEKADE Bij laag water is nabij de aan legsteiger van de provinciale boot te Terneuzen de dam, welke de middenkanaalarm zal afslui ten, duidelijk zichtbaar. Dagen achtereen stort een drijvende krraan het benodigde materiaal het water in, terwijl sinds giste ren ook een persleiding grote hoeveelheden zand in de voor malige kanaalingang spuit. Vanaf het bruggetje over de middensluis zijn bij laag water de vorderingen van het demven van de ingang tot de middenka naalarm goed te zien. een beetje thuis-zijn geeft. Waar- mes wij alleen maar willen zeg- dende lid dank voor de werkzaam- cen dat ook bij het kamperen heden die hij ten d:enste van het nandige en toch kleine gas- pi""" riijk V.V.V. heeft verricht. (kook)stellen gebruikt kunnen 1 De kascommissie wordt voor De heer Vink bracht het aftre- Er zfln 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de bete dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor do postagentschappen gelden aparte openingstijden. toen het bedrijf officieel werd heropend. Aan het meubelbedrijf is een expositieruimte toege voegd, waarin benedensalons, huiskamers, slaapkamers en een bar zijn ondergebracht. De vietcong heeft de beschieting nemen aan de grootste operatie van steden en vliegvelden In Zuid-„algehele overwinning" in de Viet- Vietnam vrijwel geheel gestaakt, namese oorlog de zuivering Donderdag werd slechts een mor tierbeschieting gemeld in de Me kong-delta. Wel werd ook een dorp op 13 km van Saigon door mortier granaten getroffen, maar dat was een vergissing van de Amerikanen. Onder de dorpelingen vielen 5 doden en 22 gewonden. Voor de achtste achtereenvol gende dag bleven de Amerikanen bij hun luchtaanvallen op Noord- Vietnam onder de negentiende breedtegraad. Amerikaanse troepen die deel- van het centrale hoogland heb ben vrijdag de eerste gevechten van enige omvang geleverd met een geregelde vietcongeenheid. Hierbij werden, volgens een Amerikaanse woordvoerder, 119 vietcong-solda- ten en 16 Amerikanen gedood. Op Noord-Vietnam werden vrij dag 115 aanvalsvluchten uitge voerd. Donderdag werd-een phan- tom-straalvliegtuig neerge-cho- ten, maar de vlieger wist zich in j veiligheid te stellen. Het percentage van 4, waarmedestimulans kunnen zijn om in daar- de huurprijs van een groot aantal toe aanleiding gevende gevallen woningen na 1 mei a s. ten hoog-1 meer aan het onderhoud van de ste zal mogen worden verhoogd woning te doen, als het wetsontwerp door de eerste kamer wordt aangenomen, zal Dit schrijft minister ir. W. F. voor de verhuurder een zekere Schut (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) in antwoord op vragen uit de eerste kamer. Dit kan sterk beïnvloed worden door de houding van de huurder bij de onderhandelingen over een nieuw overeen te komen huurprijs. Hij immers kan daarbij bedingen, dat het onderhoud beter verzorgd wordt. Als partijen hieromtrent niet tot overeenstemming kunnen komen, kan zodanige aangelegen heid bij de beoordeling van de redelijkheid van de gevraagde huurprijs eerst door de huuradvies commissie en zo nodip daarna door de kantonrechter worden be oordeeld. De huuradviescommissies zullen tijdig bij algemene maatregel van bestuur richtlijnen ontvangen voor de beoordeling van de redelijkheid van een door de verhuurder ge daan aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst, dat door een huurder niet werd geac cepteerd. De minister overweegt daarin het volgende te doen op nemen: Het aanbod van de verhuurder wordt in zijn geheel beoordeeld, ook wanneer de huurder slechts tegen een onderdeel (b.v. de huur prijs) bezwaar heeft. Er wordt na gegaan waarom de huurder het aanbod niet wil aanvaarden; daar bij wordt echter geen acht gesla gen op onredeliike motieven. Na gegaan wordt of een voorgestelde hogere huurprijs geoorloofd is. De motieven en omstandigheden die een hogere huurprijs rechtvaardi gen worden afgewogen tegen die, welke zich ertegen verzetten. Daarbij wordt ook nagegaan of de huurder en de verhuurder in het algemeen behoorlijk aan hun ver plichtingen over en weer hebben voldaan en of de huurder soms on verplicht eigener beweging voor zieningen ten bphoeve van het pand heeft getroffen. Er *wordt rekening gehouden met stand en ligging van het pand, met de staat van onderhoud en met gebreken. Ook wordt gelet op hetgeen de verhuurder in de laatste jaren aan het pand besteed heeft en op zijn bereidheid om eventuele gebrekeh of tekortkomingen in het onder houd op te heffen. Van belang is ook of bepaalde vaste lassen (straat- of rioolbelasting, rioolaf- voerrechten, waterschaps- en pol- derlasten) in de laatste jaren aan zienlijk zijn gestegen of nieuw zijn ingevoerd voorzover deze van de verhuurder worden geheven. Bij woningen die vóór 1921 zijn ge bouwd en die niet onder de huur verhogingen van 1966 en van 1967 vielen, wordt onder meer gelet on de tijd dat zij nog voor huisves ting zullen moeten dienen. Als al gemene richtlijn geldt: is de nieu we huurnriis redeliik te®en de ach tergrond van het streven naar een harmonisch ongebouwd huurpa- troon ter plaatse. De gevolgen die de door de regering beoogde verruiming van het gemeentelijk belastinggebied zal hebben voor de huurders van woningen, kunnen niet worden ge kwantificeerd. Het wetsontwerp, MISVERSTAND De diverse postagentschappen in Apeldoorn zaten vrijdag zon der geld door een misverstand tussen de P.T.T. en de Neder landse Bank in Arnhem. Het ge volg daarvan was, dat vele be jaarden die hun A.O.W.-uitke- ring kwamen halen, onverrichter zake naar huis moesten terugke ren. Diep teleurgesteld uiteraard met het oog op de komende Paasdagen. De P.T.T. heeft alles in het werk gesteld om de zaak te corri geren en in de loop van de dag konden de A.O.W.-ers terugko men om alsnog hun geld te halen. De postagentschappen en het hoofdpostkantoor moetsen daar- Ivoor wel langer openblijven dan de vastgestelde tijd. waarin de verruiming is voorge steld, doet immers niet anders dan de gemeenten bevoegdheden geven. In welk tempo de individuele ge meenten op het nieuwe systeem van belastingheffing zullen over gaan en in welke mate zij alsdan van hun bevoegdheden gebruik zullen maken, is niet te voorzien. Wel dient hierbij te worden be dacht dat de verru'ming van het gemeentelijk belastinggebied slechts tot een lastenverzwaring van de gezamenlüke biidragerdich- tigen zal leiden, voor zover da door de gezamenlijke gemeenten te verkrijgen meerd»re baten een be drag van rond 200 min per jaar het rüksoffer ten behoeve van de verruiming te boven gaan. De eventuele verruiming van het gemeenteliik belastinggebied zal volgens minister Schut voor 1968 en begin 1969 zeker nog geen ge volgen hebben. Het is niet juist, dat de kosten voor de huurders in de periode van 31 december 1967 tot begin 1969 met ru;m 20 pro cent zullen stiigen als gevolg van bedoelde verruiming in samenhang met de verplichte en facultatieve huurverhogingen, de voortschrij dende inflatie en de belasting op de toegevoegde waarde. De indexcijfers van de aanne- min®ssommen (exclus'ef bijzonde re voorzieningen en technische in stallaties) van in aanbouw te ne men complexen woningwetwonin gen zijn in de periode 3e kwartaal 1966le kwartaal 1968 met niet meer dan 2'/2 procent gestegen. Dit is laag te achten in het licht van de in d'e periode opgetreden loonkostenstiigingen en de ver- hogin® "an de omzetbelasting me dio 1967. Er zijn geen gegevens beschik baar. wsruit op betrouwbare wij ze de stijging van de bouwkosten van particuliere woningen zou kun nen worden afgeleid. FacMlte'ten voor In de Ver. Staten Om het toerisme in de Ver, Staten te bevorderen heeft een speciaal door president Johnson benoemde commissie donderdag een „gastenkaart" ingevoerd. Met deze kaart kunnen be zoekers uit het buitenland tegen verlaagde prijzen in hotels ver blijven, auto's huren en in be paalde winkels inkopen doen. De kortingen gaan tot 50 prö- cent. De invoering van de „gas tenkaart" vormt een onderdeel van de campagne van de Ame rikaanse regering om toeristen naar de Ver. Staten te halen en daarmee de druk op de Ameri kaanse betalingsbalans te ver minderen. Het is de bedoeling dat de kaarten, die 90 dagen gel dig zullen zijn, met ingang van 1 mei gebruikt kunnen worden. Reisbureaus in het buitenland zullen de kaarten verstrekken. Bij aankomst in de Ver. Statn wordt er een stempel op gezet. De Amerikaanse luchtvaart autoriteiten hebben enkele we ken geleden al bepaald dat de luchtvaartmaatschappijen toeris ten uit het buitenland voor het vervoer in Amerika rif biljet ten mogen verkopen met vijftig percent korting.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3