Jtff Ai Ongeregeldheden in West-Berlijn wenst U prettige feestdagen Betogers slaags met de politie De weg naar het eerste gesprek tussen Washington en Hanoi HET WEER de Paasdrukte tot dasvor zeifis als vorig jaar MII0 BE K0GK Hanoi: Afwijzing van Warsclui est redelijk parlement mobiliseren Gasverwarmirig Weerbericht Zosi» en Talrifke poiitiesgenten gewond Oproep van burgemeester om gewelddaden te staken in Wenen Advies winkelsluiting op koninginnedag Johnson zal Zuidkoreaanse president ontmoeten in Davos Proces in Sjanghai Hat vliegtuïg- ongeSyk in Mexico Aan de grenspost Bergh begon het aantal Duitse toeristen, dat de Paasdagen in Nederland toil doorbrengen, donderdagavond te groeien. Van een overstelpende drukte kon nog hiet worden ge sproken. Marechaussee en douane waagden zich voorlopig niet aan een voorspelling voor de_ komen de dagen. op andere bijzonder rustig, aldus schetste de verkeers- centrale in Driebergen gister avond om zes uur het beeld. Overal heeft men het-verkeer goed kunnen- verwerken, ook - on de punten, die. vaak grote stremmingen veroorzaken. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Wolkenvelden, maar ook en- ke'e zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordooste lijke wind. In het algemeen iets hogere temperaturen dan giste ren. Hoogwater ZONDAG 14 APRIL Breskens 02.21 02.43 xerneuzen 02.57 03 19 Hansweert 03.36 03.53 Walsoorden 03.40 04.02 MAANDAG 15 APRIL Breskens 02.56 03.19 Terneuzen 03.22 03.55 Hansweert 04.11 04.34 Walsoorden 04.15 04.33 DINSDAG 16 APRIL Breskens 0.335 0101 Terneuzen 04.11 04.37 H-nsweert 04.50 05.16 Walsoorden 04.54 05.20 IVHaasistarasüen ZON MAAN op onder op onder Apr. 13 5.48 19.34 20.25 5.50 14 5.46 19.33 22.02 6.05 15 5.43 19.38 23.38 6.25 13 5.41 19.39 -.— 6.54 ,17 5.39 19.41 1.07 7.38 Frank, bij abonnement: TERNEUZEï Directeur-Hoofdredacteur: T. van de Sande Telefoon: 0115"—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2.70. Losse nummers 13 cent. Warme satcljzsMjes BANKEIBAKKERIUJ I 1 'A NooriMr. 80 TERSEU7FV Advertentieprijs ner mm 18: et.; minimum per advprtentie f2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiter'Hk tot n.m. 2 uur. Voor het gecnmb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Enkele duizenden betogers, die vrijdagmiddag tegen de aanslag op de linksradicale studentenlei der Rudi Dutschke In optocht naar de Westberlijnse binnen stad waren getrokken, hebben op de Kurfürstendam slag ge leverd met een sterke politie macht. De betogers staken met ben zine delen van de boulevard in brand en blokkeerden de rijbaan met obstakels. De politie ge bruikte waterkanonnen en sloeg met knuppels op de oproerigen In. Jeugdige betogers droegen rode vaandels en grote portret ten van Rosa Luxemburg, Karl Liebkneeht en Rudi Dutschke mee. (Rosa Luxemburg en Karl Liebkneeht waren prominente leiders uit de periode van het einde van de eerste wereldoor log in Berlijn. Beiden zijn door nationalisten vermoord.) De betogers in West-Berlijn droegen ook opschriften mee, die het aftreden van het Westber lijnse stedelijke bestuur eisten en onteigening' van het Sprin ger-concern. De tekst „anti-fas cistisch eenheidsfront" werd ook veelvuldig gevoerd. Reeds in de vroege middag had de situatie in West-Berlijn zich bedenkelijk toegespitst toen de demonstranten in verscheide ne „speerpunten" naar de bin nenstad doorstieten. De politie, die reeds 24 uur in een toestand van de hoogste paraatheid was, kon de oprukkende betogers niet meer houden. Het verkeer kwam volkomen tot stilstand. De politie had een kordon ge trokken over de Kurfürstendam in een vergeefse poging om de studentenbetogers te stuiten, die in rijen van twintig breed ge armd marcheerden. Een waterkanon werd ver nield en een tweede dekte de aftocht van de eerste naar een zijstraat. De politie slaagde er uiteinde lijk in het gros van de beto gers naar zijstraten te dringen. Een politiemotorfiets werd in brand gestoken. Een demon strant, die door een waterkanon overreden was, is naar het zie kenhuis vervoerd. Volgens de laatste berichten zijn talrijke politiemannen bij de botsingen gewond geraakt. Op een gegeven ogenblik werd po litie te paard tegen de betogers ingezet. Het merendeel van do beto gers is later van de Kurfürsten dam naar de zetel van het West berlijnse stedelijke bestuur ge trokken. Reeds bij de eerste „stormaanval" werd het dichte oolitiekordon doorbroken. Daar bij kwam het tot ernstige vecht partijen. Rondom het stadhuis was een dubbel kordon van de politie gelegd en een groot aan tal politievoertuigen geconcen treerd. De afzetting van de Kurfür stendam werd later opgeheven en het verkeer hervatte zijn loop. Van etalages aan de bou levard zijn ruiten ingeslagen. Pas na een massale inzet van zeven waterkanonnen is de West berlijnse politie er in geslaagd de betogers van het plein voor het Westberlijnse stadhuis Schö- neberg te verjagen. Na de ernstige ongeregeldhe den van vrijdag in West-Berlijn heeft burgemeester Klaus Schütz in een verklaring voor de pers aangedrongen op staking van de gewelddaden. „Wij moeten er eindelijk toekomen in deze stad weer in vrede te leven". In vlugschriften, die voor het -tadhuis waren verspreid, heet het, dat in West-Berlüo een raad uit arbeiders, employé's. studen ten en scholieren gevormd moet worden. De opstellers van de vlugschriften eisen verder o.m. een gekozen lichaam ter controle van de Amerikaanse radiozen der ,.RI,A S" in West-Berlijn. Het Westberlünse radio- en televisie station „Vrij Berlijn" zou onmid dellijk vertegenwoordigers van de buitenparlementaire oppositie in zijn bestuur moeten opnemen. Een 200-tal Oostenrijkse stu denten hebben vrijdag betoogd voor de Weense universiteit uit een gevoel van saamhorigheid met de Westduitse studentenlei der Rudi Dutschke. AMSTERDAM: Luther King, Rudi Dutschke, wie volgt?", één van de spandoeken tijdens een demonstratie bij het nationale monument donderdagavond naar aanleiding van de aanslag op Rudi Dutschke. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De Amerikaanse weigering Warschau te aanvaarden als plaats voor het eerste kontakt met de Noordvietnamezen is en- redelijk. Deze m'ening is men vol gens de correspondent van „Tass" toegedaan in officiële kring te Hanoi. Het Witte Huis zei donderdag avond dat de Poolse hoofdstad niet voldoet aan de eisen die Amerika voor een plaats van samenkomst stelt. Het wees War schau echter niet met zoveel woorden af. ZATERDAG 13 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5180 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen De centrale werkgeversorgani saties in de detailhandel advi seren op basis van overleg met de in de Decom samenwerkende bonden van werknemers om op Koninginnedag, dinsdag 30 april, de winkels indien enigszins mo gelijk vanaf 13.00 uur te sluiten. President Johnson zal woens dag a.s. in Honoloeloe een ont moeting hebben met de Zuidko reaanse president Tsjoeng Hie Park, zo is vrijdag op het Witte Huis meegedeeld. Volgens de korte bekendma king van het Witte Huis zullen de presidenten gemeenschappe lijke problemen bespreken. Tsjoeng Hie Park is voor het overleg door Johnson uitgeno digd en heeft de invitatie aan vaard. Door het incident met de „Pueblo" en de jongste Ameri kaanse Vietnam-politiek zijn de betrekkingen tussen de V. S. en Zuid-Korea de laatste tijd steeds meer onder druk komen te staan. Oorspronkelijk zou Johnson vorige week reeds naar Hawaii gaan voor overleg met Ameri kaanse vertegenwoordigers in Zuid-Vietnam. De Zuidkoreaan se president zou bij die gelegen heid ook naar Honoloeloe komen. Het bezoek aan Hawaii ging op het laatste moment niet door van wege dé moord op ds. Martin Lu ther King. Het overleg over de kwestie-Vieinam heelt inm ddels in Washington Plaatsgevonden, Een tamelijk krachtige aard beving heeft zich donderdag vroeg in de avond in het gebied van de Zwitserse stad Davos voorgedaan. De beving duurde ongeveer een seconde en ging gepaard met gerommel als van een ontploffing. Van schade is geen melding gemaakt. In verband met het Paasfeest zal ons eerstvolgend nummer verschijnen op DINSDAGAVOND 16 APRIL a.s. De hoop op een snel begin van inleidende besprekingen voor de vrede in Vietnam is vrijdag ver minderd door verschil van mening tussen Hanoi en Washington over de plaats waar de eerste kontak ten zouden moeten worden ge legd. De Amerikaanse regering liet donderdagavond weten be zwaren te hebben tegen de Pool se hoofdstad Warschau welke stad door Noord-Vietnam was voorgesteld. Eerder was door de regering in Hanoi de Cambodjaanse hoofd stad Vientiane geopperd als plaats voor de eerste besprekin gen, terwijl de V. S. de Laotiaan- se hoofdstad Vientiane zouden hebben voorgesteld. Over en weer worden echter bezwaren gemaakt. Hanoi zou niet voor Vientiane hebben gevoeld omdat het daar niet op ambassadeurs niveau is vertegenwoordigd (de ambassadeur is enkele jaren ge leden teruggeroepen) en Wash ington heeft geen officiële ver tegenwoordiging in Phnom Penh. Washington is er vooral op ge brand dat een neutrale stad wordt gekozen, een plaats dus die niet ligt in één van de landen van het communistische blok, waar beide partijen vrij zijn van poli tieke en/of psychologische druk. De V. S. zouden ook niets voor Warschau voelen vanwege het psychologische effekt dat be sprekingen daar op de Zuidviet- namese regering zou hebben en de kans dat minder westerse journalisten zouden kunnen ko men. JOHNSON VERANDERDE ZIJN STANDPUNT Sommige waarnemers vragen zich echter af of president John son verstandig doet met het af wijzen van Warschau nadat hij eerder gezegd heeft bereid te zijn onverschillig waar naar toe te gaan als dat zou leiden tot be ëindiging van de oorlog. Het Russische persbureau Tass wees daar donderdag al op en het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" schrijft dat Washington Pnom Penh onder „ongerechtvaardigde voorwend sels" afwijst „nadat Johnson eer der meer dan eens verklaarde be reid te zijn onverschillig wan neer waar dan ook naar toe te gaan". De presidentiële woordvoer der, George Christian", zei don derdag dat Noord-Vietnam nog niet had geantwoord op een voorstel van Johnson waarin een aantal neutrale landen als moge lijke plaats voor ontmoeting was genoemd. Hij wilde niet zeggen welke landen dat zijn, maar in Washington worden steden ge noemd als Nieuw Delhi, Rangoon en Djakarta. In deze laatste plaats vroeg de Noordvietnamese ambassadeur .vrijdag een onder mm m Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is vrij dag. kort na zün aankomst in Parijs, naar de Noordvietnamese legatie gereden waar hij een on derhoud had met Mai Van Bo, hoogste eezant in rang in Euro pa van Noord-Vietnam. Het gesprek duurde anderhalf uur. Na afloop zei Oe Thant dat het gesprek in „vriendschappe lijke sfeer" was verlopen. Later op de dag keerde Oe Thant naar New York terug. Op het Parijse vliegveld Orly wilde hij geen verder commentaar geven. Bij een proces in Sjanghai is deze week een contra-revolutio nair ter dood veroordeeld terwijl negen anderen gevangenisstraf fen variërend van zeven jaar tot levenslang kregen. Dit meldde het Chinese blad „Wen Hoei Pao" vrijdag. Da ter dood veroordeelde is meteen te rechtgesteld. houd aan met minister van bui tenlandse zaken Adam Malik na dat Washington koel had gerea geerd op Hanoi's voorstel voor Warschau. Na afloop van het gesprek werd geen commentaar gegeven maar, naar verluidt, zouden de Indonesische autoriteiten geen bezwaar hebben als Djakarta als plaats voor een inleidende be spreking over Vietnam zou wor den gebruikt Bij het verongelukken van een Mexicaanse DC-3 tijdens de ope- ningsvlucht op een nieuwe lijn zijn in de nacht van woensdag op donderdag de directeur van het Mexicaanse bureau voor de burgerluchtvaart en een twintig tal andere hoge functionarissen en journalisten om het leven gekomen. Het toestel vloog 40 km van het vliegveld van Mexi co City tegen een bergtop. MEER ZON Een hogedrukgebied. dat al dagenlang boven de Noordzee ligt, is iets in betekenis afgeno men. Om het hogedrukgebied heen stroomde koude lucht over de Noordzee ons land binnen. Daarin kwamen veel wolkenvel den voor. Een kleine storing in de bovenlucht veroorzaakte plaat selijk een licht buitje. Mede a's gevolg hiervan kwamen vrijdag de temperaturen in ons land niet hoger dan 6 tot 9 graden. Boven Oost-Rusland bevindt zich een opvullende depressie, die daar en in Finland regen en sneeüw bracht. Daar kwamen de temperaturen niet hoger dan ruim 3 tot 4 graden. Warmer was het over Zuid-Eruooa. In Spanje, de Rïvièra en Ita'ië werd het ruim 16 tot 18 graden.. In Spanje trad ook een enkele onweersbui ot>. Mooi zonnig weer was het in Engeland, waar bovendien weinig wind was. Het werd daar ruim 13 graden. Intussen nadert over de Oceaan een depressie de Golf van Biscaje. Als gevolg daarvan zal er gelei delik meer wind komen uit oos telijke richtingen. Daarmee wordt dan iets drogere lucht worden aangevoerd, waarin meer opkla ringen zullen voorkomen dan gisteren. Er mag dan ook on wa1 v.ogp-3 t?mpera*"ven gerekend worden, vooral in het binnenland. Naar de indruk van de al gemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenver keer (A.N.V.V.) levert dit paasweekeinde wat het bezoek van de buitenlandse toeristen betreft, ongeveer hetzelfde beeld op van Goede Vrijdag 1967. Het was aan de grens over het algemeen tamelijk druk, maar er waren vrijwel geen stagnaties. Door de gestadige toevoer van buitenlandse toe risten ontstond bij een aan .al V.V.V.-kantoren in de rand stad Holland grote drukte. Overal kon men de mensen aan logiesadressen helpen, hoewel de voorraad sterk slonk, in het bijzonder in de beroepssector (hotels en pen sions) in de grote centra m het westen en aan de kust. Wederom overheersen de Duitsers sterk in aantal, maar daarnaast waren er ook veel Fransen, o.a. in Den Haag, Delft, Rotterdam en Utrecht, verder Skandinaviërs (van wie velen reeds donderdag avond aankwamen en die vooral stem in Katwijk waren vertegenwoordigd, waar de V.V.V.-direkteur voor een groep van ongeveer 700 Zwe den speciale arrangementen had getrotxen). Ook zijn ue Engelsen en geallieerde mili taire verioigangers vrij tal rijk vertegenwoordigd. In het beeld op de grote verkeerswegen is in de loop van de miaüag geen verande ring gekomen. Op sommige plaatsen is het vrij druk, en De Zuidvietnamese nationale vergadering heeft vrijdag voor gesteld ook vrouwen te mobili seren. Het parlement bestudeert momenteel het woensdag door president Van Thieu ingediende wetsontwerp dat de algemene mobilisatie mogelijk moet maken. Tot nog toe was slechts gespro ken over mobilisatie van man nen, maar het wetsontwerp voor ziet in de „onmiddellijke mobili satie van alle krachten in het land". De afgevaardigden zijn van mening dat ook ongehuwde vrouwen van 18 tot 35 jaar onder de wapenen moeten worden ge roepen

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1