'T BEVAHUIS Praagcentrum van nieuw denken I Onrust bij Werkspoor Terugkeer Tan Morgan de Magiër Ver. Staten roepen reservisten onder de wapenen Donderdag 11 april 1968 DE VRIJE ZEEUW pag. r 5 Paasclrukte komt bij spoorwegen op gang Suiker Unie had goede start NnS.: geen ouderwetse woorden meer alls rijtuig. AardhsFeitaanvoer komt op gang NYLON DAM ES JACKS en TERLENKA A reduktie. Orëjp deze kans SOWJET-ZEEMAN MET HEIMWEE NAAR DUITSLAND C.A.O. WESTDUITSE METAALARBEIDERS OPGEZEGD ONDERGRONDSE KERNPROEF IN DE V.S. Ziekenboot Jongens uit Bergen op Zoom mishandelden hondje Vergaan Sch 225 mogelijk gevolg van onstabiliteit Vissersvloot „doorgelicht" Vereniging voor Mulo wil alle schoolboeken gratis T Het nieuwe partijprogramma van de Tsjechische communisti sche partij bevat een paar pun ten, waarover In een paar Oost- europese hoofdsteden ongetwij feld de wenkbrauwen gefronst worden. Bijvoorbeeld dat over de verantwoordelijkheid van minis ters jegens het parlement en een democratisering van de recht spraak. Het zjjn termen die wellicht wel beleden worden in de partij programma's elders, maar waar aan in de praktijk niet te veel wordt gedaan. Een eenvoudige oplossing is bijvoorbeeld voor het eerste punt om het parlement maar sporadisch bijeen te roepen. De partijleiding houdt door deweeks de gang van zaken wel in de gaten. Het verontrustende vooral voor lieden als Oost- duitslands Ulbricht zit erin dat de Praagse partijleider Dub- cek er een man naar is om ook te doen wat hij zegt. Daar heeft hij goede gronden voor. Zoals het ook geen toeval is dat de dood van Jan Masaryk weer ter snrake komt en onder zocht wordt. Een 20 jaar oude zaak, die vooral daarom ongera- keld wordt omdat die kwestie zo lang de sfeer in Tsjecho-Slowa- kije heeft verziekt. FATSOENLIJK Werd in 1948 de minister van buitenlandse zaken vermoord of pleegde hij zelfmoord? De idee is algemeen dat Masaryk werd doodgeslagen en uit het raam van zijn ministerie gegooid en dat moet dan wel door of namens de communistische tonmensen van toen zijn gebeurd. Alleen al om nu het bewiis te leveren dat de communistische partij bestaat uit fatsoenlijke lieden en niet uit mensen die een moord verdon keremanen, moet er een uit spraak komen. Dat kan trouwens temeer om dat Masaryk zeer zeker een aan hanger was van nauwe samen werking met de Sowjet-Unie. Dubcek en ziin partij van nu zul len zich rustig achter de ideeën van Masaryk kunnen stellen, die nog altijd zeer geëerbiedigd wor den in zijn land, zoals demon straties aen het graf van Jan Ma saryk en zijn vader eerder dit jaar hebben bewezen. Het is ook niet onlogisch dat de Tsjechen voor steun naar het oosten kij ken. Van het westen hebben ze die nooit gehad met als droevig hoogtepunt het verdrag van München. Dubcek laat er geen twijfel over bestaan dat hij voor zijn land maar één plaats weet: in het communistische blok. vrijheid Maar dan wel met de nodige soevereiniteit en zonder de vrij heid geweld aan te doen. Niet in de rechtspraak, niet in de kran ten, niet in het onderwijs. Van daar dat Tsjechische universitei ten Poolse hoogleraren uitnodigt die door de regering in Warschau zijn ontslagen. En wellicht ook de Oostduitse professor Have- mann, die voor zijn kritiek op Ulbricht al lang boet door ver bannen te leven op een klein pen sioentje. Dit aanmoedigen van het vrij formuleren en vormen van afwij kende opinies is een van de din gen die andere communistische partijen moet verontrusten. Van daar bijv. dat het centraal comité van de Russische partij bijeen kwam om de toestand in de wereld te bespreken. Zoals in Tsjecho-Slowakije blijkt en in Polen en getuige het opnieuw in het nieuws komen van de Oostduitser Havemann leven met name onder de stu derende jeugdideeën hoe vrijheid en communisme te combineren. En het zijn ideeën die kennelijk taai blijven leven. Praag schijnt kennelijk voornemens er het levende centrum van te worden, waaruit ook velen in andere lan den hoop kunnen putten. Als mede natuurlijk uit het feit dat de orthodoxe stalinisten voor zover ze nog aan de macht zijn, alsmaar ouder en ouder worden. En ook Ulbricht kan wel respec tabel oud worden, maar niet eeuwig aan de macht blijven. De Amerikaanse minister van defensie. Clifford, heeft donder dag bekendgemaakt dat hij 24.500 reservisten onder de waoenen zal roeoen. Tienduizend van hen zullen naar Vietnam worden ge zonden. De versterkingen voor Vietnam zijn volgens hem in overeenstemming met de uitbrei ding die president Johnson op 31 m^art aankondigde. De oresident heeft niet beslo ten of hij nog meer reserves zal laten ooroenen, aldus Clifford. Clifford, die het woord voerde op een oersconferentie, zei dat de tienduizend reservisten de lo gistieke steun vormen voor de 11.000 man, die in februari als gevolg van het „tet"-offensief met snoed naar Vietnam werden gezonden. Met de nieuwe ver sterkingen komt het totaal van de Amerikaanse troepen in Viet nam op 549.500 man. Het is op het ogenblik de bedoeling van de president dit aantal niet uit te breiden, aldus Clifford. Volgens Clifford komt het be sluit slechts 10.000 man verster kingen naar Vietnam te zenden voort uit de regeringspolitiek. de oorlogvoering steeds meer over te laten aan de Zuidvietna- mese regering. De regering in Saigon heeft besloten de strijdkrachten met 135.000 man uit te breiden. Pre sident Thieu wil de algehele mo bilisatie afkondigen en heeft on langs de wens uitgesproken dat Zuidvietnamese troepen de con trole kunnen overnemen in de sektor waar nu nog de Amerika nen strijden. Clifford zei dat men de Ameri kaanse troepen, die in Vietnam vrij worden gemaakt, in reserve wil houden en op de lange duur „het ount wil bereiken waarop Zuid-Vietnam in staat zal zijn de voortzetting van de oorlogsope- ratitc op zich te nemen". De jaarlijkse paasdrukte is bij de Nederlandse spoorwegen ai vroeg op gang gekomen. Woens dag waren de treinen al voller. Sinds gistermiddag twee uur zijn alle treinen flink bezet. De trei nen van Den Haag in oostelijke richting hadden zelfs een bezet ting van 90 procent. Vele ambte naren hebben vermoedelijk een halve dag extra verlof genomen, omdat de meeste kantoren van daag ook gesloten zijn. De coöperatieve vereniging Sui ker Unie is over het boekjaar 1966/'67 tot zeer bevredigende resultaten gekomen, zo wordt in het jaarverslag meegedeeld. In 1966 werd in totaal 327.560 ton kristalsuiker geproduceerd, terwiil dé totale omzet steeg tot 380.191 ton. De Suiker Unie ging medio 1966 een nauwe samenwerking aan met vier coöperatieve suikeronderne mingen, t.w. de Verenigde coöne- ratieve suikerfabrieken, de Coöpe ratieve suikerfabriek en raffinade rij Puttershoek, de Friesch-Gro- nin°:se coöperatieve beetwortelsu:- kerfabriek en raffinaderij en de Eerste Nederlandsche coöperatieve beetworfelsu'kerfabriek en raffi naderij. De directie van de Suiker Unie soreekt er haar voldoening over uit, dat reeds in het eerste veren'"inesiaar zidke goe^e resul taten konden worden bere'kt. De onnerviakta euike'Veten in ons land is in 1966 vrijwel "elük gebleven aan d:e van 1995. De twaalf Nederlandse suikerfabrie ken verwerkten in 19R6 een b!e- tennpgst van ca. 3.790 000 ton (in 1965 was dit 3 740 000 toni. De ge middelde worielonbrengst ner ha bedroeg 40.459 kg. Het su'kerw- bnük in Nederland was in 1966 528.086 ton (in 1965 nog 506 836 toni, hetgeen neerkomt on een ge middeld verbru'k ner hoofd van de bevolking van 42,4 kg. De N.V Ned. Spoorwegen heeft aan al haar personeels1eden ge vraagd, moderne benamingen te bedenken voor ouderwetse ter men als rijtuig, stationnement, wachtkamer, coupé, lokettist.e en machinist en vele andere uit vroeger tijd stammende begriu- nen. De groep „invoering huis stijl", die zich al bezig hield met de modernisering van letters, kleuren en vormen, beeft in het personeelsblad van N. S. gevraagd om haar te helpen bii het zoeken naar wegen om de typische spoor wegterminologie te verjongen. Langzaam maar zeker gaat op de Nederlandse fruitveilingen de aanvoer van aardbeien uit de kassen toenemen. Deze week hadden verschillende fruitvei lingen reeds een aanbod van enige betekenis van deze pri meurs van de aardbeienoogst 1968. In de komende weken za" naar men aanneemt het aanbod geleidelijk toenemen. Op het ogenblik beginnen de vruchten te rijpen in de kassen waarin is gestookt en de planten boven dien vanaf januari kunstmatig zijn belicht. De grootste aanvoeren zijn er op het ogenblik op de fruitvei lingen in Zaltbommel, Nümegen, Venlo en Kapelle-Biezelinge. De prijs van de goede kwaliteit lag eind deze week rond f 3,per doos met 200 gram aardbeien. De stand van de aardbeien in de kassen is over het algemeen redelijk maar toeh_ wordt een wat lagere produktie per vier kante meter verwacht dan het vorig jaar, Etalage - aanbieding Let op onze etalage. Wij bieden u aan in deze etalage Iets wat u niet missen kan ZO'N SPORTIEF, GOED en GE MAKKELIJK ZITTEND JACK. A CA Nu favoriet tijdens onze etalage-aanbieding, onverschillig JÊ 3 Vr welk jack u koopt. JACKS IN MODERNE MODELLEN met eersteklas pasvorm, in alle modetinten. Voor een extra lage prijs in noordstraat 22 Het enigst speciaal vakkledinghuis In Zeeuws-Vlaanderen terneuzen Maar ook ongekend gesorteerd in JACKS telefoon 01150—2473 Ongeveer 1000 werknemers van de N.V. Werkspoor in Utrecht hebben donderdagmorgen een „stille tocht" door het bedrijf gemaakt om uiting te geven aan hun ongerustheid over de gevol gen van de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden die de direc tie wil doorvoeren. De tocht duurde ongeveer drie kwartier en verliep rustig. Ir. G. J. Klomp, directeur van Werkspoor Utrecht, neemt aan dat het protest is ingegeven door onzekerheid over het ef- fekt van de harmonisatieplan nen waarover nu al een jaar met de vakbonden wordt onderhan deld. Volgens hem is deze on gerustheid echter overbodig om dat de harmonisatie van de pri maire arbeidsvoorwaarden waarbij het onderscheid tussen handarbeiders en beambten ver valt waarbij het onderscheid tussen handarbeiders en beamb ten vervalt niet alleen bete kent dat de oude „statusverschil- len" vervallen, maar voor ver reweg het grootste deel van het 2500 man tellende personeel ook financieel zeer gunstige gevol gen heeft. Een kwart van het personeel behoort op het ogenblik tot de categorie „beambten". Zij zijn met de uurloners al naar gelang de „waarde" van hun functie in gedeeld in tien functiegroepen. De financiële consequenties daar van zullen pas geleidelijk voel baar worden. Omdat over deze zaak nog wordt onderhandeld met de vakbonden, kunnen geen mededelingen worden gedaan over de nieuwe salarissen en dat veroorzaakt waarschijnlijk de on rust in het bedrijf. Ir. Klomp zei donderdagmor gen, dat de harmonisatie maa- voor ongeveer 4 procent van het personeel een nadeel betekent, in die zin, dat volgende „loon- ronden" deze personeelsleden voornamelijk beambten niet volledig zullen worden toege kend. Volgens hem staat daar een veel grotere groep mensen tegenover, die er financieel in belangrijke mate op vooruit gaat. De salarissen van een aanzien lijk deel van de uurloners zullen namelijk worden opgetrokken. Voor de beambten geldt, dat de leeftijd waarop zij hun „top" kunnen bereiken, wordt terug gebracht. Dit betekent dus voor al voor de jeugdigen een voor uitgang. Voor de grootste groep beambten zal de inkomensposi tie ongeveer gelijk blijven. De totale loonsom voor het gehele bedrijf zal door de nieuwe inde ling stijgen. De indeling in de functiegroe pen is geschied door een com missie van de Verenigde Machi nefabrieken (het concern waar toe Werkspoor behoort), samen met deskundigen van de vakbon den. Ir. Klomp zei, dat de VJM.F. met de harmonisatie en de in tegratie een belangrijk stuk sociaal beleid binnen het con cern wil verwezenlijken. De districtsbestuurder van de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond. de heer A. Groe- nevelt, ontkende dat de indeling in de functiegroepen is geschied door een commissie van de V.M. P. samen met deskundigen van de vakbonden. Er is alleen over leg gepleegd over het bij de in deling te hanteren systeem, waarvoor normen werden vast gesteld. De toepassing van het systeem is een aangelegenheid van de V.M.F.-commissie. In het havengebied van Gent is woensdag een man opgepikt, die vergeefs probeerde zich in het Russisch verstaanbaar te maken. Op een politiebureau bleek, dat hij een opvarende was van het Russische schip „Ingul", dat in de Gentse haven ligt. Hij zei gedrost te zijn, omdat hjj zo graag zou terugkeren naar de plaats in Duitsland, waar hij tijdens de oorlog had vertoefd, nadat hij ais jongen door de Duitsers was ge deporteerd. Het bestuur van het Westduit- se vakverbond van arbeiders in de metaalindustrie, dat 3,6 mil- ioen leden telt, heeft woensdag besloten de c.a.o. op te zeggen welke geldt voor alle leden in geheel West-Duitsland, met uit zondering van Beieren. Tegelijkertijd zijn onderhan delingen aan de gang in Erbach, bij Frankfort, over een nieuwe c.a.o. De vakbondsafgevaardig den eisen een loonsverhoging van 7 en leggen er de nadruk op dat de opzegging van de huidige c.a.o. een antwoord is op „de ver- tragingstaktiek van de werk gevers". De werkgeversafgevaardigden van hun kant betreuren het be sluit van het vakverbond, dat naar zij zeggen is genomen op een ogenblik, dat de werkgevers bezig waren aan een alomvattend ontwero-akoord t.a.v. de be scherming van de lonen tegen de gevolgen van de rationalisatie in de bedrijven. Op het proefterrein in de Ame rikaanse staat Nevada is woens dag een ondergrondse kernproef genomen. De kracht van de ont ploffing was gelijk aan die van een hoeveelheid tnt, gelegen tus sen de 20.000 en 200.000 ton. Binnenkort gaat een nieuwe ziekenboot door de Nederlandse wateren varen, de „Alex van Waayenburg", zo genoemd naar de man, die jaren geleden de K.R.O.-rubriek radioziekenbs- zoek „Zonnebloem" in het leven heeft geroepen en vele jaren heeft geleid. Uit deze populaire radiorubriek is later de katholie ke Nederlandse vereniging tot bevordering van het welzijn van zieken, de „Zonnebloem", voort gekomen. Deze vereniging krijgt thans de beschikking over een eigen ziekenboot, die gedurende een groot deel van het toeristen seizoen door Nederland gaat varen, met elke dag een ander gezelschap zieken, zoals hulpbe hoevende beiaarden, aan boord. Alex van Waayenburg, die van de zomer de K.R.O. met pensioen verlaat, zal op dinsdagmiddag 16 april in Breda zelf aanwezig zijn bij de naamgeving van de voor dit doel speciaal omgebouwde boot. De „Alex van Waayenburg" die plaats kan bieden aan 25 bed legerige patiënten en 25 stoel- patiënten, zal van midden mei tot midden juni en van begin sep tember tot half oktober beschik baar zijn voor Zonnebloem-dag tochten. De Linnaeushof te Bennebroek heeft woensdag haar poorten weer voor het publiek geopend. Op de foto de eerste rit van de grote attraktie voor de kinderen: de kindertrein. 36) Met kennersblik monstert jonker Tobias zijn vriend Aram, die bewegingloos op de grond ligt. Het heft van de dolk steekt recht op tussen Arams schouderbladen, het omgeklapte staal is onder zijn buis verborgen. „Juist," gnuift de jonker tevre den. «daar zullen Morghans knechten wel inlopen. Het is een onsmakelijke grap, maar we heb ben geen keus. Het spel kan be ginnen." Dan haalt hjj diep adem en stoot een langgerekte, ijselijke kreet uit. Even blijft het dood stil, maar daar naderen reeds haastige voetstappen. „Zij komen," fluistert de jon ker. „Blijf doodstil liggen, Aram". Grendels knarsen, krakend draait de celdeur open en twee van Morghans knechten staan in de deuropening. „Wat is hier gebeurd," schreeuwt een van hen, de poort wachter. als hij de roerloze ge stalte op de grond ziet liggen. „Een ongeluk," stottert Tobias, die in goedgespeelde angst tegen de muur staat te trillen. „Wij wjj hadden een kleine twist ik trok mijn dolkAram strui kelde en toenach welk een rampmijn beste vriend, ridder Aram van Barranca door mijn hand gedoodU" Twee jongelui, de 18-jarige v. A. R. en de 19-jarige J. P. L. uit de gemeente Rucphen, hebben van de rijkspolitie een proces verbaal gekregen wegens erger lijke dierenmishandeling. Zij hadden n.l. woensdagavond een hondje willen doodslaan met een schop. Toen zij dachten dat het beestje dood was, begroeven zij het aan de kant van de weg. Toen donderdagmorgen enkele kinde ren naar school gingen en daar passeerden, zagen zij dat het hondje dat nog leefde, zich met zijn pootjes naar boven werkte. Zij hebben het toen uitgegraven, doch het diertje was zo ernstig gewond en uitgeput, dat een die renarts het heeft moeten afma ken. De raad voor de scheepvaart in Amsterdam heeft gisteren een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de ramp die op 8 december 1966 de motorkotter „Willem Senior" SCH 225 trof. Het schip verging met man en muis een vijftig mijl ten noordwesten van de Waddeneilanden en van de 6 opvarenden, onder commando van schipper Jan Hoek, is nooit meer iets teruggevonden. Het schip zelf is opgespoord door duikers van de kon. marine, het ligt op een diepte van 45 meter weggezakt in het zand, ogenschijnlijk onbeschadigd, zo dat de veronderstelling dat het aangevaren zou zijn niet voor de hand ligt. Tijdens de behandeling kwam de gedachte dat er iets haperde aan de stabiliteit naar boven. Feiten zijn dat een zusterschip, de KW 219 op 24 juli 1965 ver ging en dat er sterke aanwijzin gen waren, dat van dat ongeluk de stabiliteit de oorzaak was, Vast staat ook dat van een an der zusterschip, de KW 225, de bemanning als geheel afmon sterde, omdat men het schip niet vertrouwde. Na het ongeluk met de KW 219 kwam een deskundige van de scheepvaartinspectie tot de con clusie, dat de stabiliteit van dit type schepen niet voldoende was en dat 7 ton ballast moest worden gevoerd. Bij de SCH 225 is dit niet ten volle gebeurd. Er is maar 4,5 ton ballast ingeno men, omdat anders het schip zo zou komen te liggen, als de vangst aan boord was, dat de uit watering niet voldoende func tioneerde. Vast staat ook, dat na de ramp met de Scheveningse kot ter, de inspectie voor de scheep vaart besloot de stabiliteit van alle schepen beneden de 200 ton „door te lichten". Dit gaat om 675 schepen onder Nederlandse vlag. Dit onderzoek, dat nu on geveer op de helft is, heeft uit gewezen dat de schepen van het type van de SCH 225, 3.60 meter verlengd moeten worden en 15 ton ballast moeten voeren om aan de normen die thans voor een veilige stabiliteit gelden te voldoen. Tegenover dit alles stond de verklaring van kapitein A. Kor ving uit Hoek van Holland, mede-eigenaar van de SCH 225 en tot twee weken vóór het on geluk schipper op de drie jaar oude kotter. Kapitein Korving noemde de „Willem Senior" een orettig schip, waar je alles mee kon doen. Hij had in de drie jaren dat hij met de kotter voer alle weersomstandigheden tot windkracht 12 meegemaakt en steeds rotsvast vertrouwen in zijn schip gehad, evenals trou wens de rest van de bemanning, welke merendeels al twee jaar op de kotter voer. De algemene vergadering van da vereniging voor M.u.l.o. heeft gis teren in Utrecht een voorstel van de afdeling Utrecht aangenomen waarin wordt gepleit voor het gratis verstrekken van de benodig de leermiddelen aan al<e leerlingen van het voortgezet onderwijs. In de toelichting bij dit voorstel werd gezegd, dat het niet meer gratis beschikbaar stellen van boe- ,ken en leermiddelen aan de leer lingen van het m.a.v.o. (u.l.o.) een enorme stap achteruit betekent in de sociale ontwikkeling van ons land. „De zo hoog geprezen demo cratie van het onderwijs wordt daardoor niet alleen belemmerd, doch teruggedrongen", i Als de ouders per leerjaar voor 150 gulden boeken moeten aan schaffen voor een kind dat in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar toch al veel geld gaat kosten, betekent dit voor hen een zware belasting. De vereniging vreest, dat daarom velen hun kind niet verder zullen laten leren. De boeken en leermiddelen moeten niet alleen aan de m.a.v.o.- leerlingen gratis worden verstrekt zoals tot dusver aan de uloleeriin- gen, maar aan alle leerlingen van het voortgezet onderwijs. De ver eniging meent, dat een werkelijke democratisering van het onderwijs eist dat dit kosteloos is, 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5