PROVINCIAAL NIEUWS I DE RAMP MET DE VEERBOOT WAHINE Dubcek maant Tsjechen tot bedachtzaamheid Donderdag 11 april 1968 JE VRIJE ZEEUW 3 WORDT DIT JAAR BEGONNEN AAN VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND? Terneuzen Scheepvaart Vervroegde opening speeltuin „Oranjekwartier" Autobotsing Axel Vergadering Nederlandse bond van gepensioneerden Lijdensbij eenkomst Paasronde BRAND IN VERNIS- INRICHTING Paasbijeenkomst RITKSAMBTENAAR ZIET IDEE MET 1.500 BELOOND Artil'erieduel aan de «fordaan Gevechten tussen Indones'ërs en Chinezen in Medan Europees ambtenaar onder verdenking van spionage VIJFDUIZEND GULDEN VOOR EEN IDEE Wilson houdt geen toezicht meer op economische zaken Vsrkssrs- or "inpiingen b.J VÊanen Kaoenda zegt: ZamKra in oorlog met NAVO-landen S^ycüialski pres'dent van Polen Wanneer de officiële goedkeu ringen, o.a. van de rijkslucht vaartdienst, er tijdig komen, zal nog in juni begonnen worden met de aanleg van de eerste gras- baan en enkele gebouwtjes van het vliegveld Midden-Zeeland. Volgens de voorzitter van de stichting vliegveld Midden-Zee land, de heer D. F. P. Hoegen, zal het Zeeuwse bedrijfsleven 300.000 gulden voor dit vliegveld in het Noord-Sloe bij Arnemui- den betalen terwijl de provincie Zeeland 150.000 gulden in de kos ten bijdraagt. Wanneer alles volgens de plan nen verloopt zullen reeds vol gend jaer zaken-, sport- en zweefvliegtuigen van het nieuwe Zeeuwse vliegveld kunnen op stijgen, De eerste grasbaan van 800 meter lengte en 150 meter breedte van het vliegveld is overigens slechts een begin. De stichting vliegveld Midden-Zee land heeft plannen om in tweede fase het vliegveld met een be tonnen startbaan met een lengte van 1800 meter uit te breiden. Verwacht wordt dat wanneer deze startbaan gereed is, Zeeland in het binnenlandse luchtnet van de N.L.M. opgenomen zal wor den. Wanneer echter deze ver harde startbaan aangelegd zal worden is nog volkomen onbe kend. De stichting vliegveld Midden-Zeeland wacht n.l. tot het rijk bereid is de kosten a 7 miljoen gulden te betalen. Aantal geloste/geladen sche pen op het Nederlands gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen over de maand maart 1968. Zeevaart Aantal B.R.T. Totaal geschut 595 442.675 Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical 17 124.940 Terneuzen kanaalh. 73 44.830 Sluiskil 6 24.208 Axel Sassing 2 611 Sas van Gent 12 6.390 Binnenvaart Ton Aantal Laad- verm. Totaal geschut 15.976 9.499.007 Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical 113 103.076 Terneuzen/ kanaalhavens 429 238.004 Sluiskil 363 248.444 Axel Sassing 21 5.685 Sas van Gent 137 71.657 Doorvaart op België: zeevaart: 421 (294.038 b.r.t.); binnenvaart: 5.089 (2.663.865 ton laadvermo gen). Het mooie weer dat hopelijk aanhoudt, heeft het bestuur van de speeltuin Oranjekwartier doen besluiten haast te zetten achter de opening. Dat geschiedt reeds zaterdag a.s. Alle speelwerktuigen zijn in orde gemaakt en de jeugd kan er weer bezit van nemen. Alles zit keurig onder de verf; de zandbak is vernieuwd en de nieuwe glijbaan (12 m) die vorig jaar is gekocht, zal wel weer veel belangstelling trek ken. Traditiegetrouw kan de jeugd met Pasen weer op de eieren- jacht gaan. Er staan weer tal van verrassingen te wachten. Om half twaalf zaterdagmor gen worden de jongens en meis jes in de speeltuin verwacht. Het bestuur houdt die dag zit ting om zoveel mogelijk leden in te schrijven. Want hoe meer leden, hoe meer mogelijkheden! Donderdagochtend om zeven uur reed de heer M. F. uit Goes met zijn personenauto van de nieuwe brug rijksweg 61 op zon der daarbij voorrang te verlenen aan de door de heer F. A. S. uit Terneuzen bestuurde auto. die uit richting Terneuzen kwam. Enkele inzittenden van beide auto's liepen bij de botsing schrammen op, terwijl de auto's '.waar werden beschadigd. De afd. Oost Zeeuws-Vlaande ren van de Ned. bond van gepen- gadering op donderdag 25 april a.s. om 14.30 uur in ,.Het Cen trum" te Axel. De agenda ver meldt o.m.: bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heren Hamerlinck en Van Duy- venbode, die zich beiden herkies baar stellen; bespreking be schrijvingsbrief en verkiezing af gevaardigden naar de algemene vergadering te Utrecht op dinsdag 21 mei 1968 en hun plaatsvervan gers. Dinsdagavond hield de her vormde vrouwendienst haar lij densbijeenkomst in het Torenlo kaal van de hervormde kerk on der voorzitterschap van mevr. Verheul. Eerst werd het huishoudelijk gedeelte behandeld, waarin o.m. de paasgroet voor de ziekendienst werd geregel. Uit de Matthëus Passion werden gedeelten ten gehore gebracht, afgewisseld met het voorlezen der lijdensgeschiedenis en het zingen van passende liederen. Tot slot stond mevr. Verheul nog even stil bij het leven en de dood van dr. Martin Luther King en het tragisch overlijden van ds. Tal ma en echtgenote. De goed bezochte bijeenkomst werd met dankgebed besloten. Het wielercomité ,.Axel" orga niseert traditiegetrouw op Twee de Paasdag a.s. een wielerwed strijd voor adspiranten en nieu welingen. Een hevige uitslaande brand heeft ernstige schade aangericht aan de Zaanss vernisinrichting Tempo gevestigd aan de Kerk straat in Zaandijk. Door nog on bekende oorzaak ontstond in een der machines 'n steekvlam welke het pand in een ommezien in lich ter laaie zette. Hoewel de Zaan dijker brandweer spoedig ter plaatse was kon niet voorkomen worden dat het houten pand gro tendeels uitbrandde. De schade wordt op ongeveer 40.000 gulden geschat. Het bedrijf was ver zekerd. De adspiranten starten om half drie. Hierna zullen de nieuwelin gen van start gaan. De wedstrijd wordt verreden op 't bekende par cours: Noordstraat Prins Hen drikstraat Bylocquestraat Zuidsingel Zeestraat West straat Noordstraat. In ,,'t Trefpunt" waren de be jaarden woensdagmiddag bijeen voor de viering van het Paasfeest. Een kort onenin«swoord op deze druk bezochte bijeenkomst werd "esproken door mevr. Versteeg, die tevens de leiding van deze middag had. Ds. J. van der WieVn, gerefor meerd predikant te Soui, sprak vóór de pauze de meditatie uit; zijn echtgenote zorgde voor de clamaties. Tijdens de pauze werd bejaarden koffie aangeboden. Mevr. Verstee" bracht hierna een laasverbaal. Het geheel werd af gewisseld met zang van PPn da meskoortje van de N.C.V.B. met r>ianobege1ei',ing van mevr. De Felit.erLa Gasse. Mevr. Versteeg sprak aan het ein^ tot de medewerkenden een dankwoord. Deze paasmiddag werd georga niseerd door de aktiviteiteneom- missie van het dienstencentrum. Minister ir. W. F. Schut heeft donderdagmiddag een van zijn ambtenaren verrast met de mededeling, dat hem een belo ning van 1500 was toegekend voor een bij de ideeëncommis- sie van het ministerie v=n volks huisvesting en ruimtelijke orde ning ingeleverd idee. De geluk kige is de heer A. J. Karssen ui' Den Haag, die als cartograaf bij het bureau voor de wetenschap pelijke atlas, een onderdeel van de rijksplanologische dienst, werkzaam is. De heer Karssen zag reeds driemaal eerder een idee beloond en ontving daar voor in totaal bijna 300 aan premies. De thans toegekende beloning betreft een vinding om fouten in landkaarten met een ingewik kelde kleurenstructuur 20 tot 30 tinten zijn geen uitzondering zo tijdig te onderkennen, dat met 1 drukproef kan worden volstaan. Deze vinding betekent een jaarlijkse besparing van 10.800 aan materiaal en druk kosten en van 5600 aan arbeids loon. Een duel tussen de Jordaanse en de Israëlische artillerie, dat gisterochtend vroeg aan de Jor dan bij de kibboets Gesher, ten zuiden van het Meer van Gallilea, uitbrak duurde donderdagmid dag onverminderd voort. Bij de beschietingen, die volgens een 'sraelische woordvoerder door de Jordaniërs is begonnen, worden ook mortieren en mitrailleurs ge bruikt. Een Jordaanse woordvoerder zei, dat de Israëliërs hadden ge vuurd op burgers, die bezig waren een vrachtauto te laden. De auto werd vernield, maar er waren geen slachtoffers. Jor daanse troepen hadden het vuur beantwoord. In het begin van deze week zijn bij bloedige gevechten tus sen jonge Indonesiërs en Chi nezen in Medan verscheidene doden zijn gevallen. Het aantal werd niet gegeven. Een tiental jongelieden moest naar het ziekenhuis gebracht worden. De gevechten zijn uit gebroken toen bekend was ge maakt dat een lid van de jeugd organisatie Pemoela door een Chinees was vermoord. Een fa briek en verscheidene woningen van Chinezen zijn in brand ge stoken. Na ingrijpen van de po litie was de rust teruggekeerd in de stad. Een Duitse ambtenaar van de Europese commissie is een dezer dagen door de Belgische veilig heidsdienst aangehouden voor een verhoor in verband met ver meende spionage, doch na tus senkomst van commissie-voorzit ter Rey vrijgelaten. Uit goede bron verluidt, dat Jean Rey persoonlijk interve nieerde, omdat hij niet meteen was ingelicht over deze aanhou ding door de Belgische po'it ie van een niet-Belgische ambte naar, die valt onder het Euro pese protocol. De Belgische veiligheidsdienst zet overigens haar onderzoek voort. Sommige berichten mel den, dat de ambtenaar die werk zaam is in diensten van de in terne markt, thuis Tsjechische vrienden ontving. De 25-jarige Italiaan Nino Vasal- lo is leljjfc ten val gekomen op het Binnenhof. Hij is met inwen dig letsel in het ziekenhuis opge nomen. Drie Vassalo's waren op een vrijstaande ladder geklom men om een acrobatentoer te verrichten ten behoeve van een reclamefoto. Helaas bleek de wind te krachtig om een goede balans te bewaren en de arties ten sloegen om. - a S-! wJIO Het aantal slachtoffers van de ramp met de veerboot „Wahine" in de monding van de haven van Wellington is kleiner dan aan vankelijk werd verondersteld. Er zijn vermoedelijk maar 51 mensen verdronken in plaats van 100 tot 200, zoals werd gevreesd. De Nieuwzeelandse veerboot „Wahine", die woensdag in de haven van Wellington in een vliegende storm is vergaan. Volgens onofficiële cijfers die de politie gisteren verstrekte, be vonden zich 727 passagiers en bemannings'eden aan boord. Van 566 van de 605 passagiers en 110 van de 122 bemanningsleden is zeker dat zij zijn gered. Er wor den nog vijf passagiers en be manningsleden vermist en de stoffelijke overschotten van 46 omgekomenen zijn geborgen. De Sergeant-majoor D. Slagman, instrukteur radarsysteem van de „Starfighter" op de vliegbasis Twenthe, heeft zijn verbetering van dat systeem langs technische weg beloond gezien met een be drag van ƒ5.000 dat de centrale ideeëncommissie hem daarvoor heeft toegekend. Commodore J. N. Mulder, commandant van het commando luchtmachtopleidin gen, heeft sergeant-majoor Slag man het bedrag dezer dagen overhandigd. De vinding van de heer Slag man stelt de vlieger in staat betere indicaties te krijgen van de grondsnelheidsgegevens die nodig zijn voor de navigatie en voor het bombarderen. l - g storm waarin het schio verging, is inmiddels gaan liggen. Redders met zwemvesten om helpen hier bij 't aan land bren gen van een reddingboot van de verongelukte veerboot Wahine bij Wellington in Nieuw-Zeeland. De Tsjechoslowaakse partijlei der, Alexander Dubcek, heeft don derdag gewaarschuwd voor anar chie In Tsjecho-Slowakije. Dit wordt door waarnemers opgevat als een aanwijzing, dat hij pro beert het tempo van de liberalisa tie in zijn land te vertragen. In een vraaggesprek met het communistische partijorgaan Rude Pravo, heeft Dubcek de vrees in linkse intellectuele kringen voor stopzetting van het democratise ringsproces „ongegrond" genoemd. Maar anderzijds, aldus de Tsjecho slowaakse partijleider, zou men met voorzichtigheid en bedacht zaam verder moeten gaan, zonder hysterie en in overeenstemming met de beginselen van de socialis tische ethiek. Wanneer men demo cratie beschouwde ais een moge lijkheid voor een ieder zich met alles te bemoeien en maar te doen wat men het beste vindt, was dat hetzelfde als anarchie te willen. Dat had niets te maken met demo cratie. Dubcek legde de nadruk oo de geweldige verantwoordelijk heid van de journalisten in het zo gecompliceerde tijdsgewricht waarin Tsjecho-Slowakije thans leefde. Hij deed een beroep op de journalisten hun woorden te wikken en te wegen en de ver antwoordelijken van de commu nistische partij, de massa-organi saties en allen die jarenlang met toewijding gewerkt hadden en thans ,.op demagogische wiize aangevallen worden", te verde digen. „Het is niet juist hartstochten op te wekken zonder eerst de feiten na te gaan", aldus Dubcek. Waarnemers menen, dat Dub cek, die de strijd om de macht in Premier Harold Wilson van Engeland heeft als onderdeel van de kabinetswijziging van vorige week zijn „bijzondere verant woordelijkheid" vcor het denar- j tement van economische zaken opgegeven. Slechts de verant woordelijkheid voor alle asoek- ten van de economische politiek, waarmee de premier gewoonlijk belast is, blijft op hem rusten. Dit heeft Wilson donderdag in het Lagerhuis meegedeeld. De premier had in augustus vorig jaar het oppertoezicht over het ministerie van economische zaken op zich genomen, toen de jonge en betrekkelijk onervaren Peter Shore met de leiding van het departement was belast. Shore heeft bij de kabinetswijzi ging van vorige week zijn post behouden, maar zijn politiek be langrijkste taak, de uitvoering van de loon- en prijspolitiek, is overgenomen door de nieuwe mi nister van arbeid, Barbara Castle. de partij heeft gewonnen, progres sieven in de regering heeft ge bracht en een actieprogram voor democratisatie heeft gelanceerd^ de situatie thans wil beheersen. Als reden hiervoor wordt gedacht aan afkeuring van de zijde van de Sowjet-Unie en bezorgdheid van de kant van Tsjechoslowakije's socialistische buurlanden alsmede aan de spanning, die de recente wijzigingen in het centrale comité der partij hebben veroorzaakt. Op de rijksweg UtrechtDen Bosch, met name op het gedeelte bij het kruispunt Vianen en het weggedeelte tussen Jutphaas en IJsselstein,is donderdagmiddag het verkeer ernstig gestagneerd door werkzaamheden. Bh' Vianen vormde zich op de rijbaan in noordelijke richting een file van ongeveer een kilometer. Oorzaak hiervan is het aanbrengen van «en slijtlaag op de brug over de Lek en het tr«'-ken van strepen. Hierdoor is één rijstrook voor W verkeer buiten gebruik. Werkzaamheden aan een ge* deel te van een rijstrook bij Us« ««'stein stagneren het in zuide* ';;ke richting gaande verkeer. Omstreeks ha'f zes zijn de rijstroken vriigekomen. De ver keersintensiteit is sinds woens dag aanzienlük gestegen in ver band met de Paasdagen. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft donderdag ziin be schuldiging herhaa'd dat, Portugese bommenwerpers tot in Zambia aanvallen doen. Hii zei dat dit be tekent dat Portugal en de Navo met zijn land in ooriog ziin. Zowel Rhodesiscbe als Portugese vlieg tuigen hebben het luchtru'm van Zambia opn'euw geschonden én wii zullen snoedig genoodzaakt zijn het nemen van vergeldings maatregelen ernstig in overweging te nemen. i Elf bommen van Navo-afk»mst ziin op 22 maart door Portu«ese vliegtu'gen op dre domen bij de grens met Angola afgeworpen, waardoor zeven mensen werden gedood, zei Kaoenda. Portugal heeft deze beschuldiging tegenge sproken. Maarschalk Marian Spychalski is donderdag gekozen tot presi dent van Polen, in opvolging van Edward Ochab, die om gezond heidsredenen is afgetreden. Spy chalski was tot nu toe minister van defensie

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3