OS JUWELENROOF Terneuzen heeft een informatiecentrum bouwfonds DE COMMANDOWISSEUNS IN VIETNAM Commissaris opende haveninstallaties Hoechst-Vlissingen m PIANO'S tg VLEUGELS g HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 11 april 1968 Agenda Labour raakt ver achter op de conservatieven Wilde staking in Cura$aose hotels voorbij VRIJGEKOCHTE NEDERLANDSE ZEELIEDEN MORGEN OP SCHIPHOL Lang Vei heroverd ZELFMOORD OFFICIER VAN EL FATAH FLESSETREKKER GEPAKT VRIJAF BIJ BLIJDE GEBEURTENIS KAN PROBLEMEN OPLEVEREN ZEEPOST Lünsi-J.4 in baan rond de maan IS Schiedmayer, Blüthnor, Feurlch 13 [Cl Schimmel, Kuhla, Zimmermann, Ya- [CJ im maha. Rosier, Rippen en vele andere im Jg wereldmerken. jg Goes, Lange Kerkstraat}^ 41, telefoon 7258 u Gistermorgen introduceerde de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten zich in Zeeuws- Vlaanderen met de opening van een informatiecentrum aan de Noordstraat 83 in Terneuzen. Burgemeester C. Aschoff die als eerste het bijkantoor binnen ging, hield vooraf in de raadszaal een toespraak tot medewerkers en genodigden waarin hij o.a. zei dat de vestiging van het informa tiecentrum duidelijk gestimuleerd werd door verzoeken om voor lichting op het gebied van woon- mogelijkheden. De heer Aschoff noemde hel bezit van een eigen woning zeer belangrijk niet alleen uit econo misch, doch ook vanuit psycho logisch standpunt bezien. Hij verheelde hierbij niet, dat tegen over een belangrijke inkomens stijging van de laatste tien jaar ook grote kostenstijgingen staan en dat er ook altijd nog zeer velen zijn die aan het verwerven van een eigen huis niet toe kunnen komen. Doch voor hen die wel ]n staat zijn iets opzij te leggen is een eigen woning een belangrijke geldbelegging, het economisch effekt dus, terwijl de psychologi sche kant van het bezit is dat aan een eigen woning doorgaans meer - zorg en zelfs liefde wordt besteed dan aan een huurhuis. Het Bouwfonds streeft er serieus naar om door financie ring en kwalitatief ook de min- dere inkomentrekkers aan een eigen woning te helpen. De bur gemeester zei te hopen dat mede door de nieuwe rijkssubsidie' regeling die duidelijk tendeert in de richting van eigen woning- bezit ook hier de bouw van par ticuliere woningen goed van de grond zal komen. De aankoop van een huis is een zeer gewich tige gebeurtenis in een mensen leven, het' informatiecentrum van het bouwfonds kan. hierbij onge twijfeld op prettige niet opdrin gerige wijze goede diensten be wezen. Na de burgemeester sprak nog de direkteur van 't Bouw fonds, de heer R. Karsten, die erop wees dat op 1 januari j.l. de volkshuisvesting in een volledig nieuwe fase is komen te staan. Hij meende, dat nu wel is afgerekend met wat hij noemde het sprookje van de lage huren. Volgens de heer Karsten zal een woningwetwo ning die start met een huurprijs van 140 gulden per maand, in 18 jaar oplopen tot f260 a f 270 per maand. Deze situatie stemt volgens hem tot naden ken en stimuleert de beslissing om te komen tot eigen woning- bezit. SUBSIDIE Met de nieuwe subsidierege ling die het eerste jaar het hoogst is en niet meer afhankelijk van het inkomen en die in 10 jaar wordt afgebouwd, bevordert de overheid sterker het eigen wo- ningbezit. Het nadeel van de nieuwe regeling noemde de heer Karsten het teveel propageren van de goedkope bouw. Men krijgt meer subsidie naarmate men goedkoper bouwt. Dit zou volgens de heer Karsten nog niet zo erg zijn, als men maar vol doende kwaliteitsonderscheid toonde. Men kan duizenden gul dens besparen bij de bouw van een woning, doch komt dan na luttele jaren tijds voor hoge reparatiekosten te staan. Centra le verwarming wordt bijv. in de nieuwe regeling bij de stichtings- kosten ondergebracht; hierdoor wordt de subsidie dus verlaagd. Het Bouwfonds heeft al tegen deze wijze van subsidiebasering geageerd, doch zonder succes. „Ik ben bang", zei de heer Kar sten, „dat men te goedkoop strip-tease zal gaan bouwen". Het gezelschap begaf zich hierna naar Noordstraat 83 waar het nieuwe informatiecentrum is ondergebracht. De wanden van de voormalige konfektiezaak zijn betimmerd en gestoffeerd, het plafond is verlaagd en funktio-, neel verlicht en er is verder een prettig aandoend meubilair in gerangschikt. Op de bovenver dieping bevindt zich een kantoor voor privézaken. Vanaf 15 april is 't informatie centrum iedere werkdag, 's maan dagsavond en ook 's zaterdags geopend. Volgens twee in Engeland ge houden opiniepeilingen zouden de conservatieven als nu algemene verkiezingen werden gehouden, een overweldigende zege beha len en zeker 400 van de 630 lagerhuiszetels veroveren. De re- gering-Wilson is nog nimmer zo impopulair geweest. Volgens een in opdracht van de Daily Tele- fraph verricht onderzoek heb- en de conservatieven een voor sprong van 24,5 pet. od labour, vergeleken met 19 procent een maand geleden, voordat de „har de" begroting werd ingediend. De Daily Mail geeft de partij van Edward Heath een voor sprong van 22,6 procent. De werknemers bij de vier grootste hotels op Curasao, die zaterdagavond een wilde staking waren begonnen, toen de bespre kingen tussen hun bond en de directies van de hotels vastlie pen en de Antillaanse regering een afkoelingsperiode afkondig de, zijn donderdagochtend weer aan het werk gegaan. Een voorstel van de Antillaan se minister van sociale zaken, Bikker, om geheel nieuwe onder handelingen te beginnen werd zowel door de bond als door de directies van de hotels aanvaard. De regering zal een buitengewo ne landsbemiddelaar benoemen, terwijl de procedure van de on derhandelingen op schrift zal worden gesteld. De afkoelings periode blijft van kracht. ZATERDAG 13 APRIL Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur: „Fantomas contra Scot land Yard". Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 14 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 eh 8 uur: „Fantomas con tra Scotland Yard"; 5 u.: „Een pistool voor Ringo". MAANDAG 15 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 eh 8 u.: „Een pistool voor Ringo"; 5 uur: „Fantomas con tra Scotland Yard". DINSDAG 16 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Een pistool voor Ringo". De zes Nederlandse zeelieden, die op Kreta gevangen zitten, zijn door hun maatschappij de K.N.S.M. vrijgekocht. Ze zullen vandaag om 12.05 uur op Schip hol arriveren. Hoe groot de af koopsom is kon men ons gister middag van de zijde van de K.N.S.M. nog niet meedelen. Na de henoem'ng van gene raal Creighton W. Abr-»ms tot on volger van generaal Westmo reland als opperbevelhebber yan de Amerikaanse troenen in Viet nam sneculeren waarnemers^ in W"shin*rton over de mogelijk heid van een wijziging in da strategie die verhand zon kun nen houd«n met ere'5 Jent John sons vredesinitiatief. De „oosuo- rings- en vernietigingsst»ategie" van generaal Wes'more'and is u'et direct uitgewerkt door d» 53-iariee vroegere commandant van een nantserbatalion en men acht dan ook mogelijk dat Abrams gemakkelijk zal kun nen overschakelen op de meer defensieve oorlogvoering van ..zuiveren en vasthouden" van de dichtst bevolkte centra. Een dergeliike wijze van oor logvoering, waarbij het platte land niet langer zou worden uit gekamd, zou goed passen bij Johnsons nieuwe de-escalatiepo- litiek, zo meent men. Ameri kaanse funktionarissen in Saigon zeiden echter dat de benoeming van Abrams niet tot directe wij ziging van de oorlogvoering zou leiden. President Johnson maakte voorts woensdag de benoeming van admiraal John S. McCain jr, bevelhebber van de Amerikaan se vlootstrijdkrachten in Euro pa, tot opvolger van admiraal Ulycses S. Grant Sharp bekend, die 1 augustus wordt gepensio neerd. De zoon van McCain is vorig jaar boven Noord-Vietnam nergeschoten en vermoedelijk gevangen genomen. De Amerikanen hebben woens dag naar het schijnt zonder op verzet te stuiten de voor post van Khe Sanh, Lang Vei, opnieuw bezet. De bezetting van de post, Zuidvietnamese en en kele Amerikaanse militairen, was 7 februari in enkele uren door de Noordvietnamezen onder de voet gelopen. Bij deze actie gebruikten de Noordvietnamezen voor de eerste maal in de oor log tanks. In de grote basis Khe Sanh vielen voor de tweede ach tereenvolgende dag geen grana ten van de tegenstander. Vliegtuigen hebb-n in de om geving nog wel kleine Proeoen tegenstanders ges'en. Zelfs wer- d«m in het gebied twee lichte PT-76 tanks van Russische ma kelij waargenomen, waarvan er een door de luchtmacht werd vernietigd. Op korte afstand van Camn Carroll, een van de grote bases langs verkeersweg 9 in het noor den van Zuid-Vietnam, kwamen donderdagochtend twee hef- schroef vliegtuigen met elkaar in botsing, waardoor 12 Amerika nen omkwamen. Het Noordvietnamese persbu reau meldde donderdag dat bü de gevechten in de omgeving van Khe Sanh in een week 2900 Amerikaanse en Zuidvietnamese soldaten zijn gedood of gewond en dat 19 vliegtuigen zijn neer geschoten of beschadigd. Boven Noord-Vietnam werd woensdag een Amerikaans vliegtuig neer geschoten, aldus het persbureau. Volgens een opgave van het Amerikaanse opperbevel in Viet nam waren de verhezen aan Amerikaanse zijde in de week van 30 maart6 april bet laagst sedert het vietcong-offensief van januari. De Amerikanen verlo ren 279 man aan doden en had den 1344 gewonden die in hos pitalen moesten worden opgeno men en 1846 lichtgewonden. Het totaal aantal gesneuvelde Ame rikanen sedert 1 januari 1961 kwam op 21.054. Aan de zijde van de Noordvietnamezen en dc vietcong sneuvelden 2251 mili tairen waarmee het totaal op 323.326 kwam, aldus de opgave. Een officier van de Arabische commando-organisatie El Fatah heeft zich gisternacht in zijn cel opgehangen. De man zat al een maand in een gevangenis in Nap- louse en was kort voor zijn daad, nadat hij ondervraagd was, al leen in een cel gezet. Volgens de Israëlische autoriteiten had hij nimmer over een eventuele slech te behandeling geklaagd. Op verzoek van de Haagse po litie heeft de rijkspolitie in Zevenaar de 41-jarige ambte naar C. A. van der W. gearres teerd. Deze ambtenaar heeft voor 25.000 gulden aan roederen gekocht zonder te betalen. Hij was bi.iv. van plan een foto- en fi'mbedrijf te beginnen. Bij Haagse fotowinkels kocht hij apparatuur ter waarde van 10.000 guMen. Van een bank wist de man een credit card los te peuteren. Hiermee kocht hij eveneens voor 10.000 gulden in winkels in de grensstreek. De man verzuimde echter de bank terug te betalen. Dit gebeurde allemaal vanaf eind vorig jaar. De rijkspolitie arresteerde hem in Zevenaar toen hij bij het grenswisselkantoor voor 500 gul den Duits geM wilde opnemen met ziin credit card. De ambte naar bleek nog andere niet-be- taalde rekeningen te hebben tot een waarde van 5000 gulden. Ook kwam vast te staan dat hij er een poosje een Deens vriendin netje op na gehouden had, dat echter niets met zijn praktijken van doen had. De ambtenaar is een bekende van de Haagse po litie, door een affaire met por nografische films, waaraan hij medeschuldig was. Als de baby van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen hoven geboren wordt, krijgen de kinderen vrij van school. Het tijd stip van dit vrijaf krijgen is ech ter niet bekend. Dit kan moeilijk heden opleveren bij kinderen van kleuterscholen, eerste klas sen van lagere scholen en b.l.ö.- scholen, die van school worden gehaald of op weg naar huis be scherming (bijv. van de politie) krijgen. De Nederlandse vereni ging bescherming voetgangers heeft het ministerie van onder wijs en wetenschappen hierop geattendeerd. Het ministerie zal de gemeente- en schoolbesturen verzoeken bij toepassing van de vrijafregeling hiermee rekening te houden. Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland, heeft gistermorgen in het Sioe-gebied bij Vlissingen de nieuwe haveninstal laties van Hoechst-Vlissingen N.V. geopend. De haveninstallaties van Hoechst zijn voorlopig alleen bereikbaar voor coasters en binnenschepen die de grondstoffen voor deze Duitse chemische industrie in het Sloe-gebied uit Rotterdam aan voeren. Dipl. ing. H. Friedrich, gedele geerd commissaris van Hoechst- Vlissingen N.V., deelde bij de ope ning van de haveninstallaties mede dat Hoechst hoont nog dit jaar zijn havenaccomodatie uitgebreM te hebben zodat zeeschepen tot 60.000 ton de produkten van de chemi sche industrie zullen kunnen af voeren. Zoals bekend heeft Hoechst- Vlissingen in het S!oegeM°d in twee Jaar tiid een eerste fosfor- fabriek eebouwd d'e oer 1 mei a.s. in volledige prodnktle za] komen. In augustus van dit jaar zal reeds worden begonnen met de bouw van een tweede fosfnrfabriek. Hoechst investeert faarliiks onge veer 50 rp'lioen gulden in Vlissin- een-Oost. De heer Friedrich noem de de onening van de haveninstal laties het ten doon houden van de havenbabv die naar hij hoopte voorspoedig zal opgroeien. Met de volgende schenen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam Van het schip vermeld. Argentinië: m s. Arlanza 0.7-4) Brazilië: m.s. Arlanza 07-4) Canada: ms. Rhein (17-4) Ch'Ii: m.s. Archimedes 19-4) Indonesië: m.s. Diisseldorf 16-4) Ned. Antillen: m.s. Merenrius (16-4) Suriname: m.s. Chiron 06-4) Ver. Staten: m.s. Atlantic Star (18-4) Zu:d-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: s.s. Amerskerk (17-4) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. De heer Friedrich maakte nog een compliment aan de ministe ries van economische zaken en financiën, die, snel en op onbu reaucratische wiize de vestiging van Hoechst in Vlissingen mogelijk hebben gemaakt. Mr. J. van Aartsen wees erop dat de vestiging van Hoechst nog slechts een begin van de indus triële ontwikkeling in het Wester- scheldebekken is en deed een be roep op de regering om voor de outillage te zorgen, die voor een verdere expansie van de havens en industrieën in dit gebied noodza kelijk is. door B. J. WITHUIS 1) Helma maakte met een half ironisch gebaar de balans op; Een glazen asbak, inhoudende veer tien sigaretteneindjes, haar uit gerekte spiegelbeeld er in. dat slaap-slaap-slaap schreeuwde en tegenover haar de hoofdpersoon van het tweemansbedrijf Detec tive-Bureau-Pit. Pit had alles, peinsde Helma, om een succes te zijn. Lang, slank, donker, intelligent, beweeglijk als een filmheld, en, indien nodig, de weloverwogen show van een perschef van een geslaagde groot industrieel in groene zeep. Ergens paste op hem 't „gladde bolster harde pit". Trouwens hij was intelligent, hij h a d opval lende successen geboekten heel diep in die steenharde Pit zat een dosis fijngevoeligheid, die Helma steeds opnieuw ontroerde. Waarschijnlijk hield ze mateloos veel van deze spottende, een zame wolf; maar hem dit beken nen, vreesde ze, zo ergens een niet te stuiten stroom van sar casme losmaken, met een onder toon van heimwee, waarvan ze „Kind," stoorde Pit haar ge dachten, „je bent ingaande heden ontslagen. Als rechter-commissa- ris en curator, hoofdvennoot van het bedrijf, besluit ik tot deling van het totale batige saldo, zijnde 53 gulden, een kwart fles jene ver, een huurschuld van 84 gul den, bovendien de schuld aan de werkster van 18 gulden, een vor dering op meneer Van Zanten van 118 gulden en 9 jaar oud. be nevens een onopgeloste juwelen- diefstal tot een totaalbedrag van 324.880,als de verzekering er niet om jokt'-. „Getuigschrift," mompelde ze sarcastisch. „Deze dame was onkreukbaar, rookte te veel, sliep licht en wei nig; kon te goed tegen alcohol, schoot soms aardig op inbrekers en met de baas als je de vrij heid van zegging kunt volgen had iets waar dichters voor op houden met zingen en is eigen lijk te waardevol, als je d'r hele maal optelt, om ten onder te gaan in een mislukte Sherlock Holmes affaire. HH directeuren zullen 't hunne doen, teneinde haar op korte termijn bij een braaf man in loondienst onder te brengen". „Eens werd ik meerderjarig," zei Helma, „en beging de misstap hier in dienst te treden. Boven dien maakte ik me maatschappe lijk onmogelijk door met je in het openbaar in allerlei obscure kroe gen te komen, op misdadigers te jagen en m'n steno te vergeten. Ik kreeg één keer een fijn pluim pje van die vette politiecommis saris over m'n speurderstalenten en de snit van m'n nylonkousen, en „Maak me aan het huilen," onderbrak Pit, „en schenk me nog eenmaal je glimlach plus een kop zwarte koffie zonder suiker, en een dieptepeiling in je viool- tjesblauwe ogen. Maar 't is afge lopen lieve schat, omdat handiger jongens dan wij met die f 324.880 op verre reizen zijn en veel ver halenop onze reputatie, en voorlopig hebben wjj geen aiider werk". „Lieverd", Helma legde de veelzijdigste mogelijkheden voor misverstanden in het woord, „de koffie kun je krijgen, de suiker was al op, die meneer Pit van dat Detective-Bureau, rr.et dat plak boek vol vergeelde successen, is een laf stukje moedeloosheid of een goedwillende doch mislukte trooster van eenzame meisjes, maar ontslagen moeten door het arbeidsbureau worden goedge keurd en zó, en ik teken protest aan. Eerst achterstallig loon tot een bedrag van 318,dat je zo charmant achteloos hebt verge ten bij de inventarisatie." Pit keek haar opmerkzaam aan. „Te moeilijk baas? Ontslag wordt door mij pas aanvaard als er geen loonvordering meer is. Die is er wel, dus bhjf ik in dienst Om toch ergens mijn geld binnen te krijgen, nu mijn baas aan het falen is, heb ik maar eens stap pen ondernomen en ben ik dezer dagen Pit hield op koffie te drinken. „Ben ik de afgelopen dagen een beetje aan het zwerven geweest en heb met een stout jongetje ge sproken, dat wel eens van dief stallen had gehoord en zoen misschien Pit's onderdrukte gebrom viel samen met het bellen van de telefoon. „Met Pit's Detective-Bureau" zong zakelijk de stem van Helma. De andere kant sprak langdurig en tegen een muur, getuige Hel ma's interrupties in de sector van „te duur" of „te veel". Pit trommelde afwachtend op een grote vlek op het bureau blad. Helma legde de hoorn op de haak en zweeg. Enkele minuten hielden ze het vol, toen kwam Pit's stem: „En?" „Of je dit nummer maar wilt bellen" schoof ze hem een papier tje toe, „misschien êit er toch nog muziek in die tonnen aan juwe len van je, als je tenminste nog niet hebt gesolliciteerd naar een baantje als schrijver derde klas". Zwijgend trok Pit het toeste" naar zich toe, wierp inmiddels 'n raadselachtige blik op zijn assis tente, die hiervan een vreemde prikkeling achter de ogen kreeg, en draaide de schijf rond. (Wordt vervolgd.) DRIJFZAND LEVENSGEVAARLIJK Aan het begin van de vroegere vluchthaven stort één van de vele oersbuizen die momenteel de ka naal- en havenwerken te Terneu zen doorkruisen, vele kubieke meters zand het te dempen pro ject in. Doordat dit reeds ver scheidene dagen heeft plaats ge vonden is de vroegere vluchtha- van nu bijna geheel gevuld met dit nat^e zand. Hoewel deze nieu we 1 andaanwinst er stevig en glad uitziet, is dit toch allerminst het geval. Vandaar het frofe bord met de mededeling „Drijfzand 'evensgevaarlijk", dat de even- 'uele waaghals moet afschrikken en hem zijn euvele poging om er eens op te gaan lopen ten streng ste afraadt Het Sowjetrussische persbu reau „Tass" heeft donderdag be kendgemaakt dat de „Luna-14" na een afremmanoeuvre op 10 april in een baan om de maan is gebracht en daardoor een kunst maan van de maan is geworden- Het instrument zet het weten schappelijk onderzoek van de maan en de ruimte daaromheen voort, aldus werd meegedeeld. De „Luna-14" werd op 7 ap»i gelanceerd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2