Noord-Vietnam wil voorbereidende besprekingen in Warschau Onlusten in Kansas City 5SP BUT Rudi Dulschke neergeschoten Abrams opvolger van Westmoreland Washington wil Warschau niet als contactplaats Tito optimistisch over vrede in Vietnam Thant vcor Vietnam-overiej naar Parijs HET WEER Slachtoffer en dader verkeren in levensgevaar VRIJDAG 12 APRIL 1968 24e Jaargang— No. 5179 Humphrey zou aan verkiezingsstrijd willen meedoen met premier Esjkol Gezondheid prinses Margriet uitstekend Straks vrije beroepen in pensioenfonds? PredFker van het openlijk verzet DatSer van aanslag gearresteerd Bufs'arijs en Nederland gaan ambassadeurs benoemen IJltisnne! gereed Reacties Vliegtuig met 14 passagiers stort neer in Mexico Weerbericht Huogwater Zon- en Maanstanden frank. bS abonnement: TERNEUZES Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Telefoon: 01151—5073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f8,— per kwartaal: pet naand f 2.70. Losse nummers 18 cent VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. t van da Sanda t* Tamauzan Advertentie*""?!* oer mm 18: et.: minimum per 8-t"ertPntie f2.40 R"briek ..K'eine Advertenties" (peen handels» advertenties) 5 rebels f 1.10 Iedere re"e1 méér 22 ct. K'eine advertenties bil vooroltbeta'ine. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit B'ad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiter'ük tot n.m. 2 uur. Voor het geeo^h maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft voorge steld de voorbereidende bespre kingen met Amerikaanse ver tegenwoordigers over onderhan delingen voor Vietnam in War schau te houden. Dit meldt het Russische persbureau „Tass". „Tass" meldt dat zijn corres pondenten dit uit gezaghebbende kringen in Hanoi hebben ver nomen. De V. S. hadden laten weten het niet eens te zijn met Hanoi's oorspronkelijke voorstel de besprekingen in de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh te houden. „Dit besluit van de V. S. kan slechts verwondering wekken omdat de V. S. herhaaldelijk hun bereidheid hebben geuit hun vertegenwoordiger naar onver schillig welk punt op de aardbol te zenden om kontakten te leggen met de vertegenwoordiger van de democratische republiek Viet nam (noord)", aldus „Tass". Volgens „Tass" zijn westerse berichten over kontakten tussen Noordvietnamese en Amerikaan se vertegenwoordigers in de Lao- tiaanse hoofdstad Vientiane in Hanoi ongegrond genoemd. „Vientiane is slechts gebruikt als plaats om via diplomatieke kanalen boodschappen uit te wis selen en niet als plaats voor een bijeenkomst". Polen is lid van de internatio nale controle-commissie voor Vietnam, Laos en Cambodja te zamen met India en Canada. De commissie werd ingesteld op de Geneefse conferentie over Indo- China in 1954. De Amerikaanse regering heeft donderdag bezwaar gemaakt tegen Warschau als plaats voor inleidende besprekingen tussen de V. S. en Noord-Vietnam. Dit bezwaar komt neer op een afwij zing van het Noordvietnamese voorstel om Warschau te kiezen als plaats voor het eerste kon- takt. Het Witte Huis liet weten dat de V. S. in een neutrale plaats willen praten. Daarom had de Amerikaanse regering een aantal neutrale landen voorge steld voor het kontakt. Hanoi had op dit voorstel echter nog niet gereageerd. George Chiïstian, de woord voerder van het Witte Huis, wil de echter niet, zegeen of Johnson nu definitief Warschau heeft ver- wornen als plaats voor het eerste kontakt. Hij verklaarde dat War schau als hoofdstad van een communistisch land niet voldoet aan het criterium dat Washing ton aanlegt voor het bepalen van een neutrale stad. In een verklaring voor de oers die hij eerder een eigen verkla ring dan een oresidentiële noem de, zei Christian, dat het in dit soort gewichtige zaken belang rijk is hesnrekingen te voeren in een neutrale sfeer, die voor bei- Waarnemers zijn van mening, dat wee-president Humphrey van de Ver. Staten spoedig na pasen zou kunnen meedoen aan de strijd om de verkiezing tot kandidaat van de democratische nartij voor het presidentschan. Er zou aan drang op hem u'toooefend worden door de vakbeweging. Humohrey zou goede kennissen gezegd hebben, dat hü zou willen meedoen, nu nresident Johnson zich teruggetrokken heeft Volgens de New York Times zou de schrijver Emmet John Hughes een campagne beginnen voor de verkic'ng van gouverneur Nelson Rockefeller tot republikeins kandidaat voor het nresidentschao Rockefeller zei od 22 maart, dat hij niet een kandidaat was die rechtstreeks of indirect een cam pagne voerde met het doel uitein delijk aangewezen te worden tot republikeins kandidaat. de partijen aanvaardbaar is. Hij zei verder dat het kontakt tussen Washington en Hanoi over deze aangelegenheid worat voortgezet. In bevoegde kringen te Wash ington was men aanvanke ijk van mening dat de Amerikaanse re gering waarschijnlijk akkoord zou gaan met Warschau als plaats voor inleidende besprekingen met Noord-Vietnam. President Tito van Zuid-Slavië, die op staatsbezoek is. heeft in de Japanse hoofdstad voor de radio gezegd optimistisch te "ijn over de vredeskansen in Viet nam. Hij vindt dat de bombarde menten geheel moeten worden gestaakt, maar wat tot nu toe ge daan is acht hij positief. „Wij ge loven dat er een wederzijds ver langen bestaat tot het vinden van een positieve oolossing. De tijd zal het leren of onze hoop realis tisch is". Nu de toestand rond Vietnam iets beter is. zouden ook in het midden-oosten stanpen in die rich tin" kunnen worden ge nomen. „Wij kunnen hopen dat daar volgend jaar zich een posi- 'ieve ontwikkeling zal voordoen". Hij veroordeelde Israel ais agres sor en zei dat de Arabische lan den nu de indruk geven de staat Israël als een feit te beschouwen en dat hun conflict vreedzaam zou kunnen worden ongelest. Maar Israel blijft hardnekkig vasthouden aan de rechtstreekse onderhandelingen, „dat wil zeg gen dat de overwinnaar met de overwonnene wil onderhande'ea met bet mes on de kee'". Het ge sloten bMiven van bef Suezkaneal veroorzaakt grote schade aan al'e Arabische landen en ook aan lan den als Zuid-Slavië en Etbionië. 't kanaal moet weer ooengeste'd worden. President Nasser heeft dat geprobeerd ""aar Israel het dat niet toe, zei Tito. Tenslotte zei hij dat Zuid-Sla vië steeds tegen het bestaan van machtsblokken gekant geweest is. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is van- daa" in Parijs voor overleg met de Franse regeringsleiders over de kans on we^e in Vietnam. Tbant zei gisteren ot> een pers- conferrnti» in Luxemburg dat hü de moge'iikheid van contact met -"e vertegenwoordigers van Nrd- Vietnam in Pariis niet uitsloot hoewel er geen p'ano°n beston den voor een dergelijk contact. Wii wiüen Jordanië niet ver overen. maar wanneer de Arabie ren ons het leven onmoge'iik maken moeten zii zich op arie» voorbereiden. Dit h"eft de miuis- -„r-nresident van Israel, Esikol, donderdag in een vraaggesprek '"et het h'ed „Davar" verk'aard. Volgens Eslko' liot de s'eutei tot do vrede in Arabische handen. Hü geloofde dat men uiteindelijk er in zou s!agen een oplossing te vinden zonder een nieuwe oorlog te voeren. De premier meende dat koning Hoessein „ondanks 'n betreurenswaardig gebrek aan moed" een mogeüike kandidaat voor vredesonderhandelingen was geb'even. Hü «e'oofde ook niet. dat de Sowjet-Ume voor een oorlog was die de vernietigin" van dp Joodse staat tot Joel zou hebben. De Jordaniërs zijn gistermor gen begonnen met een beschie ting vn een kibboets bij het meer van Gali'ea. Het vuren duurde enkele uren. Aan Israëlische kan* vielen geen slachtoffers, zo wordt uit Tel Aviv gemeld. Donderdag zijn nog meer man schappen van de nationale garde van Missouri de straten van Kan sas City binnengetrokken na een wilde nacht van schieten en brand stichting. In andere door onlusten geteisterde Amerikaanse staten daarentegen zou de spanning ver minderd zijn. Volgens de politie in Kansas City is in de vroege morgenuren na de onlusten in de stad, die vijf negers het leven kostten, de rust weergekeerd. Maar 700 man extra manschappen van de nationale garde zijn gearriveerd zodat thans in het geheel 3800 man politie en nationale garde de straten van Kansas City bewaken. Nog 2000 gardisten zijn in reserve gehouden. In de nacht van woensdag op donderdag braken meer dan 150 branden uit in de negerbuurten van Kansas City. Sluipschutters schoten op brandweerlieden. Onge veer dertig mensen zijn naar een ziekenhuis gebracht en meer dan 100 gearresteerd. De gewelddadigheden, die in meer dan 100 steden van de Ver. Staten losbraken na de moord od ds. Martin Luther King, een week geleden, hebben ten minste 42 mensenlevens geëist. Meer dan 4000 mensen ziin gewond en onge veer 19 000 gearresteerd. Ook donderdag zijn gevallen van brandstichting, plundering en gebruikmaking van vuurwapens gemeld, maar in het algemeen wordt de toestand betrekkelijk rus tig geacht. De neger-burgemeester van Washington, Walter E. Washing ton, heeft het uitgaansverbod van zeven uur teruggebracht tot vier, d.w.z. van middernacht tot 4 uur 's morgens. Het aantal doden in Washington ajs gevolg van geweld daden is tien* gebleven. Het aantal gewonden bedraagt 1.130. Gouverneur George Romney van Michigan heeft het uitgaans verbod in Detroit, dat zes dagen van kracht is geweest, alsook an dere beperkingen, die na de dood van ds. King werden ingesteld, donderdag opgeheven. De gouverneur beeft bekendge maakt. dat het merendeel van de 4.000 man natnialg gardisten en straatpolitle van Michigan, die naar Detroit waren gedetacheerd om relletjes te onderdrukken, tegen donderdagavond uit De troit zou vertrekken. Pentaflex SI, uit de Praktiea- stal gebracht door alle Info- vakzaken I Eenoogspiegelre- flex met obj. 1:2.'B/50, vlugterugspiegel. volauto matisch diafragma, sluiter B, 1/30 tot 1/500 met X en F, enz., mat jaar schriftelijke Info-garantieen Info-ser viceboekje voor Nederland, JJti komt tele, groothoek en macro in uw bereik. Zie de Pentaflex SL in de etalage, bekijk hem in de winkel Constateer dat u een sensa tioneel, parallaxloos, niéuw fotoleven begint voor 239.-1 FOTO - KINO Noordstraat 6 Zuidlandstras.t 32 TERNEUZEN Prinses Margriet heeft gister middag prof. dr. W. P. Plate voor een routine-onderzoek bezocht. Prof. Plate verkjaarde na afloop dat de gezondheiSstoestand van da prinses uitstekend is, aldus een mededeling van de r.v.d. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de sociaal-econo mische raad advies gevraagd over een voor ontwerp van wet ter verplichte deelneming van be oefenaars van een vrij beroep in een beroepspensioenfonds. De raad heeft de voorbereiding van dit advies opgedragen aan een speciale commissie. Rudi Dutschke, de hoofdideo loog van de uiterst-linkse Duit se socialistische studentenbond (S.D.S.), is donderdagmiddag in West-Berlijn door een onbeken de neergeschoten. Naar mededeling van de poli tie is Dutschke levensgevaarlijk gewond. Hij heeft enige schoten in het gezicht gekregen. De dader is in een kelder van een huis in de wijk Charlotten- burg gevlucht, dat door de poli tie omsingeld is. Naar mededeling van de poli tie vond de aanslag gistermid dag om 16.30 uur plaats dicht bij de Kurfürstendam. Een on bekende stapte op Dutschke af en vuurde met een pistool enige schoten op hem af. Dutschke werd aan het hoofd en het lichaam getroffen en on middellijk raar een ziekenhuis overgebracht. De politie gebruikt traangas om de dader uit de kelder, waar hij zich verschanst heeft, te ver- drüven. Burgemeester Kurt Neubauer van West-Berlijn en verschei dene leden van de volksvertegen woordiging hebben zich naar het Albrecht-ziekenhuis begeven om zich op de hoogte te stellen van de toestand van Dutschke. De voorzitter van het West- Berlijnse parlement, het C.D.U.- lid Peter Lorenz, heeft de aan slag scherp veroordeeld. De 27-jarige Dutschke is een vluchteling uit Oost-Duitsland, maar verklaarde eerder tegen het communistische systeem dan tegen het marxistische beginsel gekant te zijn. Hij is betrokken geweest bij bijna alle belangrijke studenten betogingen die in de afgelopen 12 maanden in West-Berliin en West-Duitsland z'in gehouden. Dutschke bracht in februari een bezoek aan Amsterdam en predikte daar openlijk verzet tegen de „huidige gezagsdragers". Zijn toelating tot Nederland en vermeende belediging van een lid van het koninklijk huis (prins Claus) waren voor het tweede-kamerlid de heer P. Jon geling van het G.P.V. aanleiding om vragen aan de minister van justitie te stellen. Volgens ooggetuigen trachtte Dutschke nadat de schoten op hem gelost waren nog het hoofd kwartier van de Duitse socialis tische studentenbond (S.D.S.) te bereiken, maar stortte hij in el kaar. Voorbijgangers hielpen hem op een bank. Toen hij daar werd afgehaald door de brand weer, mompelde hij: „Soldaten, soldaten". Het Albrecht Achilles zieken huis waarheen hij is overge bracht is speciaal ingericht voor de behandeling van hersenletsel. De S.D.S. heeft verklaard dat Dutschke „door een opgehitste jonge'ing vermoord is", hoewel medici niets gezegd hebben over het overlijden van het slacht offer. „Ongeacht de vraag of Rudi het slachtoffer van een politieke samenzwering is geworden kan men nu al zeggen dat deze mis daad de consequentie is van de systematische hetze die het Springerconcern en de (West- berlijnse) senaat steeds sterker tegen de democratische krachten in deze stad voert", aldus de S.D.S. Vandaag organiseert de stu dentenbeweging een betoging bij de Kurfürstendam. Van vrienden van Dutschke is vernomen dat de artsen weinig hoop hebben op redding. De ge vaarlijkste verwonding zou in het achterhoofd zijn. Voorts zou Dutschke schoten in de hals en in een schouder hebben. Onmiddellijk na de aanslag op Dutschke stroomde een grote menigte samen op de Kurfür stendam, waar midden oo straat een rode herenfiets, waarop Dutschke gereden had en een paar juchtleren schoenen lagen. Pogingen om de dader met traangas uit zijn schuilplaats te verdrijven hadden geen resul taat. Na een schotenwisseling, waarbij dt jongeman gewond raakte, gaf hij zich over aan de Westberlijnse politie en is later naar een ziekenhuis overge bracht. Het huis waar hij zich in de kelder schuil hield ligt op de hoek van de Nestorstrasse, op enige passen afstand van de plaats waar hij Dutschke had neergeschoten. Naar loco-burgemeester Neu- bauer later op een persconferen tie meedeelde verkeert ook de dader van de aanslag in levens gevaar. Hij heeft door een schot een slagaderlijke bloeding opge lopen. De dader had bij ziin aanhou ding 31 kogels en een lucifers doosje met het opschrift „Stad München" in zijn bezit. heeft de aanslag ten scherpste ver oordeeld. Volgens burgemeester Kurt Neubauer Is Dutschke nooit een vriend van de senaat geweest, maar betreurt hij de aanslag ten zeerste. De sociaal-democratische partij s.p.d. heeft de aanslag „misdadig" genoemd en ook de c.d.u. verklaar de met schrik kennis te hebben genomen van de aanslag. Zij be treurt het dat in West-Duitsland evenals in de Ver. Staten politieke discussies door wapenge weld vervangen schijnen te wor den. Nederland en Bulgarije hebben besloten hun diplomatieke ver tegenwoordigingen, thans gezant schappen, te verheffen tot de rang van ambassade, aldus heeft da woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. Het Bulgaarse gezantschap is gevestigd in Parijs, de Neder landse ambassadeur in Boekarest is tevens gezant in Sofia. Naar wordt aangenomen zal Nederland t.z.t. door een in Sofia gedeta cheerde ambassadeur worden ver tegenwoordigd. De burgemeester van Amster dam, dr. I. Samkalden, heeft in tegenwoordigheid van burgemees ters van enkele gemeenten d'e ten noorden van Amsterdam liggen, vrijwel het voltallige college van b. en w. en vele gemeenteraads leden plus andere belangstellen den, het laatste „konschot" dat in de I.Itunnel zat, doorbroken en daarmee de laatste beletselen weg genomen voor deze nieuwe ver binding tussen Amsterdam-noord en Amsterdam-centrum. De tunnel is nu dus gereed, maar moet nog afgewerkt worden. De officiële ingebruikneming van deze korte verbinding tussen de Meeuwenlaan en de Prins Hendrik kade zal nog voor het eind van het jaar plaats kunnen vinden. President Johnson heeft woens dag generaal C. W. Abrams be noemd tot Amerikaans opper bevelhebber in Vietnam als op volger van generaal Westmore- land. President Johnson heeft voorts tijdens een persconferentie be kendgemaakt, dat admiraal John McCain is benoemd tot opper bevelhebber van de Amerikaanse srijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan. Admiraal McCain, die in de plaats komt van admiraal Ulysses Grant Sharp, is tot dusver opper bevelhebber van de geallieerde vlootstrjjdkrachten in Europa ge weest. Generaal Abrams is tot dusver plaatsvervangend opperbevel hebber in Vietnam geweest. Westmoreland wordt met in gang van 1 juli stafchef van het Amerikaanse leger. Admiraal Ulysses S. Grant Sharp gaat op I augustus met pensioen. President Johnson heeft luite nant-generaal Andrew J. Good- paster benoemd tot waarnemend opperbevelhebber in Vietnam. Hij krijgt bovendien de rang van generaal Foto: Creigliton W. Abrams (r.), de nieuwe Amerikaanse opper bevelhebber in Vietnam. Goodpaster is thans comman dant van de krijgsschool in Fort McNair. Generaal Abrams' taak is ge weest het verbeteren van de doeltreffendheid van het Zuid- vietnamese leger. In de tweede wereldoorlog had hij de leiding van een tankbataljon, dat een groot aandeel had in de door braak in Normandië in 1944, de opheffing van het beleg van Bastogne en de bliksemaanval in de richting van de Rijn. De Westduitse bondskanselier Kurt George Kiesinger heeft in een telegram aan Dutschke's vrouw Gretchen diep verontwaar digd te zijn over de aanslag op haar man. „Wat ons Duitsers ook in ver schil van politieke mening mag scheiden, het mag in ons land niet voorkomen dat meningsverschillen door bruut geweld naar buiten treden. Ik hoop van harte dat uw man volledig mag herstellen van zbn verwondingen", aldus Kiesin ger. Regeringswoordvoerder Konrad Ahlers verklaarde dat men bezorgd iisering van de binnenlandse poli tiek. Volgens hem mogen politie ke tegenstellingen niet in geweld daden ontaarden. Hij deed een be roep op de bevolking, zich van ge weld te onthouden. Ook de Westberlijnse senaat Een Mexicaanse DC 3 is in de nacht van woensdag op donder dag tijdens een, eerste vlucht op een nieuwe lijn met veertien pas sagiers aan boord neergestort in •'e bergen ten noorden van de Mexicaanse hoofdstad. Het is niet bekend of er over levenden zijn. Orrier de passa giers waren hoge Mexicaanse re geringsfunctionarissen en 'n ver tegenwoordiger van de President, die een receptie had bijgewoond tei ere van dc opening van de nieuwe lijn van de „Aerovias Roias". Bij het invallen van de duister nis werd het contact met 't v'ieg- tuig verloren. Toen het licht we, d is het wrak door een ander vlieg tuig waargenomen op een berg helling. Het toestel was op weg van Aguas-Ca'iëntes naar de on geveer 400 km zuidelijker gelegen Mexicaanse hoofdstad. Zonnige perioden Donderdag werd het weer in grote delen van Europa opnieuw bepaald door een hogedrukge- bied, dat met een druk van 1Ö37 mb in de kern op de Noordzee was gelegen. Er nmheen werd tot over de Balkan en diep in Frankrijk dro ge en koude lucht aangevoerd. Alhoewel er vrij veel zonne schijn was liepen de temperatu ren overdag slechts langzaam op en schommelden in Frankrijk en de Balkan om 12 graden, terwijl iets noorde'ijker nergens 10 gra den werd bereikt. Een depressie boven West-Rus- land trok langzaam naar het wes- 'en en vul dn daarbij wat op. Deze bracht in West-Rusland en Po'en temperaturen omstreeks 8 gra den. Zonnige perioden zullen af gewisseld worden door enkele wolkenvelden en de noordooste lijke wind zal meest matig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Wolkenvelden, maar ook zon nige perioden en op de meeste p'aatsen droog weer. Merrn-iee's matige noordoostelijke wind en ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. VRIJDAG 12 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 01.09 01.31 01A5 02.07 02 24 02.46 02.28 02.50 ZATERDAG 13 APRIL v.m. n.m. Breskens 01.46 02.06 Ta neuzen 02.22 02.42 Hansweert 0311 03 21 V/alsoo.-öen 03.05 03.25 ZON MAAN op onder op onder Apr. 12 5.50 19.33 18.52 5.37 13 5.48 19.34 20.25 1.50 14 5.46 19.33 22.02 6.05 15 5.43 19.38 23.38 6.25

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1