PROVINCIAAL NIEUWS {Stoffelijk overschot van ds. King ter aarde besteld KERKDIENSTEN Terugkeer van Morgan de Uiting van rouw Opfiek Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Goes Hoek Twee brandstichters gearresteerd in Leeuwarden Sas van Gent Sluiskil Zaamslag Atoomonderzeeër in visnet verstrikt Dayan uit ziekenhuis Voor PTote inbraak bij juwelier 21 maanden geëist Besluiten van het wereldverbond van vakverenigingen Jongste grootmoeder van Italië is 29 jaar Donderdag 11 april 1968 N.V. Aug. de Meijer Zonen neemt activiteiten over van Thomsens havenbedrijf Tussen Thomsens verenigde bedrijven n.v. Rotterdam en Aug. de Meijer Zonens scheepvaart-, expeditie- en agentuurmaat schappij n.v. te Terneuzen is overeengekomen, dat de activi teiten van het Zeeuws havenbe drijf te Terneuzen door de n.v. Aug. de Meijer Zonen zullen worden overgenomen. Thomsen concentreert zich de laatste tijd meer op de ontwik keling van haar vestigingen te Rotterdam en Antwerpen en de vele nevenactiviteiten. Mede in het kader van dit beleid meent Thomsen dat de Zeeuwse belan gen thans beter kunnen worden gediend door een regionaal ge oriënteerd bedrijf. V oorlichtingsavoncl Tamarindeschool Dinsdagavond had in de kleu terschool aan de Tamarindestraat een voorlichtingsavond plaats, waarop de hoofdleidster mevr. Roodenbrug het een en ander ver telde over „hoe de kleuter wordt voorbereid op het lager onder wijs." De heer H. Kole, hoofd van de Tamarindeschool, sloot hierop aan met het onderwerp „Hoe de kleuter wordt opgevangen op de lagere school." Door middel van dia's en een bandopname liet mevr. Rooden- burg de aanwezigen een dag van kleuter op de kleuterschool mee beleven. Voor deze geslaagde voorlich tingsavond bestond van de zijde der ouders een grote belangstel ling. Ruilbeurs in „Pro Rege" De interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk te Terneuzen houdt a.s. zaterdag (Paaszaterdag) een ruilbeurs in 't verenigingsgebouw „Pro Rege" aan De Jongestraat. De beurs be gint om 14.00 uur en ieder die postzegels, sigarenbandjes, luci- fermerken en nog veel meer te ruilen heeft is van harte welkom. Late bloei fruitbomen Hier en daar in het Zeeuwse fruitland staan enkele bloeiende vruchtbomen. Het zijn de vroeg- bloeiende pruimen, ook wel kro zen genoemd, die hun bloesem knoppen hebben geopend. Ze zijn enkel te vinden in de oude centra en daar ook nog maar sporadisch. Het grote begin van de fruitbloei in het Zeeuwse land zal nog min stens 'n week op zich laten wach ten. Door het koude weer van de laatste tijd is de knopontwikke- ling erg vertraagd en de bloei valt hierdoor, althans voor de peren, betrekkelijk laat. Meer dan eens is het voorgekomen dat begin april de eerste peren in bloei stonden, maar dat wordt nu de tweede helft van april. Vooral bij de peren zijn er dit jaar in Zeeland veel bloesem knoppen, zodat een rijke bloei mag worden verwacht. Of de lage temperaturen van de laatste nachten invloed zullen hebben op de knopontwikkeling in de fruitteelt, valt op het ogen blik nog niet te zeggen. Wel ho pen de fruittelers dat vooral de nachten spoedig iets warmer zul len worden, want temperaturen beneden het vriespunt kunnen zij in de bloeiperiode niet gebruiken. Gemeenteraad De gemeenteraadsleden van Hoek wachtte gisteravond een onaangename verrassing toen hun door burgemeester A. F. De Leeuwarder politie heeft twee mannen gearresteerd, die de laatste weken branden in de Friese hoofdstad hebben gesticht, waarbij voor verscheidene tien duizenden guldens schade werd aangericht. Zo brandde een hou ten schoolgebouw, waarin een lagere school en een kleuter school waren ondergebracht, gro tendeels uit. De mannen, de 33- jarige fabrieksarbeider A. de W. en de 20-jarige verkoper A. F., werden beiden thuis aangehou den. Zij zeiden dat verschillende oude huizen in de stad maar eens moesten worden opgeruimd. De mannen, die in het zelfde kost huis woonden, begonnen hun praktijken in de nacht van 24 op 25 maart j.l. met brand te stich ten in verschillende pakhuizen en een hobby-werkplaats. Het afgelopen weekeind was het opnieuw raak en maakten de pyromanen weer een vurige ron de door de Fiiese hoofdstad. Die reeks branden kan volgens een politiefunktionaris mogelijk zijn geïnspireerd door de televisie beelden van brandstichtingen in de V. S. Er gingen enkele als pakhuis in gebruik zijnde onbe woonbaar verklaarde huizen in vlammen op. Het scheelde weinig of het gebouw van het Leger des Heils was ook afgebrand. Tussen de bedrijven door had den de mannen een vals brand alarm gegeven, omdat zij de brandweer een tijdje uit de buurt wilden houder Hanssens in een spoedvergade ring werd meegedeeld dat het in de raadsvergadering van 18 maart j.l. verleende krediet van 180.000,voor bouwkosten en inrichting van een gymnastiek lokaal, onvoldoende 30U zijn. De Centrale Dienst had bij haar berekeningen enkele ver gissingen gemaakt die eerst dins dagmorgen bij berekeningen door de aannemer aan het licht kwamen. Zo waren de elektrische in stallaties en het schilderwerk vergeten en was er voor de ver warming te weinig uitgetrokken. Het tekort kwam neer op een bedrag van 50.000, Het besluit van 18 maart werd ingetrokken en met algemene stemmen werd besloten thans een krediet van 230.000,te verlenen. Om de bouw, waarmee aan staande dinsdag begonnen zou worden, niet te vertragen stel den de raadsleden in afwach ting van de goedkeuring van G.S. op het besluit zich persoonlijk voor dit bedrag garant. Wèl uitten de raadsleden in hartige bewoordingen hun afkeu ring over de door de Centrale Dienst op lichtvaardige gronden opgemaakte begroting. Mocht onverhoopt G.S. haar goedkeuring aan het opgevoerde garantiebedrag onthouden, dan zullen de Hoekse raadsleden zich levenslang Pasen 1968 blijven herinneren als feestdagen met peperdure eitjes. Gunstig jaar voor boerenleenbank 1967 is voor de boerenleenbank te Sas van Gent een gunstig jaar geweest. Na een recordaanwas van de spaartegoeden beliep het totale tegoed op de spaarrekeningen ruim 4,7 miljoen gulden. Er werd ruim 158.000 gulden aan rente op de boekjes bijgeschreven. Het totaal der toevertrouwde middelen bedroeg op 31 decem ber bijna 5Va miljoen gulden. In het verslagjaar werd in ver sterkte mate een beroep gedaan op de boerenleenbank voor het verstrekken van geldleningen. In totaal werd ruim miljoen gul den aan nieuwe leningen ver strekt. Hierdoor kwamen de uit staande leningen op een bedrag van P/a miljoen gulden. Van dit bedrag is ruim 40 bestemd voor de financiering van eigen wo- ningbezit. Door de invoering van de auto financieringen, persoonlijke leningen en de invoering van de betaalcheques werd het dienst betoon verder uitgebreid. Voor de reeds ingevoerde ge zinsrekeningen, waarop een rente van 3'A wordt vergoed, bestaat veel belangstelling. Nu steeds meer bedrijven en instellingen de salarissen via de bank betalen, blijkt deze rekening voor de be treffende werknemers vele voor delen te bieden. De boerenleenbank is met nog 600 banken aangesloten bij de coöperatieve centrale boeren leenbank te Eindhoven. Tezamen beschikken deze banken over bijna 1000 vestigingen in Neder land. Op 31 december beliep het totaal van de aan de boerenleen banken toevertrouwde gelden 4,6 miljard gulden, waarvan 4 mil jard gulden spaargeld, ingelegd door meer dan twee miljoen spaarders. Reisclub naar Duitsland De reisclub „Ons Genoegen" uit Stroodorpe zal dit jaar op 11 en 12 juni voor haar leden een INBRAKEN OPGEHELDERD Met de aanhouding van de 22- jarige W. P. uit Nijkerk, de even- oude H. van D. uit Barneveld en diens 18-jarige plaatsgenoot C. van D. heeft de Barneveldse Po litie een reeks inbraken kunnen ophelderen. Het trio bekende inbraken in Barneveld, Lunteren, Ede en Nij kerk gepleegd te hebben. Zij be traden het dievenpad voor het eerst met het stelen van enkele kippen. Voorts bekenden zij zich schuldig te hebben gemaakt aan joyriding, ontvreemding en brandstichting. Kort voor hun aanhouding ont vreemden de Barnevelders een bromfiets, die zij des avonds laat op het erf van de rechercheur stalden. Het trio is in afwachting van verdere gerechtelijke stappen op vrije voeten gesteld. GEVANGENISSTRAF VOOR ARGENTIJNSE VOETBALLER Een rechtbank in de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires heeft de 30-jarige speler Oscar Mas van River Plate tot een gevan genisstraf van 30 dagen veroor deeld. Na de wedstrijd tussen River Plate en Argentino Juniors in Buenos Aires raakte Mas in een woordenwisseling met twee offi cials van Argentino Juniors. De woordenwisseling veranderde snel in een vechtpartij. Niet al leen Mas kreeg 30 dagen gevan genisstraf, de bestuursleden van Argentino Juniors werden tot eenzelfde straf veroordeeld. reis naar het Ahrdal organiseren. De organisatie voor deze reis ligt in handen van de heer D. Voer man. SBC won en verloor De Sluiskilse biljartclub speel de het afgelopen weekend een tweetal wedstrijden. Op topbil- jart werd uit tegen de Zandstraat gespeeld. Deze wedstrijd eindig de in een overwinning voor de Sluiskilse biljarters (1812). Op het groot biljart speelde de club thuis tegen A.B.C. uit Axel. De Axelaars wonnen de beker. De hoogste serie werd gescoord door L. Dallinga met 40 caramboles. Naam speeltuin Onlangs is in Sluiskil onder de kinderen van de lagere scholen een wedstrijd gehouden, wie de leukste naam voor de op 30 april a.s. te openen speeltuin kon be denken. De dames van de in Sluiskil woonachtige raadsleden hebben de naam „De Miertjes" gekozen. Deze naam was bedacht door Piet de Witte, leerling van de open bare school. Hem zal op de ope ningsdag de eer te beurt vallen de speeltuin te mogen openen. Bovendien zal hij een aandenken krijgen. Interkerkelijke zangdienst Op Eerste Paasdag zal om 7 uur des avonds in de gereformeerde kerk; gelijk andere jaren, een in terkerkelijke zangdienst worden gehouden. Hieraan werken mee de plaatselijke harmonie „De Volharding" en een koor, het laat ste onder leiding van mej. C. de Blaeij. Het orgel wordt bespeeld door de heer J. J. Haak. Rheuma-collecte De collecte voor het rheuma- fonds heeft te Zaamslag opge bracht 1050,Dit prachtige resultaat ligt ongeveer i 50 hoger dan vorig jaar. De Amerikaanse atoomonder zeeër „Robert E. Lee", is in de Ierse Zee verstrikt geraakt in de netten van de Franse vissersboot „Lorraïhe-Bretagne", zo is in Pa rijs bekend gemaakt. De 5.600 ton metende polaris- onderzéeër, die een bemanning van 112 koppen voert, had vijf uur nodig om zich los te maken. De Bretonse vissers zouden van plan zijn bij de Amerikaanse am bassade in Parijs een eis tot scha devergoeding voor het verloren- gegane vistuig in te dienen. De laatste tijd zijn herhaalde lijk onderzeeboten tijdens een duiktocht „opgevist". In januari voer de Britse onder zeeër „Grampus" in 't Kanaal in de netten van de Franse trawler „Formalhaut" en enige dagen la ter had een Westduitse kotter vóór de Deense Oostzeekust „beet" met een onderzeeër van de Bundesmarine. Het stoffelijk overschot van ds. Martin Luther King is na een uit vaartplechtigheid van zeven uur bij zeer warm weer in Atlanta ter aarde besteld. Meer dan 150.000 mensen van velerlei ras en stand hebben door de straten van Atlanta de kist be geleid, die op een eenvoudige ongeverfde boerenkar was ge plaatst, getrokken door twee muildieren als symbool voor de armen en verdrukten, die dr. King aanvoerde. De grafsteen van het graf van ds. King is een eenvoudige witte steen waarin de volgende woor den zijn gebeiteld: „Ds. Martin Luther King jr. 1929 - 196S Eindelijk vrij, eindelijk vrij; Almachtige God, ik ben eindelijk vrij." Deze woorden zijn door „de apostel van de geweldloosheid" -xL Israëls minister van defensie Mosje Dayan is woensdag ontsla gen uit het ziekenhuis in Tel Aviv waar hij behandeld is we gens ernstige kwetsuren, opgelo pen bij archeologisch onderzoek in de buürt van de stad. Dayan verliet het ziekenhuis twee we ken eerder dan verwacht werd. Hij is van plan zondag weer aan het werk te gaan. (ADVERTENTIE) U kunt beter altijd uw bril dragenOok bij sportDaarvoor zijn sport-monturen en onbreekbare glazen onmisbaar. GEDIPLOMEERD OPTICIEN NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN - TELEFOON 01150—2337 GEDIPL. KONTAKTLENSSPECIALIST uitgesproken tijdens de grote mars naar Washington in 1963. Mevrouw Coretta King, de weduwe van de vermoorde voor vechter van gelijke rechten voor de negers, en drie van haar kin deren, bevonden zich op de be graafplaats, evenals de vader van ds. King. De uitvaartplechtigheid stond Tegen de 36-jarige kok Cyril E. F. en de 25-jarige plaatwerker Siegfried I. I., twee Antillianen uit de hoofdstad, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank woensdagmiddag wegens een grote inbraak bij een juwelier in de Kalverstraat een jaar en negen maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest geëist. De buit, die een waarde van meer dan een ton had werd biina geheel teruggevonden. De inbrekers, die door een in werking tredende alarminstallatie in paniek raakten en de vlucht namen, lieten twee tassen met horloges en sieraden op het trottoir voor de juwelierszaak staan. Zij hadden zich op een middag laten insluiten in het café Formosa, waar de kok gewerkt had en waar zij zich in een stook- kelder verstopten. Vanuit het café gingen zij via de daken naar het aangrenzende pand waar de juwe lierszaak van de N.V. Regli in is gevestigd. Via een spoor van horloges, manchetknopen en bedeltjes, die het tweetal tiidens zijn vlucht over het dak had verloren kon de politie precies nagaan hoe het duo binnen was gekomen. De inbrekers troffen in de zaak ben fles sherry aan, die zij niet óngemoeid lieten. Zii laadden hun tassen vol tot ze uitpuilden. De hele boel werd leeg gestolen merkte de president op. Toen Siegfried met een schroe- vedraaier aan een deur morrelde trad ineens een alarminstallatie in werking. De buit bestond o.a. uit 390 heren- en 215' dameshorloges. 1A2 ringen. 91 armbanden. 62 oor- clips- en hangers en 29 medaillons. In de woning van Cvril werd 1,7 gram marihuana en een pistool met 6 patronen gevonden. Voor overtreding van de- vuurwanenwet. eiste de officier teven hem no" een hoete van f 25. Belde mannen ziin op de Antillen en in Neder land al met de strafrechter in aan raking geweest. Uitspraak 24 april. onder leiding van ds. Ralph Aber- nathy, de opvolger van ds. King. „De begraafplaats is te klein voor zijn geest, maar wij vertrou wen zijn lichaam aan de grond toe", aldus ds. Abernathy. De begrafenis van ds. King is de grootste uiting van nationale rouw in de V. S. geweest sinds de begrafenis van president Kenne dy, meer dan vier jaar geléden. EXPLOSIE IN VRACHTAUTO: EEN GEWONDE Omstreeks 8 uur woensdag morgen is voor het bodecentrum in de Jaap Quackstraat te Rotter dam een propaangasexplosie ont staan in een vrachtauto, waarin o.m. 15 propaangasflessen waren geladen. Toen de chauffeur, de 33-jarige J. v. d. Beek uit Amersfoort, de laadruimte opende, ontstond de explosie. De man moest met brandwonden aan beide armen naar het havenziekenhuis worden gebracht. In het bodecentrum bij de Be- faro n.v. en de Nijmeegse boot werd glasschade aangericht. Aan de HooimarkJ- wérden ruiten ver hield en rambn en deuren ontzet. Dé oorzaak van deze explosie is, naar wordt aangenomen, een lek in een van de flessen. Brit op 18 jaar meerderjarig De Britse procureur-generaal sir Elwyn Jones heeft woensdag in het lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering besloten heeft de-leeftijd waarop iemand meer derjarig wordt, van 21 op 18 jaar te brengen. Binnenkort zal een wetsvoorstel hieromtrent aan het lagerhuis worden voorgelegd. Als het wordt aangenomen, zul len achttienjarigen van beider lei kunne in het huwelijk mo gen treden, contracten kunnen sluiten én testamenten maken. De leeftijd van 21 jaar zal ech ter de stemgerechtigde leeftijd blijven. ATLANTA: Uitvaart dr. Martin Luther King. Het stoffelijk over schot werd op een ezelwagen van de kerk naar Morehouse-college overgebracht. ELKE DROGIST HEEFT HET! De bestuursraad van het door de communisten overheerste wereldverbond van vakvereni gingen, in Moskou bijeen, heeft woensdag aan het slot van zijn conferentie de arbeiders in de hele wereld opgeroepen hande lend op te treden om de produk- tie van wapens en ander mate rieel voor en het vervoer hiervan naar Zuid-Vietnam stop te zet ten. De bestuursraad pleitte ook voor inzameling in alle landen van de wereld van geld en goe deren voor de links georiënteer de groeperingen in Vietnam. Aan de conferentie van de be stuursraad werd deelgenomen door 200 afgevaardigden uit 77 landen. De 29-jarige Maria Puleo uit de Siciliaanse stad Catania is de jongste grootmoeder in Italië geworden. De sinds 16 jaar met een 35-jarige arbeider gehuw de vrouw heeft een 15-jarige dochter, die nu het leven aan een meisje heeft geschonken. De 15-jarige was al twee jaar getrouwd en zei na de beval ling te hopen dat ze nog veel kinderen zal krijgen. DONDERDAG 11 APRIL 1968 NED. HERV. KERK Sluis: Rozenoord: 19 uur H. Avondmaal. VRIJDAG 12 APRIL 1968 (Goede Vrijdag) OOST ZFEUWS-VLA ANDEREN NED. HERV. KERK Axel: 19 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 19.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. H. Avondmaal. Hontenisse: 10.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. H. Avondmaal. 35) Verwonderd kijkt Aram naar het dolkmes, dat jonker Tobias uit zijn laars tevoorschijn toverde. „Wat moeten we daarmee be ginnen," zegt hij dan mismoedig. „De tralies kunnen we er immers niet mee doorvijlen en iemand aanvallen kan ook niet, want er komt hier niemandhet eten wordt door een klein luik naar binnen geschoven „Geduld, geduld, m'n waarde," grinnikt Tobias, „Dit is geen ge woon mes, o nee. Kijk maar eens!" en met een vlugge bewe ging klapt hij plotseling het lem met in tweeën!! „Aardig nietwaar," gnuift de jonker, „let nu op! Het spijt mij, maar ik zal uw buis een weinig moeten opensnijden zo.... nu plaats ik de dolk zó, dat de omgeklapte schacht langs uw rug loopt. Het heft steekt tiU loodrecht naar buiten. Weest zo goed, eens languit op de grond te gaan lig gen." Glimlachend strekt Aram zich uit op de stérien'kerkervloer. „Bravo," roept jonker Tobias opgetogen. „Ge zijt warempel 'n prachtige dode! Nu behoef ik al-1 leen nog maar een ijselijke kreet te gevën en die ezels van soldaten komen je wel halen. Ridder Aram van Barranca tijdens een twist door johkèr Tobias Bluff neerge stoken. Hahahaha! Maar zorg er voor, dat ze je niet begraven, vriend,dat zou benauwd wor den." Hulst: 18.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. H. Avondmaal. Sluiskil: 19 30 uur Ds. H. J, Ruis. H. Avondmaal. Terneuzen: Grote kerk: 10 en 19 uur Ds. J. Scholten. Goede Herderkerk: 10 en 19 uur Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 20 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling, van Hontenisse. GEREF. KERK Terneuzen: 19.30 uur Ds. L. Ber ger. GEREF. KF.RK (Vrijgemaakt) Terneuzen: 17.30 uur Ds. K. D. van Dijk. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 19.30 uur Ds. P. Sneep. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Aardenburg: 19.30 uur Ds. H. Faber. H. Avondmaal. Biervliet: 19 uur H. Avondmaal. Breskens: 18.30 uur H. Avondmaal. Cadzand: 20 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 20 uur Ds. H. W. Door- nink. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 19.30 uur Ds. H. J. Begeer. H. Avondmaal. Nieuwviiet: 18.45 uur Ds. H. W. Doornink. H. Avondmaal. Oostburg: 19.30 uur Ds. T. A. C. van Drunen. H. Avondmaal. Retranchement: 18.30 uur Ds. W. C. Luuring. H. Avondmaal. Schoondijke: 19.30 uur H. Avond maal. St. Anna ter Muiden: 18 uur Ds. C. Balk. H. Avondmaal. St. Kruis: 18 uur Ds. H. Faber. H. Avondmaal. Sluis: 19 30 uur Ds. C. Balk. H. Avondmaal. Waterlandkerkje: 19 uur Ds. W. B. Bergsma. H Avondmaal. Zuid7ande: 19 45 uur Ds. Strating, van Goes. H. Avondmaal.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2