Rassenonlusten in Kansas City, Newark en Brooklyn Scheepsramp in de haven van Wellington (Nieuw-Zeeland) Optimisme in Camp David na de besprekingen Uitvaartplechtigheid was rustig en waardig verlopen Verdachte aangehouden in Newark Plunderingen Politie weggelokt van plaats van moord? Reeds 56 lijken geborgen Amerikaanse voor Noord-Vietnam aan HET WEER DONDERDAG 11 APRTL 1968 24eJaargang— No. 5178, Wet op burgerrechten goedgekeurd Zu?dafrikaanse president geïnstalleerd Nieuwe Israëlische nederzetting op Syrisch gebied Lijk van Jan Masaryk wordt zo nodig opgegraven Overstroming op Oost-Java Zware storm Tweede „Duinkerken" Weerbericht H«»o^water Luchtverbindïng Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEÈ Directeur-Hoofdredacteur: I van de Sande Telefoon: 01150—1073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2.70. Losse nummers 13 cent. VRIJE Uitgeefster N.V v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentfenrtl? per mm 18: et.; minimum per advertentie f2.40 Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1.10 Iedere regel méér 22 ct. K'eine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiter'ük tot n.m. 2 unr. Voor het geco™b maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. Nadat dinsdag de begrafenis van dominee Martin Luther King een rustpauze in de golf van rassenonlusten had teweegge bracht, kwam het 's avonds in verscheidene steden tot nieuwe uibarstingen van geweld, met name inTTfansas City, en Newark en in Brooklyn (New York). Er vielen voor zover bekend twee doden, beiden negers. In Atlanta, waar dominee King ten grave werd gedragen, kwa men laat op de avond sporadisch incidenten voop in de buurt van Spelmancollege, waar dr. Kings stoffelijk overschot twee dagen opgebaard had gelegen. Onge veer 150 jonge negers trokken door de straten, maar werden tegengehouden door een even sterke politiemacht onder leiding van een neger. De uitvaartplech tigheid voor de grote negerlei der. die door naar schatting 150.000 tot 200.000 mensen werd bijgewoond, was indrukwekkend en waardig verlopen en door geen incident verstoord. De tocht door de straten van de zuidelijke stad was wellicht de grootste demonstratie voor ge lijke burgerrechten in de ge schiedenis van de beweging. Blanken en negers ïiepen arm in arm achter de eenvoudige, door twee muildieren getrokken boerenkar waarop de kist was geplaatst, onder het zingen van liederen als „We shall over come". Te Joplin in de Amerikaanse staat Missouri is dinsdag een man gearresteerd, die vaag be antwoordt aan het na de moord op dominee Martin Luther King verspreide signalement van de dader. De aangehoudene is de 33-jarige Lynn R. Cleveland, die baptistische hulpprediker zou zijn in St. Louis en geboortig uit Texas. Hij had religieuze pam fletten bij zich, die gedrukt wa ren in Alabama (Arkansas) en Memphis. Later is meegedeeld dat de ge arresteerde evangelist Lynn R. Cleveland onschuldig is aan de moord op Martin Luther King en woensdagmorgen is vrijgela ten. Dinsdagnacht is hij lang durig verhoord door mannen va" de federale recherche. Uit dit verhoor is gebleken dat hij niets te maken heeft gehad met de moord. In de negerwijk van Newark braken minstens dertig branden uit. Eén daarvan legde dertien huizen in de as, waardoor ruim 200 personen dakloos werden. In enkele gevallen trof de politie benzinebommen aan. Een brand weerman werd gewond; twee personen raakten door de rook bedwelmd. Negers hielpen de brandweer met blussen. In de negerwijk van Newark kwamen vorige zomer bloedige onlusten voor, die aan 26 perso nen het leven kostten. In Trenton, eveneens in New Jersey, sloegen dinsdagavond negers aan het plunderen en werden auto's met stenen beko geld. Een jonge neger werd door een politieman doodgeschoten. De burgemeester van de stad heeft de noodtoestand afgekon digd. een avondklok ingesteld en de verkoop van alcoholische drank verboden. Te Philadelnhia heeft een brand, vermoedelijk aangestoken, dinsdagavond een gebouw van drie verdiepingen verwoest. Twee brandweerlieden werden gewond. Ook in Kansas City kwam het tot plundering en brandstichting. De burgemeester kondigde een uitgaansverbod af en liet alle café's sluiten. Bij de incidenten raakten vier politie mannen en acht burgers gewond. De politie gebruikte traangas om een duizendtal betogende negers te verspreiden. De onlusten die volgden op de- moord op dominee King, heb ben tot dusver aan 36 mensen het leven gekost. Er zijn meer dan 2500 gewonden gevallen en ruim 15.000 arrestaties verricht. De circa 2600 branden en de talrijke plunderingen .hebben een schade van naar. schatting 30 miljoen dollar aangericht. In „Brownsville", een van de negerwijken van Brooklyn, bra ken dinsdagavond gelijktijdig een twaalftal branden uit. Groe pen jonge negers trokken win kelruiten ingooiend en plunde rend door de straten. Tegen elf uur 's avonds (plaat selijke tijd) telde men in Brownsville meer dan honderd branden en werd op grote schaal geplunderd. Ook in Kansas City is een neger doodgeschoten. Het totale aantal doden als gevolg van de onlusten is daarmee gestegen tot zevenendertig. In San Francisco is een bus chauffeur gedood en een zeeman gewond door het vuur van een sluipschutter. Volgens een in Memphis ver schijnend blad heeft iemand kort na de aanslag op ds. Martin Luther King genrobeerd de poli tie van de plaats van de moord weg te lokken door met een mobiele zender valse Dolitie-op- roepen over de achtervolging van twee auto's te lanceren. Zeven oproepen, die afkom stig waren van „politiewagen 610", zouden volgens het blad. de „Commercial Appeal", op het hoofdbureau zi.in ontvangen. Een pol itie-o'fficier die aan d^ iacht zou hebben deelgenomen heeft ontkend een w.agen van het bepaald* merk achterna te WILMINGTON: Na de begrafe nis van ds. King zijn in diverse Amerikaanse steden de rassen onlusten weer opgelaaid. Op de foto: in de stad "Wilmington moe ten soldaten brandweerlieden, op weg naar een van de 15 grote branden, met de wapens in de hand begeleiden. hebben gezeten. Alleen het hoofd van de politie kon verdere in lichtingen geven, aldus de offi cier. Het blad schreef ook dat tij dens de aanslag voor het gebouw Van waar ds. King werd dood geschoten, eén auto geparkeerd stond met een speciale radio- antenne. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft woensdag de wet op de burgerrechten, met o.a. het verbod op discriminatie bij huur of verkoop van huizen, goedgekeurd. De afgevaardigden hadden daarvoor een amendement afge wezen van tegenstanders van de z.g. „Free housing", die hadden voorgesteld dit onderdeel van het wetsvoorstel door een commissie van de senaat en het huis van af gevaardigden te laten bestu deren. Eerder was het wetsvoorstel door. de senaat goedgekeurd. Het wetsvoorstel is bijna een jaar ge leden aan het congres voorge legd. Congresleden ontkennen dat de aanvaarding iets te ma ken zou hebben met de onlusten die na de moord op dr. Martin Luther King in meer dan 100 Amerikaanse steden zijn uitge broken. De nieuwe Zuidafrikaanse pre sident, Jacobus Johannes Fouché, is woensdag in Kaapstad geïn stalleerd. In een toespraak tot het land zei hij, dat de republiek moet vasthouden aan de filosofie van „leven en laten leven". „Wij leven tegenwoordig in een verwarde wereld en moge God ons de ge legenheid geven de orde te hel pen herstellen, niet door middel van inmenging, maar door ons voorbeeld en goede wil en door het ontwikkelen van een bruik bare politieke wijsbegeerte voor een land met vele rassen", zei hij. Fouché werd voor een periode van 7 jaar op 19 februari tot pre sident gekozen. Bij zijn plechtige installatie in de „Groote Kerk" was ook een 20-tal Afrikaanse stamhoofden aanwezig. Deze week is op het hoogland van Golan op bezet Syrisch ge bied, 2Vs km van de huidige be standslijn, een zevende nederzet ting gevestigd van „Nahal", Isra ëlische soldaatlandbouwers. Er zijn reeds een voorlopige elektri citeitsvoorziening en waterleidin gen aangebracht. Generaal AJon, minister van arbeid, heeft het versterken van de bewaking aan de bestandslijn door dergelijke nederzettingen aanbevolen. Het lijk van de vroegere Tsjechische minister van buiten landse zaken Jan Masaryk zal desnoods worden opgegraven om de juiste doousoorzaak vast te stellen. Dit de voorzitter van een met het onderzoek naar de dood van Masaryk belaste commissie woensdag in een in Praag verschijnend blad gezegd. Het onderzoek heeft tot dusver geen feiten aan het licht gebracht die aan misdaad doen denken. Volgens de officiële versie pleegde Masaryk 20 jaar geleden zelfmoord. Het onderzoek is be gonnen naar aanleiding van een open brief van de Tsjechische hoogleraar Ivan Svitak, die meent dat Masaryk om het leven is gebracht. Tientallen dorpen in het dis- trikt Lamongan op Oost-Java zijn door overstromingen getrof fen. Daarbij zijn zeven mensen gedood. Ongeveer 81.000 mensen moesten worden geëvacueerd, aldus het persbureau Antara. Het water vernielde ongeveer 4.000 woningen; meer dan 10.000 stuks vee zijn verdronken. De gouverneur van Oost-Java heeft aan de regering verzocht om meer hulpverlening en erop aangedrongen de overstroming tot een nationale ramp te ver klaren. In de haven van de Nieuwzee- landse hoofdstad Wellington is woensdag een reusachtige veer boot met 740 opvarenden gekap seisd en gezonken. Het meren deel van de opvarenden kon tijdig overboord springen. De politie deelde tegen het vallen van de avond mee dat minstens 56 lijken waren geborgen en dat gevreesd werd dat het aantal slachtoffers nog zou stijgen. Het kan een wonder worden genoemd, dat zoveel van de man nen, vrouwen en kinderen er in het kolkende ijskoude water het leven hebben afgebracht. Zestig personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het schip, de 8.944 ton meten de „Wahine", was enkele uren tevoren vlakbij de haven door een vliegende storm met wind stoten van 190 km per uur op een rif geslagen, maar erin geslaagd weer vlot te komen. De kapitein meldde „alles onder controle", maar kort nadat de „Wahine" de havenmond was binnengedreven met een groot gat in de zijkant, begon het slagzij te maken, waar na het binnen enkele minuten onder water verdween voor de ogen van de verbijsterende men sen op de kant. Honderden dren kelingen werden door een ar mada van bootjes uit het water opgepikt. De bemanning van de „Wahine" was er nog in geslaagd enkele reddingssloepen uit te zetten, die zich juist van de veer boot begonnen te verwijderen toen die zonk. De vele honder den die nog aan boord waren, sprongen voor hun leven. In de eerste reddingssloep die de „Wa hine" had uitgezet, bevonden zich voornamelijk vrouwen, sommige met baby's op de arm, en bejaar den. Tot de geredden behoort de kapitein H. G. Robertson. De storm is voor zover bekend de zwaarste die Nieuw-Zeeland ooit heeft meegemaakt. In Wel lington verloren twee mensen het leven. In het noorden kwamen bijna 5.000 ha onder water te staan. De veerboot onderhield een dienst tussen de twee grote eilan den waarin Nieuw-Zeeland is ge splitst. Ze was dinsdagavond uit Lyttelton bij Christchurch op het zuidereiland vertrokken en kwam rond het middaguur bij Welling ton aan. Nadat het schip op het rif had gezeten, is het door de storm naar de haven gedreven. De machines waren uitgevallen, kennelijk doordat een deel van de machinekamer was over stroomd. Een woordvoerder van de „Union Steamship Company", waarvoor de „Wahine" voer, zei dat het niet mogelijk was geweest de ruim 600 passagiers en meer dan 100 bemanningsleden van boord te halen in verband met de uitzonderlijk slechte weersom standigheden. De orkaan heeft vooral het schiereiland Auckland en het verdere noordelijke deel getrof fen. Veel telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. De radio waarschuwde de bevolking binnen te blijven om niet te wor den getroffen door rondvliegen de stukken hout en metaal. De meeste opvarenden waren Nieuwzeslanders, maar er be vond zich ook een 30-tal Austra liërs op het schip. De haven geleek na korte tijd een „tweede Duinkerken", toen talloze particulieren met hun kleine vaartuigen te hulp snelden. Alle reddingboten van de veer boot „Aramoana" werden te wa ter gelaten en velen werden door deze boten gered. Eén van de sloepen met twee drenkelingen sloeg om, toen hij door een golf werd opgetild. Sommige overlevenden konden pas na twee uur zwemmen bij Eastbourne aan land komen. Langs de kust zoeken redding- ploegen naar aangespoelde dren kelingen. Via de radio worden de overlevenden opgeroepen zich te melden, opdat aan de hand van de passagiers- en bemannings- lijsten de namen van de slacht offers kunnen worden gevonden. Er is e?n onmiddellijk onderzoek naar de oorzaak van de ramp ge last. Na generaal Westmoreland heeft ook de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, een optimistisch beeld gegeven van de toestand in Zuid-Vletnara. Na af loop van een uitvoerige bespre king van de kwestle-Vletnam In het presidentiële buitenverblijf Camp David verklaarde Bunker, dat hij zeer bemoedigd Is door de ontwikkelingen en de toekomst met vertrouwen tegemoetziet. De Zuidvietnamese regering had naar zijn zeggen belangrijke vor deringen geboekt sinds het „tet"- offensief van twee maanden ge leden, waarin de communisten niet alleen een zware militaire nederlaag hadden geleden maar evenzeer, naar ik begin te denken, een psychologische en politieke nederlaag. Bunker, minister van buiten landse zaken Dean Rusk, minister van defensie Clark Clifford en ge neraal Earle Wheeler, voorzitter van het comité van stafchefs, keerden later naar Washington terug. President Johnson besloot nog even in Camp David te blijven voor overleg met admiraal Grant Sharp, de Amerikaanse ooperbe- velhebber in de StPle Oceaan. In de loop van woensdag keerde hij nur het Witte Hui» terug De Amerikaans ambassadeur in Vientiane, William Sullivafl. heeft woensdag een boodsohao van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken overhan digd aan de Noordvietnamese zaakgelastigde in de Laotiaanse hoofdstad, Ngoeyen Khanh. De inhoud van de boodschap, die bestemd is voor de regering van Noord-Vietnam, is niet bekend. Ook is niet bekend of beide diplomaten met elkaar hebben gesproken over eventuele vre- desonderhandelngen. Volgens Amerikaanse diplo matieke kringen hebben de con tacten tussen de ambassades sinds de aankondiging van een beperkte stopzetting van de bom bardementen ten doel geheime boodschappen uit te wisselen. Vóór de rede van Johnson wa ren die contacten uitsluitend ge richt on de teruffkeer van door de Amerikanen vrijgelaten Noordvietnamese mariniers. In officiële Indische kringen wordt het als „zeer waarschijn- liik" beschouwd, dat als ont moetingsplaats voor de eerste contacten tussen de Amerikanen en de Noordvietnamezen uitein delijk de keuze zal vallen on Nieuw Delhi. De secretaris-gene raal van het Indische ministe rie van buitenlandse zaken heef* hierover woensdag ot> verzoek van premier Indira Gandhi een onderhoud gehad met de Ame rikaanse ambassadeur, Chester Bowles, en de algemene consu1 van Noord-Vietnam, Ngoeyen Noa, om hen te zeggen dat de Indische regering bereid is de nodige faciliteiten te verlenen Voor het geval de inleidende besprekingen in Phnom Penh zullen plaatsvinden, heeft de Noordvietnamese regering haar ambassadeur in de Cambodjaan se hoofdstad voor het overleg als vertegenwoordiger van Hanoi aangewezen. jUOKWATKR: De bewoner van het ooievaarsnest in het centrum van Oudewater is weer terugge keerd op zijn nest. Het wachten is nu op een passende echtgenoot. Vriend Biber staat er werkelijk om te schreeuwen medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Schraal weer Flinke zonnige perioden en on geveer dezelfde temperaturen a's gisteren of iets lagere. Overwe gend matige noordoostelijke wind. DONDERDAG 11 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 00.29 01.05 01.44 01.48 n.m 00.55 01.31 02.10 02.11 botterdam— Oostende De Britse luchtvaartmaatschap pij Channel Airways heeft woens dag een luchtlijn RotterdamOos tende geopend. Er worden dage lijks twee diensten gevlogen, 's ochtends en 's middags uit Rot terdam, 's middags en 's avonds uit Oostende. VRIJDAG 12 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 01.09 01.45 02.24 02.28 n.m. 01.31 02.07 02.46 02.50 ZON op onder Apr. 11 5.52 19.31 12 5.50 19.33 13 5,48 19.34 MAAN op ondei 17.22 18.52 20.25 NOORDOOSTELIJKE WIND Een hogedrukgebied strekt zich uit van bet zeegebied ten westen van Portugal via de Noordzee tot boven Finland en blokkeert voor- 'opig nog de doorbraak van oceaandepressies naar Europa. Het centrum van dit hogedrukge bied lag woensdagavond op de Noordzee met een luchtdruk van 1037 mbar en verandert weinig van plaats. Het transport van koude en droge lucht van Scandi navië naar onze omgeving duurt dan ook onverminderd voort. Momenteel wordt zelfs nog iots koudere lucht aangevoerd, ter wijl de noordoosteliike stroming in kracht toeneemt. Dit hangt sa men met een depressie boven Rusland, die zijn invloed uit breidt in de richting van de Oostzee. Vóór de depressie uit staat een vrij krachtige noorde lijke stroming, waarin sneeuw buien voorkomen, terwijl aan de oostkant van de depressie een zuidelijke luchtstroming warme lucht met temperaturen van 15— 5.25 5.37 5.50120 graden noordwaarts stuwt

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1