Washington bood aanblik van een frontstad Verenigde Staten steiden besprekingen voor Witte Huis onder scherpe bewaking Vooraanstaande Amerikanen naar de begrafenis van dr. King ONDERHANDELINGEN VERWACHT IN GENEVE OF PN0M PENH „Verlangend" Slachtoffers bij explosie in Richmond (V.S.) 0e Thant: spoedig voorbereidend gesprek Oe Thant bij de koningin HET WEER Parachutisten omsingelden de negerwijken Avondklok bracht (tijdelijk) rust Federale troepen naar Chicago Johnson zal congres niet toespreken 2600 arrestaties De jacht op de moordenaar Weduwe van Ds King: Werk voortzetten Grieks schip in nood Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Maandag 8 Dinsdag 9 April 1968 24eJaargang— No. 517^-^ De meest makkelijke verf heet Washington, de federale hoofdstad van de Verenigde Staten, gaf zaterdag de aanblik van een frontstad. Militairen, de bajonetten op de geweren, bestreden fn het zicht van het Witte Huis brandstichtende en plunderende groepen negers met traangas. In het neger-ghetto woedden geweldige branden en de politie zei, dat het plunderen en aanrichten van vernielingen zich uitbreidde naar wijken die vrijdag A v W nog gespaard waren gebleven. Terwijl de toegangswegen naar het Witte Huis door dubbele blokkades waren afgezet en het Witte Huis zelf met mitrailleur posten werd bewaakt, patrouil leerden overal eenheden militai ren en trokken kolonnes leger wagens door de straten. Bij de reeds eerder ingezette 550 mili tairen zijn zaterdag 2500 para chutisten gekomen. Zij zijn per vliegtuig aangevoerd en hebben direct na hun aankomst de ne gerwijken omsingeld. Het zijn eenheden van de 82e luchtlan dingsdivisie, veteranen uit de oorlog in Vietnam, die vorig jaar bij de anti-Vietnammars op Wa shington- het Pentagon bewaak ten. In de hoop verdere uitbreiding van de ongeregeldheden te voor komen, heeft het gemeentebe stuur van Washington de avond klok vervroegd van 17.30 (pi. tijd) naar 16 uur (22 Ned. tijd). Behalve de militairen was meer dan de helft (1700 man) van het politiekorps van Washington op de been. De burgemeester had het voornemen de regering te verzoeken nog 4500 man militai ren te zenden. Politiewagens gierden door de straten om af en toe een auto met negers aan te houden en te doorzoeken op goederen, die van plundering afkomstig waren. Het aantal doden in de Ver enigde Staten tengevolge van de onlusten in de afgelopen dagen is tenminste zeventien en waar schijnlijk 19. In Washington is 't aantal tot nog toe vier. In Chicago zijn 1500 nationale gardisten en 5.000 man van de nationale garde komen verster ken, die vrijdag al zijn ingezet. Er werd zaterdagochtend weer brand gesticht en ook het plun deren werd hervat. In Chicago vieien vrijdag negen doden. De autoriteiten in Detroit heb ben 3000 leden van de nationale garde ter beschikking gekregen om de orde te helpen handhaven. Aan de Amerikaanse westkust heerste in de steden San Fran cisco, Oakland, Berkeley en Los Angeles een gespannen sfeer, maar er kwamen geen ongere geldheden op grote schaal voor. De negerbevolking van de wijk Harlem in New York scheen za terdag gehoor te hebben gegeven aan burgemeester Lindsays op roep tot .kalmte. President Johnson heeft in de nacht van zaterdag op zondag opdracht gegeven 5.000 man van het federale leger naar Chicago te sturen om de 6.500 man van de nationale garde en de 11.000 politiemannen bij te staan. In de stad werd op grote schaal ge vochten, geplunderd en brand gesticht. Johnson nam dit besluit op verzoek van de vice-gouverneur van de staat Illinois, Samuel Shapiro en na telefonisch spoed overleg met burgemeester Daley. Shapiro vroeg om 5.000 man, aan gezien de toestand in de stad steeds hachelijker werd. De vice- gouverneur sprak van een „op stand". De 17.500 man nationale garde en politie waren niet meer in staat deze te bedwingen. Burgemeester Daiey heeft de verkoop van wapens, munitie, benzine en andere brandbare stoffen tot nader order verboden. In de wijken waar de onlusten zich voordoen, is ook de verkoop van alcoholische dranken aan banden gelegd. President Johnson zal van avond (maandag) hét congres niet toespreken, zoals h(j aan vankelijk van plan was Dé tos- spraak van Johnson, die zou gaan over het rassenprobleem, is uit gesteld wegens de begrafenis van dr. Martin Luther King, die aan vankelijk was vastgesteld op maandag maar later naar dinsdag is verschoven. Waarschijnlijk wil Johnson de begrafenis in Atlanta bijwonen. In de Amerikaanse hoofdstad werd het zaterdag na het van kracht worden van het uitgaans verbod rustig. De atmosfeer in de verlaten straten was echter uiterst gespannen. Hier en daar werden leden van de nationale garde onder vuur genomen door sluipschutters. Brandweerlieden WASHINGTON: Voor de lede ra le hoofdstad van de V.S. is vrij dag een dramatische dag geweest. De stad, praktisch in staat van beleg verkerend, werd geteisterd door de woede, die na de dood dr. King, bij de negerbevolking 'n uitweg zocht in brandstichting, vernielingen en plunderingen, waarbij drie doden vielen. In de ziekenhuizen liggen 350 gewon den. Op de foto een soldaat op wacht voor een volkomen uitge brand gebouw. kregen nu alle gelegenheid om de laatste vuren te doven, terwijl de federale parachutisten en infan terie op hun hoede bleven. Hier en daar stortte een muur van een uitgebrand gebouw in. In de 14e straat, waar de onlusten begon nen en het hevigst waren, zijn over een afstand van bijna 2 km alle gebouwen in brand gestoken. Volgens een officiële bekend making waren er bij het ingaan van de avondklok in totaal 758 gewonden, van wie 23 politie mannen, 17 brandweerlieden, twee soldaten en 716 burgers. Het dodental bedroeg vijf. Zesen- twintighonderdzesentachtig per sonen waren gearresteerd. In de avond waren er in totaal bijna 10.000 mannen van de nationale garde en het federale leger op de been. In Atlanta defileerden zater dagmiddag tientallen duizenden negers langs het stoffelijk over schot van ds King, dat in een kapel lag opgebaard. De ontroe ring. was groot. Veel vrouwen huilden luid, sommigen vielen flauw. Het was in Atlanta be trekkelijk rustig. De nationale garde van Georgia bleef echter in staat van alarm. Commissaris vén politie Frank Holloman Van Tennessee heeft zaterdag de vorderingen in de jacht op de moordenaar van dr. Martin Luther King „zeer be moedigend" genoemd. Holloman zei dat de politie van Meinphis, de federale politie en andere diensten aan 't opsporings werk deelnemen. „Het onderzoek verloopt tot nog toe bevredi gend, was alles wat hjj wilde zeggen. De weduwe van dr. Martin Lu ther King heeft zaterdag tijden* een persconferentie in haar woonplaats Atlanta een pleidooi gehouden voor voortzetting van het werk van haar vermoorde echtgenoot. Mevr. Coretta King geïntroduceerd door ds. Ralph Abernathy, een goede vriend van King, die de negerleider zal op volgen als voorzitter van de „Southern Christian Leadership Conference". In Atlanta verwacht men dat talrijke vooraanstaande Amerika nen dinsdagochtend de begrafe nis van de vermoorde dr. Martin Luther King zullen bijwonen. Zo neemt men aan, dat behalve pre sident Johnson en vice-president Humphrey o.a. gouverneur Rocke feller, senator Robert Kennedy en burgemeester Lindsay van New York naar Georgia zuilen komen om de voorvechter voor gelijke rechten de laatste eer te bewijzen. Het stoffelijk overschot van dr. King werd zaterdag per vliegtuig van Memphis in Tennessee, waar hij donderdagavond door een sluipschutter werd doodgescho ten, overgebracht naar Atlanta, waar het werd opgebaard in de zusterkapel van het Spelman- college. Duizenden treurende negers en blanken trokken langs de baar. Leiders van de S.C.L.C., onder wie dr. Ralph Abernathy die dr. King als hoofd van de beweging is opgevolgd, zijn van plan dins dagmorgen te voet van de Ebe- nerzerkerk naar het op 6 km af stand in een vervallen negerwijk gelegen college te gaan, waar een rouwdienst zal worden gehouden. Daarna volgt de teraardebestel ling op de begraafplaats South View, waar ook de grootouders van dr. King rusten. De arts die in Memphis de lijk schouwing heeft verricht, heeft verklaard, dat de kogel die dr. King in de hals trof, door het ruggemerg is gegaan, waardoor vrijwel direkt de dood intrad. De Verenigde Staten hopen spoedig een „officieel antwoord uit Hanoi" te ontvangen op een Amerikaans voorstel om onmiddellijk vredesbesprekingen over Vietnam te beginnen in Genève. Dit heeft de officiële woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, zater dagavond bekendgemaakt. Het voorstel is gedaan in een boodschap aan een. functionaris van de Noordvietnamese regering in de Noordvietnamese ambassade In Laos, zo onthulde Christian. „Ik hoop dat u, die hem lief had en bewonderde, met ons sa men zal werken om zijn droom te volvoeren", zei mevr. King. „Op de dag dat de negerbevol king en andere verdrukten wer kelijk vrij zijn, de dag dat de ar moede zal zijn afgeschaft en er geen oorlogen meer zullen zijn, op die dag zal ik weten dat mijn man zal rusten in een verdiende vrede. „Onze kinderen zeggen: vader is niet dood, hij mag licha melijk dood zijn, maar zijn geest zal nooit sterven", zei mevr. King. „Mijn man gaf zijn leven voor de armen van de wereld, voor de vuilnismannen van Memphis, voor de boeren in Vietnam. (Zie verder pag. 3) De woordvoerder zei dat wei boodschappen waren ontvangen van particulieren in Hanoi, „maar deze lijken geen antwoord te zijn op ons voorstel", aldus Christian. In de Amerikaanse boodschap was gezegd, dat de reizende am bassadeur, Averell Harriman, „on middellijk beschikbaar zou zijn om contact te leggen met vertegen woordiger.? van de regering van Noord-Vietnam". George Christian legde zijn verklaring voor de pers af „om de huidige stand van zaken duidelijk te maken". De verklaring was waarschijn lijk ook bedoeld om de Noordviet namese verklaringen te ontzenu wen, als zouden de Ver. Staten zich „doof houden" en een ant woord op het oorspronkelijke aan bod uit Hanoi willen uitstellen. Een van de particulieren die po sitieve berichten uit Hanoi hadden meegebracht, was Charles Colling- wood, correspondent van de tele visiemaatschappij CBS, die kort geleden van een bezoek aan de Noordvietnamese hoofdstad is teruggekeerd, aldus Christian. Collingwood heeft verklaard dat DEN HAAG: De secretaris-gene raal van de V.N., de heer Oe Thant, is gistermorgen voor een tweedaags bezoek aan Nederland aangekomen. Hij heeft gistermid dag voor het vredespaleis te Den Haag een korte herdenkingsrede uitgesproken ter nagedachtenis man ds Martin Luther King. mmmm Een explosie in een sport- en munitiemagazijn in Richmond in de Amerikaanse staat Indiana heeft zaterdag aan minstens vijf tien mensen het leven gekost. Het stadhuis werd beschadigd. De nationale garde heeft een deel van het centrum van de 45.000 inwoners tellende stad af gesloten. De politie vreest dat meer doden onder het puin zul len worden gevonden. Meer dan 50 personen zijn naar ziekenhui zen overgebracht. De ontploffing in Richmond blijkt volgens nadere berichten aan 19 mensen het leven te heb ben gekost. Er worden nog 53 mensen vermist. Vijf gebouwen werden beschadigd, waaronder het stadhuis. Blijkens de laatste berichten zijn zeker 39 mensen om het leven ge komen. oe Noordvietnamese premier en minister van buitenlandse zaken zich verlangend hadden getoond om te onderhandelen en daarbij ais mogelijke plaats de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh, had den genoemd. Christian deelde verder mee dat bij zijn weten geen wijziging is ge komen in de beperking van de bombardementen op Noord-Viet nam. Volgens Collingwood had de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken gezegd, dat na beëindiging van de bombardemen ten in Pnom Penh een regeling zou kunnen worden getroffen voor of ficiële onderhandelingen. „Tïidens dit contact (in Pnom Penh") zou van Amerikaanse zijde de datum worden genoemd van het onvoor waardelijk staken van de bom aanvallen en alle andere oorlogs handelingen tegen Noord-Viet- nam", aldus de minister volgens Collingwood. „Daarna kunnen de twee partijen praten over datum, plaats en niveau van de vredes onderhandelingen". Collingwood zei de indruk te hebben gekregen, dat de Noord vietnamese leiders al dachten over een of ander vredesgebaar, voordat president Johnson de bombardementen beperkte. Oe Thant heeft zondag in nève als zijn mening te kennen ge geven, dat er spoedig voorberei dende besprekingen over Vietnam zuilen worden gehouden, waar schijnlijk in Genève. Hij verwacht dat die besprekingen zullen leiden tot een onvoorwaardelijk staken van de Amerikaanse bombarde menten. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben vandaag op paleis Huis ten Bosch aan de secretaris generaal van de verenigde naties, Oe Thant, een lunch aangeboden ter gelegenheid van zijn officiële bezoek aan Nederland. Prinses Beatrix en prins Claus zaten mede aan. Tevoren had Oe Thant bezoeken gebracht aan minister Luns en de voorzitters van tweede en eerste kamer. Het 1877 ton metende Griekse vrachtschip Manina is bij het eiland Skerry aan de Schotse kust aan de grond gelopen en door de bemanning verlaten. Vijf bemanningsleden zijn door een Zweeds schip opgepikt. Er zijn negen vermisten. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! OVERWEGEND DROOG Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde heer ste boven onze omgeving een noordwestelijke luchtstroming. Hiermee werd vrij koude en enigszins onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Uit een wisselende bewolking viel dan ook hier en daar een buitje. De middagtemperaturen werden omstreeks 8 graden. In de nacht van zondag op maandag kon tengevolge van tamelijk helder weer en weinig wind, de temperatuur in het bin nenland tot 5 a 7 graden onder nul dalen. Op het vliegveld Vol- kel werd zelfs, op 10 m boven de grond, min 10 graden gemeten. Inmiddels trekt een hogedruk- gebied over de Britse eilanden naar het zuidoosten, terwijl een storing, die maandagmorgen ten noorden van Schotland lag, over zuid-Scandinavië naar de Oost zee koerst. Met westelijke winden wordt hierdoor iets vochtiger lucht naar onze omgeving ge voerd. In hoofdzaak boven het noor den van het land zullen dinsdag wat wolkenvelden voorkomen, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Vooral in het zui den zal op uitgebreide schaal nachtvorst voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Nachtvorst Wolkenvelden afgewisseld door flinke opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het binnenland op uitgebreide schaal nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde mid dagtemperaturen als vandaag. DINSDAG 9 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.11 11.39 11.47 0.15 12.21 0.49 12.30 0.58 WOENSDAG 10 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 12.11 11.54 12.47 0.30 13.21 1.04 13.30 1.13 MAAN op onder op onder Apr. 9 5.57 19.27 14.28 4.59 10 5.55 19.29 15.55 5.13 11 5.52 19.31 17.22 5.25 12 5.50 19.33 18.52 5.37 13 5.48 19.34 20.25 6.50 fraek. bij abonnement: TERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. Wh Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties btf vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. L

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1