De Amerikaanse negerleider dr. Martin Luther King vermoord Ongeregeldheden in Amerikaanse steden Woede van de negers uitte zich in brandstichtingen en vernielingen Treinramp in Sierra Leone Johnson stelt opienw vertrek naar Honoloeloe uit Medeleven uit de gehele wereld Troepen naar Memphis Automatisch Geweldloosheid verdwenen Meer gegevens over moordenaar geweer de MUL Gasverwarming RADIO DE MOCK ZATERDAG 6 APRIL 1968, 24e Jaargang No. 517$/ President Johnson heeft vrijdag opnieuw zijn vertrek naar Hono loeloe uitgesteld en de leiders van de bewegingen voor gelijke bur gerrechten op het Witte Huis ont boden. Een presidentiële woordvoerder zei dat de plannen van Johnson voor de rest van de dag nog on zeker waren. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN In de Westafrikaanse staat Sierra Leone zijn in de nacht van donderdag op vrijdag meer dan dertig mensen om het leven ge» komen, toen een sneltrein enkele tientallen kilometers buiten de hoofdstad Freetown in botsing kwam met een vrachtwagen. Twintig personen werden met ernstige verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. De trein liep uit de rails. frank, by abonnement: TERNEUZES DJreeienr-WoofdreiJaetetir? T van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 18 cent. AdvertentleoriK ner mm 18: et.; minimum per advertentie f2,40. Rnbriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10 Iedere regel méér 22 ct. K'eine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit B'ad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomh maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen De bekende negerpredikant en nobelprijswlnnaar voor de vrede, dr. Martin Luther King, Is donderdag in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee het slachtoffer geworden van een moordaanslag. King kreeg een kogel in het hoofd, toen hij op het balkon van een motel stond, waar hij sinds een betoging van vorige week over nachtte. De negerleider werd naar een ziekenhuis gebracht waar een spoedoperatie plaatsvond, die hem evenwel niet meer kon red den. Korte tijd na zijn aankomst overleed dr. King. Hij was 39 jaar. Onmiddellijk na de aanslag werd de nationale garde in staat van alarm gebracht. Toen het nieuws van de aanslag zich verspreidde, braken op sommige plaatsen in de negerwijk ongeregeldheden uit. Na de betoging van vorige week, die uitliep op plunderingen en gevechten met de politie, waarbij 62 gewonden vielen en die door King werd afgebroken, stond voor maandag een nieuwe de monstratie op het programma. Op dr. King zijn in de afgelo pen tien jaar twee aanslagen ge pleegd. Twee jaar geleden wierp iemand een mes naar hem, toen hij in Chicago een toespraak hield. In 1957 mislukte een bom aanslag. De bom, die in het por taal van zijn huis in Montgom- mery (Alabama) was neerge legd, kwam niet tot ontploffing doordat de lont uitging vlak voor dat het vuur de staven dynamiet bereikte. In de loop van de tijd ontving King herhaaldelijk bedreigingen met moordaarislagen. De federale recherche heeft opdracht gekregen een onder zoek in te stellen. De gouverneur -van Tennessee heeft 4000 man van de nationale garde naar Memphis gestuurd en een beroep op de bevolking gedaan kalm te ■hlijven. De enigen, die de aanslag heb ben gezien, waren twee predi kanten die naar dr. King ston den te kijken. Toen deze zich voorover boog om hun iets toe te roepen, klonk een schot en werd hij in het gelaat getroffen. „Wij hoefden de politie niet te waarschuwen, zij waren er toen ik me omdraaide", aldus één van de getuigen. Volgens de plaatsvervanger van de negerleider, Young, moet King nagenoeg onmiddellijk dood zijn geweest. nu niet bezorgd om. Ik ben ner gens bezorgd om". Hij zei, dat zijn vliegtocht naar Memphis aan vertraging onderhevig was geweest, omdat de luchtvaart maatschappij toestel en bagage, die de hele nacht onder bewa king hadden gestaan, nog eens extra had laten inspecteren. De politie van Memphis heeft een automatisch geweer met telescoop gevonden dat de dader op zijn vlucht zou hebben weg geworpen. De hoofdcommissaris van politie van Memphis, waar een uitgaansverbod is afgekon digd, zei dat volgens de eerste aanwijzingen de dader een jonge blanke was geweest, die zich op vijftig tot honderd meter afstand van het motel had verborgen. De politie zou twee arrestaties hebben verricht,, maar is er niet zeker van dat de gearresteerden iets met de moord uitstaande hebben. De nationale garde, die weer naar de stad is gedirigeerd, was deze week teruggetrokken na de relletjes van maandag, toen een door dr. King geleide vreedza me betoging uit de hand liep. Bij de relletjes kwam een zes tienjarige neger om het leven en werden meer dan zestig men sen gewond. Radiostations voor negers in New York onderbraken hun pro gramma's en zonden nieuws over de aanslag en treurmuziek uit. De afdeling Washington van 't coördinatiecomité van geweld loze studenten (Snick) vroeg de negers in deze stad om vrijdag het werk neer te leggen. De be volking van Washington bestaat voor zestig procent uit niet-blan- ken. Dr. Martin Luther King was de vredestichter die vrede liet heersen onder de militante negers en andere niet-blanken. Nu hij er niet meer is, is de geweldloos heid met hem verdwenen, aldus een verklaring van de leiders van de beweging voor rassenge- lijkheid. De moordenaar van dr. Mar tin Luther King is een blanke man van tussen de 26 en 32 jaar oud met peper-en-zoutkleurig haar. De moord werd gepleegd met een remington-geweer van het kaliber 30,06 met telescoopvizier. Een wapen van hetzelfde type werd woensdagmorgen uit een Hier een beelcl uit oktober 1965. Ds. King in gesprek met het ko ninklijk paar na zijn erepromo tie aan de vrije universiteit van Amsterdam. sportartikelenwinkel in Mem phis gestolen, aldus gegevens van de politie. Dg directeur van politie en brandweer in Memphis, Frank Holloman, zei dat 't fatale schot uit een badkamer in een goed koop kosthuis, recht tegenover het motel waar dr. King ver bleef, was afgevuurd. De gege vens over de moordenaar waren verzameld in getuigenverhoren. Volgens Holloman had de moor denaar donderdagmiddag zijn in trek in het kosthuis genomen en een kamer dichtbij de gezamen lijke badkamer gehuurd, van In een toespraak, die King donderdag hield, zei hij: „Er wordt gesproken van bedreigin gen van c"e kant van onze zieke blanke broeders. Ik wil graag Hog lang leven, maar ik ben daar Honderden negers, wild geworden door de moord op ds. King, zijn vrijdagmorgen vroeg in Washington aan het vernielen en brandstich ten gegaan. De politie sloot een gebied van 15 huizenblokken af en hield iedereen tegen, ook mensen die in het omsloten gebied wonen. Voor het bedwingen van oproer uitgeruste politie is de negerwijk van Washington binnengetrokken. Zij is begonnen met „zuverings- operaties" ongeveer 3 kilometer van het Witte Huis. Er zijn arrestaties op grote schaal verricht naar aanleiding van brandstichting en plun dering. Veie winkeletalages zijn vernield en auto's in brand gestoken. In Nashville, de hoofdstad van de staat Tennessee, is een 13- jarige negerjongen door de politie neergeschoten. Een politiefunc tionaris is ernstig gewond door een steen. Nog 4.000 man van de nationale garde zijn naar Nashville gezon den, nadat negers het verkeer met stenen begonnen te bekoge len. In de negerwijk zijn schoten gehoord. In New York is burgemeester John Lindsav persoonlijk naar de negerwijk Harlem gegaan om de gemoederen tot bedaren te bren gen, nadat melding was gemaakt van plundering en brandstichting. De politie legde een cordon om een b'ok huizen in de voornaam ste winkelstraat in Harlem, toen Warme saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ^ 80 THSffiUZEH een bende jongelieden een kle dingmagazijn begon te plunde- ren. Verder is melding gemaakt van ongeregeldheden uit Hartford in Connecticut en Raleigh in Noord- Carolina. Onlusten braken uit in Jackson (Mississiopi) nadat Charles Evers, leider ven de plaatselijke N.A.A.C.P. (nationale vereniging voor de bevordering van het wel zijn der niet-blanken). had mee gedeeld. dat hij telefonisch be dreigd was met hetzelfde lot als ds. King, In Memphis werd een uitgaans verbod afgekondigd. De stad schijnt als op een vulkaan te 'even. Burgemeester Loeb heeft drie dagen officiële rouw afgekondigd en de vlaggen halfstok laten han gen. Nader werd gemeld, dat ook in de Newyorkse wijk Bedford- Stuyvesant gevechten waren uit gebroken tussen negers en poli tie. De politie in Washington maakte gebruik van traangas tegen honderden negers, die win kels n'underden en brand sticht ten. Benden jonge negers hadden dri° blokken bezet. Kort na 9 uur Ned. tijd zond de televisie een toespraak uit van 'n ulaatselijke negerleider, dr. Wal-" ter Fauntroy, waarin hij de negers opriep de straten te ver laten en naar huis te gaan. Ook uit Boston, Miami en Tal lahassee in Florida kwamen be richten binnen over ongeregeld heden. In New York werden zoveel arrestaties verricht, dat de politie een speciaal centrum moest in richten om de arrestanten op te vangen. Bii de plunderingen in de negerwijk Harlem is een 41- jarieo man doodgestoken. In Boston gooiden plunderende groepen mensen winkelruiten in, duwden auto's omver en bekogel den de politie met stenen. Een groot deel van de negerwijk vorig jaar het toneel van bloedige onlusten werd afgesloten. In Miami werd een meubelwinkel geplunderd. Te Jackson kwam de politie in actie tegen woedende negerstudenten die met flessen en stenen gooiden. NEW YORK: Onmiddellijk na het bekendworden van de moord op ds. King zijn in vele nlaat- sen in de V.S. ongeregeldheden uitgebroken. Hier een nachtelijks beeld uit New York, waar in de negerwijk Harlem brand werd gesticht, geplunderd en vernield werd. Hier een brandende winkel in Harlem. waar hij een open schootsveld had op het balkon, waarop dr. King stond toen hij werd dood geschoten. (Zie verder pag. 5.) MEMPHIS: Ds. Martin Luther King vermoord: staande op het balcon van dit motel werd Ds. King neergeschoten. De foto werd kort na de aanslag gemaakt, ter wijl de politie de tuin en de om geving van het motel onderzoekt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1