Regeringspartijen houden minister Roolvink de hand boven het hoold TWEEDE KAMER OVER DE DOUW-C.A.O. DEURSOVERZICHT Luchtaanvallen bij 20e breedtegraad Bevolkt gebied gebombardeerd Thien voelt zich gepasseerd OperatiePegasus' wordt voortgezet De ontwikkelingen rond Vietnam GEMEENTE TERNEUZEN Terugkeer van Morgan de Magiër Na Vietnam kunnen de Ver. Staten een economische inzinking voorkomen Vrijdag 5 april 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Andere olievlekken Verantwoord Ingreep past in loonpolitiek Man zat vijf dagen dood in stoel sgB.oatYlMhttofflFlan beramen'! De tweede kamer heeft giste ren een bespreking gewijd aan de bouw-c.a.o. en in het bijzon der aan het onverbindend ver klaren door minister Roolvink (sociale zaken) van deze c.a.o. De woordvoerder voor de P.v. d.A., de heer E. R. Wieldraaijer, noemde de beslissing van minis ter Roolvink „onrechtvaardig, on begrijpelijk en onaanvaardbaar". Hij concludeerde dat de minister de strijdigheid van de bouw- c.a.o met het algemeen belang niet heeft aangetoond. In een motie werd de uitspraak van de kamer gevraagd om de onver- bindendverklaring ongedaan te maken. Pacifisten, communisten en D '66 ontwikkelden ernstige bezwa ren tegen de onverbindendver- klaring. Drs. B. van der Lek (P.S.P.): „Als minister Roolvink vreest dat deze c.ao. repercussies op andere c.a.o.'s zal hebben, kan elke volgende c.a.o. worden af gekeurd. Dan is er geen sprake meer van vrije loonvorming. Dit is een beslissing, waarvan de re gering dient terug te komen". De C.P.N.-afgevaardigde W. F. H. van 't Schip vond dat het par lement tegen minister Roolvink zou moeten zeggen: „Vlieg er eens uit. Als dit niet gebeurt, zullen de arbeiders het laatste woord willen spreken. Zelfs het stakingswapen zal daarbij niet worden geschuwd". Drs. E. Nypels (D '66) sprak zijn verwondering uit over het ontbreken van mededelingen in da brief van minister Roolvink inzake het voornemen de één procent pensioenverhoging on verbindend te verklaren. Over de c.a.o. sprekend zei de heer Nypels liever een ingreep in an dere bedrijfstakken te willen zien toegepast, indien er sprake is van olievlekwerking. De afgevaardigden van A.R.P. en K.V.P. plaatsen zich achter minister Roolvink. De A.R. drs. INTERNATIONALS VAST Hoewel de internationale waarden gisteren het sterk ver hoogde niveau van woensdag avond niet hebben kunnen haien, is de stemming voor deze fondsen bij de opening aan de vaste kant geweest, dit hoofdzakelijk door lokale koopopdrachten. Philips steeg met een eerste verhande ling van 133,70 circa 1,40 verge leken met het voorgaande slot- niveau. Unilever ging een gulden omhoog tot 124,70. Kon. Olie ver beterde 1,30 tot 159,40 en het zelfde deed AKU op 76,30. Hoogovens werd een gulden hoger geadviseerd op 125,50. De hoogste koersen van woensdag avond waren voor Philips 134,70 Kon. Olie 162, Unilever 126 en voor AKU 76. De handel in de hoofdfondsen was begin beurs aan de ruime kant, maar later werd het kalmer. Als gevolg van winstnemingen daalden de koer sen. AKÜ kwam op 75,80, Philips zakte in tot 133, Unilever deed 124,30 en Kon. Olie 159,20. De vaste tendentie voor de inter nationale waarden werd veroor zaakt, doordat Wallstreet woens dag hogere slotkoersen te zien gaf, ook voor de Nederlandse fondsen. Op de Newyorkse beurs is het wild toegegaan. De verklaring van Hanoi, dat het bereeid is de Amerikanen te ontmoeten om tot vredesbesprekingen te komen, bracht een stroom van koop orders in Wallstreet. De tikker raakte liefst 47 minuten achter met het doorgeven van de koer sen. De recordomzet van maan dag werd overtroffen en bearoeg 19,35 miljoen aandelen. Het sterk verhoogde niveau had winst nemingen tot gevolg, waardoor een groot gedeelte van de koers winsten weer verloren ging. Niettemin sloot Wallstreet vast. Dat dit een goede stimulans voor Beursplein 5 betekende, laat zich begrijpen. Toch bleef men in Am sterdam aan de voorzichtige kant. De vraag naar scheepvaart waarden blijft aanhouden. Hier door steeg Scheepvaart-Unie ruim een punt terwijl ook Kon. Boot goed in de markt lag. Van Nievelt echter moest één punt prijsgeven. De cultures konden zich verbeteren. De staatsfond- senmarkt gaf merendeels koers- verhogingen te zien. In de lokale afdelingen wer den aandelen DRU hoger ge adviseerd door de drastische di videndverhoging tot 24 (18) pro cent. De beurs had de laatste tijd reeds met een dividendverhoging rekening gehouden, waardoor de koers van DRU flink was geste gen. De verhoging van het divi- .dend met 6 procent was echter 'n grote verrassing. Geringe lokale koopopdrachten deden de koersen van de inter nationale waarden weer oplopen. Hierdoor sloot AKU op 76,10, Philips 133,30, Unilever 124,80 en Kon. Olie op 159,50. In de le periode verbeterde DRU 18 punten. Van Nelle ging 10 en Simon de Wit drie punten omhoog. Alb. Heijn en Bijenkorf Beheer waren iets gemakkelijker. Leidsche Wol was vier punten in herstel na het forse verlies van woensdag. Wyers. Mulder-Vo- gem, Erdal en Twentsche Kabel gaven ieder vijf punten winst te zien. Lijempf verbeterde 7% punt pp de gunstige resultaten over 1967. Nutricia ging 9 punten om hoog. Aan de verlieszijde ston den Gist-Brocades en Rommen- höller, ieder met negen punten. Kloos was 6, Ned. Aanneemmij. vijf en Internatio 7 punten lager. Bank Onr. Zaken daalde 13 en Nat. Nederlanden 19% punt. De laatkoers van Kemo werd 10 pun ten lager gesteld. Aandelen goud mijnen lagen flauw in de markt. Van de guldensnoteringen daal den Billiton-2 en Bols ieder 1,50. In de 2e periode verhoogde DRU de winst van 18 tot 23 pun ten. Billiton-2 haalde een halve gutóen jrsa het verliet in. Norit gaf 1,50 prijs. Wessanen steeg 1,40. Van der Grinten ging een gulden omhoog. De laatkoers van Kemo werd nog vijf punten lager gesteld. Lijempf verhoogde de koerswinst van 7% tot 9% punt. Fokker verbeterde vijf punten en Vettewinkel 8% punt. Erdal kwam op 550 bieden (545). Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werkdag luiden: 8.65—8.75 3.60—3.64 3.31%—3.36% 73.35—73.85 7.19—7.24 90.70—91.10 69.45—70.45 83.40—83.90 57.25—59.25 48.10—49.10 50.20—51.20 13.95—14.05 12.62%—12.77% Londen New York Montreal Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid (gr. coup.) 5.105.25 J. Boersma was met de regering van mening dat de eisen in het pakket te hoog liggen, onder meer wegens de repercussies op andere c.a.o.'s. „Wij vinden de regeringsmaatregelen verant woord", aldus deze spreker. De K.V.P.'er mr. R. J. Nelis- sen noemde de zorg van de re gering voor de algemene econo mische ontwikkeling gerecht vaardigd. Verschillende bedrijfs takken kampen met problemen; we geVen meer uit dan we ver dienen en de werkloosheid blijft in vele streken te hoog. Terecht maakt de regering zich zorgen, zonder dat zij de loonoolitiek tot het conjunctuurmiddel wil ma ken. Spr. vroeg de regering bij de S.E.R. een advies te vragen over de wenselijkheden en mo gelijkheden voor een beleid op langere termijn en over tempo en kostenstijging van een ver dergaande arbeidstijdsverkor ting. De K.V.P.-fractie staat op het standpunt, dat een en ander an ders had gelegen, indien de ar beidstijdverkorting zich tot één kwartier zou hebben beperkt. Ook deze spreker vroeg de mi nister alsnog een oplossing tot stand te brengen, die de beoog de verbetering van de pensioen regeling effectueert. Voorstanders van de regerings maatregel toonden zich ook de afgevaardigden Kikkert (C. H. U) en Rietkerk (V.V.D.), welke laatste o.m, opmerkte, dat de in greep volkomen past in de vrije loonpolitiek, die niet behoeft te worden afgeschreven. De heer Kikkert zei de rege ringsbeslissing weliswaar te be treuren, maar tevens te begrij pen. Een werktijdverkorting van een half uur loopt te ver vooruit op de ontwikkeling, reden waar om zi.i. de c.a.o. terecht nietig werd verklaard. Ook de heer Jongeling (G.P.V.) stelde zich in hoofdzaken achter het rege ringsbeleid. De heren Kronenburg (B.P.) en Aarden (groep-Aarden) uit ten kritiek op de genomen be slissing. De heer Aarden achtte de voorgestelde arbeidstijdver-" korting in de bouw-c.a.o. niet in strijd met het algemeen belang, waarop de regering zich heeft beroepen. De S.G.P.-afgevaar- digde Van Dis zei nog geen defi nitief standpunt te willen in nemen. Hij zei het antwoord van minister Roolvink te willen af wachten. (Vervolg van pag. 1.) Het officiële Noordvietnamese dagblad „Nhan Dan" heeft don derdag verklaard, dat de beperk te bombardementspauze van pre sident Johnson niet voldoende was en eist stopzetting van alle oorloghandelingen en terugtrek king van de Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. Het blad maakte geen gewag van de eer der gemelde bereidheid van Ha noi tot onderhandelen. Amerikaanse jachtbommen werpers hebben woensdag doe len aangevallen bij Thanh Hoa en het vliegveld van Vinh aan de 20e breedtegraad. In totaal werden 109 vluchten gemaakt, waarbij verbindingen, luchtdoel en artilleriestellingen en muni tieopslagplaatsen werden aange vallen. Tengevolge van het slechte weer kon het resultaat van de acties niet worden vastgesteld. Het Noordvietnamese luchtdoel- vuur was gering en er werden geen raketten en mig-jagers waargenomen. De vietcong verhevigde don derdagochtend de mortierbe schietingen van Amerikaanse en Zuidvietnamese doelen. Zo kwam het militaire hoofdkwartier van Cai Lay, 70 km ten zuidwesten van Saigon, onder zwaar mor tiervuur te liggen. Hier sneuvel den drie Zuidvietnamese militai ren. Tegelijkertijd deed de viet cong aanvallen op een basis kamp ten zuiden van Cai Lay en op het vliegveld van Pleikoe. Het Noordvietnamese persbu reau meldt dat Amerikaanse vliegtuigen donderdag een ge bied ten noordwesten van Hanoi hebben aangevallen. „Amerikaanse vliegtuigen voer den drie aanvallen uit, tijdens welke zij meer dan 50 bommen wierpen op een bevolkt gebied 50 kilometer ten westen van de hoofdstad van de provincie Lai Tsjaoe ten noordwesten van Ha noi", aldus het bericht. De radio van de vietcong heeft donderdag zonder commentaar de tekst omgeroepen van de boodschap, waarin Noord-Viet nam zich bereid verklaart tot overleg met Amerikaanse ver tegenwoordigers. Het ontbreken van enig commentaar wordt door waarnemers in Saigon als aan wijzing gezien van een zekere terughoudendheid van vietcong- zijde jegens het Noordvietname se initiatief, mogelijk voortsprui- tenr uit de vrees dat het „natio nale bevrijdingsfront" buiten de dialoog tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten wordt gehouden. Ook aan Zuidvietnamese rege ringszijde bestaat duidelijk de vrees, „gepasseerd" te worden. President Thieu en vice-presi dent Ky hebben donderdag ver scheidene malen contact gezocht met de Amerikaanse ambassade, vermoedelijk om opheldering te vragen over de agenda van de bijeenkomst in Honoloeloe, waar president Johnson en de belang rijkste Amerikaanse vertegen woordigers in Zuid-Vietnam het komende weekeinde overleg zul len plegen over de ontwikkeling. Vooral van de kant van de katho lieke bevolkingsgroep in Zuid- Vietnam verwacht men verzet tegen elk compromis. „Als onze bondgenoten ons in de steek la ten, blijven wij doorvechten tot de dood", zei een militante pries ter in Bien Hoa. De bevolking van Hanoi heeft de bereidverklaring van de re gering tot overleg met Amerika kalm opgenomen. Het beeld van de hoofdstad heeft zich nog niet gewijzigd. Vrouwen waren don derdag nog bezig met de ver vaardiging van betonnen cilin ders voor de eenmans-schuil plaatsen die in de straten zijn gegraven. De kranten rienen op tot het bewaren van waakzaam heid. Amerikaanse mariniers die deel nemen aan de operatie „Pega sus", waren de belegerde mari niersbasis Khe Sanh in't noord westen van Vietnam tot op min der dan elf kilometer genaderd, zo is donderdag in militaire krin gen in Saigon gezegd. De mariniers proberen ver keersweg no. 9, die van Laos door Nhe Sanh naar andere voor uitgeschoven posten loopt, open te leggen. Mariniers van twee regimen ten en de gehele eerste lucht- cavaleriedivisie (tezamen onge veer 19.000 man) zijn de opera tie 1 april begonnen in een po ging de 6000 mariniers in Khe Sanh te ontzetten van de be legering van twee Noordvietna mese divisies. Tot nog toe zijn de Amerikanen op vrijwel geen (egenstand gestuit. De genie is er al in geslaagd acht van de negentien bruggen tussen het landingsgebied en Khe Sanh te herstellen en men hoopt, als het huidige marstempo kan worden voortgezet, dat de mariniers bin nen tien dagen de basis hebben ontzet. De manschappen van de lucht- cavaleriedivisie zoeken aan bei de zijden van de weg naar vijan delijke versterkingen. Enkele kilometers achter de genie ruk ken konvooien vrachtwagens en tanks op. Bulldozers die de weg effenen, worden van tijd tot tijd opgehouden, omdat mijnen moe ten worden geruimd. De eerste contacten tussen Washington en Hanoi zullen ko mende week in Moskou worden opgenomen, zo meldden donder dag Amerikaanse radiostations uit Moskou. Volgens deze be richten zou Noord-Vietnam de Amerikanen langs particuliere kanalen al te kennen hebben ge geven dat men in Hanoi met eer ste voorbereidende gesprekken akkoord gaat. Hanoi zou ook een verminde ring van de gevechtsinspannin gen in Zuid-Vietnam willen ge lasten mits de luchtaanvallen tegen Noord-Vietnam volledig worden gestaakt. Als bron van deze berichten worden „ingelichte politieke kringen in de Russische hoofd stad" genoemd. In Washington weigert men elk commentaar, men wijst er slechts op dat pre sident Johnson eerst met de voor naamste vertegenwoordigers van zijn regering in Honoloeloe over leg zal plegen om de Amerikaan se politiek te bepalen. In Londen zei premier Wilson donderdagmiddag dat het ver enigd koninkrijk en de Sowjet- Unie mede-voorzitters van de Geneefse conferentie zich ge reed houden om de partijen met alle hun ter beschikking staan de middelen te helpen bij het zoeken naar een oplossing van het Vietnamese vraagstuk door middel van onderhandelingen. Het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken heeft don derdagavond officieel aangebo den de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Noord- Vietnam in Tsjecho-Slowakije te houden. Ook Frankrijk zou bereid zijn als gastland op te treden, maar sommige diploma ten in Parijs achten Praag zeer geschikt. De Verenigde Staten zouden aan Genève de voorkeur geven, maar Noordvietnamese kringen zouden die keus niet zo geschikt achten voor inleidende besprekingen. In diplomatieke kringen in Hanoi gelooft men dat de Noordvietnamese regering de voorkeur zal geven aan een plaats met snelle tele-communi- catie-mogelijkheden, vanwaar de schrijvende pers en radio en televisie-correspondenten snel hun nieuws de wereld in kun nen zenden. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis dat ter gemeente' secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Caste' leijn's Ijzerhandel, Nieuwstraat 21 te Terneuzen, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een opslagruimte voor flessen vloei baar gas (propaan-, butaangas) tot een gezamenlijke inhoud van ten hoogste 12.000 liter, op het perceel gelegen aan de Ambacht straat, kadastraal bekend ge meente Terneuzen, sectie F, no. 787 ged. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen van de vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op maandag 22 april 1968, des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden ge houden, waarbij mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter gemeente secretarie, afdeling algemene za ken, kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht wordt er op ge vestigd dat inwoners van de ge meente Terneuzen of van een aangrenzende gemeente waar openbare kennisgeving wordt ge daan, later slechts tot beroep gerechtigd zijn indien zij in per soon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting zijn ver schenen. Andere belanghebbenden kun nen wat dit betreft volstaan met het tijdig indienen van schrifte lijke bezwaren. Terneuzen, 3 april 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. HERKEURING •VAN MATEN EN GEWICHTEN Hierbij brengen wij ter open bare kennis, dat in deze gemeen- •te de herkeuring van maten en WASHINGTON: Tijdens een ge- improviseerde persconferentie in de oprijlaan van het Witte Huis heeft president Johnson tegenover een grote groep ver slaggevers verklaard, dat Ameri ka contact zal opnemen met ver tegenwoordigers van Noord-Viet nam, terwijl hij zelf naar Hono loeloe zal vertrekken voor be sprekingen met Amerikaanse autoriteiten uit Saigon, Eerst woensdagmorgen is ont dekt, dat de 68-jarige heer W. Tuin uit de Brugstraat in Almelo sinds vijf dagen dood in zijn stoel heeft gezeten. Een buurman, die toevallig over de schutting naar binnen keek, zag de man zitten en waarschuwde de politie. De heer Tuin is vermoedelijk vorige week donderdagnacht overleden. De kranten van vrij dag zaten namelijk nog in de brie venbus. Volgens de politie is de heer Tuin een natuurlijke dood gtitorven. 31) „Heer Aram," fluistert de Graaf Conrad is zojuist vertrok- jonker naar omlaag. „Ik was op weg naar Barranca, toen tv en mij vertelde, dat gij niet terugge keerd waart van een tocht naar de kliptoren. Dus ben ik op on derzoek gegaan. We moeten snei ken voor een veroveringstocht. Hij wil het ganse koninkrijk onderwerpen, en hij heeft een hele karavaan vreemde wapens bij zich!!" „Ik vermoedde het al." ant woordt &r.ap. „die wapens zijn waarschijnlijk vervaardigd door Morghan, de man met de kruk. Maar bekommer u niet om mij, heer jonker, doch spoed u naar het hof van koning Balthazar, ge hebt geen tijd te verliezen!!" Op dat moment geeft Tobias Bluff een pijnlijke schreeuw. Zonder dat hij het bemerkt heeft, is de poortwachter van de kliptoren op het toneel verschenen en zonder de minste eerbied voor het adel lijk bloed van de jonker Von Plauderstein geeft de man hem een fikse trap!! gewichten zal plaatshebben! te Terneuzen in het sportge bouw bij het hoofdterrein in het Zuidersportpark op vrijdag 26 april 1968 van 9.15—12.00 en van 13.00—14.30 uur; op woensdag 1 mei 1968 van 13.00—17.00 uur; op donderdag 2 mei 1968 van 8.45—12.00 en van 13.00—16.30 uur; te Sluiskil in het gymnastiek lokaal van de Openbare Lagere School „De Vrije Vlucht", Spoor straat 40, op woensdag 15 mei 1968, van 9.15—12.00 en van 13.00—15.13 uur. W}j vestigen er de aandacht op: 1. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het IJk wezen zoveel als mogelijk is oproepingen zullen worden uitgereikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, ge wichten en meetwerktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstin. Er wordt uitdrukkelijk op ge wezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ont vangen; 2. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afge wassen en ook de gaten ge reinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie; 3. dat de maten en gewichten vóór 1 oktober 1968 gestem peld moeten zijn met de let ters B in fantasievormen dat er, bij verzuim of verhinde ring om van de zitting ge bruik te maken, nog gelegen heid bestaat maten en ge wichten te laten herkeuren aan het IJkkantoor te Dor drecht, Hugo de Grootplein - te Dordrecht, elke woensdag, geen openbare feestdag zijn de van 912 en 13%16'A uur; 4. dat de maten en gewichten, die gestempeld zijn met het afkeuririgsmerk Ak. niet in winkels, enz. mogen worden teruggebracht; 5. dat ten bate van 's Rijks schatkist voor het onderzoek der maten en gewichten keur loon en voor het justeren der gewichten justeerloon moet worden betaald; 6. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het IJkkan toor ter herkeuring kunnen worden aangeboden. De ge zegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieu we gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet ten minste drie dagen vóór de verzending van de gewichten op postrekening nr. 507584 van IJkkantoor Dordrecht een bedrag van 50 cent worden gestort. Terneuzen, 4 april 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A, J. VAN PAGEE, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5