„Na Vietnam" kunnen de V.S. een economische inzinking voorkomen Hanoi heeft geen reden om zich te haasten Verlaging belastingn; bestrijding werkloosheid; versnelling openbare werken 1,4 miljoen mensen zonderwerk Inflatie en betalingsbalans Wantrouwen in Zuid-Vietnam Moboetoe eerste president van Statenunie in centraal-Afrika Zelfbeschikking Het wacht op de nieuwe Amerikaanse president De Westduitse Voorschotperceiitage op Indonesische schadeclaims wordt verhoogd van vijf tot tien AP0LL0- LANGERING TEN DELE MISLUKT HET WEER gezinnen in Den Haag VRIJDAG 5 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5175 Kongo tot 1908 privé-bezit van Leopold II De opvolger van Johnson Waardeloze voorverkiezing Drie miljoen méér Weerbericht Weer ?rote brand in Chicago Hoogwater Zon- en Maanstanden Sfcaafë. iS atwawawafc Directeur-Hoofdredacteur: t. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal: ner maand 2,70. Losse nummers lS cent. DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij vermindering van de oor logvoering in Vietnam kunnen de Verenigde Staten gemakke lijk een economische inzinking voorkomen, indien zij de binnen landse vraag op het tegenwoor dige peil handhaven en inflatoi re druk tegengaan, zo schrijft de Amerikaanse kamer van koop handel in haar rapport „Na Vietnam", dat een commissie ad hoe in juni 1967 heeft opgesteld en dat thans is gepubliceerd. In het rapport, waarvan de pu- blikatie samenvalt met het ogen blik waarop het begin van on derhandelingen tussen Washing ton en Hanoi zich aftekent, wordt opgemerkt dat een vermindering van de militaire uitgaven met twintig miljard dollar in 1968 Verdeeld over achttien maanden het Amerikaanse bruto-nationaal produkt, afgezien van de andere gevolgen voor inkomsten en werkgelegenheid, met ongeveer drie procent verlaagt. De kamer herinnert aan de „ongelukkige ervaring met de de-escalatie in Korea in 1953/'54" en doet de aanbeveling dat corrigerende fiscale en monetaire maatrege len worden genomen om de ver zwakkende uitwerking van de .vermindering der militaire uit gaven tegen te gaan. Naar schatting zouden 1,4 mil joen arbeidsplaatsen in de be wapeningsindustrie, de vliegtuig en de metaalindustrie verdwij nen als gevolg van de vermin dering der militaire bestedin gen. Volgens het rapport dient hij een de-escalatie een econo misch beleid te worden gevoerd, waarmee de werkgelegenheid op hoog peil kan worden gehand haafd en op lange termijn een voldoende 'economische groei kan worden bereikt, oodat het evenwicht op de betalingsbalans niet wordt bedreigd. Eén derge lijk beleid-dient te worden aan gepast aan het tempo van de- escalatie en aan de economische situatie. In het geval van een nlotseling optredende vermindering van de oorlogvoering in een bestendig economisch klimaat verdienen volgens de kamer van koophan del de volgende punten aanbe veling 1. Algemene verlaging van de belastingen op persoonlijke en bedrijfsinkomsten bij de eer ste verminderingen van mi litaire bestellingen en even tueel ongedaan maken van belastingverhogingen voor '68. 2. Verlaging van de disconto van de Federal Reserve (thans 5 procent) en algemene ver zachting van de monetaire po litiek. 3. Verhoging van de overheids- betalingen, met name van de werkloosheidsuitkeringen. 4. Versnelling van de uitvoering van openbare werken, waar voor reeds toestemming is ge geven en kredieten beschik baar zijn gesteld. Wanneer de overgang op een welvarende en bloeiende vredes economie eenmaal tot stand is gekomen, kunnen de Verenigde Staten gaan zoeken naar oplos singen voor him vraagstukken op lange termijn zo voegt de ka mer hieraan toe. Zjj legt er de nadrnk op dat de voornaamste doelstellingen zijn beëindiging van de inflatie en herstel van het evenwicht op de betalings balans. Zichtbaar bezorgd heeft de Zuidvietnamese president Ngoe- yen Van Thieu donderdag met de Amerikaanse ambassadeur in Saigon. Ellsworth Bunker, ge confereerd over de verklaring van Noord-Vietnam dat het be reid is tot het opnemen van con tact over vredesonderhandelin gen. Ook andere Zuidvietname se politici reageerden met een mengeling van wantrouwen, bit terheid en hoop op het bericht uit Hanoi. Zoals de meeste anti-commu nisten in Zuid-Vietnam vreest Cao, dat Noord-Vietnam de Ver enigde Staten tot concessies zal dwingen en slechts wil onder handelen om tijd voor het her stel van zijn offensieve vermo gen te winnen en om de Verenig de Staten in de ogen van de wereld moreel te kunnen brand merken, indien bij mislukking van de onderhandelingen de bombardementen weer beginnen. Vele senatoren en ook Zuid vietnamese krantencommentaren geven te kennen, dat alles slechts een „binnenlands politieke ma noeuvre van Johnson" is, die zijn De presidenten Moboetoe van Kongo-Kinsjasa, Tombalbaije van Tsjaad en Bokassa van de cen traal-Afrika". Moboetoe is aange wezen als eerste president van ,de unie, waarvan de zetel zal wor den gevestigd te Banqui, de hoofdstad van de centraal-Afri- kaanse republiek. Tsjaad zal zorgen voor een secretaris-generaal van de unie, die zal worden bijgestaan door een vertegenwoordiger van Kon go en één van de centraal-Afri- kaanse republiek. In het hand vest staat o.a. dat men een ge meenschappelijke markt voor het betrokken gebied zal vormen, waarop de deelnemende landen hun beleid ten aanzien van de in dustrialisatie, de economische ontwikkeling, het vervoer en de televerbindingen zullen afstem men. De drie staten verplichten zich elkaar militaire bijstand te verlenen ingeval van een aanval van buitenaf. De noordelijkste lid-staat van de nieuwe unie is de renubliek Tsjaad, die in augustus 1960 on- afhankelyijk werd na een van de vier gebieden te zijn geweest van Frans equatoriaal Afrika en sinds november 1958 deelgenoot van de z.g. Franse gemeenschap. Tsjaad heeft een oppervlakte van ruim 1.250.000 tan2 en een bevolking van ca. 3,4 miljoen mensen. De hoofdstad is Fort Lamy met 45.000 inwoners. De centraal-Afrikaanse repu bliek die in het centrum van de unie ligt, maakte onder de naam Oebangui Sjari ook deel uit van Frans equatoriaal Afrika (de an dere gebieden waren Frans Kon go en Gabon). De republiek heeft een opper vlakte van 617.000 km2 en een be volking van naar schatting 2,09 miljoen mensen. De hoofdstad Bangui telt 238.000 inwoners. Het in het zuiden van de nieu we unie gelegen Kongo is sinds 30 juni 1960 een onafhankelijke republiek. Het gebied was daar vóór een Belgische kolonie, eerst het persoonlijk eigendom van koning Leopold de tweede en sinds 1908 van de Belgische staat. Kongo heeft een oppervlakte van ongeveer 2.345.000 vierkan te km en een bevolking van een kleine zestien miljoen mensen. In de hoofdstad Kinsjasa het voormalige Leopoldstad wo nen circa een miljoen mensen. kansen op herverkiezing voor het Amerikaanse presidentschap zou willen verbeteren. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, dr. Tran Van Do, heeft op de bijeenkomst in Wellington van de bondge noten van Zuid-Vietnam gezegd, dat onderhandelingen voor de communisten slechts voortzet ting betekenen van de oorlog op een ander slagveld. „Wij moeten uiterst voorzichtig zijn niet in de val te lopen, die de commu nisten hebben uitgezet" zei hij. Zuid-Vietnam en de zes lan den die deze staat steunen in de strijd tegen de vietcong en Noord-Vietnam, zijn vastbeslo ten de strijd zo nodig met meer kracht voort te zetten, totdat de vrede zal zijn geslo ten. Dit staat in een communi qué dat na afloop van één dag overleg van de ministers van buitenlandse zaken van Zuid- Vietnam, de V. S., Australië en Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Zuid-Korea in Wel lington is uitgegeven. De zeven landen herhalen dat het volk van Zuid-Vietnam 't recht heeft op zelfbeschikking zonder buiten landse inmenging of terroristi sche druk. Volgens waarnemers is de tekst van het communiqué kennelijk opgesteld, voordat bekend was geworden dat Hanoi bereid is tot overleg. Wel werd melding gemaakt van het Amerikaanse besluit tot beperking van de luchtbombardementen. Dit be sluit bood, aldus het communi qué „de Noordvietnamese leiders een nieuwe en belangrijke ge legenheid om tot serieuze onder handelingen te komen". De zeven ministers spraken hun „ernstige bezorgdheid" uit over de toenemende infiltraties van „gewapende communistische benden" in Zuid-Korea. Zij zeg gen de regering in Seoel hun steun toe in haar verzet tegen deze agressie. (Zie verder pag. 5.) KALOE (Vietnam): Cavaleristen liggen op hun uitrustingsstukken in jeeps en vrachtauto's op weg naar het strijdtoneel voor de „Operatie Pegasus", die de oost west-route naar het belegerde Khe Sanh vrij moet maken en de druk van de Noordvietname- zen op de voorpost te verlichten. De Noordvietnamezen maken geen haast om in te gaan op de voor stellen van president Johnson. En dat is niet onbegrijpelijk, al was het alleen maar omdat nu blijkt dat het staken van de bombardemen ten wel geldt voor Hanoi, Haiphong en andere steden, maar niet voor een nogal brede strook langs de gedemilitariseerde zone, 320 kilometer diep. Dat is wel een vermindering van het aantal doelen, maar er blijft nog een behoorlijk stuk grond blootgesteld) aan luchtaanvallen. Het lijkt weer een voorbeeld van r.ogal ongelukkig manoeuvreren in Washington. Het was be'er ge weest als Johnson terstond had verteld hoe ver hij de bombarde menten inperkte. Maar ook zonder dit bedenke lijke punt zou Hanoi niet veel geestdrift aan den dag hebben ge legd. Waarom zou het? Hoe men het wendt of Keert, de zaken gaan vrij aardig voor de vietcong en de noordelijke legereenheden. Ze blij ken van steeds moderner wapens te zijn ver rzien en beschikken over de organisatie om ze doelma tig te gebruiken. Het „tet"-offensief heeft zowel de Amerikanen een prestigeklap bezorgd als het moreel van de Zuidvietnamezen geknakt. Hoewel Washington dit camoufleert, is de terugroeping van generaal West- moreland weinig minder dan een erkenning van Amerikaans falen. Het gebeurt zelden dat iemand In een zegevierende stemming ge neigd is te gaan onderhandelen, waarbij hij erop zijn best een com promis uit kan slepen. De Noordvietnamezen zullen het presidentschap van Johnson als een aflopende zaak beschouwen en ze krijgen nu te maken met de in zichten die zijn opvolger zal hul digen. Redenen te over voor Ho Tsji Minh om niet gretig de „war me" oorlog door een diplomatiek gesprek te vervangen. Dat de Britse premier over de rode lijn zijn Russische collega op belde om te zien of beiden als voorzitters van de Geneefse con ferentie die vergadering bijeen zullen roepen, is hoogstens een as- pekt van de aktiviteiten van der den om wat te doen aan vrede dat velen niet weten wat te doen. De naam van Robert Kennedy kon op de biljetten worden inge vuld, maar dat gebeurde slechts met mate. Er wordt kennelijk af gewacht wie zich nog meer kan didaat zullen stellen. Bijvoorbeeld vice-president Hubert Humphrey, die wellicht zou kunnen rekenen op de steun van Johnson. En dat moet men niet Onderschatten, want diens invloed op het partij apparaat is groot en dat zet meer zoden aan de dijk dan voorverkie zingen. West-Duitslands minister van de fensie, Gerhard Schröder, heeft er donderdag in de bondsdag oo aan voor Vietnam. In India en Canada gedrongen een einde te maken aan zijn dergelijke pogingen her-de steeds groter wordende be nieuwd. Het is niet onmogelijk dat dit uiteindelijk tot iets leidt. Maar te verwachten dat het met spoed gaat, lijkt voorlopig overdreven optimisme. Dat Johnson uit de race voor het presidentschap is gestapt, heeft in de V. S. zo'n politieke verwarring veroorzaakt, dat de uitslagen van de voorverkiezing in Wisconsin weinig te betekenen hebben. Het belang ervan was toch al niet veel groter dan van een beperkte opi niepeiling, maar ditmaal opereer den McCarthy aan de democrati sche en Nixon aan de republikein se zijde zonder tegenstand. En dat verhoogt de waarde van de over winning niet. Bij Nixon kan men wel aan nemen dat ieder er zich zo lang zamerhand mee heeft verzoend dat hij kandidaat zal worden, wat nog iets anders is dan dat iedereen erg enthousiast is. Aan de democratische kant viel de zege van McCarthy eigenlijk nog wat tegen. Johnson, die auto matisch ter keuze stond omdat hij de zittende president is, kreeg on danks zijn terugtreden nog bijna 40 procent van zijn partijgenoten achter zich. Een duidelijk teken snoeiingen op de defensieuitgaven en er in dit verband op gewezen dat de Sowjet-Unie en de andere landen van de verdragsorganisatie van Warschau hun militaire uitga ven juist opvoeren. Dit jaar, aldus Schröder, zijn onze uitgaven voor defensie al met 108 miljoen mark verminderd. Het percentage waarvoor een voorschot op een erkende Indo nesische schadeclaim wordt toe gekend, zal worden verhoogd van vijf tot tien procent, aldus heeft minister Luns meegedeeld in de tweede-kamercommissie, die o.m. het wetsontwerp voorbereidt over de verdeling van het bedrag dat beschikbaar is voor Indonesische schadeclaims. Volgens dit ontwerp zal 12 Va procent van elke erkende claim worden uitgekeerd. Aanvanke lijk hoopte de commissie dat deze zomer zou kunnen worden be gonnen met de definitieve uitke ringen, maar de langdurige par lementaire behandeling van het wetsontwerp maakte dit onmo gelijk. Minister Luns was niet bereid een verzoek van de commissie in te willigen, door verlaging van de leeftijdsgrens waarboven aan spraak op een vooorschot bestaat, de voorschotregeling te verrui men. Een verlaging van zestig tot vijftig jaar zou betexenen, dat ongeveer driekwart van alle ge rechtigden een voorschot zou worden verstrekt. Afgezien van het feit dat het ministerie niet in staat is om in korte tijd meer dan 9.U0Ü aanvragen te verwerken, is het op zo grote schaal vooruitlo pen op de wettelijke regeling moeilijk aanvaardbaar, aldus de minister. De regeling dat een voorschot kan worden uitgekeerd aan aan deelhouders, die alle aandelen Van Kaap Kennedy is donder dag om 13 uur Nederlandse tijd een Satumus V met een lege „ApolIo"-cabine gelanceerd. Het welslagen van de lancering is in gevaar gekomen, doordat twee motoren van de tweede trap kort na de lancering uitvielen. Deze tweede trap, die vloeibare waterstof en zuurstof als brand stof gebruikt, kwam 2,5 minuut na de lancering tot ontbranding. De motoren sloegen echter vóór de vastgestelde werkingstijd van ongeveer zes minuten af en de derde trap van de combinatie moest langer branden om de com binatie in een baan om de aarde te krijgen. Volgens controleurs en technici is de Apollo in een abnormaal el liptische baan gekomen, die in hoogte van 176 tot 355 km vari eert, in plaats van de voorgeschre ven baan van tussen 64 en 137 km. Ook zou de cabine slingeren. Naar mededeling van het bu reau voor lucht- en ruimtevaart hadden twee van de vijf motoren van de tweede trap ongeveer een minuut te kort gewerkt en hadden de overige drie ongeveer een mi nuut langer gewerkt. Ter compensatie van het verlies aan stuwkracht bleven de motoren van de derde trap twee minuten langer branden dan was voorzien. DEZELFDE OF IETS HOGERE TEMPERATUREN Een groot deel van West- en Oost-Europa bevond zich donder dag in koude lucht, wahrin de middagtemperaturen tot onge veer 8 a 12 graden opliepen. In de landen om de Noordzee kwa men bovendien talrijke regen- of hagelbuien voor, waarvan sommige vergezeld werden van onweer. De depressie, die voor dit alles verantwoordelijk is, ver plaatst zich langzaam boven Scandinavië noordwaarts. In onze omgeving wordt hier door vandaag de kans op buien kleiner. Een storing trekt boven Frankrijk in noordelijke richting en kan in het zuidoosten van ons land tijdelijk veel bewolking met enige regen veroorzaken. El ders in het land worden vandaag opklaringen verwacht. De mid dagtemperaturen zullen dezelfde zijn als donderdag of iets hoger worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. WEINIG WIND Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Dezelfde tempera turen als gister of iets hoger. van een vennootschap bezitten en als particulieren worden be schouwd, zal in die zin worden verruimd dat, indien beide aan deelhouders in een vennootschap zijn gehuwd, zij ook als parti culiere indieners van een schade claim zullen worden beschouwd. De verhoging van het claim-; percentage waarop een voorschot kan worden uitgekeerd, zal ruim drie miljoen gulden vergen. Op 27 maart waren door na tuurlijke personen 4.192 claims ingediend, waarvan 824 waren afgewezen en 274 in behandeling waren. Op 22 november waren in 620 gevallen voorschotten uitgekeerd van in totaal 1,7 miljoen gulden. Dit aantal was, mede ten gevolge van de verlaging van de leeftijds grens van 65 tot 60 jaar, geste gen tot 1400 op 27 maart, waar mee een bedrag van ruim drie miljoen gulden was gemoeid.- Hieruit volgt dat in de laatste periode 780 personen, voorname lijk in de leeftijdsgroep van 60 tot 65 jaar, ruim 1,3 miljoen gul den hebben ontvangen. Twee gezinnen zijn in Den Haag gisteravond door brand dakloos ge worden. In korte tijd brandden hun etages alsook de textielzaak op de begane grond aan de Hoef- kade uit. De brandweer slaagde erin uitbreiding te voorkomen. Zij schatte de schade op 70.000 gul den. Om kwart over zes werd de 32- jarige bankwerker J. H. Druijkens op de derde etage gewaarschuwd door zijn benedenbuurman de 32- jarige behanger-stoffeerder P. Fladderak. Mevrouw Druijskens slaagde er nog in zich via de trap in veiligheid te brengen, evenals mevrouw Fladderak en haar zeven maanden oude baby. De heer Flad derak wist via de zolderetage een veilig heenkomen te vinden. De heer Druijskens sprong aan de achterzijde door een raam naar een waslijnhouder aan een venster bij de deuren. Hij bleef hangen en kon door de buurvrouw, mevrouw Remmerswaal worden binnenge haald. De brand is ontstaan op de be gane grond in een winkel van de manufacturier de 24-jarige P. Sar- phati, waarin veel goederen van kunstvezel lagen opgeslagen. De brandweer zette veel en groot ma terieel in en kon met moeite uit breiding van de brand voorkomen. De brand trok duizenden nieuws gierigen uit de dichtbevolkte buurt, d'e de politie handenvol werk gaf. Het verkeer moest uiteindelijk worden omgelegd. Voor de vierde maal in vijf da gen tijds heeft woensdagavond in het centrum van Chicago een zware brand gewoed, d;tmaal in een kantoorgebouw van 21 verdie pingen. De brand, uitgebroken op de begane grond, breidde zich uit tot de vijfde verdieping vóór hij onder controle kon worden ge bracht. De prbacle wordt geraamd op ruim 50 000 dollar. Of er verband bestaat met de drie grote warenhuisbranden van eind vorige week, die vermoede lijk het werk van brandstichters waren, is niet hekend. VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5 APRIL v.m. 6.11 6.47 7.21 7.20 n.m. 6.44 7.20 7.54 7.53 ZATERDAG 6 APRIL v.m. Breskens 7.13 Terneuzen 7.49 Hansweert 8.23 Walsoorden 8.22 n.m. 753 8.29 9.03 9.02 ZON MAAN op onder op onder Apr. 5 6.06 19.21 9.21 2.58 6 6.04 19.22 10.26 3.43 7 6.01 19.24 11.41 4.17 8 5.59 19.26 13.04 4.41 V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1