PROVINCIAAL NIEUWS Terneuzense scholieren planten tweehonderd iepen en platanen DRIE KLEUTERS KWAMEN OM IN BRANDEND HUTJE TE CLINGE Nationale Boomfeestdag 1968 Wethouder M. de Ves: „Natuurlijk te weinig speelweiden" „Klaprooscollectanten" krijgen vakantie in Engeland aangeboden De ontslagen bij de Waterleiding maatschappij te Terneuzen Prinses Margriet bezocht prof. dr. W. P. Plate Optiek Donderdag 4 april 1968 Pagina 3 Terneuzen Dow schenkt 1000 voor majoretten Informatiecentrum bouwfonds Nederl. gemeenten Axel 55-jarig huwelijksfeest Bromfietser licht gewond Sas van Gent Vergadering van de gemeenteraad Adhesie veerdienst Verlichting Canadalaan Zomeravondvoetbal Sluiskil Bliksemloterij voor speeltuin Vogelwaarde Benoemd Ouderavond scouting Vogelwaarde Jongerensocieteit naar het Zwarte Woud Nieuwe ballenvangers Zaamslag Verkeersongeluk met dodelijke afloop Na zijn de narcissen op hun mooist! Neem een paar bossen mee. Want dat felle geel staat zo apart in huis. Zuidzande „Even kijken" bestaat 20 jaar Ze sloten zichzelf op Vlissingen Nog geen overeenstemming over fusie ziekenhuizen Niet te verstaan Wedstrijd BOERDERIJBRAND IN GIETERVEEN V E VRIJE ZEEUW Het bestuur van de „Harmonie Terneuzen" ontving van de Dow- directie de mededeling, dat 1000 beschikbaar is gesteld voor de aanschaffing van een majoret- tecostuum voor de nieuwe groep, die zich op koninginnedag zal presenteren aan de Terneuzense bevolking. De directie sprak tevens de hoop uit, dat meerderen dit voor beeld zullen volgen. Het bouwfonds Nederlandse gemeenten zal te Terneuzen een informatiecentrum openen. Men hoopt met deze vestiging te kun nen bijdragen tot een zo volledig mogelijke voorlichting, niet al leen in Terneuzen maar in ge heel Zeeuws-Vlaanderen, bij de aankoop van bouwgrond en de bouw van een eigen woning. De officiële opening zal wor den verricht door burgemeester Aschoff op donderdag 11 april a.s. om 10 uur in het stadhuis te Terneuzen. Woensdag 3 april vierde het echtpaar J. J. Dieleman-Scheele zijn 55-jarig huwelijksfeest. Sedert de ingebruikneming van het bejaardentehuis „De Vurs- sche" zijn zij daar woonachtig. In de voormiddag bracht de direktie en het personeel het echtpaar een bezoek en er wer den bloemen aangeboden. Ook burgemeester Van Dijke kwam het echtpaar feliciteren. De heer J. J. Dieleman is 73 jaar; zijn vrouw J. M. Dieleman- Scheele is 75 jaar. Beiden genie ten nog een goede gezondheid. Tien van hun kinderen zijn nog in leven. Er zijn 20 klein- en zes achterkleinkinderen. Het was voor het bruidspaar een drukke dag, maar het eigen lijke feest wordt pas gevierd in juni. Dan komen twee van hun kinderen die in Canada woon achtig zijn naar Axel om deze dag mee te vieren. Dinsdagmiddag reed L. F. G. uit Gorkum met een personen auto van de Buitenweg de voor rangskruising met de Stations straat op. Hierdoor moest de bromfietser V. E. uit Axel plot seling remmen, waardoor hij kwam te vallen. E. liep lichte verwondingen op en de brom fiets werd beschadigd. Na felle discussies, voorname lijk tussen de heren E. van As- sche en M. de Groff, werd be sloten het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen tot het garanderen van rente en af lossing van een geldlening groot 200.000 ten behoeve van de verbouw van het verenigingsge bouw door de stichting voor so ciaal en cultureel werk opnieuw in behandeling te nemen, na nog maals contact te hebben opgeno men met het stichtingsbestuur. De heer M. de Groff zag in de verbouwing van het verenigings gebouw in de Noordstraat een belemmering voor de verwezen lijking van het sociaal en cultu reel centrum, dat de gemeente op het oog heeft. Hij meende geen medewerking te kunnen verlenen aan deze verbouwing, omdat hierdoor het „-'orpshuis" in gevaar kwam. Hij verklaarde zich bereid tot medewerking, mits er werd vastgesteld, dat het verbouwde verenigingsge bouw uitsluitend zou dienen voor de jeugd. De heer W. Colsen meende dat dit niet reëel was, daar ook de bejaarden hun vergaderingen beleggen in het verenigingsge bouw en er ook vergaderingen van vakbonden werden gehou den. De heer E. van Assche ageer de fel tegen de heer De Groff, omdat hij het niet juist achtte dat het bestuur van het vereni gingsgebouw beperkingen zou den worden opgelegd. Na een korte schorsing werd dit agendapunt aangehouden om in contact te treden met het stichtingsbestuur. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. om gratis optie te verlenen op een perceel bouwgrond in het uitbreidings plan Noord-West aan de r.k. schoolcommissie, welke commis sie voornemens is op dit perceel een zesklassige lagere school te bouwen, waarvan drie klassen direct gerealiseerd zouden moe ten worden. De school wordt ge mengd. De gemeenteraad ging ook ak koord om medewerking te ver lenen aan 'n dagverblijf voor ge handicapten in midden Zeeuws- Vlaanderen. De doelstelling van dit dagverblijf zou onder meer zijn om geestelijk gehandicapten, die niet aan arbeids- of onder wijsvoorzieningen kunnen deel nemen, op te nemen en deskun dige bijstand te geven. Bij het voorstel om deel te nemen in de kosten van de metingen van de luchtverontrei niging in de kanaalzone, welke kosten ongeveer op 1300 kwa men. vroeg de heer J. van den Abeele of het niet mogelijk was dat ook de Belgische buurge meenten mee betaalden aan deze kosten omdat er ook van Belgi sche industrieën nogal r.-at vuil de kanaalzone binnenkomt. De Zuid-Chemie, die de metingen verrichte en betaalde, houdt hier nu mee op, daar door de goede voorzieningen op dit chemisch bedrijf de hoeveelheid fluorgas sen aanmerkelijk verminderd is en zij geen belang meer heeft bij de metingen. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed. De gemeente is mede garant voor de geldleningen, die de St. Elisabethstichting te Sluiskil aangaat. De geldleningen van het ziekenhuis bedragen 4.500.000 en 6.500.000 en de gemeente Sas van Gent stelde zich garant, maar koppelde hieraan de voor waarde dat jaarlijks de begro tingen van het ziekenhuis aan de gemeente worden overge legd. Tijdens de dinsdag gehouden raadsvergadering stelde de raad zich achter het voorstel van B. en W. om adhesie te betuigen aan een schrijven van het ge meentebestuur van Terneuzen. In dit schrijven pleit de gemeen te Terneuzen voor het behoud van de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke. In de dinsdag gehouden raads vergadering werd besloten open bare verlichting aan te brengen in de Canadalaan. Er komen 11 lichtmasten met een hoogte van 7 meter en 2 lichtmasten met een hoogte van 6 meter. De gehele straatverlichting in de Canada laan komt de gemeente te staan op een kleine 7500 gulden. Begin mei zullen de bedrijfs- elftallen van Sas van Gent weer aan het zomeravondvoetbal be ginnen. Het rayon Sas van Gent bestaat alleen uit elftallen, af komstig uit Sas van Gent. Voor zover nu bekend zuilen aan deze competitie deelnemen de kam pioen van vorig jaar ONA, het elftal van de glasfabriek en Zuid-Chemie, CSM en CBS, bei de suikerfabrieken, SVG van de stijfsel- en glucosefabriek en 'n elftal van Corn Boys-veteranen. Deze week vond een bespreking plaats tussen het bestuur van de speeltuinvereniging Sluiskil en leden van de middenstandsver eniging „Sluiskil Belangen'" om tot een concrete samenwerking te komen. De middenstandsvereni ging zal haar medewerking ver lenen aan een bliksemloterij, die de speeltuinvereniging op 29 april wil organiseren, behoudens toestemming van de autoriteiten. De trekking zal op 30 april, de openingsdatum van de speeltuin plaats vinden. De Sluiskilse mid denstanders dragen zodoende hun financiële steentje bij ter verwezenlijking van de speeltuin. Op de verlotingsdag hoopt men een beroep te kunnen doen op de muziek- en drumband van Sluis kil en op de medewerking van de jeugd. Tevens zal een reclame- karavaan door het dorp trekken. Tot medewerker bij de tech nische dienst van de gemeente is benoemd de heer E. Collet uit Hengstdijk. De scouting Vogelwaarde kabouters, gidsen, welnen, ver kenners en rowans heeft zich met veel succes gepresenteerd op een druk bezochte onder avond in het verenigingsgebouw te Stoppeldijk. Het gevarieerde programma viel bij het publiek zeer in de smaak. Onder leiding van de maat schappelijk werker, de heer O. Vosveld en zijn vrouw zullen veertig leden van de jongeren societeit Vogelwaarde in de eer ste week van augustus de va kantie doorbrengen in het Zwar te Woud. Men is tot het organi seren van de vakantieweek ge komen, omdat duidelijk behoef te bleek te bestaan aan enige vakantie-aktiviteit voor de leef tijdsgroep van 15 tot 18 jaar. De jongere kinderen kunnen im mers jaarlijks profiteren van het kindervakantiewerk, maar de jongeren tussen 15 en 18 jaar vallen daar buiten. De groep zal een week doorbrengen op een camping in de buurt van het stadje Offenburg. De vier door storm vernielde ballenvangers op het sportpark aan de Bossestraat zijn gede monteerd en door nieuwe ver vangen. De auto's kunnen dus weer zonder vrees voor schade worden geparkeerd op het ter rein vóór het hoofdvoetbalveld. over een fusie van het prot. chr. ziekenhuis Bethesda en het r.k. ziekenhuis St. Joseph in Vlissin- gen in eerste instantie zijn mis lukt, duurt het overleg over sa menwerking voort, aldus heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H Kruisinga, meegedeeld in antwoord op vragen van het tweede kamer lid dr. J. H. Lamberts (p.v.d.a.). Plaatselijk worden pogingen gedaan de beide ziekenhuisbestu ren tot samenwerking te bewe gen. Zo nodig zal de staatssecre taris zijn invloed aanwenden, op dat de besturen zich uit een oog punt van volksgezondheid en doelmatigheid nogmaals ernstig bezinnen op samenwerking. Overigens merkt staatssecre taris Kruisinga op, dat de eerste onderhandelingen zijn gestimu leerd door de geneeskundige hoofdinspectie van de volksge zondheid en de ziekenhuiscom missie. die met de meeste nadruk op het belang van nauwe samen werking hebben gewezen. De oorzaak van het feit dat in 1964 het gemiddelde aantal ver- pleegdagen per patient voor de ziekenhuizen in Vlissingen en de opnamecoëfficient hoger waren dan de gemiddelde cijfers voor Zeeland en Nederland, is niet be kend. Wellicht zijn verschillen in leeftijds opbouw en andere plaat selijke factoren van belang. Evenmin is bekend of de afwij kingen die in 1964 't gemiddelde aantal verpleegdagen per patiënt voor de ziekenhuizen in Vlissin gen en de opnamecoëfficient hoger waren dan de gemiddelde cijfers voor Zeeland en Neder land, is niet bekend. Wellicht zijn verschillen in leeftijdsopbouw en andere plaatselijke factoren van belang. Evenmin is bekend of de afwijkingen die in 1964 optraden, ook het afgelopen jaar voorkwa men, aldus de staatssecretaris. Op de Oud-Cromstrjjensedijk te Klaaswaal is gisteren een be stelauto frontaal tegen een per sonenauto gebotst. De 54-jarige mevr. H. M. F. Talma—Six Dijk stra uit Strijen verloor hierbij 't leven. Haar man, ds J. A. Talma, die de auto bestuurde, hun 10-ja- Narcissen brengen sfeer. so? rig dochtertje en de bestuurder van de bestelwagen liepen ern stige verwondingen op. Ds. J. A. Talma was van 1941, tot 1946 predikant te Cadzand en van 1946 tot 1949 te Zaamslag. De meubelhandel en interieur verzorging „Even Kijken" te Zuidzande bestaat twintig jaar. Dit feit zal op woensdag 10 april a.s. feestelijk worden herdacht. Tevens zal op die dag om 15 uur de nieuwe expositieruimte in ge bruik worden genomen. Dit ge schiedt officieel door wethouder A Luteijn, mede namens burge meester De Wilde die wegens ziekte verhinderd is de feeste lijke gebeurtenis bij te wonen. Drie kleuters in Clinge zijn woensdagmiddag om het leven gekomen toen het optrekje, waar in zij zichzelf hadden ongeslo ten, in vlammen opging. Zij had den in het uit hout en stro op getrokken hutje een vuurtje ge stookt. De verkoolde lijkjes van de vierjarige Alex Verschueren, de evenoude Mark Naessens en de vijfjarige Dierik van Dorsse- laer werden later gevonden on der het smeulende stro, dat daar met wat brandhout was opge slagen. De zesjarige Dannie van Goe- them, hun speelkameraadje, heeft zijn leven te danken aan de ru zie die hij met zijn vriendjes kreeg. Hij mocht niet meer bin nenkomen en het drietal bin nen deed de deur op de knip. Nadat de jongen door een kier had gezien dat zijn vriendjes een vuurtje stookten, is hij naar huis gerend. Hij heeft het ech ter niet direct aan zijn moeder verteld. De drie kleuters wer- WÉÉ' Bij wat guur maar zonnig weer hebben 338 leerlingen van 14 lagere scholen te Terneuzen en Sluiskil 150 iepen en 50 plata nen geplant. Dat gebeurde gis termiddag op de nationale boom feestdag 1968 in Terneuzen langs de Michiel de Ruytersingel, waar de eerste fase van het recreatie plan Otheense kreek in uitvoe ring is, en in Sluiskil rond de Baljuwlaan. Hoewel De gemeente plantsoendienst had tevoren de plaatsen waar de verschillende scholen hun bomen moesten planten, aangegeven met bordjes, zodat alles gesmeerd verliep. Voordat de 150 iepen de grond in gingen langs de nieuwe Ter neuzense rondweg en in de mid denberm van deze weg, verza melden de scholieren zich rond de onderhandelingen I de witte politje-auto om de voor» zitter van de jeugdnatuurwacht, de heer R. Hol, des te beter te kunnen horen. Hij verwelkomde iedereen en sprak zijn waar dering uit voor de goede op komst. Wethouder M. de Vos sprak de schare vervolgens toe en in Sluis kil deed wethouder F. M. Ber bers dat. Hij legde uit dat de bomen werden geplant om de nieuwe wijken van Terneuzen „aan te kleden" en zei dat bo men planten net zo belangrijk is als speelweiden aanleggen. „Dat doen we natuurlijk veel te wei nig naar jullie zin", voegde de wethouder eraan toe. waarmee de schare kinderen luidkeels in stemde. Ook bleken de kinderen het volledig eens met zijn ver onderstelling dat zij, leden van de jeugdnatuurwacht, natuurlijk niet in jonge bomen zouden klimmen, „Jullie zijn nu nog jong en als de bomen groot zijn, zijn jullie volwassen. Jullie zul len er daarom zelf het meest van orofiteren", vond wethouder De Vos. Hij trok daarna zijn over jas uit om met assistentie van een van de scholieren de eerste iep te planten. Met de jeugdfanfare voorop, zoals zij ook gekomen waren, wandelden de kinderen en hun onderwijzeressen en onderwij zers naar het concertgebouw, waarvan zij onder uitbundige hilariteit bezit namen. De heer Hol was dan ook niet te verstaan. Hij moet gezegd heb ben dat de repen chocolade en speldjes, die deel uitmaken van de boomfeesttractatie, nog niet waren aangekomen. Ook de Sluiskilse scholieren waren aan wezig om de film „Gevleugelde verovering" te zien, die handelt over bomen en al wat daarbij hoort en gratis ter beschikking is gesteld door het ministerie van landbouw. Van de kinderen wordt ge vraagd om klassikaal een teke ning of opstel te maken met als onderwerp de belevenis van giis- teren. De beste tekening en het beste opstel zullen worden be loond met een excursie naar het recreatiecentrum „De Braak man". De deelnemende Terneuzense scholen waren: De christelijke school Leeuwenlaan, de St. Wil- librordusschool, de r.k. school „De Zeemeeuw", de openbare school Wagnerhof, de chr. school Driewegen, de Heilige Familie- school, de openbare school Ta marindestraat, de schippersschool, de hervormde school, de Zuid- landschool en de Zonneschool. De Sluiskilse deelnemers waren de school „De Vrije Vlucht", de Antoniusschool en de chr. natio nale schooi. den door de rook bedwelmd en wisten niet meer te ontsnappen. Om half vier begon het hutje aan de Molenweg te branden. Een langskomendt P.T.T.-beamb- te ontdekte het vuur en begon te blussen. Maar binnen enkele minuten was er weinig meer van het optrekje over. De brandweer behoefde niet meer uit te ruk ken. In het dorp heerste versla genheid. Iedereen was op straat om over de rampzalige gebeur tenis te spreken. Burgemeester P. Vercauteren en de gemeente secretaris bezochten de plaats van de brand. De vier vriendjes speelden vaak samen. Zij woonden vlak Wat er overbleef van het hutje. bij elkaar aan de Molenstraat, dicht bij het erf met het hutje achter pand nummer 95. Daar woont de 86-jarige Theofiel Thock, die de jongens wel eens had weggestuurd, maar deze middag naar de bejaardenso ciëteit was gegaan om te kaar ten. De kleuters hadden vrij van school. „Het was in een ogenblik ge beurd, er was niets meer aan ta doen" vertelde Bert van Rooijen, een jonge kruidenier die zijn zaak aan de Molenstraat heeft. Samen met zijn vrouw hielp hij bij het blussen. „Die kleine jon gen van ons speelde ook altijd met die vier, maar heel toeval lig was hij er deze keer niet bü" vertelt hij. Twee uur later was het weer even rustig als altijd in Clinge. Er lag aan de Molen straat alleen nog iets te smeu len. (ADVERTENTIE) Beloond voor jaren trouwe dienst Beloon Uw ogen óók voor hun jarenlange trouwe dienst! Verwen, ze eens met ontspiegelde glazen! GEDIPLOMEERD OPTICIEN NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN - TELEFOON 01150—2337 GEDIPL. KONTAKTLENSSPECIALIST Elk jaar wordt omstreeks 11 november de „Klaprooscollecte" gehouden. Uit de opbrengst hier van verleent het Nederlands Oor- logsgravencomité gastvrijheid aan nabestaanden van in de tweede wereldoorlog in ons land gesneuvelde en begraven ge allieerde militairen. Vele duizen den oorlogsnabestaanden zijn op deze wijze in de gelegenheid ge weest naar Nederland te komen en de graven van hun familie leden te bezoeken. Ook voor dit jaar staan er weer verscheidene De commissie voor georgani seerd overleg heeft gisteren over eenstemming bereikt over de te volgen ontslagprocedure bii de Zeeuws-Vlaamse waterleiding- maatschanpij, waar zoals bekend 37 werknemers zullen worden ontslagen. Ook over de ontslag datum bereikte de commissie, waarin vertegenwoordigers van de ambtenarenverenigingen en 2 leden van de raad van commissa rissen van de maatschappij zit ting hebben, volledige overeen stemming. De ontslagprocedure die zal worden toegepast, is die welke gebruikelijk is bij de overheid. De ontslagdatum, waarvoor aan vankelijk 1 mei werd genoemd, is verschoven naar 1 augustus, ter wijl een ontslagtermijn van drie maanden moet worden aangehou den. De bereikte overeenstem ming behoeft nog de goedkeuring van de raad van commissarissen, die \rijdag bijeen zal komen. Over veertien dagen komt de commissie voor het georganiseerd overleg wederom bijeen om te spreken over degenen aan wie ontslag zal worden aangezegd. Een lijst van de 37 is nog niet sa mengesteld. tochten uit Engeland, Polen, de Verenigde Staten en Canada op het programma. „The British Legion", de Britse organisatie van oud-strijders en oorlogsnabestaanden, nodigt elk jaar 33 collectanten van de Klap rooscollecte (drie uit elke pro vincie) uit om een vakantie in Engeland door te brengen. Dit jaar vindt de reis plaats van 16 tot 20 april. Het gezelschap vertrekt op 16 april met de dag boot uit Hoek van Holland. Men logeert in het Vanderbilt-hotel in Londen en maakt van daar verschillende excursies, o.a. naar Tower en Windsor Castle. Op 20 april komt men met de dagboot weer naar Nederland terug. Zeeuwse gelukkigen zijn: mevr. J. WijshakeSchets, Vlis singen; Annie v. d. Berge te Krui- ningen en Judith Swanevelt, Nassaustraat 7, Terneuzen. De rijksvoorlichtingsdienst deel de gisteren het volgende mee: Prinses Margriet heeft heden middag prof. dr. W. P. Plate voor een routine-onderzoek bezocht. Prof. Plate verklaarde na afloop dat de gezondheidstoestand van de prinses niets te wensen overliet. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een felle brand gewoed in de boerderij van R. Breider in Gieterveen (gemeente Gieten). De brandweer van Gieten, die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen dat de boerderij to taal werd verwoest. Ook de in boedel ging verloren.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3