Senator McCarthy versterkt zijn positie MARY EN DE MARIHUANA RUIME ZEGE BIJ VOORVERKIEZINGEN IN WISCONSIN Nieuwe ammoniakfabriek in Geleen WAAR DE 109.000 VIEL PERSOONLIJKE TRIOMF VOOR PREMIER VAN DEN BOEYNANTS 584.<. STAATSLOTERIJ Brand van geweldige omvang richtte enorme schade aan in Weesp Zware brand in n Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 4 april 1Ö68 Nixon 80 procent bij de republikeinen Grote bosbranden in Thailand Krachtmeting Verstopt? Politiewagen op weg naar brand heeft aanrijding Weinig vertrouwen in politici Catastrofaal Door dak gezakt Klokken smolten Gebouwd tussen 1540 en 1570 De democratische „vredeskan didaat" senator Eugene McCar thy heeft bij de voorverkiezin gen in Wisconsin zijn pc "tie zo danig versterkt, dat hij zich sterk genoeg acht om niet alleen de democratische kandidatuur, maar zelfs het presidentschap te ver werven. Evenals in New Hampshire, waar hij 42 pet. der stemmen be haalde, was hij de enige actieve democratische kandidaat. Na tel ling van de meeste stembureaus had hij 52 pet. der democratische stemmen op zich verenigd. President Johnson, die op het stembiljet vertegenwoordigd was door de gouverneur van Wiscon sin, behaalde 40 pct.Waarnemers zien hierin een uitblijven van de door sommigen verwachte „golf van sympathiestemmen" na het besluit van de president zich niet herkiesbaar te stellen om al zijn aandacht aan de kwestie-Vietnam te kunnen wij den. De andere democratische kan didaat, senator Robert Kennedy, die niet aan de „primairies" in Wisconsin meedeed, kreeg 5 pet. De onafhankelijke kandidaat George Wallace kwam nog niet aan één procent en vice-presi dent Hubert Humphrey bracht het in 34 bureaus niet verder dan 153 stemmen. Bij de republikeinse voorvtr- kiezingen in dezelfde staat kreeg Richard Nixon 80 procent der stemmen, gouverneur Ronald Ragan van Californië ongeveer Op het complex van de chemi sche bedrijven te Geleen gaan de staatsmijnen een ammoniakfabriek bouwen, waarin zowel de winning van waterstof uit aardgas als de bereiding van het waterstof-stik stof-mengsel (inclusief de stik stofzuivering) en de synthese van de ammoniak volgens de modern ste technologie in een gesloten eenheid zullen geschieden. De ca paciteit van deze nieuwe fabriek zal 1.500 ton ammoniak, overeen komend met 1.000 ton stikstof in eindprodukten per dag bedragen. Deze produktiecapaciteit impli ceert een grondstofverbruik van 500 min kubieke meter aardgas per Jaar. Eenzelfde hoeveelheid als de staatsmijnen reeds voor haar huidige produktie voor waterstof c.q. ammoniak verbruikt. Met de bouw en bijkomende kosten van het project, dat de aan duiding ammoniakfabriek-II heeft gekregen, is een investering ge moeid van ruim 100 min gulden. De opdracht voor ontwerp, bouw en engineering vormt op het ogen blik nog een punt van onderhan deling. De nieuwe fabriek zal rond de jaarwisseling 1970/'71 in pro- duktie worden genomen. In de zuidelijke provincies Su- ratthani en Srithammarat van Thailand woedt al zés dagen een hevige bosbrand, die voor ruim 17 miljoen gulden schade aan rubber-, koffie- en kokosnoot- plantages heeft aangericht, aldus persberichten uit Bangkok. 9 procent, Harold Stassen 5 pro cent en gouverneur Nelson Roc kefeller van New York één pet. McCarthy, wiens verkiezings campagne begon als een protest tegen de Vietnam-politiek van Johnson, voelt zich thans de lei dende kandidaat van de demo cratische partij. Hij sprak na het bekendworden van zijn over winning de wens uit dat andere democratische politici de juiste conclusie zouden trekken uit de op hem uitgebrachte stemmen. „Wij hebben in Wisconsin ge toond dat wij in staat zyn de verkiezingen in november te winnen". Vooruitlopend op een mogelij ke campagne van vice-president Humphrey zei hij: „Zelfs als zich laatkomers aandienen, geloof ik niet dat het verschil zal maken. Ik geloof dat wij een zekere overwinning tegemoet gaan". Hij meende dat de democrati sche stemmen in Wisconsin ge lijk tussen Johnson en hem ver deeld waren, maar dat hij had gewonnen dank zij het „over lopen" van liberale republikei nen, hetgeen in de voorverkie zingen in Wisconsin was toege staan. Met 50 procent der demo cratische en 20 procent van de republikeinse stemmen geloofde hij „elke verkiezing te kunnen winnen". De uitslag in Wisconsin heeft McCarthy 52 van de 60 stem men van deze staat op de demo cratische conventie opgeleverd Johnson heeft acht gedelegeer den aan zich gebonden. Sommigen, onder wie Clemen Zablocki, die de campagne voor president Johnson in Wisconsin leidde, zijn niet overtuigd van de kansen van McCarthy. Vol gens Zablocki was McCarthy's overwinning te klein om hem van overwinningen in verdere voorverkiezingen te verzekeren en zal hij zijn kracht nog in een rechtstreekse confrontatie met Bobby Kennedy moeten bewij zen. De eerste krachtmeting tus sen McCarthy en Kennedy komt op 7 mei in de voorverkiezingen in Indiana, vervolgens in Cali fornië en Oregon. Nixon zag in zijn 80 procent „een teken dat Wisconsin in no vember republikeins wordt". Gouverneur Reagan voelde zich „geflatteerd" door de vijf procent voorkeurstemmen. Hij zag hierin geen aanleiding om op zijn beslissing, niet te dingen naar de republikeinse presi dentskandidatuur, terug te ko men. In Madison ,de hoofdstad van Wisconsin, werd ook een stem ming gehouden over een onmid dellijk bestand in Vietnam en terugtrekking van de Ameri kaanse troepen. Van de 50.000 kiezers was 57 procent tegen en 43 procent vóór dergelijke stap- penn. Over deze kwestie zijn ook referendums gehouden in San Francisco, Dearborne (Michigan) en Cambridge (Massachusetts), met hetzelfde negatieve resul taat. MILWAUKEESenator Eugene McCarthy geeft het V-teken om zijn vreugde over de uitslag van de voorverkiezingen in Wisconsin duidelijk te maken. Gisteren is in de 584e staats loterij de ton gevallen op num mer 25399 plus 50 gulden. De loten werden verkocht door: Serie A: mevr. J. J. Strookappe te Amsterdam. Serie B: de heer H. Kuijpers te Rotterdam. Serie C: mevr. J. A. van Krieken te Delft. Serie D: mevr. M. W. Peterse te Leiden. Serie E: mevr. A. M. Staal te As sen. Serie F: de heer P. de Nooij te Hilversum. Serie G: de heer J. Kleijkamp te Brielle. Serie H: de heer J. T. de Raaij te Rotterdam. ELKE DROGIST HEEFT HET! Een wagen van de rijkspolitie is gisteren in volle vaart, met loeiende sirene en zwaailicht, tegen een sportauto gereden. De politie-auto was total-loss. De inzittenden raakten echter geen van allen ernstig gewond. Dit gebeurde in Ouderkerk aan de Amstel, waar de rijkspolitiewa gen doorheen reed, op weg naar de grote brand in Weesp. De auto kwam uit Heemstede waar de mobiele colonne van de rijkspolitie bezig was met kara bijnoefeningen. De vuurzee in Weesp was zó enorm dat rijkspo litiekorpsen uit alle omliggende gemeenten, tot aan Aalsmeer toe, er naar toe zijn gekomen. Na de Belgische verkiezingen is er weinig reden tot optimisme. Het regeringswerk komt weer neer op de oude grote partijen, die hun weerklank bij de bevol king echter aanzienlijk hebben zien slinken. Winnaars waren zowel in Vlaanderen als in Wallonië de ex treme groepen, die slechts heil zien in een federale samenwer king tussen de twee landsdelen en verder zoveel mogelijk eigen baas in eigen huis wensen te zijn. Zowei de Vlaamse volksunie als de samenwerkende Waalse groe peringen zijn niet bereid rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Zoals voorspeld was, leed de grote christelijke volkspartij het zwaarste verlies. Maar hier deed zich iets merkwaardigs voor. Ex- premier Van den Boeynants die zich in Brussel met een echte Belgische en.tweetalige lijst aan de kiezers presenteerde, be haalde daar een groot succes: meer zetels dan zijn C.V.P. er ooit verwierf. Zijn populariteit en vooral ook het respect dat hij inboezemt, waren kennelijk voldoende om vele Brusselaars te bekeren tot de idee van saamhorigheid van twee groepen samen in één Bel gië. De vraag rijst of het succes van de meer separatistisch inge stelde groepen niet moet worden verklaard uit een algemeen wan trouwen tegen de politici. De se paratistische gedachte schijnt toch niet zo diep te zitten als het elan van één man er zo'n keer aan kan geven. Maar hoe het ook zij: de misère die naar aanleiding van de Leu vense universiteit is losgebarsten, moet door een volgend kabinet worden opgelost. Hoe dat na de jongste stembusuitslag zal ver lopen, blijft voorlopig een raad sel BAARN: Op rijksweg 1, ter hog- te van het viaduct over de Eem heeft zich dinsdagavond een ernstig verkeersongeluk voorge daan. Een wagen rijdende in de richting Hoevelaken, begon plot seling te slingeren, en geraakte op de linkerweghelft waarna een frontale botsing ontstond. De be stuurder van de tegetiligger kwam hierbij om het leven, ter wijl de bestuurster van de slinge rende wagen ernstig gewond werd. Op de foto boven wordt de zwaargewonde bestuurster naar een ziekenwagen gedragen. I WOENSDAG 3 APRIL 1968 VIERDE KLASSE Prijzen van: 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn: gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1000- zijn gevallen op nummers eindigende op: ƒ2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3 99 72 35 699* 722 3457 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 032691 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 019449 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer: 092665 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 025589 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 052060 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer: 038196 De prijs, van ƒ20.000 is gevallen op het nummer: 091000 De prijs van 25.000 is gevallen op het nqmmer: 036969 De prijs van 50.000 is gevallen op het nummer: 047946 De prijs van 100.000 is gevallen op het nummer: 025399* 'Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. enorme brand die was ontstaan enorm brand ,die was ontstaan in een fabriek van vuilnisem mers, vuilniswagens, brandweer- materiaal enz. van de firma Gee- sink. Een ongeveer honderd me ter verder gelegen kerkgebouw van de christelijk-gereformeér- de kerk stond eveneens in lichte laaie. Ook een "nog verder ge legen boerderij vatte vlam. De brand nam snel een enor me omvang aan. De Weesper brandweer vroeg hulp aan de korpsen van Amsterdam, Mui den en Bussum. Ook de B.B. verleende assistentie. Een mili taire kolonne uit de legerplaats Laren, die toevallig in de om geving oefende, was eveneens snel ter plaatse. Meer dan dertig stralen water werd op het vuur gericht. Het fabrieksgebouw kan als verloreh worden beschouwd. Een nabijgelegen kleuter schooltje vatte vlam, maar men heeft dit kunnen behouden. De aan de andere zijde gelegen openbare leeszaal moet als ver loren worden beschouwd. Hier in bevonden zich naast een gro te hoeveelheid boeken ook vele grote kunstschatten van de ge meente Weesp, die daar waren opgeslagen omdat 't stadhuis ge restaureerd wordt. Het betreft zeldzame kostbare schilderijen, meubels en 'kleine kostbaarhe den.;.' De Amsterdamse brandweer verleende assistentie met twee motorspuiten en twee ladderwa gens. Zij hield zich be2ig met de blussing in de kerk, die overi gens als verloren werd be schouwd. De spits stortte naar beneden en de middenbeuk stond in lichte laaie. De brand had omstreeks kwart over vijf een catastrofale om vang aangenomen. De vlammen waren overgeslagen naar de ge reformeerde kerk op ongeveer 100 meter afstand die spoedig in lichte laaie stond en waar het vuur in de houten banken gre tig voedsel vond. De kerk brand de geheel uit en even later stond ook de toren in lichte laaie. De spits van de toren brak af en viel op de pastorie, welke toen al gedeeltelijk in brand stond. Met de hulp van de vele om standers heeft men een deel van de inboedel van de pastorie kun nen redden. Aan de overkant van de Vecht vloog een hooimijt in brand. Deze brand heeft men vrij spoedig kunnen blussen. Van de fabriek van Geesink is niets méér over en ook van de openbare leeszaal staan slechts de muren overeind. De kostbare boekenschat van de openbare leeszaal ging verloren alsmede een aantal kostbare schilderijen. door W. GELDOF 24) „Natuurlijk vind je in elke bad plaats waar veel schatrijke lieden komen, flessentrekkers, chan teurs, dieven en zakkenrollers. Maar in Bella Vista was het de laatste jaren wel heel erg. Af en toe pakten wij er eens een, maar dan was 't meestal een kruimel diefje of een zakkenroller die op eigen houtje opereerde. Het is jammer dat jullie ons geen nauw keurig signalement van de man nen op het Ringeiland kunnen geven, anders kon ik je wel iets meer vertellen. Deze knaap hij wees op de gevangene, die niet al te zachtjes naar de politieboot werd gebracht was ook zo'n type. De grote vraag was echter: Waar laten die lui hun kostbaar heden? Ze konden op Bella Vista zelf moeilijk aan de man gebracht worden, want de souvenir-indus trie die daar bloeit, verwerkt ab soluut geen gestolen spul. Er moest dus ergens anders een op koper zitten, die het af en toe naar de vaste wal brengt, ver moedelijk naar San Francisco, en die daar goede zaken doet. Af en toe hielden wij 'n verdacht schip aan en kamden het grondig uit, maar meestal vergeefs. Af en toe vond je eens wat verdovende middelen of een vuurwapen waarvoor geen vergunning aan wezig was en dan deden wij maar net, alsof dat de buit was waar wij naar zochten." „Maar hebt u dit kavalje van 'n jacht dan nooit aangehouden?" vroegen James en George ver wonderd. „Dit haveloze geval loopt in Bella Vista toch direct in de gaten?" „Dat was ook de bedoeling, heren? Maar deze mestpraam verdraagt amper windkracht negen en ze werd dus vrijwel nooit gebruikt om gestolen waar te vervoeren. Daarvoor had de aanvoerder van dit stel, wel wat beters in de haven liggen, ver moed ik. Zeker dit oude geval hebben wij ook wel eens doorge zocht. Maar altijd vergeefs. Zelfs wapens vonden wij niet. U moet er trouwens rekening mee hou den, dat een oud en rommelig schip als dit nooit volledig uitge kamd kan worden. Daarvoor zou je het moeten slopen tot de laat ste plank. Maar kom aan, wij moeten onze tijd niet verbeuze len." Hij wendde zich tot Billy. „U stond aan het stuur, zo even? Mooi, vaart u dan maar achter de politieboot aan. Ik zal zolang hier aan boord blijven." „En wat gaat u dan doen?" vroeg Mary nieuwsgierig. „Dat is nogal duidelijk, dame. Wij varen linea recta naar Bella Vista, naar de jachthaven. Daar wordt u geconfronteerd met de opvarenden van de „Seabird". Blijkt uw verhaal te kloppen, dan kunnen jullie na het proces verbaal van boord gaan. Jullie moeten dan wel in Bella Vista blijven, desgewenst aan boord van de „Seabird" natuurlijk. Zo dra wij die lui van Ringeiland te pakken hebben, is de zaak rond en kunnen jullie natuurlijk terug naar San Francisco. Tenzij", hij weifelde even, „tenzij die Peter Cradford ons opknapt met egn aanklacht tegen hem." Hij wees op Billy: „O, maar dat dóet hij vast niet!" zei Mary. „Anders had hij het toch allang gedaan?" De politieman glimlachte. „Ik hoop het voor u, maar een mens is onberekenbaar, miss Clyndon." „En hoe denkt u over mijn ge vangenschap op Ringeiland?" vroeg James, die eerst nu aan het woord kón komen, verontwaar digd. „Ik heb ook wel zin in een aanklacht". „Vreemd!" De politie glim lachte en haalde de schouders op. HET EINDSPEL Toen de twee boten de jacht haven van Bella Vista binnen voeren, zagen ze de „Seabird" aan de steiger liggen. Op aanwij zingen van de politie-officier meerde Billy langszij. Men maak te vast aan de „Seabird" en Billy sprong tegelijk met de politieman over de loopplank op de „Sea bird". Er vCas niemand aan boord, behalve Peter Cradford, die in zijn stereotype houding op de brug een pijp rookte. Toen hij Billy zag kornen, liet hij zijn pijp van verbazing uit zijn mond val len. (Wordt vervolgd.) Toen de brand op drie plaat sen in Weesp bleek te woeden, heeft men assistentie gevraagd van diverse brandweren uit de omgeving. In totaal ongeveer 100 man van de brandweren van Weesp, Diemen, Hilversum, Mui den, Kortenhoef, Ankeveen en Amsterdam namen aan het blus- singswerk deel. De politie kreeg assistentie uit Amsterdam en andere plaatsen in de omgeving. In het pand van Geesink was het administratieve gedeelte van deze fabriek gevestigd. De hele administratie, tekeningen, ar chief enz. gingen verloren. Tijdens het blussen van de ge reformeerde kerk zakte een brandweerman door het dak. Hij moest met een bekkenfractuur naar het ziekenhuis in Amster dam worden overgebracht. Over de schade is nog niets te zeggen, maar deze zal waarschijnlijk in de miljoenen lopen. De christelijke kleuterschool, die naast de bedrijven vah Gee sink gevestigd is, heeft men kun nen reddèn. De waterschade is echter groot. De kerk werd in 1928 gebouwd. .-ubnowxay» (Vervolg van pag. I.) De brand tastte ook de renais- sancetoren van de kerk aan. In de kerk bevonden zich tal rijke marmeren beelden en ge beeldhouwde koorstoelen, die niet gered konden worden. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Om zes uur woensdagochtend scheen de brand in de kerk wat af te nemen, maar de brandweer had het vuur nog niet onder con trole. De toren was op dat ogen blik een vuurzee. De geredde schilderijen zijn overgebracht naar een kazerne en het museum van schone kun sten. Om 8 uur verklaarde de com mandant van de brandweer dat het gevaar voor uitbreiding van de brand was geweken. Alleen uit de klokketoren sloegen nog vlam men. De vier klokken zijn door de geweldige hitte gesmolten. Uit latere berichten viel op te maken, dat de klokken niet hele maal gesmolten waren. Twee zijn omlaag gestort. De zware klok van vijf ton was gezakt. De schade aan kerk en kunst schatten beloopt tientallen mil joenen guldens. De laat-gotische St. Pauluskerk is tussen 1540 en 1571 gebouwd voor rekening van de Domini canerorde. Het koor werd pas in 1631 voltooid. Het prachtige schip is 81 meter lang en is verdeeld in drie beuken door twee rijen ronde zuilen. Onder de talrijke kunstschat ten van deze rijke kerk zijn voor al de biechtstoelen uit de school van Aart Quellijn de Oude be kend. Verder is bekend een reeks van 15 grote doeken, de geheimen van- de rozenkrans uitbeeldend. Hier onder zijn werken van Van Dijck (kruisdraging), Jordaans (Chris tus aan het kruis)Maerten de Vos, Van Balen en andere mees ters uit de Antwerpse school. Verder bezit de kerk ook werk van Teniers de oude. Tenslotte dienen twee werken van Rubens genoemd te worden, de „Geseling" en de „Aanbidding der wijzen". In het koor werd het gewelf behouden, waardoor een marme ren hoofdaltaar van Verbrugge weliswaar schade opliep doch niet door vlammen is aangetast Ook de toren heeft het gehou den, maar vertoont een vrij gro te scheur in de onderbouw. Zes huizen die min of meer to gen de kerk stonden aangebouwd zijn geheel vernield. 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2