HANOI BEREID TOT GESPREK Zware brand Kritiek op de Amerikaanse luchtaanvallen verwoest St. Pauluskerk in Antwerpen DE BOMMEN VALLEN NOG STEEDS OP MINDER DAN 120 KM VAN HANOI Stopzetting „op deze wijze" heeft geen zin Verklaring „State Departement" Johnson: We nemen contact op VEEL SCHADE AAH KUNSTWERKEN HET WEER Onvoorwaardelijk Johnson zeer ge-interesseerd Bombardementen opgevoerd Teleurstelling Vredesgebaar ondermijnd Oner^'e ter ontzetting Khe Sanh Dak stortte in Weerbericht Hoogwater Zon- en Fnmfe. by abonnement; TERNEUZEh Directeur-Hoofdredacteur: T van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 4 APRIL 1968 14e Jaargang No. 5174 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentlenvïi, tier mm 18: ei; mfnlmum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geco^b. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Verscheidene Amerikaanse politici, onder wie de senatoren McCar thy, Robert Kennedy en Fulbright, hebben de regering-Johnson op nieuw gekritiseerd, nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam beneden de twintigste breedtegraad worden voortgezet Senator William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, zei dat een gedeeltelijke stopzetting van de aanvallen op deze wijze „geen enkele zin" heeft Fulbright herinnerde eraan dat hij Johnson na diens rede telefonisch had ge lukgewenst en zei: „Ik vergiste mij en dat geef ik toe. Ik geloofde dat hij de bombardementen zou staken in een poging een einde aan de oorlog te maken". Senator Eugene McCarthy, die zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap, zei dat het bombarderen van doelen tot 320 kilometer ten noorden van de ge demilitariseerde zone „niet over een komt" met de nieuwe poli tiek die de president aankondigde. Robert Kennedy zei in een toe spraak in Philadelphia: „De bom men vallen nog steeds on minder dan 120 kilometer van Hanoi". pïtSeg van het Pentagon Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat de bombardementen voortgang zullen vinden in het gebied, dat ligt tussen de twintigste breedte graad ten noorden van Than Hoa en de gedemilitariseerde zone tus sen Noord-Vietnam en Zuid-Viet- nam. De twintigste breedtegraad ligt ongeveer 320 kilometer ten noor den van deze zone. Thanh Hoa. een stad aan de Song Tsjoe-rivier in Noord-Vietnam, die dinsdag werd gebombardeerd, ligt nog be neden de 20e breedtegraad. De president heeft een eenzij dige maatregel willen treffen met het doel het strijdgeweld in Noord- Vietnam aanzienlijk te verminde ren. D'entengevolge zijn de aan vallen beëindigd in 'n gebied, waar bijna 90 procent van de bevolking woont en dat driekwart van het grondgebied van Noord-Vietnam omvat, zo verklaarde een woord voerder van het Pentagon. Hij zei, dat de luchtbombarde menten in de genoemde strook, waar de aanvoer van troepen en materieel een bedreiging voor de geallieerde linies vormen, zullen worden voortgezet. De woordvoerder zei, dat Thanh Hoa een transitopunt vormt voor militair personeel en voorraden naar het zuiden en dat dit precies het soort doel was, dat de presi dent bedoelde. Dinsdag hebben de Amerikaan se vliegtuigen 113 bombardemen ten op Noord-Vietnam uitgevoerd onder de 20e breedtegraad. In fe bruari was het daggemiddelde 75. Het Noordvietnamese persbu reau meldt, dat op 150 km afstand van de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi een Amerikaans toestel van het type F 4 is neergeschoten. Er werden zeven steden gebom bardeerd. Straalvliegtuigen van in de golf van Tonkin gestationeerde vlieg dekschepen bombardeerden een spoorwegemplacement op negen tien kilometer ten noordoosten van Thanh Hoa. Maandag was de noor delijkste aanval gericht tegen een doel op anderhalve kilometer ten zuiden van Thanh Hoa. Buitenlandse diplomaten In Wa shington zeggen het te betreuren, dat de Amerikaanse president de twintigste breedtegraad als de grens van de bombardementen niet heeft genoemd in zijn geruchtma kende rede. Zij menen dat velen zijn mis leid en in de waan zijn gebracht, dat de aanvallen op Noord-Viet nam slechts tot enkele kilometers boven de gedemilitariseerde zone zouden worden voortgezet. De Britse pers reageert teleur gesteld op de nieuwe situatie. Vele kranten hebben een kop als „Hoop op vrede vervaagt" en „Bommen werpers brengen vredesinitiatief in gevaar". Slechts de „Daily Tele graph" prijst het besluit de bom bardementen tot diep in Noord- Vietnam voort te zetten. De New York Times schreef woensdag dat, nu is gebleken dat de bombardementen op Noord Vietnam tot aan de 20e breedte graad worden voortgezet, de ge loofwaardigheid van Johnsons vre desgebaar wordt ondermijnd en Noord-Vietnam een excuus wordt gegeven onderhandelingen af te wijzen. „De luchtaanvallen op Noord- Vietnam van de afgelopen dagen hebben een gat van 200 mijl in de geloofwaardigheid van president Johnsons jongste vredesinitiatief geslagen, waardoor de vooruitzich ten op verzoening thuis en een vergelijk met het buitenland ern stig worden verkleind". Volgens het blad zijn er van mi litair standount gezien argumen ten om bombardementen als op Tanh Hoa, van waar het zuiden wordt bevoorraad, voort te zetten, maar „als de president die argu menten aanvaardt, had hij dat dui delijk moeten zeggen toen hij de beperking van de bombardemen ten aankondigde". In de Zuidvietnamese provincie Quang Tri zijn Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen een groot scheepse operatie ter ontzetting van de belegerde mariniersbasis Khe Sanh begonnen, zo is in Sai gon vernomen. De operatie, die de codenaam ..Pegasus" draagt, wordt geleid door luitenant-generaal William Rosson, onlangs benoemd tot mi litair bevelhebber in de twee noor delijke provincies van Zuid-Viet- nam. Rond Khe Sanh, waar 5.000 Amerikaanse mariniers zijn gele gerd, liggen naar schatting 12.000 Noordvietnamese militairen. ANTWERPENBoven de doken van de oude Antwerpse huisies vlamde in de nacht van dinsdag op woensdag een baaierd van vuur omhoog: de St. Paulus-kerk stond in lichterlaaie. Vele kunst schatten gingen hierbij verloren. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington heeft gezegd dat de verklaring van Hanoi „op het ogen blik zo nauwkeurig mogelijk wordt bestudeerd". Hij wilde niet ingaan op vragen naar de mogelijke reac tie van Washington en on welke wijze een dergelijke reactie open baar zal worden gemaakt. Op vragen van journalisten of Washington er tevoren op de van op de hoogte was dat Hanoi een verklaring zou uitgeven antwoord de hij: „Geen commentaar." Naar verluidt is Johnson direct overleg begonnen met zijn voor naamste raadgevers. De presi dent ontving de eerste berichten I vijf minuten vóór hij senator Ro bert Kennedy ontving. Kennedy sprak ongeveer een uur met Johnson, De ontmoeting werd nas bekenu'gemaakt na het gesprek. De woordvoerder van het „State Department" gaf te kennen dat de reactie van de regering zou wor den genomen in overleg met mi nister van buitenlandse zaken Dean Rusk die op het ogenblik de Ame rikaanse delegatie naar de confe rentie in Wellington leidt, waar de leden van de Z.OA.V.O., de A.N.Z.U.S. en de Amerikaanse bondgenoten in de Vietnamese oorlog bijeen zijn. President Johnson heeft gezegd dat de Amerikaanse regering „contact zal leggen met vertegenwoordigers van Noord-Vietnam" in ver hand met het aanbod van Hanoi. Johnson zei vandaag, naar Honoloeloe te vertrekken waar hij met Amerikaanse vertegenwoordigers uit Z. Vietnam een reeks bespre kingen zaJ voeren. Een zware brand heeft dins dagnacht de zestiende-eeuwse St. Pauluskerk in Antwerpen en een aangrenzend vroeger domi nicanerklooster verwoest. Brand weerlieden en tientallen vrijwil ligers zijn er, vaak met levensge vaar, in geslaagd de meeste kunstschatten die de kerk bezat, waaronder werken van Rubens, Jordaens en Van Dijck, te redden. Vele kunstwerken zijn zwaar be schadigd door bluswater of door dat ze in de haast uit de lijsten moesten worden gesneden. De brand was dinsdagavond laat uitgebroken in een aangren zende winkel. Toen het vuur in dat pand geblust scheen, laaide het omstreeks middernacht plot seling weer op en sloeg aange wakkerd door de felle wind over naar het voormalige kloos ter naast de kerk en vervolgens naar de kerk zelf. Gezinnen die het oude klooster bewoonden, konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. Rond twee uur nam de brand zulke afmetingen aan, dat men de huizen in de omgeving moest ontruimen en de hulp inriep van militairen en de bescherming be volking.' Tientallen vrijwilligers onder de nieuwsgierigen, die uit de om liggende oude havenwijk naar de brand stroomden, hebben tot cp het laatste ogenblik geholpen bij het redden van de kunstwerken. Zo slaagde een groep van der tig mensen er om twee uur in, terwijl de vlammen reeds tiental len meters hoog uit het dak op laaiden, een drieluik van Rubens („De geeseling") uit de kerk te brengen. De berging van de kunstwerken werd zo goed en zo kwaad als het ging geleid door prof. Baudouin, conservator van het Rubenshuis. Om kwart voor vijf stortte het 65 meter lange kerkdak vrijwel geheel in. De laat gothische St Paulus, gelegen aan de veemarkt nabij de Schelde en niet ver van de Antwerpse kathedraal, was een van de mooiste kerken van de Scheldestad. De Antwerpse brandweer, die het vuur bestreed met groot ma teriaal, werd in de loop van de nacht versterkt met brandweer ploegen uit Deurne en andere randgemeenten. Men kon echter niet veel meer doen dan probe ren de omliggende huizen te be houden. (Zie verder pagina 2.) ANTWERPEN: De grote brand: in de St. Paulus-kerk: een aantal schilderijen kon uit de branden de kerk worden gered, evenals een aantal andere stukken, die ijlings elders werden opgeslagen HOTELBRAND IN ENGELAND Bij een hotelbrand in de omge ving van Shrewsbury in Enge land zijn woensdagochtend vroeg twee vrouwen en drie kinderen om het leven gekomen. WEINIG VERANDERING Het weer in ons land werd woensdag bepaald door een de pressie die zich van de Noord zee naar zuid-Scandinavië ver plaatste. Het veroorzaakte een westelijke tot noord-westelijke stroming, waarmee lucht van arctische oorsprong via de Brit se eilanden naar onze omgeving werd getransporteerd. In deze lucht kwamen talrijke sneeuw- of hagelbuien voor, waarvan en kele vergezeld gingen van on weer. De middagtemperaturen stegen tot ongeveer acht graden, Genoemde depressie zal ook vandaag koude lucht naar ons land doen stromen. Storingen afkomstig uit Engeland zullen daarbij de buiigheid tijdelijk doen toenemen. In het tempera- tuurverloop wordt weinig ver andering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan sommige met ha gel of sneeuw. Matige tot krach tige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. DONDERDAG 4 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.22 5.50 Terneuzen 5.58 6.36 Hansweert 6.32 7.00 Walsoorden 6.31 6.-59 VRIJDAG 5 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.11 6.44 Terneuzen 6.47 7.20 Hansweert 7.21 7.54 Walsoorden 7.20 7.53 Maanstanden ZON MAAN op onder op onder Apr. 4 6.08 19.19 8.32 1.59 5 6.06 19.21 9.21 2.58 6 6.04 19.22 10.26 3.43 7 6.01 19.24 11.41 4.17 8 5.59 19.26 13.04 4.41 Noord-Vietnam is bereid een Amerikaanse vertegenwoordiger te ontmoeten voor overleg ter beëindiging van de gevechten. Dit is door radio-Hanoi meegedeeld. Valgens de radio is Amerika niet oprecht, daar het nog steeds meer troepen naar Vietnam zendt en doorgaat met het bombarderen van Noord-Vietnam. Wij zijn echter bereid besprekingen met de Ame rikanen te voeren, aldus het radiostation. „Dan zullen wij zien of zij bereid zijn de bombardementen defini tief te staken", aldus het radiostation, „anders zullen wij tot het eind toe doorvechten onder leiding van president Ho Tsji Minh. In de radio-uitzending werd niet gezegd waar en wanneer de be sprekingen zouden kunnen worden gehouden. Volgens de radio-luisterdienst van de Amerikaanse regering heeft de Noordvietnamese regering zich bereid verklaard tot besprekingen over onvoorwaardelijke stopzet ting van de bombardementen, die als ze tot het gewenste resul taat leiden het openen van vre desonderhandelingen mogelijk ma ken. In de te Washington uit het Vietnamees vertaalde bekendma king wordt gezegd: „Het is duide lijk dat de regering van de Ver enigde Staten de billijke eis van de regering der democratische repu bliek Vietnam, de publieke opinie in de Verenigde Staten en de we reldopinie niet oo de juiste wijze en afdoende heeft beantwoord. De regering van de Noord-Viet- namezên verklaart zich niettemin van haar kant bereid haar ver tegenwoordigers contact op te la ten nemen met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten om met hen te Draten over een onvoor waardelijke stODzetting van de bombardementen en alle andere oorlogshandelingen. Oodat besnrekingen op gang kunnen worden gebracht". Senator William Fulbright, een van de felste tegenstanders van Johnsons Vietnam-beleid, zei zeer verheugd te zijn over de bekend making van Hanoi en sprak de hoop uit dat het zo spoedig moge lijk tot een Amerikaans-Noord- vietnamees gesprek zou komen. De democratische fractieleider in de senaat, Mike Mansfield, zei: „Het ziet er goed uit", President Johnson is „zeer ge- interesseerd" in de woensdag door Hanoi geuite bereidheid om Ame rikaanse afgevaardigden te ont moeten. In een verklaring tijdens een ontvangst op het Witte Huis zei ue president, vlak voor hij met ziin adviseurs over de jongste ontwik kelingen zou spreken: „We probe ren de verklaring te betuderen en er commentaar op te geven. We zijn zeer geïnteresseerd".

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1