De opzienbarende verrassingen van Johnson Boekhandel Van de Sande In de komende maanden nog 50.000 Amerikaanse reservisten onder de wapenen Tragiek van een man die zijn werk niet kan afmaken Een nieuwe man - een nieuwe koers Andere kandidaten? Demonstratie van bouwvakarbeiders in Den Haag E VRIJE ZEEUW Woensdag 3 april 1968 Nederlands vrachtschip hielp schipbreukelingen TWEE DODEN EN VIER GEWONDEN BIJ VERKEERSONGELUK Sabotage aan parkeermeters in Stockholm Kritiek van vice-president Ky Toch bombardementen Spreekkoren Formeel het recht Prijsstijgingen Oe Thant gereserveerd Benzinetanks bi] Saigon in brand Eerste commentaar uit Hanoi DODELIJK ONGELUK IN BAARN Arbeidsonrust In Europoort Explosie op scheepswerf in Rotterdam COALITIES VAN KATHOLIEKEN EN SOCIALISTEN IN BELGISCHE PROVINCIERADEN SITAS TALENCURSUS 'forltz-vws Trmtfis j t Terneuzen T£gtaa4 Tragiek klonk door in belde verrassingen die president Lyn don B. Johnson de Amerikanen bereidde in zijn televisierede. Hij ziet af van de binnen zijn bereik liggende kandidatuur voor een volgende ambtstermijn en hij vermindert de inensiteit van de strijd in Vietnam in de hoop dat daardoor een vredesgesprek na- derbijkomt. In beide gevallen offert hij per soonlijke ambities en idealen op in de hoop dat in de V.S. en in de wereld de kwellende toestanden wat draaglijker zullen worden. De president is nimmer over laden met complimenten voor zijn staatsmanswijsheid. Dit lijkt een moment om het nu eens wel te doen. Het lijdt geen twijfel dat John son wel degelijk de ambitie heeft gehad het Witte Huis voor een nieuwe ambtstermijn te betrek ken. De enige manier waarop hij dit zou kunnen bereiken, was de strijd om de democratische nomi natie en vervolgens die om de verkiezing intensief te voeren. Hij heeft gelijk dat dit een zware opgave is, die moeilijk samen kan vallen met de nog zwaardere taak op dit moment de V.S. te bestu ren. Bovendien zouden dan allerlei beleidszaken worden betrokken in de verkiezingscampagne, waar ze beter buiten kunnen blijven. Andere kandidaten kunnen vrij blijvend kritiek uitoefenen en alternatieven bepleiten zonder dat dit konsekwenties heeft, maar bij een regerende president ligt dat heel anders. Ongetwijfeld moet het besluit Johnson zwaar zijn gevallen. Tenslotte moet hij nu terugzien op een regeringsperiode waar mee hij weinig eer inlegt. Van zijn idealen om de binnenlandse structuur van de V.S. te verbete ren the great society kwam weinig terecht omdat de Vietna mese strijd alle middelen op slokte. En die Vietnamese oorlog zelf verliep desastreus. Het zou niet meer dan menselijk zijn ge weest. als Johnson graag de kans had gekregen de losse einden in een tweede ambtsperiode weer op te nemen om zijn werkstuk 'n beetje gaaf af te leveren. Hij heeft echter ingezien dat de beste kansen om zowel de ver slechterende relaties binnen de Amerikaanse gemeenschap (de „lange hete zomer" die alweer begonnen is met oproeren) te verbeteren, als om de Vietnamese strijd te beëindigen, bij 'n nieuwe man liggen die onbelast door het verleden een nieuwe koers kan inslaan. Wie die nieuwe man zal zijn, is nu totaal onvoorspelbaar gewor den. Er zijn zelfs mogelijkheden dat in beidenartijen nieuwe kan didaten naai voren komen. Wat Vietnam betreft, heeft pre sident Johnson nu voor het eerst een wezenlijke stap gedaan tot desescalatie: een vermindering van de intensiteit van de strijd. Oe Thant en anderen hebben hierop vaak aangedrongen als de vrijwel gegarandeerde manier om een vredesgesprek op gang te brengen. Door de bombardemen ten op Noord-Vietnam te staken en door naar Vietnam slechts een handjevol troepen te sturen veel en veel minder dan de gene raals hadden gevraagd ont staat nu de situatie dat de theorie WASHINTON: President John son poseert voor de fotografen even vóór het uitspreken van zijn rede tot het Amerikaanse volk, waarin hij de stopzetting van de bombardementen op het grootste deel van Noord-Vietnam en het einde van zijn presidentschap aankondigde. van Thant en die anderen op de proef kan worden gesteld. Johnson neemt een enorme klap voor het moreel der Ame rikaanse troepen en van een flink deel van de burgerij voor lief. Het was een besluit, dat evenmin gemakkelijk zal zijn ge vallen. Maar het enige mogelijke om de vastgelopen Vietnamese misère weer in beweging te krij gen. Hopelijk in de richting van vrede. Het Nederlandse vrachtschip .Geeststar' van 1934 ton is op weg naar Barbados met een zwangere vrouw en drie andere opvarenden van het 144 ton metende Zweedse zeilschip „Lennart", dat 750 mijl ten zuidoosten van San Juan hul peloos ronddrijft. Een sleeptros met de Britse vrachtboot „Dales man" is zaterdag gebroken. Het schip kan zijn zeilen kennelijk niet gebruiken en de motor is defekt. Er ziin nog zes mensen aan boord De „Dalesman" van 7.200 ton blijft in de buurt. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht is onder weg, aldus berichten uit San Juan. Op de provinciale weg in Ben schop tussen Lopik en Montfoort is gisteren om half zes een auto met zes inzittenden geslipt, door de berm gevlogen, tegen een boom gebotst en in de sloot terecht gekomen. Alle inzittenden waren afkomstig uit Utrecht. Twee van hen, de heer A. F. de Groot (59) en de in Italië geboren bankwer ker Raffaele Pastore (50) waren op slag dood. De heer W. Kraal (50) en de Spanjaard Diego Martinez (28) werden ernstig gewond. Zij zijn in het r.k.-ziekenhuis in IJssel- stein opgenomen. De 39-jarige bankwerker C. J. de W. die de auto bestuurde, en de 30-jarige pijpfitter M. Jongerius liepen lichte verwondingen op. In Stockholm patrouilleren dag en nacht twaalf politieauto's om de automobilisten te vangen, die in twee weken 7.000 parkeer meters onbruikbaar hebben ge maakt door middel van openers die bij blikken Amerikaans bier worden geléverd. In een t.v.-programma heeft men laten zien hoe dat ging. Als de opener in de gleuf van een parkeermeter werd gestoken, kwam de meter op defect te staan, zodat men gratis kon par keren. De automobilisten hebben het idee kennelijk met graagte overgenomen. De gemeente heeft al meer dan 3.000 gulden aan het repareren van parkeermeters uit gegeven. (Vervolg van pag. 1.) „Ik ben het met de communis ten eens, als zij de boeren wa penen voor de strijd voor een beter leven", aldus de Zuidviet- namese president, generaal Ngoe- jen Cao Ky, in een vraaggesprek met de Italiaanse journaliste Oriana Fallaci, dat in het West- duitse weekblad „Der Stern" is gepubliceerd. Volgens Ky, die wordt beschouwd als de sterke man van Zuid-Vietnam, zijn de Amerikanen daar „om hun eigen belangen te dienen, die niet al tijd met die van Vietnam stro ken". „Zij zijn hier, omdat zij in Azië willen blijven en het com munisme tot staan willen bren gen en niet omdat zij zich iets aan ons gelegen laten liggen. Zij begrijpen onze nood en onze tra gedie niet", aldus Ky. Hij beschuldigde Amerika van een kolonialistisch streven. „Al tijd zijn het grote mogendheden die van democratie en vrijheid spreken om kolonialisme te be drijven. Juist het type democra tie dat Robert Kennedy bedoelt, leid naar kolonialisme". Ky zei dat het democratische stelsel dat de Amerikanen in Zuid-Vietnam willen invoeren, geen betekenis heeft, „wanneer men van honger sterft". De generaal oefende ook kri tiek op zijn eigen regering. „Er heerst corruptie onder ons en onze leiders. Van de tien zijn er negen corrupt". De verkiezingen in Zuid-Vietnam waren z.i. lou ter verlies aan tijd en geld ge weest. „Z« hebben gediend om een regime in te stellen, dat niets met het volk gemeen heeft, een ondeugdelijk corrupt be wind". De generaal was van oordeel, dat de vietcong over twee of drie maanden een beslissende slag zal beginnen. De oorlog zal in Saigon worden beslist, niet in Khe Sanh. De Amerikanen n het die aan Khe Sanh betekenis toekennen, niet de Noordvietnamezen", aldus Ky. sische persbureau „Tass", merk- menten op Noord-Vietnam niet definitief en onvoorwaardelijk heeft stopgezet. Het blad repte, althans volgens de versie van „Tass", met geen woord van de toespraak die Johnson zondag avond hield. Het legerorgaan schreef in een hoofdartikel „De Johnson-kliek zoekt, hoewel zij openlijk het voornemen heeft geuit om de strategie van haar agressie-oor- log in Vietnam te herzien nog steeds naar wegen en middelen om de publieke opinie te mis leiden en wil de bombardemen ten en andere militaire acties tegen de democratische repu bliek Vietnam niet definitief en onvoorwaardelijk staken. Ons volk wil vrede, maar werkelijke vrede moet samengaan met waarachtige onafhankelijkheid en vrijheid. Zolang de schaduw van de Amerikaanse agressie over ons vaderland ligt, zal ons land een waarachtige vrijheid en onafhankelijkheid kennen", Amerikaanse vliegtuigen heb ben maandag en dinsdag doelen aangevallen tot op 135 km van Hanoi, hetgeen de verwondering heeft gewekt van waarnemers in Saigon, Toen president Johnson een beperkte bombardements pauze bekendmaakte, zei hij, dat de aanvallen alleen daar zouden doorgaan waar vijandelijke ver- (Vervolg van pag. 1.) Toen de kop van de stoet het Binnenhof bereikte en een dele gatie het gebouw van de tweede kamer binnenging, waren de laatste demonstranten nog bezig zich op het Malieveld op te stel len. Binnenskamers overhandigde de heer A. Buljs het adres van de vakbonden bestemd voor de leden van de Staten-Generaal aan kamervoorzitter, mr. Van Thiel, die even op zich liet wach ten. „Het reeds aangekondigde adres als reactie op de nota van minister Roolvink", aldus intro duceerde de heer Buys de nota. Voorzitter Van Thiel zei dat bij de aanvang van de kamerverga dering aandacht zou worden ge vraagd voor de nota van minister Roolvink. Hij nam aan dat don derdag de nota en de inzichten van de bonden aan de orde zullen komen. Wat het resultaat zal zijn, is uiteraard niet te zeggen, aldus de kamervoorzitter. In veel toonaarden weergalm den spreekkoren tegen de gevels van de historische gebouwen op het Binnenhof. Daarin werd kwistig de naam van minister Roolvink genoemd, voorafgegaan of gevolgd door ha ha ha-ge- schreeuw en boe-geroep. Enkele knallen deden de dui ven opvliegen, die zich in de mie zerige regen stil hielden op de tinnen en transen van de gebou- Terwijl een groot deel van de demonstranten zich nog in de stoet door Den Haag bewoog, werd op het Malieveld alles in gereedheid gebracht voor de spreekbeurten die achtereenvol gens de voorzitter van het N.V.V. en lid van de eerste kamer, de heer A. H. Kloos; de voorzitter van het N.K.V., de heer P. J. J. Mertens en de voorzitters van de bonden die de mars hadden geor ganiseerd, de heren L. Brouwer en A. Buijs, zouden houden. De heer Kloos zei dat de de monstratie is gehouden voor vrij heid van vakbeweging en tegen het ingrijpen van minister Rool vink. Tot goed begrip vestigde de heer Kloos er de aandacht op, dat de minister formeel het recht heeft in te grijpen op grond van de gedragsregels, die voor de vrijere loonpolitiek gelden. De heer Kloos schetste de ge schiedenis van de loonvorming sinds de bevrijding. Zijn betoog werd herhaaldelijk onderbroken door gejuich, geloei en geroep, naargelang de toehoorders in de regen daaraan behoefte gevoel den. De spreker merkte op dat het kabinet op grond van het alge meen belang zegt te hebben in gegrepen, Ieder kabinet geeft aan het algemeen belang een eigen kleur. Dit kabinet probeert een be lastingverlaging voor elkaar te krijgen, maar doet te weinig aan de werkloosheidsbestrijding. Daarbij worden prijsstijgingen in uitzicht gesteld, die voor een deel te vermijden zijn. De heer Kloos noemde het ar gument van de olievlekwerking van de bouw-c.a.o. op andere c.a.o.'s niet deugdelijk. De minis ter heeft ook niet ingegrepen, als er eens een c.a.o. voor hem kwam, die te laag was. „Laat ie dan ook met z'n vingers afblijven van een c.a.o. als die iets aan de hoge kant is". De heer Mertens gaf de verze kering dat het bestuur van zijn vakcentrale achter de actie staat. De actie wordt op waardige wijze gevoerd om het parlement te be wegen het kabinetsbesluit onge daan te maken. De actie is er op gericht redelijke verlangens t3 honoreren. sterkingen de voorste geallieerde posities direct bedreigden. Men had gedacht, dat hij hier mee aanvallen bedoelde binnen een twintig tot vijftig kilome ters ten noorden van de gedemi litariseerde zone tussen Noord- Vietnam en Zuid-Vietnam. Men gelooft nu, dat de militaire be velhebbers een brede uitleg aan de verklaring van de Ameri kaanse president geven, hetgeen het minder waarschijnlijk maakt dat Hanoi positief op de bom- bardementsbeperking zal reage- President Thieu van Zuid- Vietnam schaarde zich achter de bombardementsbeperking, maar waarschuwde Hanoi, dat hij de algehele mobilisatie zal afkon digen, als men deze laatste vre- deskans niet aangrijpt. Thieu zei, dat hij de Amerikanen nooit zal vragen Zuid-Vietnam te verla ten, maar dat de regeringsstrijd krachten tegen het einde van dit jaar een zodanige sterkte zullen hebben bereikt, dat de Verenigde Staten wanneer zij dit wensen, hun troepensterkte kun nen verminderen. Volgens V. N.-kringen is ook secretaris-generaal Oe Thant niet met het vredesgebaar van Ame rika ingenomen. Hij zou dit niet zien als een vervulling van zijn voorstellen. De Vietcong heeft dinsdagmor gen met mortiergranaten ben zinetanks van de oliemaatschap pij Shell langs de rivier de Sai gon in brand geschoten. In totaal ging twee miljoen liter benzine in vlammen op. Ook dichtbij gelegen Ameri kaanse stellingen werden ge troffen. Eén Amerikaan kwam om het leven, twee werden ge dood en een kanon van 105 mil limeter werd beschadigd, aldus een militaire woordvoerder. Het officiële orgaan van het Noordvietnamese leger, „Qoean Doi Nhan Dan", heeft de rege- ring-Johnson ervan beschuldigd, dat zij „nog steeds zoekt naar| wegen en middelen om de pu-' blieke opinie te misleiden". Het blad, aangehaald door het Rus- Op de rijksweg onder de ge meente Baam is dinsdagmiddag de 42-jarige heer G. Musterd uit Rotterdam bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hü kwam frontaal in botsing met een tegemoetkomende auto, die werd bestuurd door een inwoonster van Bussum. Door onbekende oorzaak is hy plotseling gaan slingeren, waarbij hy op het lin kerweggedeelte terechtkwam. De heer Musterd is kort na aan komst in het ziekenhuis in Baarn overleden. Het ongeluk gebeur de tydens het spitsuur. Het ver keer was bjjna anderhalf uur ge stremd. Onder 800 werknemers van het Amerikaanse aannemingsbedrijf Fluor n.v., dat op het ogenblik in het Rotterdamse Europoortge- bied bezig is met de bouw van de ammoniakfabriek voor Esso, heerste dinsdag enige arbeidson rust. Om negen uur legden zij bet werk neer om hun eisen inzake een loonsverhoging van 4,5 pro cent en een werktijdsverkorting kracht by te zetten. De staking eindigde rond het middaguur, na dat de directie had toegezegd, de v«nsen van de Fluor-werkne- mers indien mogelijk in te willi gen. Een delegatie van de werk nemers zal vandaag de bespre king met de directie voortzetten. Op de scheepswerf P. Smit jr. in Rotterdam is gisteren om tien voor twaalf een acetyleeninstal- latie geëxplodeerd. Een aangren zende loods werd ernstig bescha digd Alle glas uit de loods, waar een koperslagerij was gevestigd, verdween door de schokgolf. Slechts enkele werknemers lie pen lichte verwondingen op door rondvliegend glas, De Belgische christelijke volks partij (c.v.p.) heeft by de zondag gehouden verkiezingen in ver scheidene provincieraden de meerderheid verloren en zal in hoofdzaak rftet de socialistische BSP provinciale coalities vormen. Akkoorden hiervoor zijn in be ginsel reeds gesloten in de pro vincies Antwerpen, West-Vlaan- deren en Namen. Voorts zal in de provincie Luik de bestaande coalitie wcirden voortgezet. Alleen uit de provincie Luxem burg is tot op heden een akkoord tussen de (Waalse) c.v.p. en de liberalen gemeld. OP NARITA (Japan): 51 studenten werden gearresteerd, 43 personen werden gewond onder wie 19 politiemannen tijdens een grote demonstratie tegen de aan leg van een nieuwe luchthaven hier. De demonstranten zijn tegen de aanleg van dit nieuwe inter nationale vliegveld bij Tokio, omdat zij vrezen dat het als een Amerikaanse militaire basis ge bruikt zal worden. Met de Sitas talencuwrjs verovert u met een glimlach het Frans van de Champs Elysées... kijk naar de mooie foto's die vertellen, lees de vlotte, licht verteerbare tekst, en luister naar... mmm... echte Franse stemmen op de langspeelplaat Neem een proefvoor fl. 6,90(complete aflevering met lang speelplaat) bent u al een eind op weg. Fran« - Entels Duit» - Spaan» EEN STANDAARD UITGAVE

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4