PROVINCIAAL NIEUWS Terugkeer ran Morgan de Magiër Ir. G. P. M. Dikötter: „AMERIKAANSE DOW-DIRECTIE DRUKTE ONZE PROGNOSES TERUG" Onrendabele investering tussen 80 en 90 miljoen gulden Investeringen- Historisch overzicht 50 miljoen Vastgelopen Lezers, die schrijven 3 IJziendijke Zuidzande DE SIMAVI- COLLECTE Scheepsramp in Indonesië Helikopter op weg naar executie ontploft Terneuzen Axel Bosch kapel Ie Breskens Hoek Othene Kaartavond Terneuzen Schoondijke Sluiskil Zeehengelwedstrijd Woensdag S april 1968 11 i Volgens de directeur van de industriewatervoorziening, ir. G. P. M. Dikötter, heeft de Amerikaanse directie van Dow Chemical de prog noses van de afname van industriewater teruggedrukt. Hij zei dit maandag tijdens een persconferentie. Dow Chemical Nederland N.V. deelde in mei 1966 mee, dat een verbruik van 24 miljoen m3 per jaar reeds zou worden bereikt in 1970 of 1971. Kort daarna bevestigde Dow schriftelijk dat in 1967 zes miljoen m3 water zou worden afgenomen en in 1968 acht miljoen m3. In december van dat jaar kwam de mede deling dat de Amerikaanse bedrijfstop niet met de voorgestelde afname akkoord ging. Het bedrijf zal in 1970 „slechts" ruim zeven miljoen m3 water afnemen. Ir. Dikötter zei dat het vertrouwen dat de directie van de industriewatervoorziening in Dow Chemical had gesteld, was be schaamd, maar dat men deze fabriek moeilijk verwijten kon maken. „Wie er bij Dow Chemical een contract mag afsluiten, is niet duidelijk", zo zei hij. Ir. Dikötter zei in de veronderstelling te heb ben geleefd dat Dow Terneuzen een Nederlandse directie zou krij gen, zoals vroeger de N.S.M. die had gekregen, die vér gaande be voegdheden zou hebben. Deze ver wachting was niet bewaarheid. Momenteel neemt Dow Chemical vijf miljoen m3 per jaar af. Dat is ruim anderhalf miljoen m3 méér dan in het contract is vastgelegd. Alle investeringen werden stopgezet, toen bekend werd dat Dow Chemical veel minder wa ter zou gaan afnemen. Ir. Di kötter zei dat de onrendabele in vestering inderdaad tussen 80 en 90 miljoen zal liggen, indien er tot het jaar 2005 niet méér wa ter dan vandaag zou worden af- Gouden jubileum v.v. „IJzendijke" De plaatselijke voetbalvereni ging welke dezer dagen 50 jaar bestaat, zal dit jubileum op enigszins feestelijke wijze vieren. Ter gelegenheid zal het bestuur recipiëren in het clublokaal „La Porte d'Or" aan de Markt en wel op vrijdag 5 april van 19 tot 21 uur. Ouderavond openb. school In de openbare school te Zuid zande werd de jaarlijkse ouder avond gehouden, waarvoor goede belangstelling bestond. De bij eenkomst werd ook bijgewoond door wethouder A. Luteijn. Voor zitter L. de Rooij werd herkozen. De heer P. de Hullu, de secreta ris was niet herkiesbaar en werd vervangen door de heer R. la Gasse. Tevens werd in het bestuur ge kozen mevr. Casteleijn. Besloten werd de jaarlijkse schoolreis met de hoogste klassen naar Rotter dam te maken en de lagere leer jaren een reisje aan te bieden naar Brugge en langs de Belgische kust. Wethouder Luteijn gaf een opsomming van al wat er de laat ste jaren aan de school is opge knapt. Hij sprak de hoop uit dat het leerlingenaantal spoedig zo zou zijn dat een derde leerkracht kon worden aangevraagd. Met de ge meentebesturen van Aardenburg en Groede zal contact worden op genomen over de mogelijkheid van schoolzwemmen. genomen, wanneer er dus geen nieuwe industrieën zouden bij komen en de waterprijs op het niveau van Antwerpen en Rot terdam zou moeten worden ge houden. Dat zou, wanneer men geen enkele subsidie in de be rekening betrekt, neerkomen op een jaarlijks exploitatieverlies van 5 miljoen gulden. De heer J, Mijs, president-com missaris, zei in z'n historisch over zicht dat de besprekingen tussen de gouverneur van Oost-VIaande- ren en de Belgische regering over het opvangen van Belgisch opper vlaktewater aan het eind van 1964 waren vastgelopen. In 1956 had de Belgische minister van landbouw zich akkoord verklaard met dit Nederlandse voorstel. In 1961 werd een begin gemaakt met het eerste bekken. Het lag toen in de bedoeling vier bekkens te bouwen met een totale capaciteit van 16 miljoen m3, waardoor de totale waterproduktie in Zeeuws-Vlaan- deren op ongeveer 20 miljoen m3 zou zijn gebracht. Maar tevens was er toen sprake van dat dé helft van die 16 miljoen m3 aan België zou worden teruggeleverd. Omdat ook de spaarbekkens de waterbehoefte niet zouden kunnen dekken besloot de industriewater voorziening tot het leggen van de zinkers door de Westerschelde. „Maar we zijn niet helemaal als „onnozelaars" te werk gegaan", aldus de heer Mijs. De plannen werden eerst aan het ministerie van economische zaken voorge legd om een waarborg voor de subsidiëring te krijgen. De staatssecretaris deed de sub- sid'etoezegging in juni 1966 en voegde eraan toe: „Uiteraard is mijn toezegging gebonden aan de voorwaarde, dat de voorgestelde werken In hun totaliteit worden uitgevoerd en wel zodanig, dat d" industriële watervoorziening in Zeeuws-Vlaanderen wordt gewaar borgd". Dit laatste betekent dat de plannen gericht moeten blijven op een suppletie van 50 miljoen m: per jaar, waarvoor het rapport van 1965 de basis vormde voor de ge voerde besprekingen tussen eco nomische zaken en de provincie. Omdat de Gasunie buizen door de Westerschelde ging leggen en het veel goedkoper was de water leidingbuizen gelijktijdig te leggen, besloot de N.V. tot de investering van 32 miljoen gulden, die op dat moment wel te zwaar was, maar daarna nooit lager had kunnen zijn. Over het vastlopen van de be sprekingen met de Belgische rege ring was men in Oost-Vlaanderen, dat al akkoord was gegaan met de regeling, een „tikkeltje veront waardigd" zoals de heer Mijs zei. De in de loop van 1965 benoemde watercommissaris had geadvi seerd het Antwerpse industriege bied te gaan voorzien met water uit dit gebied in plaats van water uit de Ardennen. Daarom is men momenteel bezig met de aanleg van een proefbekken bij Kluizen. Ir. Dikötter zei van mening te zijn dat dit bekken geen invloed zal hebben op de rentabiliteit van de Braakmanbekkens. Het buizenstelsel door de Wes terschelde bij Saeftinge heeft een capaciteit van 50 miljoen m3 pet jaar. De heer Mijs zei dat er mei de provincie Brabant was afge sproken dat er jaarlijks 10 miljoen m3 zou worden geleverd. Dat nu slechts 5 miljoen m3 per jaar door de bulzen stroomt, vindt zijn oor zaak in de vergroting van de wa terbehoefte in Noord-Brabant zelf. Deze week wordt ook in onze gemeente de jaarlijkse SIMAVI- collecte gehouden. Vele dokters en verpleegsters in de tropenlan- den zetten hun persoon en hun kennis in voor de hulp aan men sen, die aan vaak afschuwelijke' ziekten lijden, veroorzaakt dooi onhygiënische toestanden en on dervoeding, door onkunde eu verkeerde behandeling. Duizenden mensen komen zon der ook maar één dubbeltje op zak naar de ziekenhuizen en poli klinieken, naar dokters en ver pleegsters, in de hoop van hun ziekten en kwalen te worden ver lost. Velen werden bijtijds gered. Maar ook velen stierven, zonder dat er een dokter aan te pas kwam. SIMAVI helpt waar zij kan. SIMAVI wil gaarne van de door U gegeven gelden steeds meer ongelukkig zieke mensen redden door het schenken van medicij nen, instrumenten, verbandmid delen, verplegingsartikelen. Iedere dokter en verpleegster, die in tropenland een verant woord stuk werk doet, wordt door SIMAVI voorzien van het onont beerlijke materiaal. Er wordt niet gevraagd naar geloof en er wordt niet gekeken naar huidskleur. IEDEREEN wordt geholpen. Laat onze barmhartigheid daar om groter zijn dan hun vertwij feling Hoe groter Uw offer, hoe méér hun levenskans Het SIMAVI-COMITÉ Terneuzen. Op het.Tobameer in Sumatra is in het weekeinde een boot met 80 mensen aan boord gezonken. Volgens het persbureau Antara worden 75 opvarenden van de boot vermist. Een helikopter die vijf Vietna mese journalisten naar een terecht stelling vervoerde, is dinsdag in de lucht ontploft. Vier journalistei werden ernstig gewond, aldus hel Zuidvietnamese persbureau. De helikopter was op weg naai Binh Duong, waar een Zuidviet namese soldaat in het openbaar is terechtgesteld wegens moord en aanranding. Bouw nieuwe fabriek begonnen Aan de Industrieweg is de fir ma Van der Poel te Terneuzen begonnen met de bouw van „Elopak", dé Noorse papierfa briek voor verpakkingsmateriaal. De kosten hiervan bedragen on geveer 1,5 miljoen gulden. Rond half augustus moet de bouw wor den opgeleverd. Slagerij-Van Es in Wilhelminaplantsoen Na precies 28 jaar de slagerij aan het Wilhelminaplantsoen met succes te hebben gedreven, heeft de heer G. van Damme zijn zaak met ingang van 1 april overge dragen aan de firma gebroeders Van Es, waarvan de „hoofdslage rij" is gevestigd aan de Gera- niumstraat- Maandagavond introduceerde de heer Van Damme de vrienden en relaties in zijn zaak, waar zij hun gelukwensen aan de firma Van Es kwamen aanbieden. Ook gisteren was er nog een druk be zoek, niet alleen van relaties, maar ook van vele „vaste" klan ten, die met de nieuwe beheerder kennis wensten te maken. Vele fraaie bloemstukken wa ren evenzovele bewijzen van de goede wensen. Ter gelegenheid van deze ope ning biedt de firma Van Es de klanten een speciale reclame. Clubhuis „De Sluis" De interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenwerk zal op woensdag 17 april a.s. in da Dijkstraat alhier een nieuw clubhuis in gebruik nemen. De officiële opening van dit club huis, hetwelk de naam krijgt van „De Sluis", zal geschieden door burgemeester Aschoff om 18.30 uur. Filmvertoning Donderdagavond a.s. wordt in het bejaardenpensiontehuis „De Vurssche" de speelfilm „Joantje" vertoond. Deze film, gemaakt naar het bekende West Zeeuws- Vlaamse toneelstuk „Joantje", werd vervaardigd onder regie van d® auteur, de heer Cor Schijve. Brand in sloperij Maandagmiddag brak brand uit op het terrein van de auto sloperij en handel in tweede handswagens De Silva te Bosch- kapelle. Een opslagplaats met ze- vemauto's en ongeveer 300 auto banden werden een prooi van de vlammen. De brandweer trad doortastend op en had het vuur binnen enkele uren onder con trole. De rookontwikkeling was geweldig. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in overspringen de vonken bij het rietbranden langs de achter de opslagplaats lopende sloot. De schade wordt niet door ver zekering gedekt. I Aanrijding Bij het oprijden van de veer boot is een vrachtauto, bestuurd door P. V. uit Groede, in aanrij ding gekomen met een bestelauto bestuurd door L. G. uit 's Hee- renhoek. De vee-auto werd klemgereden tegen de brugwand en totaal ver nield. V. kwam met zijn auto te veel naar rechts. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Opening bejaardencentrum Donderdag 4 april zal het be jaardencentrum „Goedertijt" te Breskens door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ir. W. F. Schut officieel worden geopend. Voor dit bezoek aan Breskens zal de minister de reis van Den Haag naar Breskens maken per helikopter. Om kwart voor 4 zal de heli kopter in Breskens landen op het '29 „Gegroet, Conrad!Draag er zorg voor. dat mijn ontploffings poeder goed droog blijft; zodra er vocht bij komt verliest het zijn magische werking! En verder veel geluk met uw onderneming, moge de kroon van Napels spoe dig uw slapen omsluiten!!" Het is Morghan, die, leunend op zijn kruk, deze afscheidswoorden spreekt tot de heer van Tarente. Het laatste geschut boldert op krakende wielen de helling af, als graaf Conrad in het zadel klimt. „Gegroet, Morghan," grijnst de ridder, „wees gerust, uw poeder zit goed geborgen in waterdichte vaten. Vergeet niet, onze vriend Aram van tijd tot tijd een korst brood en een bak water te geven. Het zou jammer zijn, als hij onze triomf niet meer mee zou maken, hahahaü! Zodra Barranca en Ro- vanna gevallen zijn, zal ik u een koerier zenden!!! Jonker Tobias, terrein aan de Van Zuijenstraat tegenover het bejaardencentrum. Bejaardensoos gesloten Met een kleine onofficiële plechtigheid is de bejaardensoos in de Zandstraat gesloten. Hier bij was ook burgemeester Eek hout aanwezig. Mevr. Poisson- nier sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en releveerde de moeilijkheden die er in de loop der jaren zijn geweest om een goed gebouw te vinden. Burgemeester Eekhout wist zich nog goed te herinneren hoe enige jaren geleden de soos fees telijk werd geopend. Gelukkig zag hij verschillende ouderen on der de bejaarden, die dit hebben meegemaakt. Al spèedig blee het gebouw te klein te zijn, gezien de be langstelling der vrouwen. Men zocht naar een ander gebouw en toen werd „De Uitkomst" be schikbaar gesteld. Nu zijn we zover dat het bejaardencentrum „Goedertijt" zal worden geopend. De tot nu toe gehouden sociëtei ten zouden zeker. niet geslaagd zijn, als het comité onder leiding van de dames Poissonnier en Niermans hun schouders er niet onder hadden gezet. Hii bracht beiden dank voor het vele werk dat zij in het belang van de be jaarden hebben gedaan. Als blijk van waardering overhandigde hij een cadeautje. Hij hooite dat zij nog veel in het belang van de bejaarden zullen kunnen doen. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 24 t/m 30 maart aangevoerd: 5285 kg exportgarnalen, 2247 kg schar, 12.870 kg schol, 27.418 kg tong, 574 kg tarbot, 542 kg griet, 15.102 kg gul. 927 kg wij ting, 68 kg haai, 242 kg rog, 18 kg poon, 9 kg tongschar, 5 kg kommeraal, 1978 kg onverkoch te bot en 11.531 kg onverkochte schol. Vijftig jaar en nog steeds actief voetballer HULDIGIN GSWEDSTRIJD ZATERDAG 6 APRIL Zondag 7 april a.s. hoopt de heer J. van Wijck te Hoek (in de volksmond beter bekend als „de blauwen") zijn 50e geboortedag te vieren. Jan van Wijck die wel de humorist van het voetbalveld wordt genoemd, begon zijn sport- loopbaan op 12-jarige leeftijd als junior bij HVV. Deze naam droeg Hoek vóór de oorlog, toen men een onderlinge competitie speel de met Othene, Zaamslag, Drie wegen en Boeregat. Ook werden vaak vriendschap pelijke wedstrijden gespeeld tegen woonwijken in Terneuzen, zoals tegen Java, de Tholens- straat, de Kerkhoflaan enz. Dat Hoek toen al goede voetballers bezat, blijkt uit de namen van o.a. Frans Kiel, Rokus Heinsdijk en Ko Deij. In de oorlog vielen al dezè ploegen uiteen.' In 1944 ging Van Wijck naar „Terneuzen", waar hij twee sei zoenen bleef. Daarna werd hij lid van PSK (Philippine) mét de ge- br. Knol en de coming-man Piet Meeusen. PSK heeft aan deze spelers veel genoegen beleefd. In 1949 richtte men in Hoek zelf weer een vereniging op, en dat betekende het einde voor Philip pine. Jan heeft altijd zuiver voor zijn plezier gespeeld en heeft er ook steeds zijn goede humeur bij bewaard. Winst of verlies was voor hem geen hoofdzaak en een schorsing of zelfs een waarschuwing heeft hij nooit gekregen. Zonder pech is Jan al die jaren overigens niet doorgekomen. In een wedstrijd Driewegen HSV brak hij een been. Toen hij goed en wel hersteld was, kon men hem in de voorhoede als links- of rechtsbuiten niet meer gebruiken en werd hij linkshalf, welke plaats hij nog bezet bij de veteranen van HSV, die uitko men in het zomeravondvoetbal te Terneuzen. Jan is weer al in trai ning voor de aanstaande compe titie en hij is nog helemaal niet van plan om te stoppen. Zjjn sportvrienden willen zijn 50e verjaardag niet onopgemerkt laten passeren. Als blijk van waardering heeft het bestuur van HSV in samenwerking met de veteranen een huldigingswed strijd georganiseerd. De heer J. Otterloo zal het Hoekse vetera- nenelftal voor zijn rekening en de heer W. Verbrugge brengt een elftal op de been met spelers, tegen wie Vein Wijck vaak heeft gespeeld zoals Sam Meertens, Jan Gort, Bram Meijer en nog meer oud-gedienden. De wed strijd wordt zaterdag 6 april a.s. om 4 uur te Hoek gespeeld en de leiding is in handen van de be kende veteranen-scheidsrechter Hendrik Hamelink uit Terneu zen. Wat de heer Van Wijck die middag verder nog te wachten staat, blijft een verrassing. Als het weer meewerkt, kan het in het Hoekse sportpark een gezel lige drukte worden. Deze sportman die op zijn 50e jaar nog actief voetballer is, heeft zo'n huldiging in elk op zicht verdiend. i Aan de zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 52 spelers deel. Er waren als steeds tal van mooie prijzen te winnen en dat STEENBAK GEKAPSEISD Maandagmiddag rond 3 uur sloeg even buiten de haven van Ter neuzen ter hoogte van de ooste lijke dam van de oude binnen- vaarthaven een stalen bak, ge laden met stenen, om. De vracht, welke bestemd was voor de op bouw van de dam bij de Schelde- kade, verdween naar de diepte, terwijl de bak omgekeerd bleef drijven. De bakkenschepper raak- door deze ongewilde manoeuvre te water, maar door snel geboden hulp van een sleepboot van de rederij Muller was de man spoe dig weer op het droge. De bak werd vervolgens naar het „bas tion" gesleept en daar rond 6 uur door een drijvende bok van Van den Akkers bergingsmij. weer in de normale stand gebracht. Dit is de Franse „Nord 500", een vliegtuig dat loodrecht kan op stijgen en landen als een helicop ter, maar verder alle karakteris tieken heeft van een gewoon vliegtuig met een topsnelheid van 800 km per uur. De „vertol"-mo gelijkheden worden hier bereikt door het kantelen van de moto ren. verklaart de grote belangstelling. De uitslag was: 1. Fr. v. d. Hooft; 2. J. van Dix- hoorn; 3. Iz. de Jonge; 4. Mevr. v. d. Broek: 5. Fr. Donze; 6. C. Kaijser; 7. C. v. d. Broek; 8. R. de Bock; 9. F. de Feijter; 10. J. Eek man; 11. C. Smollenaars; 12. G. Kiel; 13. G. Goossen. Directrice landbouwhuishoudschool Woensdag 10 april zal afscheid worden genomen van mej. N. Zwart als directrice van de land bouwhuishoudschool. Mej. Zwart heeft een betrekking elders aan vaard. Tevens is er dan gelegen heid tot kennismaking met de nieuwe directrice, mej. G. Kaoij- man. De zeehengelsportclub uit Sluiskil hield zondag haar twee de wedstrijd van dit seizoen. Ruim 175 leden namen deel aan deze wedstrijd, die werd gehou den in het Scheldewater bij de watertoren te Terneuzen. De vangst was goed en na afloop van de wedstrijd vond in het clublo kaal, café Dallinga te Sluiskil, de prijsuitreiking plaats. De uitslag luidde: 1. C. Dezutter 720 punten; 2. J. Scheffer 670 punten; 3. C. Van muren 660 punten; 4. J. v. Dron- gelen 645 punten; 6. mej. G. De zutter 620 punten; 7. E. v. Puyen- broek 620 punten; 8. A. de Winne 615 punten; 9. A. Vlaeminck 595 punten en 10. P. de Poorter 580 punten. Boomplantdag Hedenmiddag zullen de jeugd natuurwachters van de drie la gere scholen te Sluiskil in het ka der van de landelijke boomplant dag bomen planten aan de Bal juwstraat te Sluiskil. Na een toe spraak door wethouder F. M. Berbers zullen de kinderen zelf een boompje planten. Na afloop wordt in het concertgebouw te Terneuzen een film vertoond. Tevens ontvangen de kinderen een herinneringsspeldje en. de school een vaantje. An deze ge beurtenis wordt een teken- en opstelwedstrijd verbonden. De winnaars worden later in de ge legenheid gesteld onder deskun dige leiding een excursie te ma ken naar het recreatiecentrum „De Braakman". vanuit zijn schuilplaats, laat bij deze woorden een verachtelijk gesnuif horen. „Niet zo haastig, makker," gromt hij zachtjes, „die kroon van Napels heb je nog lang niet te pakken."

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3