In de komende maanden nog 50.000 Amerikaanse reservisten onder de wapenen Demonstratie van bouwvakarbeiders in Den Haag „Denecratie van Robert Kennedy leidt naar kolonialisme" BEROEP VAN WILSON OP K0SYGIN VIA DE „RODE LIJN" „Leve de vrijheid" klonk in volle Spaanse rechtszaal Vakbonden overhandigen adres aan Kamervoorzitter ar. Van Thiel AMERIKAANSE SENAAT AANVAARDT BELASTINGVERHOGING Vice president Tsjechisch hooggerechtshof pleegde zelfmoorJ HET WEER WOENSDAG 3 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5173 Van invloed op moreel Thieu voor besprekingen naar Washington Niet pessimistisch Verantwoordelijk heid Twintig duizend Belgische tanker gestrand Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank. bjj, abonnement: TERNEUZEb Directeur-Hoofdredacteur: T van d« Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm IB: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Deze week zullen in de Ver enigde Staten ongeveer 14.000 reservisten onder de wapenen worden geroepen, zo hebben functionarissen van het ministe rie van defensie in Washington gezegd. De maatregel is een di rect gevolg van president John sons besluit de komende maan den nog 13.500 man versterkin gen naar Vietnam te zenden. Men zei te verwachten dat de komende „weken en maanden" mogelijk nog 50.000 reservisten zullen worden opgeroepen ter versterking van de strategische reserves in de Verenigde Staten. Het Noordvietnamese persbu reau meldde maandagavond dat Amerikaanse vliegtuigen „tot diep in Noord-Vietnam bommen en andere explosieven" hadden geworpen. Pers en radio in Ha noi hadden nog geen melding gemaakt van president Johnsons besluit de luchtaanvallen met uitzondering van het gebied on middellijk ten noorden van de gedemilitairiseerde zone te staken. De correspondent van het Franse persbureau AFP meldde dat de hoofdstad de eerste april voor het eerst sedert lange tijd geen luchtalarm had. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon zei dat de luchtaanvallen op de dicht bevolkte gebieden van Noord- Vietnam na de toespraak van president Johnson zijn gestaakt. Ook hadden de Amerikaanse oor logsbodems de beschieting van Noord-Vietnam gestaakt, even eens met uitzondering van een gebied ten noorden van de buf ferzone. Sommige Amerikaanse officie ren zeiden te vrezen 'dat het be sluit van nadelige invloed zal zijn op het moreel van de Zuid- vietnamese en zelfs van de Ame rikaanse troepen, in het bijzon der op eenheden op buitenpos ten in het bedreigde noorden van Zuid-Vietnam. Ervaren diplomaten in Sai gon menen dat het nationale be vrijdingsfront Johnsons beslui ten zal beschouwen als „over winningen". „Dit hebben de viet- cong-leiders hun manschappen en de Vietnamese burgers in de door hen bestuurde gebieden ge zegd vóór het „tet"-offensief, dat er vrede en een coalitierege ring zullen komen na de aan vallen". aldus een diplomaat. Een Vietnamees zei: „De Ame rikanen hebben zich aan de viet- cong overgegeven". President Johnson heeft mee gedeeld dat hij de Zuidvietna- mese president Ngoejen Van Thieu heeft uitgenodigd naar de Verenigde Staten te komen om samen te werken aan middelen, waarmee een eind aan de oorlog moet worden gemaakt. „Samen kunnen we onze plan nen versterken om de dag van De Britse premier Wilson heeft, naar van gezaghebbende zijde in Londen is vernomen, via de „rode telexlijn" met het Kremlin een beroep op zijn Russische ambt genoot Kosygin gedaan, zijn in vloed bij Hanoi aan te wenden om van president Ho Tsji-Minh een positieve reactie te ver krijgen op het vredesaanbod van Johnson. Ook de „rode lijn" tus sen Londen en Washington is de afgelopen dagen gebruikt. Een gunstige reactie van Noord- Vietnam kan naar het oordeel van de Britse regering een ge- Honderden arbeiders in een volle rechtszaal in Madrid rie pen „lang leve de vrijheid", toen dinsdag Marcelino Camacho, een van de leiders van Spanje's grootste ondergrondse arbeiders beweging, uit de zaal werd geleid wegens belediging van de recht bank. Camacho en Julian Ariza, ook leider van de klandestiene „ar- beiderscomité's" in Madrid, ston den met elf anderen terecht in verband met betogingen, op 27 januari van het vorige jaar, voor loonverhoging en een onafhan kelijke vakbeweging. Toen Camacho, van middelbare leeftijd, de rechtszaal werd uit geleid, riep hij „weg met de noodrechtbanken die in dienst staan van een kwijnende dicta tuur" en „leve de vrijheid". De 600 arbeiders en andere sympathiserenden in de zaal ant woorden met „leve de vrijheid". De rechter liet de zaal ontruimen. Een Franse advocaat die de „internationale vereniging van democratische advocaten" zei te vertegenwoordigen, moest de zaal verlaten, omdat hij de gang van zaken op de band wilde vast leggen. Tegen Camacho, Azia en een zekere Antonio Munoz is een jaar gevangenisstraf geëist. Camacho ïit el 14 maanden in voorarrest. schikt klimaat scheppen voor het bijeenroepen van de Geneef- se conferentie over Indo-China. President Johnson deed zondag avond een beroep op Groot-Brit- tannië en de Sowjet-Unie als voorzitters van de Geneefse con. ferentie, al het mogelijke te doen om een waarachtige vrede tot stand te helpen brengen. Volgens welingelichte kringen in Londen ziet de Britse rege ring het antwoord van 't Krem lin op Wilsons verzoek niet pes simistisch tegemoet, al merkte de Russische ambassadeur in Londen. Smirnovsky, maandag na een gesprek met minister van buitenlandse zaken Michael Ste wart op: „Mijn eerste reactie is dat de bombardementen niet vol ledig en niet onvoorwaardelijk zijn gestaakt". Stewart houdt zich naar verluidt gereed voor een ontmoeting met zijii Russi sche ambtgenoot Gromiko in Moskou. Groot-Brittannië heeft de af gelopen jaren al verscheidene malen geprobeerd Moskou tot gezamenlijke bijeenroeping van de Geneefse conferentie over Indo-China te bewegen, maar het Russische argument was steeds dat de oorlog in Vietnam een zaak was tussen Hanoi en Washington. Minister Stewart had dinsdag ochtend, voor hij een kabiriets- vergadering over Vietnam bij woonde, een gesprek met de Japanse ambassadeur, Sjigeno- boe Sjima, over de kwestie. Het onderhoud vond plaats op ver zoek van de ambassadeur. Van gezaghebbende zijde is nog vernomen dat de Britse re gering zich bereid heeft ver klaard tot officieuze besprekin gen in Londen met de Noord- vietnamesee delegatie onder lei ding van minister van cultuur Hoang Minh Giam, die zich mo menteel in Parijs bevindt. Deze delegatie heeft vorige week in de Franse hoofdstad overleg ge pleegd met enkele vooraan staande Britten, onder wie de labourparlementsleden Philip Noel-Baker en Frank Allan. De ontmoeting was geregeld door de „internationale confederatie voor ontwapening en vrede", een in 1963 opgerichte „niet-verbon- den" organisatie. de vrede dichterbij te brengen", zei de president. Hij maakte niet duidelijk waaruit die plannen precies bestaan. Wèl zei Johnson dat de regering van president Thieu op het ogenblik verwik keld is in belangrijke econo mische en politieke besprekin gen in een poging Zuid-Vietnam te versterken. „De Verenigde Staten beschouwen deze inspan ningen als zeer constructief en nuttig", aldus Johnson. De president deed deze ont hullingen in een toespraak tij dens dè jaarlijkse bijeenkomst van de nationale vereniging van de radio en televisie. Hij vloog onverwacht naar Chicago nadat hij zijn opzienbarende besluiten had bekendgemaakt. Over zijn besluit de bombar dementen stop te zetten zei het Amerikaanse staatshoofd: „Ik hoop vurig, dat de vredesbood schap, die ik heb overgebracht, in goed vertrouwen door de Noordvietnamese leiders zal worden aanvaard. Ik hoop dat binnenkort de actualiteitenru brieken van de televisie niet een nieuwe veldslag in Vietnam zul len tonen, maar mannen die een conferentiezaal betreden om over vrede te praten". De president deed een beroep op het gezond verstand van de verantwoordelijke figuren in dit verkiezingsjaar. De enige hoop van de democratie is, dat de rede overvyjnt ondanks alle emo ties die de omstandigheden mee brengen, aldus de president, die de hoop uitsprak dat de verkie zingscampagne op eerlijke wijze, rechtvaardig en onpartijdig zou verlopen. Johnson zer dat hij steeds had gestreefd naar een compromis, om in dit geval van een conflict tot overeenstemming te komen, maar dat hij ook had geleerd, „dat geen enkele leider als voor naamste doel kan hebben de geestelijke rust van het publiek veilig te stellen". Voor een pre sident is het opofferen van wat hij als waar beschouwt om de gunst van het publiek te win nen, een te hoge prijs voor zijn populariteit. De natie kan zich een dergelijke leider niet per mitteren, aldus de president. Waar grote macht is, moet ook een groot verantwoordelijk, heidsgevoel zijn. Dit geldt ook voor degenen die president wil len worden, zo voegde Johnson daar aan toe. (Zie verder pag. 4.) „Liever korter werken dan lan ger Roolvink". „Waar blijft de vrije loonpolitiek"; „32.000 werk lozen en Roolvink betuttelaar". Dat waren enige van de opschrif ten die de vele honderden bor den en spandoeken sierden, wel ke werden meegciwgen door de duizenden bouwvakarbeiders, die dinsdag naar Den Haag waren NEW YORK: Onder een overwel digende belangstelling van de zij de van de pers heeft senator Ro bert Kennedy commentaar ge geven op de bekendmaking van president Johnson dat deze zich niet beschikbaar zal stellen voor de komende presidentsverkiezin gen. Kennedy noemde de beslis sing „■'eer grootmoedig". gekomen om „stoom af te bla zen", zoals de vakbondsleiders het uitdrukten. Op het Malieveld waren zij bij eengekomen, het uitgangspunt van de protestmars naar het Bin nenhof, die zich richtte tegen de minister van sociale zaken, om dat deze de bouw-c,a,o. niet .wil de accepteren. Het weer werkte niet mee, maar dat had geen invloed op de stemming van de mannen die om half elf onder het oog van de Haagse politie afmarcheerden naar het Binnenhof. Aan het hoofd liepen de voor zitter van de algemene bouwbe- drijfsbond, de heer A. Buijs, en de voorzitter van de katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid St. Jozef, de heer L. Brouwer. Beide bonden had den de protestmars georgani seerd. De christelijke bouwvakbond had zijn 40.000 leden geadviseerd niet aan de mars mee te doen. Deze organisatie had een bijeen komst In Den Haag belegd om van haar ongenoegen tegen de overheidsmaatregelen blijk te geven. De vice-voorzitter van de alge mene Nederlandse bouwbedrjjfs- bond, de heer A. J. van Hagen, gemeenteraadslid van Den Haag kon desgevraagd geen schatting geven van het aantal deelnemers. Ik heb de indruk dat het dicht bij de twintigduizend is, meenda hjj. Terwijl de stoet langs het pro vinciehuis voortwandelde, aan vankelijk met zes man op een rif en al spoedig met tien, werd op het in aanbouw zijnde twintig verdiepingen hoge kantoorge bouw van rijkswaterstaat een groot aantal werknemers zicht baar. Er werd luid geroepen ea gefloten om ze te bewegen zich bjj de mars aan te sluiten, maar dit had geen resultaat. Wel kwa men uit alle delen van de stad van bouwwerken zich nog men sen bij de stoet voegen. Ook bussen voerden nog de monstranten aan. (Zie verder pag. 4.) De eerste vice-president van het Tsjechoslowaakse hooggerechtshof, de 42-jarige dr. Jozef Brestansky, die sinds vorige week donderdag werd vermist, blijkt zelfmoord te hebben gepleegd. Volgens een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse zaken heeft hij zich opgehangen in een bos nabij Babice. Dr. Brestansky hield zich bejig met de herziening van voiw-'" •- uit de „stalinistische" periode. Volgens persberichten zou d~i derdagochtend een tot dusver on bekend gebleven man dr. B—- tansky in het gebouw van het hooggerechtshof hebben onge zocht om hem materiaal óver de processen uit de jaren vijftig te overhandigen. Later zou de rec'-ter bice, jn de omgeving van Praa- zijn gereden. Daar Zou hij zijn uit gestapt en te voet verder zijn ge gaan. Intussen zijn in de pers beschul digingen van het Slowaakse blad „Smena" overgenomen, dat Bres- tansky. in 1955 een politiek proces op touw zou hebben gezet tegen de leider van een chemisch bedrijf, die op grond van vervalst mate riaal wegens hoogverraad en sa botage tot een langdurige gevan genisstraf werd veroordeeld. Twee jaar later werd deze straf vermin derd en in 1962 werd de veroor deelde gerehabiliteerd. Deze klacht met een taxi naar het bos bii Ba- over dr, Brestansky was afkom' De Amerikaanse senaat heeft dinsdag zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van de Amerikaanse regering tot het in stellen van een toeslag van tien procent op de inkomstenbelas ting van personen en maatschap pijen. Er waren 53 stemmen vóór en 35 tegen. Het voorstel dat de senaat heeft aangenomen houdt tevens een vermindering van de Ameri kaanse overheidsuitgaven met zes miljard dollar in. De belastingverhoging, de eer ste die het Amerikaanse volk zal worden opgelegd sedert zestien jaar, moet nog worden bespro ken in een gezamenlijke com missie van de senaat en het huis van afgevaardigden. Het wordt echter betwijfeld of de vertegen woordigers van het huis van af gevaardigden in deze commissie er mee akkoord zullen gaan. De belastingverhoging en de besnoeiing op de overheidsuit gaven waren door de senaat toe gevoegd aan een wetsontwerp voor verlenging van de auto- en telefoonbelasting', een maatregel die in het komende jaar vier miljard extra in het regerings laatje zal bréngen. De toeslag VRIJ KOUD Tussen een lagedrukgebied bo ven de Noordzee en een omvang rijk hogedruksysteem, dat zich ven Groenland en het zeegebied ten zuiden ervan ophoudt, stroomt lucht uit de poolstreken naar zuidelijker streken. De voorste begrenzing van de ze lucht drong dinsdagmiddag Nederland binnen en veroor zaakte daarbij plaatselijk enige regen. Verwacht wordt, dat ons land zich vandaag geheel in de koude lucht zal bevinden. Het zal daarom vrij koud weer zijn met middagtemperaturen ■"an 7 tot 10 graden. De wind zal werwegend matig zijn tussen zuidwest en zuid, terwijl er voorts vrij veel bewolking ver wacht wordt, waaruit plaatselijk enkele regen- of hagelbuien kun nen vallen. stig van een voormalige collega van hem. Dr. Brestansky ls de tweede hoge funktionaris in Praag die zich van het leven heeft beroofd. De eerste was de onderminister van defensie, generaal Janko, die de hand aan zichzelf sloeg, toen hij hoorde dat hij zou worden gehoord in verband met de vlucht van generaal Sejna naar Amerika. van tien procent zal ongeveer tien miljard dollar opleveren. President Johnson heeft deze toeslag de hoeksteen van het fiscale programma van de Amerikaanse regering genoemd. Het is bedoeld om de inflatie tot staan te brengen en de positie van de dollar te versterken. De vorige verhoging van de inkom stenbelasting vond plaats tijdens de oorlog in Korea. De 7.347 ton metende Belgische tanker „Jordaens" is dinsdagmor gen bij ruwe zee. zeer krachtige wind en enige mist op de Good- win-zandbank in het Kanaal ge lopen. Het Japanse schip Yamachima Maroe heeft opvarenden van de tanker aan boord genomen. Twee sleepboten uit Dover en de reddingboot van Ramsgate voeren uit. Ook andere sleep boten, waaronder de Nederlandse „Barentszee", voeren naar het Belgische schip. In de loop van de middag werd de tanker vlotgetrokken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele regen- of hagelbuien Over het algemeen vee] bewol king met enkele regen- of hagel buien. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij koud. WOENSDAG 3 APRIL v.m. Breskens 4.45 Terneuzen 5.21 Hansweert. 4.55 Walsoorden 5.04 DONDERDAG 4 APRIL v.m. Breskens 5.22 Terneuzen 5.58 Hansweert 6.32 Walsoorden 6.31 ZON n.m. 5.07 5.43 6.17 6.26 n.m. 5.50 6.36 7.00 6.59 Apr. 3 4 op onder MAAN op onder 6.10 6.08 19.17 19.19 7.56 8.32 —.51 1.5» t ■V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1