Zuidvietnamese president kondigt algemene mobilisatie aan PaUMaïï Export Hoon Munitiefabriek van de vietcong Uitval uit Khe Sanh Bestand in Mekongdelta Nog vier van de zes over Geheime instrumenten antomatisch vernietigd Pest Spanningen in de labourpartij: Speculaties over de opvolger van Wilson Weer een F-111A („multimiljoenenblunder") neergestort.... ENGELSE COMMUNISTEN IN CHINA GEARRESTEERD federesn kan een lange sigaret mam Maar daar gaat liet niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export Want mfet of zonder fitter, King Size Pall Mail Export is het echt» waarmerk van veel meer kwaliteit! Maandag 1/dinsdag 2 april 1905UE VRIJE ZEEUW Fagina 3 President Ngoejen Van Thieu heeft zondag meegedeeld, dat Zuid- Vietnam omstreeks het midden van dit jaar onder volledige mobi lisatie zal komen. Wat dit precies inhield, zei hij niet. In een emotionele toespraak tot 10.000 studenten die een twee- weekse wapencursus hadden ge volgd, verklaarde het Zuidvietna mese staatshoofd dat de communis ten in Noord-Vietnam al drie jaar mobilisatie kennen en 75 procent van hun vrouwen hebben ingescha keld voor de verzorging van hun gewonde soldaten. „Waarom zou de Zuidvietnamese regering niet mobiliseren?", zei hij. Thieu verklaarde dat hij al een uitbreiding van de Zuidvietnamese strijdkrachten met 135.000 man had bekendgemaakt en dat tegen de herfst (die in Vietnam in juli begint) volledige mobilisatie zou volgen, wanneer de communisten dan hun „halsstarrige" politiek nog niet hadden gestaakt. De presi dent herinnerde eraan dat hij de dienstplichtige leeftijd al had uit gebreid tot tussen de 18 en 33 jaar en de grens spoedig tot 40 jaar zou verhogen. Er is vaak op algemene mobili satie in Zuid-Vietnam aangedron gen. Afgezien van de zware dienst plichtwetten is er nagenoeg geen controle over de arbeidskrachten in het land. President Thieu sprak honend over „sommige Amerikaanse poli tici en senatoren" die beëindiging van de oorlog wensen, omdat die Amerikaanse levens kost. Er gingen geruchten dat hij had toegegeven aan Amerikaanse druk en op het punt stond een coalitie regering met de communisten te accepteren. „Nooit", schreeuwde Thieu. De Zuidvietnamezen zouden de strijd voortzetten, ongeacht de druk die eventueel van Ameri kaanse kant op hen zou worden uitgeoefend om ermee te stoppen. Ze zouden zelfs door blijven vech ten, als de Amerikanen al hun troepen terughaalden, aldus de president. Amerikaanse militairen hebben In de Mekongdelta een betonnen fabriek voor vervaardiging van munitie en wapenreparatie van de vietcong ontdekt. Onder de wapens die werden buitgemaakt, waren machinegeweren van Oostduitse makelij. Boven Noord-Vietnam heeft een een „Phantom"-Jachtbommenwer- per van de Amerikaanse lucht macht in een luchtgevecht een mig-21 met een raket getroffen. De F-lll jachtbommenwerpers hebben deelgenomen aan de bom bardementen op Noord-Vietnam. Ziji vielen doelen bij de Laotiaanse grens en bij de stad Dong Hoi aan. De belegerde mariniers van de Amerikaanse basis Khe Sanh heb ben zaterdag tweemaal een uitval gewaagd en drongen daarbij door tot de Noordvietnamese loopgra ven en bunkers rond de basis. Vol gens een woordvoerder in Saigon doodden zij in totaal 130 tegen standers. De Amerikanen, die ge steund werden door artillerie en vliegtuigen, telden aan eigen kant negen doden en 74 gewonden. Elders langs de 17e breedte graad bij Gio Linh leverden Zuid en Noordvietnamese troepen wer den als versterking naar het ge bied gezonden. Aan Noordvietna mese zijde zouden 132 man zijn gesneuveld, terwijl de Amerikanen en Zuidvietnamezen twintig doden en tachtig gewonden telden. De radio van het nationale be vrijdingsfront in Vietnam heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de vietcong volgende maand drie dagen in vier provincies in de Mekong-delta een bestandi in acht zal nemen. Het Cambod- jaans nieuwjaar wordt van 13 tot 15 april gevierd. In de vier pro vincies, waar het bestand wordt ingesteld, wonen veel mensen van Cambodjaanse afkomst. In Zuldoost-Azië is weer een van Amerika's nieuwe F-Ill A- bommenwerpers neergestort, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse opperbevel zaterdag in Saigon meegedeeld. Toestellen van dit type, die miljoenen dollars kosten, zijn vorige week ingescha keld bij de strijd in Vietnam. Zij voeren van de luchtmachtbasis Tahkli in Thailand bombardemen ten uit op Noord-Vietnam. Het toestel is zaterdag neerge stort. De beide inzittenden zijn ge red. Van de zes vliegtuigen van dit type die de vorige week in Thailand waren gearriveerd, zijn er nu nog vier over. In Saigon wordt verwacht dat met het neerstorten van deze tweede F-lll A het experiment met deze toestellen in Vietnam wel geëindigd zal zijn. De kwali teit van dit type jachtbommenwer per vormt in Amerika al geruime tijd onderwerp van felle discussie. Senator John McClellan heeft het project betiteld als „een multimil joenenblunder" van oud-minister McNamara. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft onthuld, dat be paalde geheime instrumenten van de F-lll jachtbommenwerpers, waarvan er nu twee verloren zijn gegaan, automatisch kunnen wor den vernietigd. De F-lll beschikt over ultra- geheime radar- en lichtinstallaties, waarvan de ontwikkelingskosten 3,5 miljard gulden bedragen. Het Zuidvietnamese ministerie van gezondheid heeft bevestigd dat dit jaar 13 mensen in Saigon en buitenwijken aan de pest zijn gestorven. De woordvoerder van het minis terie ontkende, dat er sprake was van een pest-epidemie in Zuid- Vietnam. In de eerste drie maan den van dit jaar waren volgens hem 1857 mogelijke gevallen van pest in de hoofdstad onderzocht. Daarvan was de uitslag in 187 ge vallen positief, waarvan acht met dodelijke afloop in Saigon zelf en vijf in de buitenwijken Cholon en Gia Dinh. In Peking zijn eerder deze maand twee Engelse communis ten op beschuldiging van spiona ge gearresteerd. Een derde Brit werd ter ondervraging aangehou den. Dit heeft het in Hongkong ver schijnende dagblad „Star" van wat het welingelichte zijde noemt vernomen. De twee arrestanten zijn vol gens het blad de heer en mevrouw Epstein, die al enige jaren in Pe king wonen. De voor ondervra ging aangehouden man werd ge ïdentificeerd als Michael Shapi ro. De neiging om premier Harold Wilson van Engeland op te offe ren teneinde daardoor de Engel se socialistische partijpolitiek te redden, is thans aan het licht getreden, aldus A.F.P. In socialistische kringen, die ten prooi zijn aan verwarring ais gevolg van de verpletterende nederlaag die labour donderdag bij vier tussentijdse verkiezin gen leed, zoekt men een uitweg uit de politieke impasse, waarin de labour-regering en haar lager huis-meerderheid, die bevangen zijn door het schrikbeeld van een smadelijke nederlaag bij de a.s. algemene verkiezingen, zijn geraakt. In de ogen van talrijke socia listen is Wilson door de eigen machtige manier waarop hij het beleid tot dusver heeft gevoerd, verantwoordelijk voor de econo mische crisis in Engeland en de electorale terugslag daarvan voor labour. „RIBBENSBRUG" EXIT Zaterdagmorgen even vóór 12 Juur brak dan eindelijk het mo ment aan dat de drijvende bok „Walcheren" van Van Akkers bergingsmij uit Vlissingen de ba lans van haar hoge plaats tilde en elders langs het kanaal depo neerde voor verder vervoer. Tij dens dit „karweitje" dat 'n klein uur heeft geduurd, werd alle ver keer over de brug stilgelegd, wat op dit uur van de dag natuurlijk grote filevorming teweegbracht. De belangstelling was overwel digend en er werd ook druk ge filmd en gefotografeerd om dit historische moment vast te leg gen. Maar al is dan in zekere krin gen van de labourpartij de op volging van Wilson reeds aan de orde gesteld, de aanwijzing van zijn eventuele opvolger is een veel moeilijker zaak. JENKINS OF CROSSMAN De „rechtervleugel" van labour en een groot deel van de mid denmoot voelt zich aangetrok ken tot Roy Jenkins, minister van financiën. Zijn keuze zou ongetwijfeld in economische kringen in Engeland in goede aarde vallen, maar Jenkins is niet geliefd bij de „linkervleu gel" van labour en bepaald on populair bij de vakbeweging. Ook in het „partijapparaat" stuit Jen kins op terughoudendheid. Als puntje bij paaltje zou komen, zou de linkervleugel zich eerder aan de zijde van Wilson dan aan die van Jenkin scharen, aldus A.F.P. Waarnemers menen dat wel licht Richard Crossman, socialis tisch fractieleider in het lager huis, die over een grote aanhang beschikt en voor gematigd links doorgaat, een belangrijke rol zou kunnen spelen bij de regeling van een eventuele crisis. Maar hoe het ook zij, Wilson is er de man niet naar om zich zo maar opzij te laten zetten. Hü heeft reeds laten weten, dat hij niet van plan is zich terug te trekken. Niets of niemand zou trouwens op legale wijze een Britse premier tot aftreden kun nen dwingen, zolang deze de meerderheid in het parlement heeft. Alleen door het uitoefe nen van morele druk en voort durende aanvallen op de premier zou diens weerstand op de lan ge duur ondermijnd kunnen worden, zo meent men. Twee foto's van het verleden van Under: Een beeld van de rolbrug Terneuzen: boven een gezicht op by de kolk middensluis (voor de Axelse brug in het jaar 1916. 'heen Westsluis). Tussen de bo- Links achter de draaibrug het i men is het oude kruitmagazijn vermaarde café „De Warande". nog zichtbaar. 20 pan Man Export f.1.60 took met ftOTHMAM

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3