PROVINCIAAL NIEUWS MARY EN DE MARIHUANA Spoedige beslissing nodig over opheffing veerdienst Terneuzen-Hoedekenskerke Optiek Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Vervoersbond tegen verbetering havens tussen Rijn- en IJmond Axel Breskens Goes Hoofdplaat Sluiskil Sluis IJzendijke Dingemanse Zaamslag MaandaS 1/dinsdag 2 april 1968 14-jarige autobestuurder maakte brokken Zaterdagmorgen omstreeks tien uur reed de 14-jarige P. A. W. uit Terneuzen met een personen auto van de firma Tollenaar uit de Dokweg de Axelsestraat op. De autobestuurder C. J. van M. uit Terneuzen, die uit de rich ting van de Axelsebrug kwam, werd, door de kn&sp sis eerste slachtoffer aangereden, ten ge volge waarvan de auto zwaar werd beschadigd. Vervolgens kwam de jonge man op het fietspad in botsing met mevr. M. H. M.O. F. Ten slotte kwam de jeugdige W. na een muurtje te hebben geraakt tegen de voorgevel van de in de Axelsestraat staande woning 147 en 149 tot stilstand. De materiële schade is aan zienlijk. Dokter Van de Griek verleende eerste hulp aan de be trokken dame en liet haar voor verdere behandeling naar het Julianaziekenhuis overbrengen. Aanzienlijke schade bij aanrijding In verband met de sloping van de bovenbouw van de bascule- brug over de middensluis. het geen langer duurde dan voorzien was moest zaterdagmorgen het landverkeer over.deze brug en kele malen worden gestremd, telkens tien minuten tot onge veer een uur. Juist in de periode dat het rij- verkeer een uur gestremd was en omgeleid werd naar de brug te Sluiskil, kwam deze brug in het ongerede. De rijkswaterstaat heeft daarop de oude brug te Sluiskil weer voor het verkeer opengesteld. Voordat dit gebeurd was, had aldaar op de westelijke oprit een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, resp. bestuurd door mej. M. I. M. J. H. uit Sas van Gent en P. V. uit St. Gene- sius (B.) waarbij laatstgenoemde aan mej. H. geen voorrang ver leende. Er waren geen persoon lijke ongelukken, maar wel aan zienlijke materiële schade. V erkeersongeval Zondagmiddag omstreeks twee u>w reed C. G. uit Stekene (B.) uit de richting Axel met zijn personenauto over de Guido Ge- zellestraat en sloeg op het kruis punt met de Frederik van Eeden- straat links af. Daardoor liet hij de doorgang niet vrij voor de autobestuurder F. M. de J. uit Axel. De botsing was zo hevig dat beide auto's totaal werden ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Inbraak Zondagmorgen ontdekte het hoofd van de Zuidlandschool, de heer Peters,, dat 's nachts onbe voegden wederom een bezoek hadden gebracht aan de school. Door middel van een verniel de ruit aan de achterzijde had men zich toegang verschaft tot de lokalen van de school. Er werd geen geld vermist, daar dit niet aanwezig was. Opbrengst kollekte De collecte voor het nationaal rheumafonds heeft in Terneuzen 2291,41 opgebracht. Uitvoeringen E.M.M. Donderdag- en vrijdagavond gaf de christelijke gymnastiekver eniging Eendracht maakt Macht haar jaarlijkse uitvoering in het concertgebouw, telkens voor een volle zaal. Er werden 21 nummers uitge voerd, vrije en toesteloefenin gen. Aan het eerste nummer na men 22 kleuters deel. bestaande uit kabouters en elfen die on middellijk na het openingswoord van voorzitter J. van Strien het programma inzetten met een dans: „Lente in het kabouter- bos". Trouwens, het hele scala waaraan door in totaal 250 kin deren werd deelgenomen werd in ononderbroken tempo uitge voerd onder leiding van vier leidsters en onder supervisie van hoofdleider P. Poot. Het gehalte van de uitvoering lag aanmerkelijk hoger dan vo rig jaar. In de pauze zorgde een verloting voor een tegemoetko ming in de kosten. Eendracht maakt Macht heeft 540 leden en is de enige gym nastiekvereniging in Terneuzen. De bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse bond van vervoers- personeel meent dat er in Neder land geen behoefte bestaat aan een tweede Europoort, die zou kunnen ontstaan, wanneer men in allerlei kleinere havens de accomodatie zou verbeteren. De N.B.V. keert zich niet tegen duidelijke streek- havens als Delfzijl, Harllngen en in het gebied aan de Westerschel- de, maar outillageverbetering tus sen Rijnmond en IJmond acht de N.B.V. „verspilling ten koste van de gemeenschap". De N.B.V. reageert hiermee op uitlatingen van mr. W. C. A. Riem- vis, directeur van het Haagse ha ven- en marktwezen, ten aanzien van de verbetering van de Scheve- ningse havenmonden. De N.B.V. meent dat Scheveningen moet blij ven wat het is, namelijk een typi sche vissershaven en een badplaats van betekeni». Uitreiking getuigschriften procestechniek In een der lokalen van de l.t.s. te Terneuzen heeft de voorzitter van de adviescommissie voor de procestechniek, ir. Dorrepaal, aan dertien geslaagden het getuig schrift voor bedieningsvakman in de procestechniek uitgereikt. In een kort inleidend woord feliciteerde de directeur van de l.t.s., de heer A. F. H. Spijker, de geslaagden, waarbij hij zijn bewon dering uitsprak voor het feit dat de leerlingen gedurende drie jaar, n.l. eerst voor bedieningsman en vervolgens voor bedieningsvakman, de part-timecursus hadden ge volgd. Binnenkort begint de dag cursus voor bedieningsvakman aan de school, aldus de heer Spij ker. Hij hoopte dat de geslaagden van nu dan de adspiranten zullen weten op te vangen, als zij aan hun praktiik beginnen. De V.A.P.R.O., vakopleiding procesindustrie, stelt zich o.m. tot doel het instellen van opleidingen in de procestechniek, zo verklaar de de voorzitter van de adviescom missie, ir. Dorrepaal. Belangrijk was hierbij, toen men hiermee ook in Zeeuws-Vlaanderen begon, de belangstelling van de industrieën op te wekken. Daarmee heeft men een goed resultaat geboekt, want zes bedrijven gaven hun medewer king. De uiteenlopende oobouw van de industrieën maakten de taak van de adviescommissie niet altiid even gemakkelijk, zo mérkte ir. Dorrepaal op. Twee industrieën kwamen over een met het leerlingstelsel om het landelijk erkende diploma voor praktiikexam°" af te leggen. Daar voor is het dat de thans ge slaagden - vervullen, waar voor in principe twee jaar is ge steld, maar waarvoor de Zeeuws- Vlaamse adviescommissie een kor tere tijd heeft kunnen bedingen. Ir. Dorrepaal noemde de ge slaagden de steunpilaren voor de adspiranten, die over vier jaar de l.t s. zullen verlaten om in de be drijven te gaan werken. „Sommi gen beschouwen deze streek op het gebied van het onderwiis wat achtergebleven, maar wij zijn nu weer een stap dichterbij geko men", zo besloot ir. Dorrepaal zijn toespraak. De geslaagden zijn de heren C. v. d. Bos, L. de Caluwé, J. P. Don- ze, J. J. Dubbeldam, J. J. Diele- man, P. Fermont, H. de Groote, R. E. M. Lammens. A. A. de Maes- schalk, L. L. de Rijcke, M. Schuit- vlot, W. P. M. van Waterschoot, J. A. C. Hofman en J. F. M. Die- leman. Oriëntatierit voor padvinders Zaterdagmiddag hebben onge veer vijftig verkenners .ernjwel- pen deelgenonSen aan een oriën tatierit op de fiets, die dè pa trouilleleiders van de Doorman- groep van de afdeling Terneu zen van de Nederlandse padvin ders was georganiseerd. De route liep via de Griete, Poonhaven en Reuzenhoek. In het clubgebouw „De Veste" reikte hopman L. v. d. Broek de prijzen uit. De uitslag luidde tls volgt: Verkenners: 1. Peter Moel- ker en Nico Verdouw; 2. Hans de Lint en Anton Veerman. Welpen: 1. Kees Westveer en André van Klinken; 2. Ab. v. d. Berge en W. van Urk. Voorlichtingsavond voor junioren Tern. Boys Vrijdagavond was er voor de jeugdafdeling van de Tern. Boys een vergadering in de bovenzaal van café „Du Commerce". Het bestuur van de Boys en de jeugd commissie hebben hier een goed voorbeeld gegeven door als een der eerste verenigingen de jeugd al vroeg met het verenigings leven in aanraking te brengen. Voor deze avond was uitgenodigd de oud-scheidsrechter de heer H. Mos die de jongens na de pauze iets over de spelregels vertelde met praktijkvoorbeelden uit zijn eigen loopbaan. Voorzitter L. de Jonge was verheugd over de op komst en richtte een speciaal woord tot de heer Mos. Eerst konden de junioren hun wensen aan bestuur en jeugd commissie kenbaar maken, waar bij de knapen hun mening niet onder stoelen of banken staken. De voorzitter drukte hen op 't hart dat het allemaal grotendeels aan henzelf ligt. Het zijn de leden en ook de junioren die zelf voor een goede geest moeten zorgen en die in hun vrije tijd alles voor de vereniging over moeten hebben.' Hiervoor kwam de heer Mos aan het woord. Hij behandelde de spelregels en gaf tal van ad viezen. De jongens kregen volop de gelegenheid hun kennis te luchten. Aan het slöt van de leerzame avond dankte de voor zitter de heer Mos en bood hem een kleme herinnering aan. Na afloop deelde voorzitter De Jonge ons mee dat er nog steeds gebrek is aan mensen die de jeugd enkele uren per week lei ding willen geven. Zonder jeugdleiders gaat het nu eenmaal niet. Wie zich be schikbaar wil stellen, kan op Es doornlaan 35 altijd terecht. Hoeksteen cultureel centrum De voorzitter van het stichtings bestuur van het „cultureel cen trum" zal op donderdag 4 april a.s. om 16 uur de hoeksteen van het cultureel centrum aan het John F. Kennedyplein officieel aanbren gen. De genodigden komen bijeen in de raadszaal en begeven zich van daar naar het bouwwerk. Na afloop hoopt het bestuur de genodigden in het gemeentehuis te ontvangen. De heer E. E. van den Berg 40 jaar onderwijzer Vandaag (1 april) viert de heer E. E. van den Berg zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer aan de r.k. school alhier. Op 1 april 1928 kwam hij als onderwijzer in vaste dienst aan de r.k. school te Axel, na reeds twee jaar als kwekeling met akte aan deze school verbonden te zijn ge weest. Bij. het toenmalige hoofd van de school de heer De Kort, waaronder de heer Van den Berg 33 jaren van zijn dienst doorbracht, had hij nog als leerling in de klas gezeten De vele leerlingen aan wie hij in de 40 voorbije jaren onderwijs heeft gegeven, kan men nog vaak met lof horen spreken over mees ter Van den Berg. Het jubileum wordt niet op uit bundige wijze gevierd. Er wordt ook geen officiële receptie gehou den. Toch zal een groot aantal oude bekenden hem de hand komen drukken. Leerkrachten en leerlin gen hebben in het gezellenhuis enige luister aan deze feestdag bij gezet. Meester Van den Berg, een ge boren en getogen Axelaar, is een eenvoudig en weinig op de voor grond tredend mens, die onder de Axelse bevolking een groot aantal vrienden heeft. Al is het dan geen grote feestdag geweest, deze jubi leumdag is stellig niet onopge merkt voorbijgegaan. Jaarvergadering Groene Kruis Vrijdagavond heeft het Groene Kruis in het consultatiebureau de jaarvergadering gehouden on der leiding van de heer J. Blok. De belangstelling was matig. Uit het jaarverslag van de heer C. de Putter bleek, dat in het afgelopen jaar weer grote ak- tiviteit werd ontwikkeld. De wijkzuster zr. Geleijnse legde 2801 ziekenbezoeken af; 't kleu terbureau hield 11 zittingen met 240 consulten en in het zuigelin genbureau werden 22 zittingen gehouden met 850 consulten. Het ledental is iets teruggelo pen van 1503 tot 1460. Dit is mede een gevolg van het feit dat een aantal bejaarde leden hun intrek hebben genomen in De Vurssche. Blijkens het financieel over zicht van de penningmeester, de heer C. D. van Wijck, werd het jaar afgesloten met een batig sal do van 236,36, Het aftredend bestuurslid de heer A. van de Broeke werd her kozen. In de vacatures-Bakker en De Feijter werden gekozen de heren A. P. de Ruijter en J. Quist. De voorzitter sprak waar derende woorden tot de heer Bakker, die sinds de oprichting bestuurslid is geweest en in die 53 jaar altijd een aktief bestuur der was. Uitvoering van 't Mozaiek Ondanks de matige belangstel ling voor de uitvoering in het Ge zellenhuis van 't Mozaiek kan men zeggen dat het een geslaagd optre den was. Onder regie van Johnny van Overmeeren werd het blijspel „Moderne puzzels" van Wim Bi- schet in een fris decor van Jaap van der Veldt ten tonele gebracht Na elk bedrijf kregen de spelers een warm applaus. Veel bijval oogstte ook het optreden van de volksdansgroep onder leiding van E. Sorber met een aantal dansen uit diverse landen. De medewer kers verdienden ongetwijfeld meer belangstelling van het Axelse pu bliek. Filmavond in 't Trefpunt De filmavond in 't Trefpunt trok vrijdag een groot aantal bejaarden. Het was voor de eerste maal dat er een filmvoorstelling werd gegeven met de eigen apparatuur. Vertoond werden o.a. de films „Zeelandjournaal", „Oogstgebrui- ken uit het verleden" en „Prinses Margriet is de bruid". De avonden georganiseerd door de aktiviteitencommissie, vallen bij de bejaarden zeer in de smaak. Jaarvergadering zwemclub Tijdens de jaarvergadering van de zwemvereniging „Schel- destroom" heeft voorzitter Th. Cambier meegedeeld dat de ge meente druk doende is met een nieuw zwembad voor Breskens. Met het bestuur zijn reeds be sprekingen gevoerd. Het zal een verwarmd bad worden, zodat vroeg in het voorjaar en laat in het najaar kan worden gezwom men. Het jaarverslag van sekretaris P. v. d, Heuvel sprak van een tamelijk gunstig jaar. Individueel waren er maar een paar zwem mers en zwemsters die een rol speelden. Trainer Bondewel was van mening dat de prestaties achter uit gingen. De training wordt minder bezocht. Vooral in het. begin van het seizoen dient er ha'-d te worden getraind. Voor de a.s. zomer zijn ver schillende wedstrijden aange vraagd, o.a. havenwedstrijd; kringwedstrijd en kringkam pioenschap, een bekercompetitie en zwemcompetitie. Met polo teams zal alleen in Zeeuws ver band worden gespeeld. Gezien de financiële positie zullen de tarieven worden ver hoogd. De nieuwe tarieven wer den als volgt vastgesteld. Abon nement boven de 16 jaar 9; onder 16 jaar ƒ6; voorts zullen voor meerdere leden uit één ge zin de tarieven zijn ƒ4,50; ƒ3.50 enz. Voor het lesgeld moet wor den betaald boven de 16 jaar 18 en onder de 16 jaar 13. Een bad za1 0,60 kosten. De heren C. Wesdorp en P. v. d. Heuvel werden herkozen als bestuurslid. Hensjelkalender De henaelsportvereniging Bres kens heeft de kalender voor de clubwedstrijden vastgesteld. De eerste wedstrijd die meetelt voor het clubkampioenschap, wordt ge houden op 13 april. De andere data zijn 11 mei, 29 juni, 27 juli. 10 augustus, 7 september en 5 oktober. Op 25 augustus zal een interna tionale wedstrijd worden gehouden, terwijl ook een vriendschappelijke wedstrijd BreskensHoofdplaat op het programma staat. Omzetstijging fruitveiling De omzet van de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge heeft in het boekjaar 1967-'68 ruim 11,5 min gulden bedragen. Dat is 600.000 meer dan in het jaar daarvóór. Deze omzetstijging komt geheel voor rekening van de kleinfruit- produkten aardbeien, frambozen, bessen en bramen. Hiervan steeg de geldelijke opbrengst in 1967 tot 3,2 min gulden tegen 2,5 min in '66. Dit deelde de voorzitter van deze veilingvereniging, de heer P. J. J. Dekker (Wemeldinge), mede in zijn openingsrede tijdens de zaterdagmiddag gehouden leden vergadering. De heer Dekker wees er verder op, dat voor de telers vafi hardfruit de teeltresultaten in 1967-'68 opnieuw teleurstellend waren. In dit boekjaar waren de prijzen te laag. Het vorig jaar viel de kilo-opbrengst erg tegen. De appeloogst op de bedrijven die zijn aangesloten bij' deze fruitvei ling, lag in '67 tussen 11 en 12 min kg tegen 9,5 min kg het jaar daarvóór. De gemiddelde prijs van dit produkt daalde echter van 39 ct per kg tot 30 ct. De perenoogst '67 bedroeg 5,6 min kg tegen 5.9 min kg het jaar daarvóór en de middenprijs van peren steeg van 41 ct per kg in '66-'67 tot 50 ct in '67-'68. Kandiddaatsexamen Aan de economische hogeschool te Rotterdam slaagde voor het kandidaatsexamen economische wetenschappen de heer A. G. R. Cornelis te Hoofdplaat. Jongen aangereden De 13-jarige M. R. is door een Belgische personenauto, bestuurd door P. uit Knokke, aangereden toen hij plotseling de Hoofdplaatse- weg overstak. De R. werd met een enkelblus- sure en een hersenschudding in het ziekenhuis te Oostburg opge nomen nadat dokter Lievens uit IJzendijke de eerste hulp had ver leend. Voorlichtingsavonden In de periode van 29 april tot en mei Olmei zullen in de grote zaal van „De Ark" te Sluiskil voor lichtingsavonden worden georgani seerd door de Zegam voor de Sluiskilse bevolking. Deze avonden worden gehouden in verband met de komst van het aardgas. Tevens worden de bezoekers in de ge legenheid gesteld diverse modellen gaskachels en kooktoestellen te zien. Benoemd Met ingang van 1 mei a.s. is de heer B. J. Y. Koops, tijdelijk on derwijzer aan de openbare school te n Sluiskil, in vaste dienst be noemd. Verkeer over draaibrug gestremd Europa's grootste draaibrug, die bij Sluiskil het kanaal GentTer neuzen overbrugt, is zaterdagmid dag voor het wegverkeer en voor goederentreinen gesloten, omdat zich moeilijkheden voordeden bij In antwoord op vragen van het Middelburgse Kamerlid drs. Th. J. Westerhout heeft minister Bakker van verkeer en waterstaat meegedeeld, dat hij een spoedige beslis sing over de opheffing van het veer Terneuzen-Hoede kenskerke noodzakelijk acht. De minister wijst in dit ver band op de dijkverhoging van de waterkering, die op deltahoogte moet worden gebracht. De aanlegplaats van de veerdienst kan niet worden gehandhaafd, terwijl de sche pen die de dienst onderhou den, zo oud worden dat ze binnen afzienbare tijd uit de vaart moeten worden ge nomen. De hoofdingenieur-direk- teur van de rijkswaterstaat in Zeeland heeft de mening van het provinciaal bestuur gevraagd, wat er zou moeten gebeuren als de schepen niet meer gebruikt kunnen wor den. De minister acht het nodig dat hieromtrent een duidelijk inzicht wordt ver kregen, eer men eventueel zou besluiten tot uitvoering van kostbare werken voor het behoud van de betreffen de veerdienst. Blijkens het antwoord op de vragen van drs. Wester-' hout is het wachten dus.op de mening van gedeputeerde- s staten. (ADVERTENTIE) 7 cm 1 'j'iï i a %fT aai li pü: ua— n Handig zo'n reserve in geval van nood Maar hebt U ook een reserve-bril? Komt U eens kijken naar de nieuwste modellen met ontspiegelde glazen Heerlijk rustig voor uw ogen. GEDIPLOMEERD OPTICIEN NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN TELEFOON 01150—2337 GEDIPL. KONTAKTLENSSPECIALIST de vergrendeling. Het scheepvaart verkeer ondervindt ter plaatse geen hinder. De brug werd kort ge leden voor het verkeer openge steld. Omdat men nog niet is begon nen met de afbraak van de Minis ter Lely-brug, die op 1200 meter van de nieuwe draaibrug over het kanaal ligt, kon de politie de ver keersstroom via deze brug omlei den. De politie in Sluiskil ver wacht dat het verkeer over de draaibrug binnen twee of drie da gen kan worden hervat. Afscheid gemeentebode In de raadszaal te Sluis werd afscheid genomen van gemeente bode P. Boes, die in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de gemeente dienst gaat verlaten. Hierbij wa ren aanwezig de bijna voltallige gemeenteraad, het secretarieper- soneel en de gemeente-opzichter met de gemeentewerklieden. Van Hootegem sprak de aanwezigen toe en wees op de positie die de heer Boes in 't gemeentelijk bestel had ingenomen, 'in het bijzonder in de oorlogsjaren. Het oudste raadslid, de heer J. P. J". Wage, haalde enige herinneringen op uit de tijd, dat het gemeentehuis zich bevond in de Providence, toen het oude raadhuis door oor logsomstandigheden was ver woest. Tot slot bracht de schei dende functionaris dank voor de belangstelling en bleef men enige tijd in intieme kring bijeen. Jubileum plattelandsvrouwen In restaurant „Wilhelmina" vierde de plaatselijke afdeling van de Nederl. bond van platte landsvrouwen het tweede lus trum. Hiervoor bestond grote be langstelling,. Mevr. J, de Hullu Verplanke, presidente van de af deling, wierp een terugblik op de afgelopen jaren. Mevr. J. Baas Gillissen declameerde, er werd gezongen en een terugblik op rijm door mevr. C. E. van Oor schotWeber werd in het pro gramma opgenomen. Tijdens het feestprogramma werd het diner gebruikt. De voorzitster wees nog op de kindermiddag, die zaterdag 6 april wordt gehouden te Sluis voor de kinderen van 6 tot 12 jaar van de leden van alle afdelingen in West Zeeuws- Vlaandereri. Deze kindermiddag wordt gehouden in het herv. jeugdcentrum in de Hoogstraat. Afscheid secretaris Dierikx Vrijdagmiddag werd onder voorzitterschap van wnd. burge meester Den Boer een openbare raadsvergadering gehouden, waarin afscheid werd genomen van gemeentesecretaris Dierikx wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De voorzitter zei dat hij als pasbenoemde niet lang had sa mengewerkt met de secretaris. door W. GELDOF 22. Het jacht begon gang te krij gen, maar dat betekende nog niet, dat de aanvallers kansloos waren. Wat zij van plan waren werd al spoedig duidelijk. Drie man liepen met het jacht mee, drie anderen holden om de baai heen om het van de andere kant te bestoken. Toen bleek dat Billy niet goed te raken was, omdat hij geknield in de stuurhut lag, wijzigden de aan vallers hun taktiek drastisch. Zij richtten hun kogels op het schip even beneden de waterlijn en wel op één.punt aan stuurboord en één punt aan bakboord. Hun toeleg lukte uitstekend en zij slaagden erin het jacht lek te schieten. Het baatte hen in zoverre weinig, dat de opvarenden er niets van merk ten en on volle kracht doorvoeren. Toen Billy het haveloze jacht tus sen de rotsen door manoeuvreerde, klonk het laatste schot. Een mi nuut later was de branding over wonnen en bevond men zich in volle zee. Met 'n juichkreet kwam Billy overeind. Hij zette het stuur rad vast en sprong van de brug af op het dek. Het was echter voor lopig zijn laatste sprong, want op hetzelfde ogenblik klonk een schot en vlijmde eèn kogel door zijn lin kerarm. Midden op het dek, op een stoel geleund, stond de man die James neer geslagen had, terwijl Billy hem het zwijgen trachtte op te leggen. „Handen omhoog", schreeuwde de rover en er zat voor Billen wei nig anders op dan te gehoorzamen. Het bloed stroomde nu over zijn naakte bovenlijf. Met welgevallen zag de ander het aan. Toen stapte hij naar Mary toe en dwong haar naast Billy te gaan staan, even eens met de handen omhoog. Toen hij ook James en George uit hun schuilhoeken aan de rand van het dek had gedreven, begrepen allen nog pas hoe dom zij waren ge weest om de geladen revolver zo maar voor het grijpen te laten lig gen. De versufte rover was bij ge komen en had, terwijl ieder een goed heenkomen zocht, zijn wapen opgeraapt. De rest volgde vanzelf. De triomf van de man was vol komen. Met 'n zielstevreden grijns kwam hij recht voor zijn gevange nen staan. „Ziezo! De rollen zijn omge draaid, schoeljes! Jullie gaan alle maal naar de stuurhut en jij hij wees op James stuurt!" „We maken rechtsomkeer naar de baai en dit schip komt weer precies te liggen waar het lag. Be grepen?" „En dan?" vroeg Mary moedig. „Dan wijzen jullie ons de schat aan, als die door jullie geroofd mocht zijn. Vervolgens kunnen jullie verder op het eiland verhon geren en wij smeren hem. Begrij pen jullie?" „Volkomen!" zei James rustig. „En wat denk je dat de makkers met, jou zullen doen?" De ander gaapte van verbazing. „Wat bedoel je?" „Ik denk, dat ze je 't toch wel enigszins kwalijk zullen nemen dat je je door ons hebt laten verras sen. En ik denk, dat ze de schat niet met z'n zevenen zullen delen maar met z'n zessen, begrijp je?" De ander grijnsde, maar James ging voort. „Bovendien is de schat niet meer op het eiland. Die is hier aan boord!" Mary en George gaven gilletjes van schrik, omdat James zomaar het geheim prijs gaf en Billv stond zwijeend' zijn pijn te verbijten. „Als je me niet gelooft, wil ik je wel vertellen hoe het zaakje er uit zag", vervolgde James. In korte woorden gaf hij een beschrijving van 'de vondst in de waterput en de anderen luisterden sprakeloos toe. „En als je de spullen wilt zien: de bus ligt daar onder het zeil in de hoek", besloot James zijn ver haal. „Goed, we zullen de proef ne men", brieste de aanvaller. „Maar nogmaals, verroer je niet want ik schiet raak"! „Dat weet ik", mompelde Billy. „Des te beter". Langzaam liep de ander achter uit tot bij het zeil. Met zijn voet lichtte hij het op, maar toen daar inderdaad een buidel onder lag raapte hij die snel op. Weer ging hij recht voor zijn slachtoffers staan, met zijn wapen op hen ge richt. Koortsachtig maakte hij met de linkerhand de buidel los, maar daarbij1 viel deze op de grond en de kostbaarheden rolden over het dek. Met begerige ogen keek hij ze na en daar had James opgerekend. In één sprong was hij bij hem en met alle kracht omknelde hij zijn rechterpols. Ook Billy en George schieten toe. Weldra moest hij zijn wapen laten vallen. Billy stak het bij zich, zocht een touw en knevelde de ander zo vakkun dig, dat deze geen kans had om. los te komen. Aan handen en voe ten gebonden lag hij willoos op'"'t' dek. (Wordt vervolgd.) Herenhorloges. Tonen feil loos de juiste tijd. Vervaardigd door 's werelds befaamdste specialisten. Metgarantie.gratis verzekering en onze vertrouwde service. Prijzen vanaf f60.- <2® JUWELIER jk'HORLOGER AXELSESTRAAT 46 TERNEUZEN Ik ben gelukkig dat de vroegere burgemeesters Von Bönninghau- sen en Ficq U zullen toespreken. Namens de raad en de bevol king werd een wandklok aange boden. Mevrouw Dierikx kreeg bloemen. De heer P. van Hijftte dankte de secretaris namens~"cfe "raads leden. Spreker durfde te zeggeh dat hij ook namens de bevolking dank mocht brengen. „U bent al tijd de eenvoudige IJzendijkse jongen gebleven". Burgemeester Von Bönning- hausen uit Terheijden Spr^k o een wijze en goede.- secretaris. Hij dankte voor de prettigs om gang die hij 20 jaren lang met hem heeft gehad. Oud-burgemeester Ficq wees er op dat de secretaris aan twee nieuwe burgemeesters in IJzen dijke les had gegeven. Spreker had bijna tien jaren het genoe gen gehad met hem samen te werken. De nieuwe secretaris A. Hen- driksen, dankte zijn voorgangter mede namens het personeel. Varder werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Arka-afdeling de heer J. van Hauwe, en de wnd. voorzitter van de vereniging B.S. en O. de heer J. M. Paridaen. De heer J. Ch. Cornelis sprak als oud-raadslid en inwoner. De scheidende secretaris dank te allen voor de waarderende woorden en geschenken en zei verder: „Het mooiste ogenblik zal zijn dat ik kan lezen dat IJzendijke zelfstandig is geble ven", hetgeen een langdurig ap plaus ontlokte. Hierna volgde de beëdiging van de nieuwe secretaris, de heer A. J. G. Hendriksen. De voorzit ter wenste hem toe dat hij lang secretaris van de gemeente IJzendijke zou zijn. Hierna volgde de beëdiging van de heer B. A. H. Weterings als gemeente-ontvanger en wnd. secretaris en van de heer B. van Waes als wnd. ontvanger, C.J.V.-jeugdmiddag De jeugdring van het C.J.V. in Oost Zeeuws-Vlaanderen kwam za terdagmiddag in het verenigings gebouw te Zaamslag bijeen onder leiding van de heer C. Koster te Terneuzen. De districtssecretaris van het C.J.V., de heep J. Sinke uit Sou burg, vertelde eerst een kort bij belverhaal. De clubs verzorgden een groot gedeelte van de middag met schets jes en voordracht. De jury, be staande uit mej. J. Wijn en de heren P. de Leeuw en J. Sinke, kende een eerste prijs toe aan de meisjesclubs „Mirjam" en „Jonge Kracht" te Axel en de jongensclub „Joas I" te Terneuzen. „Een tweede prijs werd behaald dopt de meis jesclub „Zonnebloem" te Zaamslag en de jongensclub „Joas II" te Ter neuzen en „Jonathan" te Driewe gen. De rest van de middag wqr.d ge vuld met bingospel.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2