Johnson geen kandidaat voor presidentschap Bombardementen op groot deel van Noord-Vietnan gestaakt Verliezen voor katholieken en socialisten in België Partijverdeeldheid „Mijn besluit is onherroepelijk" Reacties 2,6 miljard méér voor defensie Dertig pogingen Harriman vertrouwensman Zetelwinst voor de „federalisten" Hanoi en Haiphong: geen aanvallen De oorlog ging door HET WEER Mededeling van de president sloeg in als een bom Maandag 1 Dinsdag 2 April 1968 24eJaargang— No. 5172 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen „NOOIT MEER DOOR HET SUEZ-KANAAL" Hanoi kan nu tonen dat het vrede wil Robert Kennedy favoriet in Californië De uitslag Moeiliike regeringsvorm Zwre apoel Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden freak. b£ abonnement: TERNEUZE1 Directeur-Hoofdredacteur: I van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Johnson zal zich voor de ko mende presidentsverkiezingen niet beschikbaar stellen, zo heeft hij vandaag (maandag) meege deeld. Door zijn besluit heeft John son, die op 22 november 1963 na de moord op John Kennedy het presidentschap op zich nam, het strijdtoneel van de in november te houden presidentsverkiezin- ontruimd en overgelaten aan twee mannen die ernaar streven door de democratische partij kandidaat te worden gesteld: se nator McCarthy en de broer van de vermoorde president, Robert Kennedy. Misschien dat zich bij hen nog vice-president Hump hrey voegt. De populariteit van Johnson was dalende. Een gallup-opinie- onderzoek van zondag gaf hem slechts de steun van 36 procent van de ondervraagden; het laag ste percentage dat hij ooit had gekregen. Een soortgelijk besluit nam zestien jaar geleden president Trumaru Generaal Eisenhower versloeg daarop de democratische kandidaat Stevenson. De vooraf aan verslaggevers ter hand gestelde rede van John son bevatte geen enkele aanwij zing dat hij zich niet voor her kiezing beschikbaar zou stellen. Er was een glimp van tranen in de ogen van de president, toen hij de climax van zijn rede be reikte. Mevrouw Johnson zag er echter gelukkig uit. Direct nadat haar man zijn toespraak had be ëindigd, sprong' zij op om hem te omhelzen. Dit voorbeeld werd gevolgd door haar beide doch ters Lynda en Luci. Wij moeten hetgeen wij tot stand hebben gebracht, niet ver loren doen gaan door achter docht en egoisme. Met deze over tuiging heb ik besloten niet toe te staan, dat het presidentschap op welke wijze dan ook betrok ken raakt bij partij-verdeeld heid. Met de zonen van Amerika op het slagveld, de toekomst van Amerika thuis in het geding en onze hoop en die van de wereld op vrede elke dag op het spel, geloof ik niet dat ik een uur of een dag van mijn tijd zou moe ten wijden aan persoonlijke par tijzaken of andere plichten dan die van dit ambt, het president schap van uw land, zo verklaar de Johnson, die daarop de als een bom inslaande mededeling deed: „Ik zal niet streven naar en ik zal ook niet aanvaarden de benoeming door mijn par tij voor een nieuwe termijn als uw president". President Johnson zei na zijn toespraak dat zijn besluit onher roepelijk is en dat hij de reste rende negen maanden van zijn ambtsperiode zou gebruiken om te trachten vrede in Vietnam te bereiken. Op een informele, persbijeen komst in de privé-vertrekken van het Witte Hius zei Johnson, die er nu ontspannen uitzag en onderwijl van een bord choco ladepudding genoot, dat hij dit WASHINGTON: President John son, zijn das omlaag en in over hemd, werkt aan de belangrijke rede, die hij zondagavond tot het Amerikaanse volk heeft gehou den over de strategieën Vietnam. doel bovenaan zijn prioriteiten lijst had geplaatst. De perssecretaris van Johnson zei dat de president zijn besluit al gedurende meer dan een jaar had overwogen. Hij had er over gedacht om het bij de boodschap aan het Amerikaanse volk, de „state of the union", in januari van dit jaar bekend te maken. De secretaris liet 'n ontwerp zien, dat Johnson voor die gelegenheid gereed had gemaakt, maar toen niet werd gebruikt. Hij besloot echter in de afgelopen twee dagen dat de tijd nu was geko men. Senator McCarthy, tegenstan der van Johnsons Vietnampoli- tiek, was enkele ogenblikken met stomheid geslagen toen hij hoorde, dat de president zich van het verkiezingstoneel had terug getrokken. Terwijl de aanhangers van Mc Carthy, die op een ver kiezingsbijeenkomst sprak, een enthousiast gejuich lieten horen, zei de senator tenslotte: „Ik hoop dat dit zijn weerslag zal vinden in de voorverkiezingen die dinsdag in Wisconsin worden gehouden". BRUSSEL: Premier Van den Boeynants brengt zijn stem uit in een van de stemlokalen in de Bel gische hoofdstad. Volgens doorgaans welinge lichte kringen in Johannesburg hebben de grote oliemaatschap pijen in de wereld besloten, „nooit meer gebruik te maken van het Suez-kanaal" en voortaan om de Kaap te blijven varen. Ze zijn na de sluiting van het Suez-kanaal in juni van het vorig jaar tot de ontdekking gekomen dat het veel economischer is de olie in reu- zentankers via de Kaaproute naar het westen te vervoeren, zo wordt gezegd. Dit zou een bespa ring opleveren van circa 0,20 dol lar per barrel. McCarty zei, dat hij zal mee' doen in de strijd om de verkie zing van de democratische pre sidentskandidaat. Hij noemde de beslissing van Johnson triest en moeilijk voor een man, die vele jaren zijn land heeft gediend. Vice-president Humphrey be treurt het besluit van Johnson. Het kwam voor hem echter niet ais een grote verrassing. Het pre sidentschap van Johnson was naar zijn mening historisch ge weest wat de resultaten betreft, zowel in het binnen- als in het buitenland. Richard Nixon meende, dat het besluit van Jonhson zijn positie binnen de democratische partij verstevigt en voor hem de mo gelijkheid schept zijn eigen op volger aan te wijzen. Men moei vice-president Humphrey nie onderschatten, zei hii. President Johnson heeft van daag (maandag) de luchtstrijd krachten en de vloot opdracht gegeven geen bombardementen meer uit te voeren op het groot ste gedeelte van Noord-Vietnam. Slechts een strook ten noorden van de gedemilitariseerde zone is om strategische redenen van deze maatregel uitgesloten. Het Amerikaanse staatshoofd, die dit in een rede voor de televisie be kendmaakte, verbond aan deze bombardementsbeperking geen tijdslimiet en zei dat zelfs aan het bombarderen van het eerder ge noemde gebied een einde kan komen, wanneer Hanoi een ge baar maakt. In het gebied dat niet meer gebombardeerd of be schoten zal worden woont voi- gerts Johnson bijna 90 procent van da bevolking. Johnson vroeg om onmiddel lijke en serieus op vrede gerich te onderhandelingen. We nemen aan, dat Hanoi tijdens dergelijke besprekingen geen voordeel uit onze beperking zal trekken. We zijn bereid onmiddelijk vredes onderhandelingen te beginnen, zei hij. De president kondigde aan dat hij in de komende vijf maanden nog 13.500 man naar het oorlogs gebied zal sturen, omdat deze nodig zijn ter ondersteuning van de 11.000 mariniers en parachu tisten, die hij onlangs in verband met het jongste vietcongoffensief inzette. De V. S. hebben op het ogenblik ruim 510.000 man op het strijdtoneel welk aantal tegen de zomer tot 525.000 man zou wor den opgevoerd. Johnson waarschuwde Hanoi zich ten aan^Pfl. van de druk die in de V. S. ten gunste van de vrede wordt uitgeoefend, niet te misrekenen- Hij zei, dat de V. S. niet van plan zijn de oorlog uit te breiden, maar dat zij ook geen onwezenlijke oplossing zullen aanvaarden om deze vrede te noemen. l De defensie-uitgaven zullen in het lopende belastingjaar met 2,5 miljard dollar stijgen. De V. S. leggen jaarlijks al 25 miljard aan de oorlog ten koste. In het op 1 juli aanvangende belastingjaar zal 2,6 miljard méér moeten wor den uitgegeven. Johnson deed een beroep op Engeland en Rusland, voorzitters yan de Geneefse conferentie en permanente leden van de veilig heidsraad, om al het mogelijke te doen voor een waarachtige vrede in zuidoost-Azië. Johnson zei, dat hij niet kon beloyen, dat dit initiatief meer uitzicht zal bieden, op vrede dan de dertig pogingen, die in de af gelopen jaren waren gedaan. Wij hopen dat Noord-Vietnam na een strijd van jaren die de kwestie onopgelost heeft gelaten, zijn pogingen om een militaire overwinning te boeken zal staken en met ons zal gaan in de ricn- i ting van de vrede, aldus de presi- I dent. Niemand kan, aldus John son, de exacte bepalingen van een eventuele regeling voorspellen. Hij bevestigde opnieuw een be lofte, gedaan op de „Vietnam- topconferentie" van 1966 in Ma nilla, „dat wij bereid zijn onze troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken wanneer de andere partij de hare naar het noorden terugroept en de infiltraties stop zet, waardoor het geweld zal af nemen". Somber herinnerde Johnson eraan, dat het in de afgelopen 4'/2 jaar zijn lot was geweest de taak van opperbevelhebber te vervullen. „Ik heb dagelijks ge leefd met de prijs van de oorlog. Ik weet van het leed en de twij fel, die hjj veroorzaakt heeft". De president deed opnieuw een beroep op het congres zijn voorstellen voor hogere belastin gen ter vermindering van het be grotingstekort, dat voornamelijk door de oorlog in Vietnam is ont staan, goed te keuren. Hij verklaarde ambassadeur Averell Harriman als zijn per soonlijke vertegenwoordiger bij eventuele vredesbesprekingen te hebben aangesteld. Daarnaast is ambassadeur Thompson, die on langs voor overleg uit Moskou naar Washington kwam, beschik baar om Harriman in Genève „of welke andere geschikte plaats" bij te staan. De Belgische christelijke volks partij (c.v.p.), de grootste der tra ditionele partijen, heeft zondag in België bij de kamerverkiezingen Senator Robert Kennedy zou momenteel, als hij het bij de de mocratische voorverkiezingen in Californië alleen tegen Johnson behoefde op te nemen, met een meerderheid van bijna twee tegen één de president verslaan, althans volgens de zaterdag bekendge maakte uitslag van een onafhan kelijk opinie-onderzoek in deze staat. Hij zou ook meer stemmen krijgen dan Johnson en vredeskan didaat Eugene McCarthy samen. Met alleen de president als tegenstander geeft volgens de opi niepeiling 60 procent de voorkeur aan Kennedy tegen 32-procent aan Johnson. Doet McCarthy ook mee, dan zou Kennedy 47 procent der stemmen krijgen, Johnson 29 pro cent en McCarthy 17 procent. Het stopzetten van de bombar dementen betekent, dat er geen aanvallen meer zullen worden gedaan op de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi en Haiphong, de belangrijkste haven. Tegenstan ders van de bombardementen hebben steeds gezegd, dat zij weinig invloed hebben op de ge vechtskracht van Noord-Viet nam, maar dat de burgerbevol king er onder lijdt. De langste Amerikaanse bom bardementspauze duurde 37 da gen, van 24 december 1965 tot 30 januari 1966. Sinds de aanvallen begin 1964 een aanvang namen, zijn er tien pauzen geweest. Geen enkele leidde tot onderhandelin gen. De jongste was tijdens het Vietnamese nieuwjaarsfeest in januari-februari van dit jaar, toen de aanvallen in gebieden dicht bij de gedemilitariseerde zone echter wel doorgingen. een zware nederlaag geleden. Zij verloor acht zetels, waarvan er zes in Vlaanderen naar de federa listisch getinte volksunie gingen en twee in Wallonië en Brussel naar de combinatie van de eveneens federalistische F.D.F. (front van democratische Franssprekenden) en Waalse beweging. In 1965 was de c.v.p. reeds door een verlies van 19 zetels in de kamer van volksvertegenwoordigers die 212 zetels telt teruggevallen op 77 mandaten. De Belgische socialistische par tij (b.s.p.) die in 1965 -een- verlies van 20 zetels leed en terugliep tot 60. verloor thans vijf zetels. De liberale partij voor vrijheid en vooruitgang (p.v.v.) en derde van de traditionele partiien, heeft één zetel verloren. In 1965 was de p.v.v. de grote overwinnaar, toen zij van 20 op 48 kamerzetels kwam. De volksunie wint acht zetels en komt op 20 zetels. De combina tie f.d.f./Waalse beweging komt met 1 zetels winst op 12 kamer zetels. De c.v.p. was de verkiezings strijd, die in het teken van de Vlaams-Waalse tegenstellingen in zake de Leuvense universiteit en het statuut van de hoofdstad Brussel heeft gestaan, ingegaan met een Vlaamse en Waalse vleu gel, die liinrecht tegenover elkaar stonden. Opvallend is dat de ge meenschappelijke Vlaams-Waalse lijst waarmee de aftredende c.v.p.- premier Vandenboeynants in Brus sel uitkwam, de partii in de hoofd stad voor verlies heeft bewaard. Alle waarnemers zijn het er over eens, dat de regeringsvorming moeilijk zal ziin. Senaatsvoorzit ter Struye, die kandidaat was op de succesvolle Brusselse liist van Vandenboeynants, zag in de ver sterking van de federalistische stromingen iri Vlaanderen en Wal lonië een gevaar voor de regeer baarheid van het land en hij voor zag de mogelijkheid van een rege ring van nationale eenheid. De af tredende minister van openbare werken, De Saeger, een der leiders van de Vlaamse c.v.p., sloot nieu we verkiezingen binnen korte tijd niet uit. Een Amerikaanse militaire woordvoerder maakte maandag bekend, dat F-105 Thunderchief straaljagers diep in Noord-Viet- nam waren doorgedrongen om aanvallen te doen op het spoor wegemplacement van Lang Giai, ongeveer 30 km tep zuiden van de Chinese grens. De vluchten vonden zondag plaats. De woord voerder zei dat hem op dat mo ment nog geen orders hadden be reikt de bombardementen te sta gen. Ook de zegevierende vo'ksunie- leider Vander Eist voorspelde een moelliike tüd voor België. Dit was voleens hem echter een „zure appel", waar het land doorheen moest om tot een moderne staats structuur te komen. Vander Eist meende dat het nog een verkiezing te vroeg was voor deelneming van zijn nartii aan een regeringscoalitie. Hii stelde het succes van zijn partij tegenover de stilstand van de liberale p.v.v., die van de traditionele partijen zich het sterkste voor het behoud van de unitaire staatsstructuur in Bel gië heeft uitgesproken. Ook de uitslagen van de zondag gehouden provinciale verkiezingen i-.u-p-, op aanzienlijk verlies Van de e.v.p. Officieuze berekeningen gaven maandagochtend om elf uur de volgende verdeling van de 212 ze tels van de nieuwe Belgische ka mer van volksvertegenwoordigers: Christelijke volkspartij (c.v.p.) 69 verlies 8 Belgische socialistische partij (b.s.p.) 59 verlies 5 Partij voor vrijheid en vooruitgang (p.v.v.) 47 verlies 1 Communisten onveranderd (5) Volksunie 20 winst 8 F.D.F./Waalse beweging 12 winst 7 Unie van linkse socialisten 0 ver lies 1. VEEL WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren over de golf van Bis kaje tot in de Balkan en een lage drukgebied ten westen van Ier land en een lage drukgebied ten westen van Noorwegen wordt in onze streken een zuidwestelijke stroming in stand gehouden. Een koufront dat de scheiding vormt tussen deze twee systemen ligt boven Engeland en strekt zich verder uit over de Noordzee tot in Denemarken en Polen. Het komende etmaal verplaatst het lage drukgebied ten westen van Ierland zich geleidelijk in ooste lijke richting naar de Noordzee. Hierdoor komt het frontale sys teem dichtbij ons land te liggen, zodat op wat regen gerekend kan worden. Daar de luchtdrukver- schillen daarbij ook groter zullen worden zal de wind geleidelijk toenemen, aan de kust tijdelijk tot hard uit zuidwestelijke rich ting. In het temperatuursverloop komt nog maar weinig verande ring. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Tijdelijk regen Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matige tot krachtige aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. DINSDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.12 4.31 Terneuzen 4.48 5.07 Hansweert 5.22 5.41 Walsoorden 5.31 5.50 WOENSDAG 3 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.45 5.07 Terneuzen 5.21 5.43 Hansweert 4.55 6.17 Walsoorden 5.04 6.26 ZON MAAN op onder op onder Apr. 1 6.15 19.14 7.12 23.38 2 6.13 19.16 7.30 3 6.10 19.17 7.56 —.51 4 6.08 19.19 8.32 1.59

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1