Overeenstemming over ambtenarensalarissen 3,5 PROCENT OVER 19S8 EN 540 VAKANTIE-UITKERING Tot 23 jaar ƒ43 per kind IBP* De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Kans voor een Zeeuwse Waterleidingmaatschappij worden groter MINISTER VERBINDT VOORWAARDE AAN RIJKSBIJDRAGE Forum-avond „radicalen" te Terneuzen P.v.d.A. wil samen werken met radicalen, P.S.P. en D'66 DE VRIJt, ZEEUW Pagina 3 Straatgevechten in Tokio De verkiezings campagne in de Ver Staten Debacle Onder één hoedje Van de need een deugd Rivalen Nog geen ontslagbesluit Zaterdag 30 maart 1968 De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken is vrijdagmorgen op het departement van binnenland se zaken bijeengekomen. Over legd werd over een voorstel tot het leggen van een vloer in de vakantie-uitkering voor ambtena ren en over het verlenen van een tweede trendvoorschot. Staatssecretaris mr. C. van Veen wilde de 6 regeling voor de vakantietoeslag aanvullen met een minimum, dat voor dit jaar op 540 wordt gesteld en het vol gend jaar verhoogd wordt tot ƒ600. Om tien uur was het overleg beëindigd. Staatssecretaris Van Veen ging naar de ministerraad om het resultaat aan het kabinet voor te leggen. Naar de heer A. van Rossen, woordvoerder voor de perso- neelsdelegatie, meedeelde, is het resultaat bereikt in goed over leg. Er werd overeenstemming bereikt over het voorstel tot ver hoging van het trendvoorschot met 1,5 procent tot 3,5 procent. Niet akkoord ging de perso- neelsdelegatie met de vloer voor vakantietoeslag, waar deze niet geldt voor ongehuwden beneden de leeftijd van 23 jaar. De amb- tenarenorganisaties hadden graag gezien, dat ook voor de jeugdi gen iets was gedaan. De kosten van de vloer in de vakantie-uitkering betalen de ambtenaren zelf. Ze worden ver rekend, als aan het einde van het jaar de trend is vastgesteld en de nacalculatie plaats heeft. Het ministerie deelde later het volgende mee: „Met de meerderheid van de in de commissie vertegenwoordigde centrales van overheidspersoneel werd overeenstemming bereikt over een regeringsvoorstel tot het leggen van een vloer in de vakantie-uitkering. Alle gehuw den, ongeacht hun leeftijd, en on gehuwden, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zullen in 1968 tenminste 540 ontvangen. In 1969 zal dit minimum 600 bedragen. De procentuele vakantie-toe slag, die tot heden over de kin dertoelage werd berekend, zal met ingang van 1968 worden ver vangen door een vast bedrag van 43 per kind. De aan deze maat regelen verbonden kosten zullen ten laste worden gebracht van de algemene salarisverhoging. Voorts werd overeenstemming bereikt over een correctie van de per 1 januari 1968 verleende sa larisverhoging. De toen verleen- Rond 2.000 linkse studenten van de organisatie „Zengakuren" heb ben in het centrum Tokio een bloedig gevecht geleverd met de Japanse politie. De studenten de den een aanval op het Amerikaan se legerhospitaal waarin binnen kort gewonden uit Vietnam ver zorgd zullen worden. Een groepje van 50 studenten slaagde erin de terreinen rond het ziekenhuis binnen te dringen, waar zij echter door de politie werden gearresteerd. In totaal zijn 169 studenten aangehouden. Ruim 100 politiemannen, studen ten en toeschouwers liepen ver wondingen op. De „slag" heeft tien uur ge duurd. De studenten, die al eerder bij het hospitaal betoogd hebben, willen met hun acties protesteren tegen het overheidsbesluit dat de maakte en waardoor volgens hen b.jw van dit hospitaal mogelijk Japan nauwer betrokken zal wor den bij de oorlog in Vietnam. de verhoging van twee procent zal met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968 worden verhoogd tot 3'/a Vrijdagmorgen werd begonnen met het storten van ballaststeen op het zinkstuk dat de dag te voren in de oostbuitenhaven wcs aangekomen. Ongeveer half tien was het werk zo ver gevorderd dat het stuk voorgoed op de bo dem van de haven verdween. Op de voorgrond worden de glooi ingstenen verwijderd en op bak ken geladen om dan weer dienst te doen als ballast voor het te zinken stuk. <5^^, v - *■- - -- - fes»* Er 2ijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hete dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Gisteravond organiseerde de afdeling Terneuzen van de Partij van de Arbeid een forumavond, die werd geleid door burgemees ter M. K. van Dijke van Axel en Waarin verder zitting hadden de heren drs. J. M. Aarden, fractie voorzitter in de Tweede Kamer voorzitter van de „Partij radica len" in de Tweede Kamer, drs. J. Boersma, lid van de Tweede Ka mer A. R. radicaal, B. Buddingh C.H.U.-radicaal, en drs. G. M. Ne derhorst, lid van de Tweede Ka mer voor de P.v.d.A, en oud fractievoorzitter van die partij. Deze avond was zeer druk be zocht. Na een kort inleidend woord door de heer M. A. L. Hubregtse, voorzitter van het gewest Zee land van de P. v. d A., kregen de forumleden elk gedurende een tiental minuten gelegenheid hun standpunt uiteen te zetten. De heer Aarden die als eerste aan het woord kwam vertolkte in grote lijnen de gevoelens van de overige forumleden waarin hij stelde dat de minderheidspartij en elkaar nodig hebben en dat na het opstellen van het partijpro gramma dient te worden nage gaan met welke andere partijen men zich politiek verbonden voelt. De diverse programma's moeten vervolgens aan elkaar worden getoest en uitgevoerd. Httobii gteldn d* heer Aarden dat wij naar zijn mening, van de „vrijblijvende" programma's af moeten. De radicalen willen een vooruitstrevend programma, zo betoogde spreker, en bij het zoe ken naar het contact met anderen zou het in die tijd onjuist zijn te trachten tot een stembusaccoord te komen met alleen christelijke partijen kunnen wij de anderen niet missen. Volgens de opvattingen van de radicalen vinden zij onvol doende zekerheid bij de K.V.P. De heer Buddingh betoogde dat de C.H.U.-radicalen een duidelij ke programma-opstelling nood zakelijk achten. Hij constateerde dat er nu reeds een verschil be staat in de interpretatie over hetgeen op 16 december 1967 is besloten en ook is er een verschil met het inzicht van „de achttien". Principieel heeft de C.H.U. een C.D.U. afgewezen. Ook hij betoogde dat een sa menwerking met andere partijen onontbeerlijk is. Hij achtte een wel mogelijk, zonder daaibij het eigen standpunt te verlaten. De heer Boersma, A.R.-radi- caal, bracht naarvoren dat de kiezer een duidelijk programma moet worden voorgelegd waaruit hij kan aflezen dat er „geld op tafel moet komen" opdat alle maatschappelijke standen in Ne derland en ook buiten de gren zen met elkaar kunnen sa menleven. Hij stelde daarbij als ont- beerlijk dat men voor de ver kiezingen duidelijk afspraken moet maken. Hij achtte 5 a 6 par tijen voldoende en niet 12 zoals het nu is. Hij zei tenslotte dat zo- land de heer Berghuis aan „de top" staat hij het nodige ver trouwen wel kon opbrengen. Drs Nederhorst constateerde dat Nederland zich in een diepe crisis bevindt waar het kost wat kost moet uitkomen. Hiervoor moet elk partijbelang wijken, al dus spreker, waarbij hij uitdruk kelijk stelde dat het aantal stem men die een partij verzamelt niet doorslaggevend is. Hij zei er stellig van overtuigd te zijn dat het huidige partijstel sel geen oplossing van de moei lijkheden kan brengen en dus zijn we dringend aan hervorming toe. Hij betoogde voorts dat de P.v.d.A. hieraan graag wil mee werken. Hij betwijfelde of de A.R. boven 't oude partijsysteem zou kunnen uitkomen; voor de K.V.P. achtte hij de kans nihil. De heer Nederhorst zei tenslotte dat de de P. v. d. A. bereid is tot stembusaccoorden met de chris telijk radicalen, D 66 en eventu eel met de P.S.P. als deze een wijziging brengt in zijn buiten landse politiek. Senator McCarthy heeft don derdag op zijn verkiezingscam pagne in de staat Wisconsin ver klaard dat hij zal meedoen aan de voorverkiezingen in Florida, die op 28 mei worden gehouden. Tevens bevestigde hij aan de „primaries" in Indiane mee te doen, waarvoor Robert Kennedy zich inmiddels ook heeft aange diend. Kennedy is geen kandidaat in Wisconsin, waar de voorverkie zingen op 2 april worden gehou den, maar de beide tegenstan ders van president Johnson ko men wel tegen elkaar uit in de voorverkiezingen in Oregon, Ca- lifornië en Nebraska. In laatstge noemde staat voert Kennedy op het ogenblik campagne. Coöperatieve vruchteenveiling „Zeeuws-Vlaanderen" Terneuzen Veiling van 29 maart. GROENTEN: Per stuk: Sla 1230 et.; Kom kommers 1935 ct.; Blocmkoo1 B II 74 ct., C 11 57 ct., afw. 22 ct. Per bos: Radijs 1927 ct. Per kg.: Witlof A II 57—73 ct„ B 64—84 ct., B II 49—68 ct, C II 45ct., afw. 1058 ct. Prei 5698 ct.; Spinazie 5172 ct.; Spruiten 79110 ct; Andijvie 101—112 ct. AARDAPPELEN: Per 100 kg: Bintjes 8,40. HARD FRUIT: Per kg: Appelen. Golden De licious 1. m. 85 3235 ct, m. 80 3240 ct, m. 75 3540 ct., m. 70 33—39 ct., m. 65 27—34 ct., m. 60 20—23 ct. II. m. 80 30—32 ct. m. 75 34—36 ct.„ m 70 3136 ct., m. 65 30 32 ct. m. 60 20—23 ct. III grof 16—25 ct. Jonathan; II m. 75 4041 ct., m 70 28—35 ct., m. 65 19—25 ct., m. 60 15—17. III grof 15—16 ct. Een sterke sociale bewogenheid vooral voor de ontwikkelings landen noemde drs Nederhorst als eerste punt, vervolgens een kritische instelling ten opzichte van de Amerikaansep politiek (zonder anti-Amerikanisme) een open oog voor de maatschappe lijke hervorming, de werknemer moet een volwaardig partner zijn, ook in de onderneming. Na deze, met aandacht gevolg de uiteenzettingen volgde een korte pauze, waarna een groot aantal vragen werden gesteld, die door het forum werden be antwoord en waaruit bleek dat er bij tijd en wijle n-;er belang stelling voor de politiek bestaat dan men wel eens denkt. In Zeeland zegt men dat er voor de directeur van de Zecuws-Vlaam- se waterleidingmaatschappij en de dochteronderneming „industriewa tervoorziening" een standbeeld zou zijn opgericht, wanneer de prog noses omtrent de waterbehoefte in het industrialiserende Zeeuws- Vlaanderen juist waren geweest. De dochteronderneming zal voor lopig te kampen hebben met een jaarlijks exploitatieverlies van vijf miljoen gulden. De onrendabele investering ligt boven de 10 miljoen en de ministers van economische zaken en financiën kunnen kiezen uit een verhoging van de rijksbijdrage van 20 miljoen tot het bedrag van de nu onrendabele investering of het overnemen van het exploi tatietekort met de niet ongegronde hoop dat de zaak straks zal ren deren, bijv. als er een nieuwe industriallsatiegolf over Zeeuws-Vlaan deren zou komen. De gedeputeerde A. J. Kaland, die de provincie vertegenwoor digt in de raad van commissa rissen, heeft in de voorjaarszit ting van de Zeeuwse staten ope ning van zaken gegeven. Hij gaf een overzicht van alle gebeurte nissen die de vennootschap naar het debacle hadden gevoerd en erkende dat de directie was ge dreven door een te groot opti misme. De aanleg van de spaar bekkens in de Braakmanpolder die een investering van tegen de veertig miljoen gulden eiste, opent de rij. Toen tot de aanleg werd besloten was de officiële toezegging om water te leveren van de Belgische regering niet binnen en die zou nooit bin nenkomen. Het Belgische opper vlaktewater, dat vroeger via de Braakman in de Westerschelde stroomde, zou door een flink ge maal in de bekkens worden ge pompt. Maar de Belgen hebben door een begin te maken met de aanleg van eigen bekkens bij Kluizen te kennen gegeven, dat het. hun menens is: zij zullen straks de kraan dichtdraaien zon der contractbreuk te plegen en zij zullen de Zeeuwen nog recht in de ogen durven kijken. Het Brussels woterveto zette de Zeeuws-Vlamingen er toe aan water in Noord-Brabant te gaan kopen. De vennootschap deed de tweede grote investering in een zinker door de Wester schelde bij Saeftinge. En omdat aan de prognoses nog steeds niet werd getornd, liet de N.V. een tweede zinker voor „andersoor tig" oppervlaktewater uit Bra bant in de Westerschelde leggen. De investering voor het buizen stelsel bedroeg 35 tot 40 miljoen gulden. Maar Brabant bleek niet meer dan vijf miljoen kubieke meter per jaar te kunnen ver voeren. De reacties op het voorstel om 37 werknemers te ontslaan wa ren fel; het felst wel van de zijde van de ambtenarenbonden, die zich voorstelden dat het met een geleidelijke afvloeiing en enkele vrijwillige ontslagen wel zou gaan. De heer A. van Aalst, distrits- bestuurder van de ABVA, gaf zelfs te kennen, dat hij 't niet voor onmogelijk hield dat de vragen steller in de Zeeuwse staten, de c.h.-fractievoorzitter C. F. van der Peijl, en de gedeputeerde Kaland onder één hoedje hadden gespeeld om de affaire zo snel mogelijk uit de wereld en uit de Zeeuwse staten te helpen. De minister van economische zaken wil nu enige waar voor „zijn" geld. Hij heeft geschreven dat de waterleidingmij. „Mid den-Zeeland". die alle bindingen met het Zeeuws-Vlaamse bedrijf verbrak, slechts voor een rijks bijdrage in aanmerking zal ko men, als zij toetreedt tot een be drijf, dat de hele provincie om vat. De minister maakt van de nood een deugd. Hij zal zijn machtspositie gebruiken om de waterleidingmaatschappijen uit de onduidelijke semi-particuliere sfeer te halen door als voor waarde voor rijkssteun te stellen, dat de provincie een meerder heidsbelang krijgt in de water leidingmaatschappij. Hoewel de Belgen niet meer kwaad hebben gedaan dan voor zichtig „ja-knikken" waar zij neen bedoelden, is hun image in Zeeland er niet op vooruitge gaan. De Belgen tn de Zeeuwen heb ben al eerder iets samen onder nomen: de verbreding van het kanaal GentTerneuzen en de bouw van nieuwe sluizen. En in de toekomst zullen zij nog veel meer samen willen doen. In dezelfde statenzitting hebben alle fractievoorzitters erop aan gedrongen de Belgen in het zee- havenoverleg te betrekken, maar zij zijn er door het waterdebacle weer aan herinnerd, dat er aan weerszijden van de grens oude rivalen wonen. De raad van commissarissen van de industriewatervoorziening „Zeeuws-Vlaanderen" heeft gis teren een eerste uitspraak ge daan over de procedure die bij de vermindering van het werk nemersbestand zal worden ge volgd. Over deze uitspraak, die voorlopig geheim is, zuilen de ambtenarenbonden overleg ple gen. De bonden zullen vervol gens een advies uitbrengen aan de raad van commissarissen. De definitieve beslissing zal over ongeveer een week vallen. De basculebrug bij de midden- sluis (de „Rïbbensbrug"verzet zich danig tegen haar afbraak. Reeds drie dagen zijn werklieden van het aannemingsbedrijf Kruk N.V. te Beverwijk en mensen van de Terneuzense scheeps- bouwmij dag en nacht bezig om de balans van de brug te halen*. De drijvende bok „Walcheren" van Van der Tak maatschappij heeft het gevaarte reeds in de takels, maar pas na twee dagen moeizame arbeid is het gelukt de assen, kogellagers en afsluitbus- sen los te krijgen. Toen het dan zo ver was, bleek dat de twee armen bedenkelijk naar elkaar toebogen. Besloten werd om een extra stalen balk tussen de beide armen vast te zetten en dan kan eindelijk de hoed eraf. Of dit in de afgelopen nacht zou gebeuren, was voor ons nog een vraag. Voorlopig zullen de onderdelen ergens langs het kanaal worden gedeponeerd om op vervoer naar elders te wachten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3