Israëlische luchtmacht bombardeerde Jordaanse stellingen Bonden teleurgesteld over beleid van minister Roolvink Consumptiemelk wordt duurder MUL Wereldhandelsconferentie in New Delhi afgelopen Zware nederlaag voor Labour bij tussentijdse verkiezingen DINSDAG DEMONSTRATIE BOUWVAKKERS IN DEN HAAG de Gasverwarmirg RADIO DE KOCK ONDANKS ENIGE VORDERINGEN EEN MISLUKKING Op één dag drie lagerhuiszetels verloren Vertrouwen verloren Oppositie: Wilson m Algemene mobilisatie na geheim overleg in Saigon? Zetelverdeling HET WEER ZATERDAG 30 MAART 1968 24e Jaargang No. 5171 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Amman is verduisterd Grote aanval te wachten? „Onveiiig- heidsraad" Oe Thant over kosten van Vietnamese oorlog DE ONfóUST IN SPANJE Zestig mensen in India verdronken Eén procent Potsierlijk De melkprijs- beschikking vervalt Vermoeid Weerbericht Hoogwater Moskou nam afscheid van Gagarin Zon- en Maanstanden Frank, bjj abonnement: TERNEUZEf Directeur-Hoofdredacteur: T van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2.70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentienrli? ner mm 18: et.; minimum pet advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 uur. Voor het geco^h. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Israëlische luchtmacht is vrijdagmiddag in actie gekomen om Jordaanse stellingen die dor pen in het dai van Be Shean ten Zuiden van het meer van Galilea bestookten, tot zwijgen te bren gen, zo heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. De Jordaniërs waren begonnen met een aanval met automati sche wapens op het dal. Het vuur werd door de Israëliërs be antwoord. Korte tijd later wer den de kibboetsen Gesher, Beyt Yoessef en Yardena met artille rie bestookt. De Israëliërs rea geerden eveneens met artillerie. Even later hielden de artillerie bombardementen op, alleen het schieten met automatische wa pens duurde voort. Een half uur later kwam Gesher opnieuw on der artillerievuur, waarop de Is raëlische luchtmacht ingreep en de Jordaanse stellingen tot zwij gen bracht. Later breidde het artillerie duel zich uit tot de hele be standslijn in het dal van de Jor- daan, een lengte van meer dan 1400 km. In de Jordaanse hoofdstad is Sn verband met de nieuwe strijd éan de grens met Israël verduis tering ingesteld. Het vliegveld van Amman is gesloten en de diensten van de burgerlijke ver dediging zijn in staat van alarm gebracht. Radio-Amman meldde gisteren dat een vierde Israëli sche straaljager buiten gevecht is gesteld. De Jordaanse artille rie zet de beschieting van de Israëlische stellingen voort, Waarvan verscheidene batterijen tot zwijgen zijn gebracht, aldus een Jordaans communiqué. In Tel Aviv is bekendgemaakt dat aan Israëlische zijde één dode en acht gewonden zijn ge vallen. Er was één vliegtuig neergeschoten, maar de piloot was per parachute veilig op Is raëlisch gebied neergekomen. De woordvoerder zei dat EI Fatah- bases van waar geschoten werd, waren gebombardeerd en zwaar beschadigd. Verder waren talrijke Jordaan se kanonnen vernietigd, waaron der vier „long tom"-houwitsers. De door de Jordaanse artillerie aan Israëlische dorpen toege brachte schade is groot. Onder de bevolking schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. Voor het eerst is er ook ge vochten langs de Jarmoek, een zijrivier van de Jordaan in het noorden. De Israëliërs, die daar een stuk van Syrië bezet hou den, beschoten van het Syrisch plateau Jordaanse stellingen in het gebied van Dem Kiss. Van Arabische kant is de laat ste dagen herhaaldeliik melding gemaakt van Israëlische troepen concentraties aan de bestands lijn, die volgens pers en radio in diverse landen, duidden op het op handen zijn van een grootscheepse Israëlische aanval. In de Jordaanse hoofdstad Am man werd de bevolking direct na het begin van de strijd via luidsprekerswagenes dringend verzocht verduisteringsmaatrege len te treffen. Een Jordaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat Israëlische vliegtuigen ook aanvallen heb ben uitgevoerd op een aantal dorpen, waaronder Karameh, dat bij de actie van 21 maart het voornaamste doelwit vormde, omdat het naar de mening van de Israëlische legerleiding veel terroristen herbergde. De Russische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, die na een bezoek aan Irak nu in Syrië vertoeft, heeft onver wacht besloten naar Cairo te reizen. In de Israëlische kibboets Mas sade verklaarde minister van ar beid Yigal Allon donderdag, ter wijl links en rechts Jordaanse granaten explodeerden, dat de resolutie van de veiligheidsraad van vorige week, waarin Israël voor de inval van acht dagen geleden in Jordanië werd ver oordeeld, „de Jordaniërs tot deze agressie had aangemoedigd". Hij voegde eraan toe: „Het spijt me maar de veiligheidsraad is een „onveiligheidsraad". Aan de oorlog in Vietnam wordt per dag evenveel uitge geven als aan het werk en het gehele apparaat van de V. N. in één jaar, zo heeft V. N.-secreta- ris-generaal Oe Thant donderdag bij de opening van een expositie in het V. N.-secretariaat ver klaard. De drie werknemersbonden in de bouwnijverheid werken op het ogenblik aan een nota, waarin enerzijds de „weinig verheffende" politiek van de overheid op het gebied van de bouwnijverheid wordt belicht en anderzijds kri tisch wordt ingegaan op de wijze waarop de regering ingrijpt in het loonpolitieke beleid. De nota zal dinsdag a.s. aan de voorzitter van de tweede kamer worden aangebo den. Gehoopt wordt dat duizenden bouwvakarbeiders zich dinsdag ochtend om half elf op het Haagse Malieveld zullen melden om de tocht naar het Binnenhof en het aanbieden van de nota mee te ma ken. Van de drie werknemersorga nisaties moet de katholieke hond vandaag nog in de bondsraad be slissen over het al dan niet mee doen aan dit gebeuren. Aldus bleek uit mededelingen, die vrijdagmiddag werden gedaan De prijs van consumptiemelk zal binnenkort worden verhoogd, zo hebben de heren S. van der Ploeg en J. Koster, voorzitter resp. sec retaris van de algemene Neder landse agrarische bedrijfsbond, gis teren aangekondigd in de voor jaarsvergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van deze bond in Utrecht. De prijsverhoging is nood zakelijk in verband met het weg vallen van de laatste steunmaat regelen en de hogere verwerkings kosten. i Het laatste argument wees de heer Koster van de hand, omdat er nog geen nieuwe c.a.o. voor de zuivelindustrie is en dus ook geen sprake is van hogere verwerkings kosten. De heer Koster, die mede deelde dat over de verhoging van de consumptiemelkprijzen woens dag in het produktschap voor zui vel is gesproken, kondigde aan, dat zijn bond niet bereid is aan de prijsverhoging mede te werken, als geen overeenstemming is bereikt 'óver de nieuwe c.a.o. op een persconferentie in Den Haag namens de drie werknemers bonden, verenigd in de centrale commissie voor de bouwnijver heid, die hun teleurstelling uitspra ken over het beleid van minister Roolvink ten aanzien van de bouw-c.a.o. (Zie verder pag. 5.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het kabinet van generaal Franco heeft vrijdag een spoed vergadering gehouden om de nieuwe crisis op de universiteit van Madrid te bespreken, nadat straffe maatregelen aanleiding waren tot nieuw geweld op het universiteitsterrein. In een com muniqué zegt de regering vast besloten te zijn de orde te hand haven. maar tegelijkertijd drukt zij er spijt over uit dat sommige professoren betrokken waren ge raakt bij schermutselingen met de politie. Verscheidene profes soren raakten gewond, toen zij trachtten studenten te bescher men of de rust te herstellen. De regering zegt in haar com muniqué dat de maatregelen op de universiteiten „ongelukkiger wijze niet altijd doelmatig zijn geweest". Bij de plaats Chapra in Noord- India zijn donderdag 60 mensen verdronken in de rivier de Gha- gra, een zijtak van de Ganges. Zij schijnen vergaan te zijn toen zij in een storm op de rivier voe' ren. Vrijdag eindigde in Nieuw Delhi de tweede wereldhandelsconferen tie van de Verenigde Naties, die acht weken heeft geduurd, een aantal vorderingen heeft opgele verd, maar ook vele vraagstukken Onopgelost heeft gelaten. Tijdens de talrijke extra-bijeenkomsten van de afgelopen dagen heeft men een volledige mislukking weten te voor komen, maar de oplossingen van de voornaamste vraagstukken zijn niet van veel betekenis en in sommige gevallen zelfs armzalig. De langdurige en hooglopende meningsverschillen tussen de arme en de rijke landen zijn wat de be langrijkste kwesties betreft geëin digd met de volgende overeenkom sten: 1) De conferentie stelt een tijd schema op voor onderhandelingen over negentien grondstoffen. Pro- duktie- en verbruikslanden zullen proberen de ontwikkelingslanden stabielere exportmogelijkheden te verschaffen door middel van marktregelingen. 2) Een subcommissie van de raad voor handel en ontwikkeling (het permanente orgaan van de Unctad) zal zo mogelijk in de eer ste helft van 1969 een oplossing tot stand brengen voor het vraag stuk van de preferenties. De in dustrielanden hebben er in begin sel mee ingestemd de invoer van industrieprodukten uit de ontwik kelingslanden bepaalde voorrech ten te verlenen. 3) De westerse in dustrielanden hebben in beginsel aanvaard 1 procent van hun bru to nationaal nrodukt uit te geven aan ontwikkelingshulp. Tijdens het overleg bleek dat de meeste donorlanden zich niet in staat achten een tijdstip op te geven, waarop dit plan verwezen lijkt moet zijn. Wat betreft het vraagstuk van aanvullende finan ciële hulp, als de ontwikkelings landen inkomsten derven buiten hun schuld, is men er niet in ge slaagd verder te komen dan de erkenning dat verder overleg noodzakelijk is. 4) De conferentie heeft een re solutie over de handel tussen de ontwikkelingslanden en de com munistische landen aanvaard, waarin aanbevelingen worden ge daan voor detailmaatregelen om deze handel uit te breiden. De be woordingen waarin deze resolutie is gesteld, zijn nog algemener ge houden dan die van de afspraken tussen de westerse landen en de ontwikkelingslanden. Het is de communistische landen gedurende de hele conferentie gelukt zich af zijdig te houden van de grootste tegenstellingen. Het diepgaand ongenoegen met' het beleid van de regering—Wil son heeft zich donderdag overdui delijk gemanifesteerd In een zware nederlaag voor de labour-partij bij tussentijdse verkiezingen. De prijzenbeschikking melk en melkprodukten 1967, welke in gevolge het bepaalde in de prij zenwet met ingang van 2 april 1968 komt te vervallen, zal voors hands niet door een nieuwe prij zenbeschikking worden vervan gen. De minister van economische zaken vertrouwt erop dat het be drijfsleven zich zal houden aan de met het produktschap voor zuivel getroffen afspraak de thans geldende prijzen voorlopig niet te wijzigen, in afwachting van de resultaten van het aan de gang zijnde overleg. De prijzen zijn voor de voor naamste soorten per liter: ge pasteuriseerde melk los 53 cent; in fles of plastic zakje 58 cent; gesteriliseerde melk 61 cent; kar nemelk los 40 cent en in fles 45 cent; melkyoghurt 69 cent; vanil- levla per Va liter 50 cent en per liter 93 cent; chocoladevla per Va liter 52 cent en per liter 99 cent. Voor kartonverpakking kunnen deze prijzen met 2 cent per Va liter en 3 cent per liter hoger lig gen. Van de vier lagerhuiszetels die op het spel stonden, gingen er drie van labour over op conservatieve zijde, terwijl in een vierde district de conservatieve meerderheid werd verdrievoudigd. Het is deze eeuw nog niet eer der voorgekomen, dat bij tussen tijdse verkiezingen drie districten op één dag van partij verwisselden. De slag voor labour voltrok zich in feite binnen een uur. Eerst wis ten de conservatieven in Warwick en Leamington, de vroegere zetel van ex-premier sir Anthony Eden (thans lord Avon) hun bestaande meerderheid bijna te verdrievoudi gen. Vervolgens werd in het district Dudley, een industriegebied, de labour-meerderheid van 10.022 stemmen omgezet in een conser vatieve meerderheid van 11.656. Tenslotte gingen twee districten die een reputatie hebben van wis selvallige politieke trouw, voor labour verloren. In Meriden was de conservatie ve overwinning een achterstand van 4.581 stemmen veranderd in een voorsprong van 15.263 over tuigender dan in de Londense bui tenwijk Acton, waar de conserva tieven een meerderheid van 3.720 stemmen kregen. In 1966 had labour er een overwicht van 4.941 stemmen. De gemiddelde verschuiving van de kiezersgunst naar de conserva tieven bedroeg 18.9 procent, wat bij algemene verkiezingen de to- ries een meerderheid van 200 zetels in het lagerhuis zou hebben opgeleverd. De absolute meerderheid van labour in het lagerhuis is sinds de verkiezingen van 1956 van 97 tot 72 geslonken. Waarnemers maken uit de uit slagen op, dat de bevolking het trouwen in het labour-bewind heeft verloren. Naast de tegenslagen in het economisch beleid, die hun diep tepunt vonden in de devaluatie van het pond en de harde op verlaging van de levensstandaard afgestem de begroting van 19 maart, werd het regeringsbeleid gekenmerkt door innerlijke verdeeldheid, het geen o.m. bleek uit het aftreden van minister van buitenlandse za ken George Brown en door een slechte verhouding met de vak bonden. Premier Wilson hoeft niet vóór 1971 algemene verkiezingen uit te schrijven en In regeringskringen vertrouwt men erop, dat de harde economische maatregelen tegen die tijd zoveel effect gesorteerd heb ben, dat de kansen voor labour ten gunste zullen keren. Deze mening wordt niet gedeeld door de oppositie. Reginald Maud- ling, plaatsvervangend leider van de conservatieven, eiste donder dagavond voor de televisie, dat zo spoedig mogelijk algemene verkie zingen worden gehouden, omdat de regering volgens hem „het ver trouwen van het land heeft ver loren". De regering heeft niet langer het morele recht om aan het be wind te blijven. Zij moet echter nog belangrijke taken uitvoeren en men vraagt zich af hoe zij dat on der de huidige omstandigheden denkt te doen, aldus Maudling. De liberale woordvoerder Eric Lubbock vergeleek de toestand met die in sjecho-Slowakije. Acht dagen geleden is Antonin Novotny onder druk van de open bare mening als president afge treden. Het zou waanzinnig zijn als de heer Wilson in ons demo cratisch stelsel nu aan het bewind blijft, zo zei hij. De situatie werd bij de stem ming over aanbevelingen voor fi nanciële hulp in de plenaire zit ting beoaald potsierlijk, toen een Russische afgevaardigde met ge dragen stem de wens van zijn land tot uitdrukking bracht, dat de re solutie met eenparigheid van stem- Warme saucijzsbroodjas BANKETBAKKERIJ^! KowAfr.80 tERNEUZW President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam voert reeds enige dagen geheim overleg over de toestand in zijn land met de Zuidvietnamese ambassadeurs in de landen die Zuid-Vietnam ak- tief steunen, aldus een presiden tiële woordvoerder. De aankondiging gaf aanlei ding tot speculaties dat Thieu voornemens zou zijn groot scheepse veranderingen aan te brengen in de oorlogvoering of in de binnenlandse politieke toe stand. Van welingelichte zijde is ver nomen dat Thieu de dienstplicht wil uitbreiden tot alle mannen van 18 tot 40 jaar en waarnemers geloven, dat Thieu door een alge mene mobilisatie het aandeel van de Zuidvietnamese strijd krachten in de oorlogvoering aanzienlijk wil uitbreiden, nu er weinig kans bestaat op een forse uitbreiding van het Amerikaanse aandeel. De speculaties op het politieke vlak spruiten voort uit de contro verse tussen Thieu en vice-presi dent Ngoeven Cao Ky. Men meent dat Thieu ter wille van Ky enige kabinetsleden wil vervan gen. Aan het overleg met uresident Thieu nemen de Zuidvietnamese ambassadeurs in Washington, Thailand, Zuid-Korea, Australië en Nieuw-Zeeland deel. De zetelverdeling in het lager huis, dat 630 zetels telt, is thans als volgt: Labour Conservatieven Liberalen Labour-republikeins Nationalist Wales Nationalist Schots Labour onafhankelijk Speaker en plaatsvervangers ("onder stemrecht) Vacant Regeringsmeerderheid men zou worden aangenomen. Daarom, zei hij, moet er een clau sule aan worden toegevoegd dat de aanbevelingen alleen voor de westerse landen gelden. Brazilië wees dit namens de ontwikke lingslanden onmiddellijk van de hand. Toen onthielden de commu nistische landen zich van stem ming. met uitzondering van Roe menië. Nadat de aanbevelingen voor de handel In grondstoffen ln de ple naire zitting waren aanvaard, schudden de deskundigen van de comm'ssles die daaraan hadden gewerkt, elkaar lachend de hand. De meeste leden van de commis sie voor preferenties vielen na de stemming over hun plan echter vermoe'd ln hun stoel terug en de financ'ële deskundigen lieten na de aanvaarding van hun resoluties namens hun reeerineen een groot aantal reserves horen. Deze reacties vormden er de svmntomen van hoe verschillend de resultaten door de deelnemers worden beoordeeld. De react'es va rieerden van het „helemaal niet zo slecht" van de meeste indus trielanden tot de uitlating van de Braziliaan Da Silveira dat „de conferentie ondanks zekere vorde ringen op afzonderlijke gebieden op een mislukking is uitgelooen". Waarnemers waren van het be gin af van mening dat de hoop van vele ontwikkelingslanden on een plotselinge verbetering van hun nositie niet door deze wereldhan delsconferentie zou worden ver vuld'. Maar ook de meest nuchter denkende deelnemers verlaten Nieuw Delhi met een gevoel van teleurstelling. W eersomslag Vrijdag is voor Nederland wat maximum temperaturen betreft' een recorddag geworden. De Bilt meldde 23,9 graden terwijl het record van 22,5 graden voordien gevestigd was op 23 maart 1871. Ook de rest van Nederland deed mee met temperaturen van 24,1 graden in Ypenburg en 24 graden in Groningen. In Volkel werd het zelfs een zomerse dag met de hoogste temperatuur van 25,2 graden. Alleen vlak aan zee wer den temperaturen lager dan 20 graden gemeten. Aan al dit moois zal vandaag geleidelijk aan een einde komen. Een storing die vrijdag boven midden-Engeland bewolking en regen bracht, trekt naar Neder land en zal voor een weersom- slag zorgen. In de ochtend, voor het front uit, zal het vrijwel over al nog zonnig weer zijn, waarbij temperaturen van 15 graden aan zee tot omstreeks 20 graden in het binnenland kunnen worden bereikt. Op de nadering van het front draait de wind en wordt er koudere lucht van zee aange voerd, gevolgd door bewolking. Uit deze bewolking kan plaatse lijk wat regen vallen terwijl de beneden de 10 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Afkoeling Aanvankelijk nog warm en zonnig weer, maar later op de dag meer bewolking en kans op wat regen en afkoeling door binnenstromende koudere lucht. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk zuidelijk later van zee. ZATERDAG 30 MAART. De bevolking van Moskou is vrijdagochtend begonnen af scheid te nemen van de veronge 34g' lukte ruimtevaarder Joeri Gaga rin. Vele duizenden mensen trok ken langs het huis van het leger, waar de urnen met de as van Gagarin en zijn eveneens veron gelukte collega Serjogin waren neergezet. Partijleider Brezinev en pre mier Kosygin hielden de ere wacht. Vandaag worden de urnen in de muur van het Kremlin bij gezet. 259 12 1 1 1 1 3 3 72 v.m. n.m. Breskens 2.40 3.02 Temeuzen 3.16 3.38 Hansweert 3.50 4.12 Walsoorden 3.49 4.11 ZONDAG 31 MAART v.m. n.m. Breskens 3.10 3.31 Temeuzen 3.46 4.07 Hansweert 4.20 4.41 Walsoorden 4.19 4.40 MAANDG 1 APRL v.m. n.m. Breskens 3.40 4.00 Temeuzen 4.16 4.36 Hansweert 4.50 5.10 Walsoorden 4.49 5.09 ZON Mrt. 30 31 op onder MAAN op onde» 6.20 6.17 19.10 19.12 6.47 6.58 21.10 22.24

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1