Rsntespaaérieven 1SS3 f. 54.000.000,- TERNEUZENSE RAAD VERWIERP EIS TOT ONTSLAG DIRECTEUR WATERLEIDING MINISTER RC0LYINK OVER DE VRIJE(RE) LOONPOLITIEK Algemene indruk: leonstijging is te hoog Arbeidstijd verkorting Keerzijde Vrijdag 29 maart 1968 DE VETJE ZEEUVS Pagina 3 „HOVERCRAFT"- EXPEDITIE NAAR AMAZONEGEBIED WESTDUITSE COMM. PARTIÏ BLIJFT VERBODEN AUTO TEGEN TREIN N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Serie I en II Yvonne Paul naar Parijs vertrokken Geen blijvende moeilijkheden voor olievoorziening MARINUS DE PUTTER, MARIA VAN TATENHOVE, WILLEM JANSEN, Tijdens de openbare raadsverga dering, die gisteravond in Terneu zen onder voorzitterschap van burgemeester Aschoff werd ge houden, werd, naar aanleiding van een brief die het gemeentebestuur van de raad van commissarissen van de N.V. Waterleidingmaat schappij ,.Zeeuws-Vlaanderen" in zake de N.V. Industriewatervoor ziening „Zeeuws-Vlaanderen" door de heer P. J. Huijbrecht een voor stel ingediend, mede-ondertekend door de heren De Meijer, Verbrug- ge en Hamelink om op korte ter mijn een vergadering te doen uit schrijven voor de aandeelhouders van de maatschappij en door de vertegenwoordiger van de gemeen te Terneuzen het agendapunt ter discussie te brenuen waarin het Ontslag van de directeur en de commissarissen, die eveneens ver antwoordelijk zijn voor het finan ciële debacle te bespreken. De heer Hol had tevoren over diverse punten in het beleid zijn misnoegen te kennen gegeven. Hij had o.m. scheme kritiek op het feit dat in de Braakmanspaarbek kens niet minder dan 35 miljoen gulden waren geïnvesteerd, zonder dat men van Belgische zijde de formele toezegging had dat een definitieve vergunning voor het opvangen van het Belgische opper vlaktewater verkregen was. Ook de wijze waarop het project van de zinkers door de Westerschelde tot stand is gekomen kon allerminst de goedkeuring van de heer Hol weg dragen. Van de zijde van het ministerie van economische zaken werd me degedeeld dat voorlopig een be drag van 20 miljoen gulden werd gereserveerd ten behoeve van de watervoorziening in Zeeuws-Vlaan- deren. Een definitieve toezegging bleef nog achterwege, omdat ten aanzien van de uit te voeren wer ken en de investeringskosten nog vele onzekerheden bestonden. De situatie destijds overziende, gelet op de zware kapitaalslasten en de reële mogelijkheden van wa- terafname, had het bestuur van de waterleidingmaatschappij, naar zijn mening, alvorens het besluit tot het leggen van een tweede zin ker te nemen, af moeten wachten een definitieve toezegging van economische zaken te verkrijgen voor een heel wat grotere (defini tieve) subsidietoezegging in het kader van de infrastructuur of, in dien een dergelijke subsidie niet verkregen kon worden, het plan voor het leggen van een tweede zinker in de ijskast moeten stop- pern - -Ook op het punt met betrekking tot de waterafname door Dow Chemical is er volgens de heer Hol sprake van falen. Alvorens dergelijke grote investeringen te doen had men van deze industrie zwart op wit moeten hebben hoe veel de waterafname zou bedra gen. Voorts wilde de heer Hol (en later ook de heer De Meijer) weten in hoeverre de gemeente Terneu zen financieel aansprakelijk is. Zelfs in de kring van commissaris sen was daarover geen eenheid van mening, toen j.l. dinsdagavond de gemeenteraadsleden waren uit genodigd om een uiteenzetting van zaken te horen. Vervolgens sprak de heer Hol de vrees uit dat de aansprakelijkheid van de moedermaatschappij wel eens met zich zou kunnen mee brengen, dat prijsverhogingen op de klein-verbruikers zouden komen te drukken. Ook de kwestie van het ontslag van 37 mensen noemde de heer Hol een „bijzonder nare zaak". De heer Huijbrecht sprak er zijn misnoegen over uit dat het ontslag van de 37 personeelsle den van de mattschappij niet analoog voltrekt met de gemaak te afspraken. Hij vroeg zich af waarom het nodig is hiervan af te wijken. Ook noemde de heer Huijbrecht dit een zeer kwa lijke zaak. Hij meende er voor te moeten vrezen dat bovenaan de lijst van de ontslagenen de naam van de direkteur wel zal ontbre ken. Hij meende dan ook te moe ten voorstellen dat de gemeente Terneuzen het ntslag van de di rekteur en van de raad van com missarissen ter sprake zal moe ten brengen. De heer Van Breda Vriesman bracht in het midden dat „de waterleiding" is gebouwd voor de toekomst en dat deze tech nisch zeker verantwoord is. Hij zei van mening te zijn dat ook de raad van commissarissen verant woordelijk is. Zij hebben destijds niet aan de bel getrokken, aldus de heer Van Breda Vriesman. „Men kan er niet een man voor ophangen", zo besloot hij. Ook de heer Moret zei van me ning te zijn dat de raad van com missarissen de hoofdschuldige is en de heer Bamondt was van me ning dat men over te weinig ge gevens beschikt om hier een juist oordeel te kunnen uitspreken. De heer De Meijer vond de uit eenzettingen van j.l. dinsdag avond verre van bevredigend. Op vele punten kon de voorzit ter het met het betoog van de heer Hol eens zijn. Vooral het voorge nomen ontslag van 37 werkne mers woog ook bij burgemeester Aschoff zeer zwaar. Hij noemde een aantal punten, zoals leeftijd, aantal dienstjaren, al of geen kostwinner en eerst die personen ontslaan die vrijwillig ontslag willen nemen en de .vrouwelijke beambten, die geen kostwinner zijn, waaroD een basis tot verde re besprekingen zou kunnen ge legd worden. Mogelijk zou het te bekijken zijn, aldus de voorzitter, of niet enkele geschikte mensen in gemeentelijke- of andere overheidsdiensten zouden kun nen worden geplaatst. De burgemeester was stellig van oordeel dat in deze kwestie zeker zo spoedig klaarheid dient te komen. Daarbij wees hij er op dat volgens een brief van de mi nister niet alleen in de pro vincie Zeeland, maar ook elders in het land een zo groot mo gelijke concentratie van water leidingbedrijven dient plaats te hebben. Hij deelde mede in antwoord op de vraag van de heer De Meijer dat Terneuzen in deze affaire aansprakelijk is voor 69.000. Burgemeester Aschoff betoogde vervolgens zeer uitvoerig dat het voorstel van de heer Huijbrecht op een ongunstig moment komt. Hij vreesde n.I. dat wanneer de directeur en leden van de raad van commissarissen zouden wor den ontslagen er een vacuum zou ontstaan en dat het dan uitermate moeilijk zou worden om klaarheid in deze zaak te brengen. De heer De Meijer merke hier omtrent op dat hij zou willen ver mijden dat later „de schuldigen" naar huis gezonden zouden wor denden „met dank voor de bewe zen diensten". De vergadering werd gedurende ongeveer een half uur geschorst om het voorstel van de heer Huij brecht juist te formuleren. Toen het in stemming werd ge bracht bleken de heren De Meij1- er, Moret, Verbrugge, Huijbrecht, Hamelink en De Vos het voorstel te steunen. Tien leden van de raad stemden tegen, terwijl de heer Van Driel de raadszaal verliet om zijn stem te kunnen onthouden. Wethouder De Vos van open bare werken herinnerde aan de vele malen die het beleid van de waterleidingmaatschappij in de raad was besproken en becriti- seerd. Hij voelde -zich echter niet zo heel gelukkig met het feit dat het provinciaal bestuur een grote medezeggenschap zal krijgen. „Ik voel niets voor een soort provin ciale energiedictator, en de ge meenten zullen er voor dienen te zorgen dat zij een zo groot moge lijke Inspraak blijven houden", zo merkte hij op. Hiermee was de voorzitter het volkomen eens. ZEEHAVENS DELTAGEBIED Een tweede punt uit de ingeko men stukken waarover vrij uitvoe rig van gedachten werd gewisseld was het rapport „Verkenning van enkele aspecten van de ontwikke lingsmogelijkheden voor zeehavens in het deltagebied." Vooral de heer De Meijer zag deze kwestie, althans voor wat Terneuzen betrof, zeer somber in. Uit verschillende uitspraken in dit rapport meende hij te moeten con cluderen dat Botterdam wel een zeer groot gedeelte naar zich toe zal trekken. Ook de heren Hol en Huijbrecht hadden enkele op- en aanmerkingen. In een vrij uitvoerig betoog weerlegde de voorzitter deze me ningen. Uit diverse punten in het rapport, is af te leiden, aldus bur gemeester Aschoff, dat aan Zeeuws-Vlaanderen een ruime plaats is toebedacht, waarbij hii zei van mening te zijn dat wij een nationaal havenbeleid dienen te voeren, willen wij niet nog verder achterop komen. VERKIEZINGEN In de plaats van de heer Huij brecht werd de heer Hol gekozen in het bestuur van de stichting Terneuzense Schouwburg. In de vacature Binnekamp werd voor dezelfde stichting de heer Berbers tot voorzitter gekozen. De drie leden die werden geko zen in de stichting Verenigde open bare leeszaal en bibliotheek ter voorziening van de vacatures Doorns—Ortelee, Binnekamp en kapelaan Adriaansen, werden ge kozen, de heren Van Driel, Nieuw dorp en kapelaan H. Grooten. 1 In het exploitatieplan „Sluiskil" zullen diverse percelen grond wor den verkocht. Betreffende de aan sluiting van Sluiskil op het aard gas werd opgemerkt dat de bewo- - ners, die zich nog niet voor deze aansluiting hebben opgegeven, dit spoedig moeten doen, willen zij later veel hogere aansluitingskos- ten dan de huidige vermijden. Het voorstel inzake overdracht aan het rijk van de gymnasiale af deling van het Petrus Hondius- lvceum werd door diverse sprekers alsmede door wethouder Berber' ten zeerste betreurd, maar er was geen andere uitweg mogelijk. Wijzigingen in de begrotingen van het grondbedriif 1967, diens' openbare werken 1967, gemeente begroting 1967 en dezelfde begro tingen voor 1968 werden goedge keurd. Daarbij' werd gestipuleerd dat er voor de gemeentepolitie twee survelillance-auto's zullen worden ingeruild en vervangen door nieuwe. Bij de rondvraag werden o.m. klachten geuit betreffende de veerpont te Sluiskil, tnaar B. en Een 18 man sterke Britse expe ditie begint op 10 april aan een tocht van meer dan 3.000 kilo meter door het gebied van de Amazone in noord-Brazilië en Venezuela. Zij zal ongeveer dezelfde route volgen als de grote Britse ontdek kingsreiziger sir Walter Raleigh in 1596, maar zich veel gemakke lijker een weg kunnen banen door de moerassen door het ge bruik van een „Hovercraft". Doel van de expeditie, die uit Manaus in noord-Brazilië ver trekt, is het verzamelen van ge gevens over mogelijkheden tot cultivering van het uitgestrekte moerasgebied. De expeditie zal de rivieren de Negro en Orinoco tot San Felix in Venezuele vol gen en op haar beurt worden ge volgd door een televisieploeg, die de héle reis in kleuren zal ver slaan. Naast het wetenschappelijk doel van de expeditie heeft de cameraploeg grote belangstelling voor het toetsen van de legenden over de blonde amazones, die vol gens de 400 jaar oude overleve ring muziekinstrumenten maak ten uit de botten van verstoten minnaars, en over „Eldorado", het goudland dat al het doel is geweest van talloze expedities. De expeditie wordt gehouden onder auspiciën van het Engelse „Geographical Magazine". Alle verzamelde gegevens zullen ter beschikking worden gesteld van belangstellende regeringen en universiteiten. De in 1956 in West-Duitsland verboden communistische partij bljjft verboden. Een instruktie in deze zin zal op voorstel van mi nister van binnenlandse zaken Liicke door de regering worden gezonden aan de regeringen van de deelstaten. Bij het oversteken van een on beveiligde overgang op het baan vak Geldermalsen-Elst tussen Kesteren en Opheusden is woens dagavond omstreeks 21.30 uur een personenauto met twee inzit tenden tegen een treinstel ge reden. De auto werd geheel ver nield, maar de inzittenden, een man en zijn kind, bleven onge deerd. De trein liep door het on geval een vertraging van 23 mi nuten op. 's-GRAVENHAGE De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat van de reeds voor meer dan Is geplaatst De verkoop wordt voortgezet bij alle banken en commissio nairs in effecten alsmede te onzen kantore te 's-Gravenhage, Lange Vijverberg 10. Een brochure met volledige inlichtingen wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. 's-Gravenhage, 29 maart 1968. De minister van sociale zaken heeft de eerste kamer meege deeld, dat het nieuwe loonbe- leid nog te kort functioneert om een afgerond oordeel over de resultaten te kannen geven. De minister doet deze mede- dling jn een nota naar aanlei ding van het eindverslag van de vaste commissie voor sociale zaken over zijn begroting voor 1968. Als algemene indruk stelt de minister, dat de tot nu toe tot stand gekomen loonstijging, mede bezien in het licht der economi sche situatie, te hoog moet wor den genoemd. In de nota merkt minister Roolvink o.a. op, dat duidelijk is gebleken dat een loondifferen. tiatie, die destijds ais een der argumenten voor het aanvaarden van een systeem van vrije loon politiek heeft gegolden, slechts in geringe mate is verwerkelijkt. Verder merkt hij oo dat in feite in slechts één grote en twee kleinere (ondernemings)contrac- ten voor 1968 generlei arbeids tijdsverkorting is overeengeko men. Reeds in 1967 is voor on geveer 600.000 werknemers op grond van de nog van kracht zijnde meerjarige contracten een arbeidstijdsverkorting van vijf kwartier per week ingevoerd. De minister kan zich niet ont veinzen, dat een eenmaal inge zette verkorting van de arbeids tijd, gezien de ervaring, de nei ging heeft zich tot het gehele bedrijfsleven te gaan uitstrek ken. Niettemin, aldus de minister, is er een fundamenteel verschil in de wijze waarop de arbeids tijdverkorting destijds in de meerjarige contracten is opgeno men en de manier, wccrop ze in de nu ingaande éénjarige con-, tracten in het vooruitzicht is ge steld. W. waren van mening dat men hierover nog niet veel kan zeggen daar het allemaal nog erg nieuw is, het personeel nog niet helemaal is ingewerkt en de mensen die er gebruik van moeten maken deze nieuwe gang van zaken nog niet faeJsiaa®! gewend zijn- iiwiiiiH ROTTERDAM45 opvarenden van een Brits vlooteskader, op bezoek in de Maasstad, hebben woensdag bloed afgestaan ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruis. De arbeidstijdverkorting in de eenjarige contracten die in 196P zijn ingediend, blijkt over het algemeen in de tweede helft van het contracts! aar in te gaan. De minister herhaalt dat voor de contracten die in 1968 ingaan, een stijging van het loonkosten- niveau als gevolg van arbeids tijdverkorting optreedt die ex clusief de bouw-c.a.o. 1,6 net. en De 39-jarige Yvonne Paul, die na haar deportatie vorig jaar uit de Verenigde Staten bijna drie maanden op Schiphol heeft ge bivakkeerd, is gisteren onver wacht van Schiphol naar Parijs gevlogen. Zij beschikte weer over een geldig Nederlands paspoort dat zij na het in New York aan het consulaat te hebben afge geven, ongeveer een maand ge leden op het ministerie van bui tenlandse zaken blijkt te hebben afgehaald. Op de luchthaven werd aange nomen, dat zij zal trachten via Parijs naar haar zo geliefde Amerika terug te keren. Mocht dat haar tegen alle verwachtin gen in gelukken, dan houdt men op Schiphol rekening met de mo gelijkheid, dat zij spoedig weer als gedeporteerde op de lucht haven zal aankomen. inclusief die c.a.O. 3,7 pet. be draagt. Die kosten moeten wor den gevoegd bij de loonkosten stijgingen der in 1968 ingaande contracten van rond 5,5 pet. De keerzijde, aldns de minis ter, is dat reeds tevoren een loonkostenstijging voor het in 1969 aanvangende contractsjaar wordt veroorzaakt. Partijen die deze benadering hebben gevolgd, hebben betoogd dat bij de berekening der totale loonkostenstijging, verbonden aan de verbetering van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden inclu sief de arbeidstijdverkorting, dit late tijdstip van invoering in acht moet worden genomen. Dit laatste is naar 's ministers oor deel in beginsel slechts dan aan vaardbaar, als een in de loop van een contractsjaar ingaande arbeidstijdverkorting wordt in gepast in een meerjarig contract of als tussen partijen afspraak wordt gemaakt bij de onderhan delingen voor 1969 over de wij ziging van het contract, rekening te houden met de op het volgen de contractsjaar drukkende kos ten. De minister is echter niet van een dergelijke afspraak ge bleken. PANAMA-stad: Jonge betogers verzamelen kisten, vaten en af- val om in een van de straten van Panama-stad een barricade op te werpen tegen een verwachte aan val van de nationale garde. De garde blijft de steun van presi dent Robles, waartegen velen, waaronder deze jongelui, pro testeren ten gunste van de nieu we president Delvalle. De crisis van vorig jaar in het midden-oosten heeft voor West- Europa geen blijvende ernstige moeilijkheden opgeleverd voor de bevoorrading met olie, zo heeft de Europese commissie verklaard in een vergadering van de energiecommissie van het Europese parlement in Brussel. Men heeft de tijdelijke stopzet ting van de leveranties kunnen opvangen door de reserves aan te spreken, waarbij overigens niet meer werd ingeteerd dan een hoeveelheid, overeenkomend met een verbruik van 10 tot 15 dagen. Aan het einde van vorig jaar wa ren de reserves weer aangevuld en de behoeften zelfs voor het gedekt. Voorts zijn alle beschik bare vervoersmiddelen gebruikt en de aankopen in Perzië, Vene zuela en de V. S. verhoogd. De repercussies op de prijzen van olie en olieprodukten zijn dan ook betrekkelijk gering; prijs verhogingen van korte duur zijn merendeels weer geannuleerd, aldus deze verklaring. De Europese commissie acht het niettemin nuttig als in over leg van de Europese ministerraad en de commissie wordt gestreefd naar een nog grotere beveiliging van de olievoorziening tegen gun stige prijzen. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Hiermede vervullen wij de zeer droeve plicht U mede te delen dat na een langdurig moedig gedra gen lijden van ons is heengegaan onze geliefde Man en zorgzame Vader, Zoon, Behuwdzoon, Broer, Behuwdbroeder, Voogd en Oom op de leeftijd van 48 jaar. M. L. A. DE PUTTER-VAN DER STAAL ELLY en WILLY Familie DE PUTTER Familie VAN DER STAAL Terneuzen. 28 maart 1968. Narcisstraat 43. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. maan dag 1 april des namiddags 1.15 uur op de Zuider begraafplaats. Heden werd nog vrij plotseling van onze zijde weggenomen mijn zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Weduwe van J. P. Eekman, in de ouderdom van 78 jaar. C. K. DE ZEEUW—EEKMAN J. DE ZEEUW Familie C. DE ZUTTERDE ZEEUW CORRIE S. P. DE ZEEUW en CONNIE Terneuzen, 28 maart 1968. Iepenlaan 134. De begrafenis zal plaats hebben op maandag 1 april a.s. om 2.30 uur op de algemene begraafplaats te Terneuzen. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- vader, Groot- en Overgrootvader in de zeer gezegende ouderdom van ruim 98 jaar. Uit aller naam, W. JANSEN. Hoek, 28 maart 1968. Langestraat 92. Condoleantie-adres: Tramstraat 24. De teraardebestelling zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Hoek op maandag 1 april 1968 des namiddags 2.45 uur. Vertrek: Langestraat 92 om 2.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3