Viekong vernietigt Zuidvietnamees hoofdkwartier te Long Dinh McCarthy en Kennedy contra Johnson Joeri Gagarin bij 'n vliegtuigongeluk om het leven gekomen AMERIKAANSE BOMMENWERPERS BESTOOKTEN VELE DOELEN IN NOORD-VIETNAM Wetsontwerp geestelijk gestoorden Felle verkiezingscampagne te wachten Minister Liicke treedt toch af WERELDHANDELSCONFERENTIE AANVAARDT PLAN VOOR ONTWIKKELINGSHULP Economische toestand West-lrian was onder koloniaal bewind beter dan nu Standbeeld koningin Wilhelnsina op Damrak in Amsterdam HET WEER VRIJDAG 29 MAART 1968 24e Jaargang No. 5170 Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Terneuzen Troepen concentraties bij Khe Sanh Ziekenhuisbouw Mobilisatie „Initiatief niet verloren" De kinderbijslag voor bet eerste kind Venlo's expeditiebedrijf ontslaat 44 man De eerste ruimtevaarder ter wereld Transplantatie in Leeds „Coiumbus van de ruimte" Verouderd type Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frank, bij abonnement: TERNEUZEh Directeur-Hoofdredacteur: T van de Sande Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Aoonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nnr. Voor het gecomb, maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De vietcong heeft donderdag morgen met mortiergranaten het districtshoofdkwartier van het Zuidvietnamese leger te Long Dinh in de Mekongdelta gedeeltelijk vernietigd. Volgens een Zuidvietnamese woordvoerder werden ook vijf huizen dicht bij het hoofdkwartier getroffen. Door de beschieting werd een kind gedood. In de provincie Ba Xuen, 155 kilometer ten zuidwesten van Sai gon, kwam het tot zware gevech ten tussen Zuidvietnamese „ran gers" en grote rebellengroeperin gen. De gevechten in deze provin cie hebben reeds aan 115 rebellen het leven gekost. De verliezen aan regeringszijde worden weer „licht" genoemd'. Ook bij Trang Bang, op de weg van Saigon naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, is zwaar gevochten. De aldaar in de strijd gewikkelde Amerikanen doodden 99 rebellen ten koste van twee doden en 38 gewonden aan eigen zijde. De strijd te Trang Bang is een onderdeel van de gecombineerde Amerikaans-Zuidvietnamese opera tie „Quvet Thang" („wil om te winnen"). In deze operatie ziin reeds 1842 rebellen gedood en 293 gevangen genomen. De Ameri kaanse verliezen bedragen 69 do den en 604 gewonden, de Zuid vietnamese 92 doden en 232 ge wonden. Woensdag deden taktische ge vechtsvliegtuigen bij Khe Sanh aanvallen op Noordvletnamese militairen on twee kilometer van de basis. Twaalf Noordvietname- zen werden gedood. De vliegtuigen hebben ook troepenconcentraties waargenomen. Deze concentraties zijn be stookt door zware B-52-bommen- werpers, evenals troepenconcen traties op 40 kilometer van Kon- toem op de hoogvlakte en in het dal van A Siau, 50 kilometer ten westen van Hoeé. In Noord-Vietnam waren woens dag de belangrijkste doelen van de Amerikaanse bommenwerpers een spoorwegknooppunt en radarin stallaties bij Lang Giai, 28 kilo- Aan de opstelling van een ont werp van wet op de geestelijk gestoorden wordt met voortva rendheid gewerkt, aldus heeft minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid aan de Eerste Kamer meegedeeld. Het ontwerp zal te zijner tijd om advies aan de centrale raad voor de volksgezondheid worden voorgelegd. Daarom kan nog niet worden gezegd wanneer het ont werp bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Over een ontwerp van wet zie kenhuisbouw wordt thans inter departementaal overleg gepleegd, aldus de minister. Het is zijn be doeling in dat ontwerp meer be tekenis toe te kennen aan de regionale (provinciale) plannen ter voorziening in de behoefte aan ziekenhuisaccomodatie bin nen de provincie. Met deze wet wordt een zo op timaal mogelijke voorziening in de behoefte aan inrichtingen voor gezondheidszorg beoogd. Voorts een noodzakelijke doelmatigheid qua opzet en een aanvaardbaar niveau van de verpleegtarieven. De minister deelt verder mee dat een op te richten nationaal ziekenhuisinstituut zich als wetenschappelijk technisch or gaan zal richten op vraagstukken van medische, verpleeg- en bouwkundige en bedrijfsecono mische aard. meter van de Chinese grens, een transformatorstation en opslag plaatsen te Cam Pha, 70 kilometer ten noordwesten van Haiphong, het station van Song Tra, 240 kilo meter ten noordwesten van Hanoi, vrachtautokonvooien bii Dong Hei in het zuiden en artilleriestellin gen en wegenbouwnroiecten bij de gedemilitariseerde zone. Door slecht zicht kon de om vang van de schade niet worden opgenomen. Naar in regeringskringen in Saigon verluidt wil de Zuidvietna mese regering alle mannen tuisen de 18 en 40 jaar mobiliseren. Bin nenkort zou hierover een officiële mededeling worden gedaan. President Thieu heeft vorige week verklaard dat hij 135.000 man zou oproepen voor de dienst plicht. Deze extra-mankracht zou worden verkregen door het oproe pen van alle 18- en 19-jarigen en vervolgens de wederoproeping van alle veteranen van jonger dan 35 die vijf jaar of minder in militaire dienst zijn geweest. „Ik geloof niet dat wij het mili tair initiatief in Vietnam hebben verloren, hoewel de vijand de mo gelijkheden heeft om op het voor hem ooportune moment offensieve operaties te beginnen", zo heeft generaal Creigton Abrams woens dagavond verklaard bij zijn ver trek uit Washington naar Vietnam. Generaal Abrams, de plaatsver vangend opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, die als belangrijkste kan didaat voor de opvolging van ge neraal Westmoreland wordt ge noemd, heeft besprekingen ge voerd met president Johnson en militaire leiders. Tijdens zijn bezoek van 48 uur aan Washington heeft hij viermaal met de president gesproken. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis is nog geen beslis sing genomen over de opvolging van Westmoreland, die in juli be velhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten wordt. Op het Damrak in Amsterdam zal te zijner tijd een standbeeld worden geplaatst van koningin Wilhelmina. De Amsterdamse beeldhouwster Thea van der Pant zal het beeld vervaardigen. Het initiatief tot het oprichten van een standbeeld werd in 1967 genomen door het kontaktorgaan van vrouwenorganisaties in Am sterdam (Cova). Het bestuur nam kontakt op met de gemeente, die liet weten dit initiatief van harte te willen steunen. De afdeling stadsontwikkeling van de dienst der publieke werken stelde een onderzoek in naar een plaats, waar het beeld het beste kon worden geplaatst. Het Cova zegt zeer verheugd te zijn. dat dit standbeeld in het hart van Am sterdam een plaats zal krijgen. In 1949 werd het Cova opgericht. Ere-presidente is mevrouw O. J. SamkaldenMeyers. Van de zijde van de gemeente kon nog niet worden bevestigd of het standbeeld inderdaad op het Damrak komt. Een definitieve beslissing kan binnenkort wor den verwacht. Senator Robert Kennedy heeft woensdag in Salt Lake City ver klaard, dat hij zal meedoen aan de op 7 mei in de staat Indiana te houden voorverkiezingen. Voor deze „primaries" hebben ook de democratische senator Eugene McCarthy en de gouver neur van de staat Roger Brani- gan, ingeschreven. Branigan ver tegenwoordigt president Johnson. McCarthy heeft in een rede in Chicago de Amerikanen gewaar schuwd dat economische con trolemaatregelen voor oorlogstijd voor de deur staan, als de mili taire uitgaven voor de oorlog in Vietnam niet worden vermin derd. Hij schatte dat de militaire uit gaven voor Vietnam op ruim 50 miljard dollar zouden komen, als werkelijk 200.000 extra militairen naar Vietnam worden gezonden, zoals sommige berichten dat wil len. Senator McCarthy had zich tot nu toe in de strijd tegen het Ame rikaanse Vietnam-beleid beperkt tot de morele kant van de zaak. Zijn waarschuwing houdt in, dat hij ook de financiële en economi sche gevolgen van de oorlog in de verkiezingsstrijd wil betrek ken. DOLLARSTROOM VIA FRANKRIJK Dank zij het Franse banksys teem in Vietnam moet de Ameri kaanse dollarstroom naar dat land „op een of andere manier" via Frankrijk lopen, wat president De Gaulle een kans geeft om ons te treffen, zo beweerde de se nator. De regering heeft volgens hem de neiging om harde en zware beslissingen inzake de huidige economische en monetaire pro blemen „te temporiseren en uit te stellen". De negerleider ds. Martin Lu ther King heeft verklaard liever steun te verlenen aan McCarthy of Kennedy, „die zich beiden identificeren met de problemen van de grote steden en de sociale rechtvaardigheid", dan aan pre sident Johnson. Ds. King, die in Newark een persconferentie gaf in verband met de in april te houden mars op Washington voor de strijd tegen de armoede, zei teleurge steld te zijn door het feit dat Johnson nog steeds geen eind heeft gemaakt aan de oorlog in Vietnam. „Als Johnson of Nixon een man die niet in deze tijd past presidentskandidaat zouden wor den, dan zouden de Verenigde Staten voor een tragische keus staan", aldus King. OLCA Nu de sociaal-economische raad de minister van sociale za ken heeft laten weten, dat geen interim-advies wordt uitgebracht over een geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind, meent minister Rool vink dat het kabinet met het vaststellen van een standpunt hierover moet wachten totdat de S.E.R. zijn eindadvies over de programmering der sociale ver zekering heeft uitgebracht. Dit heeft minister Roolvink de Eer ste Kamer meegedeeld, eraan toevoegend dat de zienswijze van de S.E.R. voor hem van groot ge wicht is voor de te nemen beslis sing. Het expeditiebedrijf Paul Wil- lems n.v. te Venlo hèeft bij het gewestelijk arbeidsbureau te Venlo een ontslagaanvrage voor het 44 man tellende personeel in gediend. Deze ontslagaanvrage is volgens de dirëktie een gevolg van de nieuwe wegvervoersover- eenkomst met West-Duitsland, die op 1 april van kracht wordt en waardoor het aantal vergun ningen voor het grensoverschrij dend verkeer drastisch is beperkt. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn heeft meegedeeld dat minister Paul Lüc'.c toch wil af treden. Hij heeft bondskanselier Kiesinger verzocht zijn ontslag aanvrage door te zenden aan president Heinrich Lübke. Lücke heeft zich ervan over tuigd, aldus de woordvoerder, dat de in de regeringsverklaring van 13 december 1966 aangekondig de herziening van het kiesrecht door het zittende parlement niet meer kan worden verwezenlijkt. Bondskanselier Kiesinger heeft het ontslag van Lücke aanvaard. In Leeds zijn drie hartkleppen van een varken in het hart van een vrouw overgezet. De operatie is maandag in een ziekenhuis uit gevoerd. De vrouw, de 38-jarige mevr. Jean Bastow, gaat goed vooruit, zo wordt van het zieken huis vernomen. Twee van de kleppen zijn over gezet, toen het hart buiten wer king was. Een hart-longmachine is drie uur lang ingeschakeld ge weest. De Russische kolonel Joeri Gagarin, ''cff'ïérste ruimtevaar der ter wereld, is woensdag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, zo heeft de Rus sische radio bekendgemaakt. Gagarin maakte samen met kolonel Wladimir Serjorgin een oefenvlucht toen het vliegtuig neerstortte. Beiden kwamen om. Volgens Tass zullen ze worden begraven op het Rode Plein vlak bij de muur van het Krem lin. De 34-jarige Gagarin was „held van de Sowjet-Unie". Joeri Gagarin werkte aanvan kelijk als arbeider op een gie terij. In 1957 haalde hij zijn vliegbrevet en nog in hetzelfde jaar werd hij militair piloot. In 1960 werd hij lid van de com munistische partij en gekozen tot lid van de opperste sowjet. In hetzelfde jaar begon zijn op leiding voor ruimtevluchten en op 12 april 1961 maakte hij als De tweede wereldhandelsconfe rentie in Nieuw Delhi heeft don derdag gestemd vóór een nlan dat voorziet in een aanzienlijke ver hoging van de ontwikkelingshulp. In de aanvaarde resolutie staat dat de rijke landen op zich nemen De gouverneur van West-lrian, A. J. Kaisiepo, heeft verklaard dat de uitkomst van de volksstemming die volgend jaar in West-lrian moet worden gehouden om vast te stellen of de bevolking bii In donesië wil blijven of onafhanke lijk wil zijn, grotendeels van d° centrale regering in Djakarta zal afhangen, namelijk of deze erin zal slagen de ontevredenheid on der de bevolking weg te nemen. Op de redenen voor die ontevre denheid ging Kaisiepo niet in, maar hij doelde kennelijk op de klacht dat Indonesië te veel goede ren aan het gebied onttrekt en dat de ambtenaren van de centrale regering de bevolking vaak uit de hoogte behandelen. De gouverneur gaf toe dat de economische toestand in West- lrian onder het koloniale bewind veel beter was dan op het ogen- bbk. De bevolking weet echter, zei hij, dat ook in andere delen van Indonesië economische moeilijk heden bestaan. Hij is ervan over tuigd, dat West-lrian zal profite ren van een algemene verbetering van de Indonesische economie. Over de verzetsbeweging in West-lrian tegen het Indonesische bestuur zei de gouverneur, dat maar weinig mensen de bossen zijn j volgden ingevlucht. jaarlijks een bedrag aan de arme landen ter beschikking te stellen dat tenminste netto overeenkomt met één procent van hun bruto nationaal produkt. De communis tische landen stemden tegen of onthielden zich van stemming. Voor de resolutie in stemming werd gebracht, had de Sowjet- Unie gepleit voor aanvulling van het plan met een verklaring dat de opvatting die erin tot uitdrukking komt, het gezamenlijke standpunt weergeeft van de landen met een vrije-markteconomie en van de ontwikkelingslanden en dat der halve de communistische landen de aanbevelingen niet als bindend be hoeven te beschouwen. Als deze verklaring eraan zou worden toe gevoegd, zou de Sowjet-Unie het hele plan kunnen aanvaarden. Zo niet dan zou hij zich van stemming onthouden. De Braziliaanse afgevaardigde zei echter dat de verklaring niet kon worden aanvaard door de landen die het plan hebben opge steld. De Russische afgevaardigde trok ziin voorstel in en stemde tegen of onthield zich van stem ming ten aanzien van alle zeven punten van het plan. Roemen'ë stemde voor sommee nun'pn. D0 andere communistische landen het voorbeeld van de I Sowjet-Unie. eerste in de geschiedenis een Vlucht van één uur en 48 minu ten in de Wostok I. Hij maakte een ruimtevlucht van één baan om de aarde. Hier na is Gagarin niet meer in de ruimte geweest. Hij kreeg een belangrijke taak bij de voorbe reiding van Russische kosmo nauten. Enkele dagen na de ruim tevlucht. die de belangstelling van de gehele wereld trok, ont ving Gagarin uit handen van de toenmalige premier Nikita Chroesjtsjov de Lenin-orde. Kolonel Gagarin laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij bezocht in de afgelopen jaren een groot aantal landen, waar hij door zijn vriendelijke houding velen voor zich innam. De „Columbus van de ruimte is de tweede Russische ruimte vaarder van wie officieel het verongelukken bekend is ge maakt. Op 24 april vorig jaar viel Wladimir Komarov met een „Soyoez I" na een vlucht van twee dagen in de ruimte bij een mislukte landing in de Sowjet- Unie te pletter. Het vliegtuig waarmee Gaga rin is verongelukt, was een revo lutionair prototype, dat op 40 a 50 km hoogte vloog. Dit is voor radio-Praag verklaard door de Tsjechische kolonel Milan Codr, die met Gagarin bevriend was. Direct na het bekend worden van Gagarins dood werd op een conferentie in Moskou, waar ook Dartijleider Brez.inev, premier Kosygin en president Podgorriy aanwezig waren, een minuut stilte in acht genomen. Zoals ge meld heeft Gagarin geen andere ruimtereizen gemaakt dan zijn vlucht met de Wostok-1. Hij is wel altijd actief betrokken ge bleven bij de opleiding van ruimtevaarders. Ook is hij opge treden als onofficieel reizend ambassadeur. Als zodanig be zocht hij vele landen, waaronder de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. Verscheidene jaren was hij commandant van het Russische kosmonautenkorps. De 46-jarige Wladimir Gagarin is de afgelopen vijftien jaar test- oiloot geweest. In die periode, aldus een donderdagavond in Moskou gepubliceerde biografie, maakte hij een reeks moeilijke proefvluchten waarbij hii zich een bekwaam piloot toonde. Gagarin, die ook technicus was, zal de titel „held van de Sowjet-Uniet" krijeen. Déze titei was Gagarin al verleend. In het nummer van het Rus sische tijdschrift „Lucht- en Ruimtevaart" van februari 1966 staat een korte omschrijving van de taak van Gagarin. Deze had toen de leiding van de proef vluchten van kosmonauten en was in het bijzonder belast met hun training aan boord van zo» genaamde „laboratorium-vlieg tuigen". De vlucht werd gemaakt in een mig-15, een verouderd type straal jager dat werd gebruikt In de Koreaanse oorlog. Het toestel had een dubbele besturing. In Moskou is bekendgemaakt dat het centrale comité van de Russische partij en de minister raad een regeringscommissie heb ben ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. Gagarin en Seregin waren op gestegen van het militaire vlieg veld bij de plaats Tsjakovskaja. op 30 km ten noordoosten van Mos kou gelegen, dat gebruikt wordt voor de opleiding en conditietrai ning van ruimtevaarders en toe komstige kosmonauten. Gagarin maakte de vlucht om in conditie te blijven. Van betrouwbare zijde is ver nomen dat de verkeerstoren van het vliegveld' 20 minuten na de start van beide mannen het con tact met hen verloor. Men toog direct on onderzoek uit. Twee uur later werden de wrakstukken van bet toestel gevonden bij de stad Wladimir on 250 km ten noord oosten van Moskou. Het schiint dat er plotseling iets mis is gedaan. Men vraagt zich af, waarom de mannen niet per para chute uit het toestel zijn gespron gen. De stoffelijke resten van Gagarin en Sereein werden naar Moskou gebracht waar zü woensdagmiddag ziin verbrand. Hun as is in urnen geplaatst, die zaterdag om 14 uur pl. tijd (12 uur Ned. tijd) nlechtlg zn""n worden bljgezet up het rode plein. DROOG EN WARM Het weer in West-Europa wordt nog steeds bepaald door een ge bied van hoge luchtdruk waar van de kern donderdag boven de Balkan lag. Tussen dit gebied van hoge luchtdruk en een de- pressiegebied dat zich uitstrekt van IJsland tot boven Noord- Noorwegen wordt boven West- Europa een zuidelijke stroming in stand gehouden waarbij de middagtemperaturen op vele plaatsen tot boven de 20 graden stegen. Een frontaal systeem dat boven Ierland. Schotland en Zuid-Scan- dinavië lag, bracht daar regen en bewolking. Voor vandaag ver andert er aan deze situatie maar weinig. Drukdalingen boven Frankrijk en Zuid-Engeland doen de wind in onze omgeving naar zuidooste lijke richting krimpen zodat dro ge lucht van uit Duitsland wordt aangevoerd. Dit geeft opnieuw droog en zonnig weer, waarbij de middagtemperaturen nog iets hogere waarden kunnen berei ken. Tijdelijk echter kunnen wol- kenschermen afkomstig van een kleine storing boven de Golf van Biskaje de zon enigszins.tempe ren, maar het blijft in het alge meen zonnig. medgedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Bestendig Droog en zonnig weer met eert zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan don derdag. VRIJDAG 29 MAART v.ra. n.m. Breskens 2.10 2.32 Terneuzen 2.46 3.08 Hansweert. 3.20 3.42 Walsoorden 3.19 3.41 ZATERDAG 30 MAART. v.m. n.m. Breskens 2.40 3.02 Terneuzen 3.16 3.38 Hansweert 3.50 4.12 Walsoorden 3.49 4.11 Mrt. 29 30 31 ZON op onder 6.22 6.20 6.17 19.09 19.10 19.12 MAAN op onder 6.37 19.37 6.47 21.10 6.58 22.24

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1