Nederland herstelde goudmarkt de vrije Terugkeer van Morgan de Magiër Minister Witteveen beantwoordt vragen in de Tweede Kamer Speculatie BEURSOVERZICHT De werkloosheid Ongerust „Voorzichtig" beleid Eindelyk overeenstemming op wereldhandelsconferentie Tsjechische industrie heeft buitenlandse kredieten nodig De verhouding tussen kerk en staat in Spanje Woensdag 27 maart 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 STUDENTEN BOTSTEN MET POLITIE IN MILAAN „Duitse" verkoopmethode in Amsterdam Kerkelijke conferentie over economische ontwikkeling Bij ongeval op drijvende heistelling omgekomen Twee doden bij botsing tussen trein en tankauto 97-jarige trouwt voor de tweede keer ZEVEN GEWONDEN BIJ BRAND IN ROTTERDAM Schaken Terneuzense schakers verloren in Vlissingen „Landau" (Axel) verloor in Zierikzee VOETBAL Real—Manchester op 15 mei Selectie A- en B-junioren r In de tweede kamer heeft de minister van financiën, prof. Wit teveen, dinsdagmiddag een uit eenzetting gegeven over de be slissing van de regering om met ingang van 18 maart de vrije goudmarkt in Nederland te her stellen. Hij gaf deze uiteenzetting op verzoek van de p.v.d.a.-afge- vaardigde drs. E. L. Berg, die meende dat overleg tussen rege ring en parlement over een der gelijke „ongewone en ingrijpen de" beslissing noodzakelijk was. De minister verklaarde dat het herstel van de vrije goud markt geen ongewoner en ingrij pender beslissing was dan an dere besluiten, die van tijd tot tijd worden genomen. Het succes van de afspraken die de presidenten van de cen trale banken van België, Duits land, Italië, Nederland. Zwitser land, Engeland en Amerika op 17 maart in Washington hebben gemaakt, hangt af van het tot stand komen van het systeem van speciale trekkingsrechten in het internationale monetaire fonds en, van een verbetering in de internationale verhoulingen. Daartoe is nodig dat de Ameri kaanse en Engelse betalingsba lanstekorten verdwijnen of ver minderen en grote betalingsba lansoverschotten van andere lan den verdwijnen. In het debat merkte drs Berg op, dat een verbetering van de betalingsbalans van Engeland en de Ver. Staten een verslechtering van de betalingsbalans van an dere landen betekent. Heeft mi nister Witteveen garanties kun nen krijgen dat de ontwikke lingslanden hiervan niet de dupe worden, zo informeerde hij. Hij zei te vrezen, dat Neder land met zijn open economie wel licht een onevenredig grote bij drage zal moeten leveren aan het herstel van de betalings balansen van Engeland en de Ver. Staten. In feite is de minis ter akkoord gegaan met een ver slechtering van de Nederlandse betalingsbalans. Dit mag niet lei den tot geringere bereidheid om de werkloosheid te bestrijden, maar moet worden gefinancierd uit de goudvoorraden, aldus drs Berg. Hij informeerde wat het de Nederlandse Bank heeft gekost om in de week vóór 17 maart de dollar en het pond sterling te INTERNATIONALS VRIENDELIJKER De internationale waarden hebben gisteren aan de vaste stemming van maandag nog koersvrehingingen kunnen toe voegen. De stemming was vrien- duidelijker, dit door vraag van 't publiek. Het buitenland hield zich merendeels afzijdig. De handel in de internationale waarden was alleen begin beurs van betekenis. Later nam de in teresse af. Unilever zette de op mars van de voorgaande beurs- dagen voort met een eerste ver handeling op 119,70 tegen maan dag als slotprijs 118,90. Kon. Olie ging 70 cent omhoog tot 153,50. Philips verbeterda 60 cent tot 127,20. AKU steeg op 73 twee dubbeltjes. Hoogovens werd een halve gulden hoger geadvi seerd op 124,50. Alle Nederlandse fondsen sloten maandag in Wall- street hoger, hetgeen er in Am sterdam in de koersen van deze fondsen goed uit kwam. AKU steeg later tot 73,40, Philips tot 127,80 en Kon. Olie tot 154. Uni lever zakte iets in tot 119,50. Wallstreet sloot voor de eigen markt goed prijshoudend, echter met weinig zaken. Velen namen in Wallstreet een afwachtende houding aan. Ook de meeste scheepvaart- aandelen konden zich verder .verbeteren. Zo openden Kon. Boot, Van Nievelt en Scheep vaart-Unie hoger vergeleken met de voorgaande slotkoersen. .Winstnemingen waren oorzaak dat Van Nievelt later inzakte van 126% tot 122% (125%). De cul tures waren licht verdeeld. Am sterdam Rubber lag gevraagd in de markt op 58% doch HVA was iets gemakkelijker. De staats- fondsenmarkt was iets lager op het bericht, dat Gulf Oil (Neder land) te Rotterdam op de onder handse markt maximaal tracht f 100 min te lenen a pari tegen een rente van 7% In de lokale afdelingen wer den aandelen Thomsen's Ver. [bedrijven op 130 (100) geadvi seerd en die van W. M. H. Mül- ler op 281 (286), dit.als gevolg van het bod door Müller op de aandelen Thomsen. Aanhoudende vraag van lo kale zijde deed de koersen van de internationale waarden ver der oplopen. Gesloten werd op het hoogste- punt van de dag. A.K.U. verliet de markt op 73,20. Philips deed 128,10. Unilever 119,80. Kon. Olie 154,10. Voor Van Nievelt trad een herstel in van 122 tot 124. In de le periode werden de claims Alg. Bank Nederland ver handeld op 1.85 1,80) en die van Vettewinkel op 75 (onv.) Alb. Heijn ging 9 en Bijenkorf- Beheer 4% punt omhoog. De aan delen van de goudmijnen waren vast. Furness steeg 8 punten en Techn. Unie 6. Kwatta ging vijf punten omhoog. K.L.M. was vast plus 7 gulden. Drentsch-Over- ijsselsche was 16 punten hoger, niet aan te komen wegens de drastische dividendverhoging. Heineken steeg 6 punten. Hoog ovens ging 1 gulden en Elsevier 2 gulden omhoog. Vijf punten lager waren Nutricia, Grasso en Sur. brouwerij. In de 2e periode daalde het ver lies van aandelen D.R.U. van 8% tot 4 punten. Braat-bouwstoffen ging 6 punten omhoog. De prijs van claims Alg. Bank Nederland liep verder op tot twee gulden, die van Vettewinkel tot 77,50. Het verlies van Brocades daalde van 7 tot 5 punten. Calvé verbeterde vijf punten. Wyers kon het ge ringe verlies van de le periode geheel terugnemen. Het verlies van Nutricia werd met drie pun ten verhoogd tot acht punten. Aandeelen W. H. Müller verklein den het verlies tot 9 punten. steunen en waarom prof. Zijlstra zo spoedig- na de besluiten in Washington de vrije goudmarkt herstelde en daarmee de gelegen heid tot speculatie in goud open de. Ook de p.s.p.'er drs H. Wie- benga vroeg of de minister kan garanderen, dat steun aan de Amerikaanse betalingsbalans de werkgelegenheid niet nadelig zal beïnvloeden. Tot nu toe heeft de regering geweigerd meer te doen aan bestrijding van de werkloos heid, omdat de betalingsbalans dit niet zou toelaten, aldus drs Wiebenga. De wezenlijke betekenis van de in Washington gemaakte af spraken is, dat tyij de Ameri kaanse oorlogvoering in Vietnam steunen, aldus spr. Dit standpunt werd gedeeld door de communist M. Bakker, die verklaarde dat steun aan de dollar neerkomt op directe hulp aan de Amerikaanse oorlog in Vietnam. Hij informeerde of het gevaar voor devaluatie niet is toegenomen. Aan het debat werd voorts deelgenomen door de heren Scholten (c.h.), Goudzwaard (a.r.) en Joekes (v.v.d.). De laat ste noemde het in Washington genomen besluit juist. Tegenover de Franse houding stelde hij zich afwijzend op. De heer Verlaan (b.p.) zei sympathiek te staan tegenover de Franse goudpolitiek. De heren Scholten en Goud zwaard toonden zich ongerust over de splitsing van de goud markt in enerzijds een „mone tair goudcircuit" voor het inter nationale betalingsverkeer en an derzijds een particuliere specula- tiemarkt. In antwoord op de opmerkin gen verklaarde de minister, dat het opvangen van de Amerikaan se maatregelen niet ten koste van de werkgelegenheid in Nederland zal gaan. De consequenties van deze maatregelen voor de Nederland se export zullen echter moeilij ker zijn op te vangen. Hierdoor komt nog meer nadruk te liggen op de noodzaak „voorzichtig en beheerst" om te gaan met de Nederlandse concurrentiepositie. Minister Witteveen durfde niet verklaren dat de scheiding tus sen het monetaire goud en het particuliere goud waterdicht is, maar dit is ook niet nodig. Een klein lek in het circuit van het monetaire goud behoeft geen grote problemen op te roepen. Het niet meedoen van Frank- PANAMA-stad: Leden van de nationale garde vegen de straat schoon om demonstranten tegen president Marco A. Robles te ver spreiden, waarbij o.m. traangas werd gebruikt. Zoals bekend, is president Robles door de natio nale vergadering afgezet. Na de beëdiging van Max Delvalle telt het land nu twee presidenten. De afgevaardigden naar de tweede wereldhandelsconferentie in Nieuw Delhi zijn het dinsdag eindelijk eens geworden over een pakket van maatregelen, die be doeld zijn om de kloof tussen de rijke en de arme landen smaller te maken. Het welslagen of mislukken van de nu acht weken aan de gang zijnde conferentie van 132 landen stond of viel met de aanvaarding van deze maatregelen door de ont wikkelde landen, de ontwikkelings landen en de communistische lan den. De definitieve aanvaarding van het pakket van maatregelen vond later op de dag plaats in de laatste plenaire zitting van de con ferentie, die met vierentwintig uur was verlengd. De doelstellingen van de maat regelen,, waarover men het eens is geworden, zijn: 1. het creëren van een grote we reldmarkt voor de nieuwe in dustrieën van de ontwikke lingslanden; de totstandkoming van een nieuwe overeenkomst voor de goederenexport van de ontwik kelingslanden en uitbreiding van de hulpver- 2. 3. De jongste ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije is volgens ge zaghebbende kringen in Praag mede het gevolg van de slechte economische toestand in het land. De eens zo bloeiende industrie is op een dieptepunt aangeland. De enige manier om daar verande ring in te brengen, is door bui tenlandse kredieten en leningen. Volgens genoemde kringen is West-Duitsland het enige weste lijke land, dat niet alleen de ver eiste technologische kennis bezit en moderne industriële uitrusting kan leveren, maar ook op de gun stigste voorwaarden leningen kan verstrekken. In sommige takken van industrie is tiental len jaren lang niets aan moder nisering gedaan, als gevolg waar van men niet meer kan concur reren. Een zekere onverschillig heid onder de arbeiders zou er toe hebben bijgedragen, dat de In Milaan zijn in de nacht van maandag op dinsdag 37 politie mannen en 15 studenten gewond geraakt, doordat een menigte van ongeveer 2.000 studenten herhaaldelijk het politiecordon rond de universiteit trachtte te doorbreken. 59 van de studenten die de gebouwen probeerden te bestormen, werden gearresteerd. De betogers verlangen dat de universiteit, die vorige week na de ordeverstoringen werd geslo ten, heropend wordt. Verwacht wordt dat de universiteit tot na de paasvakantie gesloten zal blij ven. De Italiaanse studenten eisen een totale hervorming van de volgens hen verouderde univer sitaire organisatie. rijk kan het probleem van de afgrendeling niet essentieel aan tasten, aldus de minister. Het is in dit verband van belang dat Frankrijk geen overschot op zijn betalingsbalans heeft en dat zijn dollarsaldi niet zó groot zijn dat het er belangrijke schade mee kan veroorzaken. De minister had de indruk dat als gevolg van de gebeurtenis sen van de afgelopen weken het begrip voor de noodzaak van belastingmaatregelen in de Ver. Staten is toegenomen. algehele levensstandaard in Tsjecho-Slowakije zelfs ver be neden die in Oost-Duitsland is gedaald. Vele Tsjechische produkten kunnen wegens de slechte kwa liteit niet naar het westen wor den uitgevoerd. Er moesten af zetmogelijkheden voor worden gevonden in de Sowj et-Unie en de andere communistische lan den, voornamelijk Oost-Duits- iand. In de Vechtstraat te Amster dam werd maandagavond de 65- jarige A. A. B. Poul voor zijn woning door twee mannen in een auto aangesproken, die hem in gebroken Duits stof aanboden. Omdat de heer Poul hun bedoe lingen niet begreep, begon één van hen in het Nederlands. Toen de heer Poul geen belangstelling toonde, greep een van de man nen hem bij de arm, terwijl zijn metgezel gas gaf. Volgens getui gen werd de heer Poul 30 meter meegesleurd alvorens de man hem losliet. Het slachtoffer dat schaafwonden opliep, kon na in een ziekenhuis te zijn verbonden naar huis terugkeren. De politie heeft in de Jordaan beide mannen, de 32-jarige J. de V. en de 36-jarige J. H. P., die in een gehuurde auto reden, aange houden. Zij zijn geen onbekenden voor de politie. De pauselijke commissie „Jus- titia et Pax" en de door de wereldraad van kerken gevorm de studiegroep voor samenleving, ontwikkeling en vrede zullen van 21 tot 27 april in Beiroet een conferentie houden over de kwes tie van de economische ontwik keling en rechtvaardigheid. Men hoopt op de conferentie een wereldomvattend program te kunnen opstellen, op grond waarvan de openbare mening gemobiliseerd en tot concreet handelen aangezet zal kunnen worden. Op deze wijze wil men een bijdrage leveren tot over brugging van de steeds breder wordende kloof tussen de rijke en arme landen. Aan de confe rentie zal worden deelgenomen door een aantal bekende econo men. 24 Verbijsterd kijkt Aram op naar de rijzige gestalte van Mor- ghan, die met een sardonisch lachje op zijn gevangene neer- blikt. „Ge had mij dood gewaand, nietwaar," gnuift de magiër spottend, „hoeveel jaren is het al niet geleden dat gij mij in Genua van de toren wierp?!" „Dat heb ik niet gedaan," bijt Aram terug, „het was een eerlijk duel waarbij gij het evenwicht verloor en uit 't venster stortte". „Ik heb daar mijn eigen mening over. Ge hebt het wel ver gebracht, vriend Aram. Toenmaal waart ge nog een be rooide avonturier, en thans, heer van Barranca, leenman van koning Balthazar!! Maar nu is 't uit met uw macht. Ge zult als mijn gevangene er getuige van zijn, hoe ik, tezamen met graaf Conrad, het ganse rijk Napels zal veroveren met mijn magische wapens!! En dan, als alle edelen verslagen zijn, en hun burchten in puin liggen, dan zal mijn wraak over uw hoofd komen!! De val van de toren in Genua heeft mij het rechterbeen ge kost, maar bij deze vervloekte kruk, zij kost u het hoofd!!" En met deze dreigende woorden strompelt de magiër de kerker uit. Met een luide slag valt de deur achter hem dicht, en Aram blijft alleen achter in zijn duis tere gevangenis. lening door de rijkere landen. Ten aanzien van de preferenties is besloten een bijzondere Unctad- commissie in het leven te roepen. Deze moet een plan uitwerken voor het vaststellen van preferen tiële invoerrechten voor de pro dukten der ontwikkelingslanden. De produkten die voor deze bij zondere invoerrechten in aanmer king komen, zullen niet door de conferentie worden opgesomd. Verwacht wordt dat de commissie zal beginnen met het opnemen van fabrieksprodukten en halffabrika ten. Niet opgenomen zullen worden verwerkte en half verwerkte land- bouwprodukten van de ontwikke lingslanden, hoewel de ontwikke lingslanden dat wel hebben ge vraagd. Volgens de zegslieden in Nieuw Delhi hebben de ontwikke lingslanden echter toegezegd, dat ze hun landbouwpolitiek zullen bestuderen om na te gaan, of het mogelijk is de preferentiële rech ten uit te breiden tot sommige landbouwprodukten. Het invloedrijke R.K. Spaanse blad „Ya" heeft er dinsdag bij de Spaanse regering op aangedrongen afstand te doen van haar speciale voorrechten bij de benoeming van bisschoppen. Krachtens het in 1953 tussen Spanje en het Vaticaan gesloten concordaat legt de Spaanse rege ring de paus een lijst met zes kan didaten voor, als er in Spanje een nieuwe bisschop benoemd moet worden. De paus streept drie na men door en kan andere namen op de lijst zetten, als hij dit wil. Gene raal Franco, het Spaanse staats hoofd, maakt dan de definitieve keus. In 1965 tijdens het laatste Vaticaanse concilie is een verzoek tot de daarvoor in aanmerking komende regeringen gedaan om vrijwillig stand te doen van derge lijke traditionele voorrechten. „Ya" wijst de regering nu op het standpunt van het Vaticaanse con cilie en zegt de passiviteit van de Spaanse regering op dit punt ver warring en onrust wekt. De R.K. kerk in Spanje, aldus het blad, is aan beproevingen blootgesteld, om dat menige bisschopszetel onbezet is en er diocesen zijn die bestuurd worden door prelaten, die al lang over de pensioengerechtigde leef tijd heen zijn. „Ya" meent dat het vraagstuk gemakkelijk opgelost had kunnen worden op de dag na de sluiting van het Vaticaanse concilie in 1965. Volgens Madrileense func tionarissen zijn de onderhandelin gen over de herziening van het concordaat nog niet begonnen en heeft de Spaanse regering noch het Vaticaan haast. Maar in goedingelichte kerke lijke kringen is melding gemaakt van een impasse bij het eerste contact, omdat de Spaanse rege ring niet bereid is direct afstand te doen van haar voorrechten. Men zei in deze kringen dat de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Fernando Maria Castiella, graag nog ongeveer 20 bisschop pen benoemd zou zien krachtens het huidige systeem, vóór dit wordt afgeschaft. 1 Tijdens werkzaamheden aan de spoorbrug over de Oude Maas in Dordrecht is gisteren de 56- jarige heibaas A. H. Bijl uit Maasdam om het leven geko men. De heer Bijl werd getrof fen door een ongeveer duizend kilo wegende heimuts, die naar beneden kwam, toen men doen de was de drijvende heistelling, waarop de heer Bijl stond, te verhalen. Een botsing tussen een trein en een tankauto te Asse nabij Brus sel heeft dinsdagochtend twee doden en een 20-tal gewonden geëist. Het ongeluk gebeurde op een spoorwegovergang die met licht en belsignalen is uitgerust. De botsing was zó hevig dat de trein ontspoorde. De chauffeur van de vrachtwagen werd op slag ge dood. De twee machinisten van de trein werden zwaar gewond. Eén van hen overleed vóór hij uit het wrak van de cabine kon worden bevrijd. Een 20-tal passagiers van de trein, die op weg was van Den- dermonde naar Brussel, liep lich te verwondingen op. Te Bristol is de 97-jarige weduw naar Charlie Brown maandag opnieuw in het huwelijk ge treden. Het ja-woord werd gezegd door Annie Wintle, die 17 jaar jon ger is dan haar man. Zij zullen de wittebroodsweken door brengen in het rusthuis Zeven personen zijn dinsdag morgen gewond geraakt bij een explosie, die was veroorzaakt door een brand in een bedrijf aan de Coolhaven in Rotterdam. De gewonden waren vier leden van de Rotterdamse vrijwillige brand weer en drie mensen van het be drijf. Allen liepen door de explo sie brandwonden aan gelaat, ar men en benen op. Vijf van hen moesten in het Dijkzigtzieken- huis worden behandeld. Hoe de brand in het bedrijf aan de Coolhaven, de n.v. Neo-metaal, is ontstaan, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De schade is aanzienlijk. Het team van de Terneuzense schaakclub speelde zijn laatste wedstrijd voor de le klassecom petitie van de Z.S.B. tegen Vlis singen I. Het werd een nederlaag voor de Terneuzenaars, die op de vijfde plaats eindigden met 10 punten uit 9 wedstrijden (5 gew. en 4 verl.). De gedetailleerde uitslag was: VLISSINGEN—TERNEUZEN F. M. Eekhout K. H. Cohen 1—0 J. v. d. Hagen A. Beishuizen 01 A. MastD. de Jonge 10 C. de MolC. Provoost 01 M. StamJ. Nijssen 10 D. Blom—W. de Ridder 1—0 A. v. d. Berge G. de Ridder P. VijnC. van Cadsand 01 J. OlijveC. Schoenmaker 10 H. S. Roeters—H. Bilderbeek 1—0 Totaal 6%—3% De Axelse schakers moesten met dezelfde cijfers de meerderheid erkennen van hun Zierikzeese schaakvrienden. De wedstrijden MiddelburgLandau en Sluiskil Cadzand/Breskens zullen moeten beslissen over de degradatie. De bordenuitslag in Zierikzee was als volgt: ZIERIKZEE—LANDAU J. v. d. Ende H. Groeneboom 'A J. W. BoermaH. de Ridder 10 M. J. Enzlin B. Kloosterman 10 C. J. Nolet—A. P. d. Ruljter V2—V2 J. NawijnJ. Lensen J. Bevelander M. Jansen 01 O. Vleeshouwer J. Mattelé 1—0 A. HendriksA. J. v. Esch P. C. Tak—R. de Ridder V2—V2 A. SpiretF. de Regt 10 Totaal 6%—3% De tweede wedstrijd tussen Real Madrid en Manchester Uni ted voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal op woensdag 15 mei in Madrid wor den gespeeld. Indien een beslis singswedstrijd nodig is, volgt een derde ontmoeting op 17 mei te Lissabon. Eerder was overeengekomen, dat Manchester United op 24 april de Spanjaarden op Old Trafford ontvangt. Het bestuur van de K.N.V.B.- afdeling Zeeland overweegt in samenwerking met het K.N.V.B.- sportcentrum te Zeist deel te nemen aan het „Jeugdplan Ne derland". Tot dit doel is men mo menteel doende selektie toe te passen op A- en B-junioren. Na deze selektie zal een groep A- en B-junioren overblijven die aan een training zal deelnemen. Deze trainingen zullen in de periode van 16 mei tot en met 30 juni 1968 en 1 september 1968 tot en met maart 1969 worden gehouden op een nog nader te bepalen plaats (eventueel twee plaatsen) in Zeeland. In de periode van 1 tot en met 30 april 1969 volgen dan districtstoernooien voor beide leeftijdsgroepen, waarna in april of mei 1969 één of meer inter landwedstrijden worden gespeeld (zowel van een A- als een B- elftal), waarvoor de spelers wor den gerecruteerd uit de deel nemers aan de districtstoer nooien.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5