Chefarine „4" doet jwonderen bij pijn of griep! Brigadier A. de Feijter nam afscheid van Terneuzen gemeentepolitie KONING HOESSEIN GEEN BAAS MEER IN EIGEN LAND Terreur is goedkoper dan oorlog Overdracht gymnasiale afdeling Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen aan het rijk Realiteit Terreur Hoe hoort het?. Naar verdere politieke apartheid in Zuid-Afrika Britse begroting met grote meerderheid goedgekeurd Woensdag 27 maart 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De vier mïddelenf verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Israël bezorgd over lot van Joden in Arabische landen Ongeluk in Schayk Scholen gemeenschap De openbare u.l.o.-school Amerikaanse ondergrondse kernontploffing Bandiet op Sardinië gearresteerd Droogte in Rhodesië Builenpest heerst in omgeving van Saigon Arabieren krijgen levenslang in Israël V/ér middelen in één tablet - waaronder bet betrouwbare 'maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l J»- Bloemerr, geschenken en waar derende toespraken vormden de hoofdmoot van een bijeenkomst, waarvan brigadier A. de Feijter van de Terneuzense gemeente politie en zijn vrouw maandag middag in de raadszaal het mid delpunt vormden. Het feestelijk accent van dit officieel afscheid werd verhoogd door het feit dat de heer De Feijter die dag zijn 60ate verjaardag vierde. Het was, zoals burgemeester Aschoff opmerkte, dan ook zo ver dat per 1 april voor de brigadier de tijd was gekomen, dat hij de dienst verlaat. De kern van de toespraak van de burgemeester kwam neer op de veelzeggende kwalificatie van de scheidende politieman: aktief, wijs en doortastend. De hoofdinspekteur-korpschef M. Hubregtsen zei dat hij de bri gadier slechts kort heeft meege maakt, maar hij had wel begre pen, dat de heer De Feijter door zijn collega's zeer wordt gewaar deerd en dat hem, nu deze amb tenaar de dienst verlaat, een bron van informatie ontvalt. In de politiesportvereniging was de heer De Feijter zeer ak tief, eerst op het groene veld als voetballer, thans een fervent strijder op het groene laken, de biljartsport. De voorzitter van de P.S.V., hoofdagent H. Baart, zei te hopen dat de brigadier het kontakt met da P.S.V. niet zal verbreken. Namens de reservepolitie die tien jaar door de heer De Feijter Werd .geleid, sprak agent J. de Bokx. De afdeling Zeeuws- Vlaanderen van de Nederlandse politiebond, waarvan de heer De Feijter jarenlang een aktief lid was, had als woordvoerder de heer N. V. Eekman uit Hulst. In al deze hulde werd ook mevrouw De Feijter betrokken; hoofdinspekteur Hubregtse noemde haar een trouwe echt genote, die haar man gedurende zijn diensttijd 24 uur per dag ter zijde heeft gestaan. Zij ontving van de verschillende sprekers bloemen. De brigadier kreeg ge schenken onder couvert. De heer De Feijter beant woordde de toespraken en her innerde hierbij aan zijn funktie als scheidsrechter: „Een scheids rechter en een politieman hebben wel iets met elkander gemeen; zij moeten vaak beslissingen nemen en dat is voor een politie man niet altijd gemakkelijk." De bijeenkomst werd bijge woond door nagenoeg het voltal- De commissie voor buitenland se zaken uit het Israëlische parle ment heeft haar bezorgdheid uitgesproken over het lot van de in de Arabische landen wonen de Joden, en vraagt de parle menten over de hele wereld, de „antisemitische excessen" te ver oordelen. Volgens betrouwbare inlichtin gen die zij had ontvangen wor den die Joden en masse gearres teerd en zonder vorm van proces in de gevangenis geworpen. In haar resolutie, voorgelegd aan het voltallige parlement in Jeruzalem, verzoekt de commis sie de regering, de openbare me ning te attenderen op „deze mis drijven tegen de mensheid" en een beroep te doen op internatio nale instanties, tussenbeide te komen. De 26-jarige H. A. H. uit Gra ve is gistermiddag om het leven gekomen bij een ongeluk op de weg van Den Bosch naar Nijme gen onder Schayk. Toen hij vanaf het fietspad met zijn bromfiets linksaf sloeg, reed hij tegen een vrachtauto, viel en werd daarna overreden door een personenauto die van de andere kant kwam. Eerder op de dag is op de cam ping „Marva" in Schayk de 60- jarige A. G. van Kessel omgeko men. Hij bestuurde een paard en wagen. Het paard sloeg op hol, de heer G. viel van de bok en werd pyerredetv lige politiekorps, deputaties van de rijkspolitie, de verkeersgroep en de politie te water, de konink lijke marechaussee en oud-col lega's. Tevens waren aanwezig de vroegere korpschef van de Ter neuzense gemeentepolitie, com missaris D. van Ooijen uit Mid delburg, en oud-burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen. Maandagavond vond in café „De Vriendschap" een feestelijke receptie plaats, waar zeer velen het echtpaar De Feijter de hand kwamen drukken. De heer A. de Feijter kwam op 25 september 1944 als hulpagent bij de Terneuzense gemeente politie in dienst, Hij slaagde achtereenvolgens voor het po- litiediploma en het diploma B. In 1952 werd hij hoofdagent en in 1953 brigadier. Tijdens de watersnoodramp in 1953 trad de heer De Feijter zeer aktief op. Hij ontving hiervoor een gratificatie. Met moeit» heeft de veilig heidsraad van de V. N. er een veroordeling uitgeperst, die zo wel de Israëlische strafexpeditie over de Jordaan als de terroris- tenakties veroordeelt. Ais een slap dreigement volgt daar dan op, dat de raad economische en politieke 1 sankties moet over wegen, als er weer zoiets ge beurt. Voornamelijk werd in New York betreurd dat op deze ma nier de vredesmissie van V. N.- Het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen kent een gemeente lijke gymnasiale afdeling. De staatssecretaris van onderwijs wil zijn medewerking verlenen om het openbaar lyceum om te zetten in een rijksscholenge meenschap lyceum-havo, zo schrijven B. en Wt- aan de ge meenteraad. Dit jaar zal de mammoetwet gedeeltelijk in werking treden. Een van de doeleinden van deze wet is een samenhangend geheel van onderwijsvoorzienin gen mogelijk te maken. Samenwerking tussen verschil lende scholen kan een bijdrage leveren, bijv. vaststelling van één leerplan, het gebruik van dezelfde boeken en leermethoden en het voeren van een identiek toelatings- en bevorderingsbe- leid. Men spreekt dan van een ge meenschap van scholen. Een scholengemeenschap in de zin van de wet gaat verder; het geheel van die scholen staat on der één directeur en het onder wijs in de scholen van de ge meenschap is op elkaar afge stemd. Bij de vorming van een scho lengemeenschap uit de openbare scholen voor voortgezet onder wijs spelen bestuurlijke, organi satorische en onderwijskundige problemen een rol, zodat men een besluit tot vorming van een scholengemeenschap niet licht vaardig kan nemen. Allereerst dient een zekere basis aanwezig te zijn. B. en W. hebben gemeend deze basis te leggen door de samenwerking tus sen het Petrus Hondiuslyceum en de openbare u.l.o.-school te bevorderen. Zo werd het toela tingsonderzoek op uniforme wij ze geregeld, terwijl de methoden van de eerste klas van de twee scholen zoveel mogelijk worden aangepast. Ook dezelfde proef werken worden in de eerste klas afgenomen. Met het ministerie is een be spreking gevoerd omtrent de mogelijkheden tot overdracht van het rijksgedeelte van het Petrus Hondiuslyceum aan de gemeente. Er is nauwelijks kans dat het rijk bereid zal zijn hieraan mee te werken. Het door de minister toegezeg de overleg blijkt volgens een op 8 februari ontvangen brief te be staan uit de volgende keus: a. de gemeente draagt de gym nasiale afdeling aan het rijk over of b. de gemeente zet het gymna sium los van het atheneum en het h.a.v.o. voort. Aangezien B. en W. menen, dat er (nog) geen voldoende bassi aanwezig is voor het vormen van een scholengemeenschap, kan op dit moment alleen een beslis sing worden genomen over het al of niet overdragen van de gymnasialeafdeling. Alleen indien de samenwer king tussen de openbare school voor u.l.o. en het Petrus Hon diuslyceum voortschrijdt, zal het moment kunnen komen, dat de stichting van een scholengemeen schap dient overwogen te wor den. De vorming van een scho lengemeenschap zal dan tot ge volg hebben dat de gemeente de openbare u.l.o.-school aan het rijk overdraagt. B. en W. stellen voor in prin cipe te besluiten de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius lyceum aan het rijk over te dra gen. Wel stelt het college zich voor de staatssecretaris mede te delen, dat het de moeilijkheden in de administratie en in de uit voering van de bekostigings voorschriften bijna onoverko- menlijk acht, terwijl de over dracht van het rijksdeel van het Petrus Hondiuslyceum niet in overweging kan worden geno men. De juiste structuur van het openbaar voortgezet onderwijs laat zich momenteel niet vast stellen. Het beleid is er op gericht te streven naar een zo groot moge lijke integratie in de vorm van een gemeenschap van scholen of in de vorm van een scholenge meenschap. ZUID-VIETNAM: Leden van de civiele verdediging, boeren en studenten krijgen versneld wa- penonderricht. Dit als gevolg van een gedeeltelijke mobilisatie door de Zuidvietnamese regering om beter het hoofd te kunnen bieden aan de vietcong. vertegenwoordiger larring zo weinig succes heeft. Dat is ongeveer alles wat de V. N. konden doen: erkennen dat zowel de Israëlische aktie als de ondernemingen van El Fatah etc. niet door de beugel kunnen. De Israëli's moeten nu beseffen dat er ondanks de glorieuze oorlog van juni weinig is veranderd. De eigen steden zijn wat veili ger geworden, daar ze verder buiten het bereik van Egyptische of Jordaanse artillerie zijn ge komen. Maar de nederlaag heeft de Arabieren er niet mee ver zoend dat voortaan de staat Is raël moet aanvaard worden als een realiteit. De openlijke oorlog is deze landen niet best bekomen, met name Jordanië niet dat voor namelijk voor de rekening op draait. Nasser zit in eigen land met een verslapping van het regime en moet nu ervaren, dat de mas sa's die tot dusver alleen maar hoera tegen hem riepen, hem nu pressen tot een beleid naar hun zin. En dat terwijl de militaire basis voor zijn regime weg- schrompelt, getuige de processen tegen de generaals. Maar goedkoper dan een regel rechte oorlog is de terreur. Is raëlische militairen hebben op de oostelijke Jordaanoever bij hun uitstapje niet alleen tal van ter roristen gedood, ze hebben er ook gevangen genomen die tegen een behoorlijk honorarium lid waren geworden van El Fatah. Dergelijke organisaties dwin gen Israël tot het instandhouden van een grote strijdmacht en een voortdurende waakzaamheid, een dure zaak, zeker voor een land dat toch al niet tot de rijken der aarde kan worden gerekend. Zo kunnen de Arabieren vrijwel kosteloos de Israëlische economie verzieken. Dat de omvang van de terreur organisaties niet gering is, heb ben westerse journalisten ervaren die een kijkje kwamen nemen aan de oostelijke Jordaanoever. Samen met hun officiële Jor daanse begeleiders werden ze weggejaagd door El Fatah-men- sen. Koning Hoessein heeft hier kennelijk niet veel meer te ver tellen. Wanneer de Jordaanse over heid niet opgewassen blijkt tegen deze semi-militaire organisaties, zo hebben de Israëli's gerede neerd, dan moeten we zelf wat doen. Dat is misschien niet hele maal zoals het hoort in de om- TEXEL: Op de schapenboerderij van de heer S. Zijm in de buurt schap De Westen heeft een twee jarig schaap een kerngezonde vierling ter wereld gebracht. Het moederdier is zwart en heeft de spruiten dezelfde nachtkleur meegegeven. Zelfs op Texel, het schapenland bij uitstek, is voor zover men kan nagaan nog nooit een zwarte vierling geboren. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft maandag een ondergrondse kernproef laten verrichten met een kracht van minder dan 20.000 ton t.n.t., aldus is in Washington bekend ge maakt. De Zuidafrlkaanse regering heeft dinsdag drie wetsontwerpen bij het parlement ingediend, die ten doel hebben de politieke apartheid te vervolmaken. Als de wetsontwerpen wet zijn geworden, zal de politieke schei ding tussen blank en niet-blank zodanig zijn, dat de ene groep zich niet mag inlaten met de politieke zaken van de andere. Voorts zal de groep van de gemengdbloedlgen niet meer in het parlement ver tegenwoordigd zijn. De drie wetsontwerpen zijn Het Engelse lagerhuis heeft met 332 tegen 248 stemmen de harde begroting van minister van financiën Roy Jenkins aanvaard. Aan de stemming waren drie dagen debat voorafgegaan, waar in 58 parlementsleden het woord hadden gevoerd. Uit de meerderheid van 84 stemmen blijkt dat bijna alle labourleden aan de stemming hebben deelgenomen en dat, uit gaande van de veronderstelling dat de conservatieven en bloc hebben tegengestemd, de libera len de regering hebben gesteund. De maximale meerderheid van labour bedraagt 78 stemmen. Hoewel de linkervleugel van labour vele bezwaren tegen de begroting had, met name tegen de verhoging van de indirekte belastingen, heeft zij de regering gesteund. Haar belangrijkste ver zet is echter tegen de politiek van prijs- en inkomstenbeheer- sing gericht, waarover nog moet worden gestemd. Verwacht wordt daarom dat bij behandeling van het wetsvoorstel daarover tien tallen labourleden niet aan de stemming zullen deelnemen. Minister Jenkins zei naar aan leiding van zijn overwinning in het lagerhuis: „Het land zal de begroting hard vinden, maar de gang tussen keurige staten. Maar dat de terreurgroepen in Jorda nië ongehinderd hun gang kun nen gaan, is ook niet zoals het hoort betekenis en de doelen ervan aanvaarden en daardoor de Brit se economie de kans geven zich te ontwikkelen in een vertrouwen die zij lange tijd niet heeft ge kend". Jenkins had kritiek op de conservatieven en verbaasde zich vooral over de afwezigheid van oppositieleider Edward Heath tij dens de laatste fase van 't debat. Hij had voorrang gegeven aan een diner van de internationale „sporting club". dinsdag in eerste lezing gegaan. Het eerste voorziet in uitbreiding van de bestaande vertegenwoor digende raad van de groep van mensen van gemengd bloed, die 40 gekozen en 20 benoemde leden telt. Deze uitgebreide raad, die ook meer gezag en verantwoorde lijkheid krijgt, zal in feite het par lement van de groep van de ge- mengdbloedigen worden. Het tweede wetsontwerp be oogt opheffing van de vertegen woordiging van de gemengdbloedi- gen in die kamer van volksver tegenwoordigers van Zuid-Afrika na het verstrijken van de termijn voor het bestaan van het huidige parlement in 1971. Onder de hui dige wet hebben de gekleurden het recht vier blanke vertegen woordigers in het parlement te kiezen. Het derde wetsontwerp verbiedt inmenging van de ene bevolkings groep in de politieke activiteit van de andere. Het wetsontwerp verbiedt tevens het aannemen van financiële steun uit het buitenland door welke politieke partij ook. De wetsontwerpen zijn voortge- sproten uit het onlangs ingediende rapport van een regeringscommis sie, die een onderzoek moest in stellen naar „onbehoorlijke poli tieke activiteit" in Zuid-Afrika. De 25-jarige Graziano Mesina, die beschouwd wordt ais één van de gevaarlijkste bandieten van Sardinië, is dinsdagmiddag door de politie gearresteerd. De don kere bendeleider, bij verstek ai veroordeeld tot 42 jaar gevange nisstraf wegens moord, gewapen de overvallen, ontvoeringen en pogingen tot ontvoering, werd gegrepen op een verlaten weg in de bergen van midden-Sardinië, een toevluchtsoord voor rovers en andere misdadigers. Op zijn hoofd stond een prijs van 57.000. Met hem werden twee van zijn handlangers aan gehouden. In de auto van Mesina vond de politie machinepistolen en granaten. Mesina is zes keer uit de ge vangenis ontvlucht. Terwijl de politie naar hem zocht hield hij gesprekken met journalisten en bracht hij bezoeken aan zijn vriendin. Hij heeft meermalen tegen journalisten gezegd dat hij het slachtoffer is geworden van zijn eigen roem en nog niet de helft van de misdaden heeft be gaan die hem zijn aangewreven. Rhodesië gaat noodmaatregelen treffen om de gevolgen te be strijden van een zeer ernstige droogte, waardoor vele negers op het platteland gevaar lopen zon der voedsel te komen zitten of zelfs de hongerdood te sterven. In elf waterarme gebieden zul len speciale commissies water gaan distribuéren. Grote water gebruikers, zoals boeren, zullen deze commissies moeten opgeven hoeveel water zij nodig hebben. De droogte duurt nu al ruim drie maanden, waardoor de te velde staande gewassen in vele streken verschroeid zijn. Vele gezinnen van negers die mais verbouwen (mais is het voornaamste voe dingsgewas van de neger), zou den de hongerdood al nabij zijn. De Zuidvietnamese autoritei ten hebben dinsdag rond Saigon wegversperringen laten oprich ten om het overslaan van een epidemie van builenpest naar de hoofdstad te voorkomen. Elf personen zijn aan de ziekte overleden zes in het dorp Tan Phong (65 km ten noordoosten van Saigon) en vijf in de wat ver der naar het noordoosten gelegen provincie TayNinh. Er zijn speciale medische ploe gen naar deze provincie gestuurd, waar 62 gevallen van builenpest geconstateerd zijn en nog vele tientallen andere gevallen wor den onderzocht. Ieder, die Saigon binnenkomt moet beschikken over geldige ge zondheidspapieren of inentings- bewijzen. In de Israëlische stad Lydda zijn dinsdag twee jonge Arabie ren tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens het ple gen van terreurdaden. Zij had den eerst een provisiekamer van een kibboets opgeblazen en daar na getracht hetzelfde te doen met een elektriciteitsmast in de buurt van de kibboets. Er ging hier ech ter iets mis en de door hen ge plaatste bom ontplofte te vroeg. Eén van hen werd een voet af gerukt en de ander verloor een oog en liep verwondingen aan zijn hoofd op. Zij bekenden dat zij lid waren van het Palestijnse bevriidinHsfront.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3