PROVINCIAAL NIEUWS MARY EN DE MARIHUANA Robert Kennedy vóór rechtstreekse onderhandelingen met vietcong in Hanoi Aer Lingus-toestel met gebarsten cockpit-ruit uitgeweken naar Schiphol Minister Liicke van W.-Duitsland trok zijn ontslagaanvrage in Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen m i mmwt Axel Breskens Biervliet Oostburg Philippine Twaalf en een half jaar Het Stoffenpaleis 12,5 procent korting Het Stoffenpaleis Zaamslag Nederl. slachtoffers bij autobotsing in Brussel Met Velpon zie je er geen barst van. CEtBiimir Velpon Lücke blijft aan Voorlopig Teruggave Britse plantages in Indonesië Woensdag 27 maart 1968 Brug over de zeesluis gearriveerd Om 10.10 uur dinsdagmorgen klonk bij het noordelijk hoofd van de nieuwe zeevaartsluis een oorverdovend lawaai, veroor zaakt door de stoomfluiten van de bokken „Ajax" en „Heracles" en de bijbehorende sleepboten. Het was het teken dat de nieu we brug, welke de sluis zal over spannen, het moment bereikte om op de bestemde plaats te wor den aangebracht. De fraaie brug (450 ton), vervaardigd bij de n.v. Hollandse Staalbouw te Krimpen aan de IJssel, maakte maandag de reis van Bruinisse, waar hij enkele dagen verwaaid had ge legen, buitenom naar Terneuzen. De brug arriveerde op het mo ment dat de eerste schutting door de nieuwe binnenvaartsluis plaats vond. Forum discussiebijeenkomst De Partij van de Arbeid be legt op vrijdag 29 maart een forum-discussiebijeenkomst voor haar leden in gebouw „De Scha kel". Deelnemers aan het forum zijn: drs. J. M. Aarden, fractie voorzitter K.V.P.-radicalen in de Tweede Kamer; drs J. Boersma, A.R.-radicalen; B, Buddingh, C.H.U.-radicalen; drs G. M. Ne- derhorst, lid Tweede Kamer voor de P.v.d.A. en oud-fractievoor zitter. De voorzitter is de heer M. P. van Dijke, burgemeester van Axel. Het onderwerp dat ter dis cussie zal worden gesteld luidt: „Hoe nu verdér in Nederland, ra dicalen?" -• Panamees schip omhoog Maandagmiddag omstreeks half vijf is het Panamese schip de „Condor" (4600 ton) bij afgaand water omhoog gevaren bij het restant van het westelijk haven hoofd van de zeehaven. De bij het binnenlopen as sisterende sleepboten „Charleroi" en „Liège" slaagden er na een uur in de „Condor" vlot te trek ken. Enige te Terneuzen gestatio neerde sleepboten die ter plaatse aanwezig waren, behoefden geen hulp te bieden. Stremming scheepvaartverkeer De hoofdingenieur-direkteur van de rijkswaterstaat in de di- rektie Zeeland maakt bekend, dat in verband met het leggen van een aantal sekties van het oostelijk drijvend geleidewerk in de binnenvaarthaven het scheep vaartverkeer door de binnen vaartsluis te Terneuzen op dins dag 2 april van 14.30 tot 18.30 uur, donderdag 4 april van 16 tot 20 uur, donderdag 11 april van 10.30 tot 14.30 uur en op woensdag 17 april van 15 tot 19 uur, zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken, volledig zal zijn gestremd. Textielhuis Marlé breidde uit De exploitant van het textiel huis „Marlé" aan de Axelsestraat zag tijdig de mogelijkheden en eisen van een zich snel uitbrei dend stadsgedeelte en zo gebeur de het, dat hij dezer dagen een vergrote en vernieuwde zaak aan het publiek kon presenteren. Nieuw en verrassend is ook de kollektie goederen: lingerie, cor- setterie, overhemden, woningtex tiel zoals vitrage, overgordijn- stoffen en vloerbedekking enz., thans nog uitgebreid met konfek- tie, o.a. japonnen en pakjes. In de vijf jaar dat de heer A. G. Murre deze zaak drijft, is het reeds de tweede maal dat moest worden uitgebreid, nu met een vloeroppervlakte van 30 m'2, zo dat thans een geheel is ontstaan van 70 m2. Er is nu ook een kan toor en een magazijn bijgekomen. Het interieur doet prettig aan. Alle artikelen zijn op overzichte lijke wijze uitgestald en voor de klant is er een ruime bewegings vrijheid Een aantal slepers zwermt om de „Condor" heen om zo nodig as sistentie te verlenen. L.T.S.'-ers gaan dieren uit de brand helpen Dinsdagmorgen startte op de technische school in Terneuzen de 142e zilvervlootaktie in Ne derland, uitgaande van de af deling Zeeuws-Vlaanderen van de Ned. vereniging tot bescher ming van dieren. De leerlingen van deze scholen zullen twee weken aan hun fa milie en bekenden een kollektie fraaie, meest verzilverde artike len aanbieden, die speciaal met medewerking van fabrieken voor dit doel zijn gemaakt, niet in de winkel verkrijgbaar zijn en aan trekkelijke verkoopprijzen heb ben. Doel van deze aktie is gelden te verkrijgen voor herbouw van het door brand verwoeste streek- dierentehuis in'Terneuzen. Tijdens de toespraak op deze school vertelde de heer J. Pot, direkteur van het centraal pro- pagandabureau voor dierenbe scherming, aan de hand van tal rijke voorbeelden, hoezeer die renbescherming in deze tijd nodig is. Hij benadrukte o.m. de hou ding van sommige mensen met een geweer weerloze dieren te doden en te verminken, alsmede de wrede behandeling van cir- cusdieren. Maar ook bracht hij naar voren, hoe dank zij het werk van de dierenbescherming tal van medeschepselen konden wor den gered. Er zijn in ons land enorme successen met deze „zilvervloot' geboekt en het bestuur van de afdeling is hoopvol gestemd, vooral nu blijkt, hoe enthousiast de jongens voor deze aktie zijn. De heer T. Klerk nam de lei ding van de aktie op zich. Van harte hopen wij, dat een flink bedrag voor dit belangrijke doel, n.l. een nieuw onderkomen voor de misdeelde dieren in onze streek, zal binnenkomen. E.H.B.O.-examen Bij het gehouden examen voor het eenheidsddploma E.H.B.O. slaagden de dames: E. Meeusen Rierhens, A. Meeusenvan Aalst, HubelingHogervorst, F. Freugen- hil, A. P. Flipsevan Bijlevelt, F. Boekamp-van Weerden, T. van HofwegenLaumen, N. v. d. Vij verBrevet, J. v. d. Klooster Oppeneer, J. van LooNieuwen- huizen, E. WiggersHolthaus, G. A. M. PootPlantfeber, en de heren F. H. Sprenkels, A. Oppe neer, E. Oppeneer, A. Royers en D. Boekhout. De cursus werd gegeven door mevr. P. J. C. VerlindeMaandag, terwijl het examen werd afgeno men door de heer H. A. Boland, geneesheer directeur van het Julia- na-ziekenhuis. Boomplantdag Op woensdag 3 april wordt de traditionele boomfeestdag gehou den. De boomplanting zal ge schieden door acht jongens en meisjes die omstreeks 3 april jarig zijn. Na afloop volgt een excursie door het bos onder lei ding van de heer H. J. M. Goos- sens van het staatsbosbeheer. Bromfietser tegen auto Maandagavond omstreeks half zeven verleende M. van K. uit Axel, rijdende met zijn brom fiets door de Tewaterstraat, op de kruising met de Robertstraat, geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personen auto, bestuurd door H. W., even eens uit Axel. Door de botsing, die ontstond, werden beide voertuigen bescha digd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Toneel- en volksdansavoncl Vrijdagavond, 29 maart, geeft de toneel en volksdansgroep ,,'t Mozaiek" de jaarlijkse uit voering in het Gezellenhuis. De toneelgroep zal het stuk „Moderne puzzels" van Wim Bis- schot op de planken brengen. De dansgroep zal volksdansen uit diverse landen te zien geven. De diktie en uitspraak werd verzorgd door mevr. Sanders Jacobs; de regie is in handen van de heer J. van Overmeeren. De dansgroep staat onder lei ding van de heer E. Sorber. Geslaagden voor het diploma typen Aan het examen typen, dat dezer dagen te Hulst werd ge houden, is door 14 leerlingen van de chr. school voor u.l.o. te Axel deelgenomen. Allen legden met. goed gevolg het examen af. De geslaagden zijn: Meisjes: C. Esselbrugge, S. J. Scheele, F. Scheele, C. Wieles, J. Scheele, N. v. d. Wege en A. Bol- leman, allen te Axel; J. Orlebeke te Hulst. Jongens: A. Oostdijk, W. Linck, D. Jansen en C. Koster, allen te. Axel; J. van Doorn te Zaamslag. Granaten gevonden Bij graafwerkzaamheden in het uitbreidingsplan zijn weder om enkele granaten gevonden. In de Bernhardlaan bij de ratiowo- ningen werd een granaat gevon den en nabij het Halve Maantje ook een. De rijkspolitie heeft de projektielen onschadelijk ge maakt en de hulpverleningsdienst heeft ze verwijderd. Nog steeds worden de inwoners gewaarschuwd dat er projektie- l£4i worden gevonden welke voor onbekenden gevaar opleveren. „Kom over de brug" De aktie „Kom over de brug" heeft in Breskens 5.441,83 op gebracht. Benoeming Tot onderwijzer aan de open bare school A te Biervliet is be noemd de heer R. J. Groot te Vlissingen. Nieuw garagepand De n.v. „Garage Verbrugge" uit Terneuzen zal op vrijdag 29 maart aan de Oude Stad te Oost burg een nieuw garagepand in gebruik nemén. Aan deze gebeur tenis zal een driedaagse show worden verbonden. De officiële opening van het nieuwe bedrijf zal geschieden door de burgemeester van Oost burg tussen 17 en 17.30 uur. Gemeenteraad behandelde begroting Vrijdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van wnd. burgemeester Van Ooteghem bijeen ter behandeling van de begroting voor 1968. Aan de orde kwamen eerst de subsidieverzoeken. Het enige punt van diskussie hierbij was 't verzoek van de zwemclub Braakman. De heer Van Hecke sprak er zijn verbazing over uit, dat Bier vliet en Hoek 150 subsidie had den toegekend, terwijl b. en w-, in Philippine voorstellen 100 subsidie te verlenen. De voor zitter motiveerde het voorstel. Een voorstel van de heer Van Hecke om ook 150 te geven werd aangenomen met alleen de heer Rammeloo tegen. De meeste subsidieverzoeken werden op financiële gronden afgewezen. Aan plaatselijke ver enigingen werd o.m. de volgen de subsidies toegekend: Wit- Gele Kruis 3600; fanfare 500; jeugdsportclub 100; voetbal vereniging 100; Phimos 100 en de bejaardensociëteit 75. Hierna kwam de begroting ter tafel. De heer Van Hoeve sprak zijn tevredenheid uit over de be groting, maar wilde het college van b. en w. dringend adviseren al het mogelijke te doen om de reeds bouwrijp gemaakte perce len grond te verkopen. Spreker zou ook gaarne zien dat een aan vang wordt gemaakt met het bouwrijp maken van plan-noord en zo mogelijk plan-Spuikom, omdat kapitaalslasten een te grote druk worden voor de be groting. Wnd. sekretaris Bombelijn gaf hoofdstuksgewijze enige toelich ting. De behandeling zowel van de gewone als van de kapitaals- dienst leverde geen stof op tot diskussie over de financiële positie van de gemeente. De begroting sluit met een ruime post voor onvoorziene uit gaven, n.l. 23.000. De kapitaaldienst sluit met 'n nadeling slot van 88.184,13. Met algemene sternen werd de begroting goedgekeurd. 12% jaar oud 12% jaar jong 12% jaar nieuw en daarom Twaalf en een halve dag lang (Deze bijzondere aanbie ding begint morgen om 9 uur en geldt voor alle ar tikelen.) Voorjaarsvergadering plattelandsvrouwen De afdejing TerneuzenZaam slag van de Nederl. bond van plattelandsvrouwen houdt haar voorjaarsvergadering op woens dag 3 april a.s. om 19.30 uur in „De Poort" te Zaamslag. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van de jaarversla gen en een bespreking van het zomerprogramma. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid zijn mej. A. de Mul (niet herkiesbaar) en mevr. P. J. van HoeveHuijssen. Na de pauze zal burgemeester De Pree een en ander vertellen over de gemeentelijke instelling van Zaamslag en over de plan nen om de gemeente leefbaar te houden. Uitreiking verkeerssleutels Hedenavond om half acht zal burgemeester J. de Pree in „De Poort" de certificaten en ver keerssleutels uitreiken aan vijftig geslaagde deelnemers aan de cur sus die de afdeling Zaamslag van Veilig Verkeer heeft gegeven. Een verkeersquiz en de verto ning van twee delen van het Zeeland-journaal vullen het ver dere programma. Deze avond is ook voor be langstellenden toegankelijk. In een verkiezingsrede in Port' land heeft de Amerikaanse sena tor Robert Kennedy dinsdag ge zegd, dat de vietcong wel een rol moet spelen in het Vietnamese politieke leven, wil men een einde maken aan het conflict. Kennedy, die hoopt president Johnson te kunnen voorbijstreven waardoor hij de kandidaat zou worden van de democratische par tij bij de presidentsverkiezingen in november, voegde er aan toe, dat een vreedzame regeling met Noord-Vietnam de beste waarborg zou kunnen zijn tegen expansionis tische plannen van China. Senator Robert Kennedy heeft een vierledige oplossing voorge steld: 1. Elke regeling moet uitmonden in rechtstreekse verkiezingen met de strijdkrachten van de vietcong de voornaamste tegenstander op het slagveld evenals met Hanoi. Hieruit volgt, dat de vietcong het recht heeft deel te nemen aan het politieke leven van Zuid-Viet- nam; 2. Wij moeten ons ervan verzeke ren, dat de regering van Sai gon, die door ons (Amerikanen) Een autobotsing nabij de Louisatunnel in Brussel heeft maandagnacht vijf mensen het leven gekost, o.w. de 41-jarige echtgenote van de Nederlandse ambassaderaad voor culturele zaken, H. J. J. van Loosdrecht. De heer Van Loosdrecht werd ernstig gewond. Het Nederlandse echtpaar keerde met hun auto naar huis terug van een concert van het concertgebouworkest in de Bel gische hoofdstad. Zij werden bij het uitrijden van de tunnel na genoeg frontaal aangereden door een auto uit de tegenovergestel de richting, die op de verkeerde rijbaan moet zijn gekomen. De vier inzittenden van die wagen kwamen allen om het leven. Een B.A.C. 1—11 Iijnmachine van de Ierse luchtvaartmaatschap pij Aer Lingus heeft dinsdagoch tend tegen het middaguur een voorzorgslanding op Schiphol uit gevoerd, omdat in de linkervoor- ruit van de cockpit hoog in de lucht plotseling tientallen barsten trokken. Het glas werd daardoor vrijwel ondoorzichtig. De tweemotorige straalmachine was met 63 passagiers op weg van Dublin via Manchester naar Dus- seldorf en vloog in Nederlands luchtgebied op een hoogte van on geveer 6% km, toen de ruit de geest gaf. Aangezien de cockpit van dubbel glas is voorzien en slechts 1 laag kapot ging, bleef de extra-luchtdruk gehandhaafd. De passagiers bemerkten van het voorval dan ook niets. Wel wer den zij door de bemanning inge licht. Volgens de gezagvoerder zou een storing in het ruit-verwar- mingssysteem de oorzaak van het onseval zijn geweest. Onmiddellijk na de landing be gon de technische dienst aan de vervanging van de ruit. Deze bleek vooral aan de bovenkant in een soort grove craquelé te zijn ge barsten, zonder echter zoals bij een autoruit gebeurt melkwit te zijn geworden. De elektrische verwarming van de ruit ter afweer tegen ijsvor- ming geschiedt door middel van dunne elektrische draden, die tus sen de twee lagen zijn aange bracht. In deze draden schijnt zich oververhitting en/of kortsluiting te hebben voorgedaan. Van de passagiers reisden er 25 reeds een half uur later per B.K.S.- lijntoestel door naar Dusseldorf. De overige 28 werden kort na 1 uur 's middags meegenomen door de K.L.M. door W. GELDOF 18) „Hoe zouden ze aan deze sie raden gekomen zijn?" vroeg Mary zich af. „Het lijkt mij de typische buit van zakkenrollers en kruimel dieven," zei James nadenkend. „Bella Vista is al jaren berucht om zijn zakkenrollers en ander onguur tuig. Wellicht hebben de rovers erg in de rats gezeten voor de politie, anders hadden ze die dingen nooit zo ver verstopt". „Riskant genoeg overigens, om deze dingen in een ander mans waterput te stoppen," vond George. „Onzin!" zei Billy beslist. „Ze wisten precies, dat de Alburns pas op het eind van de zomer zouden komen. Ze hadden dus maandenlang tijd om het spul hier achter te laten. Wat ze voor alle zekerheid wel deden, was kijken of er geen kapers op de kust waren. In geval van nood konden ze natuurlijk nog altijd aanbieden om tegen vergoeding de waterput schoon te maken. Ieder normaal mens zou zo'n aanbod aangenomen hebben. Dan was alles natuurlijk toch weer terecht gekomen. Nee, dit zat wel goed!" „Maar wij zitten hier niet goed", antwoordde Mary beslist. „Natuurlijk komen die kerels terug en als ze voorzien zijn van vuurwapens, is er weinig tegen te beginnen. Mag ik een voor stel doen?" Daar had niemand leta op tegen. „Welnu, dat uitzetten van een wacht aan de baai helpt ons wei nig en kost ons een man, die wij niet kunnen missen om voedsel te verzamelen. Zoals je weet is de scheepsbeschuit op en zullen we moeten beginnen aan het knabbelen op zaden en knollen uit het bos. Het beste lijkt mij, dat wij ons terugtrekken in het bos en dat we de indruk wek ken, dat het eiland weer geheel verlaten is. Komen ze dan terug, dan zullen ze zien, dat de schat geroofd is. Wat blijft er dan nog over dan met de stille trom te vertrekken? Het komt mij voor, dat het weinig zin heeft de put weer te dempen. De planten in de omgeving zijn zo vernield, dat iedereen kan zien, dat hier ge werkt is. Bovendien: dat zou de heren maar oponthoud geven. Ze zouden een pomp halen, als een gek de put droog pompen en schoonmaken. Na een dag zou den ze tot de conclusie komen dat ze toch bij de neus genomen waren „En toch doe ik het"! zei Billy koppig. „Allereerst gun ik die kerels van harte, dat ze dit mis selijke werkje óók eens opknap pen. En dan nog eens wat. Als ze ervan overtuigd zijn, dat de put leeggehaald moet worden, zullen ze met man en macht aan het werk gaan. Dat is onze kans om hier vandaan te komen, be grijp je?" „Als ze hun miserabele boot inderdaad onbeheerd in de baai achterlaten, ja!" zuchtte George. „Ze zullen stellig een manne tje achterlaten als bewaker, maar die neem ik wel voor mijn rekening!" beloofde Billy. „Kom jongens, alle rommel weer terug in de put. Dat gaat gemakke lijker dan eruit halen." „Maar eerst dit!" zei James grimmig. Hij haalde uit de keu ken een stuk karton en een stompje potlood en krabbelde: „Bedankt vóór de moeite, jon gens!". Hij deed het stuk karton in de bus, vulde deze verder op met stenen en sloot hem vervol gens goed af. Toen ging de bus de put in. Ijverig droegen de anderen stenen aan en weldra was de put weer zover gevuld, dat er nog maar een halve meter water boven 't puin stond. Daar na werd de omtrek van stenen gezuiverd en zoveel mogelijk in haar oude staat teruggebracht. De weelderige plantengroei zou de sporen van de verrichte ar beid spoedig weer uitwissen. Na het werk voelde Billy zich rillerig en moe. Hij ging vroeg naar zijn geïmproviseerd bed. Besloten werd dat men de vol gende dag naar het oerwoud zou verhuizen. Ook de anderen gin gen rusten, doodmoe en honge rig. ONTSNAPT De volgende dag verzamelde men eerst wat voedsel en nadat er gegeten was, werd besloten een schuilplaats in het bos te zoeken. George voelde het meest voor een'van de heuvels, maar het bleek ondoenlijk die in één dag te bereiken en er een onder komen te bouwen. Rechts van de baai was het bos minder dicht. Besloten werd daar een open plek te maken en er een hut te bouwen. Het werd een bovenmenselijke arbeid, want Billy was koortsig en rillerig en begon te hoesten. Daar hij wei nig kon doen, strompelde hij naar de rots aan de ingang van de baai en ging daar in het zon netje zitten. Tevens fungeerde hij als uitkijk. Een uit boombast gesneden fluitje zou als alarm signaal dienen. Het behoefde echter geen dienst te doen, want er verscheen niets. Intussen zwoegden de ande ren hard. George zaagde dunne stammetjes af en Mary ontdeed die met een mes van de zijtak ken. (Wordt vervolgd.) is opgebouwd en ondersteund, een werkelijke regering van nationale eenheid wordt, die religieuze, militaire en vak bondsleiders omvat, die thans uit de regering zijn gehouden of zelfs gevangen zitten; 3. Terwijl wij aan de ene kant de nodige strategische maatrege len treffen om onze militairen te beschermen, moeten wij te zelfdertijd ophouden met de steriele bombardementen van Noord-Vietnam en aan de con ferentietafel gaan zitten; 4. In Vietnam evenals elders moe ten wij de bankroetpolitlek vaarwel zeggen, die bestaat uit het zoeken van militaire oplos singen van vraagstukken van politieke of diplomatieke aard, De Westduitse minister van binnenlandse zaken Paul Lücke heeft dinsdag zijn ontslag inge diend. Lücke nam dit besluit vlak vóór het coalitiegesprek dat bondskanselier Kiesinger dins dagmiddag in aanwezigheid van Lücke wilde voeren. De 53-jarige Paul Lücke is sinds 1957 minister. Eerst was hjj minister vaii woningbouw, later van binnen landse zaken. Hij is ontstemd over het be sluit van de sociaal-democraten op hun congres in Neurenberg om de kwestie van de kieswet hervorming langer uit te stellen dan bij het aangaan van de coa litie zou zijn afgesproken. Ook de uitlating van de socia listische minister van buiten landse zaken Brandt over erken ning of eerbiediging van de Oder-Neisselijn als westgrens van Polen zolang er geen vre desverdrag is, en de eis van de S.P.D. tot uitbreiding van de medezeggenschap der vakbewe ging hebben de verstandhouding tussen de regeringspartners ver troebeld. Paul Lücke blijft aan als West duits minister van binnenlandse zaken, zo werd later gemeld. Kanselier Kiesinger wist hem later op de dag tot intrekking van zijn ontslagaanvraag te be wegen. Na een gesprek van ruim 1 uur met de kanselier ver klaarde de minister dat zijn aan blijven slechts voorlopig was en dat zijn definitieve besluit af hing van het resultaat van de onderhandelingen tussen de coa litiepartners over de verdere be handeling van de kieswetkwes tie. Kiesinger is het blijkens een na afloop van het gesprek uitge geven communiqué met minister Lücke eens, dat de passage uit de regeringsverklaring van 13 december 1966 met betrekking tot de kieswetkwestie nog steeds geldig is „en dat verder moet worden geprobeerd het in de regeringsverklaring gestelde doel van kieswethervorming te berei ken". ZES VERDACHTEN WEGENS TINDIEFSTAL GEARRESTEERD De recherche van de Rotter damse rivierpolitie heeft zes mannen uit Rotterdam, Zwijn- drecht en Middelburg aangehou den, die ervan worden verdacht vier vaten ruwe tin ter waarde van 38.000 te hebben gestolen. Vier van hen zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. De vaten tin werden begin maart ontvreemd van een haven terrein aan de Prinses Beatrix- haven. De politie arresteerde de mannen nog voordat de uit de Verenigde Staten afkomstige tin was verhandeld. De regering 'van Indonesië heeft zich bereid verklaard plan tages tot een gezamenlijke op pervlakte van 32.000 ha terug te geven aan „London Sumatra", een dochteronderneming van de Britse firma Harrison en Cros- fields. „London Sumatra" heeft een nieuwe concessie voor 30 jaar ge kregen met een optie van nog 30 jaar.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2