„Israël onrechtvaardig behandeld" „Grote slag" op komst in het noorden van Zuid-Vietnam Resolutie van de veiligheidsraad „teleurstellend" ZAL WESTMORELAND KHE SANH ONTZETTEN ACTIE „KOM OVER DE BRUG" BRACHT BIJNA 27 MILJOEN OP Ernstig auto-ongeluk op Moerdijkbrug Premier Esjkol: HET WEER Beroep van Hoessein Defensiepolitiek goedgekeurd Einde nog niet bereikt Sjazar blijft president van Israël Ex-minister George Brown biijfttweede man' van Labour Staking in Ierland Brug ingestort Abba Eban op Schiphol Zweedse „draken"-jagers neergestort Niet eenvoudig Van weinig betekenis Vlammenwerpers Vier doden en twee zwaar gewonden Zuivering De schade van het „tet"-offensief Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredaefetir: T van 8e Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 27 MAART 1968 24e Jaargang No. 5168 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentfenrïf»! per mm 18: et.; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere Tegel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer toi 10 uur voormiddag. Premier Levi Esjkol van Is raël heeft in het parlement ver klaard, dat de actie van vorige week tegen Jordanië dan niet voorgoed een einde mag hebben gemaakt aan het terrorisme, maar naar Israëlische overtui ging toch een zware slag heeft toegebracht aan de plannen van de Arabische guerrillastrijders voor terrorisme, moord en sabo tage. Als „teleurstellend" betitelde hij de resolutie van de veilig heidsraad, die Israël voor de aanval op Jordanië veroordeel de en die naar zijn oordeel voor bijging aan de kern van het pro bleem. Esjkol sprak bittere woor den aan het adres van de raad, die naar zijn zeggen Israël al jaren onrechtvaarig behandelt. De veiligheidsraad had blijk ge geven van zijn onvermogen om de vrede te bewaren, zei hij. Op een bijeenkomst in Am man, waar de algemene situatie In Jordanië werd bekeken, heeft koning Hoeesein blijkens, een of ficiële bekendmaking opnieuw het belang en de noodzaak on derstreept van een Arabische topconferentie en het Arabische volk tot steun aan zijn land op geroepen. Leden van de -anisatie voor de bevrijding van Pales tina" (P.L.O.) hebben deze maand zestien Israëlische mili tairen en burgers gedood, acht verwond en verscheidene voer tuigen vernietigd. Dit heeft de organisatie zelf in Eciroet be kendgemaakt. Het Israëlische parlement heeft maandagavond met 61 stemmen tegen vier bij één onthouding de defensiepolitiek goedgekeurd en in het bijzonder de operatie van donderdag j.l. tegen Jordanië. Slechts de Arabische en Jood je communisten stemden tegen. Het parlement verwierp met overweldigende meerderheid een motie van een kleine groep van net liberale centrum, waarin de vorming van een commissie wordt geëist, die een onderzoek sou moeten instellen naar hèt opleggen van beperkingen aan de Israëlische actie. Deze beper kingen zouden naar de mening van de groep tot hoge verliezen aan Israëlische zijde hebben ge leid. Tijdens het lengdurifie debat. bereikt. De situatie staakt-het- vuren, zoals we die thans heb ben, is verre van ideaal. Wij zouden een constructieve en definitieve oplossing prefere ren". Abba Eban sprak in de pers kamer van Schiphol, waar zich een grote menigte persvertegen woordigers had verzameld. Hij begon met een terugblik op de sterk pro-Israëlische houding het Nederlandse volk van vorig jaar en welk een diepe emotie en waardering hij nog steeds voelde „voor de sympathie en het begrip dat uw volk voor raël heeft getoond in de moei lijke dagen van onze strijd." „Wij hebben het einde van die worsteling nog niet bereikt," zo vervolgde hij, „dat zal pas het geval zijn als er vrede is. Wij hopen, dat wij die vooral dank zij een ons goed gezonde wereld opinie zullen weten te bereiken." Hij heeft later in Den Haag premier De Jong ontmoet en met minister Luns over de situatie in het midden-oosten gesproken. Er was bij de aankomst van de Israëlische minister nogal wat politie op de been, die een oogje in het zeil hield. Donderdagmorgen reist de mi nister door naar Luxemburg. Het Israëlische parlement heeft dinsdagmiddag de 79-jarige pre- Zalman Sjazar voor de maal herkozen yoor een periode van vijf jaar. 86 Van de 110 aanwezige parlementsleden stemden voor hem. Het parle ment telt 120 afgevaardigden. Sjazar. lid van de arbeiderspar tij Mapai, was de enige kandi daat. De Britse oud-minister van buitenlandse zaken George Brown heeft dinsdag gezegd, dat hij niet van plan is zijn funktie van plaatsvervangend leider van de labourpartij op te geven. Hij deelde dat de voorzitter van de labourfraktie in het lagerhuis mee. Tien dagen geleden trad Brown op het hoogtepunt van de goudcrisis uit het kabinet na een meningsverschil met premier Wilson oyer de besluitvorming binnen de regering. Honderden arbeiders bij de Ierse elektriciteitsbedrijven zijn dinsdag een wilde staking begon nen. De Ierse regering heeft ingegrepen en de politie speciale bevoegdheden gegeven. Degenen die bij de centrales pos ten, worden gearresteerd. In Dublin ontstond een chaos, doordat de verkeerslichten uit vielen. De stakers eisen herzie ning van de loonschaal. Bij Caserta ten noorden van Napels is maandag een brug in gestort, die reeds in de tweede wereldoorlog door artillerievuur beschadigd was, maar toch nog werd gebruikt. De instorting heeft drie mensen het leven ge kost en drie mensen levensge vaarlijk verwond. In het noorden van Zuid- Vietnam, waar nu reeds enkele maanden meer dan 6000 mari niers worden belegerd in de basis Khe Sanh, broeit iets, zo menen militaire waarnemers. Men vraagt zich af, of generaal Westmoreland van plan is in de naaste toekomst een tegenoffen sief in te zetten om de omsinge ling te doorbreken en zijn man nen daar weg te halen. De waarnemers zeggen dat de tekenen die erop wijzen dat in 't noorden „een grote slag" op komst is. zich ophopen op de luchtmachtsteunpunten, de vlieg dekschepen en in Saigon. Gene raal Westmoreland heeft bijna tweederde van zijn totale vloot bommenwerpers tegen de aan Noord-Vietnam en Laos gren zende provincies ingezet. Rond Khe Sanh worden dagelijks 500 ton bommen en napalm uitge- SCHIPHOL: Ehan, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, wordt verwelkomd door zijn Nederlandse ambtgenoot minis ter Luns. dat aan de stemming voorafging, werd nogal wat kritiek gehoord van verschillende partijen. Zij behelsde in hoofdzaak, dat de orders aan de Israëlische troe pen te beperkt waren en dat deze troepen te gering waren geweest, hetgeen de verliezen zou verklaren. Er zou naar an dere en minder kostbare strijd - methoden moeten worden om gezien. Premier Esjkol zei verwonderd te zijn over de kritiek, omdat de militaire deskundigen van oor deel waren dat de operatie alle doelen had bereikt. Hij er kende, dat er beperkte orders aan de Israëlische troepen waren gegeven. Maar deze beoogden het leven van burgers zoveel mogelijk te sparen en onder scheid te doen maken tussen Jor daanse troepen en leden van de organisatie „Al Fatah". Bij zijn aankomst uit Londen heeft de minister van buiten landse zaken van Israël, de heer Abba Eban. die een reis door Europa maakt voor besprekingen met ambtgenoten over de situa tie in het middenoosten, op Schiphol enig commentaaar gele verd op de veroordeling door de veiligheidsraad van Israëls ver geldingsactie tegenover Jordanië. „De veiligheidsraad is een po litiek orgaan, dat de mening verkondigt van de staten die er deel van uit maken. In die vei ligheidsraad zijn de Arabische staten vertegenwoordigd, maar Israël niet. Bovendien telt de raad zeven staten, die geèn rela ties onderhouden met Israël en geen enkel land, dat relaties ver mijdt met de Arabische staten," aldus de heer Abba Eban, die werd verwelkomd door minis ter Luns. Op de vraag hoe hij de kri tiek verklaarde, die in Israël zelf is gehoord op de vergel dingsactie, antwoordde hij: „Ons land wordt op democratische wijze geregeerd en in zo'n demo cratisch land is alles onderhevig aan kritiek. Bedenk wel, dat er geen unilaterale oorlog kan be staan. Er is slechts keuze tus sen wederzijdse vrede of weder zijds geweld. Wij wensen niet anders dan wederzijdse vrede en ik hsb alle hoop op een oplos sing in die geest, maar die zal helaas niet snel kunnen worden Twee Zweedse straaljagers van het type „J 35 draken" zijn dins dagmiddag in de buurt van Stock holm neergestort. De twee piloten kwamen daarbij om het leven. Tijdens een dinsdagmiddag in Amsterdam gehouden persconfe rentie is ais voorlopig totaal van de actie der tien kerken totaal bekend gemaakt een bedrag van ƒ26.962.646. De -ctie „tientjes van tieners", die speciaal op de jeugd was gericht, heeft 100.000 opgebracht. Behalve geld werd er ook een koe en een geit geschonken. Wat deze koe betreft, hiervoor bleek belangstelling in Suriname te bestaan. Ds. De Zeeuw, die een belang rijke rol bij de actie heeft ge speeld, meent dat de organen van zending en wereïddiakonaat van de tien kerken, die bij de actie waren betrokken, door „Kom over de brug" tot een veel groter contact dan voorheen zijn gekomen. Men ontdekte el kanders verbondenheid met een verantwoordelijkheid voor men sen, die ver weg leven en dat kan vèr strekkende consekwen- ties hebben. Ondanks het hoge bedrag dat bijeen is gekomen, bleken er on geveer 45 procent weigeringen te zijn geweest. Niet iedereen die een brief in zijn bus had ge kregen, was dus offerbereid. Via giro- en bankrekeningen is voorlopig een bedrag van 2.560.000 genoteerd. De cijfers uit de provinciale districten en de drie grote steden luiden: Amsterdam 1.044.500; Rotter dam 1.328.900: Den Haag 1.874,800; Friesland 1.960.000; Groningen (prov.) 1.197.432; Drenthe 930.000; Utrecht (prov.) ƒ3.104.160; Noord-Hol land 3.090.000; Zuid-Holland Noord 2.298.700; Zuid-Holland Z. ƒ1.704,980; Zeeland ƒ797.600,; Overijssel ƒ2.124.090; Gelder land 2.066.000; Noord-Brabant ƒ635.890; Limburg 145.594. worpen door de luchtreuzen, de B-52's, en de jachtbommenwer pers. De gehele vloot B-52 toe stellen is geconcentreerd op dat gebied en van de 496 jachtbom menwerpers die zondag in de grensprovincies operaties uit voerden, wierpen er 303 hun last af bij Khe Sanh. Men acht het uitgesloten, dat de aanvallen zo zijn verhevigd om een offensief van de Noord- vietnamese belegeraars af te slaan. Een ernstige poging om de basis onder de voet te lopen is door de belegeraars nog niet ge daan en zij beperken zich in hoofdzaak tot beschietingen met raketten en artillerie. De militaire waarnemers ver wachten, dat bet Amerikaanse opperbevel zal trachten 't weg gedeelte tussen de basis en het grote artilleriekamp Camp Caroll open te leggen om de be-, legerde troepen uit de basis te halen. Eenvoudig zal dat niet zijn, want de Noordvietnamezen hebben alle bruggen opgeblazen en zich aan beide zijden van de weg ingegraven. De operatie zou betekenen dat Khe Sanh wordt opgegeven. Militair gezien zou Khe Sanh nog van weinig betekenis zijn, omdat de basis sedert de omsin geling en de inneming door de tegenstander van Lang Vei aan verkeersweg no. 9 naar Laos zijn belang voor de afgrendeling van de infiltratie heeft verloren. Het Amerikaanse opperbevel zou bovendien menen, dat de 6000 beter gebruikt kunnen wor den, daar het niet zeker is of generaal Giap (de Noordvietna- mese minister van defensie en overwinnaar van Dien Bien Phoe) de basis wel wil over meesteren. De zware bombarde menten moeten, zo meent men, hun zware tol onder de belege raars hebben geëist en nu na de moesson het weer beter wordt, kan de Amerikaan zijn luchtaan vallen nog verhevigen. Twee tot 3 bataljons Noordviet- namese vlammenwerpers zijn er Op de Moerdijkbrug is dinsdag ochtend omstreeks kwart over zeven egn personenbusje tegen de leuning gedrukt met het gevolg dat drie mensen zijn gedood en vier zwaar gewond. De toedracht van het ongeluk is als volgt gereconstrueerd. De auto (een Ford-Taunus „transit") haalde ongeveer op de helft van de brug een vrachtauto in, maar ging daar na te scherp terug naar de rechter- weghelft. Daarbij raakte het voer tuig met de achterzijde de voor kant van de vrachtauto, slingerde om zijn as en werd vervolgens door de vrachtauto tegen de stalen bespanting van de brug verbrij zeld. Drie inzittenden waren op slag dood. Een achtste inzittende wordt vermist en is vermoedelijk over de brugrand geslagen. Behalve de bestuurder waren alle inzittenden van de veronge lukte auto meisjes, aldus de rijks politie. Zij waren op weg naar de Gildafabrieken in Rotterdam. Alle inzittenden van de veron gelukte auto waren afkomstig uit Roosendaal. JkOm het leven eekomen ziin de 27-jarige T. J. Schietsch, die de auto bestuurde, de 15-jarige A. M. Sebregts, de 20-jarige W. F. Oos tendorp én de 18-jarige M. D. A. van Sprundel. Vermist wordt de 19-jarige mej. C. van Hopstaken, die vermoedelijk te water is ge raakt. De 18-jarige C. J. G. H. Verhe- gen werd levensgevaarlijk gewond. De 15-jarige C. J. van Hopstaken werd zwaar gewond. Voorts werd de 18-jarige K. Jh. Schijven ge wond. De gewonden zijn opgeno men in het Ignatius-zi ekenhuis irt Breda. De auto heeft bij het passeren van de vrachtauto vermoedelijk niet alleen de voorzijde van de vrachtauto maar ook een tegen ligger geraakt. De auto werd door de vrachtwagen door het stalen hekwerk tussen de brugspanten Het totaal busje. vernielde personen- maandagnacht in geslaagd door te dringen tot binnen de veilig heidsgordel rond een Ameri kaanse artilleriebasis op 30 km van Kontoem in het hoge gebied in centraal Zuid-Vietnam. De aanval werd voorafgegaan door een artillerie- en mortier barrage. De gevechten duurden tot de avond van dinsdag (pi. tijd) door. Toen begon de tegen stander zich terug te trekken met achterlating van 112 doden. Eenheden van de luchtcavalerie trachten de Noordvietnamezen de pas af te snijden. Bij de felle gevechten ongeveer 45 km ten noordwesten van Sai gon, om welke stad de grote zui veringsoperaties aan de gang zijn. zijn tot nog toe 284 viet- cong-soldaten en 10 Amerikanen gesneuveld en 71 Amerikanen gewond. De vietcong wist zich van een regeringspost meester te maken, maar werd later door Ameri kaanse pantsereenheden verdre ven. Elders werden de lijken van 51 vietcong-soldaten gevonden en een groot aantal wapens. Het totaal aantal doden aan de kant van de vietcong bij de voor de zuivering van de vijf provincies rond Saigon bedroeg maandag 400. Er werden ook zware gevech ten bij Hoe-E in het noorden ge leverd. Amerikaanse luchtcava- leristen stuitten daar op een sterke Noordvietnamcse eenheid. De Amerikanen trokken zich na twee uur terug om de tegenstan der onder vuur te iaten nemen door gevechts-helikopters en ar tillerie. De schade die tijdens het „tet"- ofensief van de vietcong tegen de steden in Zuid-Vietnam is aangericht, bedraagt 120 miljoen dollar, de schade in de stad Hoeé, waar 26 dagen is gevoch ten niet meegerekend. Dit is dinsdag aan het huis van afge vaardigden te Washington mee gedeeld door het Amerikaanse bureau voor de internationale ontwikkeling. DROOG Het K.N.M.I. deelt mede: Boven west-Frankrijk bevindt zich de kern van een gebied van hoge luchtdruk, die zich vandaag geleidelijk in noordoostelijke richting verplaatst. Hierdoor zal er vooral in het zuiden van ons land flinke zonnige perioden voorkomen. Een frontensysteem behorende bij een depressie bij IJsland lag dinsdagavond boven midden-Engeland en verplaatst zich over de Noordzee naar Scandinavië. Dit frontensysteem kan vooral in het noorden van ons land tijdelijk meer bewolking brengen, maar door de aanwezig heid van het gebied van hoge luchtdruk zal er uit de bewolking geen regen vallen. De aangevoer de lucht is daarbij iets zachter dan die van dinsdag toen overal in het land de temperaturen tot 10 a 14 graden stegen. Vandaag kunnen de temperaturen dan ook tot dezelfde en vooral in het zui den tot iets hogere waarden stij gen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog Droog weer met zonnige pe rioden, maar in het noorden van het land tijdelijk meer bewol king. Een matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind en on geveer dezelfde middagtempera- turen als dinsdag of iets hogere. WOENSDAG 27 MAART doorgedrukt en kwam op het rij- wieload terecht. Bij de N.V. Gilda-Caramel- en Toffeefabriek in Rotterdam, waar de verongelukte meisjes werkten, heerste grote verslagenheid. Vol gens de personeelschef heeft het gebeurde de andere werknemers (merendeels meisjes en vrouwen) bijzonder aangepakt. Gilda Iaat dagelijks drie busjes van en naar Brabant rijden met pendelwerknemers. Toen de inzit tenden van de andere twee pen delbusjes hoorden wat hun colle ga's was overkomen, moest er een dokter aan te pas komen om de meisjes met behulp van zenuw- stillende tabletten wat te kalme ren. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.05 1.44 2.15 2.14 n.m. 1.29 2.05 2.39 238 DONDERDAG 28 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m, 1.39 2.15 2.49 2.48 n.m. 2.02 2.38 3.12 3.11 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 28 6.24 19.07 6.28 18.45 29 6.22 19.09 6.37 19.57 30 6.20 19.10 6.47 21.10 31 6.17 19.12 6.58 22.24 i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1