Antonin Novotny afgetreden als president van Tsjecho-Slowakije Nederland geeft met gulle hand Amerika en Rusland veroordelen het optreden van Israël MUL Afsluiting van een vijftienjarig antoritair bestuur Flatgebouw in Genua ingestort door een aardverschuiving BANKErBAKKERII „KOM OVER DE BRUG" HEEFT STREEFBEDRAG RUIMSCHOOTS OVERSCHREDEN 150.000 Nederlanders gingen op pad naar 1,9 miljoen adressen VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT DE „VERGELDINGSACTIES" RADIO DE K0CK de Gasverwarming GENERAAL S0EHART0 WORDT VOLLEDIG PRESIDENT VAN INDONESISCHE VOLKSREPUBLIEK HET WEER ZATERDAG 23 MAART 1968 24eJaargang— No. 5166 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Gezondheids redenen OOK NOVOTNY ür TREEDT AF Tegenstrijdige berichten Deskundigen in de regering Weerbericht Hoogwater Zon- en IVSaanstanden by abonnement: TEBNEUZE» Bbaetmr-BooMredaetenK van de Sandé Telefoon: 01180—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en H Administratie-adres: Smldswa! Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Novotny van Tsjecho-Slowakije heeft in een brief aan het parlement zijn aftreden bekendgemaakt. De vice-premier Oldrich Cernik heeft meegedeeld, dat het presidium van het centrale comité van de communistische partij Novotny had geadviseerd zich terug te trekken. Het staatshoofd had dit advies op gevolgd. Cernik deed deze mededeling op een bijeenkomst van het be stuur van het vakverbond in Praag. Er was reeds enige tijd een felle campagne gaande tegen het 63-jarige staatshoofd. Twee maanden geleden had hij de post van leider van de communisti sche party al moeten afstaan aan de Slowaak Alexander Dubcek. Deze wisseling was niet zonder moeilijkheden verlopen. In eer ste aanleg staakten de stemmen in het presidium van 't centrale partijcomité, maar by een vol gende stemming in het voltal lige partycomité behaalde Dub cek de overwinning. Toen kort daarna het hoofd van de poli tieke afdeling van de strijd krachten, generaal Sejna, de wijk nam naar het buitenland, kwam aan het licht dat Novotny en zjjn medestanders getracht Een flatgebouw in Genua is donderdagavond gedeeltelijk in gestort als gevolg van een aard verschuiving, waardoor tonnen ■arde en rotsgesteente op het ge bouw terechtkwamen. Vier lij ken zijn geborgen, maar een 30- tti mensen zou nog onder het win liggen. Zeventien personen «jjn in ziekenhuizen opgenomen. Sen geweldige massa kalksteen van een heuvel, klaarblijkelijk door zware regens losgemaakt, itortte neer op het zes verdiepin gen tellende gebouw, dat in een fcrbeiderswijk is gelegen. De be woners van het niet getroffen deel van het gebouw zijn geëva lueerd. Er bestond weinig hoop, dat de dertig bedolvenen nog levend sullen worden aangetroffen. ROR-SAFI, Jordanië: Israëlische troepen trekken hier door het Jordaanse dorp Ror-Sa.fi, ten zul ten van de Dode Zee. De troepen bliezen later het gebouw links op. dat naar hun zeggen een basis im> de, IJjEntaAttSA Novotny is om „gezondheidsrede nen" afgetreden als president van Tsjecho-Slowakije. zouden hebben met militaire steun hun machtspositie te be houden. Geleidelijk kwam toen de kri tiek los op het beleid in de afge lopen jaren. In deze campagne speelden de schrijvers en de stu denten een belangrijke rol. De onderminister van defensie, generaal Janko, pleegde zelf moord. toen hij vernam dat hij voor een commissie van onder zoek moest verschijnen in ver band met de militaire bewegin gen tijdens de wisseling in de partyleiding. Het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka heeft over het af treden van Novotny het vol gende communiqué uitgegeven: „Het presidium van het cen trale comité van de communis- 21 tische party heeft zich op maart bezig gehouden met de politieke toestand in samenhang met de eis, dat Antonin Novotny als president zou aftreden. Het presidium heeft ingestemd met 't verzoek van Novotny om hem te ontheffen uit zijn functie van president. Antonin Novotny zal zich met het oog op zijn gezond heidstoestand terugtrekken". Het presidium van de natio nale vergadering heeft vrijdag middag het ontslag van Novotny aanvaard. DE ONTSLAGBRIEF VAN NOVOTNY Uit goedingelichte bronnen r Praag wordt vernomen, dat No votny voorts verzocht heeft orr ontheven te worden van zijn lid maatschap van het politieke bu reau van de communistische partij. Hij zou een desbetreffend verzoek bij het centrale partij- comité hebben ingediend. Het aftreden van Novotny werd in Praag met geestdrift be groet. De kranten werden de verkopers door mensen die het nieuws met eigen ogen wilde lezen, uit de handen gerist. Het partyblad „Rude Pravo", het vakbondsorgaan „Prace" en het blad van de communistische jeugd „Mlada Fronta" kwamen met speciale elities uit, hetgeen voor de Tsjechen op zich al een sensatie betekende. Overal zag men opgeluchte gezichten en de mensen omarm den elkaar op straat. Velen na men een fles drank mee naar huis om het feit te vieren en de café's en restaurants waren tot de laatste plaats bezet. Jan Novotny, zoon van de af getreden president van Tsjecho- Slowakije, heeft gisteren ontslag genomen als directeur van de staatsuitgeverij „Artia" in Praag. -- V KwrM.aO TER KEUZEN Vrijdagavond tussen zeven uur en half acht zijn niet minder dan 150.000 Nederlanders op pad ge gaan om op 1,9 miljoen adressen geld op te halen voor de actie „Kom over de brug". Het is de bedoeling een bedrag van 21 mil joen gulden bijeen te brengen, Een vergeldingsactie door het Israëlische leger tegen „steunpunten van terroristen" op Jordaans gebied heeft tot een spoedzitting van de veiligheidsraad geleid. Nadat de spanning tussen Israël en Jordanië, op geroepen door Arabische terreurdaden, zich in 'n ongeveer twaalf uur durende aanval van Israëlische strijdkrachten op Jordaans gebied had ontladen, verlangde Jordanië dezelfde avond in dè veiligheidsraad dat tegen Israël sancties zouden worden genomen. De Israëlische gedele geerde bij de V. N. vroeg om een bevel aan Jordanië, zijn oorlogszuch tige politiek tegen Israël te staken. Onder dekking van de artillerie trokken de Israëlische troepen met pantserwagens over een 20 kilometer lang front over de wapenstil standslinie Jordanië binnen, waarbij de luchtmacht en luchtlandings troepen werden ingezet. Na hun taak te hebben volbracht trokken de Israëliërs op hun uitgangsstellingen terug. Israël verklaarde dat werd opgetreden tegen de steunpunten van terroristen op Jordaans gebied. Het voornaamste doel was Karameh, vijf kilometer ten oosten van de Jordaan, waar zich het voornaamste bolwerk van de terroristen be vond. Israël meldde officieel ongeveer 150 saboteurs te hebben gedood en de voornaamste steunpunten te hebben vernietigd. Er zouden 15 Jordaanse tanks zijn vernield en twee buitgemaakt. 15 Isra ëliërs zouden zijn gesneuveld en 70 gewond. Israël zou zes tanks hebben ver loren en 1 vliegtuig, waarvan de piloot zich heeft kunnen redden. Jordanië beweert dat 73 Is raëliërs zijn gesneuveld en een groot aantal is gewond. Drie „mystère"-straaljagers zouden zijn neergeschoten en 42 tanks en pantserwagens vernield. De Israëlische troepen zouden zich, achternagezeten door het Jor daanse leger, met zware verlie zen hebben teruggetrokken. (Zie verder pag. 5.) Voor de veiligheidsraad noem de de Israëlische gedegeleerde Tekoah de Israëlische aanval een vergeldingsactie voor een lange serie Jordaanse overvallen. De Jordanier El Farrah beschuldig de Israël van een terreurcam- pagne en intimidatie tegen de Arabische bewoners, met het doel deze uit de bezette gebie den te verdrijven. Over de verliezen kwamen tegenstrijdige berichten binnen. Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN nodig voor 140 in de actie onder gebrachte projecten. Om 22.06 uur was een bedrag van ruim 8,6 miljoen gulden op gehaald. Gedurende het halve uur voor dit tijdstip, stroomden de bedragen binnen uit alle delen van het land. Om 21.45 uur was de stand 4,6 miljoen, één minuut later was dit bedrag reeds met een miljoen gestegen, om 21.48 uur was de stand ruim zes mil joen en om vier minuten over tien was reeds bijna de zeven mil joen bereikt. In het hoofdkantoor van de Amro-bank op de Kneuterdijk in Den Haag waren 40 personeels leden van deze bank de hele avond de binnenstromende cij fers aan het verwerken. Via 38 telefoonlijnen en vier telexen kwamen de bedragen binnen. Om 22.20 uur was met een stand van 11,6 miljoen guldens de helft van het streefbedrag reeds overschreden. De cijfer verwerking geschiedt op ver schillende plaatsen, namelijk plaatselijk (per gemeente of wijk) en op 15 districtsbanken van de Amro-bank. Districtstotalen worden per half uur doorgegeven naar het hoofdkantoor in Den Haag. Tegen half twaalf was de stand reeds 21,6 miljoen gulden. Met dit bedrag is het mogelijk ruim 60 projecten te financieren. In Apeldoorn was het totaal bedrag ruim 280.000 gulden. Vol gens berekeningen zou in deze stad één procent van het lande lijke totaal worden opgehaald. De organisatoren van de actie „Kom over de brug" hopen dien tengevolge dat de 28 miljoen gul den bereikt zal worden. Om kwart voor twaalf was een bedrag van 24 miljoen gul den binnen. Dit is het bedrag dat de organisatoren als streef bedrag had aangenomen. De verwachting is dat het eind bedrag nog aanzienlijk hoger zal worden. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De leden van het Indonesische volkscongres, in Djakarta bijeen, zijn het er over het algemeen wel over eens dat generaal Soeharto tot president moet worden aan gesteld. Deze instemming bleek uit de redevoeringen die donderdag avond en vrijdagmorgen in het volkscongres zijn gehouden. De sprekers waren niet zo eensge zind wat betreft de vraag hoe lang de algemene verkiezingen moe ten worden uitgesteld. De aanstelling van Soeharto tot president en het uitstel van de verkiezingen tot maximaal vijf jaar zijn twee van de drie belangrijke vraagstukken waar over het congres een besluit moet nemen. Het derde, dat Soe harto van groot belang acht, is de kwestie van het vijfjarenplan voor de economische ontwikke ling van het land. Soeharto stelde donderdag voor de verkiezingen te houden vóór het laatste jaar ingaat van dit vijfjarenplan, waarvan de uitvoering het volgend jaar moet beginnen. Dit zou volgens Soe harto het nieuwe volkscongres en het nieuwe parlement de gele genheid geven een nieuw vijfja renplan te bespreken en goed te keuren. ZUIDWESTELIJKE WIND Tussen een gebied van hoge luchtdruk nabij de Azoren en een lagedruksysteem ten zuiden van IJsland staat een westelijke luchtstroming, waarmee frontale storingen nahr het Europese vasteland worden gevoerd. Een dergelijke storing trok vrijdag van de westkust van Frankrijk naar België en Duits land en veroorzaakte daarbij in het zuidoosten van ons land plaatselijk regen. Inmiddels kwam boven de Oceaan een nieuwe depressie tot ontwikke ling, die in noordoostelijke rich ting naar Schotland trekt. Langs de zuidflank is zachte en vochtige lucht in beweging gekomen. Verwacht wordt, dat deze lucht vandaag Nederland zal bereiken. Er wordt daarom veel bewol king verwacht met af en toe re gen of motregen, een krachtige tot harde zuidwestelijke wind en iets hogere middagtemperaturen das gitteren, Intussen hebben de driq grote moslempartijen, de „Nahdatoel Oeloema", de „Partai Sarikat Is lam Indonesia" en de „Partai Moeslimin Indonesia", een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de huidige regering na de zitting het volkscongres moet worden gewijzigd. De Indonesische regering heeft ongeveer 900.000 gulden uitge trokken om de kosten te dekken van de huidige zitting van het volkscongres, verblijf- en ver voerkosten van de congresleden inbegrepen, medegedeeld door het KJT.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige en nu en dan harde wind tussen zuidwest en zuid. Iets hogere middagtemperatu ren. ZATERDAG 23 MAART v.m. n.m. Breskens 9.08 9.55 Terneuzen 9.44 10.31 Hansweert 10.18 11.05 Walsoorden 10.17 11.04 ZONDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 10.39 11.22 Terneuzen 11.15 11.58 Hansweert 11.49 12.32 Walsoorden 11.48 12.31 MAANDAG 25 MAART Breskens 11.55 11.54 Terneuzen 12.31 12.30 Hansweert 1.05 1.04 Walsoorden 1.04 1.03 ZON MAAN op onder OD onder Mrt. 23 6.36 18.58 5.06 12.11 24 6.34 19.00 5.34 13.34 25 6.31 19.02 5.53 14.56 26 6.29 19.04 6.07 16.15

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1