Israëlische troepen Jordanië binnen vallen Westduitse socialisten willen toenadering met Oost-Europa Nog grotere boterover- schotten in de Europese Gemeenschap Strafexpeditie als „vergeldingsmaatregel "1 KRACHTIGSTE 0FFE1SIEF SINDS VORIG JAAR JUNI „New York Times" over generaal Westmorelands voorspellingen MESLEKTE STAATSGREEP IN ZIIB-JEMEN Eerbiediging van de Oder- Neissegrens HET WEER VRIJDAG 22 MAART 1968 24eJaargang- No. 5165 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneazen L:""' HozaraXh ISRAEL Steun van de luchtmacht Arabische topconferentie 7 Moordenaars"' 600 a 800 saboteurs „Sterven met de wapens in de hand" Israëliërs trokken terug Engels verzoek Versterking Zuidivietnaniese strijdkrachten Weerbericht Vietnam „Onbetwistbaar" Kritiek van CDU Zon- en Maanstanden Hoogwater fSraak. WJ abonaemeat: TERNEUZ» Directeur-Hoofdredacteur: j. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; 'per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Israëlische troepen, gesteund door tanks en helikopters, z|Jn donderdagmorgen vroeg de Jordaan overgetrokken om daar bases aan te vallen en zijn de plaats Karame binnengerukt, van waar sa boteurs opereerden. a Dit is van militaire zijde In Tel Aviv vernomen. Israëlische troepen doorzochten de huizen in Kara me, dat op 5 km ten oosten van de iordaan ligt. Ook elders zouden de Israëlische troepen vorderin gen maken. In een Jordaans communiqué wordt gezegd dat zich rond Karame gevechten van man tegen man afspeelden. De Israëlische troepen zouden zware verliezen lijden. Eerder was in Amman bekendge maakt dat in de eerste uren van de strijd 200 Israëliërs gedood of gewond zijn en drie Israëlische jagers en 25 tanks en halfrupsvoertuigen vernield. •;B^(TirnTr?r?P Itïiïi'ii i Nabloes Ramoilah Bi het dal van Beisan ten zuiden van het meer van Tiberias was het rustig. De Jordaanse bevolking in de buurt van de bestands lijn zou naar het centrum van het land vluchten. Ook in de door Israël bezette gebieden van Cisjordanië zou het rustig zijn. Het burgerlijke vervoer is beperkingen opgelegd. Vele Arabieren die In het door Israël bezette gebied wonen, zijn gisteren thuis geble ven en wachten de verdere ontwikkeling af. In de grote Israëlische steden gaat het leven normaal door. De Israëliërs beseffen dat de huidige strafexpeditie in omvang en intensiteit ver uitgaat boven de vorige vergeldingsmaatregelen. De Jordaanse strijdkrachten dragen tot nu toe allen de last van de strijd. Uit geen enkel Jordaans communiqué is gebleken dat er Syrische, Iraakse, Saoedi-Arabische of Egyptische troepen zijn in gezet. In alle Arabische landen zendt de radio de Jordaanse com- muniqué's uit. Waarnemers zijn het erover eens dat het huidige Israëlische offensief het krachtigste is sinds de oorlog van vorig jaar juni. Alle scholen en universiteiten in Jordanië zijn tot nader order gesloten, zo meldt radio-Amman. Ook het vliegveld van Amman is gesloten. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft meegedeeld dat de Israëlische luchtmacht de ope raties van de tankeenheden steunt. Er was nog vrijwel niets bekend over de gevechten in an dere sectoren. Wel zei de woord voerder dat de Israëlische een heden, die ten zuiden van de Dode Zee in aktie zijn gekomen, vorderingen maken. In bevoegde Israëlische kringen is meege deeld dat de operaties volgens plan verlopen. Het Israëlische offensief is nog geen twaalf uur na een gesprek tussen de speciale afgezant van de volkerenorganisatie, Gunnar Jarring, en de Jordaanse premier Talhoeni ontketend. Jarring was in allerijl naar Amman gegaan op verzoek van koning Hoessein. Talhoeni liet Jarring weten dat een Israëlische aanval op handen was. Talhoeni zei voorts tegen Jarring dat Jordanië volledig akkoord gaat met de resolutie van de veiligheidsraad over het Midden-Oosten. Koning Hoessein zei tegen een verslaggever van hét in Beiroet verschijnende blad „Al Mohar- rer", dat er zo spoedig mogelijk een Arabische topconferentie TEL AVIV: Israëlische troepen, gesteund door tanks en helikop ters, zijn donderdagmorgen vroeg de Jordaan over getrok ken om daar bases aan te vallen en zijn de plaats Kamare binnen gerukt van waaruit de saboteurs opereerden. Volgens een leger- bericht zouden zich rond Karame gevechten van man tegen man af spelen. moet worden gehouden, omdat de Arabische wereld niet op de hoogte is gesteld van de tragische ontwikkelingen in de afgelopen maanden. De koning had verder gezegd dat de mobilisatie van alle Ara bische strijdkrachten dringend nodig is om een nieuwe catestrofe te voorkomen. Inmiddels heeft de Egyptische minister van buiten landse zaken Mahmoed Riad, de ambassadeurs van de Arabische landen ontboden om van gedach ten te wisselen over het Israëli sche offensief. was groot. „De Jordaniërs heb ben niets gedaan om uitbreiding van het terrorisme tegen te gaan. De Jordaanse autoriteiten heb ben de terroristen zelfs openlijk gesteund". De Israëlische woordvoerder heeft verklaard, dat alle Israëli sche eenheden na voltooiing van hun taak naar Israëlisch gebied zullen terugkeren. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dayarn die woens dag verwondingen opliep bij een ongeluk op een plaats waar archeologische opgravingen worden verricht, houdt zich tele- fonishc van zijn bed in het zie kenhuis op de hoogte van de ope raties. Zijn gezondheidstoestand gaat vooruit, aldus is van de zijde van het ziekenhuis in Tel Aviv, waar Dayan ligt, vernomen. De generaal had een rustige nacht gehad. Een Israëlische woordvoerder heeft gezegd, dat de actie ten doel heeft 600 a 800 saboteurs te vernietigen, die zich in bases langs de bestandslinie bevinden. „Liever staande sterven met de wapens in de vuist in ons Pales- De Israëlische bladen stem men in met de militaire actie. Het onafhankelijke avondblad „Yediot Ahronot" zegt dat de Israëlische actie" de moordenaars duidslijk zal maken, dat er een grens is aan ons geduld en dat ons bloed niet ongestraft vergoten kan wor den". Men kan geen kinderen vermoorden en dan om hulp roe pen, aldus het blad. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat in de afgelopen maand het aantal aanslagen op Israëlisch gebied een ongekende hoogte heeft bereikt, namelijk 37. Deze hebben zes doden en 44 gewon den geëist. De aangerichte schade tijnse vaderland dan langzaam wegkwijnen in de vluchtelingen kampen, bedelend om internatio nale hulp." Met deze formule rechtvaardigen de Arabische commando's van de El Fatah-be- weging hun optreden in het door Israël bezette gebied. Op 1 januari 1965 verscheen het eerste communiqué van de Arabische verzetsbeweging „El Fatah" in de Arabische pers. In dit communiqué werd melding gemaakt van een overval. „El Fa tah" waarschuwde tevens de Is raëliërs voor de gevolgen van eventuele maatregelen tegen de Arabieren en de vreemde mo gendheden die ten gunste van de „zionistische staat" tussenbeide zouden komen. Jordanië heeft donderdagmid dag verklaard dat zijn troepen het Israëlische offensief hadden neergeslagen en de overgeble ven vijandelijke troepen, die zich terugtrokken naar de rivier de •Tordaan, achtervolgden. In een te Amman uitgegeven communiqué werd gezegd dat de Israëliërs zich langs het gehele front te rugtrokken „als gevolg van het intensieve vuur en de zware ver liezen aan mensen en materieel. Een Israëlische militaire woord voerder zei dat er bij de actie on geveer 100 Arabische saboteurs zijn gedood. Bï Britse regering heeft er donderdag bij Israël op aange drongen zijn troepen achter de bestandslinie terug te trekken. (Zie verder pag. 2) Volgens de New York Timesandere naties meer militaire en economische hulp zouden bie den. „Maar wij van onze kant moeten meer doen en grotere offers brengen. Dit is ons land, waarvan het bestaan on het spel staat en het betreft hier hoofd zakelijk een Vietnamese zaak", aldus Thieu. heeft de Amerikaanse opperbe velhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, on 1 januari, nog geen maand vóór het groot scheepse ,.tet"-offensief van de vietcong, in een ranport aan Washington grote militaire over winningen voorspeld voor 1968. Het blad was gedeelten uit de inhoud van dit geheime docu ment te weten gekomen. Te oordelen naar het rapport van Westmoreland kwam niet alleen het offensief onverwacht, maar hield de Amerikaanse legerleiding in het geheel geen rekening met de mogelijkheid van een terugslag on zo'n grote schaal, aldus het blad. „Door zorgvuldige uitbuiting van de kwetsbare punten van de vijand en gebruikmaking van onze su perieure vuurkracht en mobili teit mogen we voor 1968. een verveelvoudiging van onze over winningen uit 1967 verwachten", schreef Westmoreland destijds. President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft bekend gemaakt, d"t de Znidvietnamese troepen met 125 090 man zul'°n worden versterkt. Alle 18- en 19- jarigen znllen worden ongeroe pen en daarna de oudgedienden onder de 33 jaar. De mobilisatie van deze categorieën is reeds begonnen. De president zei in zijn toe spraak tot het volk, dat de bond genoten van Zuid-Vietnam en Tegenstanders van cresident Mohammed el Sjaabi hebben ge- orobeerd de macht in de jonge renubliek Zuid-Jemen in han den te nemen. Het komolot mis lukte echter na gevechten tussen aanhangers van de presiderb en de opstandelingen, zo meldde donderdag het Egyptische blad Ei Akhbar. De eerste berichten, die duid den op moeilijkheden in de voor malige Zuidarabische federatie, kwamen woensdag, toen gemeld werd dat in het hele land een uitgaansverbod was ingesteld en dat havens, vliegve'den en de grenzen waren gesloten. Later op de dag zei president El Sjaa bi voor radio-Aden, dat het re gerende nationale bevrijdings front de toestand meester was en dat de rust was weergekeerd. Het staatshoofd zei' dat het uit gaansverbod was ir>getrokven, maar gaf geen nadere uitleg over de gebeurtenissen. De activiteit van de Westduitse sociaal-democraten op buiten lands politiek gebied zal voortaan nog sterker dan voorheen gericht zijn op toenadering met Oost- Europa. Op het congres van de sociaal-democratische partij (S.P.D.) in Neurenberg is een serie voorstellen van die strek king aanvaard, die door 't partij bestuur waren ingediend. Slechts één afgevaardigde onthield zich van stemming, ONBESTENDIG Tussen een hogedrukgebied na bij1 de Azoren en een gecompli ceerd lagedrukgebied, dat zich boven het zeegebied tussen zuid' Groenland en de Britse eilai den ophoudt, trekken frontale storin gen in de richting van W.-Europa. Een van deze storingen verplaat ste zich donderdag van west- Frankrijk via ons land- naar de Noordzee en Denemarken en ver oorzaakte daarbij plaatselijk enige regen. In onze omgeving nam de wind tot krachtig of hard toe. Doordat in de algemene lucht- drukverdeling niet veel verande ring komt, zal het weer vrijdag 'n onbestendig karakter behouden, Er wordt in het algemeen veel bewolking verwacht met nu en dan regen en vrij veel wind uit richtingen tussen zuidwest en zuid. Daarbij zullen de middag- temperaturen dezelfde of iets la ger zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en zuid. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Als einddoel van de partijpo litiek wordt de vorming van een Europees veiligheidssysteem ver langt, dat de starre tegenstel ling tussen de machtsblokken moet verhinderen door middel van tweezijdige en multilaterale samenwerking. Eén van de belangrijkste pun ten hierbij vormt het probleem van de Oder-Neisse-grens. Hier over wordt verklaard dat „de ontspanningspolitiek des te suc cesrijker zal zijn, naarmate de wil tot uiting komt om de be staande grenzen in Europa en in het bijzonder de huidige Poolse westgrens te eerbiedigen en te erkennen, tot de Duitse grenzen in een vredesverdrag worden vastgelegd". Andere zaken, waarvoor het congres zich uitsprak, zijn ver mindering van de conventionele en atoomstrijdkrachten in Euro pa. aanvaarding van het nieuwe ontwerpverdrag voor de niet- verspreiding van kernwapens, verdere stappen ter verbetering van de betrekkingen met het oostblok en toetreding van Groot- Brittannië en andere landen tot de E.E.G. De zorg voor een wederzijdse evenwichtige bewapeningscon trole en ontwapening moet bij dragen tot de ontspanning in Europa, zo meent het congres. Het machtsevenwicht in Europa mag echter niet worden ver stoord. Een verklaring, waarin stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, het afzien van een militaire oplossing voor het conflict en een politieke re geling worden geëist, werd een stemmig aangenomen. „Het afzien van een militaire oplossing zou ons vertrouwen in de waarborgen van de Verenig de Staten, zonder welke geen veiligheid voor Europa, de bonds republiek en Berlijn mogelijk is, niet aantasten", aldus de ver klaring, waarin het politiek- morele engagement in deze kwes tie, in het bijzonder van de jon ge generatie, nadrukkelijk wordt toegejuicht. Het congres beschouwt ver klaringen tot het afzien van ge weld samen met de landen van het oostblok, daarbij inbegrepen Oost-Duitsland, als een wezen lijk middel tot ontspanning. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit dat de beide delen van Duitsland el kaar niet als volkenrechtelijke subjecten mogen beschouwen- Geen enkele afspraak met de D.D.R. mag de status of de vei ligheid van Berlijn in gevaar brengen of de splitsing van Duitsland volkenrechtelijk voor schrijven, zo wordt uitdrukke lijk vastgesteld. Over de verhouding tussen Bonn en Oost-Berlijn stelt het congres als „onbetwistbaar" vast, dat „de Duitsers in beide delen van het land tot één natie beho ren". „De beide regeringen moe ten en kunnen echter onderhan delingen voeren en naar afspra ken streven, die geen van beide kanten discrimineren". De Berliinse afgevaardigde voor de C.D.U. in het parlement in Bonn, Gradl, heeft kritiek ge oefend op de door het congres gesanctioneerde uitlating van S.P.D.-voorzitter en minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt die zich had uitgesproken voor erkenning of eerbiediging van de Oder-Neisse-grens. Volgens Gradl zijn erkenning en eerbie diging in dit opzicht tegengestel de zaken. Wij respecteren in zoverre de status quo, dat we die niet met geweld willen veranderen, maar veeleer politiek of met vreed zame middelen. Maar daarmee erkennen we de Oder-Neisse- grens nog niet, aldus GradL Po litieke kringen in Bonn maken hieruit op, dat de verklaring van de leider van de coalitiepartner nogal zwaar is opgenomen in de C.D.U. Dr. S. L. Mansholt, vice-voor- zitter van de Europese commis sie, heeft donderdag in Luxem burg meegedeeld dat zijn schat tingen betreffende boterover- schotten in de komende jaren in de gemeenschap nog te laag ge weest zijn. 7,ij zullen nog veel meer dan 40.000 ton per jaar be dragen. Dr. Mansholt baseerde dit op de jongste cijfers over melk- leveranties aan fabrieken. In het Europees parlement zei de Europese commissaris dat van 1 januari tot 11 maart van dit jaar, vergeleken met 1967, in België de melkleveranties aan fabrieken met ruim 8 procent zijn gestegen. In Duitsland was het percentage 3,4, in Frankrijk bedroeg het meer dan 10 en in Nederland is zelfs de produktie met meer dan 10 procent geste gen. Het Europees parlement maak te donderdag een begin met be spreking van de maatregelen die de Europese commissie heeft voorgesteld om op middellange termijn een structueel evenwicht op de zuivelmarkt tot stand te brengen. Twee van die maat- ZON MAAN op onder op ondei Mrt. 22 6.38 18.57 4.24 10.52 23 6.36 18.58 5.06 12.11 24 6.34 19.00 5.34 13.34 25 6.31 19.02 5.53 14.56 26 6.29 19.04 6.07 16.15 regelen kregen in het bijzonder de aandacht, namelijk die om de richtprijs voor melk te verlagen van 39 tot 38 pfennig per kilo en om een communautaire hef- t.e leggen op ingevoerde plantaardige en oliehoudende ven.en cüe dienen voor marga- rine-fabricage. Tot dit laatste heeft de ministerraad overigens in 1963 al besloten, maar dat be sluit is nooit geëffectueerd. VRIJDAG 22 MAART v.m. n.m. Breskens 7.36 8.18 Terneuzen 8.1 8.54 Hanswe2ert 8.46 9.28 Walsoorden 8.45 9.27 ZATERDAG 23 MAART Breskens Terneuzen v.m. 9.08 9.44 10.18 10.17 n.in. 9.55 10.31 11.05 11.04 ■V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1