PROVINCIAAL NIEUWS Krijgt Terneuzen een helikopterverbinding met Noord- en Zuid-Holland R. Kennedy wil naar hel Wille Huis Door rustige reactie publiek PRIJSVERHOGING VOOR GOUDEN SIERADEN VALT NOG WEL MEE Bevoorrading van de booreilanden vormt de basis ZAL DE PARTIJCONVENTIE JOHNSON LATEN VALLEN Terugkeer van Morgan de Magiër Moeder en vijf kinderen in brand omgekomen Terneuzen Breskens Oostburg Stoppeldijk Zierikzee Hssicodekking VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Vijf kinderen uit één gezin bij brand omgekomen Amerikaanse goudvoorraad verder verminderd Het spits afgebeten Scheveningen Thans nog de beste papieren f Donderdag"21 maart 1968" DE VRIJE ZEEUW - Pagina 3 St. Joris-wandeltocht Zaterdag 20 april organiseert de Doormangroep van de Terneuzense padvinders de 16e internationale St. Joris-wandeltocht, die dit jaar hoofdzakelijk ten westen van Ter- neuzen zal worden gehouden. Groep A (voortrekkers, verken ners, padvindsters en gidsen) zal 20 km moeten afleggen, groep B (welpen en kabouters) 10 km. Aanbesteding Namens B. en W. van Terneu zen is deze week aanbesteed de reconstructie en de riolering van de Bellamystraat alhier. Er kwa men twaalf inschrijvingen bin nen. De laagste inschrijving was van de firma Jansen en De Vos te Wa terlandkerkje voor een bedrag van 158.740. Hoogste inschrijver was de fir ma Leenhouts te Sluis en het aan nemersbedrijf De Bruijn te Ter- neuzen, ieder met 176.000. Raadsagenda voor 25 maart De gemeenteraad van Breskens vergadert maandag 25 maart a.s. om half acht. De heren Cambier, Van Schaick en de P.v.d.A.-frac- tie hebben vragen gesteld over de moeilijkheden bij de industrie watervoorziening Zeeuws-Vlaan- deren. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. mede dat een schrijven is ontvangen, waarin wordt me degedeeld dat zo spoedig moge lijk na 25 maart voorlichtingshij- eenkomsten zullen worden ge houden teneinde de gemeentera den in te lichten. Medegedeeld wordt dat 10 van de 32 bejaardenwoningen van „Goedertijt" in december 1967 zijn bewoond. Aan bewoners van bejaardenwoningen van 60 jaar en ouder en die geen hoger Inkomen hebben dan 5972 voor in gezinsverband samenwonend en 3981 voor niet in gezinsver band wonend kan een huurverla- ging van 200 per jaar worden toegekend. Deze verlaging komt voor 50 voor de gemeente en voor 50 voor het rijk. B. en W. stellen voor deze verlaging van toepassing te verklaren op de in aanmerking komende huurders. De verordening op het banken- geld moet worden aangepast. Voorgesteld wordt voor het ban ken anders dan bij abonnement 0,75 per bankmeter te bereke nen en bij abonnement 2,50 per bankmeter per jaar. Een krediet van 42.000 wordt gevraagd om te komen tot asfal tering van de Westlandstraat. Wegens verandering van de bouwplannen van de heer I. v. in februari genomen raadsbesluit in te trekken en opnieuw grond aan hem te verkopen voor de prijs van 70 per m- met een grootte van 143 m2. Kanjerlid Dusarduijn hield een inleiding De heer W. Dusarduijn, het kamerlid uit Goes, heeft in de katholieke kring voor K.V.P.- bestuurders uit West Zeeuws- Vlaanderen een inleiding gehou den over zijn ervaringen als kamerlid. Een groot aantal be langstellenden was op deze bij eenkomst aanwezig. In een levendige discussie wer den achtereenvolgens besproken de ontwikkelingshulp, de radi calen in en buiten de K.V.P. en het niet-beschikbaar stellen van zetels na de uittreding uit de kamerfractie. Autobestuurder onder invloed De heer I. A. uit Zuidzande heeft met zijn personenauto veel schade aangericht op de weg OostburgZuidzande. In de Nieuwstraat velde hij eerst een tweetal boompjes en ramde de geparkeerd staande auto van de heer J. uit Klems- kerke. Op de provinciale weg schampte hij een klamp stenen waardoor hij zijn auto klem reed. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder die onder in vloed verkeerde, werd later door de rijkspolitie thuis opgehaald. Kooravond In het Ledeltheater werd de kringkooravond van de chr. zang en muziekverenigingen gehou den. De kringvoorzitter de heer C. Bakker zei het te betreuren dat de afdeling Nieuwvliet op deze avond ontbrak. Aan deze avond werd medegewerkt door „Excelsior" uit Cadzand; „De Heer is onze Banier" uit Water landkerkje; het herv. kerkkoor uit Oostburg; „Zanglust" uit IJzendijke; het herv. kerkkoor uit Cadzand; „Soli Deo Gloria" uit Oostburg en „God is mijn Lied" uit Breskens. De heer P. Brakman uit Axel gaf in een kort overzicht na af loop de prestaties weer. Hij con stateerde dat de amateurmuziek hier- in de streek op de goede weg is. Vrachtwagen met 12 ton lading gekanteld Op de provinciale weg Terneu zenHulst ontstond woensdag middag een grote ravage, toen met twee betonnen buizen van elk 6 ton, kantelde en de buizen de sloot inrolden. De vrachtwa gen, bestuurd door J. W. Ter- maat uit Gorinchem moest tussen Rapenburg-tol en Stoppeldijk- veer uitwijken voor een sportwa gen uit de richting Terneuzen, die een vrachtwagen passeerde. De truck raakte in de berm, reed een boom omver en kantelde. Het verkeer kon daarna slechts van één rijbaan gebruik maken en moest geheel worden omgeleid toen een kraanwagen de buizen op een andere oplegger laadde. AMRO-bank doet bod op Scheldebank Onderhandelingen tussen de Amsterdam-Rotterdam-bank en de Scheldebank te Zierikzee heb ben ertoe geleid, dat de Amro- bank bereid is een bod te doen op aandelen Scheldebank tot een koers van 170 procent. De Amsterdam-Rotterdam- bank doet dit aanbod op voor waarde, dat een statutenwijziging tot stand komt, waardoor de be perking van het stemrecht, vast gelegd in artikel 26 der statuten, vervalt en dat alle of zo goed als alle aandeelhouders dit aanbod aanvaarden. Bij vervulling van deze voor waarden en definitieve aanvaar ding van dit bod zal de Amster- dam-Rotterdambank tevens het bedrijf van de spaarbank van de Scheldebank overnemen en ga randeert zij alle verplichtingen aan deze spaarbank. De Amro- bank zal het bij de Scheldebank in dienst zijnde personeel in de gelegenheid stellen het dienst verband voort te zetten, aldus een communiqué van de Amro-bank. d. Broecke wordt voorgesteld het een truck met oplegger, geladen Het bestuur van de federatie goud en zilver, dat gisteren de hele dag, gedeeltelijk in combi natie met de detaillisten-orga nisaties heeft vergaderd, heeft de situatie cp de vrije Neder landse goudmarkt voor de eigen branche aan een grondig onder zoek onderworpen. De aanvan kelijke vrees voor een sterke stijging van de sieraadprijzen lijkt momenteel volgens het fe deratiebestuur nog ongegrond' te zijn. len gouden fantasiering zal drie vijf gulden duurder worden, een gouden broche zal drie tot .tien gulden in prijs stijgen, de "gouden slavenarmbanden zullen tien tot vijftien gulden meer gaan kosten. Voor trouwringen zal eenzelfde prijsverhoging worden doorgevoerd. Dit zal bij de juwelier-detaillist neerkomen op een goudprijsverhoging van één gulden per gram, waarbi) het koersrisico door de handel zal worden gedragen. Men streeft er zoveel mogelijk naar de prijzen bij de juwelier detaillist zoveel mogelijk stabiel :te laten. Voor sieraden met bril jant zullen zich praktisch geen hogere prijzen voordoen. De prij zen hiervan zullen slechts met enkele guldens worden ver hoogd vanwege de meerwaarde van het in deze sieraden ver werkte edelmetaal. De federatie goud en zilver zal een goudprijscommissie gaan instel len, die tot taak krijgt de ont wikkeling op de goudmarkt nauwlettend te volgen. De vaststelling van de prijsver hoging van één gulden per gram 14-karaats goud (18-karaats goud wordt 1,25 per gram duurder) geldt slechts voor de komende twee weken. Gezien de onbekendheid ten aanzien van d.e effecten, die zich op we reldniveau zuUen doen «tóen. heeft de federatie tot deze pe riode besloten. Hierbij is overwogen dat de ri sicodekking tot 3 april voor de handel verantwoord is. Dat de vrees van een zeer hevige prijs stijging niet aanwezig is, is een gevolg van de rustige reactie van het publiek en de gunstige koersontwikkeling. Na 3 april, wanneer de tendensen rond de goudprijs vanuit Lon den, Zuid-Afrika en Rusland be kend worden geacht, zal de Ne derlandse vrije goudprijs op nieuw kunnen worden bezien. Hiertoe zal de ingestelde goud- prijscommissie dienen. Deze commissie krijgt in wezen de zelfde taak als de koerscommis- sie voor het zilver. Zij is onge veer twee jaar geleden voor het zelfde doel opgericht. Overigens zullen de Nederlandse juweliers op korte termijn evenals de banken de mogelijkheid bie den om 10-, 25- en 100-grams „broodjes" goud te verkopen. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed. verzorgd, met interessante r tekst bij elk plaatje. Waarschijnlijk krijgt Nederland binnenkort een helikoptemet op be perkte schaal. Er zullen met vijf toestellen verbindingen worden onder houden tussen Voorburg, Den Haag en Beverwijk met verbindingen naar Terneuzen, de Botlek, Delfzijl en Vaassen. Het initiatief is ge nomen door het Voorburgse ingenieursbureau Dullink N.V. Het heli- net heeft een tweeledig doel: bevoorrading van booreilanden in de Noordzee en vervoer van personeel van het ingenieursbureau. Dit ver telde de directeur, ir. A. H. van Dullink. De centrale bevoorradingsbasis verrijst in Beverwijk, met mede werking van het gemeentebestuur. Daar zijn reeds opslagplaatken in aanbouw. Dit project kost 12 mil joen gulden. Eventueel kunnen van deze basis ook voorraden wor den vervoerd volgens een roll on- roll off-systeem naar Engeland en Noorwegen. Het personeelsvervoer per heli kopter is noodzakelijk om- de men sen snel bij hun werk te krijgen. Dullink N.V. werkt aan grote pro jecten in de Botlek, Vaassen en Delfzijl. Om de grote investering zo rendabel mogelijk te maken wordt de mogelijkheid van passa giersvervoer overwogen. De heer Van Dullink twijfelt er niet aan dat daar belangstelling voor be staat. De betrokken gemeenten staan welwillend tegenover de plannen. Met die rijksluchtvaartdienst wordt intensief overlegd. Verder zijn er contacten met Noordhollandse po litiekorpsen en ziekenhuizen, die ook belangstelling hebben voor het gebruik van helikopters, verkeers regeling, ziekenvervoer. In de Amerikaanse stad Deca tur zijn dinsdag vijf kinderen uit één gezin bij brand in hun huis omgekomen. De ouders waren niet thuis; vader werkte en moeder was aan het winkelen. Het ministerie van financiën beeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse goudvoorraad giste ren met nog eens 400 miljoen dol lar is verminderd door afdoening der goudpoolverplichtingen. Hier mee heeft de goudvoorraad een stand bereikt van ongeveer 10.479 miljoen dollar, en is het Ameri kaanse goudverlies sedert de de valuatie van het pond sterling op gelopen tot 2.425 miljoen dollar. Ook in zijn vriendenkring zijn nogal wat wenkbrauwen gefronst, toen senator Robert Kennedy te kennen gaf dat hij een gooi ging doen naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Eerst had hij nog een periode van vier jaar willen wachten; dat hij uiteindelijk naar het Witte Huis wil, daarvan heeft hij nooit een geheim gemaakt. Het ware verstandig Johnson de tweede en grondwettelijk laatste ambts termijn te gunnen: het is moeilijk 'n zittende president van z'n kandi datuur te beroven, al. is dat wel enkele malen gebeurd. Johnson heeft de touwtjes in de zoals die rokerige vergaderingen partij strak in handen, vooral in de I van de partijbazen heten uit staten waar de partij-caucus I maakt welke kandidaat de afge vaardigden naar de democratische partijconventie zullen steunen. Zelfs al zou Eugene McCarthy alle voorverkiezingen winnen in de tien staten die zo hun afgevaardigden ter conventie instrueren, dan nog had hij geen kwart van de stem men. En het zit er in dat ook Ken nedy wel een primary wint Robert Kennedy had zich ditmaal dus kalm willen houden, temeer om dat iemand die eenmaal op een conventie verliest, niet gauw een tweede kans krijgt: de harde Ame rikaanse politieke wereld is niet gesteld op verliezers. Hij heeft zijn plannen veran derd op het nippertje, anders 20 Halverwege de trap staat Aram even stil en luistert. Buiten klinken nog steeds de hoornsigna len van de poortwachter, en nu komt er ook leven in het stille ge bouw; onder hem in de hal klin ken voetstappen en opgewonden stemmenRaas tig snelt Aram verder omhoog. Aan 't einde der trap hangt een zwaar gordijn. Zonder zich te bedenken duwt Aram het opzij en dan bevindt hij zich in een groot vertrek. Maar hij is niet. alleen'!! Een man springt verrast uit zijn stoel op, JgotèU epn drinkbeker aan aün hand ontglipt en renkelend over de plavuizen rolt „Aramü" „Conradü" Een ogenblik staan de beide edelert roerloos tegenover elkan der. Dan schiet de hand van de grpai met flitsende snelheid naar zijn zwaard. Zoevend glijdt het staal uit de schede en razendsnel doet de heer van Tarente een uit val. Maar Aram, niet minder be hendig, heeft zijn zwaard reeds geheven en rinkelend ketsen de wapens op elkaar,..1 AMSTERDAM: Gisteren om streeks middernacht heeft zich op het krulsvunt Fred. Hendrik straat/De Clercqstraat een ge- compliceerd ongeluk voorgedaan. Vermoedelijk is aan een zieken auto, welke met dubbeltonige hoorn en zwaailicht reed, geen voorrang verleend. De ambulan ce geraakte na de botsing op de verkeerde weghelft en greep een vrouw op het zebrapad. Daarna werden twee auto's geramd, die voor het stoplicht wachtten, i Bij een brand in een woonba rak te Deggendorf bij Regensburg in Beieren zijn in de nacht van dinsdag op woensdag een moe der en vijf van haar kinderen van twee tot tien jaar om het le ven gekomen. Er woonden in de barak elf gezinnen met in totaal dertig mensen. De slachtoffers huisden in een vertrek dat het verst, verwijderd lag van de enige uitgang. In principe is de bevoorrading van booreilanden echter de basis. De oliemaatschappijen die een con cessie hebben voor exploratie van het continentaal plat, zijn in de plannen van het ingenieursbureau geïnteresseerd, zo vertelde de heer Van Dullink. Voor de bevoorrading van boor eilanden in de Noordzee komt ook Scheveningen in aanmerking. De Norfolk-lijn die uit Schevenin gen een lijndienst op Great Yar mouth in Engeland onderhoudt heeft een proef hiermee genomen. Deze is geheel geslaagd, zo deelde een lid der directie desgevraagd mee. Er is echter één groot belet sel, namelijk de toestand van de haven. Het schip waarmee de proef werd ondernomen, kon slechts bij hoog water de haven in- en uitvaren. De oliemaatschappijen hebben belangstelling voor Scheveningen als bevoorradingsbasis. Het wach ten is echter op de verbetering van de haven, welke pas in 1970 een feit zal zijn. De Norfolk-lijn neemt aan dat Scheveningen dan een belangrijke functie kan krijgen bij de exploiratie van het conti nentaal plat. Grote voordelen zijn: de schepen zijn direct op zee (geen sluizen zoals in Beverwijk) en uit Scheveningen wordt het gehete continentaal plat gemakkelijk be- streken. De directie van de Norfolk-lljtt hoopt na 1970 te kunnen beschik ken over de terreinen die binnen kort moeten worden gebruikt bij de havenverbetering. De woord voerder wees er op dat deze braak komen te liggen. De Norfolk-lijn huurt nu reeds een deel van de nieuwe visafslag. Dit wordt nog niet gebruikt. was zijn vriend en vermoedelijke campagneleider bij uitstek, zoals die het ook was van John Ken nedy, Shriver, niet als ambassa deur naar Parijs gegaan. En dat gebeurd'- vlak nadat Eugene Mc Carthy bij de primary van New Hampshire zo onverwacht sterk uit de bus kwam. Kennedy heeft onmiddellijk de beschuldiging naar zijn hoofd gekregen dat hij zelf te laf was om, zoals McCarthy, al vroeg tegen Johnson te ageren, maar nu wel de vruchten van diens werk wil oogsten, nadat die het spits heeft afgebeten. In de McCarthy-aanhang zit 'n groot percentage jongeren die zich bedrogen voelden in hun hoop dat Robert Kennedy als intelligente voorman hun campagne tegen Johnsons Vietnambeleid zou lei den. Hier zit oud zeer, dat niet één twee drie uit de weg is ge ruimd. Handiger, hoewel minder eerlijk zou het geweest zijn, als Kennedy zich achter McCarthy had ge schaard en deze had proberen te overvleugelen, waarop hij alle kans had als getrainder manipulator, als charmanter mens en vooral als man met financiële mogelijkheden. Zoals de zaak nu staat, kan Johnson hem wellicht dankbaar ziin. De opnosltle ht de eigen par tij is gespleten en dat verhoogt ziin kansen. Tenzij Kennedy te recht aanvoelt, dat Johnson op alle terreinen zo zwaar aan het verliezen Is de negercetto's, Vietnam, het goud en de dollar dat hii naar het gevoel der demo cratische partijbonzen ondanks alle loyaliteit geen man meer is om bij de kiezer mee aan te komen. Dan is het lang niet gek, dat men Johnson toch nog laat vallen om met de magische klank van de Kennedvnaam liever dan met prof. McCarthy het beste te maken van de verkiezingen. Voorlopig is het nog niet zover: Johnson heeft nog steeds de beste papieren. Maar als nu temidden van de democratische conventie eens een rassenrel zou losbarsten of als Vietnam eens een zware nederlaag zou opleveren? JONGE HONDJES NAAR VUILNISBELT Op een vuilnisbelt in Tegelen heeft een voorbijganger gisteren een kartonnen doos gevonden, waarin vier jonge hondjes op el kaar zaten gepakt. Een der dier tjes bleek reeds gestorven te zijn. De andere drie leefden nog. De hondjes zijn ter beschikking gesteld van de gemeentepolitie, die ze heeft ondergebracht in een asiel. Naar de herkomst van de dier tjes wordt een onderzoek inge steld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3