President De Gaulle over het huidige internationale monetaire stelsel Nog meer Amerikaanse versterkingen naarVietnam IN APRIL EN MEI AANSTAANDE 90.000 DIENSTPLICHTEN ONDER DE WAPENEN Recruteringsactie Ziekenfonds uitgaven steeds hoger MINISTER DRINK IN NEW DELHI: „GRONDSLAG VOOR UITEINDELIJKE OVEREENSTEMMING AANWEZIG" „Zolang ik president ben" Verantwoordelijk Minister Schut optimistisch over particuliere bouw 50.000 GESUBSIDIEERDE WONINGEN HAALBAAR Generaal Dajan gewond HET WEER DONDERDAG 21 MAART 1968 24eJaargang— No. 5164 Hervorming Het enige systeem Vrijheid van handelen De liberalisatie Bijna IS miljoen inwoners in 2000 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Rrmrfc. BS aSoHBéuent: ÏERNEUZES Direeteiw-Hoofdredaeteurt I, van da s«n*o i Telefoon: 01180—207} Gironummer: 3S1S0 Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande t» Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 8 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft het huidige internationale monetaire stelsel als „onbillijk en daarom verder onbruikbaar" veroordeeid. De president zei in een zitting van het Franse kabinet, dat hand having van dit systeem tot „ern stige economische, sociale en po litieke moeilijkheden zal leiden", zo deelde de Franse minister van voorlichting, George Gorse, na afloop van de bijeenkomst mee. De president had gezegd, dat er een monetair systeem moet komen, dat op goud is gebaseerd. Bij een dergelijke hervorming zal ook een regeling voor internatio naal krediet moeten worden ge troffen om aan de eisen van de zich snel uitbreidende wereld handel te kunnen voldoen. „Frankrijk is bereid deel te ne men aan een dergelijke interna tionale monetaire vernieuwing en hoopt, dat de Europese econo mische gemeenschap daarbij haar juiste rol zal spelen", aldus De Gaulle. „In afwachting van een her vorming van het internationale monetaire stelsel behoudt Frank rijk zich zijn vrijheid van hande len voor wat betreft welke rege lingen dan ook die een dergelijke hervorming zouden vertragen". In de wekelijkse kabinetsver gadering onder voorzitterschap van president De Gaulle vormde de internationale monetaire crisis het belangrijkste onderwerp van overleg. Volgens de minister van voor lichting ging minister van finan ciën, Michel Debré, in de drie-en- een-half uur durende vergade ring de oorzaken van de crisis en de kansen voor een oplossing na. Aan het eind van de vergade ring vatte generaal De Gaulle het Franse standpunt in de vol gende verklaring samen (volle dige tekst, zoals verstrekt door minister Gorse van voorlichting): „In de huidige situatie in de wereld zijn een groter wordende economische bedrijvigheid en een zich steeds uitbreidende han del nodig. Daarvoor is een inter nationaal monetair stelsel, dat algemeen vertrouwen geniet, noodzaak. Uit de dollar- en pondcrisis, die thans aan de gang is, blijkt, dat het bestaande systeem, dat is ge baseerd op het privilege van re servevaluta's niet alleen onbil lijk is, maar voortaan ook on bruikbaar. Het langer op te leggen zou betekenen de vrije wereld te veroordelen tot ernstige eco nomische, sociale en politieke moeilijkheden. Er zal dan ook een monetair systeem moeten komen, dat is gebaseerd op goud, welk het enige systeem is dat onver anderlijk, neutraal en univer seel is. Bij een dergelijke hervorming is uiteraard een organisatie van internationaal krediet nodig om aan de eisen die de omvang, de beweeglijkheid en de snelheid van het hedendaagse ruilverkeer stellen te kunnen voldoen. Onnodig te zeggen is dat een werkelijk en volledig herstel van het evenwicht op de Amerikaan se en de Britse betalingsbalans in elk geval wenselijk is. Frankrijk is bereid deel te ne men aan een dergelijke interna tionale monetaire vernieuwing en hoopt dat de Europese econo mische gemeenschap (E.E.G.) daarbij de haar toekomende rol zal spelen. Ondertussen behoudt Frank rijk zich zijn vrijheid van hande len voor wat betreft enigerlei re gelingen, die de hervorming zou den kunnen vertragen". De Amerikaanse regering staat op het punt te besluiten nog 35.000 man versterkingen naar Vietnam te zenden boven het vastgestelde pla fond van 525.000 man dat binnenkort zou worden bereikt. Zo is dins dagavond in congreskringen in Washington vernomen. Men zei dat de regering nog niet heeft bepaald waar deze versterkingen vandaan moeten komen, maar in militaire kringen heeft men eerder gezegd, dat er reservisten onder de wapenen zouden moeten worden geroepen, als meer dan 30.000 soldaten naar Vietnam zouden worden gezonden. Het ministerie van defensie maakte bekend dat in mei 44.000 rekru ten onder de wapenen zullen worden geroepen. Zij zullen allen bij de landstrijdkrachten worden ingedeeld. Ia april komen 48.000 dienst plichtigen op. gevraagd die landen te isoleren. „Er waren tijd en een wereldramp voor nodig om de mensheid deze boodschap te doen horen". Laat deze generatie leren van de fouten uit het verleden". Waarnemers menen dat John sons opmerkingen gericht waren tegen degenen die kritiek op zijn politiek hebben, In het bijzonder de „duiven" Robert Kennedy en Eugene McCarthy die zich kandi daat hebben gesteld voor de presi dentsverkiezingen. In kringen van de inlichtingen dienst is vernomen dat zich in Saigon nog zeker twee bataljons vietcong-leden ongeveer 1000 man ophouden. Dank zij de ge combineerde Amerikaanse-Zuid- vietnamese zuiveringsactie „Quyet Thang (wil om te winnen)" zou echter een eind zijn gekomen aan de druk van buitenaf op de stad. Volgens de correspondent van DPA wordt het geluidi van geschut steeds zwakker hoorbaar en zijn de lichtkogels van de Amerikaan se opsporingsvliegtuigen in plaats van boven de buitenwijken weer aan de horizon te zien. De rebel len schijnen zich terug te trekken in de „Zones C en D" van de „ijzeren driehoek" en in de zone „Rung sat" bij de rivier de Sai gon. In Saigon vordert de recrute ringsactie van de regering. Dui zenden melden zich vrijwillig, zij het zonder geestdrift aan, om bij het onderdeel van hun eigen keuze te kunnen dienen. De re gering heeft het streefgetal van 65.000 nieuwe reéruten voor dit jaar reeds verhoogd tot 125.000. Men wil tot de zomer 400.000 man in het leger hebben, naast 345.000 man militietroepen en ongeveer 85.000 polltie-agenten. Hoewel hierover geen officiële cijfers beschikbaar zijn, zou het Zuidvietnamese leger tijdens het „tet"-offensief ruim 30.000 man hebben verloren, onder wie vele deserteurs. Waar de regering niet recru- teert, doet de vietcong het. Naar verluidt kamt de vletcor.g in de Mekongdelta alle „bevrijde" dor pen uit op zoek naar recruten van boven de 15, zowel jongens als meisjes. De Zuidvietnamese auto riteiten lijven op het ogenblik 40.000 19-jarigen in en in mei wil men evenveel 18-jarigen oproepen. Naar verluidt heeft de regering verscheidene congresleden inge licht over haar voornemen ge-, deeltelijk tegemoet te komen aan de vraag van de militaire bevel hebbers in Vietnam om meer dan 200.000 man. In het weekeinde was al uit gezaghebbende bron vernomen dat president Johnson niet instemde met een dergelijke grote uitbreiding en van plan was 30.000 tot 50.000 man te zenden. Tijdens de- ondervraging van minister van buitenlandse zaken HENGELO: Door onbekende oor zaak is dinsdag het trappenhuis van een in aanbouw zijnde flat aan de Steenbakkerslaan te Hen gelo ingestort. Vier man die in en bij het trappenhuis werkzaam ■waren werden door vallende de len van het bouwwerk geraakt. Een metselakr kwam bij de in storting om het leven terwijl drie anderen gewond werden Dit jaar zullen de totale zie kenfondsuitgaven een bedrag van ongeveer twee miljard gul den belopen. Telt men daarbij de uitgaven voor de A.B.W.Z., dan komt men op een totaal van rond twee en een half miljard gulden. Op de rijksbegroting zijn slechts twee zaken die meer geld vereen. Dat zijn de uitgaven voor Onderwijs en wetenschap pen (5.7 miljard) en voor defen sie (3,2 miljard), aldus de heer Anbèek, Vlak vóór zijn terugkeer naar Nederland, waar hij vanmorgen zal aankomen, heeft de Neder landse minister voor ontwikke lingshulp, drs. B. J. Udink, in Nieuw Delhi tegenover een spe ciale verslaggever van 't A.N.P. verklaard, van mening te zijn dat de grondslag voor uiteinde lijke overeenstemming op de wereldhandelsconferentie (Unc tad) aanwezig is, ook al lijken sommige tekenen vijf dagen vóór de afloop van de conferentie in een andere richting te wijzen. Op dit ogenblik wordt getracht in een speciale onderhandelings commissie onder leiding van de voorzitter van de conferentie, de Indische minister uinesj Singh, en bestaande uit ver tegenwoordigers van de ontwik kelingslanden, de westelijke groep en de Oostbloklanden, overeenstemming te bereiken over een oiitwerp-slotverklaring, die aan het einde van deze week of anders maandag aan de con ferentie zal worden voorgelegd. De meeste commissies hebben thans hun werkzaamheden be ëindigd zonder overeenstemming te hebben bereikt over de vraag stukken waarover zij ongeveer vijf weken hebben beraadslaagd. Op de vraag waarom hij het einde van de conferentie niet af wachtte, antwoordde de minis ter dat hij samen met de Neder landse delegatie 'n aantal bouw stenen voor een oplossing had aangedragen, welk beleid con sequent door de delegatie zou worden voortgezet. In zijn verklaring van maan dagmiddag voor de Unctad had minister Udink o.a. gezegd dat de huidige blokvorming belem merend werkt omdat de blok ken immobiel zijn. Dean Rusk door de commissie voor de buitenlandse betrekkingen had senator Fulbright onlangs ge- eist tevoren te worden ingelicht, als er nieuwe versterkingen naar Vietnam zouden worden gezonden. President Johnson heeft in een toespraak op het ministerie van buitenlandse zaken zijn Vietnam- politiek nogmaals krachtig ver dedigd. Hij zei dat het werkelijke doel van de tegenstanders in Viet nam is het breken van de Ameri kaanse wil om te vechten en zijn verplichtingen na te komen. „Dat doel zullen zij echter niet berei ken zolang ik president ben". De vijand in Vietnam heeft een zware en tevoren beraamde aanval inge zet tegen ons karakter als volk, tegen ons vertrouwen als natie, tegen de continuïteit van onze po litiek en beginsel, dat Amerika al tijd heeft gekenmerkt'als de ware kampioen van de vrijheid van de mens. Laat geen Amerikaan zich vergissen in het offensief van de vijand, dat regelrecht is gericht tegen de burgers van Amerika. Het is een aanslag die bedoeld is om de wil van Amerika te bre ken". Johnson zei dat de Amerikanen moeten erkennen dat zij de ver antwoordelijkheid niet van zich af kunnen schuiven. Hij herinnerde eraan dat president Roosevelt in een toespraak in Chicago in 1937 toen Japar. en nazi-Duitsland op oorlog aanstuurden, de wereld had Op grond van de intensieve contacten tussen beleggers en bouwers over de bouw van par ticuliere huurwoningen en het aantal subsidie-aanvragen voor huur- en eigen woningen dat is binnengekomen, heeft de minis- 'ter van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, ir. W. F. Schut, goede hoop dat het met betrek king tot de particuliere bouw voor dit jaar gestelde doel van in uitvoering nemen van 50.000 gesubsidieerde woningen zal wor den bereikt. Aldus heeft de be windsman meegedeeld in ant woord op opmerkingen van eer ste kamerleden over de begroting van zijn ministerie. In de eerste twee maanden van dit jaar werd machtiging tot gun ning verleend voor de bouw van 10.076 woningwetwoningen en subsidie toegezegd voor 4.392 par ticuliere woningan (waarvan 3.190 eigen woningen en 1.202 huurwo ningen). Minister Schut acht de huur prijzen van nieuwe woningen voor werknemers met een normaal in- NEW YORK: Volgens de New York Times zal gouverneur Nel son Rockefeller van New York vandaag aankondigen dat hij meedingt naar de republikeinse presidentskandidatuur. Het blad gaf geen bronnen op voor het be richt. De perssecretaris van Rockefeller wilde slechts beves tigen dat de gouverneur donder dag of vrijdag een verklaring zal afleggen. Rockefeller heeft voor vandaag een persconferentie in Washington aangekondigd. De Israëlische minister van de fensie, generaal Mosje Dajan, is woensdagmiddag in een zieken huis van Tel Aviv opgenomen na dat hij getroffen was door vallend gesteente bij een archeologische opgraving. Aanvankelijk liet zijn toestand zich ernstig aanzien, later op de avond werd in een medisch bulletin meegedeeld dat de gene raal een wervel en enkele ribben heeft gebroken. Hij Is niet bulten bewustzijn geweest. Dajan, een amateur-archeoloog, was alleen toen de instorting zich voordeed'. Nadat hij was gevonden werd hij naar het ziekenhuis over gebracht. Premier Esjkol, verschei dene andere ministers en de Is raëlische stafchef, generaal-ma- joor Haim Bar-lev, begaven zich naar Dajan in het ziekenhuis. De 53-jarige generaal verloor zijn linkeroog tijdens de tweede wereldoorlog bij gevechten in Sy rië. De wereld kent hem vooral als soldaat-politicus, de man die de succesvolle bliksemveldtochten tegen Egypte in 1956 en in juni vorig jaar leidde. komen niet te hoog. Indien de komende tijd de huren verder stij gen, kan een aanvullende indivi duele subsidiëring voor bepaalde lage inkomensgroepen worden overwogen, doch thans zou dit voorbarig zijn. In de gemeenten in Noord-Bra bant en Limburg waar op 1 mei de huurliberalisatie nog niet van kracht wordt, zal deze waarschijn lijk op 1 januari 1969 worden in gevoerd. Over verdere liberalisa tie moet nog overleg met de prcv vinciale besturen worden gepleeed. Het onderzoek naar de mogelijk heden om het vrijere huurbeleid ook in andere delen van het land in te voeren wordt voortgezet. Tegen welk tijdstip de situatie op de woningmarkt zodanig zal zijn, dat de huurliberalisatie in 't gehele land is verwezenlijkt, valt nog niet te zeggen, aldus minister Schut. De nieuwe lagere schatting van het centraal bureau voor de statistiek van het inwonertal van Nederland in het jaar 2000, 17,9 miljoen, is vooralsnog geen aan- PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Zuidelijke tot zuidwestelijke winden transporteerden woens dag lucht van Frankrijk en Bel gië naar onze omgeving. In de middag stegen daarbij de tem peraturen £ij ons tot 10 a 13 graden. Deze luchtstroming'werd in stand gehouden door een de pressie voor de Noorse kust en een hogedrukgebied, dat boven de Balkan was gelegen. Een randstoring van de depres sie trok over Engeland naar de Noordzee en deed iets drogere lucht naar Nederland stromen. Het front, dat de voorste begren zing ervan vormt, bereikte ons land gistermiddag en trok ver gezeld van enige regen in ooste lijke richting naar Duitsland. Een volgende storing die gis termiddag ten westen van Ier land was gelegen, zal vandaag het weer in ons land beïnvloe den. Er worden daarom naast opklaringen plaatselijk enkele buien verwacht, terwijl de wind uit zuidwestelijke richting tot krachtig en aan de kust tot hard zal toenemen. De middagtemperaturen zulle» ongeveer dezelfde of iets lage» zijn dan woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. t» De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde-' lijk harde zuidwestelijke winöL Dezelfde temperaturen als gist»-, ren of Iets lagere. DONDERDAG 21 MAART v.m. n.m. Breskens 6.19 6.54 Terneuzen 6.55 7.30 Hansweert 7.28 8.04 Walsoorden 7.28 8.03 VRIJDAG 22 MAART v.m. n.m. Breskens 7.36 8.18 Terneuzen 8.1 8.54 Hanswe2ert 8.46 9.28 Walsoorden 8.45 9.27 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 21 6.40 18.55 3.22 9.46 22 6.38 18.57 4.24 10.52 23 6.36 18.58 5.06 12.11 leiding om de hoofdlijnen van het ruimtelijke ordeningsbeleid te her zien, aldus minister Schut. De structuurschets die in de tweede nota over de ruimtelijke ordening is opgenomen, blijft als uitgangspunt voor het regerings beleid gehandhaafd. In de loop van dit jaar zal de regering een beslissing nemen over het regionale industrialisatiebeleid dat in de jaren 1869/72 zal wor den gevoerd. c

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1