De goudkoorts eiste een resolute ingreep Noordvietnamezen defensielinies af rond tasten Khe Sanh C.N.V.: „KOSTENSTIJGING LEGT ND AL BESLAG OP Permanente genezing van noodoplossing laat op zich wachten LOONRUIMTE VOOR 19G9" Werkloosheid krachtig aanpakken BEURSOVERZICHT „Vernietigingsactie" bij Saigon duurde negen dagen ;i Wöensdag 20 maart 1908 DE VRIJE ZEEUW Garantie Kunstmatig goud Boter bij de vis Tussenoplossing Staat van beleg in Guatemala na ontvoering aartsbisschop GOMULKA OVER DE BETOGINGEN Omwe^ kostte veel tijd INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER Bij de 17e breedtegraad Operatie Quyet Thang: 50.000 soldaten Wapenopslag plaats vietcong Kettingbotsing bl] Vlanen veroorzaakt enorme files DYNAMO MOSKOU WON MET 1-0 VAN CARDIFF CITY De door goudkoorts bevangen wereld heeft medicijnen gekre gen van de zeven grootste goud- bezitters ter wereld. Voortaan zal er een vrije markt zijn voor het gele metaal, zodat ieder die zo graag een staaf bezit, daar voor zoveel mag betalen als hij wenst. De circulatiebanken hou den onder elkaar vast aan de oude prijs van 35 dollar per oun ce. Het is een medicijn die helpt, mits de centrale bank van een of ander land niet bezwijkt voor de verleiding het tegen deze prijs gekochte goud op de vrije markt van de hand te doen om er een slaatje uit te slaan. Dat hoeft niet eens verleiding te zijn; het zou van de Fransen een systeem kunnen wezen. Ge beurt dat, dan gaan de goud voorraden vooral van de Ameri kanen weer lekken en zijn we terug waar we waren: in de pa niek van de afgelopen weken. Een paniek die alleen maar een gebrek is aan vertrouwen. En vertrouwen is meer nog dan goud de basis van alle geldver keer. Iedere Nederlander' neemt een tientje aan als betaling voor zijn diensten of produkten, niet om dat dat papiertje veel waard is, maar in het vertrouwen dat hij voor dat biljet weer diensten of goederen in ruil kan krijgen, die hem datzelfde bedrag waard zijn. In theorie zou men het bil jet moeten kunnen inwisselen voor een paar gram goud, maar dat is niet nodig. Bij handel over de grenzen wordt het anders: dan worden guldens in marken of ponden of franken omgeruild. Daarbij is het vertrouwen nodig dat die ruil vandaag of morgen ook in de omgekeerde richting kan ge beuren tegen ongeveer dezelfde koers. En dat garandeert een stelsel van vaste wisselkoersen: iedere munt is zoveel dollar waard en omgekeerd is die dol lar weer één 35e van een ounce waard. Die waarde mag wel tussen aanhalingstekens en heeft niets met de waarde van goud te ma ken. maar is alleen bedoeld als een garantie, dat men geen strop haalt. In de internationale han del is er nooit een volkomen evenwicht. Het ene jaar koopt men meer uit het buitenland dan men eraan verkoopt, maar als over een lange periode de zaak quitte speelt, zijn er geen risi co's. Eventueel kan men kleine fluctuaties corrigeren door spe ciale kredieten bij het Interna tionaal Monetair Fonds of door wat goud te verkopen. De basis voor dit systeem werd tegen het eind van de tweede wereldoorlog gelegd In Bretton Woods. Men deed dit om te voor komen dat zich iets zou herha len als in 1928, toen het wereld- betallngsverkeer in de soep draaide bij de pogingen om de rekening van de eerste wereld oorlog te vereffenen. De voornaamste architect van de overeenkomst van Bretton Woods was lord Keynes, de eco noom, die maar op één punt zijn zin niet kreeg: hij wilde liever een kunstmatig goud, bancor, in voeren dan het echte gebruiken. Immers: echt goud is een pro- dukt dat in wezen niet anders is dan aardappels. En net als aard appels duurder worden naarma te ze schaarser zijn of goedkoper als er geen betere prijs voor valt te maken, zou dat met het goud ook kunnen gebeuren. En dat is gebeurd. De wereldproduktie blijft bij do vraag van de nationale banken, de potters en de industrie samen. Vandaar dat lieden er op spe culeren dat het meer waard wordt en vandaar de run op de Londense goudmarkt. De zeven (eerst acht, maar Frankrijk is er uit gestapt) rijkste goudbezit- ters verkopen daarom uit hun voorraden om de goudprijs sta biel te houden. Tot dusver met effect. Tenslotte is goud op zich zelf geen aantrekkelijk bezit: het eet wel niet, maar het verdient ook geen geld. Het heeft geen zin er voorraden van aan te leg gen tenzij men inderdaad op een hogere goudprijs mag hopen. Die hoop is vooral aangewak kerd door generaal De Gaulle, die in dezen de echo was van zijn adviseur Jacques Rueff. Diens idee is een terugkeer naar de gouden standaard van de vo rige eeuw, gekoppeld aan een verdubbeling van de goudprijs. Dat klinkt op zichzelf niet on aardig, maar het komt in het in ternationale betalingsverkeer neer op een constant boter bij de vis. En zoals in het gewone nationale burgerlijke betalings verkeer kredieten onontbeerlijk zijn, is dat internationaal ook zo. Dat zou via het systeem-Rueff moeilijk worden. Landen zouden dan verplicht zijn bij het gering ste tekort op de betalingsbalans over te gaan tot scherpe deflatie- maatregelen bestedingsbeper king e.d. en er wat werkloos heid voor over moeten hebben om weer in het reine te komen. Rueff miskent hiermee, dat juist door de soepelheid van het Bretton Woods-systeem in de meeste landen een sociale zeker heid tot stand is gekomen en ook een mogelijkheid tot economi sche ontwikkeling, die via het strakke systeem van de strikte goud-economie onmogelijk is. De enige oplossing is naast of in plaats van het goud een an dere, minder door paniek be dreigde basis te vinden voor het internationale monetaire sys teem. Er is veel over onderhan deld, maar het heeft tot niets geleid, ook al weer door Franse tegenkanting. Niet dat de Franse verwijten geheel en al fictief zijn. Het sys teem van Bretton Woods is niet bedoeld om landen de vrijheid te geven met tekorten op de be talingsbalans door te werken. De OSLO: Prins Harald van Noor wegen met zijn verloofde, de 30- jarige Sonja Haraldsen. bedoeling is dat bij te lang voort duren van tekorten niets wordt ondernomen om de balans in evenwicht te brengen, hetzij door een inflatoire politiek thuis, door belastingmaatregelen ef door een devaluatie. De waarheid is dat daar om politieke redenen minder van terecht kwam dan nodig was. Met name de Britse en Ameri kaanse tekorten hebben de run om dollars en ponden in te wis selen aangewakkerd. Een simpele oplossing zou een hogere goudprijs zijn of vertaald: een devaluatie van de dollar, volgens de Fransen tenminste. In feite is dat zo leuk niet, want het zou de Amerikaanse concur rentie op de wereldmarkt alleen maar heftiger maken en de mees te landen hebben daar al moeite genoeg mee. Ze zouden daardoor waarschijnlijk ook Frankrijk als tegenmaatregel haast ge dwongen zijn met de dollar mee te devalueren en dan zijn we weer waar we waren. Vandaar de tussenoplossing van nu: een vrije naast een 35 dollar per ounce-goudmarkt. Op zijn minst biedt dit even soulaas. De geneesheren kunnen nog eens proberen tot een methode te ko men die wat permanenter is. En dan moet men maar hopen dat ze niet zo lang wachten tot de patiënt bijna bezwijkt. Het christelijk-nationaal vakver bond vreest, dat de lonen in 1969 een sluitpost zullen worden. De overheid neemt allerlei maatrege len, die straks iedereen geld gaan kosten (zoals verhoging van huren en sociale verzekeringspremies, in voering B. T. W. enz.), aldus het C. N. V. in zijn orgaan „De Gids", en stelt dan vast dat er straks maar weinig ruimte voor een wer kelijke verbetering van de arbeids voorwaarden overblijft. „Op die manier wordt de loon ruimte voor volgend jaar nu al min of meer in beslag genomen". Het C. N. V. vindt het een bedenke lijke zaak, dat bijvoorbeeld de De regering van Guatemala heeft maandagavond voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd, nadat aartsbisschop Casareigo werd ontvoerd. De staat van beleg is voor 30 dagen afgekondigd en in die tijd zal uit sluitend het leger voor de hand having van de orde zorgen. Se dert 16 januari gold de noodtoe stand, waarbij de ordebewaring in handen van de burgerlijke autoriteiten (het ministerie van binnenlandse zaken) was geble ven. Alle bladen in Guatemala- stad hebben dinsdag een ver klaring van de „strijdkrachten van de rebellen" afgedrukt, waarin staat dat deze niets te maken hebben met de ontvoe ring van de aartsbisschop. Partijsecretaris Wladyslaw Go- mulka heeft de betogingen in Polen reactionair genoemd. „De scheidingslijn loopt niet tussen arbeiders en studenten, maar tussen socialisme en anti-socia- lisme. De arbeiders hebben dat dadelijk begrepen, de studenten hebben zich laten meeslepen", zei hij in een toespraak. Van de 1208 gearresteerden zijn 687 alweer vrijgelaten. De opmerking van Gomulka: „Wij zijn bereid allen een emigratie- paspoort te verstrekken die Is raël als hun vaderland beschou wen" werd met donderend ap plaus begroet. Een stem uit de zaal riep: „En vandaag nog". De reactie zal volgens de par tijsecretaris geen kans krijgen het socialisme te ondergraven. De schuldigen worden gestraft. De partij zal verstandig en rus tig te werk gaan. huurverhoging die voor een reeks van jaren al bij voorbaat is toegestaan een absolute voor rang krijgt boven loonsverhogin gen. De regering is om allerlei rede nen bezorgd over onze economie. Maar, aldus het C. N. V., dat is ze al jaren lang: we kunnen ons de tijd niet heugen dat een regering geen zorgen had over de econo mie. Daardoor loopt de regering volgens het verbond het risico van de man, die zo vaak om hulp riep, dat niemand naar hem luisterde toen hij werkelijk in nood kwam. Het C. N. V. betreurt het „ge hakketak" over de betalingsbalans, vooral omdat de regering een snel le verbetering van die balans als hét middel tegen allerlei kwalen en met name tegen de werk loosheid beschouwt. Het ver bond meent dat dit een omweg is, die voor de tienduizenden werk lozen veel te veel tijd kost. Het is er nog steeds van overtuigd, dat het zonder gevaar voor onze eco nomie mogelijk en verantwoord is, de werkloosheid met meer recht streekse wapens te lijf te gaan. Het C. N. V. is het wel met de regering eens, dat er niet voldoen de wordt gespaard. De werk nemers zijn bereid een bijdrage te leveren-aan de dringend noodzake lijke besparingen, door bijvoor beeld inplaats van met een loons verhoging genoegen te nemen met winstdeling in de vorm van spaarloon, investeringsloon of ver- mogensaanwasdeling. Maar zolang de werkgevers deze vormen van sparen stelselmatig van de hand wijzen, aldus het C. N.V., wordt ons die medewerking onmogelijk gemaakt. De stemming voor de meeste internationale waarden is giste ren bij de opening gemakkelijker geweest. De koersen vielen wat tegen, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat de interna tionals in Wallstreet hoger sloten, behalve voor KLM, welk fonds 'n dollar lager noteerde. Vrijwel alle internationale waarden open den beneden de slotprijs van maandag. Kon. Olie had winst nemingen te verwerken, waar door een koersverlies ontstond van 1,20 met een eerste verhan deling op 155,50. Philips was ruim een gulden lager op 126,10. Unilever hield zich vrij goed met een koersver lies van twee dubbeltjes tot 115,70. AKU deed hetzelfde op 72,80 (72,90). Hoogovens werd 'n halve gulden hoger geadviseerd op 124. Het publiek ging tot winstnemingen in de hoofdfond sen over, zij het op kleine schaal. Men vertrouwde Wallstreet niet. De markt op de Newyorkse beurs sloot wel hoger, maar aanvanke lijk was de stemming er zeer vast geweest. Winstnemingen in het laatste beursuur waren oorzaak, dat het grootste gedeelte van de koerswinsten weer verloren ging. Dat veroorzaakte in Amsterdam enig wantrouwen. Veel beweging in het koersver loop van de scheepvaartwaarden was er niet. Vermeldenswaard is dat Kon. Boot op 107% nog het best in de markt lag. De cultures waren gemakkelijker. De staats- fondsenmarkt was prijshoudend hoger. De handel in goud Is wel ruim geweest, maar heeft toch niet de Voor de tweede maal binnen 48 uur hebben Noordvietnamese troepen maandag de defensie linie* rond de Amerikaanse basis Khe Sanh „afgetast". Pogingen om door deze stellingen te bre ken hadden geen succes. Na een heftige vuurwisseling trokken de ongeveer 600 Noordvietname zen, achtervolgd door Zuidviet- namese militairen die in de voor ste linies lagen zich terug. Zij waren de basis toen op ongeveer 45 meter genaderd. Aan hun aanvallen,' dié ver moedelijk bedoeld waren p-n zwakke plekken in de verdedi ging van de basis te zoeken, gin1? een zwaar bombardement met mortier- en artilleriegranaten vooraf. Intussen werden de Noordvietnamese posities be stookt door Amerikaanse zware bommenwerpers. Amerikaanse vliegtuigen vie len verscheidene doelen in Noord-Vietnam aan. Door het slechte wèer was hun activiteit echter sterk beperkt. Bij de zeventiende bre::'";- graad tussen Dong Ha en Gio Linh hebben Amerikanen en Noordvietnamezen een zwaar g vecht geleverd waarbij volgens Amerikaanse opgaven 67 tegen stander* en 12 Amerikaanse ma riniers sneuvelden. Vierentwintig mariniers werden gewond. De Amerikanen kregen steun van de artillerie en de luchtmacht. De eerste zes F 111-jachtbom- menwerpers met verstelbare vleugels, die ook voor verken ningsdoeleinden kunnen worden gebruikt, zijn uit de Ver. Staten in Thailand aangekomen. De ko mende dagen zullen zij bij de oor log in Vietnam worden ingezet. De F-lll kan 2Vj maal de snel heid van het geluid bereiken. De kranten in de Noordvietna mese hoofdstad maakten maan dag melding van het neerschieten boven Noord-Vietnam van het 2300e Amerikaanse vliegtuig. Volgens Amerikaanse opgaven d^eategen gingen boven Noerd- Amerikaanse divisie hebben e zware slag geleverd Óm t \klein dorp in de omgeving i Hoe-é. Met steun van de lucht macht gelukte het tenslotte het dorp op de vietcong te verove ren. Op de foto rusten een aan- tal volkomen uitgeputte soldaten uit na de slag. Vietnam tot nog toe 811 toestel len verloren. De Cambodjaanse afgevaar digde bij de Ver. Naties heeft de veiligheidsraad per brief op de hoogte gesteld van een aantal in cidenten in de maanden januari en februari, waarbij enerzijds Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen en anderzijds dja Cam bodjaanse strijdkrachten of de burgerij betrokken waren. Bij deze incidenten vielen twee do den en werden zes mensen aan Cambodjaanse zijde gewond, al dus de brief. Bij een opsporings- en vernie tigingsoperatie 50 km ten noord oosten van Saigon z{jn 27 vlot cong-eoldaten en één Amerikaan gedood en 41 Amerikanen ge wond. De operatie is dinsdag ge ëindigd en heeft negen dagen ge duurd. Uit het gebied van de operatie „Quyet Thang", de zuivering van de vijf provincies rond Saigon, waaraan zo'n 50.000 militairen deelnemen, waren dinsdagoch tend geen meldingen van gevech ten binnengekomen. Hoewel er in het gebied drie vijandelijke divisies worden verondersteld, is het contact nog vrij gering. Waarnemers geloven dat de ope ratie meer bedoeld is voor het moreel van de bevolking van Saigon dan dat men rekent op grote gevechten. Hoge Ameri kaanse officieren erkennen, dat alles wat zij hopen is, dat zij de vietcong naar hun basisgebieden kunnen terugdrijven. Een Zuidvietnamese militie eenheid viel tussen Saigon en het 120 km noordoostelijker gelegen Dalat in een hinderlaag langs een weg, waarin een brug was opge blazen. Negentien Zuidvietname- zen en één vietcong sneuvelden en tien Zuidvietnamezen werden gewond. Zware B 52-bommen werpers wierpen ook dinsdag hun last af op Noordvietnamese stellin gen in de heuvels rond de be legerde basis Khe Sanh, De jachtbommenwerpers vielen doelen aan In Noord-Vietnam, waaronder het vliegveld Kien An ten zuidwesten van Hai phong. Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben dinsdag op slechts acht km van Saigons burger vliegveld en vliegbasis Tan Son Nhoet een grote wapenopslag plaats van de vietcong gevonden. Verborgen in het struikgewas op een oever van de Saigon-rivier bevonden zich grote hoeveelhe den dynamiet, raketkoppen en mortiergranaten, die er vermoe delijk nog maar één of twee da gen lagen. Militaire kringen ach ten het mogelijk dat de vietcong deze munitie en explosieven wil de gebfuiken voor een groot scheepse aanval op Tan Son Nhoet, waar zich ook het hoofd kwartier van de Amerikaanse opperbevelhebber generaal Weit moreland bevindt. afmetingen aangenomen, die er van verwacht werden. Ook de prijs viel tegen. Als gevolg van het binnenhalen van de winst werd op circa 40 dollar per ounce gehandeld, hetgeen een flinke daling betekende. In Hongkong betaalde men vorig_e week nog 50 dollar per ounce. Gisteren schom melde de prijs rond de 39 dollar. De handel in baargoud in Nederland is vrij gegeven. Iedere particulier kan nu baar goud kopen en in zijn bezit houden. Volgens Beursplein 5 zal hier voor niet veel belangstelling be staan. Het kleinste stuk baar goud weegt één kilo en wordt thans in Nederland getaxeerd op 5000. De handel bleef gedurende de verdere beursduur kalm. De koer sen van de internationale waar den brokkelden verder af. Hier door sloot AKU op 72,30. Philips deed 125,70, Unilever kwam op 115,40 en Kon. Olie op 155,10. In de le periode was Hotel l'Europe zes punten hoger. Gist/- Broc. ging 10. Ver. Kleermake rijen 9, Bank Onr. Zaken en Kiene ieder zes en Geveke 10 punten omhoog. Deli-mij. ver beterde 1 gulden. Aan de verlies- zijde stond Alb. Heijn met 13 pun ten, maar Simon de Wit was twee punten hoger. De goudaandelen lagen flauw in de markt. Alg, Bank Nederland ging 4% punt omlaag. De laatkoers van Ned. werd 10 punten lager gesteld. Verder daalde Techn. bureau Marijnen 8, Wyers 6, Utr. As phalt, Nederhorst. Ned. Kabel en Vettewinkel ieder 5 punten. Drie Hoefijzers ging twee gulden om laag. Een kettingbotsing op rijks weg 28 (Den Bosch—Utrecht) bij de Lekbrug in de buurt van Vreeswijk heeft dinsdagmorgen het verkeer bijna twee uur lam gelegd. Er ontstonden aan beide zijden van de brug kilometers lange files. De lengte van de file aan de kant van Utrecht verkeersplein Oudenrijn tot Via- nen was ruim 13 kilometer. Het verkeer bij de Lekbrug' wordt als gevolg van wegwerk zaamheden over éf'wi baan geleid. Om kwart over negen botste een vrachtwagen tegen een voor hem rijdende personenauto, die moest afremmen. Deze reed op zijn beurt weer tegen een andere personenauto op. Het verkeers ongeluk gebeurde juist op het smallere weggedeelte. Drie inzittenden van één van de personenauto's liepen lichte verwondingen op. De 28-jarige vertegenwoordiger J. Krak uit Gorkum kreeg een beenbreuk en een hersenschudding. In af wachting van zijn overbrenging naar het ziekenhuis in IJssel- stein moest hij in zijn vernielde wagen blijven zitten. In korte tijd vormden zich enorme files. Vier Porsches van de S.A.S.-groep, het rijkspolitie- vliegtuig, drie wegenwachters en nog enkele rijkspolitiemen sen uit IJsselstein moesten voor de verkeersregeling worden in gezet. Omstreeks kwart voor elf was alles weer normaal. Cardiff City en Dynamo Mos kou zullen een derde wedstrijd moeten spelen om uit te maken welke club zich plaatst voor de kwartfinales van het Europese bekertoernooi van de bekerwin naars. Dynamo Moskou won woensdagmiddag de „thuiswed strijd" in het Aziatische Tasjkent met 10. Twee weken geleden had Cardiff City in eigen stadion met 10 gewonnen. Het enige doelpunt van de wedstrijd, die in Tasjkent werd gespeeld, omdat de weersom standigheden in deze tijd van het jaar ontmoetingen in Moskou uit sluiten, werd in de 33e minuut gemaakt door Mikhail Gerijko- vitaj.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7