PROVINCIAAL NIEUWS Tweebaansweg Driewegen- het Zwaantje in gebruik DODE DIJ SCHIETPARTIJ OP STATION VAN VLISSINGEN Maandag 25 maart 1988 om 15 uur INDIENSTSTELUNG VAN BINNENVAARTSUIS MET BINNENVAARTHAVEN EN KANAALARM TERNEUZEN Oude midden- en oostsluis vanaf die da» buiten gebruik Eerste Zeeuwse kievitsei gevonden EERSTE AARDGASAANSLUITING IN DE GEMEENTE HOEK Kustvaarder gezonken Terneuzen Aardenburg Biervliet Breskens Bruinisse Middelburg Hoera! Lente. Overal bloemen. Te kust en te keur. Geniet ervan. Zorg voor versgevulde vazen. Want... met bloemen is het altijd Philippine Sas van Gent Sluis Sluiskil IJzendijke Vlag in het voortuintje Wö«5s3Tag" 2D 'maart 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Indien de weersomstandighe den (geen overvloedige regen) gunstig blijven, zal de dubbel- baanweg van Driewegen tot het Zwaantje donderdag of vrijdag in gebruik worden genomen. Dit geldt niet voor het rijwiel pad aan de oostzijde van de weg. De fietsers zullen nog wat geduld moeten oefenen. Het is evenwel van groot be lang dat de weg kan worden opengesteld. BURGEMEESTER HEINKENSZAND IN LAREN (N.H.) BENOEMD Bij koninklijk besluit is met in gang van 1 april 1968 benoemd tot burgemeester der gemeente Laren (N.H.) de heer N. W. Eisen met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Heinkenszand, De heer Eisen, die 52 jaar is, is sinds 1959 burgemeester van Heinkens zand.' Hij is rooms-katholiek en lid van de KVP. Doctoraalexamen Aan de technische hogeschool tè Deift slaagde voor het docto raal examen civiel-ingenieur de heer W. F. J. de Jager te Ter- neuzen. Nabij de aanlegsteiger van de provinciale boot in VHssingen heeft gisteravond omstreeks kwart over zes een schietpartij plaats gehad, waarbij één per soon werd gewond. Kort na zijn aankomst in het ziekenhuis in Vlissingen is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. Naar de politie van Vlissingen mededeelde, Is het slachtoffer de 30-jarige gehuwde A. van V. uit Middelburg. Het drama speelde zich af op de Westerhavenweg in Vlissingen, nabij de aanlegsteiger van de provinciale boot. Van V. werd door drie kogels uit 'n halfauto- matisch Flobert-geweer getrof fen, dat de 33-jarige gehuwde A. M. de B. uit Vlissingen op hem had afgevuurd. De B. vuur de in totaal zes kogels af. Na zijn daad vluchtte de dader naar de ha! van het stationsge bouw, waar hij werd overmees terd door een patrouille van de koninklijke marechaussee, die vanuit het nabijgelegen door laatpostgebouw was te hulp ge schoten. Daar dreigde De B. nog een lid van deze patrouille neer te schieten, doch door kracht dadig ingrijpen van de andere marechaussees kon hem het wa pen worden ontnomen. De man werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Vlissingen. D* gemeentepolitie van Vlissingen geeft als vermoedelijk motief van de dader op overspel door het slachtoffer met de vrouw van De B. Op het tijdstip waarop het drama zich afspeelde was het spitsuur. Vele trein- en bootpassagiers vluchtten achter gebouwen en muurtje*. Een beeld van de nieuwe weg in noordelijke richting. Jaarvergadering vereniging tuinbouw en plantkunde De afdeling Zeeuws-VIaande ren van de Nederl. vereniging voor tuinbouw en plantkunde houdt haar jaarvergadering op maandag 1 april a'.s. in „De Vriendschap" alhier. In de plaats van de heer G. M. Paridaen die niet herkiesbaar is, wordt kandidaat gesteld als be stuurslid mevr. E. P. Kruijsse de Regt. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer A. de Visser uit Mid delburg een lezing met dia's ver zorgen over de flora van Zee land. Betreffende de chrysanten- teeltwedstrijd deelt het bestuur mee, dat de stekken omstreeks half mei zullen worden afgele verd. Museum Het oude winkelpand Markt straat 18 dat destijds door de ge meente werd aangekocht met het oog op de totstandkoming van 'n nieuwe museumruimté, is thans na verbouwingen en herstelwerk zaamheden omgetoverd in een fraai museum. De buitenkant van het gebouw doet niet vermoeden dat er binnen grote expositie ruimten zijn. We komen hierop later terug, als het museum in gebruik zal worden gesteld. Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Biervliet heeft burgemees ter Kostense mededeling gedaan van een brief van de industrie waterleiding Zeeuws-VIaanderen waarin werd medegedeeld dat na 25 maart voorlichtingsbijeen komsten zullen worden gehouden voor de gemeenteraden inzake de publikaties van de tekorten bij deze maatschappij. Gedacht wordt aan een drietal bijeen komsten in het kantoor te Ter- neuzen. Er zullen afzonderlijke bijeen komsten worden gehouden voor West-, midden- en Oost Zeeuws- VIaanderen. De heer Dijk vond de berich ten nogal alarmerend en wees op een onvoorzichtig beleid. Hij informeerde of de waterleiding voor de tekorten zal opdraaien. De voorzitter meende dat het een ingewikkelde zaak is en wilde liever de besprekingen af wachten. Naar aanleiding van de be groting van het beheerschap de Braakman werd medegedeeld dat de gemeentelijke bijdrage was verminderd tot 21.856. Met algemene stemmen is de heer R. J. 'de Groot uit Middel burg benoemd tot onderwijzer aan de openbare school A in de Schoollaan. Het bestemmingsplan Biervliet Noord 1967 heeft ter visie ge legen gedurende de gestelde ter mijn. Bezwaren waren niet bin nengekomen. De raad ging ak koord met dit plan. De raad van Terneuzen had een brief ingezonden inzake de mogelijke opheffing van de veer dienst TerneuzenHoedekens- kerke. De raad van Biervliet was het met de bezwaren van Ter neuzen eens. Zolang er geen vas te verbinding over de Schelde is, moeten alle mogelijkheden wor den aangegrepen een verbinding te houden. Aan de stichting padvinders- en padvindsterskampeercentrum Zeeland werd een subsidie van 100 gegeven. De heer A. Klaeijsen wees op het niet door alle inwoners deel nemen aan de huisvuilophaal dienst. Er wordt nu op verschil lende plaatsen vuil gestort. De burgemeester zei dat aan dacht aan een en ander zal wor den besteed. Nieuwe voorzitter „Willem Beukelsz." De middenstandsvereniging „Willem Beukelszoon" te Bier vliet kwam in algemene vergade ring bijeen in het „Oude Raedt- huys". Ter vervanging van de heren M. Ingels, voorzitter, en G. Tukker die als bestuurslid had den bedankt, werden gekozen de heren F. Vervaet en G, dè Graaf. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: M. Lecluijze. L. Scheerens, M. de Bree, F. Ver vaet en G. de Graaf. Ik.iAwisiïlifftiB» (ter .versju- ging, de heer G. de Krijger, bracht het financial verslag uit. Hieruit bleek dat per 1 januari 1968 het nieuwe boekjaar is in gegaan met 2599 aan baten en 1030 aan schulden. Tot slot werd de dit jaar te voe ren actie besproken. Er volgde na afloop der verga dering een gezellige maaltijd, waarbij ook de dames waren uit genodigd. Ouderavond De openbare school heeft in het Casino de jaarlijkse ouderavond gehouden. De heer J. Robijn kon een groot aantal belangstellende ouders welkom heten. In zijn openingswoord wijdde hij spe ciale aandacht aan de vereniging Volksonderwijs en spoorde de aanwezigen aan lid van deze ver eniging te worden. Hierna werd het programma in een vlot tempo afgewerkt. Het bestond uit declamatie, zang en toneel. De titel van de avond was: „Uit het Vlaamse land tot op de maan". Kinderen speelden voor bejaarden Voor de bejaarden is in 't Ca sino wederom een ontspannings middag gehouden. Mevr. Poisson- nier kon een groot aantal bejaar den en dames V.V.H. welkom he ten. Een bijzonder woord van welkom ging naar burgemeester Eekhout met zijn echtgenote. Zij wees erop dat dit de tiende maal was dat de kinderen van de open bare school een middag voor de bejaarden verzorgden. Vervolgens hebben de kinde ren verschillende toneelstukjes en zangnummers opgevoerd. Mevr. Poissonnier dankte de kinderen aan het slot voor hun optreden. Botsing tijdens inhalen Op de rijksweg Oostburg Schoondijke zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen, toen een auto bestuurd door P. H. uit St. Margriete, een vrachtauto wilde inhalen op het moment dat uit de tegengestelde richting een auto kwam, bestuurd door J. v. S. uit Eede. Ondanks krachtig remmen kon een aanrijding niet worden voorkomen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Vergadering Groene Kruis Het Groene Kruis afd. Bres kens heeft in het wijkgebouw een algemene vergadering gehou den, welke hoofdzakelijk in het teken van de bestuursverkiezing stond. Als voorzitter werd gekozen de heer P. Oosterling en als sekretaris de heep J. Joziasse. Voorts werden als bestuurslid gekozen mevr. Den Hamer en de heer J. Meijaard. Met algemene stemmen werd besloten de con tributie te verhogen met 1 en deze te brengen op 11 per jaar. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 10 t/m 15 maart aangevoerd: 771 kg exportgarnalen, 345 kg schar, 4375 kg schol, 13.035 kg tong, 336 kg tarbot, 453 kg griet, 13.300 kg kabeljauw, 413 kg wij ting, 327 kg rog, 24 kg tongschar, 7 kg haai, 9 kg koolvis, 408 kg haring, 1 kg kommeraal, 1121 kg onverkochte bot, 622 kg onver kochte schol, 80 kg onverkochte wijting en 34.684 kg haring-puf. Nieuwe jachthaven Het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft aan de gemeente Bruinisse vergunning verleend voor het aanleggen van meergelegenheid voor 110 jachten in de reeds be staande werkhaven van rijks waterstaat, die indertijd werd aangelegd voor het bouwen, van de Grevelingendam. Zeelandbrug als stempelvlag op poststukken In de twee stempelmachines, die P.T.T. in Zeeland in gebruik heeft en die zich bevinden op de postkantoren te Middelburg en Goes, zal in de komende vijf maanden een bijzondere stempel vlag van de Zeelandbrug worden gebruikt. De directie van P.T.T. heeft een verzoek daartoe van de provinciale brugmaatschappij in gewilligd. De poststukken zullen het em bleem van de Zeelandbrug mèt de naam en de toevoeging „5 km" dragen. Op 8 april a.s. hoopt P.T.T. deze stempelvlag in de machines aan te brengen. De „vlag" zal tot en met 22 augustus worden gebruikt. Gerekend kan worden, dat enkele miljoenen poststukken voorzien van het Zeelandbrug- embleem in binnen- en buiten land hun weg zullen vinden. In de zomermaanden, wanneer vele tienduizenden toeristen in Zee land zijn neergestreken, concen treert het leeuwendeel van de te stempelen poststukken zich op de kantoren van Middelburg en Goes, waar de stempelmachines voor snelle verwerking zorgen. Zoals bekend zal op 9 april a.s. de verkoop der zomerzegels be ginnen. Zij dragen de beeltenis sen van een vijftal Nederlandse bruggen, waaronder de Zeeland brug. ->W.' een beetje feestl 803 Vergadering Rode Kruis Hedenavond zullen de plaatse lijke afdelingen van het Rode Kruis te Sas van Gent, Westdorpe en Philippine de jaarlijkse ver gadering beleggen. Deze verga dering vindt plaats in „De Meer- oaal" te Philippine en begint om 19 uur. Op de agenda staat een huldiging van de heren A. Bou- tens en G. Mechelinck, resp. uit Sas van Gent en Westdorpe, we gens hun tienjarig lidmaatschap. Ook zullen de plannen voor 1968 worden besproken. „Corn Boys" teleurgesteld over beleid van gemeentebestuur In de „C.-B. Post", orgaan van de sport- en ontspanningsvereni ging Corn Boys te Sas van Gent, dat deze maand verschijnt, uit het bestuur van deze vereniging kritiek op het beleid van de ge meente betreffende de medewer king aan de sportvereniging. Na een opsomming van wat andere gemeenten doen voor hun sport verenigingen, zoals „Vogelwaar de een sportgebouw en subsidies, Clinge ƒ5000 voor verlichting, Hoek 10.000 voor verlichting, Oostburg 6829 voor verlich ting, Hulst sportveldencomplex en medewerking aan het parti culier initiatief voor de oprich ting van een sporthal, Souburg gedeeltelijke financiering voor het clubgebouw R.C.S., St. Jan steen verhoging jeugdsubsidie van 4 naar 10, Koewacht 1000 gulden subsidie", stelt het be stuur de vraag „Wat doet Sas van Gent?". De gemeente Sas van Gent geeft een subsidie van 4 per jeugdlid per jaar hetgeen neer komt op nauwelijks 400 per jaar. Een verzoek deze subsidie te verhogen is nog steeds niet ingewilligd. Tot voor kort moest Corn Boys jaarlijks een terrein- huur betalen van 300 per jaar en elke entree van een bezoeker moest worden verminderd met een dubbeltje voor de gemeente kas. De subsidie aan de jeugd werd dus door Corn Boys zelf betaald. Er worden nog enige feiten aangehaald. In 1963 wijst het bestuur van Corn Boys burgemeester en wet houders op de ongeschikte lig ging van de te stichten sport velden; in 1967 komt het bestuur met een voorstel om bij de sport velden een clubgebouw annex kantine te bouwen. Dit gebouw zou veel problemen oplossen in Sas van Gent. In mei 1967 vindt een bespre king plaats met B. en W., waar bij de gemeente wordt verzocht een derde van de bouwkosten (rond de vijf en twintig duizend gulden) te subsidiëren t l de be- De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zeeland maakt namens de minister van verkeer en waterstaat bekend dat: 1. de nieuwe binnenvaartsluis te Terneuzen met binnenvaarthaven en binnenvaartkanaalarm (toelei- dingskanaal), onvoorziene omstan digheden voorbehouden, met in gang van maandag 25 maart 19S8 te 15 uur voor het binnenscheen- vaartverkeer doorlopend zal zijn opengesteld en telefonisch zal zijn aanoesloten onder nr. 01150— 4146; 2. a. in de binnenvaartsluis voorlopig vaartuigen worden toe gelaten met een maximale lengte van 138 m, een breedte van 23 m en een diepgang van 3,50 m; b. de dremneldiepte van het bui- tensluishoofd 6 50 m bedraagt bij een waterstand N.A.P.; c. de onderkant van de bruggen over het buiten- en binnensluis- hoofd, zullen worden geopend, in gesloten stand op N.A.P. 4,20 m ligt; d. het buiten- en binnensluis- hoofd naast de reglementair voor geschreven seinverlichting bii mist worden gemarkeerd met natrium- mistlampen; 3. a. de mond van de binnen vaarthaven als volgt wordt gemar keerd op de kop van de westelijke haven- dam een rondschijnend vast groen licht (Ven) en bij mist een naar de Westerschelde gerichte natrium- mistlamp; De heer H. Westerbrink, een 24-jarige douane-ambte naar uit Axel, vond het eer ste Zeeuwse kievitsei dins dagmorgen in de St. Jansteen- polder nabij St. Jansteen. Hij zal het eitje donderdagmiddag aanbieden aan burgemeester M. K. van Dijke van Axel, ten huize van de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. nodigde grond te schenken. In augustus wordt dit verzoek schriftelijk aan de gemeenteraad gedaan. Hierop ontving het be stuur van Corn Boys geen re actie. Op dinsdag 5 maart 1968 werd het in mei 1967 ingediende verzoek tot de bouw van een clubgebouw aan de orde gesteld in een openbare raadsvergade ring en afgewezen. De raad was van oordeel dat een ontspanningsgebouw niet paste in 't kader van een sport veldencomplex. Het bestuur van de Corn Boys is teleurgesteld over het beleid van het gemeentebestuur en van de raadsleden, die in hun verkie zingsprogramma's andere taal hadden gesproken, aldus 't blad. J ongerenmisviering Ruim 1600 jongeren en oude ren vierden met mgr. E. Ernst, bisschop van Breda als celebrant en kapelaan L. Testers uit Sas van Gent als diaken, de jongeren misviering waarbij meer dan 200 jonge zangers hun medewerking gaven. „The Blue Devils" en Henri Vermast als organist maakten deze dienst onder leiding van de heer C. Hoste tot een onvergete lijke. Mgr. Ernst ging na afloop van de jongerenmis de medewer kers de hand drukken en ook de meisjes Mylaine Al, Marianne Piscaer en de jongen Paul Mat- theeuws die lezingen hadden ge daan, genoten de belangstelling van de bisschop. Mgr. Ernst toon de zich verheugd en een grote voorstander van jongerenmis vieringen die een eigen karakter hebben en de jeugd een eigen plaats in de kerk geven. Geslaagd Voor het vakdiploma consump- tieijsbereiding slaagde te Am sterdam de heer R. Minneboo uit Sluis. Zeehengelwedstrijd Aan de eerste zeehengelwed strijd van de Sluiskilse hengel sportvereniging die zondag te Terneuzen langs de Scheldeoever werd gehouden, namen ruim 150 vissers deel. De tweede clubwed strijd is vastgesteld voor zondag 31 maart a.s. Hopelijk zal de vangst dan even goed zijn. De uit slag van de wedstrijd van j.l. zon dag was: 1. J. de Regt met 655 p.; 2. mevr. Van de Velde 600 p.; 3. J. Harms 595 p.; 4. A. van Iwaarden 545 p.; 5. mevr. Van Kerkvoort 540 p, Tegen auto gereden De 14-jarige scholier W. H. kwam van Oostburg huiswaarts gereden en reed op de provin ciale weg nabij IJzendijke tegen een stilstaande auto. Door de stormwind was de scholier voorzover op zijn stuur gaan liggen, waardoor hij de auto te laat opmerkte. Met een her senschudding en enkele kneuzin gen werd hij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Op de kop van de oostelijke haven- dam een rondschijnend vast rood licht (Vr) en onder dit rode licht een tweede vast rood licht (Vr), dat zal worden getoond indien de haven is gesloten; op de taluds van de koppen van de havendammen natrium-berm- lampen; b. de diepte van de haven bij een waterstand van N.A.P. circa 7 m en de bodembreedte van de havenmond 100 m bedraagt; 4. de breedte van het vaarwater in de binnenvaartkanaalarm door een zestal onverlichte meerboeien bij de westkanaalarm voorlopig beperkt is tot 60 m, gerekend van de oostelijke oever; 5. de binnenvaartkanaalarm ten opzichte van de westkanaalarm overeenkomstig artikel 35 van het Vaarreglement wordt beschouwd als „nevenvaarwater"; 6. gelet op artikel 95 van het algemeen reglement van politie voor rivieren en kanalen voor de binnenvaartsluis in afwijking van het gestelde in artikel 15, lid 1 van genoemd reglement, het sein „SPUIEN" ook overdag door mid del van drie vaste rode lichten wordt aangegeven; 7. met ingang van bovengenoem de datum voor de sluizen te Ter neuzen artikel 10, lid 6, van het bijzonder reglement van politie voor het Nederlands gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneu zen niet meer van toepassing is; 8. als ligplaats voor het inklaren van schepen voorlopig wordt aan gewezen een door borden gemar keerd gedeelte van de westelijke oever van de binnenvaartkanaal arm; schepen, welke moeten inklaren, de groene vlag voeren totdat de douane-behandeling is geëindigd; 9. als lignlaats voor het uitkla ren van schepen voorlopig wordt aangewezen een door borden ge markeerd gedeelte van de ooste lijke oever van de binnenvaart kanaalarm; schepen, welke moeten uitklaren, de groene vlag voeren totdat de douane-behandeling is geëindigd; 10. met ingang van bovengenoem de datum de oude midden- en oostsluis te Terneuzen buiten ge bruik worden gesteld en tenge volge van het dempen van de middenkanaalarm en een deel van de oostkanaalarm het scheepvaart verkeer door die middenkanaal arm en de oostkanalarm niet meer mogelijk is; 11. dat binnenvaartschepen, welke reglementair van de westsluis ta Terneuzen gebruik maken, tot na dere bekendmaking door deze sluis blijven schutten. Voor de woning van de familie v. d. Lindevan Fraaijenhoven aan de Julianastraat te Hoek wapperde de vlag. Er werd gevlagd omdat in deze woning dinsdagmorgen om onge veer 10 uur de eerste aansluiting op het aardgasnet in deze ge meente tot stand kwam. Burgemeester Hanssens, ver gezeld van wethouder J. v. d. Peijl, ofreerde mevr. v. d. Linde een bloemetje voor deze bijzon dere gelegenheid en sprak zijn voldoening uit over het bereiken van deze voor Hoek zo belang rijke gebeurtenis, Hij was verheugd dat de be drijven zich tijdig aan deze om schakeling hadden aangepast. Er was bij al deze vreugde één schaduw, n.l, voor de kolenhan- delarx. Bloemen bij de eerste gasaan- sluiting. De burgemeester sprak de hoop uit, dat zij voor het verlies van hun kolenleveranties een compensatie zullen vinden. Het gemeentebestuur zal daarbij stel lig medewerking verlenen. De heer J. Wieles (rayonhoofd Zegam) zei dat hij prettig werk te op Hoek. Hij hoopte dat begin mei alle aansluitingen in Hoek tot stand zouden zijn gekomen. Na dit officiële gebeuren werd er nog wat nagepraat in de met aardgas verwarmde woning. Zó ioas het voorheen. I De 500 brt metende Nederland se kustvaarder „Bern" is gister avond even voor elf uur voor de noorderhaven van Hoek van Hol land gezonken. Nauwelijks een nur nadat via Scheveningen radio 'n dringend verzoek om assisten tie werd uitgezonden, is het schip in de golven verdwenen. De negen bemanningsleden zijn ge red. Aan boord van de loodsboot „Betelgeuze" voeren zij naar Hoek van Holland, waar zij door rode-kruismensen met dekens en warme koffie werden opgewacht. De „Bern" vroeg om tien uur om een reddingboot en een sleep boot met pompen. Het schip maakte slagzij. De „Maasbank" van Smit uit Rotterdam, die zeer snel de 2 mijl uit de kust liggende „Bern" bereikte, vond een leeg schip. Ook een in de nabijheid drijvende dinghy was verlaten. De voltallige bemanning bleek aan boord te zijn gegaan van een sloep van het loodswezen. H Kort daarna zagen de geredden de achterkant van het schip in zee verdwijnen. Enkele minuten daarna ging het schip geheel ten onder. BRAND IN NIEUW-BUINEN Een felle uitslaande brand heeft dinsdagavond omstreeks 8 uur twee families dakloos ge maakt. Een dubbele woning, be woond door de families Schipper en Eefting en staande aan het Zuiderdiep te Nieuw-Buinen, ge meente Borger, was in korte tijd een ruïne. Van de inboedels kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade is vrij groot. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. 1 i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3