PRINSES BEATRIX IN VERWACHTING Engelsen moeten de buikriem aanhalen 900 miljoen pond sterling méér in de schatkist RADIO DE KOOK PRESIDENT JOHNSON WIL EEN „PROGRAMMA VAN NATIONALE SGBERH3D" EN BESNOEIING Heugelijke gebeurtenis in de tweede helft van september DRASTISCHE BELASTING EN ACCIJNSVERHOGINGEN veroordeeld Troepen concentraties in Djakarta voor bescherming volkscongres HET WEER Zes oud-ministers van Zuid-Jemen ter dood Streng loott en prijsbeleid Nationale loterij Hogere wegenbelasting Acht rmiSiard extra-belastingen Hog strengere beperkingen WOENSDAG 20 MAART 1968 24eJaargang— No. 5163 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Dividend „Twee jaren van zware offers liggen voor ons", heeft de Britse minister van financiën, Roy Jenkins, dinsdagmiddag verklaard bij de indiening van zijn begroting bij het lagerhuis. De begroting Is bedoeld om een grote bijdrage te leveren aan stabiliteit en gezonde ontwikke ling van het internationale financiële stelsel. Zij moet in het binnenland ten situatie scheppen, waarmee een omvangrijk en blijvend overschot op de Britse betalingsbalans ontstaat. „Deze taak is onvermijdelijk de onze alleen", zei de minister. Hij verklaarde dat na de deva luatie van het pond sterling in no vember j.l. in elk geval een grote begroting noodzakelijk zou zijn geweest. Ook de monetaire confe rentie van het afgelopen weekein de heeft invloed gehad op zijn voorstellen. Minister Jenkins waar schuwde ervoor dat zijn begroting voor het komende jaar zwaar wordt. In zijn economisch overzicht dat aan de begrotingsvoorstellen voor afgaat, merkte minister Jenkins op dat het zijn taak was de economie in een nieuwe richting te stuwen ten einde Engeland in staat te stel len een overschot op de betalings balans te bereiken en te hand haven van ongeveer vijfhonderd miljoen pond sterling per jaar. Hij wees erop dat Engeland geen ver dere verzachting kon toestaan wat het toezicht op investeringen in 't buitenland betreft. Naar hij zei zal de Britse han delsbalans in de eerste helft van het jaar nog een tekort vertonen, maar zal er in de tweede helft naar verwachting een overschot ontstaan. Minister Jenkins ver klaarde dat hi} in zijn begroting is uitgegaan van een vermindering van de consumptie met ongeveer twee procent per jaar. Een beperking van die grootte houdt „zware verhogingen van be lastingen" in. Een veel strenger beleid inzake beheersing van prij zen, inkomens en dividenden, ge steund door uitbreiding van de re geringsbevoegdheden om het uit te voeren is volgens de minister ten minste tot het eind van het jaar van levensbelang. van kracht zullen worden, krach tens welke verhogingen van lonen en van dividenduitkeringen zullen worden beperkt tot 3,5 procent per jaar. Verder zal de regering trachten voor achttien maanden bevoegdheden te krijgen voor het uitstellen van loons- en prijsver hogingen gedurende ten hoogste twaalf maanden. De kinderbijslag (in Groot-Brit- tannië geldend voor gezinnen met meer dan één kind) zal met ingang van 9 april a.s. met zeven shilling (ongeveer 2,80 gulden) worden verhoogd en met Ingang van 8 ok tober a.s. met drie shilling (onge veer 1,20 gulden). De vooruitzichten voor de naaste toekomst bieden geen ruim- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN In het komende boekjaar zullen de Britse maatschappijen hun divi denden niet meer dan 3'/2 procent mogen verhogen, terwijl voor elke verhoging een reden moet worden opgegeven. De maatschappijen be hoeven geen lager dividend uit te keren dan twee jaar geleden. De lonen zullen met niet meer dan 3 y2 procent mogen stijgen. De re gering zal een spaarobligatie uit geven met een rente van zes pro cent en een belastingvrije premie van twee procent, als men de obli gaties vijf jaar in zijn bezit houdt. Aan het parlement wordt voor gesteld een nationale loterij in het leven te roepen. De accijnzen op sherry, port en andere zware wij nen worden met drie shilling per gallon verhoogd. De accijnzen op Britse wijnen ondergaan een soort gelijke verhoging. De accijnzen op whisky en gin worden met twee shilling zes pence per fles ver hoogd en de accijnzen op andere buitenlandse wijnen met zes shil ling per gallon. De selectieve werkgelegenheids- belasting in Engeland (de zoge heten „payroll tax") wordt op 2 september met vijftig procent ver hoogd. De accijns op de meeste soorten sigaretten wordt met twee pence per pakje van twintig stuks verhoogd. De accijns op pijptabak gaat met vier pence per ounce om hoog. Er is geen verhoging van de accijns op bier voorgesteld. Alle accijnsverhogingen treden vandaag in werking. Minister Jenkins kondigde ver der verhogingen van alle tarieven voor de aankoopbelasting aan. De wegenbelasting wordt voor auto's van 17 shilling 10 pence op 25 shilling gebracht. Ook de belas tingen op andere voertuigen zul len worden verhoogd. Minister Jenkins deelde mede dat het niet in de bedoeling ligt verandering te brengen in de ta rieven voor de inkomstenbelasting. Het standaardtarief bedraagt op 't ogenblik acht shilling drie pence per pond sterling. Ook de toesla- MINNEAPOLIS: President Lyn don Johnson schijnt de weg aan te wijzen tijdens zijn toespraak tot een conferentie van de Ame rikaanse landbouwersbond. Het staatshoofd heeft aangedrongen op een „programma van nationale soberheid" om de Amerikaanse economie te heioen versterken en de oorlog in Vietnam te win nen. gen voor de hoogste inkomens groepen zullen niet worden gewij zigd. Er komt een nieuwe belasting regeling voor mensen die ouder zijn dan vijftig jaar. Iedereen die op 6 april a.s. 51 jaar wordt, zal vijf procent van zijn inkomsten in het voorgaande jaar belasting vrij mogen verdienen. Voor elk volgend jaar wordt dit percentage met vijf verhoogd en voor degenen die ouder zijn dan 65,jaar, zal drie kwart van het inkomen belasting vrij pin. Minister Jenkins zei dat de totale opbrengst van alle belas tingmaatregelen in een vol jaar 923 miljoen pond sterling zal bedragen en in het komende jaar 775 miljoen pond. Er wordt bovendien een bijzondere belas ting op inkomsten uit beleggin gen ingesteld voor één jaar. Dit zal de Britse schatkist honderd miljoen pond sterling opleveren. De extra-inkomsten die de be lastingmaatregelen opleveren, be dragen ongeveer het dubbele van wat de meeste deskundigen had den voorspeld. President Johnson heeft In Min- neanolis in een toespraak tot een conferentie van de Amerikaanse landbouwersbond aangedrongen op een „programma van nationale soberheid" om de economie te hel pen versterken en de oorlog in Vietnam te winnen. Hij voorspel de een hardere lijn in het program-1 ma ter besparing van deviezen door middel van besnoeiing der I bedrijfsinvesteringen in het buiten- j land en zei met het congres over leg te plegen inzake uitstel van „vele noodzakelijke onderdelen" der overheidsuitgaven. In zijn toespraak verzocht John son de Amerikanen deel te nemen aan een programma van national? versobering teneinde te waarbor gen, dat het de Amerikaanse eco nomie voor de wind zal gaan en dat de belastingsituatie in de Ver enigde Staten gezond zal worden. In deze tot dusver krachtigste op roep tot het aanhalen van de buik riem verzocht Johnson zijn onder danen de last te willen dragen van een tien procent toeslag op de in komstenbelasting „in het belang van een sterkere natie". Hij ver klaarde: „De tijd is gekomen dat uw president u moet vragen de handen ineen te slaan in een alge hele nationale poging de oorlog te winnen, de vrede tot stand te brengen en in eigen land orde op zaken te stellen". Volgens gezaghebbende kringen is de president bereid de over heidsuitgaven dit jaar met drie a vier miljard dollar te besnoeien, onder andere door uitstel van en kele sleutelprojecten, indien het congres toestemming geeft voor de gevraagde belastingverhoging. Naar verluidt is Johnson bereid de overheidsbestedingen te beper ken in ruil voor een belastingwet die acht negen miljard dollar extra zal opleveren voor de schatkist. In zijn toespraak zei Johnson verder rnStt "Mi' efirigres "rugge spraak te houden inzake voorstel len voor besparingen op de over heidsuitgaven. Deze beperkingen zullen er komen, indien het con gres dat wil en ze zullen vele noodzakelijke werken op de lange baan schuiven. Alle reizen buiten het westelijk halfrond door regeringsfunctiona rissen en particulieren die niet van essentieel belang zijn, moeten worden uitgesteld. „Reeds eerder heb ik aangedron gen op besparingen en besnoeiin gen in uitgaven en investeringen die het Amerikaanse bedrijfsleven in het buitenland doet", zo zei Johnson. Het was niet duidelijk of hij hiermee nog strengere beper kingen op het oog had dan het op 1 januari j.l. geïntroduceerde pro gramma van fh'aatrê»elèn voor het indammen van de dollarafvloeiing. Dit pakket van maatregelen ver eist een verbod op de meeste in vesteringen in het buitenland en dringt er bij Amerikaanse toeris ten op aan reizen naar Europa en Azië twee jaar uit te stellen. Namens Z. K. H. prins Claus en H. K. H. prinses Beatrix deelt de rijks voorlichtingsdienst mede, dat prinses Beatrix in verwachting is. ftatnk, bij abooacmtnt: TERNEUZES MMdfenr-Hooféhvdaetettt'! 7. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnemen' maand smentsprfle 8,— per kwartaal; per 3,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJF. ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. te voor verzachting van de krediet beperkingen. De minister verzocht de banken de maxima voor lenin gen te handhaven met de uitzon deringen en de prioriteiten van 't ogenblik. Het hooggerechtshof voor de veiligheid van de volksrepubliek Zuid-Jemen heeft zes ministers van de voormalige regering der Zuidarabische federatie bij ver stek ter dood veroordeeld. Tien andere ex-ministers werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 10 tot 15 jaar. De gewezen bewindslieden werden schuldig bevonden aan hoogverraad en aan hulpverle ning aan de royalisten in de na burige republiek Jemen. De vonnissen moeten binnen 10 dagen worden bekrachtigd door het staatshoofd van Zuid- Jemen, Quathan Mohammed aJ- Sjaabi. Van de tien ex-ministers die tot gevangenisstraffen veroor deeld werden, waren maar vier voor het gerecht aanwezig. Alle anderen hadden het land verla ten voordat Zuid-Jemen In no vember onafhankelijk werd. De bezittingen van de veroor deelden zijn in beslag genomen, fnaar hun achtergebleven vrou wen en kinderen krijgen daarvan de nodige uitkeringen en woon ruimte. In Djakarta zijn dertig '-ntal- jons militairen samenger ukken om ervoor te zorgen, dat de zit ting van het volkscongres, die donderdag begint, geen last zal hebben van „druk en intimida tie". Dit heeft de commandant van het plaatselijke garnizoen generaal-majoor Amir Mach- moed verklaard, toen hij 5000 man van de marine, de lucht macht. het leger en de politie in specteerde. Het volkscongres moet zich uitspreken over de benoeming van de waarnemend president, generaal Soeharto, tot staats hoofd met volledige bevoegdhe den en over diens voorstel om de algemene verkiezingen vijf jaar uit te stellen. Soeharto heeft inmiddels door de benoeming van ruim 200 nieuwe leden er voor gezorgd, dat zijn voorstel len zullen worden aangenomen. In de hoofdstad worden de be langrijkste punten streng be waakt met het oog op onrust on der de actiegroepen van stu derenden, die maandag een gro te tegen de regering gerichte be toging op touw hadden gezet. De demonstranten wilden uiting geven aan hun vrees, dat er te veel macht in handen van gene raal Soeharto wordt gelegd. Toen de militairen in de lucht begonnen te schieten, gaven de betogers hun plan op om naar het gebouw van het volkscon gres op te trekken. Dinsdag was het rustig in Djakarta. De autoriteiten hebben op dracht gegeven de scholen met ingang van donderdag voor een week te sluiten. Men wil voor- DJAKARTA: Gewapende Indo nesische militairen beletten stu denten de doortocht tijdens een grote demonstratie, waarbij om vroege verkiezingen werd ge vraagd. Twee studenten werden gewond en acht gearrestèerd tij dens de rumoerige betoging op de boulevard, welke naar het ge bouw van het volkscongres leidt. PLAATSELIJK REGEN Boven orjs land stond dinsdag een matige tot krachtige zuid westelijke stroming, die in stand werd gehouden door een depres sie ten noorden van Schotland en een gebied met relatief hoge barometerstanden boven Zuid- Frankrijk. In de lucht, die daar mee naar ons land stroomde, werden middagtemperaturen van 9 tot 11 graden bereikt. In Zuid- Frankrijk steeg het kwik in de middag plaatselijk tot 14 gra den, terwijl uit Noord-Italië maximumtemperaturen van 210 werden gemeld. De depres sie bij Schotland verandert de komende 24 uur niet veel van plaats. Een bijbehorend front, dat vergezeld van enige regen komen dat de scholieren de on derwijsinstellingen als punten van samenkomst gebruiken voor het organiseren van betogingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en zuid. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. over de Britse eilanden in ooste lijke richting trekt, zal heden boven onze omgeving- stagneren. Er wordt daarom veel bewol- kink verwacht, waaruit plaatse lijk enige regen zal vallen. De middagtemperaturen zullen daar bij ongeveer dezelfde waarden bereiken als dinsdag. WOENSDAG 20 MAART v.m. n.m. Breskens 5.22 5.50 Terneuzen 5.58 6.26 Hansweert 6.32 7.00 Walsoorden 6.31 6.59 DONDERDAG 21 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.19 6.54 6.55 7.30 7.28 8.04 7.28 8.03 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 20 6.43 18.53 2.03 8.58 21 6.40 18.55 3.22 9.46 22 6.38 18.57 4.24 10.52 23 6.36 18.58 5.06 12.11 Minister Jenkins kondigde aan dat zo spoedig mogelijk wetten Haar gezondheidstoestand is uitstekend. Het prinselijk paar hoopt, dat de heugelijke gebeurtenis in de tweede helft van september zal plaatsvinden. De prinses staat onder controle van prof. Plate te Utrecht. Prinses Beatrix heeft niet het voornemen belangrijke wijzigingen in haar programma te brengen. Zij voelt zich bijzonder goed en zal voorlopig haar werkzaamheen normaal voortzetten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1