PROVINCIAAL NIEUWS snoep verstandig: eet'n appel! VRACHTSCHIP UIT UGANDA OP ZANDPLAAT VOOR TERNEUZEN OMHOOGGEVAREN EN WEER VLOT NIEUWE BRUG TE SLUISKIL VOOR WEG- EN TREINGOEDEREN- VERKEER VANDAAG OPENGESTELD Belangrijke schakel in de eost-west- verbinding van Zeeuws-Vlaanderen -\ Verkeers ongelukken met dodelijke afloop Optiek Terneuzen Breskens Aardenburg Axel Hansweert Hulst Middelburg Oostburg Sluiskil Zaamslag Sluis Zuidzande Duitse vrouw wilde met negen kinderen vluchten yVAM HELIE AFTERNOON THEEBUILTJES Mnsdag 19 maart 1968 "DE VRIJE ZEEUW Pagina S Bedankt voor beroep Ds. G. Zonneberg, hervormd (predikant te Bunnik, heeft be dankt voor het beroep dat op hem Was uitgebracht door de her vormde gemeente te Terneuzen (vierde predikantsplaats). Terneuzense visvijver leeggesleept E.H.B.O.-Kringwedstrijden De E.H.B.O.-afdeling Water landkerkje heeft op de kringwed strijd alhier het hoogste aantal punten behaald, zowel in groeps verband als in leiderschap. De af deling behaalde resp. 336 en 87 punten. Op 19 april zal Waterlandkerkje Zaterdag moesten de bestuurs leden van de visclub O.N.I. met hun helpers vroeg uit de veren. Er stond namelijk een speciaal karweitje op het programma. De visvijver moest leeg, hetgeen noodzakelijk was geworden, om dat de pacht was opgezegd. Er werd hard aangepakt en het re sultaat was dat ongeveer 800 kg vis werd „gevangen". Deze werd vervolgens uitgezet in het viswa ter van O.N.I. n.l. de kreek, waar er later weer jacht op zal wor den gemaakt. Inbraak Zondagavond om 10 uur be merkte de in de Narcisstraat wo nende heer G. L. de G. die met zijn gezin zaterdagmiddag op fa miliebezoek was geweest, dat tijdens hun afwezigheid onbe voegden zich toegang tot de wo ning hadden verschaft. Aan de achterzijde van de woning was een ruit vernield, waarna in het gehele huis alle vertrekken wa ren doorzocht. Enig klein geld wordt vermist. Allerlaatste voorstelling van „Rooie Sien" Het Amsterdams volkstoneel speelde op vrijdag 8 december 1967 de 1250ste voorstelling van het toneelstuk „Rooie Sien" in theater Carré te Amsterdam. Aan dit jubileum werd door pers, ra dio en televisie aandacht geschon ken, waardoor weer uit het hele land verzoeken binnenkwamen. Het gevolg hiervan was, dat op zaterdag 9 maart j.l. in Gronin gen de 1300ste voorstelling werd gevierd. Naar aanleiding van de vele aanvragen volgde in enkele plaatsen een herhaling van de afscheidsvoorstelling. In de mees te gevallen was dit voor 't laatst, aangezien er met „Rooie Sien" andere plannen bestaan. In verband hiermee komt het gezelschap op donderdag 21 maart a.s. in het Concertgebouw te Ter neuzen en ook voor Zaamslag, Sluiskil, Sas van Gent, Axel en Hulst de allerlaatste voorstelling van dit „zedendrama". De plaatsverkoop begint op dinsdag 19 maart. Geschiedenis van Aardenburg Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor het doc toraal examen geschiedenis de heer D. de Vries. Zijn scriptie handelde over de vroegste ge schiedenis van Aardenburg tot ir 1200. Drs. De Vries werd te Schoondijke geboren en woont thans te Oostzaan. Zijn broer, ds. J. D. de Vries, was enkele jaren geleden predikant van de gere formeerde kerk te Schoondijke. Het bejaardenpension In plan „West" is men druk bezig met de bouw van het be- jaardenpensiontehuis en bejaar denwoningen van de stichting „Coensdike". Een gedeelte van de te bouwen bejaardenwoningen (z.g. galerij-woningen) is al tot boven de grond opgetrokken. Een maquette van het te bouwen complex staat ter bezichtiging in de hal van het gemeentehuis op gesteld. Dia-avond in 't Trefpunt Vrijdagavond is in de recreatie zaal van 't Trefpunt op uitnodi ging van de aktiviteitencommissie door de heer R. Kruisifikx een diavertoning gehouden over de natuur en het leven op Curasao. De heer Kruisifilbc die een maand op bezoek was geweest, had een groot aantal fraaie kleuren dia's gemaakt welke hij voor de bejaarden vertoonde. Op een gezellige wijze gaf hij' uitleg en besprak hij het leven op Curasao en in de stad Willemstad. Het eigenlijke woongebied heeft zich verplaatst naar andere plaat sen op het eiland rondom de vele baaien. De heer Kruisifikx meende dat er hier niet veel rassendiscrimina tie bestaat. De Antilliaanse bevol king heeft belangstelling voor Nederland. De voorzitter van de aktivitei tencommissie, de heer L. Dieleman, dankte de heer Kruisifikx voor het varzorgen van de.leguamo avond Hier zien we de experts aan het werk. Er werd niet veel bij ge praat. West Zeeuws-Vlaanderen vertegen woordigen bi} de provinciale wed strijd in Groede. Verdere uitslag: Zuidzande 315 - 78 pnt Breskens 286 - 74 pnt Sluis 244 - 65 pnt Groede 243 - 55 pnt Cadzand 223 - 57 pnt De jury van deze wedstrijd be stond uit de artsen J. Beek, Zuid zande; M. Bom, Cadzand en A. v. d. Maas, Breskens. Tanker vastgeïopen en weer vlot Zondagmorgen omstreeks ne gen uur is de 963 ton metende tanker „Tankmar" van de firma Huigerwaard uit Gent omhoog gevaren od de Westerschelde na bij Rilland Bath. Twee sleeoboten van de rederij Muller uit Terneuzen, de „Zee land" en de „Cobie", zijn er 's middags in geslaagd de tanker vlot te trekken, nadat 250 van de circa 600 ton gedistilleerd water dat de „Tankmar" aan boord had, was weggepompt. De tanker kon zijn reis naar Antwerpen op eigen kracht voortzetten. De schade aan het schip was gering. Drs. Louis Lockefeer overleden Zaterdagmiddag overleed in het ziekenhuis te Hulst na een langdurige ziekte drs Louis Loc kefeer op de leeftijd van 64 jaar. Drs. Lockefeer werd geboren te Nieuw-Namen. Hij was on derwijzer te Clinge en hoofdon derwijzer te Kapellebrug. In die tijd studeerde hij voor zijn akte M.O. Nederlands en werd leraar aan de handelsdagschool te Hulst, later aan het Jansenius- lyceum. Behalve een kundig leraar was drs. Lockefeer ook een bekend toneelschrijver en regisseur. Di verse toneelstukken heeft hij geschreven. Hij kreeg ook tal van opdrachten om openlucht spelen te schrijven. Hij was regisseur van het rei zend Zeeuws-Vlaamse toneel, dat o.a. deelnam aan het internatio naal concours in Monaco. Hij heeft veel voor het cul turele leven in Hulst en Zeeuws- Vlaanderen gedaan. Met zijn overlijden is een kundig man heengegaan. Tentoonstelling De tentoonstelling van de kunstschilder Peter van Someren zal van 18 tot en met 28 maait a.s. in de Burgerzaal van het stad huis worden gehouden. Peter van Someren werd in 1903 te Rotterdam geboren en werkte achtereenvolgens te Ant werpen, Brussel, Parijs en Ber lijn. Geruime tijd bracht hij door in St. Polde Léon (Bretagne) en St. Raphael (Cöte d'Azur). Na deze omzwervingen vestigde hij zich in Rotterdam, Privélessen ontving hij o.a. van de heer Graauw, leraar aan de academie voor beeldende kunsten te Rotterdam. Verschillende collectioneurs hebben werken van hem in bezit, o.a. in Nederland, België, Austra lië. Duitsland, Frankrijk, Oosten rijk, Indonesië. Peter van Someren behaalde op latere leeftijd het diploma gymnasium alfa en studeerde psychologie te Leiden. Zijn studie rondde hij af met een kandidaats examen. In zijn werk valt duide lijk te constateren de invloed van zijn studie op de kunstwerken. De tentoonstelling wordt op maandag 18 maart te 20 uur ge opend. „IJzeren wegen'' in Zeeland De vroegere president-directeur van de Nederl. spoorwegen, dr ir F. Q. den Hollander, zal op don derdag 18 april in het rijksarchief in Middelburg een tentoonstelling openen, die de naam draagt „IJzeren wégen op dammen en langs kreken". Met deze tentoon stelling wordt het feit herdacht, dat op 1 juli 1868 de spoorlijn var Bergen op Zoom naar Goes in ge bruik werd genomen en de eerste trein van de staatsspoorweger Zeeland binnenreed. Op de ten toonstelling zullen historische do cumenten en kaarten te zien zijn en afbeeldingen van locomotiever en boten. Het tentoongestelde materiaal is afkomstig van hei rijksarchief zelf en van tal van particulieren en instellingen in België en Nederland. Jaarvergadering bestuurdersbond Dezer dagen verscheen 't jaar verslag van de bestuurdersbond van het NVV in West Zeeuws- Vlaanderen. Hierin wordt onge rustheid uitgesproken over de| werkgelegenheid in de streek. Het ledental onderging een kleine daling, n.l. van 1473 naar 1446. In totaal zijn 15 afdelingen in West Zeeuws-Vlaanderen aangesloten. De jaarvergadering waar dit ver slag ter sprake komt. wordt ge houden op 5 april in café „Chez René" te Oostburg. De bestuurs leden L. J. de Clerk uit Aarden burg, P. W. Toesseint uit Schoon dijke, A. Oosterling uit Breskens en G. Hubregtsen uit Waterland kerkje zijn aftredend en herkies baar. De „Minister Lelybrug' te Sluiskil heeft afgedaan. Hij moest plaats maken voor een pont. besloten over te gaan tot her druk van de bestaande foto folder. Brandslangtoren gesloopt Nu de brandslangtoren, vroe ger transformatorhuls van de PZEM, in de Koepoortstraat al lange tijd geen dienst meer deed en het uitbreidingsplan daar ver der in gereedheid door de Het zal niet lang duren, of men zal beginnen de brug te slopen. Zaterdag 16 maart 1968 is voor Sluiskil een historische dag ge worden. Het was de laatste dag van het railverkeer over de brug. Op 7 november 1868 reed de eerste trein over de toenmalige spoorbrug. Zaterdag j.l. reed de laatste trein, komende uit de rich ting Sas van Gent, over de Sluis- kilse brug. Natuurlijk was er geen rucht baarheid aan gegeven en het pu bliek merkte er niets van. De ellende begint pas goed als de brug eenmaal voorgoed weg is. Dan heeft Sluiskil hopelijk zijn laatste klap gekregen.. De nieuwe draaibrug een eind noordelijker be hoort niet bij Sluiskil. Mededelingenblad V.V.V. De plaatselijke V.V.V. heeft besloten over te gaan tot de uit gave van een mededelingenblad, dat op ongeregelde tijden in ge stencilde vorm zal verschijnen onder de naam ,,'t Sluisje". Het is in de eerste plaats be doeld als bindingsorgaan voor de leden. Medegedeeld werd o.m. in de eerste uitgave dat de jaarver gadering zal worden gehouden op 4 april. De administrateur van de V.V. V. werd enige weken geleden vereerd met de onderscheiding „Europa-vrienden van de stad Brugge" op voordracht van het algemeen Brugs carnavalscomité. De kontaktcommissie van de V.V.V.'s in West Zeeuws-Vlaan deren heeft besloten een geza menlijke advertentiecampagne te voeren in Duitsland in die ge deelten waar de vakanties niet vallen in de maand juli. In 1967 werden in totaal 36.500 folders verspreid (in '66: 31.000). Door een samenloop van omstan digheden kon het nieuwe ont werp voor een kleurenfolder nog niet in druk verschijnen. Dit zal nu wel najaar worden. Wel werd De laatste trein ging over de Sluiskilse brug (16 maart 1968). woningbouw wordt gebracht, heeft een slopersbedrijf uit Sluis kil vanmorgen korte metten met dit typisch bouwwerk gemaakt. Nadat met luchtdrukboren de toren aan één zijde was onder mijnd, trok een rupstraktor met een lange staaldraad het gevaarte om half elf deskundig omver. Het was verder een kwestie van puin ruimen. Vergadering gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Zuidzande bijeen. In het bestemmingsplan moeten enige percelen grond worden aangekocht voor woning bouw. Voor de bouw van bejaar denwoningen moet grond in het uitbreidingsplan worden ver kocht aan de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, n.l. 1200 vierkante meter voor de prijs van 20,per vierkante meter. Het college van B en W stelt voor dat de raad zich garant stelt voor 90 van de rente na aflossing van deze bejaarden woningen tot 'n bedrag van ongeveer f 200.000. Uit vrees niet meer voor haar negen kinderen te mogen zorgen heeft een Westduitse vrouw ge probeerd met haar kinderen naar Oost-Duitsland te vluchten. De poging mislukte, toen de douane van Herleshausen een autootje onderzocht, waarin het elf per sonen ontdekte: de negen kinde ren in de leeftijd van 1 tot 15 jaar, van wie vier in de koffer ruimte verborgen waren, de moe der die op het punt staat van haar man te scheiden en haar vriend. De kinderen zijn toever trouwd aan een sociale dienst. (ADVERTENTIE) Die jongen zou dom zijn omdat hij de enige is, die zijn vinger niet opstreekt? Misschien heeft hij de uitleg op -het bord niet goed kunnen zien Laten onderzoeken Wij hebben een uitge breide collectie kindermonturen en kunnen U desgewenst hierin onbreekbare glazen leveren. Zaterdagmorgen is het 5.510 b.r.t. metende vrachtschip „Ugan da", afkomstig uit Uganda en op weg naar Genua, bij boei 22 op de zandplaat voor Terneuzen ge lopen. Het ongeluk gebeurde, doordat het schip een uitwijkma noeuvre moest maken voor het te gemoetkomende Belgische vrachtschip „Cantmar". Met zeven sleepboten van de Union de Remorquage et de Sau- vetage en van de rederij Muller uit Terneuzen is de „Uganda" 's namiddags om even over twee- en vlot getrokken en heeft het schip zijn reis kunnen voortzet ten. GEDIPLOMEERD OFTICIEN NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN - TELEFOON 01150-2337 GEDIPL. KONTAKTLENSSPECIALIST astorische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bjj elk plaatje. Dode en zeven ernstig gewonden Zondagmiddag omstreeks half vijf vond op rijksweg 4a in de ge meente Leidschendam een ver keersongeval plaats, waarbij zeven personen ernstig werden gewond en een kind verdronk. Een personenauto met acht in zittenden, afkomstig uit Leiden, reed op de inhaalstrook in da richting Leiden. Vermoedelijk door de sterke zijwind schoot de wagen naar rechts, sloeg enkele malen over de kop en kwam te recht in een sloot langs de weg. Alle acht inzittenden werden uit de auto geslingerd. De driejarige Simon Pape kwam onder de auto terecht en verdronk. De overige inzittenden, de heer N. Pape, die de wagen bestuurde, zijn echtge note en hun kinderen Yvonne en Jopie, het echtpaar Tuinhof en en een broer van de bestuurder, de heer P. Pape, werden zo ern stig gewond, dat zij in ziekenhui zen in Voorburg, Wassenaar, Lei den en Den Haag moesten wor den opgenomen. Twee van hen verkeren in zorgwekkende toe stand. Met auto in sluiskolk gereden In de nacht van zaterdag op zondag is een auto met grote snel heid, na enkele paaltjes geraakt te hebben, door de afsluitboom voor de ophaalburg die bij Nij- kerk over het nieuwe sluizencom- plex ligt, gereden, daarna tegen de opgehaalde brug gereden en naar beneden gestort. De auto kwam in de sluiskolk terecht. De bestuurder, de 20- jarige Jansen uit Harderwijk, is verdronken. Zondag werd de auto met het stoffelijk overschot van de bestuurder opgedregd. De auto bleek in Nunspeet te zijn gesto len. ONTVOERINGEN OP SARDINIË Op Sardinië heerst grote onruaf onder de bevolking door drie ge vallen van ontvoering in de laatste 10 dagen. De twee laatste ontvoeringen vonden in het weekeinde plaats, Vrijdag werd de zakenman Luigi Moralis in het centrum van de stad Cagliari uit een bureau ont voerd en zaterdagavond werd in Ozleri de monteur Ninon Petretto» wiens vader een autohandel heeft, het slachtoffer van de bandieten. Vermoed wordt dat de bandie ten door hun activiteiten druk wil len uitoefenen op de autoriteiten om de speciale eenheden van leger en politie voor de strijd tegen hef bendewezen van het eiland terug te trekken. SPAANS SCHIP VOOR DEENSE KUST VERLATEN Het Spaanse vrachtschip „Puer to de Ayamonde" is vandaag 100 mijl ten westen van Jutland in moeilijkheden geraakt. Alle 20 bemanningsleden heb ben het schip verlaten en zijn opgepikt door een Russisch schip. De naam van het Russische schip is „Komsomolets Tadji- kistana. Vandaag is de nieuwe brug na bij Sluiskil over het verbrede ka naal GentTerneuzen voor het weg- en treingoederenverkeer opengesteld. Deze brug vormt 'n schakel in de oost-west verbin ding van Zeeuws-Vlaanderen met het achterland (België). De brug is het eerste voor het kana- I: '..acé uitgevoerde kunstwerk d gsresd is. Deze draaibrug is de grootste van Europa. (Boven): Ir. F, van Rossum, hoofd bouwbureau, rijkswater- -taat te Terneuzen, wandelt met enkele genodigden over de n'euwe brug. MiddenEven daarna reed reeds de eerste trein (richting Terneuzen) over de brug, (Onder): Op het zelfde moment dat de nieuwe draaibrug voor het verkeer geopend werd, begon in Sluiskil de nieuwe veerpont met zijn dienst. De hlnnenvaartsluis te Terneu zen die eind deze maand In ge bruik komt, is het tweede kunst werk in dqjegk?. Eind y«v het jaar wil men de nieuwe zeevaart- sluis te Terneuzen gereed heb ben. De thans in gebruik genomen brug ligt 1200 meter noordelijker dan de „Minister Lelybrug". In de plaats van de oude brug is een veerpont gekomen die wel iswaar ultramodern is maar als vervoermiddel door de dorpsbe woners als prehistorisch wordt beschouwd. Het zal voor enkele duizenden arbeiders een perma nente verbinding zijn met de in dustriewijk aan de oostzijde van het kanaal. De nieuwe brug heeft 'n lengte van 144 meter, rijbaan breedte 28 meter. De doorvaart- breedte bedraagt 64 meter, de doorvaarthoogte 9,5 meter, de staalbouwconstructie heeft een gewicht van 800 ton.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3