25.000 ingeschakeld 100 GULDEN Radikaal wil je kaas* uit het vuistje MARY EN DE MARIHUANA PRESIDENT JOHNSON BLIJFT OPTIMIST Bommen op eigen stelling Johnson: „Wij zullen de oorlog winnen" Ziiidvietnamees 584ri. STAATSLOTERIJ Felle demonstraties bij' Amerikaanse ambassade in Londen Be ministers Brandt en Wehner liepen klappen op in Neurenberg Operatie „Quel Thang "Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 18 Dinsdag 19 maart 1968 Zestien mensen levend verbrand Piloot uit vliegtuig weggezogen Brand in Delft Beul van Rhodesië ontslagen Scheepsbotsing bij New Orleans H- - n Onder de voet gelopen SUPERTANKER MACOMA NIET UITGEVAREN Agenda RECHTBANK TE MIDDELBURG DE HANDEL OP DE VRIJE GOUDMARKT DIEFSTAL VAN DRANK Wêêsl „Een heel nieuw gezicht" DINGEMANSE Amerikaanse troepen hebben 40 km ten noorden van Saigon hevige strijd geleverd met naar schatting 15.000 guerillastrijders. Aan vietcong-zijde zouden daar bij 81 doden zijn gevallen. De Amerikanen hebben zich inge graven bij de stad Ben Cat om voorbereid te zijn op een poging van de guerillastrijders om uit te breken. De Amerikaanse troepen ne men deel aan de operatie Quet Thang, de grootste van de oor log tot dusver. Er zijn in totaal ruim 25.000 Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen bij ingeschakeld. Het doel ervan is de provincies rond Saigon te zui veren van vijandelijke troepen. Sinds de operatie begon, zijn volgens Amerikaanse opgave 215 guerrillastrijders gedood. De Amerikanen en Zuidvietnamezen kregen steun van artillerie en vliegtuigen. Het Noordvietnamese persbu reau meldde zaterdag dat tijdens het beleg van de Amerikaanse basis Khe Sanh tussen 21 janua ri en 13 maart meer dan 2580 Amerikanen en 1540 „marionet ten" zijn gedood of gewond. Bovendien waren er velen ge vangen genomen. De strijdkrach ten van het Zuidvietnamese „volksbevrijdingsleger" zouden 218 vliegtuigen vernietigd en ruim duizend geweren hebben buitgemaakt. Amerikaanse bommenwerpers hebben aanvallen uitgevoerd op' Noordvietnamese tanks, die de gedemilitariseerde zone waren gepasseerd en op weg waren naar de marinebasis van Gio Linh. Voorts werden aanvallen ondernomen op Noordvietnamese troepenconcentraties, versterkin gen, artillerieposities en muni tiedepots rond de basis van Khe Sanh. Op deze basis hadden de Noordvietnamezen een raket en mortieraanval uitgevoerd. Noordvietnamese troepen heb ben zaterdagnacht ruim 440 gra naten en raketten afgevuurd op de mariniersbases Gio Linh, Dong Ha, Com Lo en Con Thien bij de gedemilitariseerde zone. De basis Khe Sanh werd zater dag met 130 projectielen, de dag daarvoor met 230 projectielen beschoten. De verliezen bij de beschietingen waren volgens het Amerikaanse hoofdkwartier „licht". Ook in de omgeving van Hoeé, Danang en Quang Ngai is mel ding gemaakt van gevechtsac ties. Bij Hoeé liet een Amerikaanse bommenwerper zaterdag drie bommen van 500 pond op een Amerikaanse artilleriestelling vallen. Negen soldaten werden gedood en 29 gewond. President Johnson heeft zater dag in een toespraak tot zaken lieden, in Washington bijeen, verklaard dat de Ver. Staten de oorlog zullen winnen, hetzij door onderhandelingen of op het slag veld, als zij daartoe worden ge dwongen. Johnson zei dat de Amerikaan se regering de strijdende mili tairen in Vietnam alles zullen geven wat zij nodig hebben. De communisten hadden duidelijk gemaakt dat zij niet bereid zijn te onderhandelen of een regeling uit te werken. Als zij de zaak willen uitvechten op het slag-, veld, aldus de president, dan zul len wij de overwinning behalen. Mochten zij echter nog van mening veranderen, wat wij vu rig hopen, dan zijn de Ver. Sta- Zestien mensen zijn zaterdag levend verbrand in een huis in een dorp bij de Zuidindische stad Bangalore. De politie heeft meegedeeld, dat het huis na een geschil over een stuk land in brand is gesto ken. Op een vlucht van Istanboel naar Ankara is de deur van een viscount-vliegtuig opengeslagen. De piloot werd weggezogen en is te pletter gevallen. De tweede pi loot heeft onmiddellijk de plaats van zijn collega ingenomen en heeft het toestel met 45 passa giers in de omgeving aan de grond gezet. ten en hun bondgenoten bereid hen overal en op elk tijdstip in een geest van begrip en 'edel moedigheid te ontmoeten. De Verenigde Staten gebrui ken het Vietnamese slagveld om hun wereldgezag te demonstre ren en niet in de eerste plaats om het Zuidvietnamese volk te helpen, zo schreef het te Saigon verschijnende regeringsgezinde blad „Cong Tsjoeng" (Het Volk) zaterdag in een hoofdartikel. De krant deed een bittere aan val op de Amerikaanse politiek in Vietnam. „Welbekend is dat de Verenigde Staten de sterkste militaire macht ter wereld vor men en toch sleept deze oorlog zich al verscheidene jaren voort. Het Amerikaanse hulpprogram ma heeft alleen bijgedragen tot vergroting van de corruptie in het bestuur en er zijn meer Viet- namezen, die ontevreden zijn over de Amerikanen dan die htm aanwezigheid hier steunen", al dus het blad. Het ontbreekt de Amerikanen volgens „Cong Tsjoeng" aan een consequente politiek. Sinds het „tet"-offensief van de vietcong 'was het duidelijk, dat de oorlog niet langer uitsluitend op het slagveld kon worden gewonnen. De Zuidvietnamese regering moet vrij zijn een eigen beleid te vol gen zonder Amerikaanse inmen ging in haar interne bestuurs zaken. Wil er een spoedig eind komen aan de oorlog, dan moet Amerika zijn politiek wijzigen Zuid-Vietnam kan alleen blijven leven met krachtige steun van het volk voor zijn politiek, een politiek die niet door de Ver enigde Staten wordt gebracht, aldus het blad. MAANDAG 18 MAART 1968 EERSTE KLASSE Prijzen van 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 361 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 240 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 611 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 184 1000 zijn gevallen op nummers eindigende óp 6848 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 045690 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 095435* Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 012092 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 034105* Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 005853 Een prijs van 5000 is geavllen op het nummer 088020 De prijs van 20.000 is gevalletn op het nummer 076681 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Belastingvrije spaarpremia van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): spaarbewijzen effectenbewljzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bi) Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan', Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Een korte maar hevige brand heeft zaterdagmiddag een deel van de magazijnen van de firma P. H. Bender aan het Begijnhof in Delft in de as gelegd. Er is voor ongeveer 200.000 gulden schade aangericht. De brand is door twee jongetjes van acht en van zes jaar gesticht. Zij werden door de politie over gebracht naar het bureau voor 'n nader verhoor. De brand brak omstreeks vier uur uit. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van een eerste deel van het magazijn weinig meer kon worden behouden. In de loodsen was een hoeveelheid glaswerk, aardewerk en porcelein opgeslagen. Een groot deel daar van was verkocht op de jaarbeurs. ROTTERDAM: Zaterdagmorgen is het grootste schip dat ooit naar Rotterdam/Europoort heeft koers gezet in 's werelds grootste haven aangekomen. Het is het Nederlandse tankschip „Maco- ma" van 207.000 ton van Shell, met aan boord 170.000 ton ruwe olie. Het schiv dat in Japan is ae- bouwd. is 325 meter lang en 47,2 meter breed. Londense politiemannen te paard en te voet hebben zondag middag bloedig slag geleverd met duizenden betogers die uit pro test tegen het Amerikaanse op treden in Vietnam waren opge trokken naar het ambassadege bouw van de Ver. Staten. Ruim een uur golfde het front heen en weer op het Grosvenor- plein in het voorname West End, nadat demonstranten door enkele kordons van de politie waren heen gebroken. Tenslotte wist de politie door enkele malen te paard op de betogers in te galopperen, de manifestanten in de zijstraten te drijven en te verspreiden. Tal rijke betogers werden aangehou den vele van hen met bloed overdekt en per overvalauto weggevoerd. Ook verscheidene politiemannen Werden gewond. Aan de demonstratie namen naar schatting 10.000 mensen deel, onder wie honderden stu denten uit West-Duitsland, Frankrijk, Zweden en België. Van de Duitse groep maakten o.a. de Westberlijnse leider van de „socialistische Duitse studenten- bond", Rudi Dutschke, en Chris tian Semler deel uit. De betogers waren op verzoek van anti-oor- logsgroeperingen op Trafalgar Square bijeengekomen, waar de Engelse actrice Vanesse Redgrave hun verzekerde dat „alleen een overwinning van de vietcong tot vrede kan leiden". Zij zei mee te Edward Milton, de Rhodesische beul die kortgeleden de executies van vijf negers uitvoerde, is ont slagen. Hij meent ontslag te heb ben gekregen wegens de ongun stige berichten die over hem in de buitenlandse pers zijn versche nen. Minstens zeven mensen zijn omgekomen en 38 gewond ge raakt. toen het Amerikaanse vrachtschip „African Star" zater dag op de Mississippi tegen een boot voer die twee schuiten met olie voortduwde. 15 mensen wor den vermist. - mm" zullen gaan om een petitie op de j Amerikaanse ambassade te over-f handigen. De politie die circa 2.000 man op de been had gebracht, pro beerde op enige punten de met vietcongvlaggen zwaaiende be togers tegen te houden. Dit ge lukte pas bij het ambassadege bouw en na een hevige strijd waarbij de betogers de politie mannen bekogelden met stenen stukken van het hek op het mid den van het plein en met takken die zij van de bomen rukten. Be woners van de huizen om het plein volgden met aandacht het gevecht. Voor de ramen van de ambassades van Canada en In donesië zag het zwart van de mensen. Een wat oudere man die om onduidelijke redenen een bord met de woorden „Ik steun Enge land" droeg, geraakte in het ge woel en werd onder de voet ge lopen. De Nederlandse supertanker Macoma, draagvermogen 207.000 ton, vlaggeschip van Shell-tankers N.V., heeft extra oponthoud in Rotterdam/Europoort en ligt twee dagen na aankomst nog steeds bij de losinstailaties van Shell Euro poort. Het schip, dat zaterdagochtend binnenvoer en daarmee enige re cords brak grootste tanker ooit in Europoort met grootste lading ruwe olie in één keer moet beter weer afwachten, omdat de loodsdienst van Hoek van Holland is gestaakt. Zondag kon de tanker geen gebruik maken van het mid dagtij, omdat er olie op het dek terecht was gekomen. Als gevolg van het zware weer was men al met het lossen van de olie gestopt, maar toen een der vier losarmen losschoot, verspreidde zich een waaier van ruwe olie over het 325 meter lange schip. De ravage is thans grotendeels opgeruimd. Het oponthoud is een tegenval ler, juist omdat men bij dergelijke grote tankers de ligtijd zoveel als mogelijk tracht te beperken. Mo derne losinstailaties op het Shell- terrein zijn in staat schepen van dit formaat in 13 a 15 uur leeg te pompen. voedzaam gemakkelijk lekker F jgf ¥- MAANDAG 18 MAART TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Koningen van de zon". DINSDAG 19 MAART TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Koningen van de zon". Overeenkomstig de eis werd W. de F. te Terneuzen veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek wegens her haalde diefstallen, welke gepaard gingen met inklimming en in braak. Zijn mede-dader J. G., even eens uit Terneuzen. werd veroor deeld tot drie maanden, door te brengen in 'n penitentiair kamp. Anderhalf jaar voor steekpartij De 20-jarige fabrieksarbeider W. T. uit Koewacht werd veroor deeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek. Hij had bij een ruzie met een zekere De N. met een mes zodanige verwon dingen toegebracht dat deze latei- in een ziekenhuis overleed. De rechtbank achtte bewezen drt de verdachte zijn dorpsgenoot De N. opzettelijk zwaar lichamelijk let sel had toegebracht. Zondag, vlak vóór de opening van het congres van de West- duitse socialistische partij in Neurenberg, is het tot onge regeldheden gekomen. Toen de leiders van de partij door de hoofdingang van de „Meistersingerhalle" de congres zaal wilden binnengaan, werden zij door enige honderden opge wonden betogers in de weg gelo pen. De leider van de S.P.D. en mi nister van buitenlandse zaken van West-Duitsland, Willy Brandt, alsook Herbert Wehner, de Westduitse minister voor Duitse kwesties, liepen klappen op. Wehner verloor zijn bril en door W. GELDOF IN DE VAL 12. Terwijl het drietal bezig was, de ruïne te inspecteren en de scha de te bespreken, sloeg Billy zijn slag. Daar hij vreesde, dat Peter Cradford met de „Seabird" er van door zou gaan naar het hoofd eiland om zich daar met Suzan te amuseren, bleef hij koppig aan boord. Echter, ook kapitein Crad ford vertrouwde Billy voor geen penny. Onder geen beding wilde hij Billy alleen op de „Seabird" achterlaten. Men zou hem zijn le ven lang uitlachen, als Billy er vandoor ging en hen hier isoleer de. En dus bleef hij aan boord met Susan. Rustig wachten zij af, tot James, George en Mary terug zou den keren en toen dat wat lang duurde, begon Peter wat materiaal te lossen, dat bestemd was om het leven op Ringeiland gerieflijker te maken. Op "t laatst vroeg hij Billy, of hij eens wilde gaan kijken waar de anderen bleven, maar deze grijnsde en stak zijn tong uit. „Dat zou je wel willen, Peter tje! Dan was je mooi van mij af, nietwaar? Nee, baasje, als jij naar het hoofdeiland wilt, ben ik ook van de partij. Ik voel veel voor vermaak, snap je?" Geërgerd haalde Peter Cradford de schouders op. „Als je het niet belieft, je aan mijn leiding te onderwerpen, zul je hier 'n zure tijd tegemoet gaan, knaapje! Wees daarvan overtuigd!" „En wees jij maar overtuigd, dat jouw tijd hier ook bepaald niet lollig zal zijn, operette-kapitein- tje!" Koortsachtig begonnen de ge dachten in Billy's benevelde brein te woelen. En toen kwam hij op het idee hen uit te schakelen op dezelfde wijze als zij het hem de vorige avond hadden gedaan. Al leen moest zijn wraak dan ook volkomen zijn. Hen op het eiland achter te laten zou heel eenvoudig zijn, maar dat was nog geen straf. Er was iets veel gemeners, dat hij hen wilde aandoen. Dat hij zelf daar ook het slacht offer van kon worden en de drie anderen eveneens, speelde nu geen rol meer. Têrwijl Susan Cradford met haar man op de brug stond te praten, sloop Billy naar de keuken. Daar was ook de kleine huisapotheek, waarover Mary de schepter zwaai de. Snel maakte Billy zich mees ter van de slaappoeders en mengde die door de poederkoffie, die al op het aanrecht gereed stond. Toen begaf hij zich met een flesje limo nade en een rietje naar boven om op zijn gemak de uitwerking van zijn daad af te wachten. Het resultaat was boven ver wachting. Weinig minuten na het genot van hun gebruikelijke kopje koffie waren de kapitein en zijn vrouw buiten westen en had de onverlaat vrij spel. Zijn eerste werk was de twee bewustelozen naar hun hut te brengen en daar op te sluiten. Daarna zette hij het roer vast met behulp van de stormas en maakte toen de stuur inrichting onklaar door de roer kabels door te zagen. Toen zocht hij zijn voornaamste bezittingen bij elkaar en wierp die op de wal. Ook de huisapotheek en de klei ne voorraad whisky van Peter volgden. Dit alles deed hij reuze snel, om op tijd klaar te komen. Tenslotte maakte hij> de trossen los, startte de motor en wachtte tot de „Seabird" op volle kracht de baai uitvoer. Hij had in zoverre geluk, dat het schip niet op de rotsen liep, maar werkelijk op zee terecht kwam. Toen dat vaststond, sprong hij overhoord en zwom terug naar de steiger. In zijn woede om de vernederin gen hem aangedaan, besefte Billy nauwelijKs de draagwijdte van zijn daad. Zolang de kapitein buiten westen was en dat zou zeker een etmaal lang het geval zijn zou de „Seabird" zich in rechte lijn voortbewegen in zuidwestelijke richting. Daarna zou Peter Crad ford wel uit zijn verdoving ontwa ken en na enige uren tot de ge volgtrekking komen, dat er iets niet klopte. Op de duur zou hij er stellig in slagen een deur te for ceren en de brug te bereiken. Maar dat zou weinig baten, want het schip zou onbestuurbaar zijn. Zo zou er weinig anders op zitten dan de motor af te zetten en stuurloos te gaan bedrijven... in een gebied waar vrijwel nooit schepen voeren, wind en weder dienende natuurlijk. Al met al zou dat erop neer ko men, dat de kapitein en zijn vrouw toch zeker een week uitgeschakeld zouden zijn. Daarna moesten ze dan nog zien, Ringeiland of Bella Vista te bereiken als ze het avon tuur wilden voortzetten. Natuurlijk zouden ze op Ring eiland terugkeren, dacht Billy. Dat was immers in overeenstemming met de opdracht' die rij hadden. En hoe zou hij Peter honen als hij terugkwam Slechts vaag besefte Billy dat alles een levensgevaarlijke onder neming was. Het schip kon in bot sing komen met andere vaartuigen. Het kon in een storm geraken en ten onder gaan; er waren vele rampspoedige mogelijkheden. (Wordt vervolgd) De handel op de vrije goud- markt in Ziirich opende vandaar (maandag) met een notering de- banken, die aan de goudhande" deelnemen, van 40 dollar bieder en 44 dollar laten per ounce goud. De prijs is daarna snel ge daald tot 38 dollar en 42 dollar laten. De prijs voor goud in Hong kong bedroeg 3241/2 Hongkong- dollar per tael tegen een vorige notering van 316%. De prijs var 324% Hongkongdollar per tae komt overeen met ongeveer 4f Amerikaanse dollar per ounce. Officieel is medegedeeld da' de goudmarkt in Parijs normaa" open was en dat de prijzen vrij op grond van vraag en aanboc' tot stand zouden komen. Doordat tijdens een algemene controle de politie te Schiedam een autobestuurder aanhield die een aantal flessen drank ver voerde, kwam zij op het spoor van een complot van dieven en helers dat in ongeveer een jaar tijd voor rond ƒ25.000 aan ge stolen drank heeft verhandeld De 33-jarige lasser A. van der M. en een 39-jarige metaalbe werker A. R., beiden uit Schie dam, bleken nu en dan inbraken te plegen in twee distilleerde rijen, waar zij uit tanks drank overhevelden in jerrycans. De drank werd merendeels verkocht aan twee helers, die op hun beurt het gestolene doorver kochten aan enkele caféhouders, o.a. te Maassluis, en andere per sonen. In verband hiermee heeft de politie te Schiedam reeds zes van deze heiera aangehouden. moest door partijvrienden door 'n andere ingang in de zaal worden gebracht. Aan de feestelijke bijeenkomst die gewijd was aan de herden king van het feit dat 100 jaar ge leden in Neurenberg de „Duitse arbeidersverenigingen" zich ver enigden, was een demonstratie op het „plein voor de slachtoffers van het fascisme" voorafgegaan, waar werd geprotesteerd tegen de voorgenomen wet op de noodtoe stand. Deze betoging waaraan on geveer 2.000 mensen deelnamen, verliep vrijwel zonder inciden ten. Na afloop van de manifestatie trokken enige honderden deelne mers naar het gebouw, waar de S.P.D. haar congres hield. Het kwam tot gevechten, waarbij de ministers Brandt en Wehner klappen opliepen. De betogers rukten vlaggemasten uit de grond en verbrandden de S.P.D.-vlag- gen. De politie trad gematigd op en beperkte zich er toe te ver hinderen, dat de demonstranten het gebouw binnendrongen. Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doen Je ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. •Opticien AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON 01150 - 3373

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2