Robert Kennedy dingt naar democratische kandidatuur voor presidentschap Splitsing in een vrije en een officiële goudmarkt Verdeeldheid Geen animositeit Slag om de arm Reactie van Johnson Wie is „Bobby" Kennedy Voorjaarsstorm langs de kust BL/U8ERS UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN AMERIKA MOET UITGAVEN BEPERKEN EN BELASTINGEN MICHAEL STEWART DE NIEUWE MINISTER VAN HET FOREIGN OFFICE Geen wijzigingen in buitenlandse politiek Vertragingsactie? Kernvraagstuk Amerikaanse service Stabilisatie HET WEER Maandag 18 Dinsdag 19 Maart 1968 24e Jaargang No. 5162 Chaos bij A.N.P.-foto Goudpoolbantyen besloten in Washington: Brown, de man die ging Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frank, by abonnement: TERNEUZES Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 unr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot ;10 uur voormiddag. Senator Robert Kennedy heeft zaterdag bekendgemaakt, dat hij za! dingen naar de democratische kandidatuur voor het president schap. Hij gaat het dus opnemen tegen president Johnson. Kennedy zei op een perscon ferentie in Washington, dat hij zijn besluit niet had genomen om „zich tegen iemand te verzetten, maar om een nieuwe politiek voor te stellen". Ik stel mij kandidaat, aldus Kennedy, omdat ik ervan over tuigd ben dat de V. S. op een ge vaarlijke weg zijn en omdat er een oplossing moet worden ge vonden voor diverse problemen zoals het vermijden van verder bloedvergieten in Vietnam en in de Amerikaanse steden, het dem pen van de kloof tussen blank en zwart en rijk en arm en de goud koorts. In al deze gevallen had men te weinig gedaan en was men te laat opgetreden. Kennedy zei dat hij president Johnson en senator McCarthy op de hoogte had laten stellen van zijn besluit. Zijn broer Edward had senator Mc Carthy meegedeeld dat deze Robert niet moest beschouwen als zyn rivaal, maar als iemand die met de senator uit Minnesota in harmonie wil samenwerken. Robert Kennedy zei dan ook dat hij de campagne van McCar thy zal steunen. Het was van groot belang dat McCarthy bij de „primaries" in Wisconsin, Penn sylvania en Massachusetts de grootst mogelijke meerderheid kreeg. McCarthy en hij wilden de democratische conventie in Chicago, waarop de kandidaat van de partij voor het president schap wordt aangewezen, vrij laten bij het bepalen van een nieuwe koers voor de partij en het land. Hij was wel van plan zich kandidaat te stellen bij de „primaries" in Californië, Ne braska en Oregon. Ik hoop, aldus Robert Kennedy, dat de mensen, die achter McCarthy staan en de mensen die my steunen, samen zullen kunnen werken. Kennedy verklaarde, dat hij de kwestie van het eventuele ontstaan van tegenstellingen bin nen de democratische partij door het stellen van zijn kandidatuur grondig had bestudeerd. Hij was tot de konklusie gekomen, dat die mogelijke verdeeldheid niet ver oorzaakt zal worden door een strijd tussen personen. Die ver deeldheid bestond trouwens al en hij was het niet geweest die haar had geschaoen. Robert Kennedy zei dat hij geen persoonlijke animositeit voelde tegenover president Johnson, die president John Kennedy buiten gewoon trouw was geweest en ook innemend was geweest tegenover de familie Kennedy na de moord op John. Kennedy zei dat de-goudcrisis naar zijn mening zeer nauw ver bonden is met de toestand in Vietnam. De goudcrisis was in de grond een gebrek aan vertrou wen van de wereld in de Ameri kaanse politiek. De V. S., aldus Robert Kenne dy, geven jaarlijks ruim 30 mil jard dollar uit om de oorlog in Vietnam te kunnen voortzetten. Toen men hem vroeg of hij, zo hij president mocht worden, de Amerikaanse troepen zonder meer uit Vietnam zou terughalen, hield de senator een slag om de arm. Hij verklaarde dat zijn poli tiek tegenover Vietnam zou af hangen van de „onderhandelings positie van de V. S. en wat er be reikt was en ook van de toestand in de V. S. zelf". „Er zijn dagen waarop men ri sico's moet nemen. De een specu leert in goud en de ander dp „primaries". Dit was de eerste reaktie van president Johnson op de bekend making van Robert Kennedy dat hij zal dingen naar de democra tische kandidatuur voor het pre sidentschap. Johnsons reaktie kwam na afloop van zijn toe spraak tot een groep zakenlieden in Washington. De 42-jarige Robert („Bobby") Kennedy ziet er jong uit voor zijn jaren. Hij is energiek en vecht lustig en zal zijn campagne dan ook zeker met grote felheid voe ren. Het schijnt dat niet zijn per soonlijke gevoelens tegenover president Johnson de doorslag hebben gegeven voor zyn besluit zich in de race om het president schap te storten, maar zijn diepe overtuiging dat de regering- Johnson zich niet soepel genoeg heeft getoond bij het streven naar vrede in Vietnam. In maart 1967 stelde Robert Kennedy voor de bombardemen ten op Noord-Vietnam onvoor waardelijk stop te zetten om vredesbesprekingen op gang te kunnen brengen. Dit jaar en wel op 8 februari deed „Bobby" een felle aanval op. de politiek van de Amerikaanse regering tegenover Vietnam en noemde hij de voor uitgang die onder Johnson zou zijn geboekt, „illusoir". Zoals be kend was Robert Kennedy de grote man achter de campagne, Foto; Senator Robert Kennedy. die zijn broer John in 1960 in het Witte Huis bracht. Hij werd mi nister van justitie en de rechter hand van zijn broer. Robert zou evenals zijn broers en zusters op zijn 21e verjaardag van zijn vader een miljoen dollar hebben ge kregen. Hij is gehuwd en heeft tien kin deren. Hij staat in regeringskrin gen te Washington bekend om 2ijn scherpe tong. Hij wordt ech ter door miljoenen in de V. S. verafgood «n heeft vooral veel steun van liberale elementen en jonge mensen. In september 1964 trad hij af als minister van justi tie, waarna hij twee maanden later bij de senaatsverkiezingen In New York ais overwinnaar uit de bus kwam. Robert Kennedy is rooms-katholiek. In de loop van zaterdagavond wakkerde de wind iangs de kust aan tot windkracht 9 met uitschieters tot 10. Hierdoor moesten tussen zaterdagavond 21 en 23 uur de diverse ïoods- diensten langs de Nederlandse kust worden gestaakt met ge volg, dat het scheepvaartver keer stil kwam te liggen. In het redaktielokaal van A.N.P.- foto te Amsterdam is zaterdag nacht een enorme chaos ont staan, doordat de storm één van de grote ramen in het nieuwe pand deed bezwijken. De glasscherven kwamen in de telexmachines terecht. Ook een deel van het plafond is naar omlaag gekomen, zodat de regen vrij spel kreeg. De tandarts Blaiberg bij wie 75 dagen geleden in hét Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad een harttransplantatie werd uitgevoerd, is zaterdag uit het ziekenhuis ont slagen. Dr. Blaiberg kreeg het hart van een 24-jarige gekleurde man, Clive Haupt, die op hét strand aan een hersenbloeding was overleden. De 58-jarige tandarts is de enige overlevende van de zes hartover- plantingen, die tot nu tóe zijn ver richt. Het was een heel ander mens dan de doodzieke man die 2>/2 maand geleden in het ziekenhuis was opgenomen. Hij wandelde ge lukkig lachend het ^ziekenhuis uit. Hij werd uit het ziekenhuis ont slagen na een speciale conferen tie van de chirurg, dr. Chris Bar nard, en zijn medisch team. „Ik dank u heel hartelijk, dat u gekomen bent om mij te verwel komen", zo zei dr. Blaiberg tot de menigte, die bij de ziekenhuis ingang was samengestroomd. „Ik voel me heel goed en ben zeer verheugd naar huis te gaan. Thuis te zijn is het belangrijkste in mijn gedachten". Begeleid door motorpolitie reden dr. Blaiberg en zijn vrouw naar Aan de spanning over hetgeen op de bijeenkomst van de presi denten der centrale banken van de ledenlanden der Londevse goudpool (België, West-Duits- land, Italië. Nederland, Zwitser land, Groot-Brittannië en de Ver. Staten) te Washington ter voor koming van een internationale monetaire crisis zou worden be sloten, kwam zondagavond laat een einde, toen reeds voordat het officiële commuoimié bekend werd gemaakt de Westduitse mi nister van economische zaken Schiller de mededeling kon doen. dat overeenstemming was be reikt over een splitsing van de goudmarkt in een officiële en in een vrije markt, In het omstreeks middernacht (Ned. tijd) uitgegeven commu niqué werd verklaard, dat de presidenten der centrale banken hebben besloten geen goud meer te zyllen leveren aan de Lon- dense markt of enige andere goudmarkt. Voorts zijn de presi denten overeengekomen dat zij voortaan geen goud meer aan monetaire autoriteiten zullen verkopen, bestemd ter vervan ging van goud dat werd ver kocht op de vrije markten. De presidenten zijn voorts overeengekomen nieuwe kredie ten aan Groot-Brittannië te ver strekken, waardoor het totaal van deze kredieten waarover dit land zal kunnen beschikken, wordt gebracht op vier miljard dollar. De presidenten verklaren kennis te hebben genomen van de mededeling van de Ameri- hun flat na prof. Barnard hartelijk te hebben bedankt. Blaiberg zal gedurende een maand in halve af zondering leven, waarin hij zich zal moeten aanpassen aan de bui tenwereld. In zijn flat is een telefoon met gedempt geluid aangebracht met een bandopname-apparaat voor boodschappen. Er is voorts een tweede telefoon met een nummer, dat alleen bekend is aan de artsen, die hem zullen blijven bezoeken om na te gaan hoe hij op zijn nieuwe omgeving reageert. De terugkeer van Michael Ste wart aan het hoofd van het Foreign Office zal, naar men in Londen meent, geen fundamentele wijzigingen in de Britse buiten landse politiek tot gevolg hebben, maar wel zal de „stijl" grondig veranderen. Stewart, die 61 jaar Is, kan worden gezien als een tegenpool van Brown. Hij Is een rustige, discrete, zelfs enigszins schuchtere man, die echter als een goed zij het soms wat droog spreker bekend staat en op onver wachte momenten geestig uit de hoek kan komen. Binnen zijn partij is hij zeer populair, maar voor het grote publiek is hij nagenoeg een onbekende. Stewart, oud-onderwijzer, is al van januari 1965 tot augustus 1966 minister van buitenlandse zaken geweest. Vervolgens was hij eer ste minister van staat en minister van economische zaken, maar in augustus 1967 vroeg hij van die laatste post te worden ontheven. Hij bleef echter eerste minister van staat, d.w.z. „nummer drie" van het Britse kabinet, in welke functie hij als coördinator van het regeringsbeleid optrad. Een „eigen beleid" wordt van Stewart niet verwacht. Veel waar nemers zijn van oordeel dat er een periode is aangebroken waarin de Britse diplomatie onder de per soonlijke leiding van premier Wil son zal staan. De 55-jarige George Brown heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken verlaten op een wijze die karakteristiek is voor zijn op bruisende persoonlijkheid. Brown, wiens vader vrachtauto- chauffeur was, ging heen na een onenigheid met premier Wilson en in een tijd, waarin Engeland met een enorme crisis te kampen heeft. De gewone man had zich afge vraagd: „Gaat hij of gaat hij niet?" Maar Wilson besloot hem te laten gaan. George Brown heeft een kaanse regering, dat deze zal voortgaan met de aan- en ver koop van goud tegen de prijs van 35 dollar per ounce. Uit Londen werd na het be- kendworden van de besluiten van Washington vernomen, dat gedurende de komende twee weken tot 1 april de Lon- dense goudmarkt, de erootste ter wereld, gesloten zal blijven ten einde stabilisatie mogelijk te maken. Voorts heeft de bank van Engeland medegedeeld dat bij de banken en op financiële markten vandaag (maandag) in alle andere opzichten normaal zaken zouden worden gedaan. Franse officiële kringen wei gerden commentaar te geven op de maatregelen ter voorkoming van een monetaire chaos, maar het wordt onwaarschijnlijk ge acht dat het plan president De Gaulle zal bevredigen. De Fran se president heeft reeds gerui me tijd een campagne gevoerd voor een terugkeer naar de gou den standaard als antwoord oo de groeiende crisis en zal waar schijnlijk niet met minder ge noegen nemen. Bankiers en economen in het westen hebben maandagmorgen vroeg over het algemeen hun instemming uitgesproken met de beslissing om een tweeledig goudstelsel in het leven te roe pen. In verscheidene landen twijfelden economische deskun digen echter aan de uitwerking van de hervorming op lange ter mijn. Zij zeiden dat het welsla gen zal afhangen van de mate, waarin de Verenigde Staten or de op hun economische zaken zullen stellen. In bankierskringen in Frank fort zei men, dat veel nog zal af hangen van de maatregelen waarmee de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het aanhou dend tekort op hun betalingsba lans moeten verkleinen. In Johannesburg noemde dr. John Holloway, een Zuidafri- kaanse autoriteit op goud- en valutagebied, de besluiten niet meer dan een vertragingsactie. Internationale bankkringen merkten op dat, wanneer een aantal centrale banken van de armere landen zou bezwijken voor de verleiding om op de vrije markt goud dat zii hadden gekocht tegen 35 dollar per oun ce, te verkopenn tegen een ho gere prijs, het systeem der ge splitste markt ineen zou storten, hetgeen uiteindelijk tot deva luatie moet leiden. In New York noemde een woordvoerder der American Bankers Association de besluiten „de eerste noodza kelijke stap voor het stoppen van de goldrush", maar hij legde de nadruk op de noodzaak voor de Verenigde Staten de uitgaven te beperken, de belastingen te ver hogen en het betalingsbalans- evenwicht te herstellen. In Tokio verwachten Japanse bankkringen van het nieuwe type van Brits minister van bui tenlandse zaken geschapen dat wel zeer afwijkt van dat van zijn in de Britse tradities gewortelde voor gangers. Zijn inbreuken op het decorum variërend van kleine vergissingen tot enorme flaters hebben in de hele wereld de aan dacht getrokken. Desondanks twij felden weinigen aan de oprecht heid en ernst van de vasthoudende Brown, die op 15-jarige leeftijd van school kwam en zich via de vakbeweging naar de top heeft geworsteld Als minister van eco nomische zaken zag Brown zijn plannen voor een nieuwe inko mens- en prijzenpolitiek gedwars boomd door de loon- en prijsstop van 1966. In augustus van dat jaar ging hij over naar het minis terie van buitenlandse zaken, in welke functie hij samen met Wil son de kwestie van Engelands eventuele lidmaatschap van de E.E.G. aangreep. Brown zal waar schijnlijk in de herinnering blijven voortleven als de minister met een heel eigenaardige manier van op treden. Brown is _gehuwd en heeft twee dochters. goudsysteem een krappere geld politiek in de Verenigde Staten en elders, hetgeen van invloed zou zijn op het Japanse streven tot uitbreiding van zijn handel en het oplossen van zijn beta lingsbalansproblemen. In deze kringen werd er voorts op ge wezen, dat het kernvraagstuk zou zijn hoe het nieuwe sys teem doeltreffend kan werken, vooral omdat de communistische landen niet aan de regeling deel nemen, waarbij valt op te mer ken dat de Sowjet-Unie een be langrijke goudproducent is. Als reactie op de splitsing van de goudmarkt heeft de Neder landse minister van financiën, Witteveen, meegedeeld dat dit „in de lijn der verwachtingen lag" en dat hij „hoopt dat de rust zal terugkeren", die was verstoord door de goudrush van de afgelopen dagen. Als speciale faciliteit heeft de Amerikaanse regering in de af gelopen nacht de gouverneurs van de centrale banken in Ne derland, Duitsland, België, Zwit serland en Italië uit Washington naar Europa teruggebracht in de geriefelijk ingerichte 4-motorige presidentiële boeing-straalmachi- ne van het Witte Huis. Wisselvallig weer Durende het weekeinde ver plaatste een uitgebreid depres siesysteem zich van het zeegebied tussen Groenland.an IJsland naar Scandinavië en het noorden, van de Noordzee. Aangezien zich in de omgeving van de Azoren een gebied van hoge barometerstanden hand haafde, kwam tussen beide druk- systemen in een brede zone bo ven West-Europa een zeer krach tige westelijke stroming tot ont wikkeling. In het Nederlandse kustgebied stond geruime tijd een wester storm. De lucht, die van de Oceaan werd aangevoerd was niet koud. In ons land stegen de temperaturen tot omstreeks 9 graden, in Engeland en Frankrijk werden temperaturen gemeten van 10 a 11 graden. In het komende etmaal zal de depressie boven het noorden van de Noordzee opvullen naar het Oostzeegebied trekken, waardoor de wind in ons land geleidelijk verder gaat afnemen. Inmiddels ontwikkelt zich bij de zuidpunt van Groenland een nieuwe depressie, terwijl 'n rand- storing hiervan op het midden van de Oceaan met tamelijk grote snelheid naar het oosten trekt. Het weer blijft dan ook wissel vallig. Plaatselijk zullen enkel* buien vallen, terwijl in het tem- peratuurverloop maar weinig verandering komt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Minder wind Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust aan vankelijk nog harde westelijke wind. Enige verandering in de temperatuur. DINSDAG 19 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.35 5.02 5.11 5.38 5.45 6.12 5.44 6.11 WOENSDAG 20 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.22 5.50 5.58 6.26 6.32 7.00 6.31 6.59 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 18 6.47 18.50 802 20 6.43 18.53 2.03 8.58 21 6.40 18.55 3.22 9.46 22 6.38 18.57 4.24 10.52 23 6.36 18.58 5.06 12.11

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1