Robert Kennedey tegen kandidatuur-Johnson Gecombineerde operatie „Quyet Thang" MUL Dramatische ontwikkeling rond de goudcrisis Vandaag beslissing over [sresidentsrace Carrière staat op het spel RIM BE KOCK Johnson de kandidaat?. Grootste vernietigingsactie uit de Vietnamese oorlog Minister Brown van Engeland afgetreden de Ajaerika verhoogt baokdisconto, Londen sluit gondaarkt soep... die is pas lekker! HET WEER Gasverwarmitig Strijd tegen corruptie Minister Frown diende ontslag in maar bleef Koers van Zwitserse franc wordt gehandhaafd Naar twee goudmarkten Zuidafrikaans commentaar Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden ZATERDAG 16 MAART 1968 24e Jaargang No. 5161 Senator Robert Kennedy heeft verklaard zaterdag bekend te zul len maken of bij naar de democra tische presidentskandidatuur zal dingen, llij zei dit tegenover ver slaggevers in Garden City (Long i Island) waar hij een zakenlunch bijwoonde. Eerder op de dag had hij via zijn bureau laten weten, dat hij in elk geval zal weigeren president Johnson te steunen als presidents kandidaat. Kennedy zal vanmiddag om 18 uur Nederl. tijd een persconferen tie in Washington houden. Kennedy's verklaringen zijn het eerste resultaat van de grondige herziening van zijn positie, die hij aankondigde na het verrassend sterk voor de dag komen van vre deskandidaat senator Eugene Mc- Cartey bij de democratische voor- verkiezingen in New Hampshire. Kennedy zei dinsdag dat hij zijn in december genomen besluit, om het niét tegen Johnson op te nemen in de strijd om de democratische presidentskandidatuur, opnieuw in overweging zou nemen. Volgens zijn zéggen kon binn.en enkele da gen een besluit worden verwacht, of hij zou deelnemen aan de vóór- verkiezingen in de belangrijke staten Oregon en Californië. Uit Kennedy's kring is echter verno men dat een beslissing over wèl of niet mededingen naar het pre sidentschap nog wel even kan uit blijven. Volgens sommige adviseurs van Kennedy kan de senator zich het best afzijdig houden tot de demo cratische partijconventie in augus tus. Hij zou anders mogelijk zijn politieke carrière op het spel kun nen zetten door beschuldigd te wprden van opportunisme, n.I. zich pas bloot te geven als een ander (McCarthy) het pad voor hem heeft geëffend. De belangrijkste vragen waar voor Kennedy zich gesteld ziet zijn volgens waarnemers: -Moet hij deelnemen aan de vóórverkiezingen, met het risi co dat Wj samen met McCarthy naar de anti-Johnsonstemmen moet dingen en deze stroming daardoor verzwakt wordt? Moet hij zijn kans afwachten tot de partijconventie, in de hoop dat McCarthy zijn manda ten aan hem zal overdragen? Of moet hij zijn eigen presi dentsambities voor vier jaar vergeten en volledig de zaak van McCarthy steunen? McCarthy heeft al de wens uit gesproken dat Kennedy niet deel neemt aan de „primaries". Zou zijn streven naar de presidentskandida tuur falen, dan zouden de aan hem gebonden gedelegeerden op de par tijconventie Kennedy steunen, zo beloofde hij donderdag. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Inmiddels maken de democraten zich ernstige zorgen over de jong ste ontwikkelingen. Hun grootste vrees is dat door de strijd tussen drie kandidaten de partij uiteen valt en Richard Nixon, op het ogenblik de grootste kanshebber op de republikeinse kandidatuur, met het presidentschap gaat strij ken. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die zelf overweegt te dingen naar fle republikeinse nominatie, heeft gezegd dat Ken nedy door deelname aan de race de democratische partij' zou kun nen versnipperen. Hoewel het prestige van presi dent Johnson is gedaald, geniet hij nog steeds grote steun in zijn par tij en is hij bijna niet te verslaan in de strijd om de nominatie. Een combinatie McCarthy—Kennedy zou echter zelfs voor de president wel eens te machtig kunnen zijn, aldus waarnemers. Aan de speculatie over een even tueel terugtrekken van Johnson uit de presidentsrace Is gisteren een eind gekomen dankzij vice-presi dent Hubert Humphrey. Op een democratische partijcon ferentie in Rhode Island zei hij: Vergis u niet: president Lyndon Johnson zal de democratische kan didaat zijn. LONDEN: De internationale stormloop op goud heeft donder dag in Londen enorme afmetin gen aangenomen, die de hoogte punten van vorig jaar november en december naar de kroon steken, zo meldden goudhandela ren in Londen. Bij de opening van de beurs was de vraag veel groter dan woensdag, toen vol gens sommige marktkringen meer dan 100 ton in andere han den overging. Hier een kijkje op de Londense beurs. Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen voeren de grootste gecombineerde opsuorings- en vernietigingsactie uit de oorlog in Vietnam uit in een poging de vijf provincies rond de hoofdstad Saigon van tegenstanders te zui veren. Naar een Amerikaanse woordvoerder vrijdag in Saigon meedeelde, nemen eenheden van drie Amerikaanse en twee Zuid- vietnamese divisies aan de ope ratie deel die „Quyet Thang" (besloten tot overwinnen) heet en die 11 maart is begonnen. Naar verluidt zijn 50 Ameri kaanse bataljons gevechtstroepen bij de actie betrokken, maar van officiële zijde wilde men dit niet bevestigen. De omvang is slechts te verge lijken met „operatie Junction City" in de lente van vorig jaar, waaraan 31 Amerikaanse en drie Zuidvietnamese bataljons deel namen. ZUID-V1ETNAM: Een Zuidviet namese vader draagt zijn gewond kindje weg, nadat de vietcong een nieuwe aanval heeft ondernomen. George Brown, minister van buitenlandse zaken van Engeland is gisteravond afgetreden, zo Is ven officiële zijde in Londen mede gedeeld. Brown Is volgens Reuter afge treden na onenigheid met zijn col lega's. Tot zijn opvolger is be noemd Michael Stewart, eerste minister van staat van buitenland se zaken. Stewart was anderhalf jaar ge leden minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Wilson en werd in 1966 door Brown opge volgd. De 55-jarlge Brown had gisteren geweigerd deel te nemen aan een spoedzitting van het kabinet en was ook niet op zijn werk op het Foreign Office verschenen. Het ministerie van buitenlandse zaken zal voortaan samengaan met het departement voor gemenebest zaken, beide onder leiding van Een begrip voor Erkend Gasfitter VlooswHkstraat 7—9 TERNEUZEN Tot nog toe is bij Ben Cat, 40 km van Saigon, contact met de vijand geweest. Er werden daar 28 vietcong-soldaten gedood. In de provincie Hau Nghia werden twee grote wapen- en munitie opslagplaatsen ontdekt. In het geheel zijn tot nog toe 215 tegenstanders gedood en 22 ge vangen genomen. De Amerika nen hebben elf doden en 94 ge wonden, terwijl de Zuidvietna- mezen hun verliezen licht noe men. Gisteren liep bij Phan Thiet aan de kust ten oosten van Sai gon een autobus op een mijn, waardoor 19 Zuidvietnamese burgers omkwamen. Operatie „Quyet Thang" om vat de provincies Gia Dinh, Long An, Nau Nghia, Binh Dong en Bien Hoa en de randgemeenten van Saigon en Cholon. De hoofd stad zelf blijft het operatiege bied van de Zuidvietnamese troepen. Premier Ngoejen Van Loc van Zuid-Vietn?m heeft donderdag voor de televisie gezegd, dat de afgelopen vier maanden vier legerofficieren ter dood zijn ver oordeeld en dat acht anderen dwangarbeid hebben gekregen wegens misbruik van staatsfond sen. De premier zei voorts, dat 32 officieren en acht burgers tot nog toe schuldig zijn bevonden aan corruptie. De regering is enkele maanden geleden begon nen met een actie tegen de cor ruptie. In een t.v.-uitzending van de „American Broadcasting Compa ny" in New York is donderdag gezegd, dat de Verenigde Sta ten tijdens het „tet"-offensief van de vietcong 1000 vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen hebben verloren en niet 500 zoals door het „Pentagon" was meegedeeld. De meeste van de toestellen waren op de grond vernietigd. Het ministerie van defensie heeft het bericht tegengesproken en houdt vast aan 500. De Britse regering besloot don derdagnacht op verzoek van Ame rika de Londense goudmarkt en effectenbeurs vrijdag gesloten te houden, terwijl In Amerika zelf het bankdlsconto met een half pro cent werd verhoogd tot vijf pro cent, het hoogste niveau sinds 1929 aan de vooravond van de grote beurskrach, en de senaat in stemde met opheffing van de goud dekking van de dollar. Dit waren de dramatische ontwikkelingen na de ongekende stormtoon op het goud van de afgelopen dagen. Doel van de sluiting van de Lon dense goudmarkt de grootste ter wereld is een ademnauze tot stand te brengen, terwijl de Verenigde Staten en hun zes partners In de goudpool het ko mende weekeinde in Washington spoedoverleg plegen. De goudpool waarbij naast Amerika ook Engeland, West-Duitsland, Italië. Nederland, België en Zwitserland zijn aangesloten moet de be staande goudprijs van 35 dollar per ounce garanderen, die de hoek steen van het monetaire wereld systeem vormt. Uitgenodigd ziin de gouverneurs van de centrale banken (voor Nederland prof. dr. J. Zijlstra). Verklaren* in lagerhuis Direct nadat premier Wilson tegen middernacht uit Amerika het verzoek had ontvangen om de Londense goudmarkt te sluiten, begaf hij zich met enkele minis ters naar Buckingham Palace waar koningin Elizabeth de vriidag tot „bank holvdav" proclameerde. In Londen wordt gezegd dat presi dent Jnhnson de Britse nrem'er nersoonliik over de „rode tele foon", de rechtstreekse verbinding tussen het Witte Huis en Downin™ Street voor noodgevallen, heeft gesproken, maar van de kant van het Witte Huis is dat tegengespro ken. Het Britse kabinet vergaderde tot dien in de nacht. Minister Jen kins (financiën) legde in het lager huis dat toevallig nog bijeen was een verklaring af over de situatie, die door de opnositie met de kreet „aftreden" werd ontvan gen. Intussen heeft ook Canada ziin bankdisoonto met een half pro cent verhoogd. Minister van finan ciën Shanj vroeg donderdagavond om tijd-llike stoor»ttlng van de goudhandel In Canada. De Britse minister van buiten landse zaken George Brown heeft tijdens de dramatische ontwikke lingen rond de goudcrisis zijn ont slag ingediend, maar is daar later op teruggekomen. Dit deelden par lementaire kringen vrijdagochtend vroeg mee. De minister was er naar ver luidt boos over, dat hij niet ge raadpleegd was voordat premier Wilson instemde met bet verzoek van president Johnson om de Lon dense goudmarkt te sluiten. In de loop van de nacht keerde Brown glimlachend terug in de regeringsbank in het lagerhuis, dat nog steeds bijeen was. Het was niet de eerste maal dat de tempe- I ramentvolle minister zijn ontslag aanbood en vervolgens weer in trok. De Zwitserse regering en de nationale bank hebben vrijdag be kendgemaakt, dat er geen sprake Is van een wijziging van de koers- verhouding tussen de dollar en de Zwitserse franc. De koers wordt gehandhaafd, de franc wordt niet gedevalueerd noch gerevalueerd, zo staat in een gezamenlijke ver klaring. Ook de verhouding tussen de Zwitserse franc en het goud wordt gehandhaafd. De nationale bank heeft de han delsbanken laten weten, dat zij be reid is op de wisselmarkt tussen beide te komen, als de koers van de dollar tot 4,2950 franc daalt. Het oude interventiepeil bedroeg 4.3150 franc. De dollar stond in Zurich onder zware druk. Inmiddels werd uit Parijs ver nomen dat de prijs van een goud staaf van een kilo daar vrijdag een uur voordat de goudmarkt opende, al ongeveer duizend franc was ge stegen. De staven werden donder dag verhandeld voor 5700 franc tegen woensdag voor 5640 franc. In kringen van financiële des kundigen in Bonn wordt verwacht dat het internationale monetaire overleg van dit weekeinde in Washington zal leiden tot twee goudmarkten. Voor de centrale banken zou de goudprijs op vijfen dertig dollar per ounce worden gehandhaafd, maar daarnaast zou een vrije markt ontstaan, waarop de goudprijs voor particuliere transacties door vraag en aanbod zou worden bepaald. De Westduit- se centrale bank bezit op het ogen blik 16,5 miljard mark aan goud en 8,5 miljard mark aan dollars. De deskundigen gaan ervan uit dat door de afschaffing van de gouddekking van de dollar vol doende gouïï ISBSóhlkbaar zal ko men om in de vraag te voorzien. De president van de Bundesbank, Karl Blessing, heeft vrijdag vóór zijn vertrek naar Washington ge zegd, dat de rust op de goudmarkt zal terugkeren. Hij meent dat de omvang van de particuliere goud- aankonen lang niet zo groot is als over het algemeen wordt aange nomen. Bovendjen zijn er geert betrouwbare aanwijzingen, dat vennootschappen goud gekocht hebben. In financiële kringen in Johan nesburg werd vrijdag de verwach ting uitgesproken, dat het voor de internationale valuta's dit week einde „bulgen of barsten" zal wor den. De zegslieden aarzelden met het voorspellen van de uitslag van het monetaire overleg In Washing ton. Over het algemeen bleek men van oordeel dat er weinig ander» opzit dan een goudprijsverhoging. Verwacht wordt dat de Verenig de Staten met allerlei voorstellen zullen komen, zoals bliv. twee markten voor goud en twee ver schillende soorten dollars. De Europese landen zullen hiertegen over waarschijnlijk een krachtige houd'ng aannemen, daar een ver keerd bes'ult tot de volledige In storting van het financiële stelsel zou kunnen lelden, aldus de zegs lieden in Johannesburg. Onbestendig Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie bij Zuid-Zweden vult langzaam op. Om de depres sie heen voeren noordwestelijke winden koude lucht naar ons land, waaruit nog enkele buien vallen. Over de Britse eilanden nadert een rug van hoge lucht druk ons land, als gevolg waar van de buiïgheid verder afneemt en de wind zwak wordt. Deze rug van hoge luchtdruk wordt ge volgd door een frontale storing. ZONDAG 17 MAART v.m. n.m. Breskens 323 3.47 Terneuzen 3.59 4.23 Walsoorden 4.32 4.56 v.m. n.m. MAANDAG 18 MAART v.m. n.m. Breskens 3.58 4.23 Terneuzen 4.34 4.59 Hansweert 5.08 5.33 Walsoorden 5.07 5.32 Op de nadering daarvan krimpt de wind bij ons naar west tot zuidwest en neemt in kracht toe. Ook de bewolking neemt toe en daaruit kan regen verwacht wor den. De middagtemperaturen zul len niet veel veranderen. medegedeeld dooi- het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Onbestendig Opklaringen en slechts hier en daar een bui, in de namiddag van het westen uit toenemende be wolking met mogelijk enige re gen. Overwegend matige, later aan de kust krachtige wind tus sen noordwest en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder 6.52 18.46 21.26 7.31 6.50 18.48 22.58 7.45 6.47 18.50 802 Kraalt ft aSoaatment: TERNEUZE» Telefoon: 01150—9078 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smldiws® Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Adverfentlenrlfs per mm 18: et.; minimum per advertentie f2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. K'eine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties niter'iik tot n.m. 2 uur. Voor het geco™b. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. 4-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1