Vechtpartijen in Warschau tussen politie en betogers Scherpe reacties op de executies in Rhodesië 260 slachtoffers door aardbeving in Kongo Financiële moeilijkheden bij N.V. Industriewatervoorziening „Zeeuws-VIaanderen" Dubbeldekker „Prinses Christina" wordt 23 april overgedragen RIJKSBIJDRAGE VAN 20 MILJOEN NIET TOEREIKEND Drinkwatervoorziening vindt normaal doorgang „Zeeuws-VIaanderen" en „Midden-Zeeland" staken samenwerking WOENSDAG 13 MAART 1968 24e Jaargang No. 7158 Proefvaart op de Westerschelde 58 gewonden Ministerie geplunderd Het eerste kievitsei Gasexplosïe in Madrid Brand in Venetiaans paleis Carnelutti Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ft ank, bij aboaaemenfe TERNEUZI» Directeur-HooMredaeteiw! 1. van <3e Sanda Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nnr. Voor het geco™b. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na een dag van vechtpartijen in de straten van Warschau is het maandagavond voor het hoofd bureau van de Poolse communis tische partij in het centrum van de stad tot een botsing gekomen tus sen Poolse militie en betogers. Mannen van de militie met sta len helmen op en de wapenstok in de hand vielen in de loop van de rijke overheidsfuncties bekleden. Een van hen is Henry Szlaifer, de zoon van een van Polens officiële censoren. Szlaifer jr mag als straf voor deelneming aan een betoging voorlopig geen colleges volgen. Op de bijeenkomst in het universi teitsgebouw is een resolutie inge diend, waarin onder meer intrek king van de strafmaatregel tegen Szlaifer en stopzetting van het werk van de tuchtcommissie van de universiteit worden geëist. WARSCHAU: Arbeiders van een grote autofabriek in de Poolse hoofdstad Warschau hebben een demonstratie gehouden tegen de nu reeds vier dagen durende studentendemonstraties tegen het verbod van een toneelstuk waar in anti-Russische uitlatingen voorkomen. Hier een beeld van deze demonstratie waarin borden werden meegevoerd met de op schriften „Werk, studeer en wees kalm" en „Studenten hou je bij studeren". Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft maandag ver klaard geschokt te zijn door de executie van nog twee negers in Rhodesië. Hij sprak van een „brute" daad, waaraan de re- gering-Smith zich schuldig had gemaakt ondanks de uitspraken van V. N.-organen, de oproep van paus Paulus en „de algemene veroordeling van de onwettige en barbaarse daden van het bewind in Salisbury". De Britse minister voor ge menebestzaken, Thomson, deelde in het lagerhuis mee, dat de re- gering-Wilson zich ernstig bezig houdt met de situatie, die door de terechtstellingen is ontstaan. Ook hij sprak van onwettige hande lingen. Hij verwierp een voorstel van de linkse socialist Andrew Faulds om de beperkte Britse missie die zich nog in Salisbury bevindt, terug te trekken. Vol gens hem moest men de toestand niet alleen zo ernstig mogelijk, maar ook zo kalm mogelijk be zien. Deze oproep tot kalmte vond een gunstig onthaal in de conservatieve oppositiekringen. LIQUIDEREN De president van het ten noor den van Rhodesië gelegen Zam bia, Kaoenda, deed intussen in Loesaka een beroep op de weste lijke beleggers om hun geld uit Rhodesië terug te trekken ten einde te zorgen voor een spoedige val van het bewind-Smith. Hij herhaalde zijn opvatting, dat de snelste oplossing kan worden be reikt, als Engeland met geweld tegen de blanke machthebbers in Salisbury optreedt. „Smith moet worden geliquideerd om de vier miljoen Afrikanen in Rhodesië te redden en verdere executies te voorkomen", aldus het staats hoofd van Zambia. De groep van Afrikaanse lan- i den in de V. N. heeft in beginsel besloten, de kwestie-Rhodesië aan de veiligheidsraad voor te leggen. De afgevaardigden van Zambia, Senegal en Algerië heb ben opdracht gekregen met de vertegenwoordigers van de Aziatische en andere staten te overleggen over de te volgen werkwijze. Op dinsdag 23 april a.s. zal de nieuwe dubbeideksveer- boot „Prinses Christina" offi cieel aan het provinciaal be stuur van Zeeland worden overgedragen. Dat zal gebeu ren op de Westerschelde, wanneer het schip, met een groot aantal gasten aan boord, zal varen tussen Vlissingen en Kruiningen. Dan zal de vlag van de scheepswerf en machi nefabriek „De Merwede" te Hardinxveid-Giessendam wor den gestreken en zal de vlag van de provincie Zeeland worden gehesen. De „Prinses Christina" zal, zodra de aanleginrichtingen te Kruiningen en Perkpolder ge dag duizenden betogers aan, die zich hadden verzameld voor het universiteitsgebouw. Het kwam tot een wilde vechtpartij, waarbij uit de menigte kreten klonken ais „Gestapo, gestapo" en vrouwen het uitgilden van angst, toen traangasgranaten ontploften. De militie joeg de betogers voor zich uit naar zijstraten, waar honder den mannen van de reservepolitie klaar stonden met hun roodwitte band om de arm en de wapenstok in de hand. Zij sloegen "an de an dere kant op de betogers in. Elders in het centrum van de stad gebruikte de militie traangas om de menigte uiteen te jagen, die was samengestroomd voor een groot warenhuis. Tijdens de betoging waren in de universiteit hoogleraren en studen ten in vergadering bijeengekomen om zich te beraden over hun pro testacties tegen het verbod van een toneelstuk, waarin anti-Russi sche uitlatingen voorkomen en de arrestatie en veroordeling van me destudenten, die bij de eerste be toging waren opgepikt. Bij de vechtpartijen in de loop van het weekeinde zijn 58 mensen gewond geraakt, onder wie 28 politiemannen. Warschause bladen meldden dat er bij de leiders van de betogingen studenten zijn, wier vaders belang- De studenten vragen voorts om bekendmaking van de namen van de schrijvers van de „lasterlijke artikelen" in de Poolse pers over de incidenten, publikatie van een lijst met de namen van de gearres teerde studenten en het recht tot zelfverdediging. Maandagavond hebben betogers een gebouw van het Poolse minis terie van cultuur in het centrum van Warschau genlunderd. Zij gin gen de politie te lijf met stoelpoten en bankleuningen, afkomstig van het stukgeslagen meubilair. Kardinaal Wyszynski, de pri maat van Polen, heeft maandag avond geen toespraak willen hou den in de kerk van de studenten in Warschau, de kerk van de hei lige Anna. De pastoor zei dat de kardinaal de toch al gespannen toestand niet erger wilde maken. Intussen zijn in verscheidene Warschause fabrieken protestbij eenkomsten gehouden, gericht tegen de onverantwoordelijke ele menten die de openbare orde ver storen. Men drong erop aan dat de studenten zich bi} hun studie hou den. Door een aardbeving in het dorp Nyangezi en omgeving hij de Kongolese stad Boekavoe zijn meer dan 200 mensen om het leven gekomen. De ramp heeft plaatsgevonden in de nacht van zondag op maan dag, zo deelde het Kongolese pers bureau dinsdag mee. De gehele bevolking van het dorpje (200 mensen) is om het leven geko men. Het lag op een heuvel, ge naamd „Mandjwi" in de provin cie Kivoe. Het was praktisch on mogelijk om eventuele over levenden nog te redden, aldus liet persagentschap. Voor dinsdag werd nationale rouw afgekondigd. President Mo- boetoe heeft er van afgezien de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeurs van Frankrijk en Sgüt-Puitglaad in aatvaftgst te nemen, zoals de bedoeling was. Een ideologische werkbijeen komst van de regeringspartij, die in Kinsjasa aan de gang was, werd opgeschort. De provincie Kivoe, in het oos ten van het land, is zeer vulka nisch. In het noorden bevindt zich de Nyerakongo, een van de bekendste werkende vulkanen ter wereld. Kortgeleden zijn in het Kivoemeer grote hoeveel heden gas ontsnapt. Het water van dit meer wordt voortdurend in beweging gebracht door uit barstingen. De laatste aardbe ving in dit gebied gebeurde een honderdtal kilometers ten noor den van Boekavoe. In Beni wer den ongeveer duizend huizen verwoest. Tientallen mensen kwamen om het leven. De radio van Kinsjasa riep later om, dat bij de ramp 260 personen om het leven zijn ge komen. De aardbeving had plaats gevonden in Kazipa, in de buurt van Nyangezi, op 24 km van BpeK&voe, Het plan tot vorming van één maatschappij voor de drink- en industriewatervoorziening in heel Zeeland is voorlopig van de baan. De industriewatervoorziening „Zeeuws-VIaanderen" zit in grote financiële moeilijkheden en zal tot temporisering van de investerin gen en tot het opschorten van de reeds ver gevorderde samenwer king met de waterleidingmaat schappij „Midden-Zeeland" over gaan. Laatstgenoemde maatschap pij besloot de overeenkomsten die in 1967 met betrekking tot een gezamenlijk te voeren beleid met de industriewatervoorziening wer den gesloten, als geëindigd te be schouwen. Maandagavond werd in het kan toorgebouw van de waterleiding maatschappij Zeeuws-VIaanderen een algemene vergadering gehou den van aandeelhouders van de industriewatervoorziening „Zeeuws-VIaanderen" N.V. Aan het einde van de vergade ring werd het volgende perscom muniqué uitgegeven, „Aangezien het verbruik van In dustrieel water achterblijft bij de opgestelde prognoses en verwacht wordt dat dit ook dé eerstkomende jaren het geval zal' zijn, is de van rijkswege gereserveerde bijdrage van 20.000.000 niet toereikend om in verband met de omvang van de thans reeds bestaande wer ken de periode te kunnen over bruggen na afloop waarvan deze werken tenvolle rendabel zullen zijn. Het in het kader van het indus trialisatiebeleid gewenste prijs niveau voor industrieel verbruik kan slechts worden gehandhaafd, indien een belaneriik hogere rijks bijdrage wordt verstrekt. Deze situatie heeft de rijksover heid gebracht tot het stellen van bepaalde voorwaarden ten aanzien van de beheers- en organisatie vorm van de N.V. Industriewater voorziening „Zeeuws-VIaanderen". waarbij onder meer is gesteld dat de provincie Zeeland mede risico dient te dragen en dientengevolge een belangrijke zeggenschap in de vennootschap zal moeten verwer ven. De maatschappij beraadt zich thans over de te treffen maatrege len, gelet op de door de overheid geuite wensen. In ieder geval zal de temporisering van de investe ringen, welke reeds in 1967 werd ingezet, worden gehandhaafd en voorlopig in versterkte mate wor den voortgezet. De ver gevorderde samenwer king met de waterleidingmaat schappij „Midden-Zeeland" is met het oog Op het bovenstaande voor lopig opgeschort. De konsekwentie hiervan is, dat van nu af het beleid zich voorshands uitsluitend zal be perken tot Zeeuws-VIaanderen. Dit heeft tot gevolg dat de personeels formatie, mede tot stand gekomen met het oog op verdergaande pro- duktiewerken waaraan in Zeeuws verband een bestemming was toe gedacht, voorlopig moet worden ingekrompen. Een en ander behoeft geen be letsel te zijn voor het onderhouden van kontakt ln Zeeuws verband ter afstemming van eikaars aktivitei- ten. De gemeenten-aandeelhouders, de vakorganisaties en het perso neel zijn over het bovenstaande in gelicht. De werkzaamheden van de wa terleidingmaatschappij „Zeeuws- VIaanderen" op het terrein van de drinkwatervoorziening vinden nor maal doorgang." Tot zover het communiqué. De directie van de industrie watervoorziening voerde onder handelingen met het georgani seerd overleg van de werknemers bonden. In welingelichte kringen is men van mening, dat het gaat om enkele tientallen werknemers, waarvan het grootste deel door pensionering of vrijwillig vertrek van de sterkte kan worden afge voerd. De investeringen die de N.V. de de laatste jaren heeft gedaan, be dragen ongeveer 80 miljoen gu'den. Het is nu gebleken dat 50 milioen gulden hiervan een onrendabele investering betekent. De waterbui zen door de Schelde bij Saeftinge naar Brabant en de spaarbekkens bij de Braakman nemen onder de investeringen de belangrijkste plaats in. De bulzen door de Schel de hebben een capaciteit van 60 miljoen m3 per jaar, maar het wa tertransport uit Brabant beloont slechts 5 miljoen m3 per jaar. Het aangevoerde water is hierdoor dus extra duur. De spaarbekkens zijn eveneens slechts voor een deel in gebruik. De zoetwaterfabriek in de Nieuw-Neuzenpolder is door de P.Z.E.M. gebouwd, maar de „N.V. Industriewatervoorziening" heeft zich verplicht het geproduceerde water, 10 miljoen m3 per jaar, aan te kopen. De enige afnemer van dit water is Dow Chemical, die door het gebruik van de nieuwste vindingen in de procestechniek in de toekomst wellicht op water kan besparen. Maar de N.V. blijft met enorme hoeveelheden duur gepro duceerd water zitten. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heeft de gepensioneerde ar beider P. J. van den Woldenberg in de weilanden onder Siebenge- wald het eerste kievitsei gevon den. Dit is gemeld bij het kabinet van de commissaris van de ko ningin in Limburg. In verband met de omstandigheid, dat de koningin op vakantie in Oosten rijk is, was nog niet bekend of het ei ten paleize Soestdijk zal worden aangeboden. In Madrid zijn maandagmid dag bij een gasexplosie één per soon gedood en verscheidene ge wond. Geparkeerde auto's wer den tegen elkaar gesmeten en talloze ruiten in de omgeving sneuvelden. De explosie vond plaats onder het trottoir in de omgeving van een station van de ondergrondse. Het paleis Carnelutti in Vene tië. dat uit de 16e eeuw stamt, heeft maandag door brand zwa re schade opgelopen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand ontstond, toen werk lui met een brander bezig waren in de nok van het gebouw. De brandweer, die het vuur van motorschepen af in het „grote kanaal" bestreed, kon voorko men dat de brand oversloeg naar andere paleizen langs het water. Men slaagde er in bij tijds het merendeel van de schil derijen van oude Italiaanse meesters uit het brandende ge bouw te redden. Ook in 1627 was het paleis Carnelutti door brand getroffen. Toen liepen fresco's van Battis- ta Zelotti en Paolo Veronese ern stige schade op. reed zijn, de dienst op het veer tussen beide plaatsen gaan onderhouden. Verwacht wordt dat dit eind mei het geval zal zijn. De huidige dienstrege ling, die tot en met 25 mei a.s. geldig is, zal worden gehand haafd tot en met 6 juli a.s. Dit gebeurt om het personeel aan boord van het schip en aan de aanleginrichtingen gelegen heid te geven zich in te wer ken in en zich vertrouwd te maken met de nieuwe opzet. VOLGENDE WEEK NAAR ROTTERDAM Inmiddels wordt op de werf te Hardinxveid-Giessendam koortsachtig gewerkt aan Ne derlands eerste dubbeldekker om de streefdatum van 23 april te kunnen halen. Het is de bedoeling, dat de „Prinses Christina" op donderdag 21 of vrijdag 22 maart afhanke lijk van weers- en andere om standigheden de afbouw- kade van „De Merwede" zal verlaten om naar Rotterdam te worden verhaald. Op deze reis zal het schip, getrokken door enkele sleepboten, vijf grote bruggen moeten pas seren. In de eerste plaats is dat de spoorbrug bij Baan- hoek, waarvan een deel zai moeten worden weggenomen om de veerboot doorgang te kunnen verlenen. Verder lig gen op de route naar de Nieu we Waterweg de verkeersbrug over de Merwede bij Papen- drecht, de brug over de Noord bij AJblasserdam, de Van Brienenoordbrug en de Ko- ningsbrug in Rotterdam. BUITENOM NAAR VLISSINGEN Op een der Rotterdamse werven zal het schip worden gedokt. Daar zullen o.a. de voorzieningen, die met het oog op de veiligheid voor de tewaterlating aan de scheeps huid werden aangebracht, worden verwijderd. Ook zal een der roeren worden aange bracht. Voorts zullen hier de afregelwerkzaamheden van het elektrische gedeelte der voortstuwingsinstallatie wor den verricht. Deze werkzaam heden mochten van rijkswa terstaat niet aan de afbouw- kade van de werf plaatsvin den. De „Prinses Christina" zal, wanneer al dat werk achter de rug is, op eigen kracht buiten om naar Vlissingen varen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Minder koud Half tot zwaar bewolkt met la ter op de dag in het noordwesten van het land mogelijk wat regen. Zwakke tot matige, aan de kust later tot krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Iets hogere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 13 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 0.55 1.31 2.05 2.04 n.m. 1.21 1.57 2.31 2.30 DONDERDAG 14 MAART v.m. n.m. Breskens 1.35 1.58 Terneuzen 2.11 2.34 Hansweert 2.45 3.08 Walsoorden 2.44 3.07 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 13 6.59 18.41 17.01 6.54 14 6.57 18.43 18.28 7.07 15 6.54 18.45 19.56 7.19 16 6.52 18.46 21.26 7.31 17 6.50 18.48 22.58 7.45

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1