Felle brand legt een deel van „Sikkens"-verffabrïeken in de as MUL Regeringstroepen bestormden bunkers van de Vietcong He! draaien van de wind heeft een ramp voorkomen DE SCHADE BEDRAAGT VELE MILJOENEN GULDENS Nieuwe slag voor verzekeringswezen Maandag weer executies in Rhodesië WESTDVITSE RECHTERS KRITISEREN DE BONDSPRESIDENT Burger krijgt onprettige indruk Uitbreiding van de oorlog? AMERIKAANSE SENATOREN WILLEN SPOEDDEBAT OVER TROEPENSTERKTE RADIO DE KOCK Schade bij Sikkens beneden de 10 miljoen Voor duizenden guldens aan sieraden gestolen HET WEER de ZATERDAG 9 MAART 1968 24e Jaargang— No. 7156 Produktie gaat ten dele door Zelfontbranding Gasverwarming Slecht weer boven rode rivier Apart hoofdkwartier „Gerold" of verloren BOOREILAND VERDWENEN Visie is veranderd GEEN OVERLEVENDEN UIT ZOUTMIJN NOODTOESTAND IN EL DORADO Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Kraak, bg abonnement: TERNEUZEï Bjreeteur-Heöfdredaetetm I. van de Sande Telefoon: 011502078 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. L van de Sande te Temeuzen AdvertentfeprrK per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. K'eine advertenties bi.i vooruitbetaling. Vermelding: Bripven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De brandweerkorpsen van Sassenheim, Leiden, Warmond, Oegst- ftest, Voorhout, Katwijk, Wassenaar, Den Haag en van de marine- basis Valkenburg hebben vrijdagmorgen vergeefs gestreden tegen een félle brand, die het gehele bedrijf van de Sikkens-verffabrieken in Sas senheim in de as dreigde te leggen. De schade bedraagt vele miljoenen guldens. De brand was omstreeks acht uur uitgebroken in een der oudere gebouwen van het bedrijf en breidde zich onder het geraas van her haalde ontploffingen snel verder uit. Aanvankelijk meende de bedrijfsbrandweer van Sikkens het vuur meester te kunnen worden, maar toen de vlammen naar andere com plexen oversloegen, was er geen houden meer aan en werd de bijstand yan de brandweren uit alle omliggende plaatsen ingeroepen. In totaal kwamen veertig spuiten en een aantal waterkanonnen in actie. Met het oog op ontploffingsgevaar moest het personeel in de loop van de ochtend de fabrieksterreinen verlaten, terwijl de nabije om- afving voor een ieder die niet met het blussingswerk te maken had, hermetisch werd afgesloten. Volgens de directie valt de schade ondanks alles nog mee, al zal het schadebedrag waarschijnlijk vele miljoenen guldens groot zijn. Eén personeelslid van het laboratorium werd licht gewond en voorts moesten enige brandweerlieden naar een ziekenhuis worden over gebracht. Reeds spoedig gingen verloren de in het oudere deel van het fa briekscomplex gevestigde expedi tie-afdeling en het magazijn met alle daarin opgeslagen grondstof fen. De afdeling, die celluloselakken produceert en de gehele expeditie afdeling zijn verloren gegaan. De celluloselakkenfabriek is de minst arbeidsintensieve afdeling van het. bedrijf in Sassenheim. De circa 50 man, die hier werkten, zullen el ders in 't bedrijf worden geolaatst. De meer arbeidsintensieve afdelin gen van het betirijf in Sassenheim, waar industrielakken worden ver vaardigd en die veel gecompliceer der en kostbaarder apparatuur be vatten, zijn gespaard gebleven. De produktie van deze bedrijven, waar ongeveer 800 man werken, kan geheel worden voortgezet. Ook prijst het bedrijf zich geluk kig, dat de leveranties van de cel luloselakken onverminderd kun nen worden voortgezet, daar an dere bedrijven van de onderne ming, die elders zijn gevestigd, kunnen bijspringen en er boven dien nog voorraden elders zijn. De laboratoria zijn gespaard geble ven en de kantoorgebouwen zijn nauwelijks door het vuur aange tast. Bet was een zeer opgeluchte di rectie, die dit mededeelde. Het had veel erger kunnen zijn, zo ver klaarde men, daar het er naar uit zag, dat het gehele bedrijf tegen de vlakte zou gaan. Dat gevaar hebben de brandweerkorpsen uit de wijde omgeving, die aan de be strijding van het vuur hebben medegewerkt, weten te bezweren. Het defensieve optreden van de brandweren kon om half twee overgaan in offensief blussings werk. Er werden toen maatregelen getroffen voor het nablussen; de brand was men op dat ogenblik meester. Als oorzaak van de vuurzee werd zelfontbranding genoemd. Een voorraad thinner zou in aanraking zijn gekomen met een nylonkous. De riikspolitie had handenvol werk. Het po'itiebureau in Voor hout was een deel van de mor gen zelfs onbezet. Het grootste gevaar was steeds een eventueel in brand raken van dat deel van de fabriek, waar syn thetische stoffen waren opgesla gen. Deze stoffen zijn van groot belang, ook met het oog op het voortzetten van de produktie in de nabije toekomst. De brandweer heeft zich vooral beijverd om daar een ramp te voorkomen. Het oudste deel van de fa briek is vernietigd. Een opslag plaats met verf ging in vlammen op. Omstreeks negen uur waren daar geweldige knaflen, net ka nonschoten, bij het ontbranden van de voorraden. De onder grondse tanks ziin alle bewaard gebleven. Er zijn er tweehon derd, die elk ongeveer twintig duizend liter zeer brandbare koolwaterstoffen bevatten. Ook het archief en de maga zijnen zijn verloren gegaan. Het draaien van de wind heeft een ramp voorkomen. Het vuur breidde zich eerst uit in de richting van de gehele fa briek, ook het nieuwe gedeelte. Later werd dit gevaar afgewend. De Rhodesische regering is voornemens maandag opnieuw zes Afrikanen in de gevangenis van Salisbury terecht te stellen, zo is uit betrouwbare bron ver nomen. Drie van de zes ter dood veroordeelden zullen om 8 uur tegelijkertijd worden opgehan gen. Drie anderen zullen daarna volgen, zo zei men. Deze week zijn ook drie Afri kanen geëxecuteerd. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEÜZEN Een groep Westduitse rechters heeft vrijdag kritiek geoefend op het besluit van bondspresident Lübke geen gerechtelijke stap pen te ondernemen om de be schuldigingen dat hij zou heb ben meegewerkt aan de bouw van concentratiekampen, te weer leggen, „De burger van dit land moet een ongelukkige indruk krijgen; als zelfs de bondspresi dent van de rechter geen be scherming van zijn eer verwacht, hoe kan de gewone burger daar Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN ROME: Rond3000 arbeiders en studenten hebben donderdag in stromende regen gedemon streerd langs het parlementsge bouw. Zij willen, dat het parle ment wetsontwerpen inzake pen sioenen en onderwijsherziening goedkeurt, voor het de volgende week ontbonden wordt. De vietcong heeft vrijdagmor gen de provinciehoofdstad Can Tho in de Mekongdelta beschoten, waarbij vier burgers gedood en 35 gewond werden. Bij Thu Due, 13 km ten noor den van Saigon, werd een mili tair zendstation aangevallen. Twee Zuidvietnamese militairen werden gedood en twee vracht auto's vernield. Donderdag kwam het in een straal van 15 km rond Saigon tweemaal tot een treffen tussen Amerikanen en opstandelingen. Drie Amerikanen sneuvelden en 21 werden gewond. Eenentwintig kilometer ten noorden van Saigon leverden regeringstroepen drie uur lang slag met eenheden van een viet- congbataljon, dat 45 man verloor. Bij Thu Due bestormden rege ringstroepen bunkers van de vietcong. Ten koste van „lichte verliezen" aan eigen zijde wisten zij 31 rebellen te doden. Zware B 52-bommenwerpers hebben sinds donderdagavond 17 aanvalsvluchten uitgevoerdop doelen rond Khe Sanh, Hoeé en Dak To. De belangrijkste objecten voor de bombardementen op Noord- Vietnam werden donderdag ver legd naar het midden des lands, daar het slecht weer was boven het dal van de rode rivier, waar de steden Hanoi en Haiphong lig gen. In Saigon en Cholon zet de poli tie de opsporing voort van per sonen, die verdacht worden van samenwerking met de vietcong. Er werden schuilplaatsen voor munitie en wapens ontdekt en in Cholon werden vijf personen aan gehouden. Vier vietcongleden hebben donderdag twee mannen uit Saigon ontvoerd en aan de rand van de stad doodgeschoten. Inwoners van Saigon die rebel len of wapenvoorraden aangeven bij de politie, krijgen een pre mie. Volgens politiechef generaal Loan zijn 700 brieven met inlich tingen binnengekomen. De Amerikaanse militaire be velhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, heeft gisteren de oprichting van een afzonderlijk hoofdkwartier voor de twee noor delijke provincies Qunag Tri en Thua Thien aangekondigd. Tot commandant van „prov, corps-V" (provisional corps Viet nam) is benoemd Westmorelands voormalige stafchef, generaal- majoor William Rosson. „Prov. Corps" blijft in begin sel onder controle staan van de generaal der mariniers Robert Caushman, commandant van het „third maf" (third marine amphi bious forde) in Danang, dat de vijf noordelijke provincies be strijkt. Volgens waarnemers ligt aan de oprichting van een nieuw hoofdkwartier de indeling van eenheden van het leger in het noorden en kritiek op generaal Cushman ten grondslag. (Zie verder pag. 5.) Omstreeks het middaguur heeft het bureau voorlichting schade verzekering in een verklaring tegenover het A.N.P. gesproken over een schade van tientallen mil joenen guldens. Deze raming was gebaseerd ,op de alarmerende be richten, die in de loop van de och tend uit Sassenheim werden ont vangen en welke reden waren voor de vrees, dat het gehele be drijf verloren zou gaan. In de loop van de middag wezen de berichten op een verbetering van de situatie op het terrein van de brand. Het ziet er volgens het bureau voor lichting schadeverzekering thans naar tilt, dat de directe brand schade bij Sikkens beneden te tien miljoen gulden zal Wijven. Uit villa in Den Haag Uit een villa aan de Ereprijsweg in Den Haag zijn donderdagavond bij een inbraak sieraden en twee fototoestellen gestolen ter waarde van ongeveer 30.000. De bewoners waren afwezig. Bij hun thuiskomst troffen zij een chaos aan; diverse kasten en laden waren opengebroken en het hele huis bleek doorzocht. Uit het on derzoek door de politie is komen vast te staan, dat de dief via een bovenlicht de villa was binnenge- klauterd. De 40-jarige mevrouw G. Le- mansPolak uit Maartensdijk heeft bij de Utrechtse politie aan gifte gedaan van vermissing van een aantal sieraden ter waarde van f 10.000. De vrouw heeft de sieraden, die in een doosje in haar rieten tas zaten, vermoedelijk in Utrecht ver loren of zij is het slachtoffer ge worden van een zakkenroller. Tot de verdwenen kostbaarheden be horen onder meer twee gouden colliers, drie gouden broches en een gouden armband. Het elfduizend ton metende Britse booreiland „Ocean Prince", dat woensdag tijdens een zware storm voor de noordoostkust van Engeland op drift raakte, is ver dwenen en waarschijnlijk gezon ken. Alle 45 opvarenden werden door een hefschroefviiegtuig in veiligheid gebracht. dan op hopen?", zo vragen de af delingen Berljjn en Hessen van d« vereniging van rechters zich in een verklaring af. In zijn verleden week door ra dio en t.v. uitgezonden rede ver klaarde Lübke zich niet tot de rechter te hebben gewend, omdat hij weet dat degenen die zijn naam in discrediet willen bren gen, er op uit zijn „een zich ja renlang voortslepend proces op gang te brengen". De adviseurs van de president willen de rechter niet inschake len. Zij wijzen op de schade die aan het presidentiële ambt is toe gebracht door de vele processen van president Friedrich Ebert tegen zijn lasteraars ten tijde van de republiek van Weimar vóór het aan de macht komen van Hitier. De rechters zijn van mening dat Lübke niet huiverig moet zijn voor een lang proces, nu de open bare discussie al jaren aan de gang is. De visie van de rechter op de democratie is sinds de pro cessen van Ebert aanzienlijk ge wijzigd, zodat vergelijking daar mee niet opgaat, zo stellen zij. Regeringswoordvoerder Gün- ter Diehl heeft gezegd met te verwachten, dat de president door de verklaring van d« rechters op zijn besluit zal te« rugkomen. AUe eenentwintig mijnwerkers, die na een brand in een zoutmijn in Calumet (Louisiana)) werden vermist, zijn om het leven geko men. Een reddingsploeg vond vrij dag hun stoffelijke resten. In de stad El Dorado In de Amerikaanse staat Arkansas is donderdag de noodtoestand af gekondigd, nadat ongeveer zes tig negers hadden gedemon streerd tegen de vrijlating van een blanke jongeman, die er van was beschuldigd in september vorig jaar een neger te hebben gedood. De demonstranten beko gelden de politie en auto's van particulieren met stenen. Met be hulp van traangas kon de menig te worden verspreid. Er waren geen gewonden. Drie personen werden gearresteerd. OPKLARINGEN Achter een zwakke rug van hoge luchtdruk breidde zich via de Noordzee een noordwes telijke luchtstroming tot onze omgeving uit. Deze stroming wordt in stand gehouden door een omvangrijke depressie, die zich boven noord-Scandinavië en Finland ophoudt en een krach tig gebied van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilan den. Er trekken enkele fronten mee, waarvan de eerste om streeks het middaguur het noor den van ons land bereikte. Een tweede front verplaatste ZATERDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 9.03 9.43 Terneuzen 9.39 10.19 Hansweert 10.13 10.53 Walsoorden 10.12 10.52 ZONDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 10.26 11.01 Terneuzen 11.02 11.37 Hansweert 11.36 12.11 Walsoorden 11.35 12.10 MAANDAG 11 MAART v.m. n.m. Breskens 11.41 11.54 Terneuzen 0.17 12.30 Hansweert 0.51 1.04 Walsoorden 0.51 1.03 zich inmiddels over Schotland en de Noordzee naar het zuiden, Het werd vergezeld van een regengebied, dat het noorden van het land vrijdagavond be reikt had. Achter het front zal vandaag onstabiele lucht naar Nederland stromen. Er zullen daarom naast opklaringen plaatselijk ook en kele buien voorkomen, terwijl de middagtemperaturen dezelfde waarden zullen bereiken als vrii- dag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar ook plaat selijke buien. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 9 7.08 18.34 11.35 5.05 10 7.06 18.36 12.47 5.46 11 7.04 18.38 14.08 6.16 12 7.01 18.39 15.33 6.38 13 6.59 18.41 17.01 6.54 14 6.57 18.43 18.28 7.07 15 6.54 18.45 19.56 7.19

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1