Weer zeven doodvonnissen in Salisbury Conferentie in New Delhi sleept zich voort Duits schip in brand ten noorden van Ameland NEDERLANDSE REDDINGBOOT HAALT 21 OPVARENDEN VAN BOORD REBERLANDSE BIJDRAGE VAN 1,7 MILJOEN GULDEN VOOR GEZONDHEIDSCENTRUM DJAKARTA 3D4ARIGE KANTOORBEDIENDE IN ROOSENDAAL VERMOORDT ZIJN VIER KINDEREN RHGDESISGHE HOOGGERECHTSHOF VERWERPT BEROEP VAN DE ZEVEN TER DOOD VEROORDEELDEN op te treden Kloof tussen arme en rijke landen blijft even breed BELASTINGVERHOGINGEN IN CANADA Toezicht op lonen en prijzen Expressetrein in Oostenrijk ontspoord HET WEER VRIJDAG 8 MAART 1968 24e Jaargang No. 7155 Brits kabinet bijeen Anti-Britse betoging in Loesaka Demonstratie in Salisbury AARDBEVING IN TOKIO Resolutie in V.N.-comtnissie Geen spoor van de 21 opgesloten mijnwerkers in Louisiana Moeder- en kinderzorg Zelfverzekerd Industrielanden legden zich niet vast Financiële onzekerheid Vee! doden bij bombardementen in Biafra Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZ® Directeur-Hoofdredacteur: T. van de Sande Telefoon: 01151—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentteorite per mm 18: et.; minimum per advertentie f2.40. Rubriek „K'eine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geco"->b. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Nadat de wereld ter nauwernood kennis heeft kunnen nemen van de terechtstelling van drie Afrikanen in Rhodeslë door ophanging, en dat men zich met afschuw en verontwaardiging uitspreekt over deze „monsterachtige" terechtstelling, heeft het hooggerechtshof In Salis bury donderdag opnieuw zeven Afrikaanse guerrillastrijders ter dood veroordeeld, tereijl een neger, pas 15 jaar oud, 20 jaar kreeg. Het hooggerechtshof In Rhodesië heeft woensdag het beroep ver worpen, dat de verdedigers van zeven ter dood veroordeelde Afri kanen hadden ingesteld. De zeven mannen hadden vorig jaar augustus meegedaan aan ver zet tegen Rhodesische militairen, waarbij drie soldaten en een po litieman om het leven kwamen. Zij hebben bekend dat zij uit Zambia r.aar Rhodesië waren gekomen en met uit een communistisch land afkomstige wapens op Rhodesische militairen hadden geschoten. Het Britse kabinet is donderdag ochtend in de ambtswoning van In Loesaka, de hoofdstad van het aan Rhodesië grenzende Zam bia, hebben donderdag ongeveer dertig Afrikaanse vrouwen ste nen gegooid naar het gebouw van de Britse hoge commissaris. Bij deze actie, die bedoeld was als protest tegen de terechtstelling van drie negers in Rhodesië, sneu velden achttien ruiten. In de voorafgaande nacht had den onbekenden gepoogd het ge bouw op te blazen. Zij werden échter betrapt door een nacht waker. Men vond toen een hoe veelheid explosieven met een ont stekingsapparaat in een water afvoer bij de ingang van het ge bouw. premier Wilson bijeengekomen om zich te beraden over de stap pen, welke moeten worden ge nomen, nu het blanke bewind on der premier Ian Smith de executie van drie negers heeft laten uit voeren, hoewel koningin Elizabeth de mannen had begenadigd. In welingelichte kringen ver- overhaaste stappen zal doen, ook al daar rechtstreekse maatregelen tegen Smith onmogelijk zijn. Waarschijnlijk zal Londen voor lopig volstaan met sancties tegen degenen die rechtstreeks verant woordelijk zijn voor de terecht stelling, zoals sir Hugh Bsadle, de president van het hooggerechts hof in Salisbury, en voorts een versterking van de economische boycot van Rhodesië. Premier Wilson van Engeland heeft donderdag in het lagerhuis het voorstel van een labourafge- vaardigde verworpen om een bui tengewone conferentie van de pre miers van de gemenebestlanden bijeen te roepen waarop de execu tie van de drie negers besproken zou moeten worden. Wilson verklaarde dat er bin nenkort 'n debat over de kwestie- Rhodesië zal worden gehouden in het lagerhuis. In de Rhodesische hoofdstad Is donderdagochtend voor het parle mentsgebouw een kleine demon stratie gehouden van blanken, die Tokio en omgeving werd don derdagmorgen getroffen door 'n aardbeving van middelmatige kracht, waardoor het spoorweg verkeer enige vertraging heeft ondervonden. Er zou geen scha- 'e zijn. Woensdagmorgen wer den eveneens aardschokken ge voeld, die evenmin schade aan- ichtten. De betogers droegen rouwkran sen met opschriften als „ter nage dachtenis aan het recht in Rhode sië". Een van de deelnemers, een hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Salisbury, ver klaarde dat het rouwbeklag niet zozeer de slachtoffers als wel de mensheid betrof. Sympathiserende blanken legden bloemen neer, ter wijl andere blanke voorbijgangers de demonstranten bespotten. Voor bijkomende negers bemoeiden zich niet met de betoging. Ds politie patrouilleerde in de buurt, maar greep niet in. Dertien Afro-Aziatische landen hebben in de V. N.-commissie voor kolonialisme een resolutie inge diend, waarin van de veiligheids raad wordt gevraagd met spoed doeltreffende acties te onder- wacht men, dat de regering geen I van de drie negers. protesteerden tegen de executie nemen met betrekking tot de „ern- stige toestand" in Rhodesië. Aan boord van het Duitseschip „Bavaria" is woensdagavond tegen tien uur na een explosie brand uitgebroken. De positie was in de vaarroute ten noorden van Ameland. Het schip vroeg dringend as sistentie. Het Nederlandse schip „Prins Maurits" was in de na bijheid. Tijdens windkracht 8 en ruwe zee is het schip afgedreven in de richting van de Eemsmonding en bij Rottumerplaat aan de grond gelopen, waar het gevaar liep te breken.. Uit Borkum was tegen middernacht de Duitse reddingskruiser „Georg Breu- sing" op weg naar het in nood De Nederlandse minister voor ontwikkelingshulp, drs B. 3. Udink, heeft donderdag in Djakarta een overeenkomst getekend, volgens welke de Nederlandse regering 1,7 miljoen gulden zal bijdragen voor de botiw en inrichting vn een gezondheidscentrum in één van de viif elk ruim 800.000 in woners tellende gemeenten van Djakarta. Van Indonesische zijde werd de overeenkomst getekend door dr. Kusnadi, voorzitter van de stich ting Rumah Sakit Islam. Dit is een particuliere organisatie, belast met de oprichting van het gezondheids centrum, daartoe ingesteld door de afdeling welvaart en sociale zal als „moeder-centrum" funge ren voor de kleinere centra en poliklinieken in de districten van de in opbouw zijnde Industriewijk in Oost-Djakarta. Het omvat labo ratoria en afdelingen voor medi sche specialismen. Behalve voor curatieve doeleinden vervult het centrum een taak bij de opleiding van medische studenten en perso neel op het gebied van de open bare gezondheidszorg, in nauwe samenwerking met de school voor openbare gezondheid en de medi sche faculteit van de Universitas Indonesia te Djakarta. Voorts zal het centrum zich richten op de so- ciale geneeskunde, zoals moeder- Een reddingsdeskundige uit en klnderzorg, schoolgeneeskunde Kentucky, donderdag neergela- en voorlichting op het gebied van verkerende schip, evenals de Nederlandse reddingboot „Ge broeders Luden" uit Oostmahorn. Uit Cuxhaven vertrok een Duit se sleepboot. Het schip is later in de nacht opnieuw aan de grond gelopen ten westen van het eiland Bor kum. De bemanning wilde het schip verlaten. De reddingboot was donder dagochtend vroeg met 21 opva renden van het Duitse schip op weg naar de thuishaven Oost mahorn. De „Bavaria" is een vracht schip met passagiersaccomoda- tie van 8092 b.r.t. en behoort aan de Hamburg—Amerikalijn. De „Gebroeders Luden" had aanvankelijk te kampen met motorpech en gaf aan het begin van de ochtend door, dat zij was gaan „steken" (met de boeg in de wind gaan liggen) en van plan was naar Oostmahorn te rug te gaan. Op dat moment leek er geen direct gevaar voor de opvarenden van de „Bavaria" aanwezig. Het schip voer toen, geëscorteerd door de twee Duit se schepen, in het Nuibersgat ten westen van Borkum. Om één uur liep de „Bavaria" opnieuw aan de grond en een uur later verzocht de kapitein alsnog te proberen de oovaren- den van boord te halen. Er woed de nog steeds brand aan boord van het schip. Op dat sein snel de de „Gebroeders Luden", waar van de motoren inmiddels weer normaal draaiden, direct te hulp. Met het van boord halen van 17 mannen en vier vrouwen van de „Bavaria" door de redding- Het nieuwe gezondheidscentrum tiZt.ri'^^-L^de,n" Taf ,l ak ..moeder-centrum" funee- Nederlandse aandeel in het red zorg van de Islamitische vereni ging de Muhammadijah, in samen werking met andere belangrijke islamitische instellingen in Indo nesië. De stichting draagt zelf ca. 0,5 miljoen gulden bij voor dit project. ten in een schacht van de zout mijn te Calumet in de Ameri kaanse staat Louisiana waar sinds dinsdag middernacht 21 mijn werkers na een brand opgeslo ten zitten, heeft geen spoor van de mijnwerkers kunnen ontdek ken- Hij seinde per radio naar bo ven dat de houten balken op de bodem van de schycht nog steeds smeulen en dat er hier en daar nog brandjes woeden. De mijn werkers was hij niet op het spoor kunnen komen- hygiëne en voeding. Daartoe zul len onder meer mobiele teams worden Ingezet voor huisbezoek. De ondertekening vond plaats in tegenwoordigheid van o.a. de In donesische minister van gezond heidszorg, prof. Siwabessy, en het hoofd van de gezondheidsdienst ln Djakarta, dr. Soesilo. Een deel van de Nederlandse bij drage zal worden gebruikt voor de aankoop van de medische in richting via het rijksinkoopbureau in Nederland. dings- c.q, bergingswerk geëin digd. Een Duitse sleepboot be vond zich in de nabijheid van de „Bavaria". Volgens de in Oostmahorn aan land gezette geredden bedroeg het totale aantal opvarenden van het Duitse schip 49. zodat zich nog 28 mensen aan boord be vonden, K De eerste „crisis" in de wereld handelsecferentie (Unct'd) in Nieuw Delhi is op niets uitgele ien en men is niet dichter bii -en oplossing voor do omstred-n '"west'es gekomen, p'dus schrijft de D.P.A.-correspondent Helmut Rëther. Een week geleden heeft een ?ant"l vertegenwoordigers uit de ontwikkelingslanden gezegd, dat uien niet verder hoefde te onder handelen, als de industrielanden "iet bereid waren verder te gaan den de t»t dusverre gedane toe zeggingen. Thans schijnt de veronderstel ling van de ontwikkelde landen te worden bevestigd, dat de ar mere landen de onderhandelin gen wilden activeren door een spektakel te ensceneren. Tot een dramatische buitengewone vol tallige vergadering, die menige vertegenwoordiger uit de ont wikkelingslanden had verlangd en waardoor de discussie onge twijfeld zou zijn verscherpt, is het niet gekomen, daar secreta ris-generaal Raul Prebisch van de Unctad bij gesprekken met vele delegatieleiders olie op de golven heeft gegoten. Maar de rust is bedrieglijk, want de opvattingen van de ar men en de rijken liggen nog steeds wijd uiteen, aldus de cor respondent. Na de woordenvloed van de eerste conferentieweken SAN JUAN, Puerto Rico: Een jongen prikt een stok in de dikke laag olie, welke het strand be dekt. De olie is afkomstig van de Liberiaanse tanker „Ocean Eag le", welke in tweeën is gebroken. volgt nu een reeks resolutie- ontwerpen, die aan de zijde van de industrielanden zo algemeen mogelijk, maar aan de kant van de eisende landen uiterst con creet zijn gesteld. Bij vergaderingen achter ge sloten deuren gaat de strijd vaak urenlang om de vraag, welk ont werp als gespreksbasis moet die nen. Beide partijen verwijten elkaar op deze wijze te verhin deren, dat de conferentie voort gang maakt. Bovendien prikkelt de zelfverzekerdheid van de beter bedeelde landen de ontwikke lingslanden. Niettemin heerst er bij de gever-landen optimisme, want naar hun mening kan de confe rentie in geen geval volledig mislukken, omdat de eisende landen uiteindelijk ook beschei den aanbiedingen zullen accep teren. Hoewel zij in de minderheid zijn. hebben de industrielanden in Nieuw Delhi het heft in han den en zij gaan geen stap ver der dan hun goeddunkt. Bij hun concessies laten zij zichzelf vol doende bewegingsvrijheid over. Men garandeert bijvoorbeeld verhoging van financiële hulp zonder zich op een termijn vast te leggen, of men stemt in met het afsluiten van internationals overeenkomsten over de cacao- markten tot het eind van dit jaar en zegt weinig of niets over de inhoud ervan. Op deze wiize zou overeen stemming in Nieuw Delhi over bijna elke kwestie bereikt kun nen worden, zonder dat de gever- landen zich op iets vastleggen. Of de ontwikkelingslanden dit spel meespelen, waarvan zij d« regels niet hebben vastgesteld, lijkt twijfelachtig, aldus de DPA- correspondent. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft de 39- jarige C. van de W. in de Gerard Doustraat te Roosendaal woensdag avond zijn vier kinderen van het leven beroofd. De vrouw van Van de W„ die woensdagavond rond half twaalf van familiebezoek uit Bergen op Zoom thuiskwam, vond de twee oudste kinderen van zeven en zes jaar opgehangen in het trapgat van het huis. Ze rende gillend naar de buren, waarna de politie naderhand in een kast op de slaapkamer de jongste kinderen van resp. drie en anderhalf jaar vond. De man was spoorloos. Men vermoedt dat hij zelfmoord heeft ge pleegd. De vader, die als zeer oppassend bekend stond, was kantoor bediende bij een bedrijf in Roosendaal. Hij was enige tijd geleden uit het ziekenhuis ontslagen na een behandeling wegens zenuwoverspan ning. Met terugwerkende kracht van 1 januari af stelt de Canadese minister van financiën een toe slag van drie procent voor op de persoonlijke- en onderne mingsbelastingen. Minister Mit chell Sharp had oorspronkelijk een toeslag van vijf procent voor gesteld. maar het parlement ging daar niet mee akkoord en daar door ontstond op 9 februari in Canada de ernstigste politieke crisis sedert veertig jaar. Op een persconferentie heeft de minister woensdagavond me degedeeld, dat de toeslag een tijdelijk karakter draagt en geldt voor 1968 en 1969. Zijn voorstellen behelzen verder een versnelde inning van de ven- nootschspshelMUafc Het nieuwe programma is er op gericht om het grootste deel van de inkomsten die met de verworpen belastingvoorstellen zouden zijn ontvangen, toch te verkrijgen. Naar verwachting zal dé toe slag op de persoonlijke inkom stenbelasting in het op 1 april a 'beginnetode begrotingsjaar 105 miljoen dollar opbrengen en die op de vennootschapsbelas ting 45 miljoen. De versnelde in ning van de vennootschapsbelas ting zal de schatkist 240 miljoen dollar opleveren, maar 't groot ste deel daarvan zal een slechts één maal voorkomende post zijn, doordat de ondernemingen op een gegeven ogenblik aan hun belastingverplichtingen zullen hebben voldaan. In totaal moe ten de voorstellen dus 390 mil joen dollar opleveren, terwijl de oude voorstellen voorzagen in een vergroting van de staatsin komsten met 425 miljoen dollar. Bovendien wordt in beide ge vallen een verhoging van niet- begrotingsinkomsten met vijftig miljoen dollar voorgesteld, ir hoofdzaak door premieverhoging voor pensioenvoorzieningen. Ook heeft de minister bekend gemaakt dat hij een raad van toezicht op lonen en prijzen zal instellen. Al deze maatregeler hebben ten doel het vertrouwen in de Canadese econcmle te ver sterken in een tijd van een toe nemende internationale onzeker heid, zo zei minister Sharp. Nabij Marchtrenk in Opper- Oostenrijk is donderdagmorgen om 6 20 uur de Winer Walzer- express van Feldkirch in Tirol naar Wenen, ontspoord. Vijf wa gons ontspoorden 500 meter bui ten het station van Marchtrenk. toen de trein een snelheid van 120 km per uur had. Vier mensen, een conducteur en drie nassagiers. heb ben daarbij het leven verloren. Zeven andere personen werden ge wond. Tot dusver is het stoffelijk over schot van één slachtoffer gebor gen. In de slaapwagen zitten een vrouw en een kind bekneld. Ge vreesd wordt dat zij het ongeluk niet zullen overleven. Uit getuigeverklaringen zou blij ken dat de ontsporing te wijten is geweest aan het breken van een draaistel. De trein vervoerde on geveer 200 reizigers. OPKLARINGEN Boven West-Europa wordt een noordoostelijke stroming in stand gehouden door een gebied van ho- "e luchtdruk ten westen van de Britse eilanden en een depressie boven de Middellandse Zee. In de stroming verplaatste zich een storing van Duitsland naar zuid- Eranfaijk, waardoor het in ons and donderdag vrijwel de gehele 'ag bewolkt bleef. In de ochtend iel daarbij in het zuidoosten van bet land nog wat regen of sneeuw. Vandaag trekt een rug van ho ge luchtdruk ln zuidelijke richting aver ons land. Er worden daarin apklaringen verwacht, waarbij de 'emperatuur in de middag iets ':oger zal worden dan donderdag. De rug van hoge luchtdruk vordt gevolgd door een zwak front. In verband hiermee bestaat de kans, dat tegen de avond wol kenvelden het noorden van het land zullen bereiken. Bij bombardementen, die d» Nigeriaanse luchtmacht heeft uitgevoerd op vijf steden in hei afgescheiden Biafra, zijn 85 per sonen om het leven gekomen en 106 gewond, zo meldt de radio van Biafra. De steden liggen in de buurt van Awge, ongeveer 80 kilometer van de hoofdstad Enoegoe. Door bombardementen op drie steden in de buurt van Aba zou den voorts 15 mensen zijn ge dood en 23 gewond. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind 'ussen noordoost en noordwest. Maximumtemperaturen van 8 tot 8 graden. VRIJDAG 8 MAART v.m. n.m, Breskens 7.47 8.28 Terneuzen 8.23 9.04 Hansweert 8.57 9.38 Walsoorden 8.56 &37 ZATERDAG 9 MAA2T Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.03 9.39 10.13 10.12 n.m. 9.43 10.19 10.53 10.52 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 8 7.10 18.32 10.38 4.11 9 7.08 18.34 11.35 5.05 10 7.06 18.36 12.47 5.46 11 7.04 18.38 14.08 6.16 12 7.01 18.39 15.33 6.38 13 6.59 18.41 17.01 6.54 14 6.57 18.43 18.28 7.07 15 6«54 18.45 19.56 7.19

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1