Felle gevechten om de stad Ca Maoe in Mekong-delta Rembrandt Van Gogh Karei Appel Jan van der Heyden Jan Davidsz.de Heen Aert van der Neer Folder met afbeeldingen-in-kleur in Uw AH-winkel Noordvietnamezen bedreigen Hué en Khe Sanh Oproep van zes kerken voor vrede in Vietnam Premïe-van-de-Maand Club introduceert dankzij een totaal nieuwe reproductietechniek Donderdag 7 maart 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina" 15 (Exclusief voor de PMC) Rembrandt Jonge vrouw over onderdeur kijkend In PMC cheques per reproduktie Jonge vrouw over onderdeur kijkend Afm. 61x51 cm. Bestelnummer C-411 Witte rozen in groene pot Afm. 51x66 cm. Bestelnummer C-412 Abstract Afm.61x49cm. Bestelnummer C-413 De Heerengracht te Amsterdam Afm. 37,5 x 44,5 cm. Bestelnummer C-414 Vaas met bloemen, fruit en oesters op een tafel Afm. 54x51 cm. Bestelnummer C-415 Riviergezicht bij winter Afm. 51x63 cm. Bestelnummer C-416 Gedrukt op canvas fl.- voor de Vereniging Rembrandt Uw interieur verrijken Ook Coe Tsjï bestookt De „kanonnen" waren boomstammen De luchtacties tegen N.-Vietnam Amerikanen laten krijgsgevangenen vrij Amerikaans vliegtuig neergestort Weer slagveld by Hué Drie buitenlanders met ton aan sieraden in arrest Bescherming oudere werknemers door verlenging opzegtermijn zes wereldberoemd schilderijen op canvas gereproduceerd Clubprijs f 10,- Da reprodukties van de PMC wor den vervaardigd volgens een spe ciale techniek van de Amerikaanse Donald Art Comp. Inc., waarbij niet op papier maar op schilders linnen wordt gedrukt. Drukkerij SenefelderinAmsterdam heeftdeze techniek met de allergrootste zorg toegepast Zo ontstonden weer galoze-reprodukties. die qua kleur. structuur en sfeer het origineel benaderen als nooit te voren. Voor de samenstelling van de PMC Reproduktiecollectiegaf da Vereni ging Rembrandt bijzonder gewaar deerde adviezen. Deze vereniging stelt zich tottaakNederlandse kunst voor ons land te behouden of naar ons land terug te brengen. Van elke verkochte reproduktie draagt de PMC daarom f 1,- af aan de Ver eniging Rembrandt. Donald Att reprodukties zijn stuk voor stuk prachtige wanddecora ties. U kunt ze op een spieraam zet ten en laten inlijsten of op spaan- of meubelplaat plakken. QUANG-TRI, Zuid-Vietnam; Fanatieke vietcongstrijders tij dens gevechten met Amerikaan se en Zuidvietnamese troepen. De vietcong heeft dinsdag nacht ruim twintig steden en mi litaire installaties, waaronder zes vliegvelden, gebombardeerd. In de stad Ca Maoe in de Mekong- delta werd een ziekenhuis door mortiergranaten getroffen. Een van de gebouwen brandde uit. Ca Maoe vormde dinsdag reeds het doelwit van de zwaarste viet congaanval op een Zuidvietna mese stad sinds het „tet"-offen- sief van eind januari. Pas na felle gevechten van huis tot huis waarbij, ook vliegtuigen en artil lerie werden ingeschakeld, kon het guerrillabataljon dat de stad was binnengedrongen, worden verdreven. De vietcong liet volgens een Zuidvietnamese woordvoerder 257 doden achter. Er kwamen 20 burgers om het leven en 50 wer den er gewond. De verliezen van de regeringstroepen werden als gewoonlijk „licht" genoemd. Er zijn ruim duizend huizen ver woest. Ca Maoe is de hoofdstad van de „model"-provincie An Xoejen, waar de pacificatiepro gramma's van de regering als geslaagd werden beschouwd. De guerrillastrijders hebben voor het eerst het basiskamp van de 25e Amerikaanse infanterie divisie te Coe Tsji, 30 km ten noordwesten van Saigon, met mortiergranaten bestookt. De vietcong heeft de afgelopen da gen diverse compagnieën van deze divisie in hinderlagen laten lopen. De Amerikaanse artillerie heeft dinsdag twee „rupsvoertuigen" vernietigd, die circa 5 km ten noordoosten van Con Thien in de gedemilitariseerde zone wa ren waargenomen, zo is in Sai gon vernomen. De A. F. P.-correspondent in Hanoi meldt dat Amerikaanse luchtaanvallen zondagavond en maandagochtend grote schade hebben aangericht aan een rijst- pellerij en aangrenzende arbei derswoninkjes, ongeveer een km nit het centrum van de hoofd stad gelegen. Er zouden twee do den en verscheidene gewonden zijn gevallen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde later mee, dat de twee „rupsvoertuigen", die door Amerikaanse artillerie werden vernietigd, van hout ble ken te zün. Toen een verken ningsvliegtuig was uitgezonden om „de schade op te nemen en de wagens te identificeren", wa ren de Amerikanen er achter ge komen, dat de Noordvietname zen hen een poets hadden ge bakken. De „kanonnen" op de bouwsels waren boomstammen. Intussen heeft 'n hooggeplaat ste Amerikaanse functionaris meegedeeld dat Hoe-é evenzeer door de Noordvietnamezen wordt bedreigd als de mariniersbasis Khe Sanh. Naar zijn zeggen heeft een Noordvietnamesr divi sie zich rond de voormalige kei zerstad samengetrokken. In Saigon zijn dinsdagnacht groepjes vietcongstrijders het stadhuis, een politiebureau en een militaire post binnengedron gen. Regeringstroepen verdre ven de guerrillastrijders, van wie er veertien werden gedood- Ongeveer 80 procent van alle Amerikaanse luchtacties tegen Noord-Vietnam worden uitge voerd door vliegtuigen die in Thailand zijn gestationeerd. Dit is in het Amerikaanse huis van afgevaardigden meegedeeld door de onderminister van buiten landse zaken William Bundy. die belast is met kwesties betreffen de het verre oosten. Bundy zei ook dat de voorhoe de van de 10.000 man sterke Thaise divisie die naar Zuid- Vietnam zal worden gezonden, deze zomer daar zal aankomen. De onderminister waarschuwde weer voor de gevolgen van een zich verslechterende militaire toestand. De Amerikanen hebben beslo ten drie Noordvietnamese krijgs gevangenen vrij te laten en zo spoedig mogelijk naar Hanoi te rug te sturen, zo is woensdag officieel in Saigon bekendge maakt. Volgens welingelichte Amerikaanse kringen is dit een antwoord op de vrijlating, vori ge maand, door Hanoi van drie Amerikaanse piloten. De drie krijgsgevangenen waar het om gaat, maakten deel uit van een groep van negentien Noordvietnamese marinemannen, die in juni 1966 door de beman ning van Amerikaanse oorlogs schepen voor de kust van Noord- Vietnam gevangen werd geno men. Twee leden van de groep zijn vorig jaar al teruggezonden. Een Amerikaans transport vliegtuig met een bemanning van vier leden en ongeveer 40 mariniers aan boord is woens dag nabij de belegerde basis Khe Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam verongelukt Er zouden geen overlevenden zijn. Men vermoedt dat het toestel is getroffen door Noordvietna- mees luchtdoelgeschut. Het transportvliegtuig, een C- 123 van Fairchild, zou op weg zijn geweest met versterkingen voor Khe Sanh. De door 26 dagen zware strijd gehavende stad Hoe-é zal moge lijk opnieuw een groot slagveld worden, zo heeft een hoge Ame rikaanse militaire functionaris woensdag in Saigon gezegd. Hij sloot een aanval op de be dreigde mariniersbasis Khe Sanh niet uit maar wees erop dat een Noordvietnamese divisie (10.000 man) in de omgeving van Hoe-é is geconcentreerd. Andere func tionarissen zeiden dinsdag een aanval op verschillende punten van de Amerikaanse verdedi gingsgordel in het noorden van het land te verwachten. De drie brigades van de uit de strijd bekende Amerikaanse eerste luchtcavalerie-divisie zijn voor de eerste maal sedert zij in Vietnam zijn ingezet, verenigd. Zij vormen de mobiele eenheden voor de bestrijding van de tegen stander, nu de mariniers vrijwel immobiel zijn geworden door de versterking van hun bases. De „skytroopers" van de 101e lucht landingsdivisie zijn bovendien aan de eerste cavalerie-divisie, waarvan een kwart van de 400 hefschroefvliegtuigen is uitge rust met raketwerpers, toege voegd. De hefschroefvliegtuigen zijn voortdurend in de lucht om vijandelijk vuur te trekken waarop dan een aanval volgt. Zo werd een eenheid van een kerk hof beschoten waar de Noord vietnamezen zich hadden inge graven. Bij een daarop volgende luchtaanval werd op het kerk hof een ondergronds munitie depot getroffen. Volgens de inlichtingendienst beschikken de Noordvietname zen tussen Quang Tri en Hoe-é over twee toevluchtsgebieden waar zij opleidingskampen, hos pitalen en bunkers hebben. De Amsterdamse centrale re cherche heeft woensdagavond rond half zeven op de hoek van de Prins Hendrikkade en Gelderse kade twee Marokkanen en een Duitser aangehouden, die in het bezit waren van sieraden ter waarde van circa f 100.000, Vermoedelijk zochten de man nen, die gewapend bleken, kopers voor de kostbaarheden. De politie kon nog geen nadere mededelin gen doen. De sieraden, o.a. in dozen verpakt, zijn hoogstwaar schijnlijk in het buitenland ge stolen. Zes kerken, die in het inter kerkelijk vredesberaad samen werken, hebben in een verkla ring de regering en de volksver tegenwoordiging gevraagd om tegenover de oorlog in Vietnam duidelijk en onomwonden positie te kiezen en er bij volk en bij regering van de Verenigde Sta ten op aan te dringen, dat de bombardementen op Noord- Vietnam worden gestaakt om zo do weg naar vredesonderhande lingen te openen. Ernstige politieke meningsver schillen mogen hiervoor niet langer een belemmering zijn, aldus de verklaring, waarachter zich de algemene doopsgezinde sociëteit, de evangelisch-luther- se kerk. de Nederlands hervorm de kerk, de oud-katholieke kerk, de remonstrantse broederschap en de rooms-katholieke kerk hebben gesteld. In deze oorlog kan geen over winning en geen nederlaag zijn. Slechts dood en verwoesting res ten. Het gevaar schijnt niet denkbeeldig dat, naarmate de positie van de strijdende par tijen benarder zal worden, als nog naar kernwapenen zal wor den gegrepen om een snelle be slissing te forceren, aldus de kerken. Zij roepen vóór alles op tot vrede „omdat zij bewogen zijn om het lot van de miljoenen mensen in Vietnam, om het lot van een geheel volk, dat dreigt ten onder te gaan". „Om welke redenen van politieke aard deze strijd ook mag zijn begonnen en om welke redenen zij ook moge worden voortgezet, het staat", aldus de kerken, „nu wel onom stotelijk vast dat de aard en de omvang van de middelen die moeten worden aangewend, in geen enkele aanvaardbare ver houding staan tot de doeleinden, die men er ten onrechte overi gens mee denkt te kunnen be reiken". De tweede kamer is akkoord gegaan met een ontwerp van wet, dat de bescherming van de belangen van werknemers be oogt, met name in geval van sluiting van ondernemingen. Door het wetsontwerp wordt de positie van de werknemer verbeterd, voor zover althans deze positie in het burgerlijk wetboek is geregeld. Deze ver betering heeft betrekking op de pensioenrechten, die niet over eenkomstig de pensioen- en spaarfondsenwet zijn gedekt en op de ontslagtermijn, die ten op zichte van oudere werknemers in acht behoort te worden genomen. De wet geeft bescherming aan oudere werknemers door verlen ging van de opzegtermijn. Over eenkomstig een advies van de sociaal-economische raad (SER) wordt de opzegtermijn verlengd en wordt deze verlenging gebon den aan de duur van het dienst verband na het bereiken van de 45-jarige leeftijd. De werkgever moet voor ieder heel jaar, dat een werknemer na diens 45e ver jaardag bij hem in dienst is ge weest, een week extra in acht nemen, met dien verstande dat deze extra-verlenging ten hoog ste dertien weken zal bedragen. De termijn van opzegging voor de werkgever bedraagt tenmin ste drie weken ten aanzien van een werknemer, die op de dag van opzegging de leeftijd van vijftig jaren heeft bereikt en tenminste een jaar bij hem in dienst is geweest. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming door de tweede kamer aangenomen. KHE SANH, Zuid-Vietnam: Het droppen van voorraden hoven de zwaar belegerde Amerikaanse „vesting" Khe Sanh. Verscheide ne vliegtuigen, die hier wilden landen of opstijgen, zijn door vijandeiiikvvur. jgetroffen. -I t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5