Drie Afrikanen in Rhodesië terechtgesteld Lekker! vla-flip [TITÏD Eerste huurverhoging per 1 april a.s. eet'n appel! ONDANKS GRATIEVERLENING DOOR KONINGIN ELIZABETH HEBT U GEEN RADIO, ZEGT II TOCH MOET U ER VOOR BETALEN BOEING VAN AIR-FRANCE VERONGELUKT OP GUADELOUPE Alle 63 inzittenden omgekomen Minister Schut kan niets voorspellen snoep verstandig: NEDERLANDSE KUSTVAARDER BIJ KNOKKE OP ZANDBANK GELOPEN Eén dode; twee vermisten HET WEER DONDERDAG 7 MAART 1968 24eJaargang— No. 7154 Bfnnen 15 tellen klaar: Moord Banden doorgesneden Wilson over de executies Monsterachtig' Spoedvergadering V.N.-commissie Tegen berg gevlogen Geen jaarlijkse huurronde Fransen onder de slachtoffers Mijnwerkers opgesloten in brandende mijn HOOFD BIAFRAANSE LUCHTMACHT OMGEKOMEN 300 MENSEN DOOR SNEEUW GEÏSOLEERD GELDROOF IN MONTREAL Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZE? Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sandf Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers ,13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuren Advertentleprïf* per mm 18: et.; minimum iper advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomh. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Drie Afrikanen die in Rhode sië wegens moord ter dood wa ren veroordeeld, zijn gisteren in Salisbury opgehangen ondanks de gratie die koningin Elizabeth hun had ver''d. Volgens r uiedeling op de buitenmuur de gevangenis van Salisbv ond de executie kort na acht uur woensdagmor gen plaats. Het was de eerste maal sinds de afscheiding van Rhodesië van Engeland in november 1965, dat in 't gebied doodvonnissen wer den voltrokken. In Rhodesië wachten meer dan 100 Afrika nen die ter dood veroordeeld zijn, op uitvoering van het von nis. De drie terechtgestelden zijn James Dhlamini, Victor Malam- bo en Duly Shadreck. Om zeven uur maakte de Rho- desische radio bekend, dat de mannen zouden worden opge hangen. Er waren naast journa listen slechts weinig belangstel lenden bij de gevangenis, toen een functionaris het bulletin op de buitenmuur plakte, waarin de terechtstellingen werden be kendgemaakt. yoghurt limonade siroop Malambo en Dhlamini hadden in 1964 een aanslag met een ben zinebom gepleegd op een blan ke boer die om het leven kwam. Shadreck was veroordeeld we gens moord op een stamhoofd. De laatste verzoeken om gra tie van de verdedigers werden dinsdagavond verworpen na af loop van een bijeenkomst van het kernkabinet van premier Jan Smith. Door de terechtstellingen heeft het conflict tussen Rhodesië en Engeland een nieuw hoogtepunt bereikt sinds het land zich op 11 november 1965 van Engeland afscheidde. Een woordvoerder van het de partement van gemenebestzaken in Londen verklaarde, dat zijn regering de actie van de Rho- desische regering „betreurt". Eerder had Engeland gewaar schuwd, dat alle Rhodesiërs die betrokken zouden raken bij exe cuties in strijd met door konin gin Elizabeth uitgevaardigde gratieverlening, zich bloot zou den stellen aan vervolging we gens moord of medeplichtigheid daaraan. Waarnemers in Londen menen dat door de executies de laatste banden tussen Engeland en de opstandige kolonie zijn doorge sneden. Rhodesië heeft zich in feite, zij het nog niet formeel tot republiek verklaard en alle in houd weggenomen van de woor den „God bescherme de konin gin", die Jan Smith bij de on afhankelijkheidsverklaring uit sprak, zo menen zij. Premier Harold Wilson heeft verklaard met „afschuw en die pe verontwaardiging" kennis te hebben genomen van de terecht stelling der drie Afrikanen. Tegelijkertijd waarschuwde hij tegen „overijlde daden of ver klaringen" die het gevolg kun nen zijn van de over de execu ties ontstane woede. Wilson legde zijn verklaring af tegenover de parlementaire fractie van labour. Functionarissen van de inter nationale commissie van juris ten te Genève zeiden dat de Rho- desische regering illegaal is en juridisch gesproken niet 't recht heeft doodvonnissen uit te voe ren. Ook wezen de functionaris sen er op dat het vonnis is uit gevoerd door een „blank be wind" dat namens 200.000 blan ken de wet voorschrijft aan 4Va miljoen Afrikanen. Nu het kijk- en luistergeld wordt verhoogd tot 75,en zodanig gekoppeld, dat televisiebezitters ook voor een niet gebruikt radio apparaat moeten betalen, wordt het tijd de bepalingen voor vrijstelling te verruimen. Het C. N. V. heeft terecht gewezen op een te lage norm ia vergelijking tot die van de alg. bijstandswet. Men moet eerst be talen, maar kan daarna deze belasting van sociale zaken terugvragen. Maar niet in elke gemeente wordt dit bedrag terugbetaald en ook dat is onredelijk. Daarom dienen kijk- en luistergeld gesplitst te blijven. Wie geen radio beluistert, bijv. omdat hij hardhorend is, moet er niet voor wor den aangeslagen, nu er televisie in huis is. En wie zijn hand moet op houden voor een normale ondersteuning, mag niet de dupe worden van een belasting, die een grote hap uit die onmisbare bijdrage vreet. Wat zegt u, meneer? Hebt u helemaal geen radio? Jammer, maar u zult er toch voor moeten betalen. Dat is net zo iets als een autobezitter die ze straks ook bromfiets belasting laten betalen Regeren schijnt toch niet zo moeilijk te zijn. Het geld ligt op straat. En als je dan de mensen wijs kunt maken dat je een zuinige regering bent, nou, dan ben je klaar. Laat ze dan maar betalen! Maar in gemoeda, wat gaan ze doen met mensen die naast hun duur betaalde t.v.-toestel ook radiodistributie hebben? De terechtstelling van drie negers in Rhodesië wordt zowel in r.k. als prot, kerkelijke krin gen in Rhodesië diep betreurd. De vice-precident van Kenia, Daniël Moi. vindt dat de Rhode- sische tarting van de gratiever lening door koningin Elizabeth aan Engeland een ideale ge legenheid verschaft om het be wind van Jan Smith met geweld op te ruimen. De V. N.-commissie inzake ko lonialisme kwam woensdagavond in spoedvergadering bijeen over de diep-slaap matras waaróp u ook echt uitrust! de executies in Rhodesië. De V. N.-commissie voor de rechten van de mens heeft een stemmig haar .afschuw en ver ontwaardiging" over de terecht stellingen uitgesproken. Zij heeft voorgesteld dat de veiligheids raad met spoed bijeenkomt om te trachten het leven van de an dere ter dood veroordeelden te redden. Verscheidene Afrikaanse af gevaardigden bij de V. N. achten Engeland schuldiger dan het be wind van Ian Smith. De regering van Rhodesië be schuldigt de Britse regering van „onverantwoordelijkheid en cy nisme" door koningin Elizabeth aan te bevelen gratie te verle nen aan de drie veroordeelden. Een Boeing 707-straalvliegtuig van Air-France is woensdagmorgen bij de landing op het vliegveld van Guadeloupe tegen een berg gevlo gen en verongelukt. Alle 63 Inzittenden van het toestel 49 passagiers en 14 bemanningsleden, zijn om het leven gekomen, aldus deelt Alr- France in Parijs mee. Het toestel voerde een vlucht uit van Santiago in Chili naar Pa rijs. Om 01.08 Nederl. tijd raakte het bij de nadering van het vlieg veld Le Raizet een berg, genaamd „de zoutmijn", in de omgeving van Saint-Claude. Men had bijna twee uur nodig om het wrak te lokaü- Het is onmogelijk reeds thans te voorspellen of in 1971 de huren in geheel Nederland zullen zijn geliberaliseerd, aldus heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, meege deeld in antwoord op opmerkingen van kamerleden over de voorge stelde wijziging van de huurwet. De liberalisatie zal voortgaan op die plaatsen en voor die catego rieën woningen, waar de omstan digheden daartoe aanleiding geven, met als uiteindelijk doel de libera lisatie in geheel Nederland, aldus de minister. De wijziging van de huurwet, volgens welke huren van wonin gen in niet-geliberaliseerde gebie den waarvoor geen rijksbijdrage (meer) wordt verleend, jaarlijks met maximaal vier procent kun nen worden verhoogd, kan niet wachten tot bijv. 1 april 1970 zo als vele kamerleden hebben gesug gereerd, aldus minister Schut. Het tijdstip van 1 april 1968 de da tum waarop de eerste huurver hoging mogelijk zal zijn is ge kozen can tussen de inwerking treding van het wetsontwerp en de volgende fase van de daarin voor ziene mogelijkheid van huurver hoging, op 1 januari 1969, zoveel tijd te laten als met het oog op de behandeling in het parlement mo gelijk leek. De minister zegt niet te geloven dat de facultatieve huurverhogin- ROME: Ruim 1500 vluchtelingen uit het door aardbevingen getrof fen gebied op Sicilië hebben dinsclag gedemonstreerd voor het Italiaanse parlementsgebouw: zij zetten tenten op het plein voor het gebouw en zijn van plan een 24-uurs demonstratie te houden om meer regeringssteun te ver krijgen voor het getroffen deel van het land. gen, onder druk van de woning- schaarste, in de praktijk zullen ontaarden in een algemene jaar lijkse huurronde voor woningen waarop geen subsidie (meer) rust. In de huurwet zijn voldoende rem men ingebouwd om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen. Als de huurders yan de'hun geboden mogelijkheden gebruik maken, kunnen zij de verhuurders vol doende tegenspel bieden en het schaarste-element zal steeds min der een rol spelen, aldus de mi' nister. Om te voorkomen dat huurders uit onbekendheid met de bepalin gen 9 priori huurverhogingen zul len aanvaarden, zal het ministerie een geschrift over de nieuwe re geling uitgeven. seren. Toen reddingseroepen uit de hoofdstad Point 5 Pitre het toe stel bereikten, was geen der inzit tenden meer in leven. Ooggetuigen hadden een enor me vlammenzee gezien, maar het was niet bekend, of die afkomstig was van het vliegtuig of van een bosbrand, die zou zijn aangesto ken door het toestel. De laatste grote vliegramp die Air-France trof, was eveneens op Guadeloupe. Bijna zes jaar geleden verongelukte een Boeing-707 bii 'n l»ndingsr>oging in een wervelwind. Alle 111 inzittenden kwamen daarbij om. Guadeloupe is het belangrijkste eiland van Frans West-Indië en ligt ongeveer 650 kilometer van de Venezolaanse kust. Guadelouoe bestaat uit twee delen, Grande- Terre en Bas-Terre, die door een smalle zeestraat van elkaar zijn gescheiden. Point Pitre en de luchthaven Le Raizet liggen op het tamelijk vlakke Grand-Terre, maar Basse-Terre, waar het vlieg tuig is neergestort, is moeilijk toe gankelijk en telt vulkanische ber gen tot 1500 meter hoogte. Twee en dertig passagiers wa ren ingestapt in Caracas, vijf in Bogota, acht in Quito, drie in Lima en één in Santiago (Chili). Onder de slachtoffers ziin twee medewerkers van „Match", de verslaggever Hubert Herzog en de fotograaf Tony Saulnier, die een reportage in Latijns-Amerika had den gemaakt en in Quito waren ingestapt. Van 25 passagiers is de nationaliteit vastgesteld. Onder hen zijn geen Nederlanders. Ook pater Emile Gabel, voor malig redacteur van het Franse katholiek dagblad La Croix, is bij de ramp omgekomen. 21 mijnwerkers zitten op een diepte van 360 meter opgesloten in een zoutmijn te Calumet in de Amerikaanse staat Louisiana als gevolg van een brand. Sinds dins dag middernacht heeft men niets meer van de mijnwerkers gehoord. Men heeft tonnen water in de mijnput gepompt, maar de brand woedde woensdagmiddag nog steeds. Kolonel Louis Tschoedesoke, bevelhebber van de Biafraanse luchtstrijdkrachten, is dinsdag avond bij een auto-ongeluk om het leven gekomen, aldus een bericht van „De stem van Biaf- ra". Het ongeluk gebeurde op de weg van Owerri naar Onitsja. Op een bergweg door de Sier ra Madre tussen Durango en Ma- zatlan in noord-Mexico zitten al 36 uur een tiental bussen met 300 toeristen vast in de sneeuw. Er zijn helikopters ingeschakeld om hulp te verlenen. Zes gemaskerde mannen, van wie drie gewapend met automati- sche geweren, hebben maandag- JU avond op het centraal station van Montreal postzakken geroofd met geld ter waarde van 100.000 dol lar. Dit hebben functionarissen van het ministerie van posterijen dinsdag meegedeeld. Een bewaker van de postzakken werd licht ge wond. De rovers wisten in een auto met een Newyorks nummer bord te ontkomen. De auto is teruggevonden. Op de Belgische kust bij Knokke Is woensdagochtend In zware zee de Nfèdertandse kustvaarder No madisch" (363 ton) op een zand bank gelopen. De opvarenden heb ben getracht met een rubberboot de kust te bereiken, maar hun vaartuig sloeg om. Twee van de vijf opvarenden konden worden gered. De 18-jarige koksmaat C. Knol uit Assen, die eveneens werd gered, Is tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis overleden. Vermist werden de kapitein, de heer J. Kajuiter, en de 61-jarige stuurman H. Koster uit Rotter dam. De twee Portugese matrozen, afkomstig van de Kaap Verdische eilanden, José de Cruz Yenceslaw en Joaquin J. O. A. Quin dos San tos Fortes, zijn met verwon dingen in 't ziekenhuis te Knokke opgenomen. De „Nomadisch" is eigendom van de heren D. en J. Kajuiter uit Groningen. Het schip was op weg van Ant werpen naar Londen met een la ding ijzer. De kustvaarder ligt op het strand. Belgische justitiële autoriteiten hebben zich tijdens de storm naar de plaats van de stranding be geven om een onderzoek in te stel len. AFNEMENDE WIND Tussen een hogedrukgebied ten westen van Ierland en een diepe depressie, die zich over Denemarken naar Duitsland verplaatste, kwam boven de Noordzee en onze omgeving een harde tot stormachtige noorde lijke stroming tot stand. Met deze stroming werd vrU koude lucht naar Nederland ge transporteerd, waarin enkele ra» gen- sneeuw- en hagelbuien voorkwamen. De middagtempe- raturen stegen daarbij nergens boven vier graden. De depressie vult nu boven Duitsland op en trekt verder naar het zuiden. Hierdoor zal het stormveld ge leidelijk in betekenis afnemen. Er wordt daarom vandaag een krachtige tot matige en langs de kust aanvankelijk nog een harde noordoostelijke wind verwacht. Een rug van hoge luchtdruk trekt inmiddels via Scandinavië in da richting van ons land, zodat de buiigheid in de loop van de dag minder wordt. medegedeeld door het K. N. M. I- geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Krachtige tot matige aan de kust af en toe harde noordoostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan woensdag. DONDERDAG 7 MAART v.m. n.m. Breskens 6.46 7.22 Terneuzen 7.22 7.58 Hansweert 7.56 8.32 Walsoorden 7.55 8,31 VRIJDAG 8 MAART v.m. n.m. Breskens 7.47 8.28 Terneuzen 8.23 9.04 Hansweert 8.57 9.38 Walsoorden 8.56 9.37 ZON MAAN op onder op ondet Mrt. 7 7.13 18.31 9.57 3.05 8 7.10 18.32 10.38 4.11 7.08 18.34 11.35 5.05

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1