Vietcong voerde aanvallen uil in zeven provincies Kantongerecht te Terneuzen Rennies AMSTERDAMSE RECHERCHE LOST TWAALF JAAR GELEDEN GEPLEEGDE MOORD OP Loslippigheid van daders leidde tot oplossing van drama Terugkeer van Morgan de Magiër Burgerlijke stand Woensdag 6 maait 1368 DE VRIJE ZEEUW Pagina .5 Hulp van parachutisten Kamerlld Boetes sluit zich aan bij uitlatingen van prof. Delfgaauw ZESDAAGSE VIJFTIGURIGE WERKWEEK VOOR KOSTERS Vredesplan rupsenplaag in australië WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN DODELIJK VERKEERSONGEVAL DE VLUCHTELINGEN IN DAL VAN DE JORDAAN GEEN ONDERSCHEID TUSSEN BLANKEN EN NEGERS... VOOR 30 MILLE UIT JUWELIERSETALAGE GEROOFD Op het spoor In auto vermoord Brandend maagzuur, (Vervolg van pag. 1.) Bij de Zuidvietnamese kust plaats Toey Hoa, 400 km ten noordoosten van Saigon, zijn Amerikaanse parachutisten Zuid vietnamese regeringstroepen te hulp gekomen, die door de viet cong waren aangevallen. De ge vechten duurden een hele dag. 206 vietcongstrijders werden ge dood. De Amerikanen verloren vijf man. Zestien Amerikanen werden gewond. Verder naar het noorden wer den 59 Noordvietnamezen ge dood bij een treffen met Ameri kaanse infanteristen. Achttien Amerikanen werden gewond. Op twintig km ten noorden van Saigon werd een commandopost van een Zuidvietnamees infan- teriebataljon aangevallen. Hier bij werden 42 vietcongstrijders gedood, aldus Zuidvietnamese mededelingen. Enkele kilometers van 't vlieg veld Tan Son Nhoet bij Saigon werden drie Amerikanen gedood en twaalf gewond, toen de viet cong eenheden infanterie onder vuur nam. De vietcong moest het veld ruimen met achterlating van tien doden. Zuidvietnamese regeringstroe- Het pacifistisch socialistisch eerste kamerlid O. M. Boetes heeft zich dinsdagavond, tijdens de begrotingsbehandeling van onderwijs en wetenschappen in de eerste kamer, aangesloten bij uitlatingen van de Amsterdamse hoogleraar prof. Delfgaauw, vol gens wie „gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio, president Johnson en zijn generaals oorlogsmisdadigers zijn". De heer Boetes bood de mi nister van onderwjjs en weten schappen, prof. Veringa, een wat hij noemde audio-visueel hulp middel aan, in de vorm van een affiche, waarop gedrukt staat „Johnson oorlogsmisdadiger". Hij deelde de bewindsman mee hier van nog enkele duizenden exem plaren beschikbaar te hebben ter verspreiding op de Neder landse scholen. Kamervoorzitter dr. ir. J. P. Mazure voegde de heer Boetes toe dat hij buiten de orde ging, doch deze repliceerde met de opmerking dat het onderwerp polemologie aan de orde was. De heer Boetes was ingegaan op de door de heer Van Hulst (CHU) gemaakte opmerkingen inzake de leer der vrede, die hij als irenologie had betiteld. Een „normale" werkweek van ongeveer vijftig uur en één vrije dag per week (niet op zondag) zijn opgenomen in de nieuwe richtlijnen voor de arbeidsvoor waarden van de kosters, die in overleg tussen de protestants- christelijke kostersvereniging:, de vereniging van kerkvoogdijen in de hervormde kerk en het landelijk verband van commis sies van beheer in de gerefor meerde kerken zijn opgesteld. Daarin is ook een salarisverho ging van vier procent opgeno men. De richtlijnen hebben geen bindend karakter. Ze dienen al leen als advies voor de plaatse lijke kerken. Behalve over de werktijd is ook overeenstemming bereikt over een vakantietoeslag van zes procent, een aaneengesloten va kantie van twee kalenderweken, vier vrije zondagen en drie snip perdagen. Bij ziekte of arbeids ongeschiktheid dient de koster volgens het advies gedurende het eerste jaar een suppletie tot hon- der procent te ontvangen op de uitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetten. Als richtlijn voor de „full- I ne"-kosters kwam een mini- jiumsalaris van 7710 gulden per ar uit de bus met tien jaar- ij kse verhogingen van 144 gul- ADVERTENTIE) Op 8 maart a.s. hopen onze geliefde ouders, be huwd- en grootouders, zus ter en zwager M. C. HEENE—KOLIJN hun 45-Jarlge echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is ons aller wens. J. KOLIJN J. L. DE TROYE A. M. H. DE TROYE— HEENE Ineke, Maurice, Anneke Terneuzen, 6 maart 1968 pen hebben maandag op drie km van Hoe-é in het uiterste noor den een geheime wapenopslag plaats ontdekt, die onder meer voor een ton springstof van Pools fabrikaat bevatte. Achttien democratische afge vaardigden in het Amerikaanse huis van afgevaardigden hebben zich uitgesproken voor regeling van de Vietnamese kwestie door middel van vrije verkiezingen met deelname van het nationale „bevrijdingsfront" en voorafge gaan door een wapenstilstand onder internationaal toezicht. Na de verkiezingen zouden alle bui tenlandse troepen moeten wor den teruggetrokken. De achttien ondertekenaars spreken in hun voorstel niet met name over een onvoorwaardelijk en onmiddellijk staken van de aanvallen tegen Noord-Vietnam. Op een persconferentie toonden enkelen van hen zich daar wel voorstanders van. Het plan omvat de volgende punten: 1. vrije verkiezingen met deel name van alle partijen, het bevrijdingsfront inbegrepen; 2. voorafgaand aan de verkie zingen een wapenstilstand waarbij alle operaties of ter reurdaden achterwege moe ten worden gelaten; 3. controle op de verkiezingen door een voor beide partijen aanvaardbare instelling, bijv. een internationale commissie, 'n gemengd Vietnamese com missie of een combinatie van beide; 4. na de verkiezingen gelei delijke terugtrekking van al le buitenlandse troepen uit Zuid-Vietnam; 5. regeling van de toekomstige betrekkingen tussen Zuid- en Noord-Vietnam door directe onderhandelingen tussen de regeringen van Saigon en Hanoi. De graslanden in de omgeving van Longreach in de Australische staat Queensland worden geteis terd door een rupsenplaag. Volgens inwoners van Lon greach bewegen de rupsen zich voort als „een enorm geel tapijt" en eten zij alles op wat op hun weg ligt. In Queensland zijn ook grote horden groene torren, zand vlooien en bruine rupsen gesig naleerd. Een koopvrouw betrapte maan dag op de markt in de Wester straat in Amsterdam de 30-jarige vrouw S. H. op diefstal van tex tiel. De dievegge was in het bezit van een tas met dubbele bodem. Bij huiszoeking in haar woning trof de politie voor ca. 4.000 aan de meest uiteenlopende artikelen aan, volgens de recherche waren de goederen gestolen op markten en bij enkele grootwinkelbedrij ven in de hoofdstad. De vrouw wordt donderdag aan de officier van justitie voorgeleid. ZITTING VAN 5 MAART 1968 EEN TREURIG GEVAL De Antwerpse schipper M. P. de H. werd bij verstek door de Terneuzense kantonrechter mr. C. J. M. v. Hees overeenkomstig de eis veroordeeld tot een voor waardelijke hechtenis van een week en een boete van 100 gul den, omdat hij dronken aan het roer van zijn schip, de „Betume I", zou hebben gestaan. Uit het verhoor van de getuige- verbalisant, opper J. Kamp van de rijkspolitie te water, bleek dat het met schipper De H. een tragische geschiedenis was. De H. kon niet van de fles afblijven en omdat hij buitenlander is kan de Nederlandse justitie hem niet onder toezicht stellen van een consultatiebureau. Zijn zestien jarige zoon die bij hem vaart, vindt dit alles heel erg en doet zijn best zijn vader van diens slechte gewoonte af te helpen. Op 28 augustus was De H. met de „Betume I" op het kanaal TerneuzenGent tegen de doua ne-steiger te Sas van Gent geva ren. Zijn schip en de steiger wer den hierbij beschadigd. Bij zijn verhoor door de wachtmeester toonde de schipper zich overmoe dig en agressief. De getuige is toen, naast De H. in de stuurhut staande, met de „Betume I" te ruggevaren naar cfe steiger. Hij constateerde dat de schipper dronken was. „Als ik hem niet had afgeremd, waren er nog meer brokken gemaakt". Toen de ge tuige zich even uit de stuurhut had verwijderd, lag het schip midden in het kanaal; de schip per wist het toen niet meer. Bij zijn speurtocht naar drank trof de wachtmeester een fles whisky in de koelkast aan. „Hij trachtte mij toen te verleiden samen een borrel te drinken", aldus de po litieman, die de drank in beslag had genomen. INHAALMANOEUVRE De Bredase chauffeur A. A. M. v. G. had op 19 september op de Hulsterweg met een grote vracht wagen van de firma S. te Breda De 43-jarige Hagenaar W. A. P. verloor maandagnacht de macht over het stuur van zijn personenauto, toen hij op rijks weg 4 ter hoogte van Burgerveen met grote snelheid door een bocht reed. De auto botste tegen een hekwerk, waarbij de passa- giere, mej. G. F. Coevoets (45) uit Amsterdam, uit de auto werd geslingerd. Zij overleed ter plaatse. Na de incidenten in de maand februari zijn ongeveer 75.000 Jor- daniërs uit het dal van de Jordaan gevlucht naar veiliger oórden in de heuvels ten oosten van de ri vier. Dit staat in een „rapport over de uittocht uit het dal van de Jor daan" van de hand van de com missaris-generaal van de organi satie voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen van de Verenigde Naties, Lawrence Michelraore. Volgens het maandag gepubli ceerde -rapport is de vluchtelingen stroom uitgegroeid tot een „ware vloedgolf" na de incidenten van 15 februari. Met 65 tegen 32 stemmen heeft de Amerikaanse senaat een mo tie aangenomen, die een eind moet maken aan het debat over de burgerrechten. Deze motie komt neer op aan vaarding van het wetsontwerp inzake de burgerrechten en het geen onderscheid maken tussen blanken en negers op het gebied van de huisvesting. Het ontwerp is bijna twee maanden bü de se naat, in behandeling geweest een tractor met twee aanhang wagens ingehaald. Een hem te gemoetkomende volkswagen bleek bemand met de wacht meester van de rijkspolitie L. Provoost uit Hontenisse. De politieman moest met de wagen in de berm vluchten om een aanrijding te voorkomen. De officier mr. Th. Lebret zei, dat hij zich niet wilde beperken tot een boete. Deze wordt meestal geheel of gedeeltelijk door de werkgever betaald. Hij requi- reerde 150 gulden boete en een ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. „Dit zijn nu de inhaalmanoeu vres die aanrijdingen met dode lijke afloop veroorzaken", was zijn stelling. De kantonrechter bracht de boete terug tot 100 gul den en de ontzegging tot een voor waardelijke. GELIJKE MONNIKEN A. M. F. te Sas van Gent en R. E. V. te Vogelwaarde hadden een verkeersovertreding begaan met een auto die niet was verzekerd. F. was op 15 augustus in de Gentsestraat naar links afgesla gen, toen een andere auto hem dicht was genaderd. Hij moest hiervoor 30 gulden boete betalen en 70 gulden voor de nalatigheid van het niet-verzekeren. „Gelijke monniken, gelijke kappen", zei mr. Van Hees tot V. en veroordeelde hem tot eenzelf de bedrag. Laatstgenoemde was met zijn auto op 21 oktober op de Hulsterweg te Hontenisse in een sloot terechtgekomen. „Het was op zaterdagavond na een plezierrit met vriendjes en dan ga je gauw van alles den ken, maar laat ons het bij den ken laten", zei de officier. Voor de verkeersovertreding moest V. 50 gulden betalen wat met de 70 gulden voor het niet-verzekerd zijn neerkwam op een bedrag van 120 gulden. Hli SCHROK Hartverwarmend was de open hartigheid, waarmee de jeugdige C. J. B. de R. uit Schoondijke toegaf met zijn brommer op 12 november te Philippine een aan rijding met een tegenligger te hebben veroorzaakt. Een tweede bromfiets reed hierdoor in een sloot. De voertuigen werden alle drie beschadigd en De R. bekwam een lichte hersenschudding. Het was op de late avond ge beurd, De R. zat gebogen op zijn bromfiets om de harde wind enigszins te ontwijken. De officier eiste 50 gulden boete, waarvan de knaap zicht baar schrok. „35 gulden, vonnis te mr. Van Hees, het kan echt geen cent minder". J. M. R. te Terneuzen had in Hulst op 12 oktober op de Markt met zijn auto 'n voetgangster aan gereden. Zij werd geschept en kwam op de motorkap terecht. De boete bedroeg 25 gulden. VRIJSPRAAK De officier eiste vrijspraak tegen L. v. M. te Westdorpe die op de Gr. Jansdijk een botsing met een personenauto zou heb ben veroorzaakt door niet rechts te houden. Een obstakel op de weg vormde hierbij een bakfiets De kantonrechter sloot zich bij de eis aan en sprak de verdachte wegens gebrek aan bewijs vrij. GEEN VOORRANG A. A. H. uit Goes had op 26 ok tober op een kruising van de rijksweg AxelSluiskil geen voorrang verleend. Een botsing met een andere auto was het ge volg. „We hebben in Zeeland een slecht weekeinde achter de rug", stelde mr. Lebret vast, waarbij hij kennelijk doelde op de onge lukken met fatale afloop, waar van de kranten in het begin van de week melding maakten. Hij eiste 100 gulden boete. De uit spraak luidde 50 gulden. DURHAM: Dit is de over-bevei- ligde gevangenis van Durham., Engeland, waar enkele van de meest notoire boeven van Enge land huizen. Twintig gevangenen hebben zich zondag verschanst in de kapel van de vlucht-vrije vleu gel van de gevangenis, terwijl de meeste gevangenen naar de tele visie heken. Bij de juwelierszaak C. G. J. Buys in de eerste Lindendwars- straat in Amsterdam is maandag nacht voor ca 30.000 aan siera den uti de etalage gestolen. De daders vrijwel zeker twee wrikten de houten luiken voor de etalage los en sloegen vermoe delijk met een stang de winkel ruit in. Volgens de eigenaar ver dwenen er 630 gouden ringen, vijftig gouden armbanden en der tig colliers. Hij zou niet verze kerd zijn. BERLIJN: Twee prominente le den van de Westberlijnse „gru- wel-gemeenschap 1", Rainer Langhans (l.) en Fritz Teufel ge- fotogrfeerd in het gebouw van de rechtbank in Moabit vóór de aan vang van de zitting waarop zij beschuldigd werden Een twaalf jaar geleden gepleeg de moord of doodslag schijnt door de Amsterdamse recherche te zijn opgelost. Pikante bijzonderheid: het lijk van de vermoorde vrouw, de destijds 56-jarige caféhoudster Betje Schevenhoven is ondanks een 48-uur durende graafpartij in de Bloemendaalse duinen niet gevon den. In januari van dit jaar kreeg de Amsterdamse politie te maken met een in juli 1967 gepleegde inbraak, waarbij voor 25.000 aan stimulerende middelen werd ge stolen. Voor deze zaak werden in januari aangehouden de 44-jarige koopman G. S., zijn 36-jarige con cubine E. B., de 56-jarige café houder W. L„ de 44-jarige rij schoolhouder W. W. V. en de 42- jarige chauffeur J. S. K. Het uit voerige onderzoek, dat naar aan leiding van deze diefstal werd in gesteld bracht niet alleen aan het licht dat de peppillen naar Scan dinavië waren verhandeld maar gaf bovendien aanwijzingen die de rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade op het spoor zetten van de zaak Betje Schevenhoven, die in haar omgeving bekend stond als tante Bet. Uit mededelingen door de ver dachten in deze zaak gedaan kre gen Amsterdamse rechercheurs aanwijzingen die leidden tot de ar restatie van een zesde man, de 52- jarige garderobier Th. W. van H„ een vriend van koopman G. S. Een diepgaand verhoor van beide man nen bracht hun tot een volledige en tot details op schrift gestelde bekentenis in de moordzaak tante Bet. Zij gaven tegenover de politie toe geweten te hebben dat zij plan nen had voor ongeveer 20.000 'n hotelletje te kopen. Het was van tante Bet bekend dat zij haar geld graag bij zich droeg. Om half één in de ochtend van 17 oktober besloten de mannen hun slag te slaan. Zij volgden de vrouw van de Sint Jacobsstraat naar het Centraal Station met de auto van Van H. S. verborg zich achter in de auto en Van H. die tante Bet heel goed kende haalde haar op bij de tramhalte en bood haar een lift aan. De vrouw schijnt argeloos met haar „vriend" te zijn meegegaan en kreeg van S. op de Nwezijds Voorburgwal ter hoogte van het postkantoor met een zwa re stalen autoas een klap op het hoofd, die vermoedelijk meteen haar dood betekende. De mannen zijn toen met de auto in de rich ting van het Bloemendaalse strand gereden en terwijl Van H. met zijn auto doorreed om later terug te komen heeft S. het lijk de duinen ingesleept en daar begraven. 2.000- Een teleurstelling voor de man nen was dat hun slachtoffer niet meer dan 2.000 op zak had. De auto werd onmiddellijk grondig gereinigd en van nieuwe bekleding voorzien, maar is inmiddels in de sloop verdwenen zodat de politie op dit punt geen bewijsmateriaal heeft. Het blijkt dat de daders, die in feite een perfecte misdaad had den gepleegd, in de loop van de jaren in een dronken bui iets hier over aan derden hebben gezegd, wat na twaalf jaar het begin van de oplossing van dit drama is ge worden. druk op dc maag, opgeblazen gevoel? helpen direct 9 Graaf Conrad ontvangt zijn gast met koele hoffelijkheid. Hij vraagt verbaasd, wat Aram er toe gebracht heeft, hem te komen be zoeken. In korte woorden ver haalt Aram, hoe de schaapsherder hem gewaarschuwd had, het grondgebied van Tarente niet te betreden, en dat hij nieuwsgierig geworden door de vtsemfe ver. halen over nachtelijke onweers buien bij heldere hemel, eens even een kijkje ging nemen op het grondgebied van de graaf. Over de ontmoeting met het boe renmeisje en haar vader, die door een pijlschot gewond was, rept hij echter met geen woord Als hij uitgesproken is, maakt graaf Conrad een wanhopig hand- gebaar en zegt half lachend: „Helaas, het is maar al te waar, dat al mijn pachters hun hofste den in de steek laten. Ze menen, omdat het de laatste dagen nogal geonweerd heeft, dat er boze geesten aan het werk zijn. Ge weet zelf, heer ridder, hoe bij gelovig de achterlijke boeren zijn." „Maar ik weet eveneens, dat hier beneden hele rijen bomen staan, waarvan de toppen finaal weggeslagen zijn," merkt Aram op. „Als dat door een bliksem straal gebeurd is, dan is dat toch wel een zeer merkwaardige blik semstraal, heer Conrad 1 1" Er volgt op deze woorden een Bemannen stilte AXEL Geboren: 1 febr. Sandra Ri chard Marlies, d. van Petrus B. Seghers en Germaine M. H. de Smet, Robertstr. 16. 14 febr. Pe tra Daniëlle, d. van Jan Verhoeff en Anna van Alten, Nassaustr. 3. 26 febr. Jacobus Jacob, z. van Levinus Verberkmoes en Maria Simons, van Gistellelaan 84. 28 febr. Ebrina Christina, d. van Jozias Haak en Martina J. C. d' Jonge, Beoostenblijsestr. 8. Huwelijks-aangiften: 1 febr. Jan de Putter, 24 j., en Leentje C. van Dixhoorn, 17 j. 6 febr. Anthonie Oppeneer, 26 j., en Cornelia Fiegen, 22 j. 9 febr. Jo- han A. M- de Schepper, 24 j., en Margarita A. Vermeire, 20 j. 16 febr. Louis P. M. van Eetveldt, won. te Sas van Gent, 20 j„ en Aaltje J. Sol, 19 j. 19 febr. Fran cois N. Glavimans, won. te Rot terdam, 23 j., en Anne J. Howell, 21 j. 21 febr, Arie Faas. won. te Zaamslag, 22 j., en Neeltje Die- leman, 19 j. 23 febr. George F. J. Simons, won. te Hilversum, 24 j„ en Debora M. Hamelink, 21 j. 26 febr. Dirk A. Haak, won. te Arnhem, 24 j„ en Maria P, Bij de Vaate, 21 j. Huwelijksvoltrekkingen: 2 feb.r Johannes van Bendegem, 23 j„ en Dina A. van den Berge, 23 j.; Franz de Feijter, won. te Hoek, 23 j. en Sara de Feijter, 20 j. 7 febr. Levinus Schieman,'23 j. en Adriana C. Smies, 22 j. 16 febr. Frederik de Feijter, 23 j., en Adriana S. van de Velde, 19 j.; Johny O. M. Meeusen. 20 j., en Janna Heijnsdijk. 21 j. 23 febr. Jan de Putter, 24 j., en Leentje C. van Dixhoorn, 17 j.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5