Terneuzen wil en kan zijn „bootje" niet missen vlees eten is verantwoord eten Ir. HOEKSTRA: „VERPLAATSING STEIGER IS GEER PROBLEEM" CHRISTELIJKE BLO TERNEUZEN WIL ZELF MET EEN VB0- OPLEIDING GAAN BEGINNEN J. G. Verlinde voor middenstand belangrijk" Het oude „Java" wordt gesaneerd Afscfceid van een afbraakbuurt Marechaussee ingeschakeld bij bewaking van ambassades 'Woensdag 6 maart 1968 Pagina S Meningen GEEN V. B. O. DE I. T. O. 'START Nieuwe piaats Cijfers Aardschokken in India WEER PROCES-VERBAAL TEGEN „LEUZEN- PLAKKER" Koningin Fabiola terug op Laeken DE VRIJE ZEEUW De koperen drempels zijn gepoetst, de kelners bedienen ér als in een goed restaurant en de soep die zij brengen, is van superieure kwali teit. Ja inderdaad, we hebben het over het Terneuzense „bootje", dat volgens een gestudeerd man van de waterstaat „rijp is voor de schroot hoop". „Als de boot weg gaat, kan ik beter gaan verhuizen", zegt een kleine man met alpinopet op en een tas onder de arm. Hij werkt ergens in de zak van Zuid-Beveland en scheept zich 's morgens, als er net een beetje grauw licht is, in aan boord van de „Prins Willem I". Een scholier, een militair, een heer met aktetas en een vier leden tellend gezin met zware koffers wandelden gelijk met hem de PSD-steiger op. Drie PSD-mannen maken een bab beltje bij de loopplank, een vierde spoelt de schuit af met veel water en de hofmeester heeft alles kennelijk al in orde, want hij staat in de deurope ning van zijn heiligdom. Al met al ontkomt men niet aan de ge dachte, dat de jaren dertig wat het vervoerswezen betreft iets romantisch gehad moeten heb ben. De heer Huijbrecht, Terneuzens AstfisLêM voor de P. v. d. A., ge bruikte vorige week tijdens de zit ting waarin de motie tegen de op heffing van deze veerdienst werd aangenomen, de term „mensen zonder auto". Dat soort mensen lijkt zeldzamer dan het is. Zij zijn het vooral die van deze veerdienst gebruik maken. Het is de kortste weg naar de trein en daarbij de geriefelijkste. De reis varieert in lengte van 40 tot 50 minuten, dat wel, maar in Hoedekenskerke staat de bus altijd klaar, iets wat de Vlissingers en de Kruiningers niet kunnen beweren. De meningen staan lijnrecht tegenover elkaar. Tegenover de harde waterstaatkundige argumen ten, waarin de veiligheid van Zeeuws-Vlaanderen ten opzichte van de onberekenbare Wester- schelde een element van de eerste orde is, staan verweren die op de belangen van een beperkte groep steunen. De heer J. G. Verlinde, voorzit ter van het H. C. T., zegt: „Het bootje is voor de middenstand van groot belang. Op woensdagen en zaterdagen is het nut van die dienst direct merkbaar en op an dere dagen merk je steeds dat er een uitwisseling bestaat". Burgemeester Aschoff heeft de opheffingsgedachte tijdens de raadszitting een „kwalijke zaak" genoemd en het G. S.-lid J. M. A. van Dongen deelde een dag later 1 i~nrruwijui. De heer M. Moens, hoofd van de christelijke B.L.O. te Terneu zen, wil aan zijn school een vorm van. Voortgezet Bijzonder Onder wijs gaan geven als blijkt dat er in augustus niet voldoende leer lingen (16) zijn voor een gesub sidieerde V.B.O.-opleiding. In het laatste geval zullen er geen leer krachten voor de technische vak ken zoals timmeren en metaalbe werking kunnen worden aange trokken en zal de heer Moens wat dat betreft zelf doen wat hij kan. Hij deelde dit mee op een voor lichtingsavond, dinsdag in het schoolgebouw, en adviseerde de aanwezige ouders hun kind na het doorlopen van de laatste klas op school te laten als het nog niet aan werken toe is. De leerlingen mogen tot hun 17e op school blijven. Ook zal er in augustus voor hen die van de B.L.O.-school af zijn de moge lijkheid bestaan een avondcur sus aan de school te volgen. Zij zullen dan lessen krijgen in de sfeer van hun werk, of juist in een heel andere sfeer, bijvoor beeld „doe het zelf'-lessen, maatschappijleer. Deze cursus zal tevens goede aansluiting geven op het leerlingenstelsel, aldus de heer Moens. „We zullen alle mogelijke moeite doen om een V.B.O.-op leiding te beginnen. Maar daar zijn 16 leerlingen voor nodig en die zullen er in augustus waar schijnlijk niet zijn", zei de heer Moens. Hij pleitte voor de vor ming van een V.B.O.-opleiding om een kans te bieden aan de kin deren, die de Individueel Tech nische Opleiding aan de L.T.S. niet kunnen volgen: ongeveer 60 van de leerlingen. „Moet 't kind gaan werken op 15-jarige leeftijd? Of gooien we er nog wat geld tegenaan, zodat hij straks een geschoold arbeider is", legde hij de ouders voor. De heer Moens en mejuffrouw A. C. Wiegand Bruss, een van de onderwijzeressen, beant woordden vragen over de onder wijsmogelijkheden, die zij elkaar stelden. Zo gaf de heer Moens 'n uiteenzetting over het I.T.O.-on derwijs. „Er wordt veel praktijk en weinig theorie gegeven. Het gaat er om hoe dat laatste wordt gegeven", zo zei hij. Over de kwaliteit was hij duidelijk: „Als hij klaar is, is hij minstens zo goed als een l.t.s.-leerling. Als ze hun vak maar kennen". De I.T.O.-opleiding die voortgeko men is uit de zogenaamde „C- stroom", start dit jaar. Hij zei dat 26 van de I.T.O.- leerlingen van de B.L.O. komen, dat 17 van de B.L.O.-leerlin- gen niet naar die opleiding wil len, hoewel zij er geschikt voor zijn. Hij drong er daarom bij de ouders op aan begrip te tonen voor de leermoeilijkheden van hun kinderen en hen te stimule ren. Mejuffrouw WiegandBrass zei dat de vorming van een afdeling voor Individueel nijver heidsonderwijs voor meisjes eveneens door gebrek aan leer lingen onmogelijk was. Daarom streeft men ook voor hen naar een V.B.O.-opleiding, waarin huishoudpraktijklessen het be langrijkst zullen zijn, zo zei zij. De heer Moens deelde mee dat leerlingen van zijn school zullen kunnen deelnemen aan een ont- moetingsweek in „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden. De week zal na Pasen vallen. Daaraan zul len verder onder meer leerlingen van lagere scholen en Ï.T.O.-op- leidingen deelnemen. mee, dat het provinciaal bestuur ernstige bezwaren tegen de ophef fing heeft. „Het is de vraag welke taak het provinciaal bestuur aan het veer toedenkt", zegt ir. J. S. Hoekstra, hoofd van het arrondissement Terneuzen van de rijkswaterstaat, die duidelijk is over de toekomst van de veerdienst. „In de oost buitenhaven is, als de werken daar beginnen, geen plaats meer voor de ponton. Die moet daar weg. Als het veer ook voor auto's gehand haafd moet blijven, zal de hele steiger naar de nieuwe voorhaven van de zeevaartsluis worden ver plaatst, dus ongeveer tegenover 't gebouwtje van het loodswezen". Hij zei dat er vier dukdalven zul len moeten worden geplaatst en een landhoofd met toegangsweg zal moeten aangelegd, maar dat zoiets praktisch op geen enkel be zwaar stuit. Er zal rekening moe ten worden gehouden met de uit loopruimte voor de boot, die in verband met de sterke stroom met vrij grote snelheid binnenloopt. Daarnaast zal het van de finan ciële aspecten afhangen, of de ponton al dan niet moet worden verplaatst. „Het hangt er van af, of er van de zijde van het ge meentebestuur sterke aandrang zal zijn om het autovervoer te handhaven. Mocht het provinciaal bestuur menen dat de auto's er wel af kunnen, dan kan de boot langs de steiger voor de buiten haven meren", aldus ir. Hoekstra. Het „sociaal belang" van het veer TerneuzenHoedekenskerke wordt weerspiegeld in de cijfers. Vorig jaar vervoerde de „Prins Willem I" 323.122 passagiers. In 1966 waren het er 333.515 en in het jaar daarvóór 340.171. Er is dus sprake van een geringe daling. Wat betreft het autovervoer ver tonen de ciifers een schommeling: in '67 44.108; in '66 45.094 en in '65 39.519. Al met al noemt de PSD het veer „vrij stabiel". Ter vergelijking even de cijfers van het veer VlissingenBreskens: in '67: 3.681.473 personen en 992.641 auto's, waaronder natuurlijk veel vrachtwagens. De heer H. A. M. A. de Meijer rekende de raad vorige week voor, dat het vervoersaanbod flink zou stijgen, als er meer werd gevaren. Dat zou in ieder geval op de „spitsuren" rond het weekeinde 't geval zijn. Voorlopig zal men ook wat dit betreft moeten wachten op een uitspraak van het provinciaal bestuur. In westelijk India zjjn dinsdag drie aardschokken gevoeld, waarvan het epicentrum in de omgeving van de Koyna-dam moet liggen. In dat gebied kwa men in december bij een ernstige aardbeving bijna 200 mensen om het leven. Uit Poena is vernomen dat een der drie schokken tamelijk zwaar was. De dam van Koyna wordt sinds december streng bewaakt. Er is een kanon neergezet dat waar schuwingsschoten moet lossen, als er scheuren in de dam zouden komen. Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dag! Het is eindelijk zover. Het oude „Java" wordt afgebroken. De slopers hebben er weinig moeite mee. De kleine huisjes zijn oud en broos en de gemeente heeft geen zwaar materiaal nodig om ze met de grond gelijk te maken. De oude volksbuurt had zich zelf al vele jaren overleefd en bestond nog slechts bij de gratie van een schimmig verleden. De buurt wordt gesaneerd dat wil zeggen gezond gemaakt en eerlang zal hier een mo derne wijk verrijzen, waar weer mensen zullen wonen en wer ken en leven. Het „Java" was langer dan een eeuw een arbeidersbuurt waar warm omsloten door de hoge wallen een markante bevolkingsgroep een eigen be staan leidde en met wie het voor buitenstaanders maar het beste was op goede voet te blijven. Nergens in het oude Terneuzen was er een buurt die alleen al door haar verzamelnaam het Java", waarmee speciaal de Javastraat, Kazernestraat, Dr. Buijzestraat, De Doelderstraat, Walra venstraat, Schoollaan en het oud stuk van de Steenkamp- laan werd aangeduid, het bewijs leverde zich bewust te willen onderscheiden van de rest der bevolking. Nergens was er een buurt waar zoveel arbeiders in zoveel kleine huisjes aaneengerijd naast elkaar woonden en waar soms 'n nakomelingenschap van twaalf en meer kinderen opgroeide. Zij trouwden er en betrokken in de meeste gevallen een eigen klein Vijftig man van de koninklijke marechaussee die de Haagse po litie voor onbepaalde tijd ter be schikking zijn gesteld voor bij stand bij de bewaking van am bassadegebouwen in Den Haag, zijn dinsdagmiddag voor deze taak ingeschakeld. De leiding van het Haagse po litiekorps is blij met deze ver sterking. Voor de bewaking van de ambassadegebouwen is een flexibel systeem gekozen, zodat naar bevind van zaken en ver anderingen van situatie deze dienst op verschillende manieren kan worden uitgevoerd. In prin cipe en hoofdzakelijk zullen de marechaussees worden ingezet voor deze taak. Zij komen uit het eehele land. De nauwe doorgang naar de Java straat, gezien vanaf de Steen- kamplaan. Eén van die rustige „plekjes" op het oude „Java". Maar aangezien een gedeelte van de Javastraat al onder de slo pershamer is gevallen (zie foto onder), zal ook dit „plekje" wel spoedig verleden tijd zijn. De buurtbewoners verzuchten dan: „Daar gaat ons oude „Java". domein in dezelfde buurt. Zo kwam het, dat hele familiedy nastieën de buurt bevolkten; de naam De Doelderstraat herin nert er nog aan. NAAR HET „SPOOR" De naam van de roemruchte arbeidersbuurt werd door bui tenstaanders eenmaal met de mengeling van vrees en ontzag uitgesproken. Hier leefden de bootwerkers, het „klompenbatal jon", dat er 's morgens in alle vroegte op uit trok om aan „het spoor" de naam voor de kaden waarlangs de spoorlijn liep de schepen te lossen en te laden, terwijl thuis de vrouwen als in een nijvere mierenkolonie zich bezighielden met het verzorgen der zuigelingen en het proper houden van hun woninkjes. Het lopend kroost vermaakte zich binnen de wallen die met hun hoge bomen op zonrijke dagen een schaduwrijke oase vormden. De huisjes waren voor de be woners hun „kastelen", die meestal na jarenlang ploeteren in zweet en tranen als eigen be zit werden verworven. Nam de buurt tegenover nieuw komers op zijn minst een af wachtende houding aan, tegen over de buurtgenoten toonde men een ontroerende hulpvaar digheid en solidariteit. Een der weinige nog in leven zijnde echte „Javenieters" is de 87-jarige Jan de Fouw die thans in het rusthuis „Scheldeoord" woont. „De armoe die er was, deel den we samen", zegt hij. We stonden elkaar bij in alles en de bakker en de kruidenier hielpen ons de winter door." DE FLES Wanneer in een der bedsteden een vrouw in barensnood lag, leefde heel de buurt in gespan nen afwachting mee en als de gestalte van de baker in de deur opening verscheen om de geboor te van een nieuwe wereldbur ger aan te kondigen, viel de spanning weg en was er feest in de buurt En het is waar, bij zo'n gelegenheid kwam de fles op tafel en hief de overmoedige vader het glas met baker en buren, voordat hij, gekleed in zijn blauwe lakense pak met schipperspet, aangifte ging doen van zijn jonggeborene. Als het gebeurde dat er een 'zieke lag te worstelen met de dood, fluisterde het anders zo luidruchtige Java en wanneer dan dezelfde baker zich naar het huisje waar de zieke woon de, spoedde, wist men dat het einde nabij of reeds gekomen was. Het Java rouwde dan met de treurende familie en alle lui ken van de buurt bleven drie dagen gesloten. Zoals gezegd, de buurt was luidruchtig; er stonden ook een paar café's, daar werd gedanst en gedronken; de huurt greep elke aanleiding tot feestvieren dankbaar aan. „JAVANIETERS" Wanneer onverhoopt een vreem de het waagde zich in de buurt te nestelen, werden zijn gangen met argusogen bespied, werd hij gewogen en indien te licht be vonden, kon hij beter elders een woning zoeken. „We lieten ons niet onder de voeten krabben; als men zich niet aanpaste, moest men maar weggaan," zegt Jan de Fouw, nog enigszins grimmig nakaar tend over de euvele moed van sommige buitenstaanders. De echte „Javanieters" met hun blauwe pakken en schippers petten, hun vrouwen met hun jakken en de gesteven boeze laars, het is alles voltooid ver leden tijd. Ze zijn allemaal dood of slijten hun laatste dagen in een rusthuis. Van de mensen die er nu nog wonen, behoort slechts een enkele tot het oude ras. De anderen kwamen nadat de buurt was opgenomen in de Terneu zense gemeenschap. Zij wonen er in afwachting van een nieuw huis. De ouderen zijn dood; de vol gende generatie is reeds lang vertrokken naar nieuwe frisse woonwijken. Zij kennen niet eens meer de aanhef van het lied, dat op hoogtijdagen uitda gend door de straten schalde! „En dat we Javanieters zijn dat willen we weten." LITTEKENS Het Java, afbraakbuurt bij uit nemendheid, vertoont gapende wonden. De smalle straatjes lig gen er gehavend en ontredderd bij. De bewoners aanvaarden dit gelaten en voelen met iedere muur die omvergetrokken wordt, het onbarmhartig einde naderen van een roemruchte buurt, die alleen de naam had overgehou den, maar die al lang op af braak wachtte. Het Java wordt aan slopers hamers prijsgegeven. Het werd tijd dat Terneuzen zich ook hier ging vernieuwen. Het puin in de straten zal worden opgeruimd. De littekens van de vervallen huizen die nog bleven staan, worden gecamou fleerd onder een laag groene verf. Het is goed, dat dit gebeurt. „Java" had zijn tijd gehad. Maar, gemeente, in 's hemels naam, maakt het kort, en doet het snel De Utrechtse politie heeft maandagavond weer proces-ver baal opgemaakt tegen anti- Johnson plakkers. De 23-jarige student W. K. S. uit Utrecht had een pamflet tegen zijn raam ge hangen, waarop stond „Johnson Zij zijn gelijkelijk onttrokken aan de drie divisies die dit wa pen telt. Maandagavond waren zij op het vliegveld Ypenburg gearriveerd, waar zij tijdens hun bijstandverlening ziin gelegerd. oorlogsmisdadiger". Buurtbewo ners hadden de politie gewaar schuwd. In de Utrechtse Ina Boudier Bakkerlaan (waar studenten flats zijn gebouwd) hangen nog 25 verboden leuzen voor de ra men. De bewoners van de be treffende flats blijken steeds niet thuis te zijn of weigeren open te doen, wanneer de politie aanbelt. Zoals bekend ontstond hier vorige week enig rumoer, toen enkele honderden studen ten een „leuzen-aktie" begon nen omdat enkele studenten waren geverbaliseerd wegens 't ophangen van verboden leuzen, terwijl de justitie de Groningse professor Delfgaauw, die even eens in het openbaar Johnson had.beledigd, ongemoeid had se laten Koningin Fabiola is dinsdag middag uit het Brusselse zie kenhuis, waar zij zondag 25 fe bruari een operatie onderging, ontslagen en naar het kasteel van Laeken teruggekeerd. Het kabinet van de koning heeft medegedeeld, dat haar gezond heidstoestand zich op bevredi gende wijze blijft ontwikkelen. De koningin is geopereerd om belemmeringen voor een even tuele nieuwe zwangerschap (als gevolg van een vroegere opera tie) weg te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3