Vietcong voerde aanvallen uit in zeven provincies HOOFDPLAATS IN MEK0NGDELTA BEZET DOOR N00RDVIETNAMEZEN Ruim vier miljoen voor gehandicapten VIER NEGERS TER DOOD VEROORDEELD IN RHODESIÊ MINISTER ROOLVINK: „ENIG VOORZICHTIG OPTIMISME VOOR ECONOMISCHE SITUATIE" ijl Weer aardschokken op De Gaulle ever de oorlog in Vietnam Toeristenstranden van Puerto Rico met een laag olie bedekt HET WEER Columbiaans vliegtuig gedwongen naar Cuba WOENSDAG 6 MAART 1968 24e Jaargang No. 7153 VerSiezen Brand in vluchtelingen- kamp Nog geen terechtstellingen Neger doodgeschoten Tenten bij het Italiaanse parlement Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEB Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—207S Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een Amerikaans woordvoer der heeft bekendgemaakt, dat de vietcong maandagnacht aanval len heeft gedaan in zeven pro vincies en op twee militaire hoofdkwartieren in de buurt van de Zuid Vietnamese hoofdstad Saigon. Van Amerikaanse zijde is ver der vernomen, dat in Danang twaalf Zuidvietnamese burgers om hef leven zijn gekomen en 45 gewond door ontploffingen. De vietcong heeft een huis van een plaatselijke autoriteit opge blazen. Hierbij stierven drie van diens kinderen. Door ontploffingen van landmij nen zijn nog zeven mensen om liet leven gekomen en ruim der tig gewond. Op de belegerde Amerikaanse mariniersbasis Khe Sanh zijn 150 Noordvietnamese granaten of raketten neergekomen. Een speciale correspondent van A.F.S. in Khe Sanh schrijft, dat de Amerikaanse vliegtuigen van het type C-130 en'C-123, die da gelijks de basis ravitailleren, 'n ideaal doelwit zijn voor de Noordvietnamese kanonnen die er nog steeds zijn, aldus de cor respondent, in weerwil van de onafgebroken Amerikaanse lucht, aanvallen. Van officiële Amerikaanse zijde in Saigon is medegedeeld, dat sinds het begin van het viet- cong-offensief (30 januari) 57 Amerikaanse burgers in Viet- De stichting G.L.G. heeft be kendgemaakt dat de inzameling ten behoeve van een instructie- en informatiecentrum voor licha melijk gehandicapten en voor gezinsvervangende tehuizen voor geestelijke gehandicapten de vier miljoen gulden is gepasseerd. Maandagavond was in totaal 4.013.092,98 bijeengebracht. nam het leven hebben verloren, gevangen genomen of vermist zijn. Onder de doden zijn elf of ficiële regeringsvertegenwoor digers. Ook onder de 18 gevan gengenomen Amerikaanse bur gers zijn 7 functionarissen. On-, der de vermisten bevinden zich. drie functionarissen. Het aantal gewonde Ameri kaanse burgers heeft men nog niet kunnen vaststellen. Wel is meegedeeld, dat enkele tiental len ernstig gewonde Amerikaan se burgers naar Japan en de Philippijnen zijn overgebracht. Vietcong-manschappen zijn een vluchtelingenkamp bij Due Pho, 500 km ten noord-oosten van Saigon binnengedrongen. Zij na men vijf burgers gevangen en voerden hen mee. Van Zuidviet namese overheidszijde zijn de namen der ontvoerden niet be kendgemaakt. Een deel van het kamp werd door de vietcong in brand ge stoken. 120 huizen gingen in vlammen op. Dinsdagmorgen vroeg heeft een compagnie van de vietcong zich meester gemaakt van de hoofd plaats van de Mekongdeltapro- vineie An Koeyan, Kwam Long, Twee bataljons Zuidvietnamese regeringstroepen trachten de stad weer in handen te krijgen. Kwam Long is een van de weinige provinciehoofdplaatsen die nog niet zijn aangevallen bij de jongste offensieven van de vietcong. De Amerikaanse vliegvelden van Kwan Long zijn door een bataljon van de vietcong gedeel telijk bezet. Verscheidene ver kenningstoestellen en hefschroef- vliegtuigen zijn beschadigd. (Zie verder pag. 5.) Het Rhodesische hooggerechts hof heeft maandagavond het be roep van twee negers tegen hun terdoodveroordeling opnieuw af gewezen. Het hof legde de gra tieverlening door koningin Eli zabeth van Engeland naast zich neer. Opperrechter sir Hugh Beadle zei dat alleen de rege ring van Rhodesië gratie kan verlenen. Een derde ter dood veroor deelde neger heeft de regering in Salisbury om gratie verzocht. Zijn beroep bij 't hooggerechts hof was al eerder afgewezen. Maandag zijn opnieuw vier negers ter dood veroordeeld we gens terrorisme. Hiermee is het aantal ter dood veroordeelden, wier vonnis nog niet is uitge voerd, tot 107 gestegen. Rechter John Fieldsend van het hooggerechtshof heeft zijn ontslag ingediend. Een tweede rechter van dit hof, Deny Young, heeft verklaard het niet eens te zijn met het besluit van het hof van beroep, waarbij het beroep van drie negers tegen hun dood vonnis werd afgewezen. „Vandaag worden geen exe cuties uitgevoerd", zo heeft een functionaris van de veiligheids gevangenis te Salisbury dinsdag tegenover journalisten verklaard. In de gevangenis verblijvende drie terdoodveroordeelde negers, die van koningin Elizabeth gra tie hebben gekregen en wier te rechtstelling voor dinsdag was vastgesteld. De advocaten van het drietal hebben in een laatste wanhopige poging om hun cliënten van de galg te redden, een clementie- verzoek ingediend bij de Rho- desischè bestuursraad, het hoog ste gezagsorgaan van het land. Het lot van de drie Afrikanen hangt overigens geheel af van het Rhodesische kabinet, dat dinsdag onder leiding van pre mier Jan Smith bijeenkwam om over de kwestie te beraadslagen. Een blanke politieman die geen dienst had, heeft dinsdagmorgen vroeg in Omaha in de Ameri kaanse staat Nebraska een 16- jarige neger doodgeschoten tij dens wat de politie een poging noemde om een winkel in de negerwijk van de stad te plun deren. Minister Roolvink van sociale zaken meent, dat de regering zon der haar zorg voor de directe bestrijding van de werkloosheid uit het oog te verliezen -r met jpig voorzichtig optimisme de verdere ont wikkeling van de économische situatie tegemoet kan zien. LECH: Close-up van prins Wil lem-Alexander, tijdens de va kantie van het koninklijk gezin in Lecli. De minister, die dit zei in een toespraak, gehouden bij gelegen heid van het.slaan van de eerste paal voor een cultureel centrum in Almelo, was tot deze slotsom gekomen na te hebben aangestipt, dat de stemmen, die zeggen dat het dieptepunt van de conjunc- tuurbeweging is gepasseerd, over heersen. De bewindsman, die ln zijn toe spraak iets wilde zeggen over de ontwikkeling in de naaste toe komst, maakte het voorbehoud, dat dit altijd een hachelijke onder neming is, „temeer daar wij thans enige ontwikkelingen zien, die niet alle in dezelfde richting werken". Van groot belang noemde de mi nister het, of in de komende maanden de daling van het werk loosheidsniveau zich zal blijven voortzetten, waarmee hij op het oog had de daling van het met het oog op seizoensfactoren gecorri geerde cijfer van de werkloosheid. Een afneming in absolute zin is voor deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel en zou dus op zichzelf geen aanwijzing geven van een verbetering van de situa tie. Of een dergelijke daling zich in alle sectoren van het bedrijfs leven zal openbaren, is volgens de minister 'n vraagpunt, daar struc- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN turele problemen als die waarmee ook de textielindustrie te kampen h~eft, nog geruime tijd hun invloed zuilen' döfffijéiafeft.' Maar ifc deze belangrijke bedrijfstak zal zich naar de overtuiging van de minis ter allengs een duidelijker beeld gaan aftekenen, naarmate de sa nering in die sector, „mede dank zij de door de regering toegezegde steun", vruchten gaat afwerpen. In het gebied van Agrigento op Sicilië hebben zich dinsdagmor gen twee aardschokken voorge daan. De in paniek geraakte be volking vluchtte het vrije veld in. Enkele gebouwen zijn beschadigd. Voorbijgangers konden in de nacht van maandag op dinsdag hun ogen niet geloven: naast de obelisk voor het parlement in Rome zagen zij een tentenkamp. In de tenten sliepen slachtoffers van de aardbevingen op Sicilië, die sinds zaterdag demonstreren voor krachtige .overheidshulp ten bate van hun eiland. Voor het gebouw van de Ita liaanse kamer van afgevaardig den hebben dinsdag enige honder den slachtoffers van de aardbevin gen op Sicilië betoogd, omdat de regering naar hun oordeel niet vol doende hulp verleent. Ook wensen zij bespoediging van de behande ling van het wetsontwerp om 300 miljard lire (ongeveer 18 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor de economische ontwikkeling van Sicilië. Behalve de Sicilianen betoogden verscheidene honderden vermink ten en invaliden voor verhoging van htm pensioenen. De Franse journalist Raymond Tournoux schrijft in het week blad „Paris Match", dat in de ogen van generaal De Gaulle de ontwikkeling van de situatie in Vietnam het gevaar inhoudt, dat zij de weg opent naar interna tionalisatie van het conflict. Tournoux, de auteur van het boek „De tragedie van de gene raal", zegt niet wanneer de Fran se president deze mening heeft verkondigd en hoe hij haar heeft vernomen. Op het vragen van versterkingen door de Ameri kaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, zou de Franse president het volgende commentaar hebben geleverd: „Het is geen kwestie van men sen. Deze oorlog is het soort oor log, dat men niet op deze wijze beëindigt. Hoe machtiger een land is, hoe meer machtige ma teriële middelen het heeft, hoe minder wellicht de kansen toe nemen om te winnen". Over een oplossing van het conflict zou De Gaulle hebben gezegd: „De Amerikanen moe ten hun strijdkrachten naar de Verenigde Staten terugbrengen. Elk volk, zonder onderscheid, moet zijn zaken zelf regelen, op eigen wijze en met eigen mid delen. De basis van een toe komstige regeling is werkelijke gecontroleerde neutraliteit van zuidoost-Azië. Overigens zal in Azië geen enkele overeenkomst en geen enkel verdrag geldig heid hebben, zonder dat China er bij is betrokken. Men moet terugkeren naar de Geneefse overeenkomsten van 1954, alle buitenlandse strijdkrachten te rugtrekken en elke inmenging vermijden". Een grote olievlek, afkomstig van de verongelukte tanker „Ocean Eagle", heeft zich langs de toeristenstranden van San Juan verspreid in weer wil van de gebruikte bestrij dingsmiddelen. Dit bracht de hotelbedrijven tot wanhoop, „Het wordt steeds erger", zei it woordvoerder van de Ame- VfVtaansa. kustwacht maandau- avond. „Elk uur verspreidt de olie zich verder". Duizenden Amerikaanse vakantiegangers, die de luxe-hotels langs het Candado-strand bevolken, ont dekten na het ontwaken, dat hun stranden en het aangren zende water zwart werd van de stinkende olie. De hotels vreesden een lawine afzeggingen van toeristen, die de komende dagen werden verwacht. Het eiland verdient 270 miljoen dollar per jaar met het toerisme. Vijf schepen hebben honder den vaten chemische produk- ten, die per vliegtuig uit de V. S. waren aangevoerd, op de olie gegooid in de hoop, dat de olie zou zakken. Drie sleepboten hebben maandag avond Iaat hun poging om het boegdeel van de tanker weg te slepen uit de havenmon ding gestaakt. Er werd hulp gevraagd van nog meer sleep boten. De 12.065 ton metende tanker. SAN JUAN, Puerto Rico: De Li beriaanse tankboot „Ocean Eag le" met 27 miljoen liter olie aan boord is in tweeën gebroken, waardoor de ingang van de ha ven is geblokkeerd. Een strook olie van vijf kilometer drijft naar de toeristenstranden van San Juan. en^ans vaart, is zondag vlak buiten de haven van San Juan in tweeën gebroken, waarna 21,6 miljoen liter ruwe olie beeon weg te stromen VEEL WIND Al enige tijd handhaaft zich ten zuidwesten van Ierland een gebied van hogeluchtdruk. Aan de noordflank ervan ontwikkel de zich bij IJsland een depres sie. die in betekenis toenemend naar Noorwegen trok. Een front van de depressie drong over de Noordzee in zui delijke richting tot Nederland door. Dinsdagavond was 't reeds de noordwestelijke helft van ons land met wat regen gepasseerd. Achter het front stroomt van daag met krachtige en aan de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Over het algemeen iets laeere temperaturen Ban dinsdag. kust mogelijk harde tot storm achtige noordwestelijke winden iets koudere en enigszins onsta biele lucht ons land binnen. In deze lucht worden naast opkla ringen ook enkele buien ver wacht. WOENSDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 5.56 6.26 Terneuen 6.32 7.02 Hansweert 7.06 7.36 Walsoorden 7.05 7.35 DONDERDAG 7 MAART v.m. n.m. Breskens 6.46 7.22 Terneuzen 7.22 7.58 Hansweert 7.56 8.32 Walsoorden 7.55 8.31 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 6 7.15 18.29 9.28 1.53 7 7.13 18.31 9.57 3.05 8 7.10 18.32 10.38 4.11 9 7.08 18,34 11.35 5.05 Een DC-3 met 26 passagiers van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij Avianca is giste ren door inzittenden gedwongen naar Cuba te vliegen. Het toe stel maakte een binnenlandse vlucht In september vorig jaar zijn ook twee Columbiaanse passa giersvliegtuigen gedwongen naar Cuba gevlogen. De toestellen zijn teruggegeven. Het vliegtuig is in Cuba ge land. Volgens latere berichten is het een DC-4 met 28 passagiers onder wie twee parlementsleden en een adviseur van de Colum biaanse president.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1